BLOOKERS No. 7659. 58e Jaargang firma a h van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fl. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- abonnemeut reductie, waarvan tarief op aanvraag kosleloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën oer regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. kortegracht 9 Postbus 9. TelephooD 19 Abonné's die VERHUISD zijn, worden beleefd verzocht, hun nieuw adres op te geven, opdat de courant behoorlijk kan worden bezorgd. Het geslacht Oranje-Nassau. Nu ook hier pogingen worden aangewend om alsnog de geboorte van Prinses Juliana te vieren door een meer officieel feest dan bet zoo goed geslaagde vreugdbeioon bij de oni vangst der blijde tijding op 30 April (wellicht juist zoo goed omdat die uiting zoo heel spontaan was) en men zelfs denkt over een historischen optocht kan het zijn nut hebben, hier alsnog over te nemen hetgeen De Wereldkroniek" schreef over het geslacht Oranje-Nassau en de hoofdpersonen van dat geslacht. Oranje-Nassau! 't Zijn vreemde woorden, allebei, vreemde woorden, die echter in den loop der eeuwen zóo innig met ons Nt-derlundscbe volksbestaan zijn vergroeid, dat ze nationale zijn geworden in den besten zin van het woord. Van Frankrijk en van Duitscblund zijn ze tot ons gekomen echter hier hebben zij bun glans en hun luister verkregen. Oranje was de naam van een land, gelegen in het Zuiden van Frankrijk; Nassau lag in Duitschland aan den Rijn, tegenover Mainz. Ver buiten onze grenzen is dus de oorsprong van den Oranjestam te zoeken en toch is hij zóo innig met ons volk vergroeid, dnt alleen bij het noemen van den naam Oranje het vader- landscbe hart vol warmte begiut te kloppen. In het kort willen we hier den voorspoedigen groei van ons Vorstenhuis nagaan om bij de heuglijke gebeurtenis, die nu weer geluk heeft gebracht, niet alleeu in ons Vorstenhuis zelf maar ook in de harten van alle Neder landers, nog eens in herinnering te brengen Wat Neder land aan het Oranjehuis te danken heeft. In 793 werd Willem met den Hoorn zoo genoemd naar den jachthoorn, dien hij in zijn wapenschild voerde door Karei den Groote beleend met de landen, door dezen op de Sura- cenen veroverd, het Prinsdom Oranje, zoodat Willem met den Hoorn dient te worden aan gemerkt als de eerste Prins van Oranje. Nog steeds leeft de herinnering aan den bij naam van dezen Vorst voort in het wapen der Oranje's, waarin sedert de jachthoorn is blijven bestaan. En ook de vlag, het „oranje, blanje, bleu", waaraan voor de Nederlanden zooveel sohoone herinneringen zijn verbonden, is, zij is h t ook niet geheel ongewijzigd, in hoofdzaak gebleven wat ze reeds was tijdens den eersten Prins van Oranje, Willem met den Hoorn. Rij na vierhonderd jaren later, in 118-5, kwam het Prinsdom Oranje door huwelijk in het Huis van Baux en de uit dit geslacht geboren, in 1235 overleden Willem V, was de eerste die zich noemde „door de Gratie Gods, Prins van Oranje". Kerst veel later kwam, door den dood van Raymond V van Baux, het Prinsdom Oranje in het grafelijk huis van Chalon, daar Ray mond's erfdochter gehuwd was met Jan van Chalon. l)e laatste Prins uit dit stamhuis was Phili- bert van Chalon, die bij zijn dood, in 1530, al zijn bezittingen vermaakte aan zijn zuster Claudia. Door het huwelijk van deze Prinses, die in 1515 tweede gemalin was geworden van Hendrik III, Graaf van Naesau-Dillenburg, Vianden en Dietz, werden voor net eerst de namen Oranje en Nassau met elkaar ver bonden. De zoon van Hendrik III, de op den 3en November 1518 geboren René, noemde zich dus later Rent' van Chalon, Prins van Oranje, Graaf van Nassau, enz. Na den dood van zijn vadet kreeg hij de Nedt-rlandsche bezittingen. Zijn devies, waarvan een deel nov steeds de wapenspreuk van ons Vorstenhuis is gebleven, was „Je Maintiendrnj, Chalon". In 1543 werd hij, na drie jaren te voren in het huwelijk te zijn getreden met Prinses Anna van Lotharingen, aangesteld tot Stadhouder van Holland, Zeeland en Utrecht. Al» keizerlijk veldheer deelnemend aan het beleg van Saint Dizier, in Champagne, werd bij zwaar gewond en stierf den volgenden dag, 18 Juli 1544. Daar hjj geen kinderen naliet, stierf met hem het geslacht van Chalons uit. Doordat René van Chalons tot zijn erfgenaam had benoemd zijn neef Willem den Zwijger, die daardoor Prins van Oranje werd en zijn wapen spreuk „Je Maintiendrai" overnam, komen we tot den eersten en den grootsten der Prinsen van Oranje, wiens naam onafscheidelijk aan de ontwikkeling van ons volksbestaan is verbon den. Het is hier de plaats, nader de afstamming na te gaan van dezen Prins, die zich den eer naam „Vader des Vaderlands" zoo volkomen waardig heelt gemaakt. De volledig bekende geschiedenis van het geslacht Nassau, dat behoort tot een der oudste van Duitschland, klimt op tot de elfde eeuw, maar de afstamming klimt tot veel verder op, zelfs tot Werner, die omstreeks630 major domus was van Dagobert 1 Wij zullen onze geschiedenis beginnen bij Hendrik II, Graaf van Nassau, den stichter van het kasteel Dillenburg, eeu der prachtigste en best versterkte vorstenverblijven uit het Rijn land. Omstreeks 1230, volgens anderen in 1240, stierf deze Hendrik II op zijn slot te Nas sau. Uit zijn huwelijk met Mathilda, Gravin van Gelder, waren acht kinderen gesproten, van welke voor de geschiedenis de belangrijkste zijn Walram en Otto. Bij verdrag van 17 December 1255 werden dooi deze beide broeders de rijke bezittingen van het Graafschap Nassau verdeeld. Wiesbaden Idstein en Weilburg, benevens al de landen gelegen aan de Lahn, kwamen aan Walram. In 1250 was hij gehuwd met Adelheid van Kat- zenelnbogen en na den dood van Keizer Rudolph van Habsburg werd hij gekozen tot diens op volger en als zoodanig den 24 Juni 1292 te Aken plechtig gekroond. Otto Graaf van Nassau, Wairam's jongere broeder, verkreeg in 1255 de bezittingen Dillen burg, Siegen, Beilstein, Herhorn, enz. Hij was gehuwd met Agnes van Deiningen en is de stamvader van den Ottoschen tak der Nassau's, uit wrik*.- H.M. Koningin Wilhelmina afstamt. De kleinzoon van dezen Graaf Otto, die even eens Otto heette, huwde in 1 $31 met Adelheid van Vianden, Sint Vijt, Budgenbach en Dags burg, door welk huwelijk de Nassau's in de Nederlanden zijn gekomen. Uit het huwelijk van Graaf Otto van Nassau met Adelheid van Vianden sproot Johan I, Graaf van Nassau-Dillenburg, Heer van Breda. Door zijn huwelijk met Johanna van Polanen, uit het Huis van Wassenaer-Duiven voorde, ver kreeg hij uitgebreide bezittingen in de tegen woordige provincie Noord-Brabant. Hij stierf te Breda den 3en Mei 1442. Zijn zoon, Johan IV, die bekend stond als een der rijkste Vorsten van zijn tijd, huwde in 1440 eveneens met een Nederlandselie, Maria, Gravin van l,oon en Heinsberg. Van de zes kinderen uit dit huwelijk, huwde de op den 17 Mei 1451 te Breda geboren En- geibert II in 1468 te Coblenz met Cimburga, Markgravin van Baden, welke echt kinderloos bleet. Beide echtgenooten werden in de Groote kerk te Breda begraven, waar op hun graf een prachtig monument werd opgericht. Door het kinderloos overlijden van Engelbert II erfde diens broeuer Joban V zijn goederen, zoowel die hier te lande als in Duitschland. Zijn gemalin, Elisabeth, Landgravin van Hessen, schonk hein zos kinderen, onder welke de reeds genoemde Hendrik III, wiens zoon René van Chalon zijn bezittingen, zooals gezegd, vermaakte aau Prins Willem I, een zoon van den broeder van Hendrik III, Willem den Rijke en dus zijn neef. Willem de Rijke werd 10 April 1484 te Dil lenburg geboren en koos dit slot tot zijn resi dentie. Bij deoling met zijn broeder Hendrik verkreeg hij do Duitsche erflanden van Nassau en werd in 1535 lid van deu Smalkaldischen bond. lu 1506 huwde hij met Walburga van Esmond en later, 20 September .1531 met Juliana, Gravin van Stolberg-Werningerode. De oudste zoon uit dit tweede huwelijk, waaruit veertien kinderen werden geboren, was Willem I, Prins van Oranje-Nassau, het hoofd van den tak Oranje- Nassau. Slechts tot zijn elfde jaar bleef Willem I, die later iu de geschiedenis als Willem de Zwijger werd aangeduid, op het kasteel Dillenburg. In MEN MOGE U NAMAAK OPDRINGEN, HOUDT VAST AAN DAALDERS CACAO; CE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. 1544, het zelfde jaar dus waarin hij de bezuini gen van zijn neef René erfde en den naam Wil lem van Oranje aannam, kwam hij op verlan gen van Keizer Karei V als page aan diens Hof te Brussel. Vele jaren lang, gedurende welke Willem I door Keizer Karei met eer werd overladen, zag hij zijn gebuorteslot niet terug, totdat hij daar in 1567, tijdens de regeering van zijn broeder Johan VI, met een gevolg van honderdvijftig personen, bescherming kwam zoeken tegen de wreedheden van Keizer Karel's zoon en opvolger als Heer dezer landen, Philips van Spanje van den Hertog van Alva. Sedert dien tijd bereidde Willem I zijn plannen voor om den Nederlanden, die zwaar ouder het Spaaosche juk zuchtten, de burgerlijke- en godsdienst-vrijheid te scheuken. Herhaaldelijk beruadslaagde hij met machtige geestverwanten geen offers waren hem te zwaar. En toen den 14 April 1568 een gezantschap uit de Nederlanden zijn hulp kwam inroepen, trok hij nog in den herfst van het zelfde jaar met een leger hun te hulp. Deze krijgstocht, hoewel eervol, had niet bet gewenschte gevolg en in 1569 kwam Willem I, als boer verkleed, weer in Dillenburg aan. Nadat hij in de tweede volgende jaren alles wat hij bezat gebruikt had om opnieuw een leger uit te rusten, verliet ij 29 Juni 1572 an dermaal het vaderlijke kasteel, nu om er nooit weer te koeren. Van nu af bleef hij onafgebroken in de Ne derlanden, waarvan hij aan de Noordelijke pro vinciën de vrijheid wist te geven. Den 10 Juli 1584 werd hij door Balthazar Gefards te Delft verraderlijk vermoord. Bij Willem den Zwijger, het hoofd van den tuk Oranje-Nassau, hebben wij iets langer stil gestaanin het kort willen we nu de verdere ontwikkeling van den stamboom vervolgen. Uit het tweede huwelijk van Willem deu Zwijger met Anna, hertogiu van Saksen, werd geboren Prins Maurits, de grootste veldheer van zijn tijd, die zijn vader opvolgde als Stad houder van Holland, Zeeland, enz. Bij zijn dood, up 23 April 1625, werd hij opgevolgd door zijn halfbroeder Frederik Hendrik, zoon van Louise de Colligny, de vierde vrouw van Willem deu Zwijger. Zijn gemalin was de in onze geschie denis zoo bekende Amulia, gravin van Solms- Braunsfeld. Frederik Hendrik, die in zijn tijd als de meest ervaren veldheer in Europa gold en deu bijnaam „stedendwinger" verwierf, werd na korte onderbreking (het Eerste Stadhouderloos tijdperk) opgevolgd door zjju zoon Willem II. Deze stiorf jong. Het Tweede Stadhouderloos tijdperk volgde, tot in het rampjaar 1572 zijn zoon Willem HI tot Stadhouder werd uitgeroe pen. Door diens huwelijk met Mary, dochter van Jacobus van Engeland, verwierf Willem III in April 1689 ook de Engelsche Koningskroon. Hij Btierf ten gevolge van een val van zijn paard don 19 Maart 1702 to Hamptoncourt, zonder kinderen na te laten. Zijn neof Johan Willem Friso van N'assuu-Dietz als eenigen erfgenaam zijner goederen aanwijzeud. Johan Willem Friso stamde in rechte lijn af van Jan VI, Graaf van Nassau-Dillenburg, Katzenelnbogen, Dietz, enz., genaamd Jan de Oude, een jongeren broeder van Willem den Zwijger, die het slot Dillenburg bewoonde toen Willem daar na den dood van Karei V voorde eerste maal terugkwam. Jan de Oude is driemaal gehuwd geweest, eerst met Elisabeth, Landgravin van Leuch- tenbergtoen met Cunigonda Jacobs, Keur vorstin van de Paltz, uit het huis van Sim meren daarna met Johanna, Gravin van Sayo- Wittgensteiu. Zijn eerste vrouw schonk hem dertien, zijn tweede vier, en zijn derde zeven kinderen. De oudste zoon uit z\jn eerste huwelijk, Willam Lodewijk, Graaf van Nassau, werd in 1534 benoemd tot Stadhouder van Friesland, in 1594 tot Stadhouder van Groningen en ia 1596 in Drente. Hij was gehuwd met Anna Prinses van Oranje- is assau, dochter van Willem den Zwijger en dus zijn volle nicht. Uit dit huwelijk kwamen geen kinderen voort, zoodat Willem Lodewijk, toen hij 31 Mei 1620 te Leeuwarden was overleden, werd opgevolgd dour zijn broeder Ernst Casimir, Graaf van Nassau-Diet!. Deze was gehuwd met Sophia Hedwig, Herto gin van Brunswijk-Wolfenbuttel. In 1633 kwam het Stadhouderschap van Fries land, enz., door opvolging aan hun zoon, Hen drik Casimir I, die op 14 Juni 1643 ongetrouwd sneuvelde. Hij werd dus opgevolgd door zijn broeder Willem Frederik, Graaf van Nassau-Dietz, die door Ferdinand III in den Vorstenstand verhe ven werd. Hij huwde 2 Mei 1652 Albertine Agnes, Prinses van Oranje-Nassau, dochter van Frederik Hendrik, die hem twee dochters en éen zoon schonk. De zoon, Hendrik Casimir II, Vorst van Nas- Bau-Dietz, Graaf van Katzenelnbogen, Vianden, enz., die 18 Januari 1657 te 's Gravenhage werd geboren, volgde zijn vader, toen deze 24 October 1664 te Leeuwarden was gestorven, op, onder voogdij van zijn moeder, om in 1679 zelf de teugels van het bewind in handen te nemen. In 1683 huwde hij Henriette Amalia, Prinses van Anhalt-Dessau, uit welk huwelijk negen kinderen sproten, onder welke Johan Willem Friso (geboren te Dessau deu 4 Augustus 1687) die, r joals tevoren in dit artikel reeds vermeld, erfgenaam werd van zijn neef Willem III Ko ning van Engeland en dus sedert 19 Maart 1702 den titel voerde van Prins van Oranje. Den 26 April 1709 was bij gehuwd met Maria Louisa, Landgravin van Hessen-Cassel. Twee jaren later, 14 Juli 1711, verdronk deze jeug dige krijgsheld op wegnaar 's Gravenhage door het omslaan va den pont tusschen Willemstad en Geertruidenberg, aan den Moerdijk. Anderhalve maand na zijn dood, den Isten September 1711, werd te Leeuwarden zijn zoon, Willem Carel Hendrik Friso geboren. In 1739 erfde deze Dillenburg, in 1742 Siegen, en 1743 Hiidamar en had alle Oitomsche landen in zijn bezit. Eerst was hij Siadhouder van Gelderland daarna van Friesland, Groningen en Drente en op. den 26sten April 1747 werd hij onder den naam van Willem IV uitgeroepen tot Stadhouder van Holland, Zeeland enz. Op 25 Maart 1734 trouwde hij met Anna van Hannover, kroonprinses van Groot-Brittanië, uit welk huwelijk op den 8 M iart 1748 is -espro ten Willem V, Prins van Oranje-Nassau, Graaf van Katzenelnbogen, Vianden, enz. enz. Willem V trad 4 October 1767 te Berlijn in deu echt met Frederika Sophia Wilhelmina van Pruisen, die hem o.a. op 24 Augustus 1772 te 's-Gravenhage een zoon schonk, Willem Frede. rik, Prins van Oranje Nassau, die op 1 Decem ber 1813 Souvereine Vorst der Nederlanden werd en volgens het Weener Congres in 1815 Noord- en Zuid-Nederlar.d verkreeg. Op 16 Maart 1815 werd hij onder den naam Willem I tot Koning der Nederlanden uitgeroep'en. Op 1 October 1791 was hij te Berlijn in het huwelijk getreden met Prinses Frederika Louisa Wilhelmina van Prutsen, die do moeder werd van deu held van Quatre Bras en Waterloo, welke als Koaing Willem II in 1840 zijn vader opvolgde. Hij huwde 21 Februari 1816 met Anna Pau- lowuu. Grootvorstin van Rusland, uit welk huwelijk vier zoons en éen dochter sproten. De oudste zoon, geboren 19 Februari 1817 te Brussel, volgde zijn vader als Willem III opals Koning der Nederlanden. De 18 Juni 1S49 huwde hij Sophia Frederika Mathilda van Wurtemberg, die hem drie zonen schonk, Willem, Maurits en Alexander, die evenwei alle drie vóór hun vader stierven. Den 7 Januari 1879 hertrouwde Willem III te Arolsen met Prinses Adelheid Emma Wilhelmina Theresia van Waldeck-Pyrmont, uit welk huwelijk 31 Augustus 1880 te 's Gravenhage werd geboren Wilhelmina Helena Paulina

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1