Gemengd nieuws. Marktprijzen. Advertentiên. Het ligt in de bedoeling, voor de mooiste of aardige gevel-, pui- of buurtversieriDg prjjzen uit te loven. Dit alles vraagt geld. Doch uit de burgerij zelve gingen stem men op om den eersten verjaardag van H. M. de Koningiu als moeder met luister te vieren en daarbij te herdenken de ge boorte van Prinses Juliana. Het comité vertrouwt dan ook, dat de burgery zich even offervaardig zal betoonen als by vorige groote feesten en dat ieder naar zijn vermogen zal bijdragen tot dit fepst voor allen. Evenals vroeger zullen lysten worden aan geboden, terwyl hij die minder kan missen zyn bijdrage kan doen in bus of zakje. Mogen de giften ruim vloeien, maar óok komen uit alle standen, opdat Amersfoort een waardig feest kan vieren. Waar het geldt een feest voor het Oranje huis is het nikkeltje van den minderbedeelde even welkom als het bankbiljet van den rijkere. Leden van het comité en eenige heeren, die de welwillendheid hebben hen daarbij te helpen, zullen volgende week Maandag reeds beginnen met het inzamelen der by- dragen. LaDgs dezen weg doen zij éen verzoek: men late hen niet «nog maar eens terugko men''. Allen hebben hun bezigheden en bo vendien zou het comité zoo heel gaarne half Juli definitief het programma willen vaststellen en overeenkomsten aangaan met muziek, costumier, enz. De Gezondheids-commissie, die geregeld het gehalte van de melk en ook v:in de kar nemelk doet onderzoeken, zal voortaan de resultaten er van publiceeren, onder vermel ding van de namen der leveranciers. Zij wil hierdoor trachten de melkvoorzie- ning zooveel mogelijk te verb 'teren, daar zij van meening is, dat o.a. het hooge ster- tecyfer van kinderen een gevolg is van 't gebruik van melk van mindere quaiiteit. De Gezondheids-commissie te Tilburg, wel te verstaan, dus in het land waar vol gens de bewoners van deze zijde van den Muerdijk alleen domooren wonen. Hier te Amersfoort schijnt dit nog zoo" gemakkelyk Diet te gaan, óok al wenscben de melkboeren zei ren controle. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat de verbintenis vaD jongelingen die bij het Instructie-bataljon te Kampen in dienst wenschen te treden, wordt aangegaan voor hen die deD leeftijd van 17 jaar nog niet hebben bereikt, voor den tyd van 8, en voor ben die boven genoemden leeftijd zijn voor 6 jareü, met dien verstande, dat het zoowel aan den aangenomene ais aan den korpscommandant zal vrijstaan om, na ver blijf van drie maanden te Kampen, te be slissen of de verbintenis zal worden besten digd. Blijkt het gewenscbt, de dienstverbintenis na drie maanden Diet te bestendigen, dan worden de betrokken jongelingen Daar hun ouders of voogden teruggevoudeD. zonder bewijs van ODtslag. De heer A. Herschel Bz. is herbenoemd tot zetter van 's Rijks directe belastingen in deze Gemeente. Door den Koning der Belgen is aan rit meester jhr. E. W. von Wrangel auf Linden- berg, van het le regiment huzaren, toege kend bet Militaire kruis le klasse Klappenberg by Leur vliegen met een aeroplane Wright. Iets voor automobilisten en motorwielrjj- ders om eens naar de eerste vliegproef in ons land te gaan kyken. Van motor-wielrijders gesproken, de heer A. W. Sanders waarschuwt in „De Kam pioen" 's avonds goed uit te kyken op den weg Apeldoorn-Nunspeet. Een der hekken van het Kroondomein was dicht, zonder dat daarbij licht brandde, terwyl de tolboom tusschen Elspeet eq Nun- speet óok gesluten was, geen licht vertoonde en de tolbaas niet wakker was te krijgen. Aan de markt werd gister aangevoerd 1200 Kilo boei-enboter aan de Centrale bo- termijn 4350 Kilo ongezouten en 3900 Kilo geaouten fabrieksboter onder Ryks-contrnle. De prijs aan de markt was f 1.15 Af 1.25; die aan de mijn ff.10 A f 1.19 voor de on gezouten en fl.il a 11.20 voor de gezouten boter. Bij de Donderdag ten overstaan van notaris Joh. Knoppers gehouden veiling van vaste goederen werd verkocht bet heerenhuis met tuia aan de Lange- straat no. 94, bewoond door den heer E. L. Visser, groot 3.18 II.A., met een pakhuis en een woning aan de Groenmarkt nos. 20 en 22 daarachter, aan den heer W. Jonker, thans te Amsterdam, voor f9750; het wiukelbuis met tuin aau de Lange- straat no. Ill, in geb.-uik bij de firma Coi- liguon Co. (Van Gend Loos) werd opgehouden voor f5900; het ruime pakhuis met grond aan de Rozemarijnsteeg met uitgang naar de Muur huizen, groot 3.22 H.A., werd verkocht aan den heer A. Valkenhoef voor f 2700 drie woningeu mei erven aan de Roze marijnsteeg nos. 6, 8 en 10, werden ver kocht voor f410 aan den heer J. Wilde man vijf woningen met grond aan den Hooge- weg, nos. 58 tot 66, werd voor f2700 ver kocht aan Gebr. Van Keulen, te Hamers- veld twee woningen aan de Oliesteeg, nos. 2 en 4, werden voor f1190 verkocht aan den heer A. Leijenhorst drie woningen met grond aan den Bis- scbnpsweg, nos. 33 tot 37, werden voor f1788 verkocht aan den heer B. Jansen. De woningen Weistraat nos. 6 en 8, het koffiehuis «Veldzicht" aan den Soeslerstraat- weg, drie woningen aan dien weg nos t tot 3, en een woning aan dien weg, no. 99 wer den niet toegewezen. De temperatuur van het water in de zwem school was zoowel gisterochtend als heden ochtend 60 graden Fahrenheit. Het aansteken der lantaarns van auto's, motorfietsen en gewone rijwielen moet vol gende week geschieden om 8.54 uiterlijk dat van andere voertuigen om 9.24. Sedert de Rechtbank te Utrecht alle niet iü het Arrondissement thuis behoorende land loupers afwyst, zijn de nachtverblijf-lokalen in bet Commissariaat van politie bier bijna avond aan avond alle bezet. Ook in den afgeloopen nacht was dit weer het geval. Men zal moeten overgaan tot uitbreiding van het gebouw. Want indien men dezen menschen gastvrijheid weigert, stelen ze een kleinigheid of halen wat anders uit om al thans onderdak te hebben. De heer Herm. Bron Verkerk etalleerl in ValkhofTs kunsthandel een slilleveu, schotel mei appels, en een oud buurtje achter de Koningsstraat. Vooral laatsbedoeld paneeltje is heel goed gedaaD. Het eskadron ordonnansen defileerde Don derdag voor H. M. de KoDingin-moeder ten Paleize «Soesdijk". Heden hield het een ruiterfeest op de Vlasakkers eD wordt kader en manschappen een feestmaal aangeboden en tot slot een feestavond in «De Keizerskroon". Gelijk meD weet, wordt het kranige korps, dal zóo iang hier garnizoen hield, met ingang van 1 Juli verdeeld over de verschillende divisiën. By gunstig weder wordt morgen op Birk- boven gegeven een matinee buiten abonne ment. Men 2ie de advertentie bierneven. Er moet zeer veel liefhebberij bestaan voor het vacantie-kamp van leerlingen van Hoogeie Burgerscholen en Gymnasia. Uit alle deelen des lands hebben zich reeds deelnemers aangemeld. Het is daarom aan te bevelen, dat zij, die nog geen besluit genomen hebbeD, daar mede niet langer dralen en zich, hetzij voor de geheele veertieo dagen of voor een ge deelte van dien tyd, opgeven by den heer W. Speeratra, 2de Constautijn Huygensstraat 54, te Amsterdam. Wind en weder dienende, zal morgenmid dag omstreeks vier uur graaf De Lambert, een der leerlingen van Wright, op den Tegen een man, die gisteren in dronken schap geweldig liep te razen en te tiereD, na herbaalde aanmaning niet wilde luisteren, en ter slotte heftig zich tegen -een agent ver zette en diens beide jassen stuk trok, wet1 proces-verbaal opgemaakt wegens weder- spannigheid. Door de politie werd hier aangehouden iemand uit Nijkerk, verdacht van diefstal van koper. Hy werd gevankelijk naar Nykerk geleid. Ook hield zy aan een gesignaleerde, die weer vrij mocht uitgaan nadat hij zijn boete van éeri gulden had betaald. Niemand kent zichzelf vóór hy heeft gele den. 17 it dan omtrok. H. M. de Koningin-moeder ontving heden ochtend ten Paleize «Soestdyk" den Japan- scben Prins Kuni en diens echtgenoote, die als graaf en gravin Kauio om 4.35 naar Den Haag terugkeerden. Aan den rniddagdisch zaten o. a. aan de Commissaris der Koningin in de provincie Ülrecht en mevrouw Schimmelpenninck, en de Burgemeester van Baarm Te Baarn wordt vry druk op rolschaatsen gereden op de wegen- Een rijwielhandelaar, die het nieuwtje te Etaarn bracht, verkoopt er heel wat van. Het geïllustreerde blad «Der Tag" geeft, als nieuwste nieuws, een afbeelding van een dienstmeisje en een schoolmeisje, die op rol schaatsen zich op stiaat voortbewegen en toekent er bij aan, dat dit vervoermiddel er langzamerhand te Berlijn in komt. Ook de Gemeenteraad van Doorn bepaalde de maximum-snelheid voor automobielen in de bebouwde kom dier Gemeente op 18 K. M. In de Eemnesserpolders is er begin gemaakt met het maaien van het gras. De oogst valt over 't algemeen verre van moe en zal, naar men vreest, beneden het middelmatige blijven. Volgens by het Gemeeutebestuur van Soest ingekomen bericht gaan de groote manoeu vres op de eerst daarvoor bestemde terrei nen onder die Gemeente niet door wegens de weinige medewerking der betrokken ei genaren en gebruikers. De inkwartiering op 15 tot 19 September heelt echter wel plaats. Dr. J. Th. de Visser zal in de Tweede Kamer zitting nemen voor Leiden. In Har- lingen dus een nieuwe stemming. De heer J. W. IJzerman zal geen zitting nemen voor Amsterdam IV, kennelyk met het doel om dr. C. Lely een kans te geven. Mr. Th M. de Meester heeft zich nog niet uilgesproken of hij zal zitting nemen voor Den Heider dan wel voor Schoterland. Nog geen jaar na den tweeden heeft het «Holanda Esperanta oficejo", Van Baerle- straat 18 te Amsterdam, reeds den derden verbeterden druk het licht doeü zien van zijn aEsperanto-sleutel", een boekje van 24 bladzijden, dat zeer gemukkelijk in de por tefeuille .kan meegedragen en voldoende is om hetgeen in de nieuwe wereldtaal geschre ven is, te vertalen. Met dit handige boekje kan men voor nog geen dubbeltje een zeer voldoende cor respondentie voeren in Esperanto en een brief in die taal volkomen begrijpen. Dergelijke sleutels zijn thans óok gereed voor bet Franscb, Duitscb, Engelscb, itali- aanscb, Spaanscb, Portugeesch, Zweedsch, Hongaarsch, Boheerascb, Deeusch en Rus sisch. Uw boekhandelaar kan ze U direct bezorgen. Inhoud «Werelkroniek" 26 JuniKoning MaDuel in de processie van hel corpus Dei te Lissabon. Landverhuizers, met 6 af beeldingen. Het Rotterdamsche stadhuis. Het eeuwfeest van Dedernsvaart, met 6 afbeeldingen. Tentoonstelling van werk van Ph. Zilcken Kroniek van de week. Links en rechts door den Eifel. Cari- caturen uit het buitenland. Humor en luim. Uithuwelijking. Tegenwoordig vindt men in de bladen niet zelden advertenties, waarbij men een vrouw zoekt langs „den gebruikelijken weg". Wij vinden vermeld, hoe 25 eeuwen geleden het te Babyion anders ging en wel zóo practi8ch, dat zelfs Herodotus verklaarde nergens ter wereld eeu betere en meer bewonderens waardige methode te hebben aangetroffen. Het ging toen zoo. Alle jonge of trouwlustige meisjes en vrouweD kwamen eenB in het jaar op een bepaalde plaats bijeen en ontvingen dan bezoeken van alle jonge en oude vrijers, die over een huwelyk dachten. Na afloop der kijk dagen werden de dames door oen afslager in veiling gebracht, eerst de mooiste en liefste, waarbij de heeren geweldig tegen elkaar opbo den, zoodat er langzamerhand conditie was contante betaling een aanmerkelijk kapitaal in handen van den afslager kwam. Zoodra nu de voorraad van schoonheden en gratiën gehsel was uitgeput, en alleen de niinbegaafde dames overbleven, veranderden plotseling de condities. De ambtenaar wees nu aan elke van dezen uit het saamgebrachte geld eon huwelijksgift toe, natuurlijk te hooger, naarmate de natuur ze minder ruim had bedeeld. Dan konden de beuren slagen, die, degelijker van aard, meer zagen „op net bezit van eenig kapitaal" dan op „uiterlijke schoonheid". Het resultaat was jaar aan jaar even verblijdend. Want ook de dames van deze categorie, zoo de markt ten minste niet overvoerd was, werden allen gemijnd. Een ingenieur te Dusseldorp heeft patent ge nomen op een uitvinding, die het mogelijk maakt, dat luchtschepen, volgens het stijve stelsel gebouwd die nu niet loodrecht kunnen opBtijgen, maar in schuine richting omhoog gaan, voortaan loodrecht de hoogte in zullen gaan. Het Pruisische Ministerie van Oorlog heeft zich in verbinding gesteld met den uitvin der die van plan is in Juli met den bouw van een luchtschip volgens zijn uitvinding te begin nen. Met een model moet hij reeds goedge slaagde proeven genomen hebben. Dinsdag zijn te Cambridge de Darwinfeesten begonnen, ter viering van een dubbelen gedenk dag, namelijk van Darwin's geboorte honderd jaar geleden en van de verschijning dor „Origin of specie»", voor vijftig jaar. Er is een tentoon stelling van allerlei zaken, op Darwin betrekking hebbende een gedenkboek zal worden uitgege ven, een aantal Engelsche Ministers en geleer den uit alle deelen der wereld, als vertegen woordigers van universiteiten en vereenigingom zijn aanwezig. Goedkoop rapier. Do deken van de schei kundige faaulteit aan de hoogeschool te Min nesota, dr. Frankforter, moet een methode ge vonden hebben om veel goedkooper dan tot dusver geschiedde, papier te vervaardigen uit hout. Tot dusver wordt papier alleen vervaar digd uit dennenhout, hoewel honderd maal meer pijuboomenhout voorhanden is. Dr. Frank forter nu moet er in geslaagd zijn een goede papiersoort te bereiden uit pijnboomenhout en afval vau timmerhout. Uit een wiech hout die hem acht dollar kostte, verkreeg hij een houtbrij, die 39 dollar waard was, verder ter pentijn ter waarde van 41.60 dollar en nog bijproducten van mindere waarde. Voor deze papierbereiding kan zoowel hout worden gebruikt, dat nu slechts tot brandhout dient of wordt weggeworpen, als versch gekapt hout. Elke wisch hout, door deze methode tot papier be reid, geeft een netto-winst van 10 dollar aan bijproducten alleen en ongeveer zestig procent van wat thans van een boom wordt verspild, kan door deze ontdekking productief worden gemaakt. PREDIKBEURTEN. Zondag 27 Juni. Evang. Luthersche kerk. Voorm. 10 uur, ds. De Meijere. Reaionstrantsehe kerk Voorm. 10V2 uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kring. Voorm. iOll2 uur, ds. Ten Cate. Gereformeerde kerk (f^angegracht). Voorm. 10 uur, ds. Donuer. 's Avonds 57a uur, ds. Donoer. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. W. W. Meyueu, uit Dordrecht, 's Avonds 572 uur, ds. Meynen. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9!2 uur, godsdienstoefening, 's Avonds 5 uur, godsdioustoefening. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 93,| uur, godsdienstoefening, 's Avonds S1/* uur, godsdienstoefening. Amersfoort, Vrijdag 25 Juni 1909. Appeleu f 0.a f 0.—. Peren f 0.A f0.Nieuwe aardappelen f5— a f5.50 Zandaardappelen f2.7o a f'3.25 Hoender eieren f 3.50 a 14 per 100 stuks. Bruiue eiereD f 4.A 4.50 Grasboter f 1.15 a f l.25p.k. Kippen l'0.70 f 1.10.Kuikensf0.afó.— Piepkuikens f 0.40 f 1.30 Ganzen f0.afO. Jonge eenden f0.90. af 1.30. Hazen f a f Wilde kouijnen f0.A 10.Tamme konijnen f0.40 a 10.80.p. st. Duiven f 0.50 a f0.70 p. Magere varkens f' 15 a f20 Zeugen 140.A f70,Biggen t7 a 12. Aangevoerd waren ongeveerheet. Appelen, heet. Peren, heet. nieuwe aardappelen, 80 heet. Zandaardappelen ÏOU 000 st. Hoendereieren, 1200 Kilo Gras- boter. Vette Varkeus, 10 Magere varkens Varkens voor exportslagorijen, 300 Big- geD en 35 Zeugen. Burgerlijke Stand van Amerg foort vau 17 tot 24 Juni 1908. GEBOREN Wtlrielm Christiaan, z. van Christiaan Hammer en Woutertje van Veluw. Cor nelia, d. van Kyk Rijtiders en Cornelia Pot hoven. Harm, z. van Harm Kreulen en Jantje Holterman. Johannes Hendrik, z. van Johannes Hendrik vau der Tol en Anna Maria van Deudekom. Henrika Maria Al- legonda Geziua, d. van Joseph Jacobus Cor nelia de Graaf en Geziua Petronella Roelofs. Evert Arris, z. van Jan Raniselaar en Hendriki van Klooster. Henny, z. van David Hartog de Vries en Janetta van Baren. Hendrikus Christiaan, z. van Petrus Vos kuilen en Engelina Heinz. Johanna, d. van Hendiik Hensbergen en Gerritje Brou wer. Johannes, z. van Hendrik tan Ee- den en Dirkje van Harselaar. ONDERTROUWD geen. GETROUWD geen. OVERLEDEN Peter van Burgsteden, 10 d. —Peter van Koeken, 79 j., wed. van Hendrik» van den Akker. Junnigje van 't Klooster, 18 j., ongeh. Diliana Wilhelmina van '1 Hoog land, 79 j., wed. van Nlcolaas van Meteren. Anna van Empelen, 58 j., echtg. van Cornelis van Nieuwenhuixen. Hendrik Brummer, 90 j., wed. van Maria Wijngaar den. Douwtje Dijkstra, 60 j., echtg'. vau Cornells Koltjn. Mijn oprechten dank aan allen, die my den 21sten dezer hunne belang stelling toonden. C. M. M. VERMOLEN, Apotheker. Amersfoort, Juni 1909.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2