Zaterdag 1 No. 7655. 58e Jaargang. firma a h van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt.Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden franco per post f 4.45. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Oroote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht KORTEGRACHT 9 stbus 0. Telephoon 19 Abonné's die VERHUISD zijn, worden beleefd verzocht, hun nieuw adres op te geven, opdat de courant behoorlijk kan worden bezorgd. KENNISGEVING. Do BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezie-i art. 33 der Kieswet, Brengt ter openbare kennis, d»t de door bet Ge meentebestuur genomen beslissingen op de inge komen verzoekschiiften om verbetering uer Kiezers lijst 1909—1910 voor deze Gemeente, voor een ieder ter Secretarie zjjn nedergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. Amerrfoort, 80 April 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIER8. Wat zal Ze gelukkig wezen Die woorden, hoeveel maal zullen ze gisteren in ons land uitgeroepen zijn, sinds we weten, zoo heerlijk weten, dat daar ginds in 't Paleis een jonge vrouw haar innigsten wensch vervuld ziet, sinds we zoo rustig weten, dat, hetgeen met hun Koningin duizenden en duizenden in den lande hoopten, verwezenlijkt werd, gisteren in den vroegen ochtend, na dagen van spannend verbeiden. Wat zal Ze gelukkig En zijn wjj dat öm en mèt haar Zjj is het ook om ons, om Haar Volk, waar Zij, meer dan ooit, in de laatste maanden ervaren mocht, hoevelen het aloude .Oranje en Neerland éen", wen- schen en hoog houden! Daar heeft gisteren in elke stad, in elk dorpje van ons land, luid gejubel uren lang geklonken, daar was vreugde te hooren en te zien, de vreugde van een volk, dat zich uiten wilde, uiten móest de reactie na de spanning! Maar 't was ook vreugde, welke heden ochtend zoo heel velen ter kerke deed gaan, een vreugde echter, die tot dank baar en ernstig erkennen noopte. En in elk groot of klein bedehuis in den lande is gedankt voor het geluk, dat God Vorstin en volk schonk, zijn er innige gebeden opgezonden voor het welzijn van de jonge moeder en Haar kind, óok om Haar wijsheid en kracht to geven om het op te voeden tot een brave, energieke vrouw, waardig en waard de zware taak, die Haar moge het zijn in een zeer verre toe komst wellicht eenmaal wacht. Zoo heeft de tjjd ook hier weer zjjn werk verricht. We hebben de groote ge beurtenis al weer beleefdnog een dag of wat, als we ons geheel en al met het feit vertrouwd hebben gemaakt, dan verbleekt langzamerhand de herinnering aan al, wat we zoo pas zoo intens mee leefden. Doch telkens, als we ons Prinsesje zul len zien, als we zullen hooren van haar physieke ontwikkeling, als we zullen mogen vernemen, dat vele gaven van hart en verstand haar sieren, dan zal toch nog iets in ons natrillen van de groote emotie, welke we voelden, toen we eindelijk, na dagen van bang wachten, op dat oranje blaadje met groote letters lazen „De Kroonprinses der Nederlanden is geboren Oranje boven SüZB FllRrEUIKS Van Ci.kepf. Amersfoort, 1 Mei 1909. Onze Bulletins. Gister konden we doen uitgaat) de volgen de bulletins, nns uit 's-Gravenhage geseind, (de Greenwich-tijd behoort nu gelukkig voor goed tot het verleden en we zullen dus de uren maar noemen in plaatstjjd) 7.10. De Kroonprinses der Nederlanden is geboren. 8.05. De bevalling van Hare Majesteit de Koningin geschiedde voorspoedig te zeven uur hedenmorgen. De Koningin is wel. 10.24. De toestand van H. M. de Konin gin was ten negen uur zeer wel. Z. K. H. de Prins verzond dadelyk het al lereerste bericht van de bevallio» aan zyn moeder, de Hertogin van Mecklenburg. De felicitatie-registers ten Paleize werden onmiddellijk zeer druk geteekend, het eerst door den Deken van het diplomatieke korps, den Belgischen gezant. Het plaatselijke Feestcomité liet het heug- Ijjke feit aan de ingezetenen bekend maken door herauten te paard, begeleid door trom- potters. 11.03. De Oranjebulletins van de dagbla den worden den colporteurs als 't ware ont rukt. Algemeen wordt gevlagd en alles draagt oranje. De traras zijn gepavoiseerd. De bedieningsmanscbappnn van het sal tut- geschut werden door de wachtende menigte in de Maliebaan met donderende hoera's begroet. Voor het Paleis groeit het aantal wach tenden gaandeweg aan, maar men begrjjpt, dat de stilte van de Koninklyke kraamkamer moet worden geëerbiedigd. Inderdaad een treffend mooi betoon van aanhankelijkheid der burgerij. 11.10. Het volgende o f f i c i o e I e bulle tin is zoo juist uitgegeven door de lijfart sen. Hare Majesteit de Koningin, die hedenmor gen om 6 uur 50 min. van een dochter be viel, is naar omstandigheden zeer goed. Ook de jonggeboren Prinses is welvarend. prof. dr. KOUWER. Jr. ROESS1NGH. 11.48 Aan het ruiterstandbeeld van Wil lem den Zwijger, tegenover het Koninklijk Pa leis in het Noordeinde, werd vanwege het Comité voor de volksfeesten oen lauwerkrans met oranjelinten geheeht. Niet alleen de aanzienlijken en notabelen, maar ook mannen en vrouwen uit de drom men des volks maken queue voor het Paleis ter insc iryving in de feliciiatieregisters. De philantropische spjjskokery «Metropol" deelde onder de armen tienduizend beschui ten met muisjes uit. Ten bewyze van den goeden toestand, waarin H. M. de KontDgin en de jongeboren Prinses verkeeren, kan worden vermeld, dat dr. Roossingh reeds om 10 uur eenigen tijd het Paleis kon verlaten. De geneesheer der Koningin werd van vele zyden gelukgewenscht en wasblykbaar zeer tevreden over den toestand van moeder en kind 12.02 Omstreeks elf uur verscheen een buitengewoon nummer der «Staatscourant", bevattende het reeds geseinde officieele bul letin van de geneesheeren. De tocht der herauten was een ware zege tocht. Hun proclamatie werd overal met gejuich en «Leve de Koningin" I eo «Leve dr Prin ses" I begroet. Eeu onbeschrijfelijk gejubel ging op uit de dicht opeengepakte schare by het Stadhuis, toen de heraut, daar aan gekomen, afsteeg en zich op het bordes van het Stadhuisin tegenwoordigheid van den Bur gemeester en de Wethouders van zyn blijde boodschap kweet. De Gemeenteraad van 's-Gravenhage is ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis tegen hedenmiddag buitengewoon byeengeroepen. Er beerscht eon ongekende, overweldigende drukte aan het telegraafkantoor, waar ech ter do dienst, dank zij de goede zorgen der chefs en de toewijding van het personeel, regelmatig werkt. 2.01. In de Tweede Kamerzitting beerschte een blijde opgewektheid. De tribunes waren stamp vol. Handdrukken en luide geluk wenschon werden gewisseld. Alle Ministers, behalve de nog met verlof buiten de Residentie afwezige generaal Sabron, waren tegenwoordig. Met den Voorzitter waren 58 loden aan wezig. Do sociaal-democratische Kamerleden waren allen afwezig. Minister Heemskerk deed mededeeliog van de bevalling der Koningin en van het bulletin der geneesheeren. Namens de gansche Regeering innige blijscbap en ontmoedigen dank uitsprekend over het heugiyk feit, voor ons vaderland van zoo onberekenbaar gewicht, riep de Minister Gods zegon in over de Koningin en de jonggeboren Prinses, de Koningin-Moe der en den Prins. Een driewerf geestdriftig hoera begroette zijn woorden. Daarop hield de Voorzitter, jhr. mr. J. Roëll, een toespraak, waarin hij namens de Kamer vreugde uitsprak over de bljjde gebeurtenis, door welke het buiselyk geluk van het Konrakljjk gezin nog verhoogd is en de banden tusscheu volk en Vorstenhuis nog vaster eu sterker zyn geworden. De Voorzitter uitte de beste wenschen voor de Koninklijke moeder en hoopte, dat de jonggeboren Prinses voorspoedig zal op wassen en zich ontwikkelen en voorbereid zal worden tot de hooge roeping, die Haar wellicht in den loop der tyden wacht, opdat zjj alsdan moge zyn toegerust met de gaven eu de eigenschappen van hoofd en hart, die Haar alleen zullen kiranen in staat stellen om de duurzame liefde van het vólk te bezitten. Ook deze toespraak werd met bravo's begroet. Nadat de Kamer had besloten een adres van gelukwensch te zenden aan H. M. de Koningin werd de Kamerzitting ten toeken van vreugde opgeheven. Heden meldt men ons: De Koniugin had een rustigen nacht en is naar omstandigheden zeer wel. De Priuses is welvarend. De Prinses kreeg de volgende namen Juliana Louisa Emma Maria Wilhelmina. Zie nog eventueele Laitste berichten. Bij de geboorte tan bet Prinsesje. Vlaggen ontplooien sich. Hoog in den toren Beieren de klokken. Heel in do vort' Dreunen kanonnen, die buld'rend doen hooren, Dat een Prinsesje geboren werd. lang reeds bedwongen, breekt dit sioh het loven. Schier oorverdoovond en overal, Omdat nu twijfel en angst zijn verdreven, Omdat „O r a n j e" niet eterven zal. Prinsesje, je hadt wol 'n sovental jaron Ker kunnen komen; Waar bleef je zoo lang d' Oranjestam werd door zooveel gevaren Telkens bedreigd en hot werd ons zoo bang! Waa het misschien om nog vaster te snoeren Den band dien Oranje met Neerland verbindt, Was 't om die liefde ten toppunt te voeren, Dat Gjj zoo laat kwaamt, O langgehoopt kind? Moet U die liefde ten steun zijn in 't leven, Kens als een kroon eoins het hoofd U bezwaart? Steun er dün vast op Ze was U gegeven Lang reede vóór nw Verschijnen op aard. Gode zij dank nu, Vervuld zjjn de droomen. Luid ie 't gejubel, Heel Neerland viert feest. Waart ge, Prineegje, veel vroeger gekomen, Groot maar 160 groot was die vreugd niet geweest. 91uimer nu zacht op Uw peluw van sjjde, Zacht in Uw wiegje Van roconhont. Neerland, gerust nu, bidt bankbaar en blijde God in den Hemel voor Uw behoud, L. C. Steenhuizen. Prinsessedag. Do Prin9es is gisterochtend om tien mi nuten TOtyzavenon geboren. Twintig minu ten later werd te 's-Gravenhago aangeboden het voor ons bestemde telegram, dat do heuglijke tijding verkondigde en ruim half acht konden we ons eerste bulletin reeds uitgeven; De Kroonprinses der Nederlanden is geboren". Toen dat bulletin werd weggebracht, wilde men aanvankelijk niet gelooven aan de juist heid er van; elders had men zich immers óok te vroeg verheugden men wilde dit niet ook hier doen. Maar toch, toen we de verzekering gaven,

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1