BIJVOEGSEL Stadsnieuws. behoorende bij de Amersfoortsche Courant uitgave Firma A. H. van CLEEFF. van ZATERDAG 17 JULI 1909. Het volgende adres is verzonden aan den Raad dezer Gemeente Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen de Christelijke Bestuurders Bond te Amersfoort, omvattende de volgende ver- eenigiugende afd. Amersfoort van Patri monium, de R. K. Volksbond en onderaf- deelingen, de afd. Protestantsch Christelijk Spoor- en Tramwegpersoneel, afd. Neder- hradache Christelijke Bouwvakarbeidersbond, afd. U. K. Spoor- en Tramwegvereeniging, te Amersfoort; gelet, dat in bet meereudeel der arbeids contracten, die in de Gemeente Amersfoort door da patroons aan de arbeiders zijn voor gelegd en door hen moesten worden getee- kend, de gunstige bepalingen, genoemd in de wet op de huur van dienstboden en werk lieden voor een groot gedeelte, krachtens die zelfde wet, geschrapt zijn; dat ook bij het uitvoeren van aanbestede Gemeentewerken deze bepalingen, in hoofd zaak die, welke genoemd zyn in art. 1638 c en d van bovengenoemde wel, krachtens art. 1638 c 7e lid dier wet van onwaarde worden gemaakt gelet, dat by den wetgever, by desamen- stelling der wet, het oogmerk heeft voor- fgezeten, door verschillende gunstige bopa- ingen voor arbeiders een betere verhouding tus-chen patroon en arbeider te scheppen verzoekt uw college te willen bepalen, dat in de besteksbepalingen van de werkeD, die van Gemeentewege wordeu aanbesteed en uitgevoerd, het art. 1638 o en d van ge noemde wet, met uitzondering van art. 1638 7e lid, worden opgenomen. 't Welk doende, enz. Bij dit adres is gevoegd de volgende toe lichting Het is uw college zeker niet ontgaan, dat van de zyde der patroons veel tegen kanting i» ondervonden om by de invoe ring van de Wet op het arbeidscontract die bepalingen op te nemen, die vau belang zyn voor de arbeiders, inzonderheid de art. 1638 o en d, terwyl toch volgens de Memorie van toelichting, uitgegeven bij het ontwerp der wet, het in de bedoeling des wetgevers heeft gelegen, doer deze boide artikelen een gunstiger toestand dan voor heen voor de arbeiders te scheppen. Alboe- wel door verschillende patroons is te ken den gegeveD, dut sommige bepalingen niet wel uitvoerbaar zyn, is daarvoor echter tot heden nog geen bewijs geleverd. Wij ver trouwen dan ook, dat, waar enkele werkge vers deze gunstige bepalingen in practyk hebben gebracht, meerdere zullen volgen. Wijzüo van oordeel, dat iu deze gewichtige aangelegenheid de eerste stap zal moeten worden gedaan door de Gemeente, wanneer zy als werkgeefster optreedt, en de band- having van du artikelen voornoemd van groot belang is. Laat het Gemeentebestuur toe, dat bij de uitvoerng van Gemeentewerken de gunstige bepalingen niet worden nageleefd, dan kun nen de particuliere patroons zich hierop terecht beroepen en krygen zy als het ware een vrybrief, deze te schrappen. vVy nemen bierby de vrijheid, U er op te wijzen, dat o.a. de Gemeente Deventer op een zelfJe verzoek van de arbeidersver- eeaigingeu goedgunstig heeft beschikt, even eens de Gemeente Zeist, waar, op voorstel van B. en W.. voortaan de gunstige bepa lingen zullen worden opgenomen. Met den meesten aandrang dit adres bij Uw college aanbevelende, teeltenen wy met de meeste hoogachting, enz. la de «Staatscourant" is afgekondigd de wet waarbij de gelegenheid tot inwisseling van munt biljetten van tien gulden alsnog wordt opengesteld tot 1 October a. s. Maar dat is dan ook de allerlaatste ter mijn. In den ouderdom van 84 jaar is hier gis ter na langdurige ziekte overleden mevrouw D. A. Bakker, weduwe vau dr. N. Meursinge. Nog lang zal mevrouw Meursinge io her innering blijver bij ontelbaar velen, die zij weldeed en by de verschillende instellingen van nut en weldadigheid die zy krachtig steunde. De heer J. C. A. Arnold i3 aan de Rijks Landbouwschool te Wageningen bevorderd tot het 3e stadiejaar. In »De Prins" is opgenomen een goed ge lijkend portret van kolonel J. Th. H. Min- fels, den nieuwbenoemden commandant van et 1e regiment huzaren. De «Nederlandsche Illustratie" bevat twee toede reproducties van kiekjes, genomen door eu photograaf Tb. F. van der Pol, van het- atscheid van bet eskadron ordonnansen op 1 Juli van den Burgemeester en van de offi cieren, die het bij zyn vertrek uit Amers foort uitgeleide deden. Tal van burgerlijke en militaire autoritei ten benevens vele subalterne officieren van bier begaven zich gistermiddag naar «Soest- dijk" waar H. M. de Koningin-Moeder ont ving in de verschillende zalen van het Paleis. De stafoiuziek van het 5e regiment infan terie gaf daurby een matinee. De party, aanvankelijk als tuin-partij be doeld, ving aan om 3 uur en eindigde te 5 uur. Voor het raam van Mackintosh' passige- bureau aan den Soesterweg is aangebracht een groote zeekaart waarop de route en het verblyf, naar de laatste berichten, van de stoomschepen der Maatschappy «Nederland" is aangegeven. Dat bureau zond ons teveDs een keurig uitgevoeiden dagwijzer voor tochten met de booten der «Nederland" naar Marokko en Algiers. Luitenant-generaal A. Kool, commandant van het veldleger heeft na vijftigjarigen ofliciersdienst tegen 1 November out dag ge vraagd. Het 5e regiment iofanteiie zal van 6 tot 14 September onder leiding van zyn com mandant oefeningen houden in de omstre ken van Amersfoort. Op die dagen kampeert bij Zeist het le regiment infanterie. Luitenant F. N. M. Burman EycktotZuy- lichem wordt 31 Juli op zyn verzoek over geplaatst van het f e regiment infanterie naar het 7e regiment te Amsterdam. Do Minister van Oorlog heeft thans bepaald, dat voor de toepassing der laatste zinsuede van art. 109 der Militiewet 1901 (kadervor ming) elk der in Muart eu in September af to leveren gedeelten moeten beschouwd wor den als êan geheel met zijn eigen eerste- oefening van acht en een halve maaud en zyn eigen daarmede aansluitend blijvend godeelte van twee maanden. De adspiranten-klasse (acht-maanders) vol brengt haar diensttijd hierdoor onafgebroken. Wat betreft de vier-maarders (waaronder ook zy, die zich voor kadervorming hebben aangemeld of daartoe zijn aangewezen) deze maken deel uit van de Maartploeg ol van de Septemberploeg, overeenkomstig de aan wijzing daartoe door de vastgestelde loting. De sterkte van de najaarsploeg der lich ting 1909, die lusschen 16 en 30 September wordt ingelijfd, is op 5350 bepaald. Het con tingent voor de proviocie Utrecht is vastge steld op 260 man. 't Ziet er met bet weer nog alles behalve bemoedigend uit. Uit alle landen komeD hartverscheurende klachteD. Uit Zwitserland wordt sneeuwval gemeldde temperatuur daalde Jaar tot 4 graden onder nul. De kuurplaatsen hebben veel te lijden te Luzern zijn in Juni maar 25 681 vreemdelingen aan gekomen, tegen 66741 in Juui 1908. Maar overal ook verwacht men met eenigen grond langzame, doch aanhoudeade verbete ring en afnemende regens. Hier is 't er anders niet warmer op. De temperatuur van het water in de zwemschool daalde van 63 graden gister- tot 61 graden Fahrenheit hedenochtend. Aan de markk erd gister aangevoerd 900 Kilo boeren bole tin de Centrale bot er- mijn 2350 Kilo ua^ezouten eu 3775 Kilo gezouten fabrieksboter onder Rijkscontrole. De prijs aan de mark was fl.35 af 1.45, aan de mijnt 1.11 af 1.18 voor de oogezouten en f 1.13 a f 1.22 voor de gezouten boter. De lantaarns van auto's en ry wielen moe ten volgende week werden aangestoken ui terlijk i m 8.37, die van de andere voertuigen om 9.07. Een koperslagersknechtje kreeg gisteravond by het aanzetten van een nog niet vaststaande pomp deze zoodanig op de linkerhand, dut drie vingers zeer ernstig werden gekneusd. Een stukadoorsknechl brak byna op het zelfde oogenbiik het rechterbeen doordien de stelling waarop hij in het Militair hospi taal werkzaam was door den zeer gladden vloer der zaal uitschoot. Zijn kameraad kwam er af met een bloedneus. De waarnemend keurmeester der visch keurde gister op de markt een partij gerookte visch af, die onder politie-toezieht verder on bruikbaar werd gomaakt voor de comsumptie. Voor de eigenares is aan het Commissari- aat van politie terug te bekomen een blik ken busje waarin o.a. een huissleutel. Tweemaal over heeft zich gister het wei nig verkwikkelijk geval voorgedaan, dat be schonken meoschen met rijtuig en al naar het politie-bureau moesten worden gebracht 's ochtends een Nijkerker, 's avonds een Amersfoorter. De paarden en de rijtuigje» werden cp schutslal gebracht, natuurlijk op kosten van de eigenaars, die daardoor al een heel duur uit-je hebben gehad. Een vrouw, dio gisteravond om nachtver blijf kwam by de politie, bleek dermate aan eeu harer beenen verwond, dat zy heden op kosten der Gemeente in een logementje werd gehuisvest, Tegei) iemand uit Leusdon is hier gister proces-verbaal opgemaakt wegens het mis handelen van zyn hond in bet openbaar.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 5