Stadsnieuws. Onder dagteekening van 28 Juni ontving het Bestuur der Ambachtsschool het volgende schrij ven ran den Minister van Binnenlandsche Zaken Door den Inspecteur van het Middelbaar on derwijs, belast met het toezicht op uw school, werd te mijner kennis gebracht, dat het Bestuur van uwe Gemeente besloten zou hebben met het uitbetalen van het ten behoevo van uwe school tot nu toe verleende subsidie op te hou den. Ik heb de eer u in herinnering te brengen,' dat het.verleenen van subsidie door de Gemeente een van de voorwaarden is, waaronder door bet Rijk bijdragen ten behoeve van vakscholen wor den verleend. Volhardt dus het Gemeentebestuur in de genomen beslissing, dan sal ik mij genood zaakt zien, te beginnen met het jaar 1910, de toekenning vau de Rijksbijdragen eveneens te doen ophouden. Het tal mij derhalve aangenaam zijn omtrent hel vooruemen van het Gemeentebestuur te dezen opzichte door u, te worden ingelicht. De Minister, enz. Naar aanleiding van dat schrijven zond het esluur der school het volgende adres aan den aad Met verschuldigden eerbied hebben wij de eer ons met het volgende tol uwe vergadering te wenden, onder herinnering, dat wij iu ons adres van den 25en Mei 1.1. U verzochten, kennis te willen nemen van ons schrijven van dien zelf den datum aan heereu Burgemeester en Wet houders dezer Gemeente; dat wij, in antwoord op gemeld schrijven, van Burgemeester en Wethouders bericht ont vingen, dat ons laatstgenoemd schrijven geen wijziging bracht in het besluit van het college dat .Z.Exc. de Minister van Binnenlandsche Zaken ons, onder dagteekening van 28 Juni 1.1., een schrijven zond waarvan u afschrift hierbij gelieve aan te treffen dat aangezien hier groote belangen op het ■pel staan, wij ons eerbiedig tot UEdelAchtba- ren wenden met het verzoek, wel te willen be vorderen, dat het gemeentelijk subsidie over 1909 alsnog aan onze vereeniging op de gebrui kelijke wyze worde uitgekeerd. Onder dagteekening van 6 Juli verzond het college van Burgemeester en Wethouders het volgende schrijven aan het Bestuur der Vereeni ging „Ambachtschool voor Amersfoort en om streken" In verband met de questie, die tusschen uw Bestuur en ons college gerezen is, komt bet ons in het belang der zaak wenschelijk voor, het volgende nog onder uwe aandacht te brengen. De vrees van uw Bestuur, in een toestand van ambtelnke ondergeschiktheid jegens ons eollege te geraken door te voldoen aan onB verzoek, is te eenen male overbodig. Ons college wenscht een dergelijke verhouding niet, terwijl het even min afbreuk wil doen aan de zelfstandigheid uwer vereeniging. De questie, die ons verdeeld houdt, loopt een voudig over de vraag, of de boeken, bescheiden enz. betreffende de rekening door ons op uw school zullen worden nagezien, dan wel of dit op het Stadhuis zal gebeuren. In welken zin deze vraag ook beantwoord wor de op de zelfstandigheid van uw Bestuur en vereeniging kan de beantwoording geen invloed hebben. Ons college althans wenscht aan die zelf standigheid niet te tornen. Waar het aantal der aan onze goedkeuring onderworpen rekeningen schier jaarlijks toeneemt, hebben wij besloten, in de toekomst niet naar de Besturen der betrokken vereenigingen te gaan voor het nazien der rekeningen. Het zal U duidelijk zijn, dat, maakt men voor een vereeniging een uitzondering, ook de anderen recht op een dergelijke handelwijze zouden kunnen doen gelden. Voor het geval dit noodig mocht zijn om misverstand uit den weg te mimen, deelen wij U mede, dat het tot u gerichte verzoek van geen andere oorzaak het gevolg ie. Vrees voor het verloren gaan van stukken behoeft evenmin te bestaan, waar verzocht wordt deze op het Stadhuis te doen bezorgen. Ten slotte zij U nog medegedeeld, dat de andere vereenigingen, die in geheel de zelfde verhouding staan tol de Gemeente als uwe ver eeniging, aan ons verzoek tot inzending der stukken op het Stadhuis voldaan hebben. Burgemeester en Wethouders, eoz. KENNISGEVING. HERSTEMMING. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT brengt ter openbare kennis, dat herstemming ter vervulling van éen plaats in den Gemeente raad van Amersfoort in het Kiesdistrict I en van twee plaatsen in het Kiesdistrict 111 zal plaats hebben op Woensdag, den 21 Juli 1909, van des voormiddag» acht tot des namiddags vyf uur. Candidaten zijn: Kiesdistrict I. BERGH van den, mr. H. J. M. RIJKENS, R. G. Kiesdistrict III. OOUVEE, A. C. SANDERS, Th. VELB HEIJN, N. WAL vau der Kz., J. Verder worden do ingezetenen herinnerd aan den inhoud vtm artikel 128 van het Wetboek vau Strafrecht, luidende „Hy, die opzettelijk zich voor een under uit gevende, aan een krachten» wettelijk voorschrift uitgeeobreven verkiezing deelneemt, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Amersfoort, 10 Juli 1909. De Burgemeester voornoemd, W UI J TIERS. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag, 13 Juli 1909, de9 middags te half twee. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eervol ontslag aan de leera- res aan de Hoogero Burgerschool mej. H. C. van Eyk van Voorthuysen. '2. Benoeming van twee onderwijzers aan de openbare Lagere school 3e soort aan de Beek straat (vacatures mej. Akkerman-Bakker en O Akkerman). Voordracht vacature-mej. Akkerman Bakker: 1. H. J. Mensink, te Kampen 2. K. Elsinga, te Epe; 3. W. van der Maat, te Zwolle. Voordracht vacature- O. Akkerman: 1. E. Elsinga, te Epe2. W. van der Maat, te Zwolle 3. B. J. Nakken, te Woudenberg. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van het verlof, verleeud aan den onderwijzer J. Hilke. 4. Benoeming van twee Regentessen van het Burgerweeshuis wegens periodieke aftreding van mevrouw A. H. C. W. Celosse-Pistorius en mevrouw C. Sanders-Huydecoper. Voordracht vacature-mevrouw Celosse 1. me vrouw Celosse-Pistorius 2. mevrouw Hagedoorn- Schutte; mevrouw Holland-Verwey Mejan. Voordracht vacature-mevrouw Sanders1. mevrouw Sanders-Huidecoper2. mevrouw Holland-Verweij Mejan 3. mevrouw Hagedoorn- Schutte. 5. Benoeming van twee Regenten van het Burgerweeshuis wegens periodieke aftreding van de heeren B. A. Siddré en mr. H. J. M. van den Borgh. Voordracht vacature-Siddré 1. B: A. Siddré M. van Heioma, 3. J. W. C. Bloem. Voordracht vacature-mr. Van den Bergh1. mr. H. J. M. van den Bergh,2. M. van Heioma, 3. J. W. C. Bloem. 6. Voorstel tot af- en overschrijving op de Begrooting, dienst 1908. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming der Commissie inzake de onbe woonverklaring van de perceelen achter de Kamp 9, 11 en 13. 8. Verleenen van afschrijving Inkomstenbe lasting, dien9t 1908. 9. Verleenen van afschrijving Inkomstenbe lasting, dienst 1909. 10. Behandeling van reclames Inkomstenbe lasting, dienst 1909. De heeren S. J. van Duinen, J. W. Joris- sen en M. R. N. Oosterveon, Donderdag her kozen tot lid van den Gemeenteraad, hebben bericht, dat zij hun mandaat weder aanvaar den. De bronzen medaille voor menschlievend hulpbetoon met daarbij behoorend lollelijk getuigschrift is by Kon. besluit van 7 Juli 1909 toegekend aan den agent van politie Ie klasse W. H. van Amerongen,.. die 30 Januari met groot gevaar voor eigen leven een jongen onder her, ys uit de Reek bij de Hoogere Burgerschool haalde door beneden strooms op het zeer brooze ijs te springen. Mevrouw M. Prins-Waller heeft, wegens vertrek, ontslag gevraagd als Dame van kleeding der vereeniging «Liefdadigheid", in welke moeilijke functie zij zich hoogst verdienstelijk maakte. Gencraal-majoor J. H. A. Nierstrasz, com mandant der 4e divisie, dineerde Donder dag ten Palei/.e «Soestdijk". Aan hettiymoasiumzgn bevorderd: Vau klasse I tot klasse 11: onvoorwaardelijk L. E. van Beynaa lboe Kiugma, C. M. H. J. Boom, 8. van 't Eind, C. HariwigaeD, L. van Hogendorp, J. H. J. Hoog, 1'. M. Milleoaar, G. C. Schneider, J. F. L. Schneider (toeb.), M. H. J. Schroder en M. C. H. SpitvoorwaardelijkJ. C. de Meijere. Van klasse II tot klasse III: onvoorwaardelijk: M. van Dijk, A. M. L. Eotzio- ger, J. G. Esc her, D. M. Gorter, Th. H. A. Gunte- rntar, W. J. Heisterkamp, M. E. L. Kempen, G. Knoppers, C. C. Scbreudor, C. J. Schrö.leren H, W. Spit; onvoorwaardelijk: M. P. L. Wijo. Van klasee Hl tot klasse IV onvoorwaardelijk: L. O. Berirand, A. M. Beumée, G. O. l>winner, L, H. van Essen, J. E. Eilerts de Haan, H, H. Kievit», C. de Lind van Wijngaarden, M. P. L. M. de Lind van WfjugaardeD, D. F. Saod- briulc, L. C. Spijkerboer, D. Haars Sypeeteyn eu F. J. W. Weetra; voorwaardelijk: H. G. J. Bruüne. Van klasse IV tot klasse V onvoorwaardelijk J. Bakker, O. Peteri en A. M. E. des Totnbe voorwsardelijkJ. Enkelear. Van kIerse V tot klasse VI: onvoorwaardelijk P. N. U. Harting, D. F. van Slooten, B. H. Spijkerboer en A. W. Verhoef; tooi- Waardeljjk: B. C. de Lange, H. W. Nolting en H. J. van der Weerd. Abd het einde van de cursus 1908-1909 der Hoo gere Burgerschool zijn do volgende leerlingen be vorderd Tot klasee II Geertruide B. de Vries, Fokkeline Cb. Dufour, L. G. M. Baas Becking, J. Oosterbuig, W. A. Kroesen, J. W. U. Doornbos, J. E. F. A. Alberdingk Thjjoi, M. J. van Eijck, A vau den Pol, J. A. de Koe\jer, N. J. J. van der Lijn, D. J. Wever, Ch. M. J. van der Bijll. R. Troelder. O. H. Bauer, B. Koudns, D. van Kolfschoten, D. A. Scbreuder, H. A. Mün- sebrock, Marie J. D van Andel, Ine J. C. van An- del, Adrians EritiiDgor, [A. J. G. Jappe Alberts, P. E. Bonk. P. J. Terpstra, K. E. F. Beem K. Zeevat, K. W. BonweDscb, J. H. Cox, Nelly G. Geerta, Sophie Hilling. Cb. L. A. Dufour, N. J. ZijUtrn, M. N. H. Lsgerwey, 8. van Dissel, Heimje de Weert, Etienoe Dufour, J. G. La Seur, P. tan Asselt, J. Roggeveen, Douwe A. van Dalen, Ph. L. von Hom- braebt, W. Spencer Elce, J. W. C. Wolterbeek, W. F. Logeman, niet bevorderd werden 19 van de 04 leerlingen der eerste klasse: Tot klasse III: W. L. M. van Leeuwen, J. K. A. Nieboer. H. M. Meier Mattern, J. Dekker, A. W. B. Thiel, W. Meijer, J. F. Biichoff, Ch. Coster, J. M. 8tpfinbeek, L. Boom, Marie de Ruijter de Wildt, J. H. Bode, W. F. Eüsvoogel, Johette C. Scboneboom, A. P. van Schilfgaardi', B. A. van Doorn. H. W. van den Brink, F. de Jong, L. de Voogd, W. Maassen, B.J. Remiaelts, Msria Bar von Hemmersweil, J. I. Noes', A. Richard, N. M. C. Holland, K. Bosch, A. M. Grondhout, H. Pb. Abbinga, W, H. Schimmel, M. W. Hoogebo'-zem, Cathn. de Winter, D. Houtmager, P. H. van Haselen, Marie C. Cornelia. C. G. B> ra- ina, A. Krotnberg, H. F. Arnold, H. Moorreer, Ma rie Nolting, J. Prins, J. H. Komijn, Johanna M. M. Lewe van Middelstum, W. J. H. Scnophuijs, G. F. Sandtmaun, M. de Vries, Jobs. C. A. de Jongb voorwaardelijk: E. Houtsmuller, L. van Duno. A lei- da W. Caljé.V, niet bevorderd werden 8 van de 67 leerlingen der tweede klasse Tot klasse IV: J.J. van Os, S. L. Lsngedijk, J. Menaing, A. Jappe Alberts, F. van der Zaude, J. H. de Butter, Jacob Bareudregt, J. Ch. Cornolis, H. J. W. van Esveld Suzanna M. E. van J. A. Veen, Suermondt, Hilgina Abbinga, P. M. Mattliysen. Dittie E. G. La Seur. G. J. Bugs. C. W. van Wieringen. S. P. Geerts. G. H. Klomp. G. J. van Dam. B. Valk. Selraa H. van Gelder. H. Entzinger. H. J. Smit P. A. Rotgeveer.. A. M. E. vau Diehoeck. W. v. d. Donker. J. J. Be rends, J. J. G. van Hoek. A. H. Schouten. G. B. Remmiltr, Tb. L. G. du Ques' e van Brucbem. J. E. de Bui r. W. Haruism. J. Verboef. W. J. van Bommel van Vloten. B. G. Gmeneveld. D>na Geerts. Engelina Scbuver. J. H. Rouwen horst, Tbeoda de de Roohemont. A. van E<-ghen. benevens de toe- bonrderes Jeiske van der Wal Voorwaardelijk J. J. Moolbuizen.Joban E. Biren- dregt. eu J. H. Druyf niet bevorderd werden 9 van de G3 leerlingen der derde klasse. Tot klasje V H. Streefkerk* G. Th. Bruijn, A. W. Brons, Jean- neite G. de Vries, Ch. W. F. PaineStrioker, J. Kool, F. A. Holleman, P. Stous Sloot, G. J. B. Bremer, J. IJpi-8, G. J. van Holst van Ingen, Sacha Kroeseii, J. F van Lennep.S. Knoppers, J. Liscaljet.C. Groeue- veldt, A. M, C. Mazel, W. G. van den Berg, G. A. H. E. Ebell, R. N. Bür von Hemmersweil, D. N. Weutholt, G. A. Schone E. J. van Holthe, L. G. J; Berraan, Q. G. J. Gorter, J.D.Rolandus Hagedoorn voorwaardelijkAnnie Je Pool, A. F. Verhoeff, A. Holland; niet-bevorderil werdeu 6 van de 35 leerlingen der vierde klasse. Aan bet eind-examen wordt deelgenomen door84 leerlingen der vijfde klasse. De her-examens vangen aan op Dinsdag 7 Sep tember de lessen worden hervat Donderdag 9 Sep- ber n. k. De gezondheidstoestand van deD Minister van Oorlog, welke na het einde van zjjn verlof deswege en de hervatting zijner werk zaamheden, hut verrichten van drukken ar beid onraadzaam maukt, heeft luitenant-ge neraal Sabron genoodzaakt, ontslag te vra gen aan H. M. de Koningin, die het verzoek, dat H. M. kort geleden bereikte, in handen heeft gesteld van den Ministerraad. Tusscht-n 15 en 20 Juli heeft bij de infan terie plaats de loting voor het blyvend ge deelte van de voorjaarsploeg der voor volle dige oefeDiog ingelijfde manschappen en het c. q. grootere deel der voor korte oefeuiLg ingelijfde». De overigen loten daarvoor tusschen 15 en 20 December. De tweede afdeeiirig van het le regiment veld-artillerie is hedenochtend hier terugge keerd uit de Legerplaats bij üldenbroek, waar zij ouder gewoonie weer metstal regen had. De Nederlandsche Bond voor lichamelijke opvoeding stelt zich voor, by voldotnde deelneming op 11, 12, 13 cb 14 Augustus afstandsrilten voor wiehyders le organiseeren. Deze ritten, die ten doel hebben een ou derscheiding toe te kennen aan ben, die blijk geven, volnardeudc, goedgeschoulde toeristen te zyn, doordat zij, zonder over vermoeid te worden, irt staat zyn eenige da gen achtereen een fliukeu wielrydersdag- marsch te volbrengen, hebben niets gemeen uiet snelheidswedstrijden, zoodat al hetgeen hen eenigszins in deze richting zou kunnen doen ontaarden, ten streugste zal worden geweerd. Met name is het den deelnemers verboden, zich te kleedeu als bij wielerwed strijden gebiuikelijk is, eu om rijwielen te berijden, waarvan de stuurhandvatteu lager dan het zadel geplaatst zijn. Den eersteu dug wordt gereden van Haai - Jem, over Amsterdam, Amersioort en Ede nuar Arnhem, '119 K. M. De «Kampioen" no- 28, deelt nadere hij- zonderheden mede. Bij gunstig weder de wind draait al meer naar den regenhoek wordt morgen avond het tweede abonueraents-concert ge geven op «Birkhoven". Het derde zal, in verband met bet tuio- feest op «Üoestdyk", niet op 16 doch up 19 Juli plaats hebben. Do «Amersfoortsche Muziek-vureeniging" zal Maandagavond weer een uitvoering ge ven in de tent op bet Plantsoen. Althans als Jupiter Pluvius het gedoogt. De agsndu voor de maandvergadering van Handel en Nijverheid", welke aanstaanden Maandag wordt gehouden, is ditmaal al zoer schraal Ingekomen stukken eu Mededeelin- g'-n. Doch vooral de laatste bevatten veel be langrijk*, o. a. over de enquête. Het Hoofdbestuur van den Algemeeneu Ned. Bond van bandels- en kantoorbedienden bericht, dat van 22 Juni lot en met 7 Juli van 218 verschillende vereenigingou, tellende tezamen 43 255 leden, adheasie-betuiging ie ontvangen met de door den «Algemeenan Bond" gevoenlo actie voor een bij Rykswet vastgestelde vervroegde sluiting van winkels en magazijnen. Daar was weer zeer veel belangstelling Donderdag en gister voor de zoogenaamde openbare lessen in de Industrie- en huis houdschool. We zullen niet treden iri herhalingen van hetgeen we verleden jaar daarvan schreven, maar willen alleen constateren, dat in hèt nieuwe, mooie, hoogst practised» eigen ge bouw alles veel meer tot zijn recht kwam dan in de complex van huizen en kleine kamer tjes waar verleden jaar gelegenheid werd ge geven om kennis te maken met het on- derwys in al zyn vertakkingen. Het geziene bewees andermaal, dut Amers foort trotsch mag w zen op deze inrichting voor vak-onderwijs vuur de vrouwelijke jeugd. pe bus toD bate van kosteloos vakonder wijs aan meisjes, door eene der leerlingen bij den ingang den bezoekers aangeboden, heeft een bedrag opgeleverd, voldoende om met den nieuwen cursus in het ondorwys vau eenige onvermogende leerlingen te voor zien. Mochten er belangstellenden zijn, die zich door deze tnededeeling aangespoord ge voelen, alsnog hunnerzijds voor dit duel ook iets aftezonderen, het wordt door le Direc trice gaarne te allen tijde in ontvangst ge nomen. Met het oog op het lastig zoeken iu de spoorboekjes om uit te vindeo, van welke treinen' houders van bijzondere vacantielcaar- ten gebruikt mogen maken, heeft de «Eerste Rotterdamsche Maatschappij van verzekering legen ongevallen" een dienstregeling saam- gesteld van de treinen, op welke de bijzon dere vacantiekaarten geldig zyn. De temperatuur van het water in de zwemiorichting was gisterochtend 59 en heden ocbteud 58 graden Fuhreubeit. Verleden jaar half Juli was zij 63 graden. Aan de markt werd gister aangevoerd 1100 Kilo boerenboter aan de Centrale botarmijn 4375 Kilo ongezouten en 2500 Kilo gezouten l'abrieksboter onder Rijks-kaur. De prys aan de markt was f 1.15 a f 1.30, die aan de mijn f 1.08 a f 1.18 voor de on gezouten eu f 1.13 a f 1.22 voor de gezouten. Bij bet heien voor het bouwwerk aan de gasfabriek geraakte G., een der werklieden, met een der handen onder het heiblok, waarom hij naar het Ziekenhuis moest ge- biacht. Bij het gereedmaken van een pompbuis kreeg gister de loodgieterspatroon, H.A.8. door het opborrelen van lucht, kokeud lood in het gelaat. Gelukkig had hij de pet diep over 't hoofd gelrokken, zoodat de oogen behouden bleven. Het aansteken der lantaarns van ry wielen, motorrijwielen en automobielen moet vol gende week geschieden om 8.45, die van andere voertuigen om 9.15. Donderdag, toen 't nogal knapjes regende, heeft een der kiezers in het stern-bureau Koestraat zijn parapluie laten staan. Zij is terug te bekomen aan het Commis sariaat van politie. Dat meDige last oos eigenlijk een steun is, merken wij eerst op, wanneer we hem heb ben afgeschud. Uit den omtrek. Tot wachter aan de Eembrug is benoemd E. van IJkuu, schipper te Eemues. Do overplaatsing van de heeren M. Buijten- huis, stations-chef te Huister Heide, als chef naar Harderwijk, en VV. H. Buytenhuis, waarnemend chef te Harderwijk, als chef naar Huis ter Heide, geschiedt op l5 Juli. Maundag komt ouk de tclegraaf-afdeeling van het regiment geuie-troepeu in het kamp van Zeist. Den 19den wordt dat kamp bezocht door officieren-leerlingen van hel 3e studiejaar der Hoogere Krijgsschool, die er drie dagen blij ven. Wandelaars mogen wel denken om de spriogprueven, welke bijna iedere» werkdag op bet kampterrein worden gehouden. Er staan wel roodu vluggen, eu wuaischuwiugs- bonten, maar beter is 't toch, iu 't geheel zich niet op de heide te wagen. De hoogste schoorsteen van Nederland Dezer dagen wupperde de Nederlandsche vlag op den nieuwen schoorsteen der myD Oranje- Nassau I te Heerlen. Deze schoorsteen, gebouwd door de firma Ter- becu, te Post bij Aken, is de hoogste in Neder land, n.l. 73 M. Tot nu toe was een schoorsteen te Enschedé van 63 M. de hoogste. Genoemde firma voltooide het bouwwerk in ongeveer 10 weken, zonder dut er ook maar het geringste ongeluk voorviel. De nieuwe schoorsteen dient voor de in aan bouw zijnde gioote clcctrischo centrale, welke voorioopig stroom zal leveren voor de Oranje- Nassau I en II door onderaardsche geleiding lungs don spoorweg. Als het hoog water is, verschijnt in den Nyl een merkwaardige visch, door de Arabieren fa- baka geheeteu. Zijn lichaam is met tuai slijm bedekt behalve de buik, die van talrijke rchorpe stekols voorzien is.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2