Gemengd nieuws. Laatste Berichten zal moeten worden. Dergelijke schommelin- gen in het gemeentelijk subsidie zijn uit financieel oogpunt ongevenschtB. en W. achten het beter, een geleidelijke daling van het subsidie te bevorderen, dan dit aan grooie fluctuaties bloot te stellen. Zjj meenen hiermede èn 't belang der Maatschappij èn dat der Gemeunte aange toond te hebben bij een regeling, waarbij over 1908 door de Gemeente f 1165.016 als subsidie wordt gegeven en waarbij van de f 1000, door de garanten beschikbaar gesteld, een bedrag van f 305.01® over 1908 verant woord wordt. Zij stellen derhalve voor, goed te keureD, dat over 1908 een bedrag van f 1165,015als subsidie aan de Amerslourtsche Tramweg Maatschappij wordt uitbetaald. Aan het hoofd van dit nummer herinne ren Burgemeester en Wethouders nogmaals aan het inleveren van nog onvergolden vor deringen wegens leveringen, aan Rijk, Pro vincie ot Gemeente in 1908 gedaan. Wie te Iaat zijn rekening inzendt, ver liest daarmee alle recht op betaling. Men herleze de kennisgeving. Mejuffrouw S. van Spiegel behaalde ook de akte Nuttige handwerken; de heer H. Duyst verwierf de ucte van bekwaamheid voor onderwijzer. Mejuffrouw L. H. Wildi, leerares in Zweed- sche handweelkunst te Amersfoort, is be noemd in de jury der buisvlijt-centoonsiel- ling, welke van 9 tot 10 Juni te Utrecht wordt gehouden. Het eiDd-exameo van het stedelijk Gym nasium zal plaats hebben op *8, 29 en 30 Juni. Tot gecommitteerden, onder wier toezicht bet examen wordt afgenomen, zijn door den Minister van tiinneiilandsche Zakeu benoemd de heeren: dr. K. Kuiper, hoogleeraar aau de Gemeeutelijke Universiteit van Amster dam dr. W. G. C. Bjjvanck, Hoofd-bibliothe- caris van de Kon. Bibliotheek te 'sGraven- bage; en dr. J. D. van der Waals Jr., hoog leeraar aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam. Kapitein Jos. M. C. Haak, thans van het 7e regiment infanterie te Naaiden, zal 1 Juli vau garnizoen wisselen met kapitein A. A. H. VS ienholts Koestal, van het 8e regiment, te Doesburg. Aan den heer A. A. Vetb, thans te 'sGra- veuhage, is op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als 2e iuitenant bij het Amersfoortsch Vrijwilligerskorps. Daar is Woensdagavond geweldig gedeli bereerd over het weer, of 'l wel droog zou blijven, of de wind Zuidwest geen regennest voorspelde, enz. De dauwtrappers waren 't er lang niet over eens en de moedigsten onder hen, die tóch wilden doorzetten, werden door menig kameraad aangezien als onver antwoordelijke waaghalzen ea onvergeeflijke stijfhoofden. En Donderdagochtend Het mooiste weer; een Hemelvaartsdag als weinige in de laatste jareD. En dat na zoo veel najaarskoude, zelfs sneeuw, in Bloeimaand. Met gansche zwermen togen ze dan ook uiten hoe later 'c werd op den dag, hoe meer menschen de stad outvluchtten om buiten te genieten van de verjongde natuur, die onder deze eerste koesterende zonnestra len zoo heel moot deed. Ontzaglijk velen kwamen van elders ook bier. Geweldig druk was 't op den Berg en in Birkhovenniet te lellen bijna waren de rijwielen die de nauwe Kamperbinnenpoort in matiger gang moesteu passeeren. Met Simon uit de „Jabreszeiteu" kunnen we instemmen Vom Widder strablet jelzt Die helle Sunu' auf uns herab. Nun weichen Frost und Dampt'. Und schweben laue Diinst' umher. Der Erde Busen ist gelost. Erheitert ist die Luit. Welk een ommekeer in een paar etmalen slechts. In 't begin der week was 't nog zoo koud tbans mogen we zeggen „Hei't is ia de Mei". Bij het Donderdag te Abcoude gehouden concours voor harmonie- en fanfare-korpsen behaalde de «Amersfourtsche Muziekvereni ging" directeur de heer J. A. Jocbems, den 3den prijs in de eerste, en de «Harmonie'' der wagen werkplaats van de H. IJ. S. M., directeur de heer Ch. H. Stoetzer, den twee den prys in de derde aideeling. Quick is Hemelvaarstdsg niet zoo gelukkig geweest in den Bekerwedstrijd tegen haar naamgenoote uit Nijmegen als verleden Zon dag, toen zij laatstgenoemde het eerste klasse- schap wist te onthouden. Donderdag bleven echter deNijmegenaars met 5—1 in de meerderheid en ontnamen daarmee bun gasthet ren eiken kans op den Beker. De rust ging in met 1—1. Het eerste elftal der H. V. C. werd Donderdagochtend iu de serie-wedstrijden der U. V. V. op het voetbalveld aan de Willem Barendszstraat te Utrecht door het eerste der U. V. V. geklopt met 2—10. In dien serie-wedstrijd moet morgmiddag Quick spelen tegen het tweede elftal van «Haarlem". De ballon «Rotterdam", van de Ned. ver- eeniging voor de luchtvaart, Woensdag half twaalf van het suikerlerrein te Utrecht opgestegen, is omstreeks een uur 's middags met vlotte lading bjj de Vlasakkers, onder Soest, ten Noorden van den spoorweg neer gekomen. Toen de «Rotterdam" opsteeg, was de wind Zuidwest. De zon ging echter spoedig schuil achter de wolken, waardoor afkoeling van het gas plaats vond. Dientengevolge moest reeds bij De Bilt het grootste gedeelte ballast worden uitgeworpen. Daarna is de ballon gestegen tot 15U0 Meter, doch weder ging de zon schuil. Bij de landing was er nog slechts ander halve zak ballast over. Bij de opstijging waren tien zakken, elk van 15 K.G. aan boord. Hoewel deze tocht wegens de weergesteld heid niet zoo lang geduurd heeft als de voorgaande, zijn de gedane waarnemingen betreffende den dampkring niet zonder belang. De tocht werd meegemaakt door kapitein- ingenieur P. J. P. van der Steur en diens echtgenoote, beiden uit Utrecht, en den heer J. F. Boelen, uit Amsterdam. Een landbouwer uit Soest bracht ballon en passagiers naar Amersfoort, vanwaar zij huiswaarts keerden. Heden steeg de ballon weer op. De temperatuur van het water in de zwem school was gisterochtend 63 en hedenoch tend 65 graden Fahrenheit. Aan de markt werd gister aangevoerd 110J Kilo boerenboteraan de Centrale botermijn Dinsdag 43*25 Kilo ongezouten en 1000 Kilo gezouten en heden 4825 Kilo on gezouten en 1150 Kilo gezouteu fabrieks- boter onder Rijks-controle. De prijs aun de markt was fl.15afl.25; aan de mijn Diasdag f 1.19 a f 1.26 voorde ongezouten en f 1.20 a f 1.27 voor de ge zouten boter, en heden f 1.19 a f 1-26 voor de ongezouten en f 1.18 a f 1.27 voorde gezouten boter. Uitslag der genie-aanbesteding. Bestek no. 115: Het doen van voorzie ningen van verschillenden aard aan militaire gebouwen en werken te Amersfoort (raming f4435). Inschrijvers waren: H.Keizer f4795, H. Noorman f4745, J. H. Boks f4585, N. Wolfswinkel f4480 cn H. Keizer f4455. Bestek no. 116Het doen van voorzienin gen aau timmerwerken aan militaire gebou wen te Amersfoort (raming f 4850). Inschrij vers waren: H. Noorman f5273, H. Beijer f 5200, H. Keizer f 5190, G. C. Blanken f5147, W. van Genderen f5000 en N. Wolfswinkel f4800. Bettek no- 117: liet doen van voorzienin gen aan bestratingen en metselwerken aan de militaire gebouwen (raming f 3110). In schrijvers waren: G. J. Noorman f3540, J. Wildeman f3450, G. Wassink f3410, G. Ruitenberg f3398, H. van Keulen f3300, en A. van Genderen f3290. Bestek no. 118Het doen van voorzienin gen aan gas- en waterleiding, lood- en zink werk enz. aan de militaire gebouwen (raming 12700). Inschrijvers waren: G. J. van Lent f2820, J. C. Hoogevest f2650 en firma M. Kool f2326.49. Bij bet Tehuis «Aliegonde", van de ver- eeniging Kinderzorg, zal een Directeurswo ning worden gebouwd. De aanbesteding daarvan zal spoedig plaats hebbennatuurlijk onder Hervormde aan nemers. daar ook alleen ledfo der Ned. Hervormde kerk bijdragen voor de in stand houding der vereeuiging. In het begin der volgende maand zal door door het Gemeentebestuur worden aanbesteed hut verharden van een weg lang 80 en breed 12 M. aan den Utrechtscbeweg tegenover de Van Oarapenlaan, en de herstelling van het Ooster- en het Wester Eemhoofd bene yens de vernieuwing van een houten brugje in het trekpad bij het Grootegat. De werken moeten 15 en 24 Augustus ge reed zjjn. Woensdagochtend in het Plantsoen bij de Heerenstraat. In een struik aan den voet van een boom iets roods, dat zich angstig beweegt. Om den boom een zwerm musschen, die straatjongens der vogelwereld, heftig krij- schend en steeds meer naderend het rbode aan den voet. Dan een grootere vogel, een spreeuw wel, die hij is immers sterker dan dat kleine mus3chenvolk zich mengt in het standje. Hü schiet omlaag en geeft bet roodeeen geduchten knauw met zjjn scherpen snavel. Het roode kruipt uög dichter iu den struik. Musrchenvolk gilt van woede en vreugde tegelijk over des spreeuwen moed. vooglenheir retireert. 't Roode heeft kennelijk geen besef van hetgeen een krijgslist is, verlaat zijn schuil plaats en klimt vliegensvlug den boom in. Dat is zijn ongeluk. Want nu komt de heele drom er op los en bewerkt den eek hoorn, tol straf dat bij een ei gestolen of een iong vermoord heeft, met ae snavels, dat de borstels er af stuiven. Zóo wordt de misdaad vergolden. De lantaarns van auto's, motorfietsen en rijwielen moet u volgende week uiterlijk om hali negen die ran andere voertuigen uiter lijk om uegen uur worden aangestoken. Mr, F. A. R. A. baron Van Iltersum, Pre sident der Arrondissements Rechtbank te Utrecht, zal aanstaanden Vrijdag afscheid nemen van dat college. Het politie-rapport bevat niets bijzonders. Slechts éen transportje overgenomen voor Apeldoorn. In het einde van dit jaar zal vanwege den Bond van Inspecteurs van politie weder een examen worden afgenomen voor adspirant- inspecteur van politie. Bij het vorige, tevens eerste, examen slaagden 5 van de 7 adspiranten. Van die 5 werden nu reeds 4 aangesteld als adiunct- inSpecleur, terwijl de vijfde inmiddels een anderen werkkring kreeg. Streef er veeleer naar, te zijn dan te heb ben. In een enkel oogeuülik kunt gy ver liezen, wat gij hebtmaar wat ge zyt, kan u niemand ontnemen. Vit den omtrek. De bij bet plaacselyk telefoonnet te Baarn aangeslotenen hebben den Gemeenteraad een verzuekschrift gezonden om pogingen in het werk te stellen, den telefoondienst dag en nacht open te houden. Zoowel voor brand en politie- ais andere zaken zou dit zeer in het ftelang der Gemeente zjjD. Te Baarn is opgericht een afdeeling van de vereeniging Volksonderwijs". Tot Voorzitter is gekozea de heerD. Bier- ha&lder. Van het officieel orgaan van den Bond van slechthoorenden is No. 13 verschenen. Wellicht is dit ongelukkig cijfer niet te overkomen, daar het bestaan van het blad, jammer genoeg, in gevaar schijnt te zijn ge bracht door financieele omstandigheden. Er wordt thans overwogen, hoe het mo- geljjk zal zijn, de bondsleden op de hoogte te houden van het bondsnieuws. Voor hen blijtt het intusschen van harte te hopen, dat het orgaan, ongeveer het éenige medium tusschen slechthoorendeu, fiaan- cieel op de been kan worden geholpen. Alleen al wegens den zeer effectieven veld tocht van »Het Gehoor" tegen de «kwakzal vers op ooigeneeskundig gebied" zou het blad 't waard zijn. Door plaatsgebrek moet weer een en an der overstaan tot het volgende nummer. De „varkenBruzie". De geschiedenis van de korlponden, ook wel als „varkensruzie" betiteld, is blijkbaar een nieuw tijdperk ingetreden. Op de vergadering van ;t Bestuur der anti-kortpon- den-vereeniging, te Vorden gehouden, werd na melijk. volgens de „Zwolsche Ct." het volgende verhandeld Vooreerst werd medegedeeld, dat men den „Algemeenen Nederlandschen Veehandel", direc teur de heer Deen, nu te Rotterdam, als zijnde in gebreke gebleven om aan 't met de boeren gesloten contract te voldoen, per deurwaarders- exploit gesommeerd heeft, dit alsnog te herstel len. Dit geschiedde op aandringen van den heer Van Campen. Dan werd der Vereeniging steun toegezegd door de Gsldersch-0 vernselsche Maatschappij van Landbouw, die het onderwerp der anti-kortpon- den bij de eerstdaags te houden vergadering als eerste punt op de agenda zal plaatsen. Boven- dien heeft de Geldersch-Utrechtsche Boerenbond verklaard, de zaak der anti-korlponden met alle gepaste middelen te zullen bevorderen. In een onderhoud met den Voorzitter van dien Boeren bond deed de heer Van Campen, als Voorzitter van de anti-kortponden-vereeniging, het voor stel om te trachten een bedrijfe-kapitaal te vor men, dat het mogelijk maakte om de varkens direct naar het buitenland te zenden. Tydens do vergadering was er een zaakgelas tigde uit Duitschland aanwezig, die elke week minstens. 500 varkens kon hebben en 2 cent Sir K. G. meer bood dan de firma Deen. Het estuur was echter door het contract met deze firma gebonden en verwees genoemden zaakge lastigde daarom naar bet Bestuur van „de Ve* luwe". Van daar uit kunnen dan ook de varkens der leden in de streek van Vorden worden op gekocht. Een jaar beschavingsarbeid. Sinds 1 Janu ari 1908 heersoht in den Staat Alabama, Noord- Amerika, verbód van alcoholhandel. Onlangs zijn de jaarljjksohe rapporten uitge bracht der Gemeente Birmingham, een stad met 100000 inwoners in dien Staat. By vergelijking met 1907 komen we tot ver rassende resultaten, wat betreft de sterftecijfers en de misdadigheid. Oordeel maar zelf. 1908. Sterfgevallen door: verwonding met vuurwapenen 66 52 verwonding met steekwapenen 11 1 schedelbreuk 27 19 spoorwegongelukken 81 16 alcoholisme 15 0 onbekende oorzaken 1Q5 59 Rooverijen. slagen en verwondin- gen, vechtpartijen 1160 615 Moordaanslagen 89 52 Arrestaties wegens dronkenschap 2157 Cl6 Arrestaties wegens ordeverstoring 1423 852 Mannen, gearresteerd wegens mis handeling hunner vrouw 115 66 Als men deze cijfers met aandacht beschouwt, dan slaat men onwillekeurig de handen ineen van verbazing. Wat een verandering in éen jaar tijda 1 Hadden er in 1907 niet minder dan 2157 ar restaties wegens dronkenschap plaats, in 1908 was dit cijfer tot 619 gedaald. Een verschil van 1541 arrestaties in éen jaar. Dat er nog dronkenschap voorkomt, komt bier vandaan, dat de handel der Staten onderling niet verboden mag worden en er zoodoende van bui ten af toch nog alcohol in Alabama komt. Wat is er in éen jaar veranderd Zyn de menschen engelen geworden? Och, neen, voorloopig zal dit nog wel niet 't geval zijn. Maar éen oorzaak, die van de men schen duivels maakt, is weggenomen, n.l. de drank. Geen wonder, dat de practische Amerikanen- jaarlijks meer steden en Staten „dankvrij" ma- Moge ook ons Nederland nog eenmaal geheel drankvrij worden I Nederland zou er dan geheel anders uitzien. De sociale ellende zou zeker tot de helft ver minderd zijn. Inhoud „Wereldkroniek" 22 Mei: De Prin- 8essefeesten te Rotterdam met 27 afbeeldingen Theo Frenckel, een Hollandsch acteur op een Spaansch tooneel Madame Jules Grol®*, een mooie roos Een reuzenwerkde Brockhaua Conversations Lexicon voetbal, Sparta kam pioen prof. dr. M. J. de Goeje Tentoon stelling van werk van J Voerman, te Amster dam De feestviering voor H. K. H. Prinses Juliana op Cura9ao Het personeel der straf- !;evangenis te Rotterdam de Jeanne 'd Arc- èeaten te Orleans Caricaturen uit het bui tenland Humor en luim. Men seint ons uit Den Haag: H.M. de Koningin heeft heden voor den eersten keer in den Paleistuin gewandeld en daarna een korte rijtoer gemaakt. Ook Prinses Juliana geniet reeds in den tuin van de buitenlucht. Bargerlflke Stand van Amendeert van 12 tot 19 Mei 1909. GEBOREN: Teunia, z. van Albert Versteeg en Jan netje van Bielder. Jacomina Theodora Maria, d. van Gideon Boekenoogen en Jo hanna Maria Poort. Joseph Antonius, z. van Everarda Tommei en Maria Potho ven. Gijibertba Hendrika Gerarda, d. van Evert Dekker en Klaasje van Veldhuizen. Jmcoba, d. van Gerrit van den Brink en Hetidrikje van Doornik. Jacoba, d. van Leendert Heerke Smit en Teunisje Stomphorst. Wilhelmus, z. van Cornelis van 't Wel en Tryptje Montfrans. Antonia Maria, d. van Adrianus Laseiir en Maria Bosboom. Johanna Margrietha d. van Willem Carel de Groot en Willemioa Geertruida Over mans. Gerardina Hermina, d. van Joh annes Bixerman en Willemina Veenhuizen. Barendina Hendrica, d. van Hermanus de Boer en Barendina Hendrica Vroon. Maria, d. van Cornelis Hendrik Vastenburg en Wilhelmina Louisa Boerwinkel. IJmkje Wilhelmina, d. van Willem van Goinga en Adritna Everharda van den Akker. Gysbertus, z. van Gerardus van Empelen en Marrigje Bakker. Karei en Derk, twee z. van Johan Derk ten Hoedt en Anna Maria Aleida Kuster. - 2 natuur lijke kinderen van het vrouwelijk geslacht. ONDERTROUWD: Jacob van NieuwenbuizeD en Martha Dietiker. Theodorus Johannes van der Raadt en Adolphina Augustioa Delfortiie. Theodorus Lambertus Huurdeman en Wilhelmina Jansen. Pieier Michon en Jeanne Juliette Delfortrie. GETROUWD: Johannes Nicolaas Luiken en Johanna Cornelia Bettonville. Anthonius Saras Cornelis Marianus de Raad en Christina Maria Maters. Aalbert de Neeling en Alijda Johanna Louisa van Apeldoorn. Jacobus Jagtenberg en Grietie Driesman. Simon Dijkers en Gerarda Meijer. Her man van Dolder en Johanna Cornelia Tigche- laar. OVERLEDEN: Gerrit Blok, 59 jaar, echtg. van Geertruida van Zwol. Johanna van de Vlasakker, 19 jaar, ongehuwd. Gerritie Reina Benninga, 15 mud. Gousina Rij aders, 81 iaar, onge huwd. Hendrikus Leendert Wilhelmus van Rossum, 2 jaar. Sara Alida Marga- retha van Hoorn, 74 jaar, echtg, van Jan Blom.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 6