Zaterdag 10 No. 7685- 58e Jaargang OP REIS. firma a h van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post 1.15. Advertentiër» 1--6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief o aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25 elke regel meer ƒ0.25. Oroote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. By advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU kortegracht9 Postbus 9. Telephoon 19. Voor de post-editie is bijgevoegd het bulletin der Donderdag gehouden Raads verkiezing, dat den lezers in de stad nog Donderdagavond werd bezorgd. Aan onze abonné's die tijdelijk elders, binnen- dan wel buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage en met duidelijke opgave van adres, de courant elkeu ver schijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de „Araersfoortsche Courant" tjjdens hun uitstedigheid zich verzekeren. KENNISUEYINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezeteue-i, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op DINSDAG den 18 Juli aanstaande, ues namiddags te l'/jure. Amersfoort, 10 Juli 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente AMERSFOORT brengen ter openbare kennis, dat de processen verbaal van de zittingen van de Hoofd-stem- bureaux van den uitslag der op 8 Juli 1909 gehouden stemmingen voor de verkiezing van zes leden van den Gemeenteraad van Amers foort in afschrift zijn aangeplakt en ter Secre tarie der Gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Amersfoort, 9 Juli 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Bureemsester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. 8TENFERT KROESE. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT brengt, ter voldoening aan de aanschrijving van den Commissaris der Kouingin in de Pro vincie Utrecht d.d. 5 Juni 1909, 4e afdee- ling, No. 3226/2205, ter kennis van belanghebben den, dat in de Gemeenten Veldhuizen en Zuilen gevallen van ROTKREUPEL bij schapen zijn voorgekomen. Amersfoort, 9 Juli 1909. De Burgemeester voornoemd. WUIJTIERS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blykens de aanschrijving van den Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht d.d. 5 Juli 1909, 4eafdeeliug no. 3226/2205, het geval van mond- en klauwzeer, dat in de Gemeente Veldhuizen is voorgekomen, en waarvan alhier den 29 Juni 19 )9 aan het publiek kon nis is gegeven, bij nader onderzoek is gebleken eene andere ziekte te zijn geweest. Amersfoort, 9 Julli 1909. De Burgemeester, voornoemd, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis van belanghebbenden, dat volgens schrijven van den Commissaris dor Koningin in de Provincie Utrecht, 4e afdeeling no. 3209/2229, de navolgende schietoefeningen zullen plaats hebben, waarbij gevuurd zal wor den met kanonnen van zwaar kaliber (30 c.M.): Op 15 en zoo noodig ook op 16 Juli a.s. van het fort Harssens, waarbij onveilig wordt gemaakt de reede van Texel tot op 8000 M. van het fort. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van hot foit eene roode vlug waaien, die drie uur vóór hot begin der oefening halfstok en éen uur vóór de oefening geheel voorgehescheD wordt, als mede gekleurde vlaggen aangevende de ware richtingen, waarin gevuurd zal worden. Boven dien zal op den avond vóór en op den dag, dat gevuurd wordt een waarschuwingsbord ge plaatst worden bij het gebouw van den vischaf- slag aan de buitenhaven, vermeldende in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl bij het torpedo-magazijn en aan den ingang der haven borden zullen geplaatst worden, waarop is aangegeven de beteekenis der ge kleurde vlaggen a's volgt: rood-witte vlag be- teekent Noord, wit-zwarte vlag Noord-Oost eD zwarte vlag Oost. Op 14 en zoo noodig ook op 15 Juli a.s. van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen O. N. O. door Oost tot Z. O. t. Z. (79°), tot op 4500 Meter van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort Pampus eene roode vlag waaien, die drie uur vóór het begin der oefening halfstok en éen uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zullen tegelijkertijd en op de zelfde wijze roode vlaggen waaien van de batterijen Diemerdam en Durgerdam, de Westbatterij nabij Muiden en den kerktoren te Muiderberg. Amersfoort, 7 Juli 1909. De Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIERS. CALVIJN. Heden, 10 Juli, viert Genève en morgen herdenkt de geheele Prolestantsche wereld het vierde eeuwfeest der geboorte van Jo hannes Calvijn. Er ligt niets gewrongens in, dat de stich ter van het calvinisme aldus gehuldigd wordt ook door zeer velen die zich, hoewel Protes tant, geenszins calvinist voelen naar over tuiging noch geestesrichting, en wij willen daarom nog eens kortelijk uiteenzetten, welk een groote beteekenis Caiviju's optre den gehad hoeft in 't bijzonder voor ons, N 'derlanders, die aan zijn geest een aanzien lijk deel van onze volkskracht te danken heb ben. Aan de figuur van Calvijn toch zijn twee kanten; de sectarische drijver, die van zijn tijd was, en de theoloog en hervormer ïu ruimeren zin, die van alle tijden is en wiens iuvloed nog nawerkt. Groot zijn de diensteD, door hem bewezen aan het Protes tantisme, maar bovendien heeft zijn werk in de wereldgeschiedenis zóo veel beteekenis, dat er zelfs voor zijn tegenstanders aanlei ding is, even stil te staan nij de herdenking van dezen buitengewonen mensch. Het spreekt vanzelf, dat wij ons hier niet begeven iu het theologisch twistgeschrijf uit du aan godsdiensttwisten zoo rijke zestieude eeuw, en evenmin Caiviju's loerstellingeu en geschriften willen bespreken of beoonleeleo. Slechts op enkele puuten iu het belang- rijke leven vau dezen man moge licht valleu. Een van de meest verwonderiyke om standigheden van Caiviju's optreden is de jeugdige leeliijd waai op hij zijn iuvloed deed gelden. Omstreeks zyu 20ste jaar hield hij reeds voordrachten, terwijl nij, behalve theo logische, ook recht-geloei de en klassieke studiën bijiueld nij was te nauwer iiuod 26 jaar, toen zijn beroemde vlnsiitutio christi- anae religionis" verscheen, met de voorrede waarin hij den «Allerchristelijksten Koning" (Frans 1) bezwoer de geloofsvervolging zij ner onderdanen te staken. Op dien leeftijd was de roep van zijn geleerdheid en van ziju stoute denkbeelden reeds ver genoeg doorgedtongen .om Vorsten begeerig te ma ken naar zijn adviesMargaretba van Navarre wilde bera in haar omgeving hebben, een Fransche Prinses te Ferrira ontbood hem naar Italië, maar telkens weer moest hij wijken voor vervolgiogen. Zoo bad Calviju op zyu vijf-en-twintigste jaar geen onbezorgde jeugd gekend, maar reeds herhaaldelijk in levensgevaar verkeerd en groot ongerief geleden om der wille van ziju overtuiging maar niets weerhield, oiets matigde de ge weldige kracht en erust van dezen jongen man. Te Gei ève, dat zich pas van bavoye had vrijgevochten en waar een geest van onge bondenheid en zedelyke verwildering heersch- te als gevolg van den oorlog en den onge- regelden toestand, vond Calvijn, toen h(j als vluchteling uit Italië naar Bazel terugkeerde, een uitnemend terrein voor de toepassing zijner beginselen. Op aandringen van Farel zette hij zich, in 1536, met zulk een ijver aan deze taak, dat Geiève, door zooveel strengheid tot reactie geprikkeld, hem weer uitwierp, om hem enkele jaren later te smee- ken terug te keoren. In 1541 nam hjj de leiding der zaken in de republiek voorgoed ter hand, en al bekleede hij geen boogen ambtelijken post (behalve hoogleeraar en predikant was hij Voorzitter van het consis torie), toch wist bij den stempel van zijn geest te drukken op alle geestelijke en we reldlijke zaken en van Genève uit een mach tigen invloed te oefenen op de ontwikkeling der geesten elders. Deze ernstige man die, toen hij een echt genoot zocht, te kennen gaf dat „schnoubeid er volstrekt niet op aan kwam, maar dat zijn aanstaande moest zijnnederig, ge duldig en eenvoudig in haar smaak", deze puritein, die de hand van een adellijk en rijk m< isje weigerde omdat zij dat was, en dus niet bij hem passen zou deze zelfde man had, naar miss Lansdale ons vertelt, een bijzondere voorliefde voor het tot stand brengen van huwelijken onder zijn kennis sen hjj betreurde den dood vau zjjn jongen tje zijn leven lang en was geruimen tijd ontroostbaar over het verlies van zijn vrouw. Buitengemeen hechtte nij zich aan zijn leer lingen, en zijn viiendschap was trouw en warm: „De Hemel gave, dat je maar éen enkel uur hier kon zijn", schrijft hy, als hij in zorgeo zit, aan zijn vriend Farel. Onge looflijk waren zijn ijver en zijn werk kracht. Laten zij, die den tijd waarin wij leven als zoo buitengewoon druk en met zaken vol gepropt plegen te beschouwen, zich eens voorstellen wat een dezer reuzen van de zestiende eeuw uit den weg zette. Calvijn's dag begon, wiuter en zomer, met een preek, kort na zonsopgang. Hij bad om de andere week dagelijks een namiddagpreek te hou den, en driemaal 's weeks college te geven. Elke post bracht hem een pak briever, vaak over zaken van Staatsbelang en onmiddellijk antwoord vereiscbend. De Raao steunde op zijo voorlichting, zoowel in reebtsquaesties als in bestuurszaken. Men raadpleegde hem over de vestingwerken, over de bevoegdheid van eeo heelmeester die zich wilde vestigen, over de voortreliykheden van een toestel tot verwarming tegen de beltt van de ge wone onkosten. Zijn briefwisseling was veel omvattend. Zijn studiën hielden hem voort durend bezig, en bij woud nog tijd, door de venaling zijner „Institutio" en zyu aandeel iu de Bijbelvertaling, een der grondleggers ie wordeu van hei Fransche proza. Van alle kanten werd zijn raad ingewonnen z- Ifs uit Engeland vroeg men zyn advies by de in richting der Auglikaauscne kerk eu zelfs wil de men hem bewegen, door ziju tusschen- koiust bet scnandaal te voorkomen vau eeu huwelijk tusscben Koningin Elisabeth en Leicester. Deze man, die op 55-jarigen leeftijd stierf, door arbeid en zorgen uitgeput, en die het grootste deel zyus levens ziekelijk geweest is, zou zulk een grooten invloed op 's werelds loop niet geoefend hebben, indien by niet waarlijk een groot man was geweesi. Ziju ontwikkeling was buitengewoon; hij had daar bij het voordeel, veel in de wereld, ook in de hoofsche kriugeD, verkeerd te hebben, bereisd te zijo, en zich om eigen geraak ot voordeel geenszins ie bekommeren. Maar vooral zijn ontembare wilskracht en geest kracht stelden hem in staat tot buitengewo ne dingen. Iemand schreef van Catvyn: »Met het karakter van een Lycurgus of eeu Cato verbond bij bet godsdienstig enthusiasme van eeu der strenge kerkvaders". Dit lykt wel zijn kortste en beste karakte- rtseering. Gewisselde stokken. Onder dagteekening van 15 April 1909 schre ven Burgemeester en Wethouders aau den Raad Tot ons leedwezen zien wij ons genoodzaakt, U te berichten, dat eenige moeilijkheden gere zen zijn tusschen het Bestuur van de veroeni- ging „Ambachtsschool voor Amersfoort en om streken" en ons college betreffende de goedkeuring van de rekening dier vereeniging over 1908. Uit de bierbij ter inzage aangeboden corres pondentie blijkt, dat het Bestuur ons ter goed keuring zond een rekening en verantwoording over 1908, maar weigert de boeken en andere bescheiden, betrekking hebbende op die rekening enkele dagen te onzer beschikking op het Ge meentehuis te willen doen blijven. Wel is waar is het Bestuur bereid, op een door ons te bepa len dag en uur de bedoelde stukken op de Ambachtsschool te onzer beschikking te stellen, maar het weigert deze uit handen van den Penningmeester te doen gaan. Eene herinnering aan de 3e voorwaarde van het Raadsbesluit van 23 April 1900 (gehandhaafd bij Raadsbesluit van 18 November 1902) waarbij als voorwaarde voor de toekenning eener jaarlijkscbe subsidie is bepaald, dat door het Bestunr jaarlijks de rekening van het afgeloopen jaar aan Burge meester en Wethouders ter goedkeuring moet worden ingezonden, deed het Beatnnr niet van meoning veranderen. Wij wenschen op den voorgrond te stellen, dat waar de goedkeuring eener rekening aan ons college is opgec ragen en derhalve ons col lege ook de verantwoordelijkheid draagt van een goedkeuring in verband met de gemeente lijke subsidie, ons college volkomen vrij behoort te zjjn in dé wijze, waarop en de omstandig!,a den waaronder een rekening door ons onder zocht zal worden. Waar die verantwoordelijk heid op ons ia gelegd, wenschen w,j zelf te blij ven bepalen, op welke wijze het onderzoek eener rekening zal geschieden. Op deze vrijheid zijn wij te meer gesteld, omdat het aantal der aan onze goedkeuring onderworpen '.koningen schier jaarlijks toe neemt. Of een administratie van dien aard en omvang is, dat wij of j'aarlyks of telkens na verloop van eenige jaren alle bijlagen en ver dere stukken, bij een rekening behoorende, wenschen na te zien, de plaats waar en de om standigheden, waaronder dat onderzoek zal plaats hebben dat alles wenBchen wij zelt te bepa len in verband met de op ons college rustende verantwoordelijk beid van de goedkeuring eener rekening. Een vereeniging, die van de Gemeente subsidie geniet, onder voorwaarde van goedkeuring der rekening door ons college, zal zich in dit op zicht naar het inzicht van ons college behooren te gedragen. Burgemeester en Wethouders, enz. Het volgend schrijven is van 24 Juni en luidt Ten vervolge van onze aan U gerichte nota van 15 April 1909, Afd. 1, no. 516, ingediend in uw vergadering van 27 April hebben wij de eer U te berichten, dat wij, na kennisname van het schrijven van het Bestuur van de Ambachts school van 25 M^i 1909, ingekomen in nw ver gadering van 25 Mei, aan bet Bestuur den 27 Mei de volgende missive gezonden hebben Wij hebben de eer U te berichten, dat uw schrijven van 25 Mei geen wijziging heeft ge bracht in ons besluit van 11 Mei j 1., U mede- fedeeld bij ons schrijven van 11 Mei 1909, Afd. no. 437. Burgemeester en Wethouders, enz, Naar aanleiding hiervan ontvingen wij thans een schrijven van den Inspecteur van hel Mid delbaar onderwijs, d.d. 19 Juni 1909, van den volgenden inhoud: lk heb de eer uw college mede tedeelen.dat ik bij schrijven van heden aar> den heer Minis ter van Binnenlandsche Zaken en aan hoeren Gedeputeerde Staten van de Provincie Utrecht bericht heb, dat uwe Gemeente de nitkeering van het toegezegd subsidie beeft opgeschort en dat daardoor een der voorwaarden is vervallen, waaronder Rijks- eu Provinciaal subsidie is toegestaan. Ik gaf daarbij in overweging, ook de uitkee- ring van deze subsidiën op te schorten tot zoo lang dat de Gemeente, of juister Burgemeester en Wethouders, hun besluit zullen hebben inge trokken. De Inspecteur, enz. Wij hebben gemeend, schrijven B. en W., U van het bovenstaande niet onkundig te mogen laten

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1