Donderdag 17 Juni 1909. No. 7675. 58e Jaargang] KOSTELOOS. BL00KERS CACAO; UITGAVE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\.— franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij rcgel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote lettere naar plaatsruimte. Bewysnummere naar buiten worden in rekening gebracht en kosten eveuals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 «tbis 0. Telephooo 10. Wie zich thans met in gang van 1 Juli a. s. doet inschrijven als nieuwe abonné ontvangt de tot dien datum verschijnende unmmers KENNISGEVING. De COMMISSARIS der KONINGIN in do Provincie UTRECHT, Gezien het besluit van heeren Gedeputeerde Staten dier Provincie, d.d. 9 Juni 1909, 4de af- déeling no. 1368; Gelet op art. 11 der Jachtwet; brengt bij deze ter kennis van belanghebben den, datsde opening der jachtbedrijven, vermeld onder litt. d, f en h van art. 15 der voormelde Wet (het schieten van waterwild, bet vangen van waterwild met slagnetten, en het vangen van eendvogels in een eendenkooi of daarmede gelijkstaand toestel) voor de Provincie Utrecht is bepaald op Zaterdag 17 Juli aanstaande, ter plaatse, by art. 1 van het Reglement op de uitoefening der jacht en viaacherij en de nt'pa- ling der eendenkooien in de Provincie Utrecht aangeduid. Utrecht, 10 Juni 1909. De Commissaris der Koningin voornoemd, P. D. SCHIMMELPKNNINCK. Meisjesopvoeding. Veleden week Zondag heeft mej. Ma Heyer- rnans, uit Rotterdam, te Arnhem een voor dracht gehouden over „Meisjesopvoeding en coëJucatie". Onder haar gehoor aldus de „Arnh. Grt.", waaraan we het verelig over dit belangrijke onderwerp ontleenen bevonden zich leeraiessen en leeraren aan scholen voor Middelbaar zoowel als lager onderwijs, ,tal van ouders en eenige andere belangstellenden in zaken van onderwijs en opvoeding. Het is niet onmogelijk, dat menigeen met een stillen zucht den vrijen Zondagmiddag j,opofferde" om naar de spreekster te gaan luisteren. Wel is die opoffering beloond ge worden Men heeft een voordracht gehoord, van 't begin tot 't einde boeiend door vorm zoo wel als iahoud. Met warmte kwam de spreekster op voor de rechten van het meisje, de vrouw dei- toekomst, wier positie door allerlei omstan digheden in den loop der tijden zoo geheel veranderd is. Door de evolutie der maatschappij, o. m. veroorzaakt door de groote verandering in de productiewijze, is het meisje uit deu engen kring van het gezinsleven moeten tredeD in den veel wyderen van de maat schappelijke arbeidster en trad het als zooda nig op naast den man. Duidelijk werd door spr. iu 't licht gesteld, ho -, tengevolge van deze verandering, ook de opleiding der meisjes veranderen moest. Men meende een groote schrede voor waarts te hebben gedaan, toen men de jon gensscholen voor voortgezet onderwijs, in casu Hoogere Burgerschool en Gymnasium, voor haar openstelde. Doch was de winst werkelijk zoo groot? Had men inderdaad den weg gevouden, dien men gaan moest Spreekster ontkent dit ten stelligste. Naar haar meening wordt de zaak der cuëducatie behecrscht door de vraag hebben jongens en meisjes de zelfde psyche, den zelfden zielsaanleg Niemand zal die vraag bevesiigeud willen beantwoorden maar dan volgt ook direct de conclusiedan moeten ook meisjes anders worden onderwezen dan jongens en komen ze te kon, indien ze op een jongensschool het ouderwijs mogen vol gen, voor jongens bestemd en door louter mannelijke docenten gegeven. Ergode meisjesschool is de plaats, waar het meisje vooitgezet onderwijs moet ont vangen indien ui haar zullen ontwikkeld worden die eigenschappen, welke speciaal vrouwelijk zijn en die niet mogen verloren gaun, zal de vrouw der toekomst worden de waardige moeder van het gezin, wuar coë- ducutie word opgevat in haar hooge betee- keuis, n.l. Jeze, dat de jongens en de meisjes beiden gelegenheid krijgen, tiuu persoonlijken aanleg te ontwikkelen, doch waarook wordt geleerd, dat plichtsbesef, opofferingsgezind heid, zelfbeheersching deugden zjju, die man en vrouw beiden sieren. Niet gemakkelijk is de taak der meisjes school zooals de spreekster zich die deukt lmm< rs, tweeledig zal haar roeping moeten Zijn. Eeneizyds het is een eiscti van de tijdsomstandigheden moet zy de vrouw voorbereiden tot hel beroep, dal deze zich later kiezen zalanderzijds moet de school steeds indachtig zyn, dat het de toekomstige moeder is, wier opleiding by haar berust. Degelijke theoretische omwikkeling dus, die de later maatschappelijk arbeidende vruuw bepaald noodig beefi, maar die ook ten goede komt aan de toekomstige moeder, en «laar- naast onderricht io die vakken, welke de speciaal vrouwelijke eigenschappen tot ont wikkeling brengen, handwerken eu andere practische kundigheden, en, niet te vergeteu, inleiding in de maatschappelijke problemen van ouzeti ijjd, opdat ook de viouw zich leere voelen hd der groote gemeenschap, opdat zy kunne begrypeo en wuardeeren den reuzenarbeid op sociaul gebied, verricht door vele groote mannen eu vrouwen. Dit is, iu 't kort geschetst, de meisjesschool der toekomst, zooals d.u spreekster vou* oogen staat. Een ideaal voorzeker, maar, zoouls ieder ideaal, opwekkend en mit fris- schen moed bt-zieleud, allen, wier laak het is, ie arbeiden 1 an de meisjesschool van heden, die reeds veel tracht te geven van heigeen spreekster van haar eischt. Waar spr. eindigde met te verklaren, dat zy zich nog altijd dankbaar heriuuerde de opleiding door huar op een Middelbare school voor meisjes genoten, dat zij, terugziende, geen andere opleiding wenschte te hebben gehad, daar heeft Jeze verklaring zeker een waardig slot gevormd van heel liet schoorie, wanne pleidooi voor de Middelbare school v. or meisjes, die nog zoo weinig gekeild, uog minder gewaardeerd, dikwijls schrome lijk verwaarloosd wordt, die is als een plant, welke de korizictuigh -id zou willen uitruk ken, maar die de wjjze hovenier kweekt met do zelfde zorg als de andere blot.nen iu den hof. Vacantiokam p V o 1 ks weer baar li eid" (Ingezonden.) Reeds nadert de zomervneantie. Da echto Hollandsche jongen, hoezeer ook vervuld nu met de voorbereiding voor overgangs-examons. enz., denkt reeds mei een alles overheerachend verlangen aan „buiten", aan een vrij en gezond leven en bewegen in do sohoone zomernatuur. Maar al bestaat bij allen dit verlangen, bij velen ontbreekt de gelegenheid. Daarom besloot het Hoofdbestuur der ver- eeniging ^Volksweerbaarheid", bij Larenberg, in 't Gooi, een vacantiekamp te stichten voor leerlingen van de derde en hoogere klassen van Gymnasia, Hoogere Burgersch «Ion, Handels scholen en daarmee gelijk te stellen inrichtingen van onderwjjs. Dit kamp zal alles bieden, wat flinke jonge lui, die buiten genieten willen, kunnen wen- 8chen. Zij worden in de gelegenheid gesteld om, door zelf de handen uit de mouwen te steken, mede te helpen om het kamp in orde te bren gen eu het er gezellig te maken. Hoewel club jesgeest bij het kampleven, als zynde uit den booze, natuurlijk geweerd wordt, zal er rekening gehouden worden met aanvragen van vrienden of kennissen om bij elkaar in éen tent te komen. Een goede kok met voldoende hulp zal voor eenvoudig, doch smakelijk eten zorgen. De streek Breek metde sleur; drink In plaats van koffie, DAALDERS véél goedkooper, véél gezonder, altijd goed. is mooi en uitmuntend geschikt voor wandel en fietstochtenhet terrein om he>. kamp geeft tot allo openluohtspelen gelegenheid de Zuider zee is dient by. Voor bevoegde leiding bij allee zal worden gezorgd. Gok met eiecben, door onders mogelijk stellen, is rekening gehouden. De leiding van het kamp is in uitstekende handen, terwyl de kosten ge ring zijn. Het kamp zal dit jaar slechts 14 dagen duren en wel van 29 Juli lot 11 Augustas. De kosten (alles inbegrepen) bedragen f 15 per hoofd voor 14 dagen. Om ook hen mot dit kamp in kennis te stellen, die niet in de gelegenheid zijn er 14 dagen aan deel te nemen, wordt deelnoming voor korter tjjd toegestaan, met een minimum van drie dagen meu betaalt dan f 1.25 per dag. Zoowel voor net medemaken van den geheolen kamptijd als voor het komen van enkele dagen is het noodig, dat men zich spoedig opgeve, door inzending van een ingevuld formulier ann den heer W. Speerstra, 2de C'onstantyn Huy- gensstrant 54 te Amstordam, terwyl men het verschuldigde bedrag tegelykertyd inzendt aan den heer i'. Poelen Jr., Heerengracbt 457 te Am sterdam, Algemeen penningmoester van het vacantiekamp. Daar wellicht groote deelneming te verwach ten is en dit eereto jaar de ruimte niet onbe perkt, ie het aan te bevelen, dat gegadigden, die zeker willen zijn om opgenomen ie worden, zich spo»dig aanmelden. Aan alle rectoren van Gymnasia en directeu ren van inrichtingen van Middelbaar onderwijs werd door het Hoofdbestuur het verzoek gericht om aan de leerlingen dit kump bekend te ma ken en tevens werden aan deze hoeren toege zonden circulaires ter uitreiking aan de jong ilui, waarin alles staut wat zy vau het kauip wen- schen te weien en waaraan een formulier ver bonden is ter invulling voor hen, die aan dio roepstem gehoor wenscnen te geven. Meer cir culaires zijn op aanvraag te verkrijgen by den heer J. M. van Gogh, Secretaris Hoofdbestuur, Columbusstraat 75 te s-Gravenhage. Het is wel niet twjjfelaohtig, dat vele jonge lui van hun ouders toestemming zullen krijgen om aan dit kamp mede te doen, want «Ie gul den regel der Grieken bluft nog altjjd waar „In een gezond lichaam leeft een gezonde ziel", en voorzeker zal een vacantiekamp onder goede leiding den jongelui gezondheid, sterkte en le vensblijheid in groote mate aanbrengen. Op dan, jongelui uit heel Nederland, voor het vacantiekamp op Larenberg. Meldt u aan in grooten getale I Algemeene salaris-actie van onderwijzers. Werd den 17on Maart j.l. op initiatief van het Nederlandsche Onderwijzers-Genootschap een belangrijke bijeenkomst van gedelegeer den der verschillende ondervv(jzers-vereeni- giogen gehouden ter bespreking van do wenschelykheid en do mogelijkheid eoner algemeene salaris-actie, Zaterdag 5 Juni had als vervolg een tweede bijeenkomst plaats onder leiding van den heer Th. Luncée, Voorzitter van het N. O. G. Alle onder- wyzerï-vereenigintien, zoowel «lie van open bare als bijzondere omlerwyzers, huilden vertegenwoordigers gezonden. De commissie van voorbereiding, bestaande uil de heeren Tb. Lancée, M. L van Ge- mort, II. J. Emous, J. J. Lamers en J. G. Nyk, had verschillende conclusiën gesteld, die na breedvoerige bespreking alle werden aangenomen. Als grondslagen voor een gezamenlijk* actie werden aangenomen Ie. gelyke minima bjj eerste benoeming en verder gelijke periodieke verhoogingen voor allen 2e. toekenning van vorhoogingen a. by het behalen der hoofdakte b. by bevordering tot Hoofd der school c. bi) huwelijk, In den vorm van vrye woning of vergooding van woningbuur 3o. bij ontbinding van het buweljjk mo gen geen toegekende verhoogingen worden teruggenomen 4o. voor geëischte et tra-bevoegdheden ot bijzondere diensten behoort een billyke vergoeding te worden toegekend. Verder werden de volgende conclusiën aangenomen lo. dat een aanmerkelijke verhooging van hot aanvangssalaris, thans by de wet vast gesteld, mode noodzakelyk is met het oog op den stand, waaruit de moeste onderwij zers voortkomenmen acht het echter met gewenscht, reeds nu tot het bepalen van bet bedrag over te gaan 2o. de verhoogingen behooren als volgt to worden vastgesteld a. negen iweejaarlijksche verboogingen van 110); b. by hat behalen der hoof lakte f200; c. bij bevordering tot Hoofd eener school f300; 3o. het bedrag der vergoeding moet ge heel van plaatselijke omstandigheden afhan gen de tegenwoordige bepaling in de wet »vrye woning of vorgoodiug daarvoor" moet gehandhaafd blijven en gelden vooralle gehuwde onderwijzers (hooiden eu niet- Hootdeo) 4o. ook voor geëischto extra-bevoegdheden of bijzondere diensten wordt geen bedrag vustgustehl, maar oen alleszins billyke ver goeding noodzakelijk geacht; 5o. voor het goven en de leiding van hot herhalingaouderwys worde eun voldoende salaris toegekend. Besloten werd, dat de gedelegeerden deze conclusiën aan het oordeel van hun veree- ingingen zullen onderwerpen on vóór 1 September aan de commissie van voorbcrel- diug zullen berichten, of hun vereeniging op d^ze basis tot 9araenwerkiog bereid is. Aan i.ot einde der vergadering werd on der algemeene instemming de wensch uit gesproken, dat deze actie gevolgd moge wor den door samenwerking ook op andere pun ten van algemeenen aard, als pensioen, wachtgeldregeling en opleiding. Donkere wolken. Onlangs namen wo een „Van dag tot dag" over waarin do heer Ch. Boiseevain ernatig weea op het spelen mot vuur door da Engolsche Fors, die ook den Zuld-Afrikaausohen oorlog voorbereidde, on or aan herinnerde hoe de Pers soms oen oorlog maakt. Bijna alle Engolsche maandschriften publi- coeren weer artikelen over do veretandhouding tu wohon Duitschland on Engeland en al deze artikelen zijn zoor pessimistisch gestemd. Zij verlangen, dat Engeland zich belor ten oorloc toerust, algomeenen dienstplicht invoert on de vloot, het koste wat het wil, tot een onoverwin nelijke sterkte opdryft. De „Nineteenth Century" trekt vergelijkingen mot de positie van Frankrijk in 1870, evenals de „United Servioe Magazine", en de „National Review", die vreest, dat Minister Aequith den rol yau Emllo Olivier zal apelen. De „Fortnightly Review" beweert, dat Engeland geen leger heeft, waardoor de verbonden mot Engeland veel van hun waarde verliozen en Engeland in diploma- tisohen zin impotent is. De moeste andere tijdschriften dingen eer. liedje op de zelfde wijze en doen al bun beat

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1