Stadsnieuws. togon Yerhooging van onze directe belastingen, wanneer dit noodig on voor zoover dit mogelyk is. Maar wel bestaat er bij ons ernstig bezwaar tegen het beschikbaar stollen van dergelijke be langrijke sommen voor een doel dat, op zich zelf zeer behartigenswaard, toch niet het naastlig gend doel is. t De invaliditeit zal ook in ieder geval, hoe men de voorziening daartegen regelen wil, hetzij dat men haar voegt bij de ongevallenverzeke ring, hetzij men haar afzonderlijk regelt of wellicht bij de ziekteverzekering laat aansluiten, belangrijke oilers van den Staat vorderen. Wel nu, die invalliditeil is, hoe droevig het ook zij, een veel ernstiger en veel dreigender nood dan de ouderdom. Voorziening daarin is veel meer urgent. Staatspensioen op 70 jaar (en als er iets uit deze becijferingen gebleken is, dan zal het, naar wij vertrouwen, toch wel dit zijn, dat vooralsnog van lagereD leeftijd geen sprake kan zijn) stelt Staatsgeld beschikbaar, waar het niet op de meest doeltreffende wijze wordt aangewend. Gewisselde stukken. Door plaaisgebrelc konden we in het vorig num mer óok niet opnemen de hier volgende bijlagen van een stuk van B. en W. aan den Raad. Amersfoort, 19 Juni 190S. Aan Burgemeester en SVethouders van Amers foort, Geelt ondergeteokende met eerbied te kennen, dat by plan beeft om do gronden sectie D no. ICO, 161, 1180 en 549, san den Soeiierstraatweg alhier, als villa-terr|jn iu exploitatie te brengen dat bij met bet oog op den ongunstigen tosstand van den Soeslorsiraaiweg zich voorstelt een verbin dingsweg ie maken van don straatweg naar den ouwe Soesterweg, ongeveer volgens b.jgaand schetsje. VermeeDende, dat de goedo naam van Amersfoort en de belangen van bet algemeen zeer souden wor den bevorderd door don Ouwe Soesterweg en be doelden verbindingsweg ta verharden en te verlich ten en alsoo op een voor de Gemeente minst-kost bare wijze bel Soeslerwegvraagsiuk op te lossen. Redenen waarom bij de vrybeid neemt, UEd. te verzoeken, medewerking ie verleenen tot het vol voeren vau zijn plan eu de thans in aanbouw lijnde villa aan den Soesterweg te willen aansluiten aan de leiding der Gemeente-gasfabriek. Hoogachtend UEd. dw. Job. G. F. VAN ACHTERBERG, Puntenburgerlaan 16, Amersfoort. Amersfoort, 26 Juni 1908, Aan den heer Job. G. F. van Achterbergh, Pun- tenburgerlaaD 15. Naar aauleiuing van uw schrijven van 19 Juni 1908 hebben wij de eer U te berichten, dut wy in principe niet ongenegen zón te bevorderen, dat uw terreinen aan den Suesierstraatweg als bouwterrei- ren in exploitatie gebracht worden. Gaarne zien «rij meer uitgewerkte plannen van U te gemoet. urgemeester en Wstbouders, enz. Ainersfooit, 15 September 1908. Aan Burgemeester en Wethouders te Amersloort. Als antwoord op UEd's echryven dato 26 Juni, afd.I. no. 871, geefi ondt rgeteekendetekennen.dat bet zyn wenscb is om begin October a.s. een aan vang te nemen uiet bet maken var. een verbindings weg van af den Soeaterstraatweg naar den Uuden Soebterweg ongeveer volgons bet UEd. dato 19 Juni 1908 overgelegd schetsje. Dat het. zijn bedoeling is dezen weg met 2 rijen kastanje-boomeD te doen beplanton op een breedte van 1U M. over den weg en 8 M. langs den weg gemeten. Be.eefd verzoekt ondergoteekende te mogen ver nemen of hy met bet uitvoeren van dit plan, han delt in etryd met een mogeutlyk gemaakt of te maken Uitbreidingsplan der Gemeente Amersfoort. Hoogachtend UEdw. Jon. G. F. van ACHTERBERGH. Villa Gret'oa, Amersfoort. Amersfoort, 18 September 1908. Naar aanleiding van uw schrijven van 15 Septem ber 1908 bebbeu wy de eer U in overweging te ge- veD, een uitgewerkt plan van den weg, zooals die door U gedaebt wordt, by ons college in te zenden. Daarna kan beoordeeld worden of deze weg in strijd tal '«ljn met een eventueel te maken Uitbreidings plan. Burgemeester en Wethouders, enz. Amersfoort, 5 October 1908. Ten vervolge op oi.a schrijven van 18 September 1908, afd. I, no 871, bebben wy do eer U te berich ten, dat er geen bezwaar be&Laal, dat de Gemeen- te-arcbitect aan de grens van uw terrein, waar dit Oostwaarts aansluit aan den Ouden Soesterweg, on geveer bet peil aanwijst waarop later eventueel een harde weg gebracht moet worden. Wij hebben geen bezwaar, dat door U, zooals op de door U overgelegde teekemng met inkt is aan gegeven, een verbiudingsweg tusachen Sootterweg en Ouden Soesterweg gereserveerd wordt ter totale breedte van 14 M. en ter breedte van 10 M. tus achen de boomeD. Evenmin bestaat bezwaar tegen een kastauje-beplantiug. Voor zooveel noodig vestigen wy er uw aandacht op. dat de boventUande mededeelingen in gtenen kel opziebt uw reebt verkorteD, op uw terrein naar eigeD goedvinden wegen aan te leggen, noch van invloed kunnen zijn op de voorwaarden, waarop de door U geprojecteerde weg eventueel door de Ge meente zal worden overgenomen. Burgemeester en Wethouders, enz. Jhr. mr. H. W. van Ascti van Wijck is door do plaatseiykeanti-revolutionnaire kiea- voreoniging «Nederland en Oranje" definitief weder candidaat gesteld voor de Tweede Ka mer. Mr. J. K. H, de Beaufoit, hooft I-commies ter Secretarie, werd in de hedenmiddag gehou den Raadsvergadering beëedigd als waarne mend Secretaris der Gemeente, in geval deze afwezig moert zijn. De openbare vergadeiiog der Kamer van Koophandel en Fabrieken, welke Donderdag avond zou wordeD gehouden, is omgezet in een met gealotau deuren. De openbare komt vermoedelijk nog in deze week. Aan het plaatselijk telefoonnet zijn nog aangesloten: met no. 214 de beer H. Ih. Cox, Utrechtscheweg, en met uo. 212 de heer D. Stas, Langeatraat 16. Onder dagteekening van 24 April ia het vol gende adres, onderteekend door de IS leeruren aan de Hoogere Burgersobool, ingediend aan den Raad dezer Gemeente geven met den verscbuldigden eerbied te ken nen, ongeteekenden, leeraren aan Hoogere Burgerschool te Amersfoort; kennis genomen hebbende van de conclusion door den Raad, in zijn vergadering van 2li No vember 1907 aangenomen, „dut herziening van de Reglementen op" het Middelbaar onderwijs in deze Gemeente en een juiste omschrijving van ieders rechten en plichten krachtig kan bij dragen tot een goede verstandhouding onder het pesoneel van de Hoogere Burgerschool en tot behartigen van de belangen van de school", en van de door Burgemeester eu Wethouders aan vaarde opdracht om deze herziening ten spoe digste tot stand te brengen dat, naar hun eenparige overtuiging, het be oogde doel het best bereikt zou worden door de thans hier bestaande Reglementen voor bet Middelbaar onderwijs te ontvangen door een nieuw Reglement, dat een zoo getrouw mogelijke navolging bevat van de voorschriften van het „Reglement voor de Rijks Hoogere Burgerscho len", benevens een nieuw Huishoudelijk Regle ment overeenkomstig het bepaalde in art. 20 van dat Reglement; dat zij op grond daarvan in een adres van den 1-1 November 1908 aan Burgemeester en Wethouders hun wensch kenbaar gemaakt heb ben, dat deze wijziging zoo spoedig mogelijk tot stand moge komen redenen waarom zij 2ich thans ook' tot uwe Edelachtbare vergadering wenden met het ver zoek te willen bevorderen, dat de toegezegde herziene Reglementen voor het Middelbaar on derwijs, in het belaDg der school, nog v6or het einde van den loopenden cursus in werking worden gesteld. 't Welk doende, enz. Menige huismoeder is Zaterdagavond, of ander gistetochtend heel onaangenaam verrast door de mededeeling, dat het brood een cent duurder was geworden. I>at is heel wal op het budget van een doorsnee huishouden. Maar toch, 't kon niet anders en een troost is het, te weten, dat de bakkers tot die prijsverhoogiog niet dan zeer noode zijn overgegaan, wel degelijk er loe gedwon gen door den geweldig hoogen prys der tarwe,die van f 10. 00 in 1907 reeds is opgeloo- pen lot f 15.75 per honderd Kilo. En 't ii lang onmogelijk, dat de speculauten vooral in Amerika den prijs nog huoger opjagen. Uit honderd Kilo meel wordt gebakken zoowat 150 Kilo brood. Terwijl de honderd Kilo meel, laat ons zeg gen, vier gulden duurder zijn geworden, ontvangt de bakker bij de huidige prij*- verhooging f 1.50 meer voor 150 Kilo brood. Hij komt dus nog juist f'2.50 te kort. Met andere woorden: wanneer de rneel- prijs wat gevreest wordt nog weer rijst, zal tiet zonder twijfel bij deze eerste verhoogiog van den broodprijs niet kunnen blijven, muar zal, vooral wanneer men ziet, dat, de eerste cent, die er op gelegd werd by het publiek geen belangrijk verzet ondervindt, de prijzen opnieuw met éea misschien wel met twee cen ten opslaan. Voor de bakkers is dit nog 't minst prettig want zij krijgen zure gezichten en doen strikt genomen hun zwaren arbeid om niets. Dus, huismoeder, uw bakker niet al te hard gevallen. Luitenant C. A. Prins, van het le regiment veld-artillerie hier, is geslaagd bij bet toela- tings-examen ter bijwoning van den cursus voor de algemeeue krijgskundige studiën aan do Hoogere Krijgscbool. De jongedames H. C, M. Turin, J. de Groot en M. Doevelaar behaalden de akte vau be kwaamheid als onderwijzeres. De heer VV. J. A. Katdinaal verwierf óok de akte vrije-en orde-oefeningen gymnastiek. Aan den beer C. M. Cremer is, in verband met zyn benoeming tot Inspecteur der be lastingen te Amersfoort, op zyn verzoek, met ingang van 1 Mei, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van kantonrechter-plaats- vervanger in het kanton Den Helder. De heer W. van HaseleoPHz. is benoemd tol Administrateur der N. V. „Onderlinge glasverzekeriDg-maatschappij te Amersloort". Aandeelhouders zijn opgeroepen tegen Donderdagavond, o.a. om te voorzien in de vacature in het Bestuur, ontstaan door het niet-aannemen zijner benoeming door den heer P. van Veen Jr. Nogmaals herinneren we aan de schiet oefeningen tot verhooging van 's Lands weerkracht, welke 1 Mei hier aanvangen. De heer J. A. Jcchems blijft Directeur der „Amersfoortscbe Muziek-vereeuiging". We herinneren aan het Toonkunst-concert op aanstaaLden Donderdagavond waarop de zaügafdeeling ten gehoore zal brengen »Üe legende van de heilige Elisabeth7', een zeer mooi werk van Franz Liszt en een dat ook voor Amersfoort al heel veel bekoring zal heb ben. De heer J. de Lange zal Zaterdag 8 Mei eeu openbare les geven in i-Auiicitia". Is 't nog noodig, te hcrinueren, dat be doeld wordt de bekende dansleeraar, uit Kam pen. Het sportfeest op de nieuwe baan by »Birkhoven". is feitelijk gister ingezet door een steeple-parcours van de Militaire sport vereniging over een afstand van 40 K. M. Heden werd onder leiding van overste W. H. Piepers door de deelnemers aan dien hiudernisrit een terreinrit gehouden. Morgenochtend dressuurproeven in de manege der Rijschool en morgenmiddag coucours-hippique op het sportterrein, dat dan wordt ingewijd. Met een zonnetje en mooi weer, hopen we. De Onderofficieren -schermvereeniging „E. M.M.A." behaalde Zondag in den wedstrijd van „Pro patria" te Haarlem den lsten prys korpswedstrijd degen. Sergeant-majoor A. Katerberg won den3den prys personeel geweer. De voetbalwedstrijd voer den U. P. V. B. tusschen het eerste riftal der H. V. C. en het tweede van Quick werd door het eerst genoemde gewonnen met 5-3. Hoezeer terrein, zon en vooral wied van invloed waren op het spel, blijkt wel hieruit, dat H. V. C. zijn 5 puntjes maakte \óor de rust, Quick haar 3 puntjes na de rust, toen zij over en weer wind en terrein eu zon in hun voordeel hadden. Het Amersfoortsche Quick zal vermoedelijk aanstaanden Zondag hier zijn eersten degra datie-wedstrijd spelen tegen het zeer sterke Q-tick uit Nijmegen. Wij ontvingen het 20ste Jaarverslag van „Reisbelasting". In een volgend nummer komen we daar op terug. De onder-afdceliug Amer. .t der »V. P. N." wacht vóór 29 April bestellingen barer leden in voor gezamelijken inkoop van voeder-artikelen, aan het adres vau haar 2e Secretaris, den heer W. van Goinga, Utrechtscheweg 99. Heden wordt ook hier gehouden een ver gadering vaD landbouwers om te komen tot afschaffing van kortponden en keurgelden. Bij de ten overstaan van architect H. Kroes gehouden aanbesteding voor den bouw van een Vereenigingsgebouw op den hoek van Zand en "-t. Agathastraat werd inge schreven door de volgende stadgenooten J. G. van der Geest f24800; L. J. Hemel?, f23 188; J. Bunnikf 22813; L. Beyer f22725; C. J. Kunlz. 22 210; G. Mostert- man G. van Nes, f22 100 en H. Lablans f21 42 Gegund aan den laagsten inschrijver. Het werk moet 1 November e. k. opgele verd worden. Alleen R. K. aannemers waren uitgeuoo- «ligd. R. K., een bierbottelaarskuecht, die Zon dagmiddag een kennis had bezocht in de cavalerie-kazerne, had de onvoorzichtigheid, zich van de trapleuning te laten glijdeD. Hy viel eu bekwam een zóo ernstige schedelbreuk, dat hij moest opgenomen in het St, Elisabeths-ziekenhuis. Aan hel Commissariaat van politie zijn voor de rechthebbenden terug te bekomen een strijkijzer, een se,hroefsleutel en een geld zakje, in het huisvuil gevonden. Er wordt heel wat weggegooid tijdens de schoonmaakrnaar toch zulke gewichtige voorwerpen Een paar Maandaghouders, die gister op den Leusderweg met een voorwereldlijk pi stool liepen te schieten, werden, onder zeer groote belangstelling, door de politie tijdelijk opgeborgen in het Commissariaat. Van Russische of Turkscbe aanslag-histo ries is geen woord waar. Een gesignaleerde, door de politie heden aangehouden, betaalde liever zijn f3 boete dan 'lat hy ter iusluiting naar Utrecht werd geleid, Wie stof doet opdwarrelen, heeft daarvan meestal zelf veel last. TJit den, omtrek. Tot kapelaan te Achteveld is benoemd de heer II. J. M. Holtslag. To Barneveld is nu korte ziekte in den ouderdom van G7 jaar overleden de heer H. Bouwheer, de Gemeente-bode sedert bijkans 40 jaar, do vriendelijke gids in de oudheid-kamer aldaar en als ijverig mede werker van wijlen Burgemeester Nairat ook ernstig beoefenaar der geschiedenis vau de landstreek. Met wijlen dr. W. Pleyte, den Directeur vun het Rijks museum vun oudheden te Leiden, en den heir A. van den Bogert, Secretaris der Gemeente Barneveld, gaf bij n het licht sMeerveld en Meervolderbosch" en „De Uddelerhoogte", terwijl ook in het Jaarboekje der Oudheidkundige vereeniging »Gelre" menige historische bijdrage van zijn hand voorkomt. Morgeu vertrekken van Harderwijk naar Nijmegen alle nog aanwezige officieren en minderen van het voormalig Koloniaal werfdepot. Eén luitenant en een gepensioneerd ser geant-majoor blijven daar tot nader order om höD, die zich aanmelden voor dienstne ming te dirigeeren naar Nijmegen. Zondag hield de Ned. Motorwielrijders- Vereenigttig te Soestdijkeen reünie, waaraan ruim 50 dames en boeren deelnamen. Na in het hotel «Trier» een gemeenschappelijke lunch te hebben gebruikt, begaf men zich naar den Luzarusberg, bij Soest, waar door den heer Ferwerda proefnemingen werden gedaan met een zweeftuig (systeem Voisitt- frères). Deze proefnemingen, welke met veel belangstelling werden gevolgd, schenen aan vankelijk, goed te zullen slagen. Zij moesten echter worden gestaakt, daar door een ruk wind het toestel kantelde, tegen den grond sloeg en defect geraakte. De h odenmiddag onder voorzitting van den Burgemeester jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers, van 1.45 tot 3.55 gehouden ver gadering van den Raad dezer Gemeente werd bijgewoond door 10 leden en den Secretaris, inr. dr. J. G. Stenfert Kroese. Afwezig met kennisgeving was rar. Hey- ligers. De notulen der vergadering van 23 Fe bruari werden als vastgesteld beschouwd. De belangrijkste der ingekomen stukken waren een adres van de aideelingen van het Ned. Onderwijzers Genootschap cn van den Bond van Ned. Onderwijzers over de gehuwde onderwijzereste behandelen bijderno'ie- Van Kalken een request van de stedelijke brandweer betreffende de Vrijwillige brandweer voor kennisgeving; een adres houdende bezwaren tegen schat tingen van lokaliteitou tot verkoop van sterkedrank éeu reclame wordt, als te laat ingediend, ter zijde gelegdvoor de overige wordt als herschatte v benoemd deur waard 3r D. de Groot. een at'res van «Handel eu Nijverheid» betreffende het request- Van Achterbergh te behandelen bij punt 16; Een voorstel van B. en W. om te benoe men eeu commissie van voorlichting in za ke de Hoogere Burgerschool benoemd worden de heerenPlomp, Gerritsen, Van Esveld, Veis Heyn en, in plaats vau rar. Heyligers, de heer Hamers; het boven vermeld adres van leeraren aau de Hoogere Burgerschool en een adres van ouders van leerlingen der Hoogere Burgerschool beide aan bo ven geuoemde commissie. Om 2.05 kwam aan de orde de Agenda. 1. Benoeming vau atembur«aux in verband met de aanstaande verkiezingen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generual en den Gemeenteraad. De lange reeks wordt opgenomen iu het volgende nummer. 2. Vaststelling van het 2e gedeelte van het oorspronkelijk kohier der Inkomstenbelasting dienst 1909. Vastgesteld op f 10808.75. 3. Vaststelling van het oorspronkelijk kohier der Slraatbelasting, dienst 1909. Vastgesteld op 113738.30®. 4. Behandeling van reclames inzake aansla gen Inkomsten-belasting, dienst 1908. Het kohier wordt verminderd met f 32.35. 5. Voorstel tot verleenen van afschrijving, inzake aanslagen Inkoaisten-belastiDg, dienst 1908 en 1909. Afgeschreven tot een bidrag van onder scheidenlijk f 86.59 en f 399.50. G. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare Lagere school aan de Koningsstraat (vacature-A. M. van den Broek). Aanbeveling R. W. Kuiper, te Diever0'. van Dallaen, te Zwolle; G. ten Broeke, te Ooster huizen. Benoemd de heer Kuiper met 14 stemmen, tegen 2 op den heer Van Dalfsen. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de herbenoeming vun den Gemeente- heel- en vroedmeester H. II. E. Morren. Herbenoemd voor den tijd van twee jaar met atgemeene stemmen. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot het geven van ontslag aan den klokkenist J. Schuld. Wordt geacht niet-eervol te zijn ontslagen met ingang van 1 Maart 1909 wegens zyn overhaast vertrek naar het buitenland en het daardoor niet meer verrichten van deu hem opgedragen dienst. 9. Benoeming van een klokkenist. AanbevelingS. A. van Kalveon, te Amera foortJ. W. Meijil, te Nijkerk. Benoemd voor éeu jaar de heer Van Hal veen. 10. Voorstel van Burgemeester on Wethou ders betreffende onttrekking aan den openbaron dienst en verpachting van terreinen voordea.s. jaarmarkt. De gewone terreinen op Hof, Appelmarkt-

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2