BLOOKERS No. 7658. 58e Jaargang Stadsnieuws. firma a h van cleeff ie AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1.— franco per post ƒ1.45. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij rogel- abonnemoril reductie, waarvan tarief on aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25 elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Postbus 9. Telephooo 19 Abonné's die VERHUISD zijn, worden beleefd verzocht, hnn nieuw adres op te geven, opdat de courant behoorlijk kan worden bezorgd. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 204 der Gemeentewet, Doen te weten, dat het 2e gedeelte van het primitief kohier der Inkomstenbelasting, en het primitief kohier der Straatbolnsting over het dienstjaar 1909, "goedgekeurd door Ge deputeerde Staten van Utrecht; in afschrift ge durende vyf maanden op de Secretarie der Ge meente voor een ieder ter lezing liggen. Amersfoort, 7 Mei 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUJJTIER8. Do Secretaris, J. G. 8TENFERT KIIOESE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gelet op art. 87 der Drankwet, brengen ter openbare kennis: le. dat bij ben is ingediend een verzoekschrift om verlof tot verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterkedrank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, door CHKISTIAAN van den BURG, bloemist, wonondo te Amersfoort, in de beneden- voorlokaliteit van bet perceel Pieter Pijperstrant no. 7 al bier. 2e. dat binnen twee weken na deze bekendmaking ieder tegen liet verleenen van het verlof schriftelijk nezwaren bij Burgemeester en Wethouders kau in brengen. Amersfoort, 7 Mei 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Schoolsporen. Het Ministerie van Bmnenlandsche Zaken heeft een boekwerk doen uitgeven, bevattende de uitkomsten van een in 1907 door de Regeering ingesteld onderzoek naar het spa ren op de Lagere scholen. In Februari 1907 werd onderzocht aan welke scholen gelegenheid tot sparen be stond. Gebleken is, dat op 3560 scholen (2143 openbare en 1417 bijzondere scbolen) van de 5016 (3259 openbare en 1757 bijzon dere) niet werd gespaard. Percentsgewijze uitgedrukt was derhalve het aaotal scholen waar niet gespaard werdbij de openbare 66, bij de bijzondere 81, bij alle scholen sa men 71. Het aantal dier scholen, waar tegen bet openen van de gelegenheid tot sparen prin cipieel bezwaar bestond, beliep 1397 (893 openbare en 504 bijzondere)het aantal, waar principieel bezwaar niet bestond, was 2163 (1250 openbare en 913 bijzondere). Ten aanzien van de laatste groep is voor het ontbreken van de gelegenheid tot sparen in 1303 gevallen (758 openbare en 545 bij zondere) een bepaalde reden opgegeven in 860 gevallen (492 openbare en 368 bij zondere) werd daarvoor geeu reden opgege ven. In vele gevallen werd opgegeveD, dat aan de school gelegenheid bestond tot spa ren voor een bepaald doel (een schoolreisje, een schoolfeest, enz.). Angezien het onder zoek bet sparen in ruimeren zin op het oog bad, zijn deze scholen geteld bij die, waar niet gespaard werd. Nochtans wordt het aantal scholen, waar voor een bepaald doel werd gespaard, opgegeveD. Dit aantal be droeg 181 (132 openbare en 49 bijzondere). Het doel was: een schoolreisje op 119 openbare en 26 bijzondere scholen, een school feest op 7 openbare en 4 bijzondere scholen de Eerste Heilige communie op 9 bijzondere scholen terwijl nog op 6 openbare en 31 bijzondere scholen gespaard werd voor andere doeleinden van uiteenloopenden aard. Voorts is gebleken, dat op 320 scholen (289 open en 31 bijzondere) vroeger wél wefd gespaard en dat op 116 scholen (57 openbare en 59 bijzonder e, degelegenbeid tot sparen spoedig zou worden geopend. Tijdens het onderzoek bestond gelegenheid fot sparen aan 456 scholen (116 openbare en 340 bijzondere) d. i. aan 34 pet. van de openbare, aan 19 pet. van de bijzondere scholen, aan 29 pet. van alle scholen samen. In 993 dezer scholen (79-1 openbare en 201 bijzondere) geschiedde het door middel van Rijks Po9tspaarbankzegels, in 442 (306 openbare en 136 bijzondere) op andere wijze, en in 21 (18 openbare en 3 bijzondere) zoowel door Rijks Postspaarbank zegels als op andere wyze. Het aanla) scholeD, waar, naast het sparen in ruimeren zin, ook het sparen voor een bepaald doel voorkwam, bedroeg 203 (195 openbare en 8 bijzondere). Aan 193 scholen (185 openbare en 8 bijzondere) was dat doel een schoolreisje, aan 5 openbare een school feest, en aan 5 openbare de Eerste Heilige communie. Blijkens deze cijfers en het hiervoren ver meide aantal scholen waar deze vorm van sparen uitsluitend voorkwam, beiiep het ge- heele aantal scholen, waar voor een bepaald doel gespaard werd 384 (327 openbare en 57 bijzondere) d. i. 9 pet. van het aantal scholen (10 pet. by de openbare en 3 pet. b(j de bijzondere scholen). Het doel wae een schoolreisje aan 304 openbare en 34 bijzon dere scholen, een schoolfeest aan 12 open bare en 4 bijzondere scholen, de Eerste Heilige communie aan 5 openbare en 9 bij zondere scholen, terwijl op 6 openbare en 10 bijzondere scholen werd gespaard voor andere doeleinden van uiteenloopenden aard. Het boek bevat een aantal tabellen, bene vens de vragen gericht aan en de antwoor den ontvangen van de schoolhoofden. Zeker, op menige Lagere school kan niet worden gespaard -maar toch zou menige snoepcent nog eeu beteren weg kunnen vin den dan uit dit overzicht blijkt. „Die wat spaart, die wat gaart" zegt een oud spreekwoord. En waarlijk, spaarzaamheid kan van zoo'n grooten invloed zyn op iemands Liter leven, is soms zóo de grondlegger vun iemands fortuin, of welstand,, dat tot een der hoofdplichten van de opvoeders behoort het aunkwci ken van spaarzaamheid bij zijn kin deren of pupillen. Meu zij echter zeer voorzichtig. Laat nooit spnarzuamheid ontaarden in schraapzucht, nuoit zuinigheid in gierigheid. Indien opvoeders hun kinderen willen loeren sparen, laten zij er dan aan denken, dat voor elk karaktsr een byzondere methode noodig is. Leer reeds vroeg zien waar ti e het sparen kan leiden. Geef door liet aanspreken van den spuarpot eens gehoor aan een lang ge- koesterden wensch, vul het te kort aan des noods, doch laat zien, dat door kleine beeije9 soms veel wordt verkregen. Werk by oen kleine op het gevoel. Geef hem een enkele maal de gelegenheid, anderen gelukkig te maken, met hetgeen hij heeft bespaard. Laat hem deelen in dat geluk, Kinderen, aldus de spaarzaamheid ingeprent, zullen als menschen zuinig doch nietkiurig, spaarzaam doch niet inhalig zyn. Heusch, men schatte het nut van het sparen niet gering. is een kind reeds zoover, dat het 't nut van sparen gevoelt en begrijpt, dut het door kleine beetjes byeen brengen van een, naar zyn opvatting uanzieulyk bedrug, hem later van groot nut kan zyn, dun geeft de spaarbank ruimschoots gelegenheid, het spa ren verder te bevorderen. MEN MOGE U NAMAAK OPDRINGEN, HOUDT VAST AAN DAALDERS CACAO; CE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. De blijde gebeurtenis. Het oflicieele bulletin van gister, Vrijdag, luidde Aangezien de toestand van H. M. de Ko ningin en de Prinses onveranderd gunstig gebleven is, zal morgen geen bulletin wor den uitgegeven. Heden verscheen dus geen bulletin der lijfartsen. Prof. Kouwer is gistermiddag voor enkele dagen uit 's-Gravenhage naar Utrecht terug gekeerd. Verleden week Vrijdag zijn ten Paleize niet minder dan 7000 felicitatie-telegrammen voor H. M. de Koningin ontvangen, waar onder natuurlyk vele met een groot aautal woorden, van verschillende Staatshoofden. De Minister van Financiën maakt bekend dal binnen eenige dagen gereed zullen zyn de aan 's Rijks Munt in bewerking zynde stempels voor eeu gedenkpenning naar aan leiding van de geboorte van H. K. H. Prin ses Juliana. Üe penning iï gemodelleerd en afgewerkt door den stempelsnijder by 's Ryks Munt den heer J. C. Wieuecke en heeft een mid dellijn van 65 rn.M. Het „Hdbld." herinnert er aan, dat het bericht der geboorte van den Interen Koning Willem 111 in 1819 van Amsterdam naar Antwerpen werd overgebracht door een wa gen van Van Gend Loos. By de geboorte van Prinses Juliana had het „Handelsblad", in Amsterdam, reeds *ijf minuten na de oificieele mededeeling aan zyn vertegenwoordiger ten Paleize te 's-Gra- venhage het bericht i ntvangen 1 Het weekblad »De Fiets" begroet de ge boorte van Prinses Juliana met het volgende aardige gedichtje: Prinsesje, zyt ons wellekom. Er zyn er niet, die harder juichen Eu blyer hunne vaandels buigen Dan heel de fietsersdrom. Prinsesje, ryd Uw levensweg Ah op een weg van rozebiaren, Met banden, die de punctures sparen, Geluk altydnooit pech. Prinsesje, start op gladde baan, En rtid er vele, vele ronden, Mei bloemen slechts en groen omwon den, Stoeds op geluk en voorspoed aan. Wees welkom ons, Prinsesje-kl»?in, Als wij nu in de lento ryen, Het hurt vol vreugde en verbiyeD, Zal 't om Uw glimlach zijn. De Centrale anti-revolutlonnalre kiesver- eeniging «Nederland en Oranje" in het hoofd-kiesdistrict Amorsfoort heeft voor de aanstaande Kamerverkiezing candidaat gesteld het aftredend lid, jhr. mr, H. W. van Asch van Wijck, te 's-Gravenhago, die deze candidatuur heeft aangenomen. In de Donderdag te Utrecht gehouden vergadering van het districts-bestuur der Chr. Historischo Unie in het kiesdistrict Amersfoort is benoemd tot President mr. C. C. W. van Romondt Vis, te Zeist; tot Vise-president jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, te Baarntot Secretaris ds. G. van Kompeu, te Westbroeken tot Penningmeester de heer J. W. Verloop, t« Zeist. Voorts werd besloten de leden der dis- tricts-voreenlging op te roopon tot een ver- gudoring in sirene" op Maandug 17 Mei Mei a.g„ des avonds te 7 ure. In deze ver gadering zal een candidaat worden gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer voor hot district Amersfoort Van alleszins bevoegde zijde wordt ons meegedeold, dat do heer E. L. Visser, sedert 2 Maart 1875 lid van don Raad en sedert 27 Juli 1897 Wethouder der Gemeente Amersfoort, besloten heeft, zich bij de perio dieke vacature niet meer beschikbaar te stellen, daar hij vóór het najaar de stad metterwoon verlaat. De Kamer van Koophandel en Fabrieken hield Donderdagavond ten Rnudhuizo onder voorzitting van deu heer J. Uur. Klebor haar 151ste open bare vergadering. Alle ledon waren tegenwoor dig, benovens de Seoretaris, de heer Hs. 1'. van Haselen. De notulen der vergadering van 4 Maart werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld onder dankbetuiging aan den heer A. Kysink, die in de vorige vergadering het secretariaat waarnam. Ingekomen waren verschillende periodieken, n. Jaarverslagen van andere Kamera, welke, na te hebben gecirculeerd bij de ledon, voor belangstellenden ter lezing zullen voorliggen in het Secretariaat dor Kamer, Muurhuizen 13. Ingekomen waren nog van don Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de statistiek over de schnepvsartbe- weging in 1907 als voren; verschillende circulaires, o.a. vsn het Bureau in Europa van Amerikaansche fabrikanten, en over een te Londen te houden tentoonstelling als voren "een brochure van de tirma Verkade Co. over het voorontwerp tot afschaffing van nacht en Zondagsarbeid in de bakkerijen en eenige mededelingen van het bakkers-comité aan gehouden tot tijd en wyle de Kamer zich hier over zou willen uitspreken van den Minister vsn Landbouw, Nijverheid en llandel no. 1 der Mededselingen 1909 waarin o.a. verslagen omtrent haudoishoogeacholen in Duitschland en Oostenrijk-Hongarije aal circuleeren en daarna ter lesing voorliggen Van don Minister van Waterstaat de mede deeling der namen van hen die zyn benoemd in de commissie van advies in zake spoorweg dienstregelingen voor kennisgeving van de Kamer te Arnhem een vorzook om steun aan haar adres aan den Minister,van Jus titie in zake wettelijke regeling van het levens- verzekoringsbedr(jf. De Voorzitter: lk meen. dat deze zaak wel aller sympathie zal bobben. Intusschen, zullen we het adres behandelen in do volgende vergadering, dsn wel het aannemen voor noti ficatie? Omdat do Minister te kennen gaf, dat hij er zich mee bezig houdt, vind ik het wel wat vreemd, thans zekere pressie te oefenen en ik acht dit zelfs ongewenicht. Gaarne zou ik do meoning der Kamer kennen. De hoer S i n n i g e, Onder-voorzitterIk acht het van hot hoogste belang, dat de 8taat toe zicht houde op deze en andere verzekeringen; voor zoo heel velen, die by sen ramp meensn gesecureord te »yn, hangt er zoo verbasend veel van af. Do Minister heeft echter de zaak ter hand genomen en ik ben het dan ook volkomen eens met den Voorzitter, hierop thans niet ver der te moeten aandringen. Mocht eventueel Z.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1