Zaterdag 3 1909. No. 7682. 58e Jaargang, UITGAVE firma a h van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosleloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke aummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Postbus 9. Telephoon 19. Raadsverkiezing en strijd- program. De heer N. van Hinte, Algemeen secretaris van den Bond van Ned. Gemeente werklieden en lid van den Gemeenteraad van Rotterdam, besprak gisieravond dit onderwerp in do groote zanl der Sociëteit „Vereeniging" voor een vrij talrijk gehoor, Inleider zeide ongeveer: Nu de Raadsverkiezing voor de deur staat, wonsch ik er op te wijzen, dat wij als Gemeen te-arbeiders er groot belang bij hebben, te zor gen hoe de Raad is saamgesteld. Hoewel het overgroote meerendeel der Gemeenteraden nog niet democratisch is, wordt toch meer en meer rekening gehouden met de democratie. Dit valt zeer toe te juichen, want de Gemeente-arbeiders kunnen geen vrede hebben met de arbeidsvoor waarden, zoowel wat bet loon als de arbeidsduur en bet pensioen betreft. Het wordt dan ook tijd, dat een taaie en volhardende strijd wordt aan gebonden en er niet door hen wordt berust. Het werklieden-reglement, dat te Amersfoort Dogal eenigen tijd onderweg is, zal ook niet alles brengen omdat de Raad zoo kapitalistisch is zaamgesteldgeen enkel werkman heeft er zit- zitting in; er is dus niet anders te verwachten dun een kapitalistisch besluit. De klasse der patroons organiseert zich meer en meer in vereenigineen en tracht zooveel mogelijk voordeelen te behaloti, natuurlijk ten koste van de werklieden. Als bewijs diene het streven van den Ned. Aannemersbond, die zich zelfs zóo verzet tegen de artt. 1635 c en d van het Arbeidscontract, dat hij het Gemeentebestuur van Deventer boycotte en wiens leden weiger den in te Bchrijven voor den bouw der Ge meente-gasfabriek aldaar; getuige ook de Ned. vereeniging van werkgevers, die zich o.a. ver zotte tegen de Ongevallenwet en deze verknoeide door het zijpaadje der eigen-risico. De bedrijven, die worden geëxploiteerd door een Gemeente vormen den hartslag van bet gemeentelijk loven immers gasfabriek en rei niging komen ten goede aan de geheele burgerij. Het gas is niet meer een luxe-artikel van 10 a 12 cent, doch door den veel lageren munt- ga8prijs een artikel van de arbeidersklasse, die niet meer bij het aangaan van een huwelijk een fornuis koopt, doch gebruik maakt van gaskomforen. Vroeger werden alleen de voor name wijken gereinigd de stegen en sloppen werden wel eens en ook wel eens geregeld ver geten, doch sedert ook daur schoon-schip wordt gemaakt, zijn de epi lemieön verdwenen. Het is dus van hoog belang, dat beide takken van dienst goed funclioneeren. Het is nu auu de Gemeente-arbeiders, be hoorlijke arbeidsvoorwaarden te bedingen en zij kunnen dit door gebruik te maken van hun stembiljet. Rijk en arm heeft er belang bij, dat do Ge meen te-bedry ven niet worden stopgezet ten ge volge van slechte arbeidsvoorwaarden. Jn de particuliere bedrijven zijn andere middelen om de patroons te dwingen doch indien Gemeente arbeiders staken, dan zetten ze ook bot mes op de keel van hun klassegenooten. En door te staken, brengen zij geen financieele schade toe aan .hun patroons; do tractementen der Direc teuren gaan door, ja allicht krijgen dezen een extraatje; de Burgemeester en de Wethouders der bedrijven ontvangen ook geen cent minder. Ook werken Gemeente-werklieden de concurren ten niet in de hand, want de Gemeen te-bedrij ven zijn alle monopolies. Blijft dus alleen het zeer scherpe wapen der werkstaking, dat de leiders aarzelen om te han- teeren omdat zij bun eigen klassegenooten daardoor in 't gedrang brengen. Een Gemeentebestuur moet er daarom te moer rekening mee houden, dat de arbeidsvoorwaar den zóo zijn, dat de gezinnen or behoorlijk van kunnen rondkomen, dat de arbeidstijd hoogstens tien uur zij, dat behoorlyk verlof worde ge geven, dat bij ziekte vol loon wordt uitbetaald, enz. De zaak is z6o. Aio «ij onze positie wenschen verbeterd te zien, vaardigen wij ons Bestuur af naur de Directie, wier meewerking wy verzoeken tot doorvoering van onze eiBohen. Als d« Direc teur zijn volle meewerking geeft doch niet ons afscheept met prnatiea, zich dekt achter den Raad, ons van 't kastje naar dim muur zendt dan is de zaak gauw gezond. Lukt het onderhoud met den Directeur niet, dan wenden we ons tot de bedrijts-commissie, vervolgens tot B. en W. en ten slotte tot den Raad, die in hoogste instantie heeft te beslissen. Maar dan. Veelal stellen B. en W. voor, de zaak te stellen in hun handen, d. i. te verwij zen naar den prullemand. Of, als B. et. W. een andere strooming in den Raad bemerken, dan stellen zij voor, do zaak naar hen te renvoyee- ren om prae-addee, d. i. wacht maar twee, drie jaargetuide het werklieden-reglement te Amersfoort, dat al twee jaar onderweg is. Daarom moeien do Gemeente-arbeider en zijn klassegenooten hun stembiljet gebruiken om invloed te oefenen op de Raadsleden, en vooral hen kiezen, welke volgens hun program wer ken in de richting der arbeidersklasse. Dit beteekent niet een stopzetten der bedrij ven, doch een geleidelijk verbeteren der arbeids voorwaarden dus een handelen èn in 't belang der gemeenschap èn in dat der arbeiders. DttiseeD wettig middel, waardoor wij kiezen onze eigen patroons. Het stembiljet wordt óok wel gebruikt als de Raad een zeer reactionaire daad uithaalt, zooalB bijv. te Amsteidam, waar drie ambtenaren werden ontslagen omdat zij zich verstoutten niet onware, doch wel schérpe stukken te schrij ven in „Het Prinsenhof". Toch zijn nu B. en W. gekomen met een voorstel om de admini stratie-gebouwen der gasfabriek te vergrooten en hebben zij dus erkend de juistheid dier stukken. We hebben toen in samenwerking met andere ambtenaren, de onderwijzers, ge tracht den Raad te doen terugkomen op dat ontslagonze pogingen hebben gefaaldde reactionaire Raad wenschte niet in te gaan op de vredelievende oplossing, doch trachtte ons terug te dringen, ons te verdeelen. Maar nu ook brengen wij Gulden, een uitstekend en kundig ambtenaar, in den Raad, krachtenB ons kiesrecht (applaus;. Dat is een hooger, edeler strijdwijze dan die van B. en W., een edele wraak, lang niet zoo gemeen als die van B. en W. Wij zenden hun derekening thuis, langs volkomen wettigen weg. En Gulden komt er in. En geen oogenblik zullen we nalaten, de zelfde taktiek ook hier en overal elders toe te passen. Wat de verbetering der arbeidsvoorwaarden betreft, die is, ofüchoon de Bond nog pas negen jaar besiaut, zelfs te Aniersfoort bereikt en ook elderszöo goed zelfs, dat de Chr. collega's in hun orgaan „De Banier" dit erkenden en toeschreven aan onze taktiek. Eén fout maakte „de Banier", zij noemde onzen Bood socialistisch. Hij is dat niet; was het maar zoo, doch daar zijn wij nog veraf. Ik zelf ben Raadslid van Rotterdam en weet dus, dat er rekening dient gehouden met de Gemeente-linanciën. Doch als een deel de hooge ambtenaren ulleB krijgt, mag een an der deel do kleintjes toch hok wel wat hebben, te meer omdat zij 't zoo verbazend veel meer noodig hebben. De Burgemeester van Rot terdam had by zijn benoeming f8(J00, doch hij beweerde daarvan niet te kunnen rondkomen en men gaf hem een loonsverhooging van f 80 nor week, zoodat hij f12000 per jaar kreeg. Eu een arbeider kan nog geen kwarije per week meer krijgen. Wij trachtten dezen winter een Gemeente-sub sidie te krijgen voor de werkloozen, iets vun groot sociaal belang. Wat we kregen? Een rao- tio, waarbij de wenschelijkheid werd uitgesproken voor een onderzoek. Maar wel kon f '25 000 wor den uitgegeven voor een diner bij het scheep- vaartfeest. Hoe rijmt zich dit dan toch. llier te Amersfoort gaat het precies eender; hier hebben de ambtenaren 6ok een verbuzend hoog loon, maar zij die het eigenlijke werk doen, krijgen niets. Daarom guat op uw ach terste beenen staan en port de landsregeering op, dan zal ook dit veel verbeteren. Wy Gemeente-arbeiders moeten daarom in den Raad brengen mannen, die willen en die kunnen en die voelen met de arbeidersklasse. En wij mogen dit ook doen, want daarmee volgen wij slechts het voorbeeld onzer legen- standers, bijvoorbeeld van den Aannemersbond, die zno'n kruchtigd aanbeveling schreef voor den anti-rovolutionnair Van der Vlugt, hoewel die Bond, evenals de onze, bestaat uit vogels van zeer diverse pluimage, die slechts éen punt vau overeenkomst hebben, met name den geld zaak. Wanneer de patroons dit doen, hebben wij het recht het zelfde te doen en wij zullen j dan ook brengen onze mannetjes in Kamer en Staten en vooral in den lluad, opdat onze 1 eisclion niet worden genegeerd en doodgezwegen, De Bond dan wil o.a. het volgende. Samenstelling van een werklieden-reglement waaronder alle werknemers vallen, óok de hoogste ambtenaar. Volledig vakonderricht en vaste aanstelling op 2l-jaiigen leeftijd. Te Amersfoort worden geen jongens geëxploiteerd, dooh elders loopen 12 en 13-jarige jongens met den ratel tot zij 19 jaren zijn en dan als niet-vakman worden weggezonden. Vaste aanstelling na éen jaar losBen dienst. De geBchiktbeid is dan al wel gebleken. Uitkeeren van vroeger loon bij plaatsing in anderen werkkring. Een versleten gasstoker, die f 13 ontving, ';an dan niet als lantaarn- poetzer met f9 worden afgescheept. Al6 ze 't durven wugen, ook hier zoo'n bepaling in bet reglement op te nemen, zullen we op onze achterste beenen gaan staan en uitzoeken wie daar vóór stemde bij de eerstvolgende ver kiezing komt dan boontje om zijn loontje (applaus). Bij slaking mag geen overplaatsing van de eenen tak van dienst geschieden bij den anderen Dit is in 't belaug dar gemeenschap. Hei solida riteitsgevoel is wel zóo ontwikkeld, dut geen fatsoenlijk arbeider onderkruipersdiensten wil doen. Te Kiel is een zeer groote strijd uiige- broken onder de reinigers. De dagploeg wei gerde voermanBdiensten te doende nachtploeg weigerde ook andere branches eveneens en nu zijn 488 man uitgesloten, maar ook in alle dienstvakken te Kiel is nu esu wanhopige wan- orde.Te Maastricht in het donkere Zuiden zorgde de heer Ruys de Beerenbrouck die toch waarlijk niet rood op den graat is er voor, dat bij staking geen overplaatsing kan geschiedenwaarom zou dat hier, in het verlichte Noorden, dan óok niet gaan? Het aanwezige Raadslid en de candidaten mogen dit bedenken. Volledige erkenning onzer organisatie. Hier behooi e een woord van hulde aan de Raads commissie, die wel niet vlug genoeg werkt, maar toch èn het afdeelingsbestuur èn het Hoofdbestuur raadpleegde, maar daarmee geheel bleef in de lijn van den liberalen Minister De Meester en den R. K. Minister Loeff. Indien de Raad onze organisatie ronduit erkent, dan worden de grieven, goed voorbereid, ter sprake gebracht by de directie. Een arbeidsdag van 10 uur volgens de motio-Aalberse als 't even kan, nog minder. Een minimum-weekloon van f 10 met 5-jarige verhoogingen van 60 cent per week. Een groot:; schande voor Amersfoort is het, dat het 'l.ans nog wel vak lieden laat werken voor f s.30 en fB.öO. De periodieke verhoogingen dienen om eeu einde te makeu aan de sirooplikkerij en hen die rechte ruggen hebben óok meer te doen krygen. Dezen looneisch gronden wij hierop, dat de patroons-vereenigiiigen (Naamlooze Vennoot schappen, cartels, trusts, enz.) de prijzen der eerste levensbehoeften willekeurig opjagen en dus een grooten strooptocht houden op de zak ken der arbeiders. De prijs der potroleum steeg van 5 tot 10 cent, raapolie van 35 lot 40, vurkensvlecsch zelfs paardenbief van 40 tot 45, margarine van 42 tot 50, boekweitegort van f7.50 tol f 9.50, ryst van fll tot f 15 nog meer? Zooveel te beterdat bewijst dan de juistheid van onzen eisch,dat werklui uiet in slechter conditie mo gen komen. Voor overuren26 pCt voor de eerste, 100 pCt by nacht en Zondaguarbeid. Vol loon bij ziekte en milili:-dienst. Delft en Enschede geven een vol jaar vol loon bij ziekte andere Gemeenten twee jaarSchiedam zoolang ze ziek z.jn (applaus), Ean verlof van 14 dagen per jaar, achter elkaar. Een scheidsgerecht moet ook hier ingevoerd. In 1906 werden in Den Haag 2400 werklui gestraftin 1907, toeu het scheidsger-cht was ingevoerd, slechiB 800. Welke bergen van leed en van wrok. Zulk een scheidsgerecht moet bestaan uit 2 leden van het Gemeentebestuur, 2 Gemeente-werklieden en éen door beiden gekozene, die niet in eenige betrekking mag staan tot bet Gemeentebestuur. Is er een scheids gerecht dan kan niet meer voorkomen bet ontslag als van Gulden en zijn makkers of van onzen Bonds-voorzitter, die in 1903 niet staakte, doch de stakerB voorlichtte. Pensioen voor onszelven, onze weduwen en onze weezen zonder premie-betaling. Dit be staat reeds in 18 Gemeenten en dat het nog al- tyd niet to Amersfoort bestaat, is een bewijs er voor, dat geen hart in den Ruad klopt voor de arbeiders en dal dus een klussegenoot daarin moot gekozen (applaus)- Daarom moet er ander bloed in den Raad en niet de zweep van Troeletra, maar de zweep der organisatie moet er eens achter (applaus). Er moeten niet meer collectetjes gehouden om van ons schamel loontje een weduwe aan een nerink- je te helpen. Wat zeggeD nu de politieke partyen over al dit De oud-liberalen niets. De nieuw-liberalenniets. De Vryzinnig-democratenwillen regeling rechtspositie stakingsverbod geen revolution- naire propaganda. Dat is wel erg vaag. De anti-revolutionnairehebben zooiets van een Gemeente-program, de Wethouders De Vries en De Wilde, die als Raadslid democratischs liederen zongen, zingen na echter al gouverne- menteele. De Roomsch-Katholieken hun Bureau voor sociale actie sprak zoowat van scheidsgerecht en looDsregeling, doch de R. K. Raadsleden lappen dit aan bun laarsgetuige Limburg en Brabant. De sociaal-democraten zijn de eenigen, die in bet program onze eischen hebben overgenomen. De vt-rgadering weet nu hoe ty moet kiezen. Daarom versterkt uw organisatie en vergeet uw kleioe onderlinge verschilletjes; zorgt, dat die organisatie bij de komende verkiezing zich doet gelden brengt roenscben van eigen vleesch en bloed in deD Raadzorgt, dat deze zóo is saam- gesteld, dat gij er voordeel van kunt plukken. Alsnu, te 9.41), werd gelegenheid gegeven tot debat. De heer Th. S a n d e r b had gemeend een zuiver neutrale vereeniging van Gemeente-werk lieden te ontmoeten, doch de inleider bleek niet geheel en al neutraal. Spr. standpunt is dit: hij zal het maatschappelijk belang behartigen, zoowel moreel als materieel. Inleider was hoogst eenzijdig; hij gooide de geheele schuld oer slechte poBitie op de bourgeoisiedat is wel makkelijk, doch niet juist. Immers de eene helft der arbeiders isdemocratisch en de andere clerikaaldie verdeeldheid is de groote schuld, dat de arbeiders in hun tegenwoordige positie zijn. Hoe zal men in een huishouden iets kun nen tot stand brengen als men 't oneens is. Inl. heeft toiaal over 't hoofd gezien, dal ome Gemeentewet al dateert van 1851 en daard >or verundoringe dikwyls onmogelijk maakt. Iinmers thans is niet meer hoofdzaak politie-zorg, doch allerlei administratie. lol. heeft inlusschen ook veel waars gezegd. We leven in een heel anderen tyd dan 30, 40 jaar geleden, toen er geen organisaties beston den. Nu zijn er krachtige organisaties aan weerskanten en is er daardoor krachtige strijd. Als de werklieden even eensgezind zyn als de patroons, kunnen zij hun positie verbeteren. Dan behoeven wij geen hulp te vragen in Den Haag. Daartoe moeten zij democratische ver tegenwoordigers afvaardigen. De heer Van H i u t e repliceerend, zeide, dat de debater hem erg was tegengevallen. Inl. groote opzet van héél zijn betoog was, dat de werklieden moeten deelnemen aan de verkie zingen ten einde hun arbeidsvoor waarden te verbeteren. Heeft deb. dit tegengesproken? De heer Sanders: Neen. De heer Van Hinte: Juist. Maar hoe heeft deb. dan kunnen denken, dat ik hier anders stond dan als Secretaris van den Bond, dus eenzijdig, en volstrekt niet neutraal (applaus). Het is toch wel zoo klaar als een klontje.dat wij dezen weg inslaan, juist zooals de Aanne mersbond, die ook bestaat uit allerlei heterogene bestanddeelen, van anti-revolutionnair tot vry- zinnig-democraat, doch die wijselyk geen ru zietjes maakt over neutraliteit of antithese. Daarom ook zei ik arbeiders, maakt óok geen ruzie, laat uw meenmgsverschil rusten, doch. strydt eerlyk samen voor uw gezamenlijke be langen. En wie heeft den heer Sanders gezegd, dat wij neutraal waren? De heer Sanders: Ik dacht het. De heer Van Hinte: Dan dengen nw dochters niet. De hoer Sanders: Maar U wenscht toch sociaal-democratische Raadsleden. De heer Van Hinte: Welnu nog mooier. Ik zeionze Bond is niet socialistisch. En nu zegt de heer Sandersnw Bond is wel socialistisch. De heer Sanders: Dat hebt Uverkeerd be grepen, Ik heb gezegd, det in uw Bestuur socia listen zitten. Ik wil nu vragen welke kleur uw Bond dau wel heeft. De heer Van Hinte: Als de heer Sanders nu met vooropgezette bedoelingen het debat... De heer Sanders: Maar

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1