Donderdag 27 No. 7666. 58e Jaargang Stadsnieuws. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Dy regel* abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25 elke regel meer f 0,25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telephoon 19 KENNISGEVINGEN. De GEDEPUTEERDE STATEN der Provincie UTRECHT, Gelet op art. 111 der Kieswet, Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de overeenkomstig artikel 110 der Kieswet in dato 8 Juni 1909 van kracht zijnde en in de plaats der bestannde tredende Lijst der hoogst aangeslagenen in de Provincie Utrecht, verkies baar als afgevaardigden ter Eerste Kamer der Staten-Generaal, voor een ieder op de Provin ciale Griflie ter inzage is nedergelegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift algemeen ver krijgbaar is gesteld. Bedoelde lijst zal, ingevolge art. 111 der Kieswet, worden geplaatst in de „Nederlandsche Staatscourant" van 15 Juni e. k. Utrecht, 25 Mei 1909. De Gedeputeerde Staten voornoemd, F. D. SCHIM M ELPEN NINCK, Voorzitter. L. J. RIETBERG, Griffier. Beschrijving voor de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT, maakt bekend, dat de uitreiking der beschrij vingsbiljetten voor de Bedrijfsbelasting 190!),1910 een aanvang zal nemen op Woensdag 5 Mei a.s. en de wederinzameling na twintig dagen, gere kend van den dag der uitreiking De belastingplichtigen worden opmerkzaam gemaakt op de volgende bepalingen der Wet Art. 12 2, 2de lid lo d: Biljet B wordt uitgereikt Aan alle in het Rijk wonenden aan wie biljet A wordt uitgereikt, voor zooverre zij den Ont vanger der directe belastingen uiterlijk op 15 Mei hunnen wenBck om een biljet B te ontvangen, schriftelijk hebben kenbaar gemankt. 3. leder, aan wien een bescbrijvingsbiljet is uitgereikt, hetzij voor hem persoonlijk of als belastingplichtig voor anderen, is gehouden, de daarin gestelde vragen duidelijk, stellig en zonder voorbehoud naar waarheid te beantwoorden en het met zijne naamteekening te bekrachtigen. Hij, aan 'wien een biljet is gezonden, en die over het loopend belustingjaar in een andere Gemeente van het Rijk is aangeslagen, of daar reeds aangifte heeft gedaan, vermeldt dit op het biljet met opgaaf van den naam dier Gemeente, onverminderd zijne verplichting tot aangifte in het geval bedoeld bij art. 14, i 4. De aangifte voor hier te lande gevestigde naamlooze vennootschappen, commanditaire ven nootschappen op aandeden, coöperatieveof andere vereenigingeu, onderlinge verzekeringmautschap- pijen, sociëteiten en stichtingen geschiedt door de hier te lmde gevestigde bestuurders of be- heerende vennootendie van spoorwegonder nemingen, bedoeld bij art. 1 f, door haren ver tegenwoordiger bij do Nederlandsche Regeering. Art. 14 1. Allen die op 1 Mei uit eigen hooide of als gemachtigde vertegenwoordiger of tusschenpersoon belastingplichtig zijn, zijn gehouden uiterlijk binnen twee maanden na den dag, door den Commissaris der Koningin in de Provincie voor het begin vau de uitreiking der beschrijvingsbiljetten bepaald, hunne aangifte in den voorgeschreven vorm op biljet A in te dienen, bijaldien zij dit biljet A niet hebben ontvangen of het niet is teruggehaald. Dit voorschrift is niet van toepassing op hen die een Nederlandsch Staatsambt uitoefenen buiten het Rijk, op de spoorwegondernemingen bedoeld bij ;»rt. 1 f, op dezulken die alleen be lastingplichtig zijn naar uitkeeringen en uit- deelingen, noch op hen voor wie ingevolge art. 7 3, 4 en 5 de belasting verschuldigd is in den persoon van een ander. De indiening geschiedt ten kantore van den Ontvanger der directe belastingen, ter plaatse waar zij ingevolge art. 17 moeten worden aan geslagen of indien aldaar geen zoodanig Ont vanger gevestigd is, bij hot Bestuur der Gemeente. liet. Gemeentebestuur zendt de aangiften onver wijld aan den Ontvanger der directe belastingen tot wiens kantoor de Genu onto behoort. 2. De hiervoren bedoelde termijn kan door deu hoofdambtenaar der directe belastingen, be doeld bij art. 19, worden verlengd. 3. Belastingplichtigen wier winstaangiflo afhangt van de nog vast le stollen balans der onderneming, kunnen voorloopig volstaan met de beantwoording van het beschryvingsbiljot A, en biljet B, indien hun dit is uitgereikt, voor znoinorie invullen. In c.it geval zal echter die aangifte moeten volgen binnen acht dagen na den termijn voor die vaststelling bepaald, waar toe hun desverlangd de vereischte formulieren kosteloos worden verstrekt. 4. Bij aanvang van belastingplichtigheid in den loop van hot belastingjaar doet hij, die uit eigen hoofde of vóór anderon belastingplichtig is binnen vier weken, daarvan, onder vermei, ding van zijn adres en den grond zijner belas- tingpliclitigheid, schriftelijk aangifte ten kantore van den Ontvanger der directe belastingen in de Gemeente, waar bij ingevolge art. 17 zal wor don aangeslagen of, indien aldaar geen zoodanig Ontvanger gevestigd is, bij het BeBtuur der Ge meente. Het Bestuur der Gemeente zendt in het laatste gevul die aangifte overwijld aan den Ontvange der directo belastingen, tot wiens kantoor de Ge meente behoort. Daarop worden hem aangeteekend per post het biljet of de biljetten toegezonden, die by ingevolge artikel 12 §'2 zou ontvangen hebben bij Jdien zijn belastingplicht reeds op 1 Mui had bestnun, Behoort hij tot de belastingplichtigen bedoeld bij urtikel la of tot de gemachtigden van belastingplichtigen bedoeld bij nrt. lh, aan wie het biljet B niet wordt uitgereikt, doch wen8cht hij dit biljet niettemin te ontvangen, zoo maakt hij dezen weuseh schriftelijk kenbaar aan den Ontvanger of het Gemeentebestuur, vermeld in het eerste lid dezer paragraaf, te gelijk met zijne daurbedoelde aangifte. Hij bezorgt het biljet of do biljetten, desge* vorderd tegen ontvangbewijs, binnen drie weken na den dag der toezending ter plaatse waar bij de aangifte, vermeld in hel eerste lid, heeft ge daan. Het Gemeentebestuur, dat het biljet of de biljetten ontving, zendt deze onverwijld aan den Ontvanger. Voorts is artikel 12 8 eerste en 4 laatste lid hier van toepassing. De in deze paragraaf genoemde termijnen kunnen door dun hoofdambtenaar der directe belastingen, bedoeld bij art. 19, verlengd worden. Art. 15 1. Bij verandering van de bijzonder heden in biljet A vermeld, binnen twee maanden nadat hot biljet is ingeleverd, wordt daarvan binnen veertien dagen door den aangever schrif telijk kennis gegeven aan den Ontvanger der directe belastingen in de Gemeente waar de aanslag zal geschieden, of, zoo daar geen zoodanig Ontvanger gevestigd is, bij het Bestuur der Gemeente. Het Gemeentebestuur zendl deze kennisgeving on ver wy ld aan den Ontvanger der directe be lastingen tot wiens kantoor de Gemeente be hoort. 2. Ieder die optreedt als bestuurder of be- heerend vennoot van een hier te lande gevestigde vennootschap, onderlinge verzekeringsmaat schappij, coöperatieve vereeniging ot van een veteeniging ol' stichting die een bed rijf of beroep uitoefent, of als boekhouder eener hier te lande gevestigde reeder jj, is gehouden daarvan schrifte lijk binnen éen maand kinnis te geven bij hot Bestuur der Gemeente waar hij woont. Het Gemeentebestuur bundelt met deze kennis- ge zing op dc wijze voorgeschreven in de laatste zinsnede der vorige paragraaf. Art. 1(5. Hier te lande wonende beheereudo vennooten van Nederlandsche vennootschappen en maatschappijen, als bedoeld in art. 6 2 en van de in nrt. lh bedoelde commanditaire ven nootschappon op aandeelen, bestuurders van hier Je lande gevestigde naamlooze vennootschap pen, coöperatieve en andere vereenigingen en onderlinge verzekeringmantschnppyen, alsook boekhnudors van hier te lande govcstigde reede- rijen, mogen niet tot het doen van uitdeulingen of uitkeeringeii, waarover volgens art. 5 1 en 2 en art. li 2 belasting verschuldigd is, ovorguan, alvorens daarvan aangifte gedaan en de over vroegere uitcleolingen of uitkeeringen verschul digde belasting betaald te hebben. Bij liquidatie mogen de hier bedoelde uitdoe- liugcn ot uitkeeringen niet geschieden, alvorens de daarover verschuldigde belasting is voldaan. Art. 81, le lid. Handelsreizigers, kramers en alle verdere personen, dia hun bedrijf of beroep rondtrekkende uitoefenen, voor zoover zij be lmoren tol de bedoelden in art. la, h en k, zijn gehouden, onverminderd hunne verplich tingen, omschreven bij artt. 12 en 14, zich ter plaatse binnen het Rijk, waar zij zicli na liet begin van bet belastingjaar liet eerst bovindon, bij liet Gemeentebestuur schriftclyk aan le mel den, met opgaaf van hun naam, hunne woonplaats en liun bedrijf of beroep. Teil blijko, dat zij hieraan hebbütl voldaan, ontvangen zy kosteloos een door ol' van wege het hoofd van dat bestuur onderteekend bewijs, dat zij gehouden zijn mede te onderteekenen en op annvraag aan umblena- ren dor directe belastingen te vertoonon. Art. 45. Bestuurders van do bij art. lb en c bedoelde naamlooze vennootschappen, coöpe ratieve vereenigingeu, andere vereeniglngen en stichtingen, die een bedrijf of beroep uitoefenen, onderlinge verzekering-maatschappijen en socio- teiten, alsook beheertnde vennooten van hier te lande gevestigde commanditaire vennootschap pen op aandeden en boekhoudors van bier to lande gevestigde reedcrijen, zijn gehouden binnen veertien dagen na de vaststelling van balane of rekening een zoodanig uittreksel nis noodig is tot toelichting der winstuitkeeringon of uitdee- lingen te doen toekomen aun den voorzitter dor commissie van aanslag, bedoeld bij art. 19 lb of 2, die den aanslag moet regelen. Art. 47 5. Hij, die daartoe gehouden, na- luat de verplichtingen na te komen, bedoeld by art. 15 1 eerste lid, en art. 15 2 eerste lid, wordt gestraft met een geldboete van ten hoogtse f 25.Gelyke straf wordt opgelegd in geval van overtreding vun art. 45. (5. Overtreding van art. 13 wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste f 400. 7. l'eraonen, die van een bewjjs voorzien moeten zijn &1b bedoeld in art. 34 en die in gebreke blijven dit bewijs op aanvruge aan bevoegde ambtenaren te vertoonen, worden ge straft met cene geldboete van ten hoogste f 25. Geven zij, ter bekoming van dat bewijs, aan het bevoegd gezag een valscben naam, woon plaats, bedrijf of beroep op, of maken zy gebruik van een aan een ander afgegeven bewys, dan worden zij gestraft met een geldboete van ten hoogste f 150.—. Amersfoort, 8 Mei 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIER8. De tweede voorjaarsvergadering van het classicaal Bestuur van Amersfoort der Ned, Hervormde kerk zal gehouden worden op Don derdag 3 Juni a.s., des ochtends 11 uur, in de consistoriekamer der St. Joriskerk to Amersfoort. De groote classicale vergadering is bepaald op 30 Juni, eveneens in St. Joris. Ds. E. M. ten Gate hoopt aanstuanden Zondagochtend half elf voor te gaan bij de godsdienstoefening van don Doopsge- 1 zinden kring, hier. Door tal van vumiiunnen der liberale partij in het district Amersfoort is de candi- datuur voor de Tweede Kamer aangeboden aau den heer inr. VV. H. de Beaufort, oud- Minister van Buitenlandache Zaken, lid der Tweede Kamer, die deze caudidatuur heeft aangenomen. Er worden ingevoerd portzegels van vier cent. De portzegels vau èi/.i en van 20 cent worden buiten gebruik gesteld. Voorloopig zullen voor portZ' gels van 4 cent worden gebezigd de portzegels van Ul/a cent, met opdruk vier. Bij tie ongewoon korte Raadsvergadering van Dinsdagmiddag werden, behalve de in het vorig nummer meegedeelde stukken in gebracht eenige goedkeuringen door Gede puteerde Staten van Raadsbesluiten, het pro ces-verbaal der kasopneming by den Ge meente-ontvanger, eenige verslagen die zullen worden opgenomen in het Gemeente-verslag en eenige dankbetuigingen voor benoemin gen, enz. Onmiddellijk na de opening der zitting verhief de Burgemeester zich van zyn zetel en zeide ongeveer Mijne hoeren. Sedert onze laatste bijeen komst heeft do biijdo verwachting in de Koninklijke familio plaats gemaakt voor eon blijde gebeurtenis. Immers don 30 April, dos morgens omtrent 7 uur, kort na onze laatste vergadering dus, is geboren Piinsos Juliana, hetgeen is een historische gebeurtenis van zeer groote waarde voor 009 Vorstenhuis en van zeer groot belang als voor ons vader- land en waardoor do band tusscueu Oranje en Nederland opnieuw is versterkt. Moge de Prinses opgroeien tot een be minde Vorstin, tot vreugde van do Konin klijke familie on tot heil van het vaderland. B. en VV. hebben gomeend in uw geest te handelen door, ook namens den Raad en de Gemeente, eon adros van gelukwensch te zenden aan H. M. de Koningin. Hot antwoord, daarop van H. M. particu lier Secretaris ontvangen, luidt: Ingevolge de bevolen van H. M. heb ik de eer U H. dank over tn brengen voor uwe gelukweu- schen by de geboorte van H. K. H. Prinses Juliana. De Raad, die deze toespraak staande had aangehoord, hernam zyn zitplaatsen. Het eenige punt, dat discussie gaf, waa punt 5, het rapport en voorste! van B. en VV. naar aanleiding van dw in het vorige nummer in extenso meegedeelde adressen over de levering van drukwerk aan de Ge meente. De Voorzitter: Ik herinner, dat B. eu W. voorstellen, ufwjjzend te beschik ken. De heer Gerritsen: Deze zaak wts zeer zeker voor R. en VV. zeer moeilijk. Ilc zal geen voorstel doen, doch zou wonschen, dat B. en W. overwegen een tarief voor deze drukwerkenik meen, dat reeds een ambtenaar elders zulk een tarief heeft saam- gesteld. Ik kan mij begrijpen, dat burgers, die belasting betalen, gesteld zyn op dorge- lyke leveranties. Wat het drukken der Raadstukken betreft, kan ik my zeer goed vcroenigen met het geen de heer Melchior in zyn adres acbrfyft, namelyk, dat de gunning daarvan Diet hoeft plaats gehad tot in eeuwigheid en ik zou dun ook wensctien, dat, indien de gelegen heid zich daartoe voordoet, B. en W. wijzi ging zullen breDgen in die opdracht dan wel haar van juar tot jaar zullen verleenen. Ik hoon, dat het Dagelijksch Bestuur in ern stige overweging zal nemen of niet kan wor den voldaan aan het in dc adressen uitge drukt billijk verlangen. De heer P 1 o rn pDoor B. en W. wordt in hun antwoord vuo 2 Maart gezegd, dat net betalen van belasting geen reebt geeft op leveringen. De heor Melchior ontkent dit in zyn tweede adres, gedateerd 21 Mei. Ik ben hei eens met B. en VV. Een Gemeente heeft voor velerlei te zor gen, voor onderwijs, brandweer, politie, enz. Dat kost geld en dit geld komt uit belastin gen en uit de betaling van belasting door hen «lie zaken doen kan niet voortspruiten, dat zy op andere genietingen recht hebben dan anderen, die geen zaken doen. Evena's ieder ander koopt de Gemeente daar, waar zij bet best terecht kan. Kan oen leverantie gedaan onder geljjke omstan digheden dan is het een blyk van wjjs bo- leid als de inwoners de voorkeur genieten, want het geld, in de Gemeente besteed, ver hoogt haar koopkracht. Als we nu echter zien, dat er een zóo groot verschil is by de nanbiedingcu voor de levering der Kiezerslijst dan hebben B. en W. gelijk, dat zy die buiten de Gemeente laten maken en ik zou het onjuist vinden indien do Raad in eenig opzicht hierop in vloed wilde oefenen. De hoer Gerritsen wonscht thans oen ta rief. Ik meen, dut B. on W. niet die rich ting uit willen. Op de eerste plaats is zulk een tarief hoogst moeilykden eenen tyd kan men hot werk er best voor maken, don anderen tyd zou men er geld moeten bijleg gen als het op lyd moet geleverd. Op de tweede plaats wordt door een tarief toch niet bereikt, dat het werk uitsluitond wordt gemankt onder de beste arbeidsvoorwaarden. Wanneer B. en VV een belangrijk werk aanbesteden wuarbjj op een bepaalde plaats wordt gewerkt, dan worden de arbeiders op die plaats gehouden en kan do Gemeente zekere arbeidsvoorwaarden stellen. Doch dit kan zij niet doen als het geldt een pruts werkje of ais slechts by tjjden voor haar

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1