Stadsnieuws. hotel», enz. In ai deze inrichtingen behoorde bijv. elke waschtafei haar eigen glnzendoek te hebben, en mag het kamermeisje niet met den zelfden doek van de eene slaapkamer naar de andere gaan. Ook vond prof. Vod Esmarch, dat deurknop pen in staat rijn, besmetting te veroorzaken. De niermee genomen proeven waren geheel ingericht als de bovengenoemde, welk meer het vaatwerk betroffen. Het best bleken koperen deurknoppen te wezeo, die met azijn in drie minuten te ont smetten lijn. Voor het overige gelden alle bepalingen al* voor het ontsmetten van ziekenvertrekken zelf. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft den Commissarissen der Koningin inde verschillende Provinciën bericht, dat, wan neer de verwachte heuglijke gebeurtenis teu IJove mocht vallen op Goeden Vrijdag of een der Paaschdagen, het niet do wensch van H. M. de Koningin is, dat op die dagen feestelijkheden zullen plaats hebben. Teu aanzien van de vreugdeschoten is het volgende bepaald. Wanneer de gewichtige gebeurtenis bij den dag plaats heeft, dan sal het saluut gegeven worden in de uren tusschen den vroegen ochtend en het val len van de avond-duisternis, d. i. ongeveer een half uur na zonsondergang. Geschiedt de geboorte in den nacht, dan zullen den daarop volgenden vroegen ochtend de kanon schoten gelost worden tusschen ongeveer 7 en 8 uur 's ochtends. Komt het bericht hier overdag dan wordt gevuurd van een opstelling bij »Lusiduna" komt het na zonsondergang (thans 0.45) dan wordt gevuurd uit het artillerie-park bij het Militair hospitaal. De 101 scholen voor den Prins worden afgegeven in omstreeks 17 mi nuten de 51 voor een Prinses in ongeveer den halven tijd. De door het garnizoen te houden groote parade heeft plaats om 12 uur 's middags. Wordt de kennisgeving vau de geboorte ech ter op zoodanig uur ontvangen, dat zulks niet meer mogelijk is op den eigen dag dan wordt de parade den volgenden dag gehou den. Hei ft «Ie bevalling op een Chr. feest dag plaats, dan is er eveueens den volgen den dag parade. De eebtgeno vai de actief dienende officieren van het Nederlandsche leger heb ben f1892 bijeengebracht voor een geschenk aan H. M. de Koningin aan te bieden, be- itaande in een zdveren theeblad in étui. Ongeveer f1000 is beschikbaar gebleven voor kinderen van militairen, die in het zelfde etmaal worden geboren. Deze zullen 69n spaarbankboekje ontvanger», waarop een nader te bepalen bedrag zal worden gestort. Ingediend is een wetsontwerp, strekkende om de gelegenheid tot inwisseling van munt biljetten, welke krachtens de Wet van 31 December 1903 op 1 April 1909 gesloten werd, alsnog open te stellen tot 1 October 1909. In de Memorie van toelichting wordt me degedeeld, dat van de f 15 000 000 aan munt biljetten nog voor een bedrag van f 430 730 oningewisseld is. Het wetsontwerp strekt de houders dezer oningewi.<selde biljetten alsnog in de gelegenheid te stellen, zich voor schade, die een bate voor de schatkist zou zijn, te vrijwaren. Nogmaals wijzen we er op, dat dit allóen betrekking beeft op de tot 1 October 1904 ai) geldswaardig papier dienst gedaan heb bende brui n-getinio (Stiats) munt biljet ten en niet op de thans in gebruik zijnde b 1 au w-getinte bankbiljetten van f 10,die eea schuld van de Nederlandsche Bank vormen, te allen tijde door die instelling op vertoon betaald en niet met 1 October 1909 waardeloos worden. Die eens „gezeten" heeft, loopt groote kans daarom altijd achtergesteld te worden. Vaak wordt, ook door particulieren, van solliciteerenden een bewys van goed zedelijk gedrag gevorderd en dan gaat de politie of de Burgemeester de antecedenten van zoo iemand nazoeken, vindt, van jaren geleden misschien, eeu veroordeoling, en de sollici tant ziet de begeerde betrekking zich voor bijgaan. Om deze overwegingen heelt de Minister van Jnstitie aan de politie last gegeveu, dat dergelijke inlichtingen omtrent vroegero veroordeeling als regel niet aan particulieren ruogeu worden gegeven, en de Minister vau bitiueulamlsche Zuken overweegt, of 't ook gewonscht is om de bewyzeu van goed ze delijk gedrag, door de Burgemeesters af te geven, niet langer te weigeren aan personen, die zich gedurende de laatste drie jaren goed hebben gedragen en die kennelijk geen gevaar opleveren voor de maatschappelijke orde en veiligheid. De spoorweg-maatschappijen, zoowel de H. IJ. 8. M. en de S. 8. als do N. C. S., hebbeD nieuwe vervner-tarieven ontworpen en deze ter goedkeuring gezonden aan de Regeering. De Minister beeft over deze tarieven het gevoelen gevraagd o. ra. van de Kamers van Koophandel en Fabrieken en deze verzocht, hem vóór 15 Mei te willeu medodeelen 1«. tot welke opmerkingen deze aanleiding geven 2e. of, voor zoover gekozen moet worden tusschen de voorgestelde nieuwe tarieven, zonder eer ige aanvulling en wyziging, en best* n iiging van de thans geldende reizigers- tarieven, aan de bestaande dan wel de voorge stelde de voorkeur moet worden gegeven. Tot president der Arrondissements-recht- bank te Utrecht is benoemd mr. C. O. Se- gers, sedert 30 Augustus 1907 president der Rechtbank te Breda ea vóór dien hoogleer- aar te Groningen. Tot officier van de justitie bij die Recht bank is benoemd jhr. mr. A. Calkoen, sedert 30 Mei 1906 olficier van justitie by de Recht- bauk te Groningen. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben bij schrijven van 2 Februari 1909 bedenkingen ingebracht tegen de Bouwverordening, den 24 November 1908 vastgesteld door den Raad der Gemeente Amersfoort. Burgemeester en Wethouders hebben die bedenkingen, welke 11 pagina's druks be slaan, om bericht, consideratie en advies ge- zo den aan den Inspecteur van het bouw en woningtoezicht, den beer J. Schulte Nord- hoit, die daarover een rapport uitbracht van 17 pagina's. Zijn conclusie is „Lettende op de vele door Gedeputeerde Staten geopperde bezwaren tegen goedkeu ring der verordening, welke een spoedige vaststelling daarvan niet doen tegemoet zien, neem ik, gebruik makende van die ge legenheid, levens de vrijheid, uw college alsnog voor te stellen, enkele nader aan te duiden wijzigingen, aanvullingen of anders zins in de verordening op te nemen en aan het oordeel der verschillende colleges te on derwerpen". Aldusnogmaals herziening dezer veror dening. De Burgemeester van Driebergen heeft een circulaire gezonden aan alle Gemeente besturen tusschen Arnhem en Utrecht om te komen tot een unilorme maximum-snel heid voor automobielen, ter bostiyding van de stofplaag, doordezo vehikels veroorzaakt. Hedenmiddag half vier werd, in tegen woordigheid van het Dagelijksch Bestuur dezer Gemeente, vele Raadsledei en andere autoriteiten, ook van de brandweer, op de Appelmarkt beproefd de mechanische viy- staande brandladder, door de firm;. J. Gee- sink en Zonen te Weesp vervaardigd en aan de Gemeente geleverd. Deze ladder van 18 Meter, met stuklad ders van 3 Meter, gaf reeds op het eerst) gezicht den indruk zeer practisch ensoliede te zijn. Dat bij het vervoer per spoor een der bovenste sporten was ontzet, is waarlijk niet de schuld der fabrikanten. By de behandeling bleek, dat zij niet al leen groote stabiliteit bezit, hoewel zij vol strekt niet log is, en ook zeer gemakkelijk en vlug kan worden bediend. Binnen éen minuut werd zij door twee man op haar ge- lieele lengte oitgedraaid en door een even eenvoudige als prticiische inrichting verti kaal gesteld. Na geheel te zijn uitgeschoven, werd zy schuin gesteld op bet voetstuk en werden er allerlei manoeuvres mee uitgevoerd en ten slotte geheel vrijstaand beklommen door drie rnan bovenaan de nogal flink gebouwde b-andmeester L. van Achterbergb zon der dat de ladder ook maar eenigszins zwiepte. De proef heeft doen zien, dat deze Neder- landsche fabrikanten een stuk werk hebben geleverd, dat kan wedijveren met buiten landse!» fabrikaat en bovendien minder kost baar is. Maar ook, dat het Gemeentebestuur een goede daad deed door een dergelijk betrouw baar werktuig aan te schallen voor brand- blussching. In het vervolg kan de brand weer spuiten boven in de hoogste huizen al zal zy dan ook daarvoor de aanjagers te work mooten stellen. De heer O. F. W. 8tionstra is benoemd tot Directeur der Chr. normaallessen hier. Namens H. M. d» Koningin mocht de poelier H. Peters, Utiechtschestraat 40. een dankbetuiging ontvangen voor de aan H. I). op 1 April aangeboden twee kievitseieren, In een der vitrine v<w singer's depot, aan de Varkenmarkt, is thans geëtaleerd een vuur scherm dat een zeer loflijk getuigenis af legt ën voor den goeden smaak der dame3 Kamp èn voor de Singer-machine waarrneo de bloemen zijn gpfw-hmrd. Dr. P. Gronnebuurn, mans conrector van het Gymnasium te Assen, staat op de aan beveling ter benoeming tot rector van het Gymnasium te Sneek. De heer L. R. Smuige, benoemd eerste assistent aan 'e Rijks landbouw-proefstation te Groningen, werd heden aan de Rijks uni- veriiteit to Utrecht bevorderd tot doctor in de Scheikunde na verdediging van een proefschrift, getiteldDe invloed van den druk op de electro-motorische kracht van reversibele omzettingen. Uit de talrijke vrienden van den in Au gustus 1908 overleden componist Henri van Eyken heeft zich een comité gevormd, be staande uit Roohus freiherr Vod Liliencron, Max Friedlander, Hermann Kretschmar, Carl Krebs, Robert Kahn, Max Marschalk, Georg Mosner, Andreas Moser, Adolf Muller Cassel en Georg Schumann, met het doel, gelden te verzamelen voor een gedonkteeken op het graf van Van Eyken. By Kon. besluit is thaus, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den i» »erP van der Sluis (zich schrijvende P. van der Sluijs) als kapitein-commandant van liet Ainers- foortsch Vrijwilligerskorps, te Amersfoort en zijn benoemd tot tweede luitenant-comman dant J. C. Eek. thans 2e luitenant, en tot le luitenant-commandaut met den personce- len rang van kapitein bij het Utrechsclie Vrijwilligerskorps P. van der Sluis voornoemd. Donderdagavond vertrekken uit dit garni zoen omstreeks 8J0 militairen met Paasch- verlof. In verband met do ten Hove te wachten gobeurienis moeten allen zijn toruggekeers aanstaanden Dinsdag vóór elf uur 's ochtendd. Half Mei worden bij de Rijschool hier ge detacheerd de le luitenantsC. H. Labou- chère en A. N. S. W. L. Cublyti, van het 2e regiment huzarenH. C. G. baron Van Lawick, van het 4e regiment; jhr. D. R. Gevers Deynoot, van het le regiment veld artillerie II. M. G. Iligly en F. J. Trap man, van het 2e regiment; en II. J. van der Grinten, vau het 4e regiment veld-artillerie. De heer Verkade was gisteruvond heel tevre den over zijn zaal ze begrijpen me hier zoo goed en de stille week en den schoonmaaktijd in aanmerking genomen, is de opkomBt boven verwachting en de zaal was uiterst tevreden over hem en zijn gezelschap. Meer dan éen maakte de opmerking't ia alsof je niet in de comedie zit, maar met hen in een echten salon. Nu, dat zijn we van de „Hagespelers" ge wend; allen weten zich te bewegen, over allen liokt een distinctie welke maar zeer weinig an dere beroeps-iooneelisten kunnen evenaren dit kan ook niet aangeleerd worden, dot o moet aangeboren zijn. En dit is het geval bij allen van deze dappere bent. Tooneelschikking van Hayiharket-theatre toi letten van Maison de Paris en van Liberty Co de bijzonder mooie salon-meubeltjes van onzen stadgenoot den heer J. G. Fontijn, had er bij gevoegd kunnen worden decoratief van „De Hagespelers" en regie van Eduard Verkade. Wat wil men meer? En een goed stuk, uitstekend vertaald, niet „overgezet". 'l Gebeurt meer, dat op Oudejaarsavond de menschen zicli voornemen het nieuwe jaar zich te beteren, kleine soms heel groote heb- belijkheidjes af te leggen. Doch 't gaat maar al te velen als Memnou, van wien Voltaire schreefMemnon conyut un jour le projet in- 9ensé d' êlre parfaitement sage. II n' y a guère d'bommo A quicette folie n'aitquelquefois passé par la tóte". Dolly's vader, die eer. tientje offert voor elk der vijf anderen, als zij hun goede plannen ook ten uitvoer brengen, blijkt maar een heel goeden kijk te hebben. Onder den indruk van een Oudejaarsavond- preek van vicar Pilcher besluiten die vijf mei liet nieuwe jaar plots hun leven te beteren. Dolly zal geen beertjes meer maken, waarin ze meer dan gewone virtuositeit blijkt te be zitten. Haar man, Harrv Telfer, zal niet n>eer boos worden om dergelijke verrassingen en zelfs niet meer bastaard-vloekjes zich laten ontvullen als de een of andere artiest-modemaker hem weer een rekening van wat ben je me doet toekomen. Op aanraden van Dolly's vader boe ten zij beido elke zwakheid metéeu dubbeltje in de spaarbu8 van deu viear voor diens wollendeken fonds. Natuurlyk is op 't eind van 't jaar <h bus aardig gespekt, zóo zelfs dat op den eerst volgenden Oudejaarsavond de vicar listiglijk met een nieuwe spaartrommel komt aandragen. En de goede voornemens hebben al zóo dik wijls schipbreuk geleden, dat de bus na een verzoening, als slot van bet zooveelste kibbel- partijtje, ergees in den wijnkelder verstopt is. Nu is er óok een professor Sturges een type, die altijd met zijn neus in een boek zit, zijn mooie, jonge vrouw nonchalieert en deze brengt tot een o zoo fatsoen,ijke flirt met Dolly's neef, Kapitein Lucas Wentworth. Deze professor nu beweert, dat er geen vrije wil bestaat en dat el ke daad een gevolg is van de „grijze substantie" in ieders hersenen. Dolly komt achter die flirt. Op een aller- handigstt: manier weet zij mevrouw Sturgess, haar logee, uit t« hooren en haar vader te bewegen den kapitein naar Kngelsch Indië te doen over- plaatsen, nadat zij hom danig do les heeft gele zen en In-ru, op 't onbeleefde tegenover een gast af, verder verblijf in haar huis ontzegt, hoe 't ook buiten stormt en regent. liet volgende bedrijf is nagenoeg geheel gewijd aan het eens naziea vnn de rekeningen, die tóch zijn ingekomen, bij pakken en tot bedragen om van te duizelen, Dolly doet lief, doet boos, doet, alles en nog wat, doch haar man blijft op zijn stuk slaan en al kost het nazien hem ook menige gang naar de wollcdeken-bua slaagt er in, bot gansehe bedrag te vernemen, dat hij weer mag bijpassen. Het vierde bedrijf van dit tooneolspel, dat af en toe overhelt n«ar een klucht en om zijn grappige zetten telkens een lachsalvo doet op- gaan, bewijst ten volle, dut Dolly zich niet heeft gebeterd en dat alle anderen 't oók lieten bij hun goede voornemenB. Dolly heeft ra het inmiddels verloopsn jaar een nog grooter pak rekeningen gemaakt en uls Harry haar daarover nu eens heel ernstig wil onderhouden, wipt ze even de kamer uit en komt terug in een bont mantel die wel peperduur is maar haar zóo goed staal, dat haar man niet kan nalaten, haar om deu hals te vliegen. Heerlijk'lis ook te zien hoe de professor, die een brief voor zijn vrouw van den met verlof teruggekeerden kapitein beeft gevonden, in zijn eigen strikken verward raakt. Hij wil zich van haar laten scheiden, maar zijn boek over „wil loosheid" ten gevolge van de grijze subs'anhe is reeds aangekondigd en 't moet dus verschij nen, wil hij niet voorgoed geblameerd en zijn theorie niet een ontzaglijke mislukking wezen. Mejuffrouw Euny Vrede speelde Dolly zoo hef, zóo mooi, zóo ondeugend, in zulke prucht toi letten, vooral na het diner op den eersten Nieuw jaarsdag, dat haar man, de heer Verkade, wel niet anders kön doen dan haar maar weer haar zin te geven. Jammer, dat ze niet altijd oven goed verstaanbaar was. De heer Verkade zelf was weer geheel éen mot zijn emplooi, in stem, ia standen, in kloe- ding. De heer C'oen llissink had zich een pracht van een professoralen kop gemaakt en was geheel en al de professor van de grijze substantie let op, dat wordt in heel ons land eeu gevleugeld woord. Dolly's vader, Matthew Barron, werd zeer ver dienstelijk gespeeld door den heer Bruning. Staalduynen had als kapitein Lucas geen zeer dankbare rol en trok te veel, vooral bij het afgaan in het tweede bedrijf en het nog oei.s weer en andermaal terugkomen om siga ren te vragen. Mevrouw Renie Sturgess, door mejuffrouw Else van Duyn gespeeld, was wat erg idealis tisch, maar blankie van wanhopig sentimon- leele liefde, juist zooals de schrijver dat heeft bedoeld. De kamenier en de buttler werden goed getypeerd door mejuffrouw De Gruyter en den heer l'oolmnn. Reverend Pincher was Boms wat al te druk. Henry A Jones' „Dolly reforming herself" zal wel een blijvertje wezen voor de Hagespe lers, die weer hebben getoond van hun machtig kunnen cn werden beloond met bloemen en vele malen buien. Wat eeu enthusiasms was het 1.1. Ztterdag. Mot het locaaltje van 1.05 trokken wel 40 A 50 H. B. S'ers naar de Biaachopsat >d om te zien üoa het Aiuersfoortsche H. B. S. elftal, dat de vorige keeren zich zoo kranig geweerd had, het er uu af zou breugen. Na een vroolijke reis, met muziek, kwamen we op hei veld, dat gelukkig goed ui orde was. Om half drie trapte de heer Sweep, leoraar van de Amersfoortsche li. B. S., uit, onder luid gejuich van al de leerlingen, dia aan den kant stoudeu te schreeuwen. Terwijl bij maakte, dat bij wegkwam, begonueu de Amersfoortera zenuwachtig aan ie vnliSn. Ze zyn over het algemeen veel «turner, maar hun voorhoede stuit telkens op de werkelijk uitstekende Utrechieche middenliuie of achteruoede. Dank zy het pmeutig spel van Do Pauw, do spd der Ainersl'oortord, hlyit Kuoppers verscuoond van gevaurlyke sonotou. Alleen éen oogonium ontsaapt hel Aiuursloortscue doel aan eeu zeer groot gevaar, alseeu der Uirecute- naars tegen de paal scuiet. De kranige Uuodeu verdienden anders wel wat geluk; Vau der Zande oad eeu leelyke trap ge kregen eu kon niet dan mot zeer voel moeite verder spelen. De rust ging in met 00 oa zoo blijft het ook tut ongevesr een half uur vóór tyd. Dau komt ecu hoekscnop van Mazel voor doel; Bwwalda krijgt uet bruine inonstor to paickeu eu Kogelt het unuoud- baar ia het uet. Het neeie Ainorsfooriscae publiek schijnt een aanvil yuu delirium te krijgeu; allen dansen en springen, zelfs de koudste», do winst- eiituusiasten, zelfs de ouwe heeren vau de vijlde klasse, die toch zoo langzamerhand bezadigd en kalm; moeten worden. Da pret duurt editor niet lang twee of drie minuteu daarna krygt Utrecut een strafschop, die wel mooi door Knoppen geuoudeii maar er later toch ingeschoten wordt. UiibuuJig pieizier der Utrechtenaars! Dan komen de spannendste oogenblikken vau deu stiijd Holland, die wel eens Cliadwick mocht gaan opzoeken, kan niet meer, en krygt kramp, zoodat hg niet verder kan spelen. Van don Borcauofl staat eeu invaller toe (petjes af voor zulk een edelmoe digheid, heeren D.i Boer wordt in een roode jersey gestoken en dan gaat het weer voort. Het ziet er wel naar uit, dat de Aiuorsfoortrche voorhoede zal gaan scoren ze zwermen teu minste eik oogenblik om Van der Slok en de zijnen, dio langzamerhand doodaf zjjn. Eindeiyk dan komt het winnend puuije van do schoen van captain Woiterbeck. Nu keal de vreugde, die zoolang bedwongou is, geen grjuzon; de Amersfoortscne H. B. B- leer lingen, die anders op school hun mondjes óok nog al roeren, gillen, brullen, schreeuwen, enz. Nog uelevon we uenigo pracht rushes van dt.u subliemeu links-buiten Buwalda, en uy hoeft waarlyk pech, als eon bal vau zyu voet keihard tegeu Ue lat vliegt. Dim is het gedaan. Amersfoort heeft den eersten prys! Iedereen, die mee naar Utrecht is geweest, zal wel bemerkt hebben, dat de geestdrilt Amersfoort nog niet uit is. Do elf „roodgejorseyteu" hebben vau hei begin tot het eiod hard gewerkt. Als besten willen we slechts noemen Buwalda, De Pauw, Van Hohhe en Wulterbeek. By de Utrechtenaars waren de middeuiiniu eu dn venf-u'wing net best. Zondag trok Qutcc i u«»r Amsterdam om voor deu beker tegen Ajax, du sterke westelijke 2e klasse- club, te spelen. Waar Vitesse met 3—0 verloren bad, gaf men den Amersfoorters weinig hoop; óok al, naar dezen weer met niet minder dan 6 invallers moesten spelen. Dadelijk na hel begin kwam Ajax dau ook, gesteund door den sterken wind, geweldig opzetten en doelpuntte weldra door een fout vau don Amersfoortsciieu liokstniddenspOler.Daarby blijft hot tcbtwr voorloopig, want de Quick-achterboodo krygtzjjn vorm te pukken; Coencn eu Van Ho.the spelen een keurig back-spel eu Vau der Plank, in uet doel, werkt onverbeterlijk. Ook do htlfbaoklinie, met Vun Goor aan hot hoofd, laat goed spel zien ou stelt de voorhoede eouigo malen in s-uat, tegen deu wiud In, oen bezoek aan het Ajax-doct te brengen, en als Mazel on Do Stoppolnar goed combiueeren, schiet ISbell eon voorzot van deu eersten iu hut

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2