Ingezonden. daartoe niet kunnen medewerken, oinilat lij zich niet kannen vereenigen met al dat gedoe en gedraaf van al die jougomeisjes van 20 en 21 jaar. De. heer Borgosius heeft dezer dagen to \V og- num wel gesproken over tu a n s kiesrecht, maar zijn vrienden willen ook aan do vrouw het kiesrecht geven, dus dok de vrouw verkiesbaar stellen voor Kamer, .Staten eu Raad. Wij willen alle mans' kiesrecht, zoo ver mogelijk uitgebreid, tol de uiterste grens, en dit zul als eerste artikel op het program aioeten blijven. In October 190< is op dedepulaten- eorgaderiug te Amsterdam, waar 750 kiesvere nigingen vertegenwoordigd waren, niet op een na algeroeetio «temmen besloten, te ijveren voor bet gezinshoofdeiikiesreeht, het huismnnskies- reeht. Dat is niet reactionnair, niet conservatie); dc A.R. kennen den roest van hot conservatisme niet. Na een kwartier rust besprak de hoer O o s- turbaan zijn tweede punt: de verplichte w,z' k. ring. het tweede punt van het program Vooraf ging deze algemeens opmerking, dat wij in Nederland in velerlei opzicht zeer achter lijk zlju op hi t terrein der sociale wetgeving. Dat bemerkt hot best de arbeider', die in Duitsch- land heeft geweikt cn daar kennis maakte met Unfallvcreieheruug, Krankeiikasse en Altertums versicherung. Dc heer Borgesius en zijn paitijgenooten, die zoolang hot rad van Staat hebben gedraaid, zijn oorzaak, dat hetgeen op dit terrein bij al onze buren roed» lang bestaat, hier nog niet is ingevoerd. Zy, de mannen van de revolutie, vonden het in strijd niet dc hooggeroemde vrijheid, in tc grijpen door Staatstusschenkonist. Niet ondanks, doch door hun beginsel is Nederland zoo schandelijk achterlijk op sociaal gebied. Toen in 1874 en 1875 een jonge man van echitterendo bekwaanihiid on ongeëvenaarde talenten iu dc Kamer sprak over sociale wetten, kebtte dc Kamer dr. Kuvper, toen do afge vaardigde voor Gouda, uit en wilde niet begrij pen dat die vrijheid tvas de wandeling van het aarden vat mei den ijzeren pot. Nooit heeft de arbeider erger geleden dan toen het liberalisme hier de macht had in Sloeiende verven werd gemauld het harde lot «r slaven in Amerika, maar dezen waren er beter aan toe dan dc vrije Nederlandsche arbei ders. Men leze wat prof. tjuack daarover schreef op honderdtallen bladzijden. De eerste arbeidswet van ectiigo beteekenis is men weer verschuldigd aan een Chr. ministe rie. liet Kabinet-Mackay, dat reeds in de Troon rede 1891 uitte den wensch tot verzekering vim oude en invalide arbeiders. Thans schrijven we 1909 en nu heeft de liberale partij een nog grootcr blanco artikel en wil ze slechts zich ontfer men over de ouden van dagen. In die 18 jaar zijn we dus, dunk zij de liberalen, achteruit gegaan. Wel waren er Staais-conmiBslcn en rapporten, doch daardoor krijgt de afgewerkte arbeider nog geen pensioen. In 1901 kwam het ontwerp-Lely waarbij 2 millioen zou gegeven voor pensioen van ouden en invaliden. I »r, Kuvper noemde dut een pa- rade-paurd. Du! was échter geen parade-paard, doch een leehjko oude knol, waarmee heek-maai geen parade was te maken. Toe het Chr. Kabinet optrad, trachtte liet aan stonds in te lossen de belofte en diende het in de ontwei pen tot ziekteverzekering, uitbreiding Ongevallenwet ook voor landbouw en visschery, invuhdile ib-pon-ioen en ouderdomspensioen. Ze ker, er zijn fouten en gebrektn in. maar óok is er in de groote Chr. grondgedachte zorgt voor de kleinen, de zwakk n. dc geringen. En in 190.5, toen dat Chr. Kabinet moest af treden, vrerd aan de arbeiders de grootste slag toegebracht, lien :.i-n hun kon toebrengen, den grootslcn g iii een lange reeks van jaren. Want wat is v,.r.r den arbeider hoofdzaak? Dat hy weet, dat voor zijn levens-positie wordt gezorgd wanneer hij zelf daartoe onmachtig is geraakt, hetzij dan vroeg dan wel laat. Denk aan dm glasblazer en den arbeider ir. dejulte- fubriekvn, d o niet kunnen doorwerken tot hun 70ele juardenk om den visschereman, afge beeld op het prentje van den Bond voor Staais- pcDsioiineoring, die levenslang dobberde om een schamel stukske brood en reeds op zijn 50ste juar stijf is van rheumatiek. Zouden deze menschen moeten wachten tot zij 70 juar zijn, zooals de heer Borgesius dat wilde? Wat was nu de grootc beteekenis van het ontwerp-Koyper Dat de arbeider, dio niet meer kon werken, zou worden geholpen, ongeacht zijn leeftyd, op eiken dag van zijn leven. Dut is de waarhuid en de meest brutale leugen op dit punt is betgeen dc geachte afgevaardigde van Den Brie!, <lc heer Koodhuyzen, daarvan zeide en wel, dat Kuvper een deel van een rijksdaal der zou geven als de werkman 7ü juar was. Woensdagavond debattcordc met my te Utrecht de nogal de waarheid minnende lieer Duvs, die weer het oude liedje zong van 24 cent, 20 cent, enzoovoort. Ik antwoordde hem, dat hij zich vergiste en naar s. d. wijze weer aan 't ver dubbelende was. Eerst na afloop der vergadering erkende hij, dat hij zich lmd vergist in de cij fers der premie betaling en dut ik gelijk hud; wel jammer, dat de lieer Duyg, de man van het verzekering wezen, niet staande de vergad - ring ongelyk erkende maar als nu zoo iemand zich vergist, dan is 't zeker niet overbodig, nog een enkel woord te zeggen over het ontwerp- Kuyper. Dit omvatte h klassen. De laagste waren zij die minder dan f 240 per jaar Toon beurden, 10 cent per week moesten storten en f2. 54 zouden krygen op eiken leeftijd de 2e klasse, met f 240 tot 1' 400 loon per juar, moesten stor ten 12 cent per week en zouden krijgen f 3.05; dc 3e klasso mot f 400 tot f 600 jaarloon zou storten ltï cent or week en ontvangen f 4. 08; do 4e klasse met f 000 tol f 800 jaarloon 20 cent per week en f 5.09; en de 5e klaaso met een jaarloon boven f 800 zouden 24 cent per week storten eu f 6.12 per week krijgeD, op eiken leeftyd. Wie niet om loon arbeidde, kou zelfstandig bij deze pensioen bank zich verzeke- ren. Kn wanneer nu in 1905 het Kabinet niet wa re omgeworpen dan zou, ul maalt de Stnalfl- molen niet hard, thans naar alle waarschijnlijk heid het ontwerp reeds tot wet zijn verheven en men geen toekomstbeeld meer behoeven te tel kenen als van den visecher van den Bond voor S'natspensioen. Ken jong urbeider in Twenthe,die lachte toon ik hem voorspelde, dut met den val van hol Ka- biuet-Kuiper zijn grootvader en zyn vader onver zorgd zoutleu blyveu. heeft de juistheid mijner profetie moeten erkenen. Kr was meer. Minister Kuvper had ook gezorgd voor do weduwen. Stel, dut een 40-jarige man een vrouw met 6 kinderen nalaat; zij wordt be klaagd, doch aanstonds na de begrafenis gaat ie der zijne weegs en de arme vrouw blijft wat men noemt „zitten". Ook die weduwe zou thans reeds lang kunnen hebben f2 per week zonder dat zij daarvoor had behoeven te storten, want de Chr. meening is, dateer, oppassende gehuwde vrouw niet armlastig mag worden als haar man haar ontvalt. De s. d. riepenwat is f 2 per week Maar dat is toch altijd f2 meer dan mets er bovendien zouden de kinderen beneden 16 jaar 50 cent per week krygen; samen dus f 5 per week en dat is toch een enorme steun in een arbeiders gezin. Zulk een arme weduwe zou zijn geweest d>- beste propagandiste voor het Chr. beginsel zorg voor de zwakken, de kleinen de geringen. Wat deed nu Minister Veegens Hij kon n et meer komen met den leeftijd van 70 jaar, die uiterste grens van het ontwerp-Kuvper, die zelf, hoewel ruim 70, allerminst invallide is, en stel de 6.5 jnar, doch dit zou millioenen meer kosten en daarom lichtte hij uit de invaliditeit en trok do weduwrente in; of liever de weduwen moes- ton, evenals de glasblazers'de jutte-arbeiders, de visschers, wachten tot zij 65 jaar waren. Zij kre gen dan ook geen kinderrente, omdat zij op dien leeftyd geen kinderen van 16 jaar en jonger .neer hebben, Hij bcbuld echter de 5 klassen uit het voor stel-Kuyper en gaf ongeveer de zelfde pensioenen Thans is Minister Tal ma bezig aan een ont. werp, dat, naar verluidt, beter is. Tusschenin is gekomen het streven van den Bond voor Staatspensioen voor iedereen. Deze Bond neemt ecliter naar spr. meening een zeer betwistbare stelling in. Met het zelfde recht kan men den Slaat opleggen, dat hij den arbeider iets toelegt op zijn loon, ook al is hij in de kracht van zijn loven. Het is de sociaal-demo cratische idee, dal de Staat is aller vader en aller moeder en we van de kraamkamer tot den doodenakkor allen en in alles worden „gemafl- rcgelt" door den Staat. In dat stelsel past de Staatspensioneering, doch niet in het stelsel der andere partijen. De heer Trcub heeft aangetoond het verderflyke van Staatspensioen de liberale unie schreef in haar program: zorg voorouden van dagen, bij voorkeur door Staatspensioen. In 1905 werd geroepen; „als een arbeider70 jaar is, krijgt hij f2.50; wat heeft nu een doode aan pensioen De zelfde mannen de heer Bbrgesius is Voorzitter, de heer Roodhuijzen is Secret:'rs - ï'ggen nut als ge 50 cent van uzi-iven bi-M. -ir jgt ge f 2 als ge f 1 hebt, f 1.50 als ge f2.50 hebt krijgt ge niets. I)at is het zoo vnnk uitgekreten „deel van een rijksdaalder" de heeren zijn gevallen in hun eigen zwaard. Men beroept zich op Engeland, doch vergeet dan mee te deelen, dat daar nog geen anderhalf percent der bevolking ouderdomspensioen geniet; dat zou dus voor Amersfoort met zijn *5000 inwoner? wezen ten hoogste 375 menschen. Het i« niet anders dan een lokvogei uit de nrke Borgesius, doch lang geen gebraden duif en 'tiB dan ook niet aan te nemen, dat éen arbeider, die alle zinnen nog goed bij elkaar beeft, er op in zal gaan. Men praat over een ontwerp, dat 20 of mis schien ook wel 24 millioen zal kosten, doch weet geen middel om aan dut geld te komen, want nu durft men niet bezuinigen op uitgaven voor leger en vloot. Alleen de s. d. weten het, doch alleen in theorie en volgens hun theorie nog wel die kunnen we dus laten rusten, wat maar goed ia óok, want deze stumpers hebben thans wel rust noodig. Met dat al heeft de partij, die j a n r 1 ij k s 20 millioen noodig heeft voor deze pensioenen, niet het recht, dit den eenvoudige» arbeider voor te houden. Daarom zijn de A. R. principieel tegen Staatspensioen en daarom zeggen zij den arbeider stevig in 't oor, zóo dat hij het goed hoort en goed ver slaatStaatspensioen leidt tot niets 'tis slechts de lijmstok waarop men u tracht te vangen door de komende verkiezing. De eenige weg is: verplichte verzekering. Diep zit de wagen van Slaat in 't moeras, mede door de schuld der linkerzijde. Alleen de reuzenkracht der kiezers zal in staat zyn, die wagen te brengen op de ellen en veilige rails van de Chr. levens-en wereldbeschouwing, welke zal leiden tot een beter en veiliger toekomst. Dat ook de kiezers le Amersfoort in de komen de dager, hun kracht ten goede moge aanwen den (applaus). Nu, om half elf, werd even gepauzeerd en ver volgens gelegenheid gegeven voor debat, waarvan wo de hoofdzaken hopen op te nemen in het volgende nummer. Hot opnemen van Ingezonden stukken bewyst niet, dat du Ruiluotlft atoed»onvoorwaardelijk instemt met den inhoud. Kopyvnu Ingezonden stukken, al dan nietgeplautst, wordt niet terugegeven. Araerafoortsche belangen Wanneer gy Amersfoorter zijt en ge hebt, na uw schooljaren, langer dan een kwsrt eeuw in verschillende plaatsen van ons land eu van het buitenland eens een kijkje mogen nemen en door vrij lang verblijf aldaar de levenswijze en de gewoonten, het aangename en het minder aangenamo zoo hier en daar eens kunnen afneuzen, watgovoeltge U toch eigenlijk op uw gen.*-., weer Amersfoorter te zijn en hebt uw oogen dan, bij terugkeer, dubbel open voor het werkelyk interessaute, dat Amersfoort biedt. Prettige herinneringen komen u weer voor den geest als ge de plekjes terugziet waar ge als kind hebt gespeeld, elkaar zat te ver tellen of plannetjes beraamde voor het uit halen van den eenen of anderen jongensstreek. Maar vooral, welk een genoegen onder vindt ge, als ge kuut vergelijken hoe Amers foort vroeger was en boe het thans op weg is te worden een plaats van beteekenis in ons land, door zijn gezonde ligging, zijn wonderschoone omgeving, zijn uitstekend onderwijs van allerlei soort, zijn prachtige spoorwegverbindingen, enzoovoort. Wat kunt ge vol vuur geraken bij het aanraden aan kennissen van elders om Amersfoort als woonplaats te kiezen, omdat het zoo heel veel aanbiedt voor iedereen, voor den welgestelde zoowel als voor den man met miuder middelen bedeeld. Een goed vriend van mij, een man met meer dan gewone kennis, en die als weini gen weet wat zaken doen is en die heel wat van de wereld heeft gezien, is telkens meer opgetogen als hij ons komt bezoeken. 't Is ons steeds een eer, hem tot gids te strekken de or de mooie plantsoenen om de stad en op de genotvolle, rustige wau- delingen, waarvan men reeds even buiten de stad zoo volop kan genieten, te meer omdat wij altijd wat van hem leeren. Verleden week kwam „Oom" oos weer bezoeken. Hij had ons te voren zijn komst aaogekoudigd en o.a. geschreven»Ik kom met den trein van 10.46 te Amersfoort zeker vind ik ulieden dan ook aan hel station. Ik heb in de laatste tijden zóo veel gelezen over de nieuwe stedelijke bezitting >Birkhoven", dat wij daar saampjes eens been moesten wandelen. Je hebt me dat nooit laten zien. Ik weet wel, dat je altijd beweerde, dat daar geen behoorlijke toe gangsweg heen wasmaai' ik heb nu gele zen, dat ook daarin verandering komt en ik ben bepaald verlangend, een en ander eens te leeren kennen". Het spreekt wel vanzell, dat wij al tijdig den volgenden dag aan bet station waren en aauslonds gingen wij op stap, den nieu wen weg op't was een heerlijk mooie winterdag. Ik vertelde, dat deze weg mettertijd zal worden de wandelweg bij uitnemendheid, dat zich reeds een commissie heeft gevormd tot het doen bouwen van villa's langs dien weg en dat een andere commissie wil trachten, gegoede lieden als bewoners naar Amers foort te krijgen, maar óok, dat die weg misschien zal worden verlicht, dat er misschien waterleiding in zal worden gelegd en dat er menschen zyn, die meenen, dat de nieuwe weg een flinke financieele uitkomst voor Amersfoort zal worden. »Zoo, zoo," zei Oom, echter op een toon als of bij wilde zeggen: „je zanikt, vriendlief. Je praat daar van misschien komt er gas in dien weg, misschien komt er water leiding dat «misschien" moet je er maar gauw aflaten, liet is immers niet denkbaar, dat gegoede lieden gaan wonen aan een weg zonder gaslantaarns en in villa's zonder wa terleiding. Eo, a propos, hoe lang wordt deze weg wel „Nu, meende ik, tot aan de bosschen van Birkboven een goede '25 minuten." «Zoo, zei Oom, laten we dan verstandig wezen en maar gauw langs een anderen weg gaande Oosterwind zou je hier gauw te pakken hebben, en neem jo daarvoor toch vooral in achtleer dat van mij, als je 't nog niet weetpas op 't Oosten". Er hielp niets aan en we k lerden dus te rug om langs den Soeste .aatweg naar Birkboven te wandelen. Oom zag tot zijn verbazing, dat, sedert zijn vorig bezoek, het Soesterwegkwartier zoo is uitgebreid en een bevolkt gedeelte van Amersfoort is geworden. Hij roemde het monumentale kerkgebouw, doch meende, dat een zóo druk bevolkt stadsdeel wel wat erg stiefkinderlyk is bedeeld door den roman- tischen toegang naar het station en ergerde zich over de laag vuil, die den Soesterweg bedekte, alsof hier nu nooit eens iets werd gedaan door de stadsreiniging. Oom had opgenierl.t, dat wij nu al een dik kwartier hadden gewandeld en nog al tijd by hit station waren, zy 't d^nookaan den anderen kant. Hij bleef even staan, keek eens en keek nóg eens en zei toen ,,'t Zal zeker een vergissing wezen, dat hier óok geen toegang naar het station is ge maakt maar die zal nu toch wel spoedig komen. M.jn zet toch geen station bij een zóo bevolkte stadsgedeelte eu sluit dan deu toegang naar dat station af. Zeker nog niet gedachtmaar dat zal wel anders worden, want dit is werkelyk een Arnarsfoortsch be lang." Ik zei maar niets en wij wandelden verder. J)e Soesterweg leverde niet veel belang rijks op tot wij een beetje verder veertien woonwagens zagen staan. We stapte^wat ste viger door, want dit was toch weinig ooglijk op een zóo mooien weg en de bevolking dier wagens keek ons aan op een wijze alsof zij wilde vragen: „wat moeten jului op o nze n weg?". We deden maar alsof wij niets merk ten en stapten op Birkboven aan. We dachten daar eens lekker koftio le drinken; doch dat behoefde niet, want het restaurant was gesloten, wat een armzaligen in druk maakte. Hoo is 't niogelyk, dacht ik, dat een res taurant, waarover nu toch ioder spreekt, waaraan zooveel publiciteit is gegeven, by zulk prachtig wandelweer is gesloten, 't ls een half uur van de stad nergens anders in do omgeving kan je iets behoorlijks krij gen en tbch is de deur gesloten. Een weinig ontstemd door dezen tegen valler stapten wij de Japansche boschjes in. Ik vertelde, dat de bosschen verleden zomer reeds veel drukker dan ooit to voren waren bezocht door menschen met soms een aantal kinderen onder hun geleide, die dan volop genoten van het aangename, gezonde en schoone, dat Birkboven biedt; hoe dames met heele gezelschappen kinderen dan de bosschen introkken met hun twaalfuurtje en hun drinken bij zich, veelal menschen die zich niet telkens de weelde konden veroor- looven, koffie te gaan drinken in het restau rant. Eens was er zoo'n gezelschap, dat ver zuimd had drinken mee te nemenhet be zoek aan het heerlijke bosch was daardoor geworden een dag van kwelling in plaats van een van genot. Ik heb hen getroost met de voorspelling, dat het Gemeentebestuur den volgenden zomer wel zal zorgen, dat op een paar plaatsen in het bosch kosteloos drinkwater zal zijn te krijgen, hetgeen bijna overal met zeer geringe koston is aan te brengen. Zij waren het volkomen met mij eens, dat heel velen daarvan een zeer dank baar gebruik zullen maken en het een zeer goede daad zal zijn van het Gemeentebe stuur, daarvoor te zorgen. Oom had vol belangstelling rond gekeken. Het groepje heuveltjes met den Johannis- heuvel noemde hij het Zevengebergte in miniatuur. »'t Is hier prachtig, zeide hy ten slotte, en je zoudt er werkelyk toe komen, te wen- schen, Hat je hier lederen dag kon rond dwalen 't is een lust om het te zien en 't mooiste is, dat bet nu Gemeente-eigen dom is, want nu kan het mooi blyven". Hij was recht in zijn nopjes en keek ter dege rond. Eindelijk zei hij weer: „Wat zal Amersfoort, zelfs in een lang niet verre toekomst, uitblinken boven an dere steden, als hier maar met overleg en kennis wordt geëxploiteerd. En wat een ge luk, dat de ingang van het bosch san dszij de van den Soesterweg niet in 't oog loopt, want nu snorren de automobielen er netjes vooorbij. Verbeeld je, dat die nare dingen door het bosch joegeü; weg was de eenige mogelijkheid om hier met kinderen te zijn zonder dat ze ook maar eenig gevaar loopen.' Het speet me werkelijk, dat ik Oom moest meedeelen, dat B. en W. van Amersfoort den 29 December i9Ü8 aan den Raad een schrijven richtten, waarin de door het bosch te maken weg als „by uitstek voor auto mobielen geschikt" wordt genoemd. Oom meende, nat ik dat niet goed begre pen had en kon niet gelooven, dat B. en VV. het zouden goedvinden, dat de rustige rust van het bosch weer zou worden ver stoord door auto's on motorfietsen, die im mers niets en niemand ontzien eu maar voortjagen. Het is ondenkbaar, meende hij, dat B. en W. dat hebben bedoeld. We gingen het bosch verder in en kwa men zoo, al pratend, door het godeelte van Birkboven waar de nieuwe weg reeds gemaakt wordt en bereikten zoo de h ilte Vlasakkers, waar we eens informeerden hoe de nu te maken nieuwe verbiudiugsweg met de stad zal komen. »U loopt maar recht door" was het ant woord «al maar recht door, steedslangs de spoorlijn; dan volgt U juist het pad, waar do nieuwe weg zal komen en dan komt U uit vlak bij het station". Oom had de kraag van zijn jas al opge zet, want hoewel wij op onze geheele wande ling langs Soesterstraatweg en door Birk boven geen zuchtje hadden gevoeld, was het hier fijntjes koud. Oom, die steeds den Oostenwind schuwt, stelde reeds voor, dan zelfden weg terug te gaan dien we gekomen waren, maar zeide toch »lk twijfel er aan of die man ons wel goed heeft ingelicht; we moesten 'ter maar eans op wagen en eens gaan kijken of de nieuwe weg werkelijk langs de spoorbaan zd komeD. Ik kan dat niet gelooven. 't Is tich ieder bekend, dat er door weteuschap- elijke personen, tu oordeelen volkomen evoegd, een alleszins gewaardeerde strijd wordt gestreden tegen het verspreiden van rook. Zie rnaar eens naar de spoorweg stations, hoe d .ar zelfs de steen tot in (le nerven is aangetast dooi'den rook, die uit de locomotieven kwalmt, hoe daar al het veriwerk er uit ziet. Er is geen grooter vijand voor den architect en voor de men-

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2