BIJVOEGSEL KOSTELOOS. Stadsnieuws. behoorende bij de Amersfoortsche Courant uitgave Firma A. H. van CLEEFF. van ZATERDAG 27 MAART 1909. Wie zich met 1 APRIL wensclit te doen in schrijven als abound, ontvangt de tot dien datuui verschijnende nummers kennisgevingen. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT brengt, ter voldoening aan de aanschrijving van den Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht d.d. 24 Maart 1909, 4e afdee- ling, No. 1172/851, ter kennis van belanghebben den dat in de Gemeente ACHTTIENHOVEN een geval van MOND- EN KLAUWZEER is voorge komen. Amersfoort, 27 Maart 1909. De Burgemeester voornoemd. WUIJTIERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen ter algemeene kennis, dat zij voornemens zijn, aan den Gemeenteraad voor te stellen ter gelegenheid van da .hurmarkt tijdelijk aan den openbaren dienst te onttrekken, voor het tijdpeik van den 20 October tot en met den 3 November 1909, de navolgende terreinen a. een oppervl. van 550 M2 op den Hof b. 250 M2 c. 150 M2 d. 180 M2 e. v 180 M2 f. 70 M2 g. 220 M2 h. 400 M2op de Appelmarkt: j. 30M2op de Groenmarkt. j, >30 M2 k. 150 M2 J. 60 M2 ra 50 M2 op de Varkensmarkt. Nadere iulichtingen zijn ter Secretarie verkrijgbaar. Zy die tegen de onttrekking bezwaren wenschen in te brengen, worden uitgenoo- digd, die vóór 10 April a.s. schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te dienen. Amersfoort, 27 Maart 19^9. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. beid van den tramdienst maken, zooals alge meen bekend is, zulk contracteeren alhier ondoenlijk, doch zal ieder deskundige ge makkelijk kunnen uitrekenen, dat door de reorganisatie der Vennootschap, waardoor een rationeeler beheer mogelijk werd, eigen trac tie niet duurder uitkomt. Te Leeuwarden is de ontworpen tram aan te leggen en in te richten voor hoogstens f21 500, daar een reraise(verbouw onnoodig) kan worden gehuurd, gebruikte rijtuigen kunnen worden aangeschaft en voor paarden en tuigen niet behoeft te worden gezorgd. De dienst kan eenvoudig ingericht worden on hoofdzakelijk worden gedaan door éen heen en weer rijdenden wagen, daar te Leeuwarden (34800 inwoners) iets meer dan de helft van het aantal treinen aankomt en vertrekt dan te Amersfoort (24 300 inwo ners). Burgemeester en Wethouders van Leeuwar den voeren de opbrengsten der Amersfoortsche tram aan in hun voordracht tot eonoessie-ver- laouiug om Je levensvatbaarheid der onder neming aan te toonen en meenen, dat zij, bij behoorlijke afschrijving, voldoende rente zal moeten opleveren. De Gemeente behoudt zich voor, het trambedrijf na 10 jaar op billijke voorwaarden te kunnen naasten. Mejuffrouw S. C. M. Kerling behaalde de akte A als bewaarschoolhouderes mejuffrouw J. S. C. Brederode die voor Nuttige hand werken. Pastoor J. L. M. Hoorneman, van de pa rochie van den 11. Franciscus Xaverius, zal Maandag zijn zilveren priesterfeest mogen berdenken. Deken M. van Grimpen verrichtte de kruis- wijdiiig in de nieuwe parochie-kerk van den H. iieuricus, aan de Borstraat. Het carillon van den Lieve Vrouwetoren werd gisterochtend weer bespeeld, nu door een stadgeuoot, wien tijdelijk daartoe ver gunning is verleend. De afdeeling Amersfoort en omstreken van den Bond van Ned. Onderwijzers heeft een adres vei zouden aan den Raad dezer Gemeen te, waarin zij verzoekt, naar aanleiding van de motie door den heer A. H. van Kalken ingediend iu de Raadsvergadering van 9 Maart, strekkende oui ontslag te verleenen aan onderwijzeressen die in het huwelijk ti eden, dergulyken maatregel niet te nemen. Hit adres en de zeer uitgebreide Memorie van toelichting zullen we in hot volgende nummer opnemen. Voor belanghebbenden bij de Amersfoort sche tram is het stellig wetenswaardig, te vernemen, dat bij de Gemeente-tram te Oudewater paarden, tuigen en koetsiers wor den verstrekt tegen f 0.57 per rit stad-stutiou (lengte circa 3500 M.) heen en terug. Als de ontworpen tram te Leeuwarden tot stand zal komeu, wordt een contract over gelegd, waarbij gedurende den tijd van vijf jaren voor hot tram-traject aldaar (lengte circa 1800 M., d. i. ongeveer zoo lang als hier) heen en terug het zelfde wordt gele verd tegen betaling vat' f 0.35. Do hooge ligging van bet Stationsplein te Amersfoort eö de noodzakolyke uitgebreid* De heer H. W. Nieuwenhuizen slaagde aan de Rijks-universiieit te Leiden bij het cundidaats-examen Rechten. Mejuffrouw L. Oldenzeel, thans te Garde- ren, is benoemd tot onderwijzeres aan de Oosterschool te Baarn. Aan den reserve officier van gezondheid 1e klasse P. B. van Leggelo is, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit zijn be trekking tot de landmacht. Ook hier wordt infanterie-kader geoefend voor de in het najiar op te richten afdee ling bereden mitrailleurs. Tot militie-luitenants bij het 5e regiment infanterie met ingang van 1 April zijn be noemd de milicien-sergeanten f'. E. Hof stede, J. L'js, H. B. Peten en A. Uilenberg, van het korps. De 2e luitenant A. N. S. W. L. Coblijn, van liet 5e regiment huzaren, die eerlang weer te Amersfoort in garnizoen komt, is bevorde d tot le luitenant bij het korps. De luieliogeu, die ïich bij bet Voorberei dend militair onderricht (wapenhandel) eer bewijs hebben verworven van militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid, hebben bij hun inlijving recht van keuze en garnizoen. Zij komen bovendien in de eerste plaats in aanmerking voor indeeling als viermaan- der, waardoor zij bovondieu vrij z<in vau herhalings .efeningen en van indeeling bij de landweer. Nog herinneren we aan de schietoefenin gen tot verhooging van 's lands weerkracht, die 1 Mei hier aanvangen en gehouden worden op de Leusderheide iederen Zater dag van 12 tot 8 uur, van Mbi tot Augus tus, waaraan alle mannelijke ingezetenen van 10 tot 35-jarigen leeftijd kosteloos en zonder tijdverlies kuuneu deeluemen en waarby kau worden behaald het bewijs van schietvaardigheid, noodig voor (ïen, die willen worden ingedeeld als viermaander. De «Hagespelers" zullen hier 5 April niet komen met „Huiselijk geluk" doch met Dol ly betert zich", een blijspel in vier bedry ven van Henry A. Jones, waarvan we hier de première zullen krijgen, De Koninklijke bewilliging is verleend op de Statuten der N. V. Maatschappij der exploitatie van het sportterrein Birkhoven". De Militaire sporlvereeniging en de Ver- eeniging tot bevordering d?r paardenfokke rij in Nederiand zullen 26 en 28 April het sportterrein inwyden. Het ons toegezonden programma belooft veel. We komen er op terug. De plaatselijke korfbalclubs E. D. O. S. an Hygiea zullen morgen hier zich met elkaar Vau de rondvraag wenschte geer. der aanwe zige 18 leden gebruik te maken. Nog even zy herinnerd aan de Jaarverga deringen vau «Onderlinge Hulp" en van Volkshuisvesting", beide Maandagavond te houden. Nogmaals vestigen we de aandacht op de eenig mooie tentoonstelling van kunstwerken, toebehoorende aan stadgenooten, welke ook morgen van 10 tot 4 uur wordt gehouden in «Amicttia" en óok toegankelyk is voor niet-leden van de Vereeoigtng tot het hou den van kunstbeschouwingen, enz. te Amers foort. Daar zijn om uiaar iets te noemen een verrukkelijke, lichtuitstralende Bauffe, een prachtig landschap met moleneen droom in waterverf van Wijsmullereen heerlij ke Du Chattel met subiiera water een prach tig stilleven van Van der Valkeen De Bock, zóo mooi als bij er maar zelden maaiite een hoogst interessante Szvatek, dame in atelier een paar goede oude bekenden van Henk Wolter; zeer verdienstelijk werk van Herman Verkn-keen prachtige Ten Kate; Van Weezei Errens' lente aan de Eemknappe stukken van Althausheerlijk gewasschen aquarellen van mej. Bleuland van Oord mooie, blonde etseu van Dirk Hurtingeen pruohtige Mastenbroekzeer serieus werk van Vau Oosterboudtknappe stukken van M. Wandscheer een heel tlinke teekening van W inter. Maar we kunnen toch den gansehen cata logus met zijn 87 nummers niet afschrijven, doch wel gelukkig prijzen de bezitsters en bezitters; wel aansporen, van deze werke- lyk interessante collectie te gaan genieten, want niet licht, misschien nooit weer, komt ze bijeen. liet Bestuur van Kunstbeschouwingen ver dient wel aller dank, dat het deze tentoon stelling heeft mogeiyk gemaakt. In het jongste nummer van »De Kampioen" bericht het Bestuur van den A.N. W. B.,dat er geen oogenbiik aan is gedacht, den wed strijd in de Paaseh-vacantie alleen open te slellen voor jongeus en hoopt, dat ook veel meisjes er aan zullen deelnemen. Men weet het, dat de prijzen voor een ilink- opstel over een mooi fielstochje zijn verschil lende deelen van het prachtwerk „Mooi Ne derland". Het eerste elftal vat >Quick" speeltmorgen te Deventer tegen »U. D." Onder voorzitting van dB. J. L. F. de Meijere werd Donderdagavond in „Ons Huis" gehouden do Jaarvergadering van „Het Groene Kruis". Na zijn welkomstwoord gaf de Voorzitter het woord aan den Secretaris, den.heer H. Tromp van Holst, die na het lezen der notulen van 26 Maart 1908 het volgende verslag uitbracht Het afgeloopen jaar was voor de vereeniging een van rustigen arbeid. Het aantal leden, op 31 Decemher 1907 ongeveer 1500 bedrugend, ia geklommen tot 1G00 op bet einde van 1908 aan contributiën werd ongeveer f 100 meer ontvangen dan in het voorafgaande jaar. De vereeniging werd weer in het genot gesteld van een Gemeente-subsidie en zag zich door den Raad der Gemeente weder geheel belangloos bet gebruik van een schoollokaal toegestaan tot het doen houden van een cursus in het verleenen van eerste hulp bij bedrijfsongevallen. In het Bestuur bleven de zelfde personen zit ting houden, aangezien de drie aftredende leden werden herkozen. De financieele toestand geeft geen reden tot bij zondere opmerkingen de noodige uitgaven wer den gedaan en bovendien kon van de leeningvoor het Wijkgebouw, benevens voldoening der rente, 10 pCt. worden afgelost. an de gelegenheid, voor 10 cent per bad gebruik te maken van de Amersfoortsche bad-en zweminrichting werd 436 keeren gebruik gemaakt door werklieden en daarmee gelijUgesteklen. In den aanvang van bet jaar had het examen plaats van den door dokter Kamerling gehouden baker-cursusde 14 dames, die daarvan deel namen, slaagden allen. Ook gaf dr. Kamerling onderricht aan een door de R.geering gesubsidi eerden cursus in eerste hulp bij bedrijfsongevallen benevens een herhalingscursus. Voor beide was de belangstelling bevredigend. Het Bestuur brengt hem g iarne dank voor het ook op deze wijze werkzaam willen zijn voor de vereeniging. De hoofdwerkzaamheid der vereeniging blijft de wijkverpleging. De Zusters, die met groote toewijding dezen tak van arbeid blijven behar tigen, legden 3785 bezoeken af; ook bezoeken zij onvermogende stads-paliënten. In de behandelkamer van het Wijkgebouw werden 4057 maal patiënten door de verpleeg zusters geholpenhoofdzakelijk lijders aan hoofd zeer. Uit het magazijn werden 934 uitleeningen ge daan het bevindt zich onder toezicht der ver pleegsters, wier goede zorgen te dezen opzichte zich afspiegelen in een meer dan vroeger gere geld terugbezorgen der gebruikte verplegingsar- tikelen door de leden. Niettemin blijven nog altijd droevige uitzonderingen bestaan ten gevol ge waarvan anderen niet zoo spoedig kunnen geholpen als some wel gewenscht is. In October besloot het Bestuur, in overleg met de verpleegsters, saam te werken met de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose, in dien geest, dat tijdelijk de verpleegsters, voor- zooveel zulks in overeenstemming is te brengen met hun arbeid als wijkverpleegsters, zouden optreden als enquêtrices dier vereeniging. Beide Zusters stelden zich daartoe tijdelijk beschik baar en namen, naast het wijkverplegen, ook deze functie op zich. Gedurende de vacantia der wijkverpleegsters werd hun taak waargenomen door Zuster Lelsz, uit Amstordam. Het verslag werd vastgesteld, onder dankbe tuiging. De Penningmeester deed nu rekening en verantwoording. Daaruit bleek o.a. dat de ooa-tributiën zijn gestegen van f 1634 tot f 1738; de ontvangsten aan diversen bedroegen f 135, aan giften f 167. De uitgaven beliepen aau sa larissen Zusters, bode en hulpzuster f 1041, ma gazijn f512, diversen f113, badkaarteu f100, rente kapitaal Wijkgebouw ad 3 pCt f120, af lossing gebouw f400. Zij sluit bij een ontvangst vou 1 2397 en eeu uitgaaf van f 2406 met een nadeelig saldo van 19.50. Zij werd goedgekeurd onder dank aan den Penningmeester, wiens beheer bij een ledental van 1600 niet licht moet geacht. De begrooting voor 1909 word voorloopig vastgesteld op f2360. Tot leden die het financieel beheer zullen nazien, werden gekozen de beereu A. M. Tromp van Holst, W. C. Oosterman en 1. J. Cohen. De periodiek aftredende Bestuursleden, de beereu H. Tromp van Holst, D, Gerritsen en W. G. Klomp, werden herkozen. Aan de markt werd gister aangevoerd 1100 Kilo boeren boter, aan de Centrale botermyn 3977 Kilo ongezouten ea 2800 gezouten fu- brieksboter onder Rijks-controlo. De prijs aan de markt was f 1. 00 a f l. 35, aan de mijn f 1.15 a f 1. 22 voor ongezouten en fl. 11 a ft.23 voor gezouten boter. De lantaarns van auto's, moiorry wielen en fietsen moeten volgende 'week worden aangestoken om zeven uur, die van ander® voertuigen om balf acht. Eeu dronken dienstbode werd door de po litie in arrest gesteld en, als minderjarige, nadat zij haar roes had uitgeslapen naar haar ouders te Bussura geleid. Zij hield hier aau eeu in het Politieblad gesignaleerde, die er de voorkeur aan gat, zijn f5 boete te betalen en loeu rrij mocht uitgaan. Zij maakte proces-verbaal op tegen een verlofganger wegeas overtreding der Drank wet. Voor de rechthebbenden zijn aan het Com missariaat van politie terug te bekomen een ledige beurs en een bril, beide op den open baren weg gevonden. Waar een grief begraven werd, mag geea gedenktecken worden opgericht. Uit don omtrek. Te Baarn zijn een 130-tal inwoners ont- kiezerd, omdat de kom der Gemeeute voor de Personeels belasting van de 6e in do 5e klasse werd gebracht, ten gevolge waar van de minima voor huurkiezers van f 1.25 op f 1. -0 per week en voor looukiezers van f7 op f8 per week werden verhoogd. De huisvlijt-tentoonstelling voor de provin cie Utrecht, georganiseerd door de afdeeling Utre:ht van dan Volksbond tegen drankmis bruik, zal worden gehouden in de groote zaal van „Tivoli" te Utrecht en geopend worden op 9 Juni aanstaande. H. M. de Kouiugiu-Mueder schonk voor die tentoonstelling een zilveren medaille. Wel een aardigen kijk op het conserva tisme der landbouwers iu de proviucie Utrecht geeft de volgende meedeeling van nel Cen- traal-bureau uit het Ned. landbouw-cowi'.é voor het aanschaffen van laudbouwbeooodigd- heden voor geheel Nederland. Door dat bureau werden in 1908 tolaal 9975 waggons a 10000 K.G. geleverd en wel: Thomasphosphaatmeel 3629, kainiet 1092, patentkali 393, chloorkali 62, superariikelen 763, zwavelzure ammoniak 194, ebilisalpeter 736, kalk 652 en diverse meststoffen 54 waggons. De provincie Groningen betrok daarvan 2587 wagons, Drente 1833, Overijsel 1610, Gelderland 1546, Noord-Brabant, 696 Lim burg 636, Friesland 438 en Utrecht 421 Zuid-Holland 120, Noord-ilolland 49 en Zee land 40 waggons, te z&men een verkoop waarde vertegenwoordigend van f 2 985 5 4828 Inhoud «Wereldkroniek" 27 Maart: De vereeuigde zitting der Staten-Generaal. Winter in Canada. Tentooustellmg Gastor la Touche. Personalia. Mevrouw S. MesdagVan Houten. De opening der >De Ruyterscbool". Kroniek van de week. Otio Eerelraan. Humor eu luim. Stoomvaar tberichten. Opgave agentschap Alex. Mackintosh Co. Soesterweg 14, Amersfoort. Maatschappij »Nederiand". Het s.s. «Koning Willem 11" vertiok 25 Maart naar Batavia. Hot s.s. »Oranje" vertrok 26 Maart van Lissabon. PREDIKBEURTEN. Zondag 28 Maart. Evang. Lulhersche kerk. Voorin. 10 uur, ds. De Meijere. Remonstrantsche kerk Voorm. 10y8 uur, dr. G. J. Hearing, uit Dordrecht. Gereformeerde kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, ds. Donner. 's Avonds 5l/2 uur, ds. Donnet Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avonds 51/2 uur, ds. Teerink. Vrye Gereformeerde gemeente. Voorm. Ötya uur, lezen. 's Avonds 5 uur, lezsn. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 9% uur, ds. J. Jansen, uil Utrecht. 's Avouds 5lJt uur, ds. Jansen.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 5