Stadsnieuws. Gemengd nieuws. om „publio opinion1' op de achterste beenen te letten. De stemming van een overgroot deel van het Engelsche publiek wordt vrij goed weergegeven door een artikel in de „Morningpoet", waarin de Regeering onomwonden den raad wordt ge geven, Duitsobland aan te vallen eer deze mogend heid zijn vloot-programmu voltooid heeft, en een nota naar Berlijn te zenden, waarin verklaard wordt, dat Engeland het aanbouwen van meer oorlogsschepen beschouwt als een vijandige daad. Uit dit alleB blijkt, hoezeer John Bul in angst zit en welke groote afmetingen zijn germano- phobie heeft aangenomen. EnjdanZeppelin vliegt 1000 K. M. en de Keizer gaat naar Re val. Hannibal ad portas 1 De vergadering der classis Amersfoort van de Ned. Hervormde kerk zil 30 Juni worden gehouden in <le Sint Joriskerk hier. Er moet dan voorzien in de vacatures, die aan het einde des jaars ontstaan in het clas sicaal bestuur door bet periodiek aftreden van bet lid dr. G. Velleuga en zijn secundus (vacant)van den scriba ds. G. van Kempen en zijn sec. ds. A. Drostvan het lid-ouaer- ling J. B. de Beaufort en zijn sec. mr. H. J. H. baron Van Boetzelaer van Oosterhout eri van den quaestor ds. G. van Kempen en zijn sec. ds. W. J. Meiners. Ook moet een tertius-lid-predikant worden gekozen voor het Provinciaal kerkbestuur. Aan de consideration der vergadering zul len worden onderworpen de voorstellen der Algememe Synode. De quaestor der classis zal rekening doen van bet beheer over de gelden der verga dering gedurende het jaar 1908/09. In de pauze zal de leden-vergadering der Weduwenbeurs in de classis plaats hebben, waarin namens den administreerenden quaes tor rekening zul gedaan worden van zijn beheer. De eerste Jaarvergadering der Zendings- vereeiiigmg vao de classis Amersfoort der Ned. Hei vormde kerk werd gister gehouden te Utrecht. Bij deze vereeniging sloten zich 16 van de 24 gemeenten der classis aan. Dr. A. H. ilaentjeus, uit Haarlem, hoopt aanstaaudeu Zondag voor te gaan bij de gods- dienstoeluuing in de Remonstrantsche kerk, bier. Tot diaken van de Gereformeeidc kerk aan de Langegracht is in de vacature, ont staan door het bedanken door den heer H. P, van llaselen, gekozen de heer J. D. van den Hoorn, die de benoeming heeft aangeno men. Het verluidt, dat een wijziging der Wo ningwet in vooi bereiding is, waardoor het o.a. mogelijk zal zijn, dat eigenaars vau on bewoonbaar verklaarde woningen schadeloos gesteld worden. Blijkens opgave van het Ceutraal bureau voor de statistiek bestond op 1 Januari 1909 de bevolkin.4 van de provincie Utrecht uit 139 960 mannen en 145520 vrouwen, te za- men 295 480. Aleer dan 10 000 inwoners hadden de Ge meenten: Utrecht met 116 783, Amersfoort met 24296 en Zeist met 12 232 inwoners. De kleinste Gemeente is Liag-Nieuwkoup, met 401 inwoners, 198 mauuen en 203 vrouwen. De volgende aausluitingen op het plaatse lijk telefoonnet zijn uu tot stand gebracht 215 de heer J. van den Hooff, Langestraat 107. 216 douairière Barchman Wuytiers, Ko- ningiunelaan. 217 de heer A. van de Weg, Langestrat 23,. 218 de heer W. Van llaselen P. Hzn. Soesterweg 24. Het schriftelijk gedeelte van de eind-exa- meusder Hoogere Burgerscboleu is Woens dag 16 dezer aangevangen met 34 kandi daten hier, allen leerlingen van de Amers- fourtsche H. B. S. Voor het admissie-examen tot den cursus 1909-1910 van de Hoogere Burgerschool al- bier hebben zich aangemeld 90 kandidaten, van welke 28 uit de Gemeente Amersfoort en 62 van elders. Mr. H. Th. s' Jacob, oud-griflier ter Ge meente-secretarie hier, thans Burgemeester van Loosdrecht, is benoemd tot Burgemees ter van Bus8um. Luitenant-paardenarts H. W. Klerk de Reos, vau het le regiment veld-arttllerie, wordt 29 dezer gedetacheerd iu de Leger plaats bij Oldebroek om te worden belast uiet den veterinuiren dienst aldaar. By Kon. besluit is de rang verleend van cenerail-majoor aan den gepeusionneerdcD kolonel F. de Bas, van de cavallerie, Direc teur van het krijgsgeschiedkundig archief vau den Generaleu staf. De vlagjes met de B staan niet op den St. jori8kerkstoren. Er is dan ook hedenavond geen concert op Birkhoven wegens den feilen wind op het terras. De afdeeling Utrecht dor toeristen-veree- niging Bondsbelang" houdt aanstaanden Zondagmiddag een rijwiel-clubtocht van Utrecht over De Bilt naar Amersfoort 35 K. M. Men zal om 1 uur vertrekken en hoopt om 5 uur weer thuis te wezen. De reclame voor Amersfoort van «Vreem delingenverkeer" hangt thans op het perron vnn het Centraal-station te Amsterdam, op de plaats vanwaar de treinen naar Amers foort vertrekken. Een vriendelijke hand schrijft ons: Gebruik makende van het mooie voorjaarsweer wilden wij gister eens den nieuwen weg van het station naar Birkhoven bewandelen. Vol majesteit lag de breede, oogenschijnlijk vlakke weg voor onsde warme zon had echter het zand gedroogd en kwam hel loipen over dezen nog onvoltooiden weg ons wel wat ver moeiend voor. Al pratend en in gedachte kozen wij dan de Koninginnelaan. Bij de rotonde, van waar reeds een prachtig uitzicht op stad en omgeving van d6 banken genoten werd, ontwaarden wij, waar de kleine abiësjes zoo regelmatig staan uitgeplant, een werkman, bezig met den aanleg van een wan delpaadje. Hij deelde ons mede, dat zulks op last van „Vreemdelingenverkeer" gebeurde over terrein der Amersfcorteche bouwmaatschappij en over grond van audere eigenaren. Daar de oude Utrechtscheweg (een reine zandwoestijn) die voor ons lag ons heel wat minder aanlokkelijk bleek dan de nieuwe weg langs het spoor, waren wij verheugd een hara beloopen paadje te kannen bewandelen en liepen nu parallel aan den zandweg (een bevoorrechten weg voor ruiters, die wij dan ook veel zagen). Het uitzicht, dat wij rechts van ons hadden, waB voortdurend schoon in een woord prachtig helder weer was het; hoe scherp kwam deHil- versumsche toren uit op zulk een afstand I Het slingerende paadje, nu eens hard, dan ook weer wat zanderig, volgden wij en ontwaard- den, weer naar den nieuwen weg gekeerd, eene bank, boven het kreupelhout hoog uitstekend. Wij volgden een paadje, dat ons daarheen spoedig voerde, beklommen de zes treden der verhooging en rustten wat uit op die degelijke, flinke, groote bank. Wat een prachtig ruim uit zicht en wat een afwisseling van natuurschoon aan alle zijden Wij zijn „Vreemdelingenverkeer" dan ook wel dankbaar voor het plaatsen van een bank op zulk een bekoorlijk plekje. Wij begaven ons weder naar het oorspronkelijk be wandelde paadje en liepen op een ander uit, dat bij een mooi sparreboecb een begin nam; ook daar liep er een de richting van den nieu wen weg bergaf. One plan was, bet dennenbosch door te loopen en een paadje te vinden, dat eveneens naar beneden zou gaan; onze aandacht werd echter getrokken door de terreinen van het in aanleg zijnde jongensgesticht en wandelden wij langs en onder schoone sparre- en pijnboomen naar het Berghotel. Sedert twee jaar hadden wij beiden dit res taurant niet weer bozocht, maar wat was in dat tijdsverloop hier veel veranderd I Het nieuwo gebouw, de aanleg van den grooten tuin, volgens mededeeling der gérante 5 Hectaren groot, alleB getuigt van goeden smaak en degelijke onder nemingsgeest, die niet terugschrikt voor groote offers. Een ar.der weggetje, nog dichter bij het teirein van het jongensgesticht, bracht ons weder naar den zanderigen ouden Utrechtschen weg, doch hier naddeu wij, al dalende, de schoonste verge zichten iunga en door het geboomte op de over heerlijke omgeving. Het dennenbosch, dat wij straks in wilden slaan, volgden wij en ontwaarden spoedig een paadje, dat slingerend door bosch en struikgewas ons juist bij de halte-Vlasakkers liet uitkomen. Wij staken de spoorlijn overwij waren in Birkhoven gekomen zonder ons van een nu nog on bewandel haren straatweg te hebben bediend. Omgeloopen hadden wij, wel is waar, maar ook genoten bij eiken stap van alles wat de Berg ons wandelaars daar aanbood. Wij raden allen aan, dit wandelingetje eens te naken; u allen zult even voldaan en opge wekt als wij huiswaarts keeren. Iemand, die Dinsdagmiddag de opening der Middeuslands-tentuousidling in bet Paleis oor volksvlijt te Amsterdam by woonde, deelt ons mee, dat zij een bezoek over waard is. Uit Amersfoort exposeert daar de heer W. Louis Morsmk zijn delicieus fabrikaat met de hem eigen artisticiteiteen van de mooiste stands. Van bet oflicieel orgaan van den Bond van den handeldrij venden en den industrieelen middenstand is een feestnummer verschenen, dat gezien mag worden en om zyn rijken inhoud de aandacht zeer waard is. Bj; de Maandag gehouden aanbesteding voor de levering van aardappelen voor de soldaten-menages in dit garnizoen van 15 Juli tot 31 October werd ingeschreven door de hsereu G. Bos, te Amsterdam, voor f 2.54 Dikker, te Leeuwarden, voor f2.18; Diekur- hol, te Amersfoort, voor f 1.94A. Wageuanr, te Amersfourt, voor fl.88 per H.L. De heer Diekerhuf was laagste msohryver te Ede voor f2.12, te Arnhem voor 1. 6, te Deventer voor fl.96, te Zuifen voor f 1.98. Een dochtertje van De G., uit de Bolder- straat, viel by het spelen van den spoelstei- ger by de Bloemendalsche poort in de Beek, dreef naar het midden en was op het punt te zinken toen de heer J. W. de Vaal net nasprong eu het geluk mocht hebben, de kleine aan haar ouders terug te geveu. Aan het Comissariaat van politie zyn voor de rechthebbenden terug te bekomen: twee brillen, waarvan een in étui, een messen legger en een ceintuur. Aan de 22-jarige dienstbode J. van 't K. werd gisterochtend opgedragen, de aan den achterkant der bovenverdieping van perceel Beekesteinschelaan 21 gelegen slaapkamer in orde te maken. Zy schijnt toen uit het raam gek< ken en zich daarbij te veel voorover gebogen te heb ben. Althans eensklaps viel zij in het nog geen vijf Meter lager gelegen tuintje. Toen men kwam toeloopen, gaf zij reeds geen tcekenen van leven meer en dr. Sille- vis, zeer spoedig gevolgd door dr. Schreuder, kon slechts den dood ten gevolge van zeer ernstige schedelbreuk constateeren. Toen hedenochtend het woninkje van de bedaagde weduwe Van M., aan het Klaver bladsteegje, in de Hellingdraat, niet op den gewonen tijd werd geopend, liepen de bu ren te hoop. De politic, ten slotte gewaarschuwd, ver schutte zich toegang en vond het oude moe dertje dood op haar legerstede. Het stoflelyk hulsel werd naar het St. Elisabeths gasthuis gebracht. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een vergunninghouder wegens het ua bezetten tijd toelaten van gasten in zijn in richting. Levensmoed moeten wij ons scheppen dan heeft levens-moeheid geen vat op ons. Wit dan omtrek. Morgen viert Apeldoorn officieel de ge boorte van Prinses Juliana. De tweede residentie heeft zich daartoe in feestgewaad gestoken en zal vooral in de middagureu een bezoek overwaard zyn. De Doopsgezinde kring te Baarn zal aan staanden Zondag zyn eerste samenkomst houden in bet Nutsgebouw, onder voorgaan vau ds. T. Oosterbaan, uit Hilversum. Te Baarn is een scboolvereeuigiog der Ned. Hervormde kerk opgericht. De politie te Barneveld, die onlangs naar Den Haag is geweest om zich aldaar op de hoogte stellen omtrent de opvoediug van politiehonden, heeft een jongen, kortbarigen berdersnond aangekocht om hem voor dat doel op te leiden. De >Staatscouraut'' voor Diusdag bevat bet Kou. besluit, waarbij aan regenten van het geneeskundig gesuctit voor kraukzimiigeu te Utrecht vergunning wordt verleend, op een terrein aan den Doiderachenweg eeu gesiicnt voor krankzinnigen op te rich ten. liet gesticht zal bestaan uit 10 paviljoenen eu eeu boerderij, die tevens is ïugerioüt tot huisvesting van verpleegden. Er zuilen niet meer patiënten mogen worden verpleegd dau 500, te weten 236 niunueu eu iü4 vrouwen. Men schryft uit Eemnes Het uilhaggereu vau haven en vaart is goedgekeurd. De diepte is tnans gebracht op 1.45 M. 't is te üupen. dat uu aau tiet verlangen der schippers is voldaan. lu den hooibandei gaat veel om. 't Meeste gras woidl uu reeds opgekocht. Men be steedt per daminaat tol 1120. Hierbij is begrepen maaien, hooien eu in 't schip rijdeu. Het etgroeu blijtt voor den verkouper. AL n koopt haast op tegen eiken prijs. Tevergeefs werd voor een kamp hooiland 115 gulden per dummaat geboden. Eeu dam- maat is 400 oude roeden of 4/7 H. A. Uit het Jaarverslag van de afdeeling »de Eem" der Nederl. vereeniging tol verede ling van de viscbstaud, uitgebracht op de iaatstgenouden vergadering, bleek o.m. dat het toezicht op de Eem thans zoodanig uit gebreid en verscherpt is, dat siroopery bijna onmogelijk ongestraft kan geschieden, zoodal de Eem thaus een by uitstek geschikt water is voor da sportvisscherij. De flaauciën der aldeehug verkeeren in goedeu staal. De rekening toonde een voor- deelig saldo aan van f524.62, hoofdzakelijk voortspruitende uit de vergoeding voor de vervuiliug Van het Eem water door lozing van gaswater der gasfabriek te Amersfoort Daartoe door H. M. de Koningin gemach tigd. is door Z. E. den Minister vau FiuaDciën aan den heer K. van Schouwen, Ryksont- vanger te Harderwyk verguuuiug verleend om levens de betrekking van Wethouder dier Gemeente te mogeu waarnemeD. Men tracht te Harderwijk een ambachts school te openen. Een comiseie van voorbereiding is benoemd eB de patroons, daarover gehoord, zijn allen ingenomen met het plan. De commissie lot organisatie van een éta lagewedstrijd te Hilversum mag zich in een onverdeelde sympathie met haar plan ver heugen. Nagenoeg alle winkeliers hebben zich aangemeld om deel te nemen. In «Staatscourant" no. 135 zijn opgenomen de Statuten van de Naaml. Veunootschap „Exploitatie Maatschappij Vinkenhoef en Trippenmaker, te Harderwijk (voor tokkory van en handel in vee en paarden te Hoog land en te Hulsthoist); kupitual flUOOOü, waarvan f30600 geplaatst en de overige te plaatsen biunon 10 jaren. Directeuren en Commissarissen te benoemen in de eerstvol- geuden vergaderingeerste aandeelhouders zijn de heerenA. J. C. Vitringa, J. K. Knottenbel!, -G. W. A. W. baron Van der Feltz en W. A. R. de Bruyu. H. M. de Koningin-Moeder kumt heden avond hall elf per extra-trein aan de halte- Soestdijk aan. Het bijpost- en telegraafkantoor bij het Paleis „^oestdijk" is gister heropend. De diensturen ziju 8 uur 's ochtends tot 10 uur 's avonds op werkdugen en 8 9, 1 2 en 7 8 op Zon- en feestdagen. Men verzoekt ons het volgende te plaat sen Reeds lang werd hier te lande de be hoefte gevoeld aan een sanatorium voor lij ders en lijderesseu aan longtuberculose, waar de vrrpleegkusten zoodanig zijn, datookzij, die minder met aardsche goedereu bedeeld zijn, zonder veel fiuaiicieele bezwaren kun nen worden verpleegd. Kon men, tot nu toe, de verpleegkosten der sanatoria voor meergeguedeu niet belu ien dan bleef weinig anders over, dan zich te wenden tot de zougenuamde volkssana toria. Door besprekingen met de voornaamste aandeelhoudster, waardoor verkregeu is, dat deze voortaan met een zeer lage rentever goeding tevreden zal zijn, is «Middenbosch", le Doorn, voorlaan opengesteld wordeu voorden prijs van f2.50 en 13 per dag (medische behaudeling inbegrepen). Zij, die t,3perdag betalen, krygen eeu alzouderlijke kamer, ter wijl bet lagere tarief voor hen is die op ka mers van twee beddeu verblijf zullen bouden. Hoogstens achttien patiënten kunnen wor den opgenomen, zoodat de voordeelen van een kleine inrichting bewaard blijven. Geneesheer der instelling is de heer J. H. van Epen, artdirecteur de heer Th. R. van Epen jr. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dut de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op DINSDAG den 22 Juni aanetaaode, des namiddags to 1ure. Amersfoort, 17 Juni 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. In haar 196sten brief aan de lezeresspn van het »N. v. d. D." beschrijft L. C. een voorjaarstocluje in het Schrumsteingebied, Saksische Schweiz, en zegt daarin o.a. »Tuea wij enkele dagen geleden den top vau enn berg bestegen eu daarvoor ons tweede ontbijt meenamen, gingen al'e huis- gouooten mede en om het de achtergebleven dienstbode gemakkelijk te maken, zou er dien dag in «Nurso" gekookt worden. üp het booren van dien naam giug ik op verkenning uit om er wat meer van te weten, en zoo vernam ik van de huisvrouw, dat bet een toestel was, dat van zelf braadt, kookt en bakt. «Bij onze thuiskomst, na eeu verrukkelijk scboouen tocht, liet ik my bet zoo gereed gemaakte goed smaken en verzocht daarna met >Nurso" eens kennis te mogen maken. Na alles op mijn gemak nagezien en van de keukeumeid denoidigeinlichiingen gevraagd te hebben, beviel mij «Nurso" zoozeer, dat ik besloot mij zulk een apparaat, dat auto matisch alles verricht, aan te schaflëu. >Het lijkt my een verbeterd systeem van de hooikist, want mea plaatse dè gerechten rauw er in en de 3 of 4 pannen kuJen ge lijktijdig op oen stukje gloeistof. Het geheel verspreidt noch damp, n ch geur en is be slist gevaurlous; men berekent 15 pfennig gloeistol voor een diner van 6 tot 8 perso nen, hetwelk ook zeer weinig is.» Voor 6 personen een dubbeltje gloeistof? 't Is inderdaad al boel weinig. Brundstoffenhandelaar schijnt óok al geen goed vak meer te zijn. Klassieke romans voor vijf oentl Een Frun8cb uitgever heeft, om de klassieke litera tuur onder het volk te brengen, do uitgave ondernomen van romans van Balzac, Dumas, Zola en anderen, voor den prijs van twee sous. De „boeken" zullen in een eigenaardige» vorm

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2