Stadsnieuws. Gemengd nieuws. zen eo rijke grondbezittersdie menschen laten veel verdienen en vertereu veel". Wy antwoorden daarop: »l)aarin hebt ge gelijk maar vergelijk nu eens Zeist met een eenvoudig landelijk dorp, waar geen forenzen wonen en vraag eens of daar de öemeenlehuishouding ook niet heel wat goedkooper is". Juist dat aanwezig zijn van de forenzen en groot-grondbezitters jaagt een Gemeente op veel kosten, die een gewoon landelijk dorp niet beeft. Laat ons maar eens letten op wat er hier moet uitgegeven voor wegen-aanleg en on derhoud, voor verlichting, besproeiing, park- onderhoud en dergelijke, allemaal uitgaven, die in eeD gewoon landelijk dorp lang niet zooveel of in het geheel niets vereischen. En dan het onderwijs. Wat kost de school voor M. U. L. O. niet aan onze Gemeente. Moeten er niet duizenden jaarlijks uit de Gemeentekas betaald voor het handjevol kinderen, dat daar ter school gaat? We houden er ons vast van overtuigd, als eens precies berekend wordt, wat dat onderwijs aan de Gemeente kost, dat dan blijken zou, dat ieder kind wel op f 100 per jaar te staan komt. Juist bet wonen van vele stadsmenscben in ons dorp noodzaakt ons Gemeentebestuur om niet dorp3cb, maar stadsch te gaan leven. En dat kost geld, boe langer zoo meer geld. Dat zal wel opnieuw blijken als de reinigingsdienst bier eens naar de eischen des tjjds zal moeten worden ingericht. Het laat zich dus zeer goed verstaan, dat de Gemeenteraad besloot, zich met een adres tot de Tweede Kamer te wenden om bijtijds de aandacht te vestigen op bet gevaar, dat dreigt voor de Gemeentefinanciën. De Kamer is nu uiteen gegaan. Vooreerst dus zal bet adres wei niet in behandeling komendoch het bewijst, dat onze Raad bijtijds bedacht is geweest op het dreigend gevaar. Wat deze welingelichte schreef over Zeist is, mutatis mutandis, in menig opzicht ook van toepassing voor Amersfoort, hier en daar zeker uit te breiden. Vandaar, dat we de aandacht vestigdeu op deze inderdaad belangrijke zaak. Middenstands-enquête. Gelijk bekend ie, is bij Kon. besluit van 15 September 1908, no. 49, ingesteld een commis sie, met opdracht, een onderzoek in te stellen naar den toestand van den handeldrijvenden en industrieelen middenstand, welke commissie den naam draagt van „commissie voor de midden- stands-enquête". De commissie is ingedeeld in een centraal- bureau en drie afdeelingen. Het een trail-bureau is samengesteld uit de heeren dr. D. Bos, te Winschoten, algemeen voorzitter, tevens voorzitter der eerste afdee- ling; prof. mr. A. Anema, te Amsterdam, alge meen secretaris, en mr. H. B. Tjeenk Willink, te Amsterdam, adjunct-secretaris. De commissie heeft thans voor een goed deel haur voorbereidende werkzaamheden beëindigd. De Gemeenten beneden 2000 inwoDers zullen worden onderzocht door de Gemeentebesturen, die daarvoor een circulaire zullen ontvangen met, als voorbeeld, een verslag van de Ge meente Hee8wijk, waar de enquête reeds is ge houden. Van de Gemeente met een zielental tusschen de 2 en 20 duizend zijn een 70-tal als typen uitgekozen, die door plaatselijke enquêteurs, door de commissie benoemd, zullen worden onderzocht. Deze enquêteur zal tot taak hebben een beschrijving te leveren eerst van den alge- meenen toestand der plaats (waarbij behandeld zullen worden de volgende puntenbevolking en karakter van de plaats, verkeersmidióen, schoolwezen, krediet- en bankwezen, gcld.lijke toestand van de ondernemers) en \crv dgens van de afzonderlijke vakken, waarbij t lkens de volgende elf punten besproken moeten worden I. uitoefening van nevenbedrijven2. de oplei ding van den ondernemer; 3. het vaste en het be drijfskspitaal4. de aanschaffing der grond* stoffen 5. de werktuigen en machines6. de arbeidskrachten en arüeidsvoorwaarden 7. de verwerking der grondstoffen; 8. de verkoop; 9. de boekhouding; 10. het vereenigingsleven; II. algemeene en bijzondere opmerkingen. Een leiddraad voor dit onderzoek en vragenlijsten, die aan de patroonB bij het onderzoek ter plaatse zullen worden toegezonden, zijn reeds vastgesteld. Te Winschoten heeft deze enquête plaats gehad en de beschryvïng hiervan zal als model voor de andere plaatsen dienen. Ook in Gemeenten boven 20 000 zielen zal een onderzoek ingesteld worden naar den toe stand van verschillende bedrijven, terwijl later nog een afzonderlek onderzoek zal geschieden naar onderscheidene vraagstukken, als o.a. het kredietvraugstuk, oneerlijke concurrentie, Zon- dr.gsrust, winkelsluiting, vliegende winkels, open bare markten, venten, enz. Dit alles is echter nog in voorbereiding. Capitnlanteu-stelsel. Ann het rapport der commissie in zake de toekenning van burgerlyke betrekkingen aan ge wezen militairen (het zoogenaamde capitulanten- stelBel) ontleenen wij het volgende: Do gronden, waarop door den Minister van Oorlog een zoogenaamd capitulanten-steleel voor onderofficieren der landmacht wenschelyk wordt geacht, zijn tweedelig, t.w. lo. De bevordering van het verkrijgen van een jong en krachtig kader van ontwikkelde men schen, aat zijn toekomst verzekerd weet. 2. Vermindering van den pensioenlast, ont staan door de bij de Pensioenwet van de land macht 1902 in art. 2, sub 6e ingevoerde even redige pensioenregeling. Deze gronden gelden niet Yoor de Koninklijke Marine, waar men niet gesteld is op die regel matige vlugge strooming in het onderofficiers- korps, welke men voor het leger hier te lande zoo noodig acht. Bij de Marine heeft men niet, als bij het leger, met kadernood te kampen. Eindelijk wenscht men daar het kader lang'te behouden door zijn toekomst te verzekeren, door middel van vol pensioen, ter zake vaD lang- durigen dienst, verhoogd met de bedragen, vast gesteld voor de jaren, doorgebracht in actieven militairen dienst in 's Rijks overzeesche bezit tingen en koloniën. Als algemeene regelen voor den overgang in burgerlijke betrekkingen worden o. m. genoemd le. De militaire candidaten moeten de geschikt heid voor de verlangde betrekking bezitten; 2e. Vanwege het legerbestuur worden zij op geleid tot hot verkrijgen van de gevorderde ele mentaire en vakkennis; 3. De candidaten worden geneeskundig onder zocht en hun gedrag beoordeeld. De betrekkingen, die voor de onderofficieren beschikbaar kunnen worden gesteld zijnkamer bewaarder, concierge, bode, adsistent-bode, vaste knecht, schrijver op jaar- of daglooD, klerk, con- cierge-bode, exploiteur, tweede klerk, rijksveld wachter, rijksveldwachter-rechercheur, bewaar der, zaalopziener, beambte bij tuchtscholen, portier, amanuensis, magazijnbediende, binder, pakker, stempelaar, sluismeester, sluiswachter, sluisknecht, havenknecht, sluis- en brugwachter, brugwachter, bureelambtenaar, technisch ambte naar, timmerman, metselaar en loodgieter, op-> per-en onderstalbaas, hoofdopziener, boekhouder' rijks-zuivel-visiteur, geleider, postbode, brieven gaarder, besteller, zaalwachter, lijnwachter, allen resBorteerende oDder de Departementen van algemeen bestuur. Wijders worden nog overeen komstige betrekkingen genoemd bij Provincie, Gemeente en Waterschappen. Art. 1 van het ontwerp-wet geeft aan onder officieren, na het volbrengen van het 18e levensjaar, met ten minste 10 jaren wcrkelijken dienat, waarvan S na het verwerven van de geschiktheid voor den onderofficiersrang, gele genheid, over te gaan in burgerlijke betrekking. Art. 6 zegt: Het recht op pensioen, voor elk jaar gedeelte van het peusioensbedrag, ter zake van den volbrachten militairen diensttijd, van de in art. 1 bedoelde onderofficieren, wordt erkend bij hun overgang in burgerlijken dienst, doch het penBioen wordt eerst toegekend nè.en gaat eerst in met den dag, waarop de belang- hebbende den leeftijd van 55 jaren zal hebben bereikt. De onderofficieren, in art. 1 bedoeld, behooren van hun overgang in een krachtens deze wet verkregen betrekking tot het reservepersoneel der landmacht, tot het tijdstip, waarop zij den leeftijd van 50 jaren hebben bereikt. In het naschrift lezen wij nog. Zij, die het niet verder brachten dan lot gewoon sergeant, zonder meer, worden uit den aard der zaak niet tot eeu reëngagement toege laten en komen mitsdien voor plaatsing in een burgerlijke betrekking niet in aanmerking. De Commissie zegt ten slotte, dat het geen betoog behoeft, dat wanneer bovengenoemde voorstellen de verjonging van de lagere onder officieren verzekeren, daarmede tegelijk een verjonging van de hoogere rangen, welke uitde lagere worden aangevuld, wordt bereikt. De Commissaris der Koningin in deze Provincie zul Zaterdag geen audiëntie ver- leenen omdat hij behoort tot de geuoodigden bij de doopplechtigheid van Prinses Juliana. De gewone tijd ter verkiezing van leden van den Raad is de laatste Dinsdag der maand Junithans dus 29 Juni. Alsdan wordt voorzien iu de vervulling der plaatsen, van hen, die met den volgenden eersten Dinsdag in September Volgens rooster aftredendit zijn in district 1 (stembureau Stadhuis) de heeren E. L. Visser enS. J.van Duiuen in district 11 (Kouingsstraat) de hee ren J. W. Jorissen en M. R. N. Oosterveen in district III (Koestraat) d8 heeren mr. J. Hej ligers en N. Veis Heyn. Men wil weteD, dat in de drie districten van sociaal-democratische zijde tot candidaat voor den Gemeenteraad zullen worden ge steld de heeren J. Holland en G. van W'yland Door Gedeputeerde Staten zijn voor den dienst ongeschikt verklaard en door den pro vincialen adjudant daaruit ontslagen 391ote- lingen van de 'ichting 1909, allen besterad voor korte oefening. Zij moeten door ande ren, behoorende tot de zelfde lichting, worden vervangen. Zij zijn herkomstig uit de Ge meenten Utrecht 20, Hoogland 2, Amers foort, Baarn, Mijdrecht elk 2, AmeroDgen, De Bilt, IJselstein, Vinkenveen, Zeist, Lang broek, Wijk by Duurstede, Doorn, Wilnis en Lopik elk 1. Dr. E. Kruising», leeraar aan de Hoogere Burgerschool hier, benoemd privaat-docent in de Engelsche taal- en letterkunde aan de Rijks-universiteit ie Ut'echt, zdmorgen- midJag om 4 uur in bel Universiteitsgebouw een openbare les houden. De heer S. J. van Duinen is in de Dins dagavond te Hilversum gehouden vergade ring vun afgevaardigde vui Middenstaiids- vereenigiugen in Gooi- efl Kernland benoemd tot lid van het comité van onderzoek naar de wenschelijkheid eenor federatieve Midden- stunds-vereeniging in Guoi- en Kernland. De vergadering was uitgeschreven door Bussum en werd bijgewoond door Amers foort, Bussum, Hilversum, Weesp en do R. K. Middenstandsvereeniging te Bussurn. Eukele van de belangen, die ter sprako werden gebracht zijnhet hebben van eeu sterken steun bij den Nederlandscbeu Mid denstandsbond, bet oprichten vau eeu cre- dietbank, het stichten van een incasso- en informatiebureau, het uituoodigen van eou spreker om op verschillende plaalsen in Gooi- en Eemland een lezing te houden, het voeren van propaganda door een gids van alle aangesloten vereenigingen en eiu- delijk bet zendeu van adressen aan verschil lende autoriteiten, wanneer de middenstands- belangen dit wenschelijk maken, enz. Mejuffrouw H. M. S. J. de Holl, Directrice der industrie- en huishoudschool bier, is benoemd tol lid der examen-commissie voor bet diploma van bekwaamheid voorleerares in koken en voedingsleer, welk examen van 12 lot 14 Juli te Nijmegen wordt gehouden. Bij de Rijschool hier is alsnog gedeta cheerd de le luitenant J. J. van Santen, van het le regiment veld-artillerie. Luitenant-kwartiermeester H. F. Schof- faerts, thans van het 7e regiment infanterie, is met ingang van 15 September 1909op zijn verzoek voor den tijd van éen jaar op non- activiteil gesteld, zonder bezwaur der schat kist. De temperatuur van het water in de zwem school was gisterochtend 66, hedenochtend 64 graden Fahrenheit. De in verband met den op Eersten Pinkster dag tusschen Quick (Nijmegen) en Quick (Amersfoort) verkregen uitslag noodig ge worden beslissingswedstrijd op onzijdig ter rein, zal plaats hebben op Zondag a.s. op bet terrein van „Hercules" te Utrecht. Quick hoopt thans met een heel go-'d elftal te gaan en zal doen wat mogelijk is om in de eerste klasse te blijven. Aan de Centrale boter mijn werd we gens de Pinksterdagen gister aangevoerd 1400 Kilo gezouten en 5075 Kilo ongezou ten fabrieksboler onder Rijks-controle. De prijs der gezouten boter was 11.11 a f 1.21, die der ongezouten f 1.09 4 f 116. De bquw der eerste dubbele villa aan den nieuwen weg van het Stationsplein naar Birkhoven is gister aanbesteed. Minste der inschrijvers was de heer H. Noorman met f 19 680. De familie Van D. werd Zaterdag per telegram opontboden naar Rotterdam. Daar bleek, dat de zoon, als milicien-huzaar in difDSt en gedetacheerd bij het remonte depot te Milüngen, bij het uitladen van jonge Engelsche paarden van een der boo ten, Yan de kaaimuur gevallen en ernstig aan het hoold gewond was. De toestaud van den jongen man moet zeer ernstig wezen. De paarden hebben nog altijd het voorjaar in 't hoofd. Gister ging er op den Hoeve- lakerweg weer een vandoor, dat voor een met mos beladen wagen was gespannen. De voerman werd er af geslingerd en der mate gekneusd, dat hij moest verbonden in het Militair hospitaal, vanwaar hij naar zijn woning onder Nijkerkerveen werd vervoerd. Aan het Commissariaat van politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een zeer mooien jachthond, die hier gisterochtend is komen aauloopen. Menschen en boeken moeten meermalen worden nagezien en verbeterd om van errata te worden gezuiverd. Vit den omtrek. H. M. de Koningin-Moeder wordt in den avond vau Donderdag 17 Juni ten paleize „Soestdijk" verwacht om Haar zomerverblijf te betrekken. In den ouderdom van 68 jaar is Dinsdag nacht vrij plotseling te Harderwijk overleden de heer T. C. D. Gerhard, ridder in de orde van Oranje-Nassau en sedert 8 December 1870 stations-chef der N. C. S. aldaar, bij welke Maatschappij bjj 1 October 1863 in dienst trad. Door de goede zorgen van den Algemeeneu Nederl. Wielrijders Bond, Toeristenbond voor Nederland, zijn, in overleg met de betrokkeu au turiuiie.i, op den Rijksstraatweg lön Oosten van hoevelaken, tusschen die plaats ou Ter- schuur, twee waarschuwingsborden voor sn.lvcrkeer geplaatst in de gevaarlijke bochten vóór de brug. Het is buiten kijf, schrijft de »Nyk. Crt.", dat genoemde Bond ontzaglijk veel doet in hot belang van het toerisme, door het plaalsen van wegwijzers, vun welke er reeds meer dan tweeduizend in ons land geplaatst zijn, waarschuwingsborden, het aanleggen van wielerpadoii, het bevor leren van het verbe teren der wegen, enz. enz. Elk wielrijder moest lid zijn van den A. N. W. B. en zoodoende dit goede werk steu nen De huiftvlgtbeottfduureu hebben zich niet onbetuigd gelaten. Gedurende den ganschen dag, gister en eergisler kwamen zij brengen wat zij in de laatste tijden gemaakt hebben. Van's ochtends 9 tot's avonds 9 uur hadden een aantal dames en heeren van de Hegelings- commissie druk werk met inschrijving, num mering, imleeliiig in rubrieken, enz, Up sommige oogeublikken waren er nauwelijks handen genoeg om de wacntenden onmid dellijk te helpen. En niet alleen uit de stad Utrecht, ook uit de andere Gemeenten in de Provincie kwamen zij. Zelfs uit ver af gelegen plaatsen als Spakenburg, de eenige Utrechtsche zeehaven plaats, kwamen enkele bewoners in bun typische Bunschoter klee derdracht een belangwekkende collectieve inzending bezorgen. De deelnemiog overtreft aller verwachting. Reeds thans mag geconstateerd worden, dat op de dagen van 9 tot 16 Juni de groote zaal van »Tivolt" heel wat bezienswaardigs zal te zien geven, fraaie eu nuttige ja zeker ook wel min fraaie en min nuttige gruppige en interess.tote en vernuftig be dachte en uitgewerkte dingen, iu elk geval voorwerpen, welke bet bewijs leveren, dat de huisvlijt, vóir 5 jaren al op ruime schaal beoefend, door de toen gehouden tentoon stelling wel krachtig is bevorderd. Op de Middenstandtentoonstelling, welke balt Juni in het Paleis voor volksvlijt te Am sterdam geopend wordt, zijn volgens het »N. v. d. D.", reeds alle plaatsen, op zeer enkele na, ingenomen. In zooverre kan dus nu reeds van een succes worden gesproken. Men houdt zich verzekerd, dat alles op tijd zal gereed komen. De Directie der Ned. Tramweg Maatschappij heeft bij de firma Roe'oiTzen lliibner, te Amsterdam, doen vervaardigen een zeer sprekonde reclame-plaat voor uitstapjes iu Friesland langs de lijnen harer Maatschappij een, die menig toerist zal doen besluueD, ook eens kennis te gaan maken met dat heel mooie en veel te weinig bekende deel van ons land. Behalve een zeer duidelijke kaart bevat do plaat ufbeeldingen van het Sneeker meer, het stadhuis le Bolsward, het buiten Oran jewoud met zijn prachtige bosschen eu heerlijke waterpartijeu, Hariuxraa-state te Beetsierzwaag, en de llindelooper kamer in het Friesch museum. De Ned. Drogistenbond heeft het voorne men, te Haarlem een vakschool voor dru- gisten te slichten en daarvoor den steun ingeroepen van het Rijk, de Provincie en de Gemeente Haarlem. De Vereenigde Staten van Noord-Amerika hebben esD beambte in dienst, over wiens naam en leven een geheimzinnige sluier hangt. SIeeht9 dit éene weet men, dat de man een jaarlijks inkomen van over de honderdduizend gulden heeft en dat hij dit vorstelijk honorarium ont vangt voor een werkzaamheid, die hem per jaar nog geen veertien dagen werk kost, waarbij nog op te merken valt, dat de eigenlijke amoid door een paar vertrouwbare helpers veru-ht wordt, die onder zijn opper-toezicht staan. De bekleeder van dit winstgevende ambt is n.l. de gelukkige bezitter van het geheime recept voor het zwart, dat bij het drukken der banknoten gebruikt wordt. Dit recept heeft hij van den uitvinder geërfd. Hij vervult zijn ambt achter de ges! >ten deuren van zijn laboratorium, in wier Btille afgelegenheid hij de kleurraassa's samenstelt om na gedanen arbeid onmiddellijk alle bij het werk gebruikte tegels en glazen zorgvuldig te vernietigen. Het waardeloos wor den van zijn zwarte kunst heeft de man des te minder te vreezen, daar het de chemische ana lyse tot nog toe niet gelukt is, door vaststelling der bestanddeeleu van de kleurmassa, het fa brieksgeheim op te helderen. Voor eenige dagen werd in een dorpje bij Munster een boerin op haar hoeve vermoord, terwijl de overige huisgenouten ter kerke waren. Daar men de moordenaars niet kon vinden, wendde zich het gerecht van Mtioster tot de politie van Dortmund om den bekenden politie hond „Pan'' ter leen te brijgen. Ilot dier, dat aan den brigadier Osthaus behoort, had op de plaats dor misdaad spoedig een spoor gevonden, vervolgde het lang en haalde eindelijk uit tal van personen den moordenaar to voorschijn. Luid blaffend vloog do hond tegen de borst van den man op, die na eenig loochenen spoedig eeu volledige bekentenis uflegde.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2