QuaJher Stadsnieuws. Ingezonden. larie, enz. doch ik voor mij zou wenechen, dat onderwijzeressen, die in het huwelijk tre den, tijdelijk zich terugtrokken uit het onder wijs, indien althans het gezin hun salaris niet noodig heeft. Is dit wel noodig, dan moet zij volle vrijheid hebben, evenals elke andere vrouw mee te arbeiden voor haar gezin en daarom ont zeg ik aan de Gemeente het recht, hun onge vraagd ontslag te geven. Wat ik hier zeide ik herbaal het ts mijn persoonlijk standpunt in deze. [ENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in gevolge missive van den Minister van Marine, dato 29 Maart j.l., Bureau Hydrographie, no. 49, op 6 April 1909 en zoo noodig den volgenden dag schietoefeningen zullen plaats hebben van het fort „Erfprins", met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.) waarbij onveilig wordt gemaakt een sector tusschen de ware richtingen N. W. en N. tot op 4500 M. van het fort; deze sector wordt aangegeven door twee stellen vlaegestok- ken vóór het fort, waarvan bet Westelijkste stel voorzien is van éen en het Oostelijkste stel van twee dwarslatlen. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het genoemde fort een roode vlag waaien, die drie uur voor het begin der oefening halfstok, en éen uur vöor de oefening geheel voorge- heschen wordt. Bovendien zal op den avond vóór en op de dagen dat geschoten wordt, een waarschuwings bord geplaatst worden op het terrein van den gemeentelijken vischafslag te Nieuwediep. Indien een stoomvaartuig tot waarschuwen of sleepen aanwezig is, en indiende oefeningen zulks toelaten, zal door dit vaartuig, desge- wenscht, hulp worden verleend om uit den onveiligcn sector te komen. Amersfoort, 3 April 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Ook in de Luthersche kerk zal morgen ochtend ds. J. L. F. de Meijere Joh. Cz. de nieuwe lidmaten bevestigen. Ingetrokken is de benoeming van mi', dr. W. A. van Ztjst, te Utrecht, tot lid en plaats vervangend voorzitter van de Tiendcommis sie te Utrecht; terwijl benoemd zijn tot plaatsvervangend voorzitter het lid jhr. mr. J. B. L. C. C. de Wijkerslootb de Weerde- steyn, te Utrecht, en tot lid jhr. mr. K. J. Schorrer, te Utrecht. Te laat om haar nog in het vorige num mer te kunnen opnemen, ontvingen we een verbeterde opgave nopens de inlagen en te rugbetalingen van de Rijks Postspaarbank bij het postkantoor Amersfoort. In Maart werd ingelegd f 40 244.36 en terug betaald f37 400,01. Er is dus niet een goede f300 meer op gevraagd dan ingelegd, doch ruim f4800 meer ingelegd. Aan den Raad dezer Gemeente is verzou den het volgende adres Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen Job. G. F. van Achterbergt), dat hij zich verplicht gevoelt, de aandacht van ULd.Achtbaren te vestigen op een be langrijke te maken aanmeiking omtrent bet aanleggen van den nieuwen verbindingsweg A mei stoort—.Soest. Deze weg, die tot de halte Vlasakkers bijna evenwijdig zal loopen met de spoorlijnen, zal in de toekomst slechts geschikt zijn om aan éen zijde te worden bebouwd, hetgeen een belangrijk nadeeiigen invloed zal uit oefenen, terwijl die éene te bebouwen zijde door ongunstige ligging en den rook uit de aldaar dagelijks ruim honderd passeerende treinen zeker ongeschikt zal blijken te zijn voor bewoning door familiën die de finan- cieele welvaart van Amersfoort kunnen be vorderen, en de Gemeentekas minstens hon- derdvijltig duizend guinea zal worden ge schaad. Redenen waarom hij zich verplicht ge voelt, UEd.Achtbaren in overweging le geven den nieuwen verbindingsweg Amersfoort Soest minstens honderd Meter van de spoor- lyn te doen leggen. 't Welk doende, enz. Bij het adres zijn gevoegdeen teekening op schaal 1 a ÏOU, een exploitatie-rekening waaruit duidelijk zou blijken dat, bij hoogerop legging van den weg na aftrek van f 22 20Ü voor onvoorziene uitgaaf plus tien jaar ren teverlies, door de Gemeente nog f224 500 zal worden verdiend, en een ongunstiger rekeohg uit welke blijkt, dat, na aftrek van f21000 voor onvoorziene uitgaaf plus vijf jaar renteverlies, de winst f120000 zal zijn, terwijl dan de grond na 5 jaar slecht f0.60 per M2 behoelt te hebben opgebracht en de weg met beplanting enz. dan niets kost aan de Gemeente. Ook mejuffrouw C. M. van de Stadt be haalde de akte Nuttige handwerken. Deze examens zyn voor dit jaar geëindigd. Do hoeren J. C. Bondam, than3 te Dor drecht, en jbr. II. B. Graswiuckel zyn be vorderd tot hoofd-commies der posterijen De heer J.' W. F. Neeb werd, na ve rdedi ging van stellingeo, aan de Ryks- universiteit te Leiden bevorderd tot doctor in de Rechts wetenschap. Hel 5e regiment infanterie zal dit jaar van 3 tot 42 Augustus naar het schietkamp bij Harskamp gaan, welk kamp ook wordt betrokken door het 4e regiment huzaren, de eerste helft van 14 tot 19 Juni en de tweede helft van 21 tot 26 Juni. Het le regiment veld-artillerie kampeert van 29 Juni tot 10 Juli te Oldebroek. De 4e divisie houdt in het najaar groote raanoevres in Gelderland en Utrecht; van 15 tol 18 September onder commando van den divisie-commandant en van 19 tot 22 September onder leiding van den comman dant van het veldleger. Daarbij komen voor het eerst uit een afdeeliog mitrailleurs en een bespaunen batterij houwitsers. De regiments-oefeningen van het 5e regi ment infanterie worden gehouden van 6 tof 44 September. In e9n gedeelte der oplaag van het vorige nummer koBden we nog vermelden, dat ka pitein-kwartiermeester N. Rost, van bet 5e regiment infanterie, is bevor derd lot majoor-kwartiermeester bij het korpsdat kapitein A. S. Doorman is over geplaatst by bet regiment grenadiers en ja gers; cn dat kolonel A. van Seters, van het le regiment veld-artillerie, is benoemd tot Inspecteur der bereden artillerie, terwijl lui tenaDt-kolonel ihr. E. C. Boogaert, van hei 2e regiment veld-artillerie, is belast met het bevel over het le regiment. Nog zijn bevorderd dc le luitenant-kwar- tiermeester G. M. Maritz, van het 5e regi ment infanterie, tot kapitein-kwartiermeester bij het 4e regiment veld-artilleriègene- raal-niajoor Th. Thiange, chef van den GeneraleD staf, tot luiteoaot-generaal kolonel H. C. A. Neeteson, van het lie regiment infanterie, tot generaal-majoor en Inspecteur der infanteriemajoor-paarden arts J. N. Ballangée tot luitenant-kolonel- paardenarts; en tot majoor-apotheker de militaire apotheker le klasse J. van Riel. Deze laatste wordt belast met de functiën van Directeur van 's Rijks magazijn van geneesmiddelen te Amsterdam, zoodat ma joor-apotheker K. Verlaan voorloopig hier in garnizoen blijft. De ie luitenants J. H. Lamour en D. Ritman, van het 5e regiment infanterie, zyn benoemd tot leden der commissie welke zal afnemen het toelatings-examen voor de Kon. Militaire Academie te Breda. Luitenant J. P. J. Verb erne, thans van het regiment grenadiers en jagers en toe gevoegd aan den commandant van het veld leger, wordt ingedeeld bij de mitrailleur- pruefaf teeliog, welke 16 Juni te 's-Graven- bage wordt opgericht. We ontvingen het proefnummer van „Toonkunst-nieuws", het weekblad, dat na 15 September in ruim 5300 exemplaren kosteloos zal worden verzonden aan alle leden der Ned. maatschappij tot bevordering der toonkunst en allerlei berichten over die Maatschappij en haar afdeeiingen zal bevat ten. Onder meer blykt er uit, dat de plaatse lijke afdeeling thans 173 leden telt en einde April zal uitvoeren „Die Legende der heili gen Elisabeth" van Frans Liszt, Niet bier, doen te Arnhem wordt dooi de Hagespelers de première gegeven van „Dolly betert zich". De voorstelling bier, Maandagavond, kan daardoor slechts winneD. De bezetting der rollen belooft veel. In het Bonds-elfial spelen van Quick de leden Smit en Seveuhuyzen, beiden als voor waarts. Het eerste elftal van Quick speelt morgen te Amsterdam tegen Ajax om den beker. Het eerste der H. V. C. speelt morgen ochtend te Utrecnt tegen het derde der U. V. V. om de zilveren medaillehaar tweede tegen het derde van D. O. S.een gemengd elftal hier tegen een elftal van het 5e regiment. Onder voorzitting van den beer J. van der Horst Bruyn hield de Vereeuiging lot bevordering van vreemdelingenverkeer te Amersfoort Woensdagavond baar Jaarvergaderiug. De le Secretaris, de heer Tb. C. V. ter Maat, las de notulen vaa 11 Maart 1908 on braebt vervol gens het Jaarverslag uit, waaraan we bet volgende ontleeDbn. Hot vericbqnt weldra in druk. Het aantal leden op 81 December 1908 bedroeg 123, tegen 119 op 31 December 1907vermeerdering derhalve van 4 leden. Het aantal begunstigers klom gedurende bet verloopso jaar van 66 tot 84, een toena me dus van 18 personen. Een eu ander hoewel het vorige Jaarverslag aan 300 persouen werd toegezon den, mei uitnoodiging, lid of begunstiger worden. Van den Minister van Waterstaat werd vergun ning verkregen een voetpad te maken langs de spoorbaan naar Birkhoveo. Door het Raad besluit tot het maken van den wandel- en rijweg daarheen kwnrn dit wandelpad niet tot uitvorrmg. Ofschoon de vereenigiDg, op verzoek van den Bond, in de voornaamste plaatselijke bladen bg ad vertentie opgaaf vroog van pension-gelegenheid in het reiessiioen, kwamen slechts een paar opgaven in. De uitgaaf van het jaarverslag m anderen vorm, met advertentiën, gaf eon bate van f 16 door het opkoopen van den wel wat verouderden Gids voor Amersfoort en omatreken werd een verlies geleden van f60. Door geldgebrek kon bet voornemen een nieuwen Gids uit te geven, niet worden uitgevoerd, ofschoon daarvoor reeds tekst en foto's voorhanden sjja en bepaalde men zich tot de vouwkaart met af beeldingen van de fraaiste stadsgedeelten. De bloemperken op de kluis in de Langeslraat werden weder onderhouden en tevens voorzien van een ijzeren hek. Op deswege gedaan verzoek werd per garnizoens order verboden de verharde voetpaden op den Berg te berijden. Het aaBtal banken werd uiet vergroot; wel wer den er enkele verplaatst. Dank wordt gebracht aan de grondeigenaren, die allen bun medewerking wensebten te verleenen om het plan tot het maken van een wandelpad naar Birkuoven te helpen verwezenlijken; in bet bijzon der aan den heer Joh. Knoppers, die zijn eigen terreinen en het onder zijn beheer staande ten gebruike afstond. Tevens gaf hij zijn toestemming lot het maken van waudelpaadji-s, verbindingswegies, enz. die loodrecht loopen tusscben den Ouden ütrechischeweg en deo Vlasakkerweg, den nu in aanbouw zijnden nieuwen straatweg. Als het weder geschikt is, zal met den aanleg een begin worden gemaakt. Hei Bestuur rekent op de zeer gewaardeerde bereidwilligheid van da leden en houdt zich aan bevolen voor wenken en raadgevingen, maar óok voor eeu flinke aanwinst van leden en donateurs. Het verslag werd vastgesteld z. b. st. De Penningmeester, de beer Maurita W. F. J. de Joug, de. d vervolgens Rekening eu verantwoor ding. De ontvangsten hebben bedrageu f 641.10, de. uitgaven f718.07, zoodat er een tekort is vau f76.97 De heeren A. L. Verslnys en A. J. van Zalingen zagen bet financieel beheer na, dat zij accoord be vonden, waarna zij voorstelden den Penningmeester te decliargeeren met dank voor zijn zorgvuldig beheer. Hetgeen geschiedde. De heeren De Jung, H. E. van Sweden en Ter Maat werden als Bestuurslid herkozen. Ingekomen was een schrijven van jhr. J. W. A. Barcbman Wuytiere, begeleidend een reclame-biljet van de zuatervereeniging te Nunspeet en houdend verzoek, zulk een biljet voor Amersfoort op dezelfde ize te verspreiden. Het Bestuur vroeg de kosten daarvoor bij .Nieuws van den Dag" en .Telegraaf', die ooderscheiuenlqk f600 en f400 vorderden en al wil een lid der ver eenigiDg de helft dier kosten dragen, toch zjjnzete hoog, waar de kas een defioit van f77 heeft. Om die redenmoe t óok wachten het uitgeven eener in schets aanwezige reclame-plaat aan de stations, enz. Intuzschen zal worden getracht een reclame-plaat te voegen bij .De Kampioen" en ,De Auto". Eeo der aanwezige leden was bereid met het Bestuur te onderhandelen over het exploiteeren van den nieuwe Wandelgids. Nadat nog even was aangestipt .Amersfoort als oouplaata" de uitgave van de vereeniging »Han- )1 en wij verheid", werd de vergadering, die om streeks naif negen aanving, te half tien gesloten. In de gistermiddag gehouden eerste ver gadering van aandeelhouders in de N. V. tot exploitatie van het feest-, sport- en ten toonstellingsterrein „Birkhoven" werd het Bestuur definitief saarngesteld uit de heeren A. M. Tromp van Holst, VoorzitterH. Meursing, Secretaris J. W. Middelburg, Pen ningmeester; W. H. Piepers enA. P. Schro der, commissarissen. In het kapitaal, aanvankelijk groot i 15 000, is reeds 1' 43 000 in aandeelen van f 100 ge nomen. De onderafdeeling Amersfoort en omstre ken der V. P. N. zal aanstaanden Woensdag ochtend onmiddellijk naafloop der markt in „De Arend" eeu ledenvergadering I ouden, waarin de Voorzitter, luitenant J. Kooiman, zal spreken overde werkzaam heid der V. P. N. Alle belangstellenden hebben vrijen toe- Donderdag ontvingen verscheidene heeren een telegram, dat hun de zeer onverwachte overkomst meldde van een vriend, die te gelyk hun meedeelde, dat bij zou blijven middagmalen en hun verzocht aan dan trein hem af te halen. In menig gezin werd meer dan gewone zorg besteed aan den middagdisch. Tegen vier uur eerst bemerkten de heeren, dat het 1 April was. Want aan het station zagen ze eikaar, allen wachtend op bun eigen vriend, die met den zelfden trein zou komen. Of de verzender van het telegram óok met dien trein meekwam, meldt de historie niet. Zoo ja, dan heeft hij wil gehad van zyn telegramkosien. Maarwie 't laatst lacht, lacht het best. Zijn vrienden zullen wel wegen en mid delen weten te vinden om er hem óok te doen invliegeD. Aan de markt werd gister aangevoerd 900 Kilo hooiboter, aan de Centrale botermyn 3925 Kilo ongezouten en 1880 Kilo gezouten fabiieksboter onder Rijks-controle. De prijs aan de markt was f 1.10 Af 1.35, aan de mijn f 1.12 A 11.20 voor de onge zouten en f 0.90 A fl.20 voor de gezouten boter. Pij de Donderdag ten overstaan van notaris Joh. Knoppers gehouden veiling van vaste goederen werd Perceel I, eon winkelhuis aan do Lange- straat, no. 48, laatstelijk bewoond dnorGez Van Gelder, iu bod gebracht en gemijnd voor f6700. Perceel II, een perceel tuingrond, groot 4.21 Are, gelegen achter perceel I, in bod gebracht en gemijnd voor f 1300 door den heer T. van Dual.. Perceelen 1 en II in massa in bod gebracht voor f 8050 en gekocht voor f 8400 door den heer M. N. R. Oostervedn. Perceel 111, een heerenhuis met tuin aan den Zuidsingel, no. 69, groot 2 Are 63 C.A., opgehouden voor f6600. Perceel IV, een woonhuis met tuin aan de Muurhuizen, no. 99, opgehouden voor f2500 (door de Utrechtsche Hypotheekbank). Perceelen V en VI, twee woningen met grond aan den Bisscbopsweg, noa. 30 en 32, r«?sp. gemijnd door deu heer P. ten Burg, voor f860 en den heer H. van de Bedum voor f730. Bei lo perceelen in massa in bod gebracht voor f 1610 en gekocht door- den heer E. van den Hoek voor f1900. Perceel VII, een woning met grond aan de Weistraat, no. 5, in bod gebracht voor f500 en gekocht door den heer H. van de Bedum, voor f610. Het aansteken der lantaarns van auto's, motorrijwielen en fietsen moet volgende week geschieden om 7 uur; die van andere voertuigen om half acht. Een motor-wielrijder werd gieter op den Leusder weg aangevlogen door een hond juist toen een automobiel aankwam. De hondk wam tusscben voor- en achterwiel en de motorist tornde dermate tegen de auto op, dat hij met vele wonden aan het hoofd bleef liggen en, nadat hem de eerste hulp was verleend, per auto naar ziju huis te Doorn moest wor den gebracht. Speel niet met uren gy zyt immers niet zeker van éen minuut. Uit den omtrek. De Kiezerslyst voor De Bilt bevat de namen van 491 kiezers voor de Tweede Kamer, 487 Aroor de Provinciale Staten en 434 voor den Gemeenteraad. Tot Gemeente-veearts te Putten is benoemd de he< r A. C. de Waal, veearts te Utrecht. De kamp van Zeist wordt van 21 Juni tot 7 Augustus betrokken door het regiment genietroepen en van 20 tot 29 September door het 4e regiment infanterte. In de Maliebaan te 's-Gravenhage is gis ter opgesteld een batterij snelvuurkanonnen tot het lossen van minuutschoten bij de blyde gebeurtenis ten Hove. Inhoud «Wereldkroniek" 3 AprilKapi tein Cbristoffel te 's-Gravenhage. De ge heimen van het Nemt-raeer. De demping van de Vyverberg. De aanstaande Mai- Festspiele te Rotterdam. Personalia. Uit Schouwburg en Concertzaal. Kroniek van de week. Een dameshoeden-paleis te 's-Gravenbage. Caricaturen uit het bui tenland. Hutnor en luim. BECLAMES. Van 1 tot 5 rogels ft.25, elke regel 25 cent. Quaker Oats kost slechts een derde deel van den prijs, dien men voor dezelfde hoeveelheid vleesch beulen moet, en heeft een veel hoogerevoedingswaarde. Alleen in pakken. Het opnemen van Ingezonden stukken bewijst niet, dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt met den iuboud. Kopy van Ingezonden stukken,al dan niet geplaatst, wordt niet terugegeven. Geachte Redactie, Daar ik als niet-Amersfoorter den geach- ten inzender van een ingezonden stuk in uw Courant van dato 27 Maart j.l. onder motto «Amersfoortsche belangen", met zijn plaat selijke kennis niet in alles kan volgen, wus toch het gedeelte van zyn betoog in uw Courant voor mij geheel naar waarheid geschreven, en wel dit ge deelte waarin de geachte inzender ver meende, dat het een svergissing" was om de nieuwe stadswijk gelegen aan den Soes- terstraatweg tegenover 't station, g e e n d i- recten toegang te gevon naar 't station Waarde Redactie of Inzender, ik dacht dat „vergissing" wel wat zacht is uitgedrukt voor zulk negeeren der belangen van de ei genaars der gronden en perceelen aan dien weg, zoo ook voor de bewoners van deze stadswijk, want door deze «vergissing" worden de bewoners gedwongen circa 45 minuten om to loopen om 't station te be reiken, en zoo uw Gemeente exploitante

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2