BIJVOEGSEL Stadsnieuws. behoorende bij de Amersfoortsche Courant uitgave Firma A. H. van CLEEFF. van ZATERDAG 27 MEI 4909. Ons lager onderwijs. Wie lijn gedachten wel eens heeft laten gaan over de vragen die zich voordoen op onderwijs gebied en niet bevangen is in traditiën en voor oordeel, zal het getroffen hebben hoe, zonder verzet van de overgroote meerderheid der vak- menschen, een richting van onderwijs bestendigd wordt welker grove gebreken toch inderdaad niet moeilijk te ontdekken zijn. De „Vereeniging tot vereenvoudiging en ver betering van examens en onderwys", die naast anderen reeds heel wat deed tot het in licht stellen van die gebreken, is dan ook van den beginne af uitgegaan van de juiste gedachte, dat by onderwijsvragen niet alleen vakmenschen maar ook geneeskundigen en niet het minst de ouders der aan ons gebrekkig onderwijs-systeem onderworpen kinderen een woordje mede te Bpreken hebben. Aanvankelijk valt reeds als winst, verkregen door het streven dezer ver eeniging, te noteeren de afschaffing voor een groot deel van de toelatings-examens voor het Middelbaar onderwijs. Maar dat (het werd nog onlangs in de Mededeelingen der veteeniging geconstateerd) een vereenigipg met ouders en geneeskundigen als leden, niet alleen examens afschaften, maar ook het onderwijs verbeteren wilde, dat had groote oppositie by „het onderwijs" ten gevolge. Die oppositie van vakmenschen tegen inmen ging in wat zij gewend waren uitsluitend als hun gebied te beschouwen, is teekenend en menschelijk tevens, maar desniettemin wordt het tijd, dat gewichtige vragen, betrokken bij de inrichting van het onderwys in zijn vollen omvang, meer dan tot nu toe de belangstelling ook van buitenstaanders trekken, zulks ter voorkoming van de droevige eenzijdigheid, die het gevolg is van het overlaten van de regeling dezer materie aan „het onderwijs" alleen. Daarom is het in hooge mate te betreuren, dat bovengenoemde vereeniging moet verklaren, te zijn teleurgesteld in haar verwachting, dat de ouders (de categorie der in de eerste plaats belanghebbenden) zich in vreugde by haar zouden aansluiten, zich levendig voor onderwijs- en opvoedingszaken zouden interesseeren, lust en tijd zouden hebben om over deze belangrijke aangelegenheden van gedachten te wisselen en met kracht verbetering van misstanden te eischen. „Het is gebleken", zoo luidt het in no. 11 der Mededeelingen, „dat de ouders, over 't algemeen het onderwijs met meer of minder vertrouwen overlaten aan de school, vreezende dat oppositie het overgaan van hun kinderen zal benadeelen, of denkendeinzicht, kennis en tijd ontbreken ons". Met die vrees voor het niet „overgaan" der kinderen zijn wy midden in de quaeBtie, die voor een deel van ons Lager onderwijs van het hoogste belang is. In zes jaar tijd moeten, als het kan, de jonge kinderen klaargemaakt wor den voor Middelbare school of Gymnasium en nu vraagt die hoogere onderwys-inrichting niet aan de Logere school, hoever zij de kindoren zonder overhaasting in dien tyd kan brengen maar wordt van bovenaf gedecreteerdzóóver zult gij de kinderen brengen op straffe van niet-toelating. Met de afschaffing hier en daar van de toe- latings-examen tot deze inrichtingen is zeker wel iets gewonnen, maar daarmede iB men toch nog laDg niet waar men zyn moet. Met de exa mens is n.l. geenszins de africhting verdwenen, en ook de eischen van toelating zijn nog geens zins lager geworden. Vandaar, dat nog steeds de Lagere Bchool, die wil voorbereiden voor Hoogere Burgerschool of Gymnasium, gebruik maakt van zeer afkeurenswaardige middelen, teneinde in 6 jaar tijds het haar van bovenaf opgelegde programma te kunnen uitvoeren. Waarin de middelen bestaan, is bekend. Kin deren, die niet zoo heel vlug lyken, laat men desnoodB reeds in de laagste klasse niet „over gaan". Men heeft van het begin tot hel eind dezer Lagere school haast om er te komen en wat belemmerend zou kunnen werken op het „tempo" wordt ter zijde gezet. Zelfs getuigde eenige jaren geleden een onderwijzeres, mejuf frouw Uoudsmit, in no. 1 der Mededeelingen van V. O. K., dut „degenen, die men minder geschikt acht om klaar te komen, als quantitó nógligeable worden behandeld. Zij tellen absoluut niet mee; met hen is geen eer te behalen 1" Kan men zich verderflijker werking van de hooge onderwijsinrichtingen op de Lagere school denken, dan de hier beschrevene I Ben kind, dat toevallig niet de eigenschappen bezit, waardoor het zich gemakkelijk de vereischte schoolkennis kan eigen maken, wordt onverbid delijk apart gezet. Wij hebben geen tyd, ons met zulk een kind te bemoeien; wij moeten voort met de anderen onder den druk van het toolatings-examen of de voor toelating gestelde eischen; wy kunnen niet vragen of dat kind voortreffelijke geestesgaven bezit, die by de te maken baast in het geheel niet tot baar reoht kunnen komenw|j moeten door, w|j moeten hot er inpompen, wy moeten hen, by wie dit inpompen niet gelukt of niet snel genoeg gelukt, laten zitten, want anders komen we er niet. Wat een systeem, is men geneigd uit te roe- fïd. En wat een averechtsche uitgelezonheid rijgen we op die wjjze 1 De schoolmeesterij viert hoogtij en de uitverkorenen zijn dlo leer lingen, die het snelst een onmogelijke hoeveel heid schoolkennis kunnen opnemen, de zoo genaamde „knappe" kindoren, waarmede men voor den dag kan komen! Schoolmeesters,leer aren en ouders, allen staan in stomme bewon dering voor esn eenzijdige verstandelijke ont* wikkeling, die alleen de eerzucht van averecht" sche opvoeders kan bevredigen, maar niet den minsten waarborg geeft, dat men in de maat schappij menschen naar voren brengt, aan wie men wat heeft. Want inderdaad, prof. Holworda had wel gelijk toen hij seide, dat men nooit tot een deugdelijke regeling vnn ons onderwijs zal komen, tenz|j men ophoude de beteekenis van zulk onderwijs te overschatten. En aan die overschatting van schoolkennis van allerlei soort lijden wij in Nederland nog wel in zeer sterke mate. Daar ligt de oorzaak, dat aan kinderen, wier hersenen nu eenmaal niet naar die schoolkennis staan, niet die zorggewijd wordt, die aan hen uit een oogpunt van algemeen maatschappelijk belang gewyd zou moeten worden. De Lagere school mag naar onze meening niet beginnm met een schifting naar den maat staf van geschiktheid om groote hoeveelheden leerstof, wij zeggen niet to verteren, maart|)de- lgk op te bergen. Haar taak is het, den grond slag te leggen voor haar ontwikkeling en voor wie die latere ontwikkeling niet zal verkrijgen langs den weg van Middelbaar of Gymnasiaal onderwijs, ook voor hen moet do Lagere school beschikbaar blijven. Maar dan zal alle africh ting op toelatingseischen, alle haast om ten slotte met een eenzijdig uitgezocht stelletje leerlingen een zoo groot mogelyke hoeveelheid leerstof door te nemen, uit de sohool moeten verdwijnen. Da Lagere school zou er inderdaad, ook voor zoover z|j opleidt voor hoogere onderwijs-inrich- tingen, niet op achteruil gaan, wanneer haar leerplan minder overladen was. Z|j moet zeker minimum van kennis bijbrengen, maar zy zal schade toebrengen aan groote maatschappelijke belangen, wanneer zy haar neiging bljjft volgen om de schoolkennis tot maatBtaf te maken voor een uitverkorenheid van zuiver intelleotueelen aard, door welke vele voor de maatschappij bruikbare krachten niet volledig tot haar reent dreigen te komen. Zoo blijkt dan de invloed van de toelatings eischen tot het middelbaar en gymnasiaal on derwijs op de Lagere school vooral hierom noodlottig, omdat daardoor reeds op de Lagere school de wellicht enkel naar schoolmeesters inzicht middelmatigen niet krijgen wat huh toekomt een overschatting van de waards der oogenblikkelijk aanwezige kennis, die zich noodzakelijk moet wreken en waarvan de ge volgen, voor wie wat dieper dan de oppervlakte ziet, in ons land duidelijk zichtbaar zyn. Zijn dus de eischen op de voorbereidende Lagere school tot in het belaehelyke opgedre ven, de volksschool heeft het voorbeeld harer meer voorname zuster, zy het iu de verte, ge volgd. Ook daar een neiging tot overlading van bet leerprogram. Eo de Amaterdamsche School commissie heeft, naar ons oordeel, een uitste kend werk verricht door met klem van redenen aan te dringen op beperking van leerstof op die school. Verlenging van den leerplicht tot het 14de of 15de jaar! Uitstekend. Maar bij den tegen woordig op de volksschool nog algemeen geldenden leertijd van 6 tot 12 jaar zoelte men zijn krucht eerder in grondigheid, dun in veel zijdigheid en zorge men vooral, dat do Nedor- landsche taal, lezen, schrijven en rekenen niet in de verdrukking komen door het vaak goed bedoelde, maar ganschelyk misplaatste streven om den kinderen van hot volk, vóór zij de school verlaten, nog een zoo groot mogelijke hoeveelheid „algemeene kenDis" bij te brengen. In .beperking alleen ligt hier kracht. Wanneer de grondslagen goed z|jn geweest en vooral ook aan de middelmaat (of wat aanvankelijk zich als zoodanig voordoet) de uiterste zorg is be steed, zal het in het latere maatschuppelijk leven van ieders aanleg en energie kunnen afbangen, in boeverre h|j, door to werken aan eigen ontwikkeling, in staat zal z|jn, op de gelegde grondslagen voort te bouwen. Maar door op niet behoorlijke voltooido grondslagen, licht en dicht en zoe goed als het gaat, reeds een, zij het laag by den grond blijvende, algemeene ontwikkeling te gaan optrekken, bereikt men natuurlijk eigenlyk nog minder dan niets. Vereenvoudiging cn daarmede verbetering van ons geheele Lager onderwijs blijft dus de eerste oisch. En om aan dien eisch kracht bij te zet ten, zou men wcnschen, dat de plaatselijke Com mission van Toezicht op het I.agor onderwijs zich evenals du Amsterdamsche wat meer dodun gelden. Die Commissiën, thans nog vaak door de onderwijswereld voor nauwelijks half vol aangezien, zouden zich meer dan tot nu toe moeten gaan beschouwen als een verzameling van vertegenwoordigers der burgerij, wior eerste taak hel sou moeten zijn, zioh een zelfstandig inzicht eigen te maken omtrent de groolo vra gen, zoo noodig tegen du vakmenschen in, ten bate van het opkomend geslacht in zyn geheel, F uilig te kunnen nemen. Terwijl dan de ouders zeiven, voorzoover zy iiiet lijden aan vrees voor het voeren van op positie tegen den kanker der NederlandBcbe schoolmeesterij, in dezen hun natuurlyk ver- eenigingspunt vinden in de bovengenoemde „Vereeniging tot vereenvoudiging on verbetering van examens cu onderwijs". Alleen van aaneen sluiting en ernstig gemeenschappelijk streven is verbetering in du inrichting van ons onder wijs te verwachten. Aldus V. D. in do „Aruh. Crt." K13NNI8UEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt tor kennis van belanghibbendcn, dat volgens schrijven van den Commissaris der Koningin in deze Provincie op de na te noemen dagen schietoefeningen zullen worden gehouden met kanonnen van licht kaliber O.M.): op den 26 Mei van het fort IJmniden, waarbn onveilig wordt gemaakt een sector lot op -1500 M. van het fort en begrensd aan do Noordz|jdo door eene lijn vanaf het fort in de ware richting N.N.W. en aan de Zuidzyde door het Noorder- hoofd on eene l|jn in de ware richting W.Z.W. van hot uiteinde daarvan. Do Noordelijke grens vun dozen scotor zal op het fort aangegeven worden door uon stol pafen met rooden driehoek als topteekon. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het fort eono roode vlag waaien,diedrie uur vóór het begin der oefening halfstok en éan uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Boven dien zal op den avond vóór en op den dag, dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord worden geplaatst op het terrein van den Rijksvisch- afelug. Op 25 Mei n.n. van het fort Harssens, waarbij onveilig wordt gemaakt de reede van Texel tot op 4500 M. van het fort. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het tott eene roode vlag waaien, die drie uur vóór hot begin der oefening halfstok en (en uur vóór do oefening geheel voorgeheschen wordt, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de ware richtingen, waarin gevuurd zal worden. Bovendien zal op don avond vóór en op den dag, dat gevuurd wordt, een waar schuwingsbord geplaatst worden hij het gebouw vnn den visnhafsing aan den buitenhaven, ver meldende in welke richting dien dag gevuurd zul worden, terwijl bij het torpedo-magazijn en non dun ingang der haven borden zullen ge plaatst worden, waarop is aangegeven de be teekenis der gekleurde vlaggon, als volgt: rood witte vlag bcteokent Noord, wit-zwarte vlag N.O., zwarto vlag Oost. Op 25 Mei o.s. van hat fort Hoek van Hol land, waarbij onvoilig wordt gomaakt een drie hoek, gevormd door het fort, eeno roode vlag benoorden en bezuiden het zeogat, tot op 6100 Meter van het fort. Op den dag, waarop gevuurd wordt, tal van het fort eene roode vlag waaien, die drie uur vóór het begin der oefening halfstok en éen uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Amersfoort, 21 Mei 1909. De Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIERS. By de door het bestuurder classis Amers foort van de Ned. Hervormde kerk thans geëindigde persoonlijke kerkvisitatie is o. a. het volgende gebleken. Het zielental bedraagt 45005. Iu 1003 werd door de 24 diaconieën ontvangen f148 462.07; uitgegeven werd f 138 456.5*2. Aan legaten en schenkingen werd door deze diaconieën f37 680 ontvangeu. In 7 gemeenten wordt des Zondags éen maal godsdienstoefening gehouden, ia 16 ge meenten tweemaal en in óen driemaal, lo 14 gemeenten worden des wipters weekbeur ten gehouden. In 1908 werden in de classis Amersfoort 1127 kinderen gedoopt. Zeven leden der Hervormde kerk gingen over naar een ander kerkgenootschapvan andere kerkgenoot schappen kwamen 12 personen tot de Her vormde kérk. In de classis zijn 27 predikanten en 2 godsdienstonderwijzers werkzaam. Het aan tal catechisanten bedroeg 5382, terw|jl 438 personen als lidmaat werden aangenomen. In 13 gemeenten heeft de benoeming van ouderlingen en diakenen en de beroeping van predikanten plaats door oen kiescollege of door de stemgerechtigde leden der gerauoute, en in 11 door den kerkeraad. Ds. H. A. Zaalberg, uit Amsterdam, hoopt morgenochtend voor te gaan by de gods dienstoefening in de Remoostrantscho kerk, in welke óok wordt gehouden oun collecte voor de „Vereeniging tot steun". Reeds aanstaanden Dinsdag zullen ook hier ter stede te koop zyn reproduction van ver schillende portretten van l'rinses Juliana naar photo's, door H. M. de Koningin zelve opgenomen. De Christelyk- Hiatorische Unie besloot voor het district Amersfoort voor ditmaal nog do candidatuur Van Asch van Wyck voor de Tweede Kamer te steunen. Mocht deze te eeniger tyd aftreden, dan zal onmid dellijk een Christelijk Historisch candidaat worden gesteld, daar Amersfoort sedert 1897 beschouwd wordt als Cbristelljk-historisch district. Agenda van de openbare vorgadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 25 Mei 1909, des middags half twee. 1. Voorstel van Burgemeester on Wethouders tot benaming van een plein. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van verlof aan hat Hoofd der Jongensschool J. C. C. Rupp. 8. Voorstel van Burgemoester en Wethou ders tot het geven van eervol ontslag aan de onderwijzers* mej. Akkerman-Bakker. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van J. Schulte Nordholt tot vast Inspecteur van het bouw- en woningtoe zicht, 5. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres van 8. W. Melchior en do Vereeniging van Amers- foortsche drukkers-patroons, betreffende de le verantie van drukwerk. 6. Voorstel van Burgemeester eu Wethouder* betreffende het geven van eene schadevergoeding aan een huurder van land, benoodigd voor den aanleg van den weg door de Vlaaakkers en Birkhoven. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het niot-houdon van overganga-examens aan het Gymnasium. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouder» betreffende de uitbetaling van subsidie over 1908 aan de Amerafoortsohe Tramweg Maatschappij- i). Nader voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffend* bet aangaan «ener geld looning. 10. Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende reclames togen dec aan slag in het vergunningsrecht. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wyiiging dor Begrooting. dienst 1908 (beta ling uit het artikel voor Onvoorziene uitgaveu). 12. Voorstel van Burgemeestor en Wethouders tot wijziging der Begrooting, dienst 1908. !3. Voorstel van Burgemeester en Wethouder- tot verleening van afsuhrijving van Inkomsten* belasting wegens vertrok en overlijden, dienst 1908. Burgemeester na Wethouders stellen onder dsgtcekening van 17 Mei aan d«n Raad voor te beschikken op een adres van den heer I'. van Achterbergh van 24 November 1908 waarin deze meedeelt, dat by is een der hoogstaangeslagenen in do Straatbelavtiug en van hem feiiel|jk wordt geheven een tweede gemeentelijke belasting van 3 per cent en h|j daarom vermindering verzoekt van zyn Inkomstenbelasting. Het voorstel van B. en W. luidt: Volgens art. 5 sub. 6" van de Verorde ning op de heffing van eeue plaatselijke directe belasting naar het inkomen" mag van het belastbaar inkomen wi rden afge trokken het bedrag van grond-, dyk-, polder en andere zakelijke lasten. Deze bc- Stling is indertijd vastgesteld, toen in deze mneense nog geen Slraaibelasiiug geheven werd. Naar onze meeniug brengt de billijk heid wel mede het bedrag, dat betaald wordt voor Straatbelaatiag af to trekken van het belastbare inkomeu eo de. halve over dat bedrag geen Inkomstenbelasting te holTea. De woorden van het aangehaalde artikel 6 laten naar ouze mooning een dergelijke interpretatie toe. Bij het ontwerpen der kohieren Inkom stenbelasting, dienst 1909 bobben wy de bovenstaande opvatting reeds toegepast, welke kohieren door de Gedeputeerde Staten zij» goedgekeurd. Wy hebben derhalve de eer U te advi- seeren, aan adressant to berichten, dat by het vaststellen der kohieren van de Inkom stenbelasting, dienst 1909, rekeuing m*tz|)n verzoek is gehouden. Burgemeester en Wethouders hebben on der dagteekening van 18 Mei een vuorslel aan den Raad ingediend nopens het gemeen telijk subsidie aan de Amersioortscbe Tram weg Maalscbappy. By Raadsbesluit van 29 September 1908 werd aan die Maatschappij verleend een subsidie van ten hoogste 11800 onder bediog, dat de Garauten-vereeuiging f 1000 beschik baar zou stellen. Het tekort op de exploitatie over 1908 is f 1530.03, of ruim f 1230 minder dan over 1907. Naar do letter van bet besluit vao '29 September zou de Gemeeute kunnen vol staan met uitbetaling van het tekort na af trek der bydrage, ad f 1000, vau de garan ten. H et gemeentelijk subsidie zou dan over 1908 bedragen f 1530.03 - f 1000 f530.03. Een dergelijke regeling der subsidie lijkt B. en W. evenwel noch in bet bel mg der Gemeente, noch in dat der Maalscnappy. Gedurende cenigu jaren heeft de Gemeeute jaarlyks 1800 subsidie gegeventoen bleek, dat do exploitatie niet was vo! te houden, verineorderde de Gemeente baar subsidie met f 1000, daarb|j als voorwaarde stellende, dat ook belangstellenden (waaruil deGarao- ten-vereeniging is ontstaan) eveneens f 1000 ter beschikking zouden stellen. De hoogere exploitatie-kosten werden dest|jds geschat op f 2000, die dus door Gemeeute en garanten geljjk zouden wordeD betaald. Het bl|jkt, dat deze hoogere kosten over 1908 bedragen hebben f730.63. B. en W. stellen nu voor, thans deze kosten eveneens gelijkelijk door de Gemeente en de garan ten lo doen beulen. Van de f 1000, door de garanten beschikbaar gesteld, kan dan het overblijvende gebruikt worden om even- tueele nadoelige saldo's van volgende jaren geheel of gedeeltelijk te bestrijden. Op die wyze l|jkt hun bet voortbestaan der tram het beat verzekerd. Voor 1908 zal door de Gemeeute, die f 1800 beschikbaar stelde, b|j de voorgestelde haudelwyzeuitbeUaid worden f 1165.01* en dus een besparing gemaakt worden van f684.98®. Indien het volle be drag, door garanien beschikbaar gesteld, ver antwoord werd over 1908, zou deze bespa ring natuurlyk grooter zynde Gemeente zou dan slechu f 530.03 betalen en derhalve f 1269.97 besparen. Hel is dan evenwel niet te verwachten, dat, b|j een dergelijk subsi die der Gemeeute, de garanten voor 1909 of volgende jaren wederom gelden beschikbaar zullen stellen, waarvan hel gevolg zal zyn, dat bet gemeentelijk subsidie weer verhoogd

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 5