Zaterdag 22 Mei 1909. No. 7663 58e Jaargang UITGAVE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\.— franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonneraent reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, ofïicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTE6RACHT9 Postbus 9. Telephoon 19 Bij dit nummer behoort een BIJVOEGSEL. KENNISGEVINGEN. Schuldvorderingen. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter kennis van belanghebbenden, dat alle vorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente, het dienstjaar 1908 betreffende, op straffe van verjaring en vernietiging moeten worden ingezon den vóór den 30. Juni 1909 bij hen, op wier last de leveringen of anderszins zijn geschied; dat het aanbeveling verdient, dien uitersten termijn niet af te wachten, doch de inzending der stukken zooveel mogelijk te bespoedigen dat zulks in het bijzonder geldt voor deela- ratiën van besturen of instellingen van welda digheid wegens onderstand, enz. Amersfoort, 17 Mei 1909. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WU1JT1ERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat volgens schrijven van den G'ommissajis der Ko ningin in de provincie Utrecht op 27 en 28 Mei 1909 schietoefeningen zullen gehouden worden van het fort Pampus; dat er gevuurd zal worden met kanonnen van licht kaliber (6 c. M.), waarbij onveilig wordt gemaakt op 27 Mei een sector, begrensd door de ware richtingen Oost tot Z. O. t. Z. (56°) tot op 4500 M. van het fort, op 28 Mei een sector, begrensd door de ware richtingen O. N. O. door Oost Z. O. t. Z. (79°) tot op 4500 M. van het fort; dat op de dagen waarop gevuurd wordt, van het fort Pampus eeu toode s lag zal waaien, die 3 uur voor het begin der oefening halfstok en éen uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt dat er bovendien tegelijkertijd en op de zelfde wijze roode vlaggen zullen waaien van de for ten Disuierdam en Durgerdam, de Westbatterij nabij Muiden en den kerktoren te Muiderberg. Amersfoort, 18 Mei 1909. De Burgemeester, voornoemd, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS vsn AMER8FOORT, Gelet op artt. 6 eu 7 der HINDERWET, Brengeo lev kennis van bet publiek, dat een door r. W. SERVAA8, wonende te H arlem, inge diend verzoek, met bijlagen, om vergun ing tot bet oprichten van eene Binederij met gasmotor vun 2 paardekracht in bet perceel alhier gelegen aan den Ouden Vlassakkerweg No. 40, bij het Kadaster bekend onder sectie C. No. 1589, op de Secretaiie der Gemeente ter visie ligt, en dat op üiuudag, den 1 Ju ni aanstaande, dea voormiddags te half elf uren, gele genheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot bet beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn, volgens de besuundejurisprudentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een zijner leden z ij n verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 18 Mei 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT, Gelet op de aanschrijving van den Commissa ris der Koningin in deze Provincie, de dato 14 Mei 1909, 4e afdeeling, no. 2161/1533, Brengt de volgende ministerieelo beschikking ter kennis van belanghebbenden Ministeriën van Landbouw, Nijverheid en Handel en van Financiën. De Ministers van Landbouw, Nijverheid en Handel en van Financiën; Gelet op de Koninklijke besluiten van 22 Juni 1896 (Staatsblad.no. 91) en van 25 Juni 1908 (Staatsblad no. 135), Mede g 'et op de gemeenschappelijke beschik kingen vu de Ministers van Binnenlandsche Za ken en van Financiën van 21 Mei 1909 (Neder landsche Staatscourant van 26, 27 en 28 Meid- a. v., no 121) en van de Ministers van Land* bouw, Nijverheid en Handel en van Financiën van 3 7 Augustus 1906 (Nederlandsche Staats- conrant van 16 Augustus d. a. v., no. 190); Brengen ter kennis van belaaghebbenden.dat ten aanzien van den invoer van paarden, be staard voor het vanwege de West-Brabantsche Harddraverij en Concours-hippique-vereenigitg 31 Mei e.k. te Bergen-op-Zoom te houden inter nationaal concours-hippique, afwijking van de verbodsbepalingen, vervat in fc ivenaangehaalde ministerieele beschikkingen, wordt toegestaan onder voorwaarde a. dat aan iet eerste kantoor worde overge legd een namens het Bestuur van de vereeni- ging afgegeven bewijs, dat de paarden voor genoemd concours-hippique bestemd zijn b. dat de paarden, voorzooveel zijn na afloop van het concours-hippique hier te lande moch ten blijven, niet in het verkeer worden gebacht, dan na door den districts-veearts te Teteringen of een zijner plaatsvervangers te zijn gekeurd en gezond bevonden. 's-Gravenhage, 27/30 April 1999. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Voor den Minister De Secretaris-Generaal, (get.) VERSTEEG. De Minister van Financiën. Namens den Minister, De Secretaris-Generaal, (get.) HESHUSIUS. Amersfoort, IS Mei 1909. De Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIERS. SCHOUW. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 22 van bet Reglement op het onderhoud en gebruik der wegen in de provin cie UTRECHT d.d. 8 November 1853 (Provin ciaalblad No. 102) alsmede art. 1 der Verordening op de wegen en waterleidingen Doen te weten, dat de bij voormeld artikel bedoelde Voorjaars-schouw over wegen, slooten en waterleidingen, aan hun toezicht of beheer onderworpen, zal gehouden worden op Maandag, den 24 Mei aanstaande en volgende da gen. Wordende bij deze de bepalingen van boven gemelde reglementen aan de belanghebbenden in herinnering gebracht. Amersfoort, 18 Mei 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Uemeentewet, brengt ter kennis van de iugezeteueu, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op DINSDAG den 25 Mei aanstaaade, des namiddags te l' ,ure. Amersfoort, 19 Mei 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Opvoeding tan pleegkinderen. Het «Tijdschrift voor Armenzorg en Wel dadigheid" bevatte onlangs de volgende correspondentie Herhaaldelijk komen in de nieuwsbladen advertentiën voor, waarin personen afstand wenschen te doen van hun kinderen en deze aan anderen ter opvoeding willen toe vertrouwen. Soms blijkt het, dat zij, die zich daarvoor aanbieden, le gueder trouw een kind als het hunne aannemen, zonder daarbij reke ning te houden met de mogelijkheid, dat de eigen vader of moeder het kind na eenige jaren weder opelscht. Al hun goede zorgen, gedurende jaren aan bet kind besteed, zou den daardoor als met Óen slag weer worden vernietigd. Met het oog daarop is het daarom zeer gewenscht, dat kinderlooze echtparen of echtelieden met een kind of anderen, die een kind wenschen aan te nemen, daarin de Voogdijraden raadplegen. Vooreerst komeo deze bjjna dagelijks in aanraking met een groot aantal gevallen, waarin voor kinderen een goed onderkomen moet worden gevonden. Daarom zullen zjj het waarschijnlijk zeer waardeeren, in aan raking te komen met ernstige en degelijke gezinnen, die bereid zijn, de zorg van de voogdij van een of meer kinderen kosteloos op zich le nemen. Maar bovendien zijn die corporatiën óok de aangewezen lichamen om maatregelen te nemen ten einde te voorkomen, dat de ouders te eeniger tijd de kinderen weer van de pleegouders opeischen en al hun liefde rijke zorgen ongedaan maken. L. Heldring. Lid van Voogdijraad 11, Amsterdam. Naar aanleiding hiervan schrijft mr. J. A. van Hamel, Secretaris van den Voogdijraad Amsterdam 1. in genoemd tijdschrift het volgende Door een enkel woord wil ik mijn volle instemming betuigen met bet in No. 405 door ds, L. Heldring geschrevene. Toen de Voogdijraden in werking traden, was mijn verwachting, dat zij menigmaal lieden, die een pleegkind wenschen op te nemen, van dienst zouden kunnen zijn met het zoeken daarvan en 't regelen der voogdijverhouding. Mijn ervaring heeft dit tot mijn leedwezen niet bevestigd. Wel kan men vaak, door ont heffing der moeder bijv., lieden die reeds zelf een pleegkind gevonden hebben, helpen daardoor de voogdij te erlangen. Maar meestentijds schijnt men er de voorkeur aan te geven, langs andere, soms hoogst onsecr.re wegen, adverteuties, enz. een pleeg kind te vinden. Dat deswege bij den Voog dijraad aanvrage is gedaan, is mij niet voor gekomen. Is bet misschien niet genoeg bekend, dat de Voogdijraad vaak opneming heeft te zoeken vcor alleraardigste kinderen, die stel lig het door menig kinderloos echtpaar ge zochte geluk kunnen uitmaken, en bet ver moeden bestaat toch niet, dat alle voogdij kinderen alleen nog maar bij instellingen ol gestichten, niet meer in particuliere huizen thuis bebooren? Dan zou ik tegen dit misverstand de woorden van ds. Heldring, zoowel als mijn eigen overtuiging willen aanvoeren. In dit opzicht bestaat er behoefte aan ruimere erkenning van de Voogdijraden bij het publiek. Vele belangen kunnen daarmede gediend zijn. Moge men daarom tot het inzicht komen van hetgeen in deze met de weloverwogen medewerking der Voogdijraden is te bereiken. J. A. van Hamel. Beide Voogdijraden te Amsterdam betui- genhunvolleinstemmii.gmetbet voorafgaande en achten het hoogst gewenscht, dat alierwege door de Pers er op worde gewezen, dat de verschillende Voogdijraden in den lande in deze zeker gaarne alle verlangde inlichtingen zullen verstrekken. Afschaffing van Zondags-en nachtarbeid in bakkerijen. Aan den vooravond der verkiezingen heeft de Regeering nog ingediend een wetsont werp tot afschaffing van Zondags- en nacht arbeid iu broodbakkerijen. Reeds jaren lang zijn, zooals men weet, pogingen gedaan om tot afschaffiog van den nachtarbeid ic bakkerijen te komen mee tings, congressen, betoogingen zijn gehouden maar tot nog toe te vergeefs. En nu heeft eindeljjk Minister Talma zijn wetsontwerp ingediend, na eerst aan de Kamers van Arbeid voor het bakkersbedrijf om advies te hebben gevraagd. In zijn toelichting wijst de Minister er op, „dat sinds jaren verbod van Zondags- en nachtarbeid in den kring der bakkersgezel len een algemeene wensch is, terwijl ook eeD groot deel der bakkerspatroona niet alleen dien wensch deelt, maar met de ge zellen alle pogingen in 't werk beeft gesteld om to trachten de openbare meening ten gunste van deze hervorming te stemmen en daardoor het tot stand komen eener wette- lijke regeling te bevorderen". De reden daarvoor is waarschijnlijk gele gen in het feit, dat het bakkersbedrijf voor een groot deel wordt uitgeoefend in kleine ondernemingen. Volgens de beroepstelling van 1899 bedroeg bet aantal bakkers-hoofden van ondernemingen in Nederland 11 616, het aantal gezellen 18 756. Blijkens een onderzoek door de Gedeputeerde Staten in de verschil lende Provinciën op verzoek van den Minis ter ingesteld, zijn er niet minder dan 3626 bakkers, die zonder gezel bun onderneming drijven. De overgroote meerderheid van de werkgevers zijn dus feitelyk bakkers en ly- den persoonlijk de schade, die het gemis vaa een vrijen Zondag, van de normale nacht rust en daardoor ook van een eenigszins nor maal gebruik van den dag voor bet leven van bet gezin en voor eigen geestelijken en iicbamelyken welstand meebrengt. Bovendien weten zij, dat de nachtarbeid en den inbreuk op den Zondag, waarmee deze noodzakelijk gepaard gaat, noch tech nisch, noch ecoi. jmisch noodzakelijk kan worden geacht, zoodat zich vele duizenden tot dezen onnatuurlijken arbeidsvorm ge bracht zien door den wensch van het publiek waarvoor de concurrentie hen dwingt zich te buigen. Wat uu het wetsontwerp zelf betreft, veel is er niet in veranderd sinds de Minister bet voor advies naar de Kamers van Arbeid zond. Men weet, dat de Ministor den nachtar beid en den Zoudagsarbeid wil verbieden in alle bakkerijen, om 't even of daar knech ten werken dan wel de kleins bakker alleen zijn brood bereidt. «Verbod van arbeid alleen voor de gezel len", schrijft de Minister, «zou bij de eigen aardige verhoudingen in het bakkersbedrijf een ommekeer tengevolge hebben, waarvan hjj de verantwoordelijkheid niet zou durven dragen". Belangrijk is het instellen van bakkers- radeo, samengesteld uit patroon en knecht, met als voorzitter een buiten het bedrijf staand persoon. Deze bakkersraden zullen advies kunnen geven betreffende de uitzon- dermgsdageo, waarop wel gewerkt mag worden, betreffende het begin en het einde van den nachtarbeid, waarbij zij natuurlijk rekening zullen houden met de plaatselijke gebruiken, eoz. Zelfs kunnen zij een patroon, die zonder knecht werkt, toestaan tearbei- den, wanneer er geen bezwaren zijn, dat zijn arbeid de belangen van andere bakkers zou benadeelen. Men weet, dat er nog al wat oppositie was tegen bet voorontwerp, maar «De Cou rant geeft eenige cijfers waaruit blijkt, dat die opositie feitelijk niet groot kan zijn. Uit de officieels cijfers, zoo zegt bet blad, blijk», dat er volgens de volkstelling van 1899 in Nederland 18 756 bakkersgezellen zijn, en 11616 hoofden van bakkerij-onder nemingen; 3626 patroons werken zonder gezel. Wy kunnen gerust aannemen, dat alle 1S75Ö gezellen vóór beperking van den nachtarbeid zyn, óok, dat zoo goed als alle alleen werkende hoofden van een bedryf er niets tegen zullen hebben, zoodat zij te za- men reeds 22 382 voorstanders uitmaken. De tegenstanders moet men dus zoeken on der de 7990 hooiden van bedrijven, die met gezellen werken. Doch ook van dezen het is voldoende bij de besprekingen over het voor-ontwerp in de vereenigingen van bakkerspatroons, alsook uit de iolicbtiogen van den Minister gebleken zijn velen, zoo niet de meesten, volbloed voorstanders van beperking. Laten we echter, om niet te overdrijven, de helft van die kleine 8000 patroons tot de voorstanders telleo, dan zou

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1