Binnenland. Stadsnieuws. doeling geëxploiteerd" en noemt heer «eener- zjjds onber eik bear, anderzijds onvoldoende" Het proclameert daarom als ijjo standpunt: «Üuderdoms- en invaliditeits-verzekering zij. de lens en worde de daad". Het ïVadei land" heelt inlusschen nog weer een artikel, waarin dit blad het standpunt der Liberale unie verdedigt, hetwelk aan Staaispensionncering de voorkeur geef', in dien zy mogelijk blijkt. Deze verdediging geldt vooral de bezwaren, door dr. Bos in de •Vragen des Tyds" opgeworpen. Het blad is van oordeel, „dat dr. Bos den toestaud veel te zwart voorstelt wanneer hjjj uitroept, dat, als men de Ouderdomsverzekering zonder gremiebetaling invoert, er geen cent beschik- aar blyft voor die Ziekte- en Invaliditeits verzekering". Reuklooze closets zonder waterspoeling. In ons nummer van 8 April wezen we met een enkel woord op een nieuwe vin ding op sanitair gebied, welke wordt gety peerd «even eenvoudig als het ei va'i Colum bus" en die, als zy werkelijk goed bljjkt te wezen, zoker heel veel toepassing zal vinden. Op de eerste plaats maakt zij gebruik, of liever misbruik, van leidingwater onnoodig; op de tweede plaats worden de fiecalien niet nagenoeg dan wel geheel waardeloos, hetgeen een groot voordeel is voor de Gemeente- reinigingen op de derde plaats zullen de Gezondheids-comroisaiëu teroebt zeer ingeno men wezen met die vimlinR. De hoer P. van de Wint, architect te Groningen, wie» we om nadere inlichtingen vroegen, schreef ons: Onze uitvinding heeft betrekking op eon reukloos closet zonder waterspoeling, in het algemeen een reuklooze afsluiting van privé-inrichtingen zonder waterspoeling, waarbij de ftecaliëo in emmers, een ton of een beerput worden verzameld. Een feit is I et, dat de tot dusver genomen proeven om een privé-inrichting reukloos af te sluiten hierin hebben gefaald omdat de afsluiting te gemakkelijk met de fjecaliën in aanraking kon komen en daardoor be vuild wurdeu. Onze nieuwe closet heeft, wat de afslui ting betreft, dit op da andere rvstemen voor dat haar afsluiting nooit met de Jiecaliëu in aanraking kan komen daardoor een reuk- kelooze afsluiting waarborgt. Gok is zij zeer §eroakcclyk te reinigen, daar /ij direct onder e zitting is aangebra ht. Ëy deze inrichting is de emmer of ton zeer gemakkelijk uit de privé te verwijderen en door eeo schoone te vervangen. De zelfde reuklooze afsluiting by het ge bruik van een closet voor een emmer of een ton beeft men by do toepassing voor een beerput, waarbij dealvoer naar de.put plaats beeft door een buis. lo het algemeen is deze reuklooze afslui ting in twee deeien te splitsen: éen aange bracht onder de zitting en boven den em mer of de ton, die, by bet omwisselen van emmer of ton, omhoog klapt doordat zy aau de zitting is verbondenen éen, welke zich bevindt bovenaan den rand van ommer of too. Voor de beerput-closet heeft men als af sluiting slechts die ouder de zitting. Als men de klep der zitting oplicht, wordt een schuif uit den met water of een desinfecteerende vloeistof gevuldon rand ge licht en naar achteren geschoven, zóo, dat de gehcele zitting vry komt. Deze closets worden in geëmailleerd yzer zoowel als in vuurklei in den handel ge bracht; de zitting is van mahoniehout; greep en scharnieren zyn v.>n gepolysl koper. Weldra zullen zy verkrygbaar zyn onder den naam „Gruno-closet". Zy zyn gepaten teerd in België, Frankryk, Engeland, Duitsch- land, Denemarken, Noorwegen en Oostenrijk. Welke handelaar in dergelyke artikelen zal deze closet hier het eerst aanbieden en er sicb deu alleen verkoop van verzekeren l'it doorgaans welingelichte bron wordt bericht, dat het Hof, behoudens onvoorziene omstandighedon, reeds in <len loop van Mei naar Het Loo zal terugkeeren. Burgemeester en Wethouders van Am sterdam hebbsu oen voordracht by den Ge meenteraad ingediend om, by wjjze van proef, aan de Hoofden van scholen met niet meer dan zeven klassen, een eigen klasse te geven. AU vergoeding, wtfl deze Hoofden aan in de uren buiten den schooled meer werk zuileD krijgen, zal bun een toelage van f 150 per jnar worden toegekend, zoodat bun be zoldiging gelyk zal worden aan die der Hoof den der z.g. groote scholen, met 12 of 14 klassen. Het aantal onderwijzers op de bedoelde kleine scholen zal dan met éen verminderd worden. Voorshands zal de maatregel alleen wordon toegepast voor die Hoofden, die daartegen geen bezwaar hebben. In de morgenavond te houden vergadering der Vereeniging tot beoefening van de krijgs wetenschap zal kolonel H. Oolgaardt, com mandant van het 4e regiment veld-artillerie, een voordracht houden, getiteld: „Beschou wingen over de organisatie van de Neder- landsche veld-artillerie". De spreker zal de volgende punten be handelen 1®. Het op een hoog peil brengen van de kracht van het veldleger is voor Nederland een Staatsbelang by uitaemendheid. De stra tegische onderdeden van het leger beliooren dan ook by die van mogelijke tegenstanders aan artilleriekracht niet achter te staan. 2°. Het vermogen van de Nederlandsche artillerie te velde zou aanzienlijk kunnen worden vergroot: a. door een ander gebruik te maken van het aantal beschikbare stuk ken b. door deze in batterijen van 4 stukken in te deelen. 3°. By toepassing van de sub 2 bedoelde maatregelen zou het regiment veld-artillerie op voet van oorlog, afgezien van treinaflee- ling en depot, kunnen zyn geformeerd uit eeu regimentsstaf en drie afdeelingen, elk bestaande uit een staf, 4 batterijen van 4 stukken en een lichte munitiecolonne. 4°. Mocht het aantal bij elke divisie inge deelde stukken niet worden uitgebreid, zoo komt niettemin een groepeering te velde van de bestaande artillerie in batleryen van 4 stukkeu gewensebt voor. Het zou mogelijk zijn, alsdan het regiment veldartillerie op voet van oorlog uit drie af deelingen van 3 batterijen van 4 stukken te doen bestaan. Prof. dr. T. Ganuegieter, kerkelyk hoog leeraar aan de Ryks-uuiversiteit te Utrecht, hoopt aanstaanden Zondagochtend om half elf voor te gaun by de godsdienstoefening in de Romoosti'antsche kerk, hier. In «Staatscourant" no. 86 is opgenomen een Kon. besluit, houdende wijziging van het Reglement voor den dienst der Kijks-tele- graaf. Daarbij is bepaald, dat, met het oog op de invoering van een weltelyken tijd, met 1 Mei de kantoren met doorloopenden dagdienst geopend zullen zjjn van 8 uur* des ochtends tot 0 uur des avonds. De middelbare zonnetyd van Amsterdam geldt voor al de Nederlandsche kantoren. Telegrammen, bestemd voor kantoren met uachidienst, welke na 11 uur des avonds worden ontvangen en voorzien zijn van de aaowyzing Dagbestelling of J, worden niet vóór den volgenden ochtend, des zomers te O'/a eu des winters te 7l/a uur, besteld. Leveranciers aau Rijk, Provincie of Ge meente, die nog iets mochten te vorderen hebben over 1908, mogen wel le:ten op de kennisgeving aan hot hoofd van dit nummer. Vorderingen, na 30 Juni ingediend, zyn onherroepelijk verjaard. De heer A. B. van der Klein, onderwijzer aau de openbare Lagere school aau de Beek straat, slaagde gister voor het diploma A Handenarbeid, karton en klei. De examens voor dat diploma, vanwege de Vereeniging tot bevordering van het on derwijs in handenarbeid in Nederland, wor den thans afgenomen onder Rijks-toezicbt. De heer Van der Klein is de eerste te Amersfoort, die dit diploma verwierf. De jongedames A. S. Buyen van Weelderen en F. M. E. L. van Kooten behaalden de akte voor onderwijzeres. DU P. Groeneboom Jr., thans conrector aan het Gymnasium te Assen, is benoemd tot rector aan het Gymnasium te Sneek. De grooto gouden medaille van H. M. de Koningin is door het Bestuur van de Maatschappij „Arti et Amicitiae" toegekend aan den schilder D. Wiggers voor diens scbildery „Maneschijn", op de Dinsdag ge opende tentoonstelling ingezonden. Dirk Wiggers, geboren 26 Maart 1866 te Amersfoort, zat aanvankelijk op een kantoor kruk, maar volgde zijn wenschen en zyn roeping, door te gaan schilderen. Een eigen lijken leermeester heeft by daarbij niet gehad. Hy werkte veel buiten, vooral in Gelderland, werd een verdienstelijk schilder van het Geldersche landschap en toonde bijzoodere voorliefde voor wyde riviergezichten in een helderen, poëtischen maneschijn. Zoo is het thans bekoonde stuk zeer typeerend voor hei genre, dat deze kunstenaar by voorkeur beoefent. Niet lang geleden heeft Wiggers een stu diereis in Spanje gemaakt. De knappe tee- keningen, welke hij daarvan meebracht, zyn zeer gewaardeerd. Aan de heeren A. J. Kiieger en jhr. Van der Goes is thans door den Gemeenteraad van Leeuwarden concessie verleend voor bet aanleggen van een paardetram in die Ge meente. Ter gelegenheid van den 33sten jaardag van Z. K. H. den Prins der Nederlanden zal aanstaanden Maaudag 19 dezer het garnizoen oen groote parade houden aan de Regentes- selaan. De troepen worden gecommandeerd door luitenant kolonel W. H. Piepers, comman dant van het le regiment huzaren, en zullen de honneurs bewijzen aan generaal-majoor J. II. A. Nierstrasz, commandant der 4e divisie van bet veldleger. De datum der beëediging van de nieuw benoemde militie-officieren is nader vastge steld op 24 April. Den 16 Mei 1908 werd besloten tot samen smelting van de militaire vereenigingeu „Onderlinge Voorzorg" en „Ons Belang". Het Bestuur van eerstgenoemde vereeni ging heeft hiertegen groote bezwaren en heeft zich nu tot den Minister van Justitie gewend en op verschillende gronden verzocht, naar de vereeniging „Ons Belang" een onderzoek in te stellen en, zoo mogelijk, de Koninklijke goedkeuring aau die vereeniging le ontnemen. Dinsdagavond vergaderde de plaatselijke afdeeling van den Kon. Nederlandschen Bond van oud-onderufficiereu in „De Arend" onder voorzitterschap van den heer H. S. Valken burg. Als vertegenwoordiger van het Hoofdbe stuur was aanwezig de heer P. Valk, uit Utrecht. De opkomst was zeer goed. De Secretaris, de heer L. J. Krook, bracht eeu zeer uitvoerig verslag uit van de vorige byceukomst, hetwelk na voorlezing onder bijzondere dankzegging werd goedgekeurd teveus i'.s de Secretaris een schrijven voor, waarin hij de redenen mededeelde, waarom hy als Secreiaiis ontslag nam. By de hierop gevolgde verkiezingen ver kreeg de heer Valkenburg. die periodiek aftrad, doch den wensch had te kennen ge- geveo. een andere functie te bekleeden, daar zyn tyd te beperkt is, van de 15 geldig uil- gebrachte stemmen 13 als Voorzitter, de heer D. van Buureo, die eveneens zich niet meer herkiesbaar stelde, van de 15 stemmen 12 als bestuuislid on de heer G. van Ede, die ook periodiek moest aftreden, 13 stemmen nis bestuurslid. Als militair-adviseur der iufanterie werd met groote meerderheid aangewezen de heer H. Meyer, adjudant-onderofficier-kwartier- meester, en voor die der beneden wapens met algemeene stemmen de heer H. H. J. van der Vlugi, adjudant-onderofficier der huzaren. Allen nainen hun benoeming in beraad. Als afgevaardigde naar de Bondsvergade ring werd beuoemd de heer L. J. Krook, die de beuoeming aannam. Besloten werd, geen deel te nemen aan deu optoebt doch zelfstandig symphatie te betoonen met de te verwachte blijde gebeur tenis en die ia besloten kring te vieren. De Voorzitter bracht den heer Valk den dank der afdeeling voor de kalme en waar dige wyze, waardoor het hem gelukt is, den vrede, die verstoord was, te herstellen, sprak de boop uit, dat van het Bestuur de kracht zal uitgaan om de twee stroomingen, die thans tot stilstand zyn gebracht, verder een drachtig iri éen bedding te doeu voortgaan, en wenschte wijsheid om de afdeeling ster ker te doen worden, opdat gestreefd worde naar het schoone in den Bond bevordering der kameraadschap, hulp en steun aan we duwen en weeten. Op den dag der blijde gebeurtenis zal, na afloop van den avond-optocht, de sluf- muziek van het 5e regiment infanteiie eenige muzieknummers uitvoeren op het terras van de sociëteit Amicitia. Het terras zal feestelijk worden verlicht. De muziek is ook hiervoor welwillend aangeboden door de kolonel-regimentscom mandant. Op den blijden dag, met stijgend ongeduld verbeid, zal Amersfoort n.et de Hofstad de eenige plaats in ons land zyn waar een feest zang, door een stadgenoot getoondicht, zal worden ten gehoore gebracht. We waren Dinsdagavond in de gelegenheid, de groote repetitie bij te wonen van het Ainersfoortsch dames- en kindernoor waarop, onder leiding van den componist, den heer Willem Wernicke, »Jublend Neerland", feest zang voor vrouweu-en kinderkoor, op woor den van mejuffrouw Grada van Ede, een paar malen duchtig werd doorgenomen. Het voornemen beslaat, de niet al te grooto cantate uit te voeren in de muziektent op het Plantsoen, den eigen dag waarop deheug- lyke tijding uit Den Haag hier komt. En wij willen lezeressen en lezers thans reeds op wekken, naar den zang en de mooie bege- leidiog door de volledige stafmuziek van het 5e regiment infanterie te gaan luislereo. Hoe heel mooi zou dat feestlied klinken als het, in stede van door tachtig door alle zangeressen en zangers hier ter stede kon worden aangeheven. Na een kloeken inzet van het orkest zingt het kooV: Laat klinken thans de klokketonen Lsat daveren uw vroolqkel lied. Waakt op I Gg Neérland's fiere tonen, De tijd is daar, zoolang bespied. Waakt opl thans is een kind geboren, Gesproten uit d' aloude stam Met huis Oranje big ft nog gloren Geen vreemde macht ons dit ontnam. En vervolgens, met eeu heel raooien over lang: Laat ruischen tachte harpaccoorden Als het symbool van rust en vree, Vlecht in uw lied de schoonste woorden Vereenigd tot een stille bee. Laat luid weergiluien in het ronde Klaroen-, bazuin- en hoorngeschal Eeu bigde muftr werd ons verkondigd Veel vreugde brengend' overal. De tenor, de heer N. Bouman, van hier, zingt dan U Vorstinne, die ons land Hebt bestuurd met vaste hand Eerst gesteund door Moedertrouw Daarna xelf als fiere vrouw 'Die een eik uit liefde acht, Zg ons vreugdelied gebracht. Hierna zingt het koor een echt jubelend lied Hulde aan het Vorstenhuis en aan ons vaderland, Eendracht, vriendsobap, moed en trouw hecht' eenen [sterken band! Wg «weren hulp en moed in oorlogsstond En liefd' die steeds ons aan Oranje bond. Onze vlag zg 't symbool van trouw en moed, Gebracht dan ook haar onze huldegroet. Dan mevrouw E. Lutgens, uit Amsterdam, die almede belangloos op zich nam de sopraan-solo te zingen: Uit naam van Neérlsnd'a vrouwen Wordt U ons lied gewijd O, Koningin, wij bouwen Op D en Uw beleid Gg sjjt in tjjd v»n z»rgen Ons moedig voorgegaan Voor U ook was net .morgen" Niet steeds met vreugd' belasn. Het koor volgt dan met een majestueus geschreven en door den heer G. Bikkers al bijzonder mooi voor zijn muziekkorps gear rangeerd Gebed Wij smeeken Godes zegen Voor 't jonge kindje af. Schenk voorspoed op zijn wegen En stenn tot aan het graf. Ook voor de jonge Moeder Een bede uit ons bart, O, spaar Haar Albehoeder, Hoedt Haar voor droeve amart. Schenk Haar gezondheid weder, Bescherm den Prins-Gemna! Zie zeeg'nend op Hen neder Hen steeds Uw licht bestraal. Dan stijgt, weer na een zeer gelukkigen overgang, de feestvreugde ten top. De muziek zet een bekend infanterie-si- gnaal in een toespeling op den Vierden Willem en doet het „Al is ons Prinsje nog zoo klein" hooreo. De jongens klepperen, dat het zoo davert en vervolgens wordt door allen uil volle borst aangeheven liet slotkoor Verheft uw' stemmen, zingt uw' zangen 't Is feest, 't is feest in Nederland. Geen zorgen kan ons hart meer prangen, Oos oud Oraujebuis hield siand. Vivat Oranje, vlecht uw kransen, Zingt luid ter eer van 't Vorstenhui». Paart allen U tol vroolijk dansen 't Is feest, ook in het nedrigst kluis. De Amersfoortsche Muziekvereeniging, directeur de heer J. A. Jochems, zal haar eerste openbare uitvoering in dit seizoen geven in de teut op het Plantsoen op Maan dagavond 19 dezer, aanvangende om 8 uur. indien althans de tent niet voor ander doel is bezet. Tot ons leedwezm moet het nogal uit voerige verslag der gisteravoad gehouden Jaarvergadering van de vereeniging „Handel en Ny verheid" overstaan tot het volgende nummer. Wel zy daaruit meegedeeld, dat de ver gadering aannam de volgende motie »De vergadering, gehoord de mededeelin- gen van den heer Joh. G. F. van Achter- bergh betreffende den aan te leggen weg naar Birkhoven; gelet op de bereid verklaring van het Bestuur om deze zaak, in overleg met den heer Van Acbterbergh en zoo noodig andere te benoemen deskundigen nader te onderzoeken spreekt de wensche- lijkbeid uit, dit onderzoek zoo spoedig moge lijk te doen plaats hebben en draagt aan het Bestuur op, deze motie intusschen aan den Raad der Gemeente Amersfoort kenbaar te maken". De loting voor de volgende ronde der bekercompetitie van den N. V. B. had het Volgende resultaat: V. O. C. I, de winner van V. O. C. II Willem II. Quick Amersfoort de winner van H. V. V. v. r. v. rrisia. A. F. C. de winner van Victoi ia—Quik II, Den Haag. By de gister ten overstaan van architect W. van Schaik gehouden aanbesteding voor het verbouwen van de perceelen Lavendel straat 7 en 9, het sloopen der perceelen Papenhofsteeg No. 2, 3, 4 en 5 met ter plaatse bouwen van een stoomschoenenfa-

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2