Dinsdag 27 Juli 1909. No. 7692. 58e Jaargang. OP REIS. UITGAVE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden/"l. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel* abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht KORTEGRACHT9 stbus 9. Telephoon 19. Aan onze abonné's die tijdelijk elders, binnen- dan wel buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage en met opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de elfde wijze de geregelde toezending van de „Amersfoortsche Courant" tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter openbure kennis.dat volgens schrij ven van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht d.d. 22 Juli 1909, 4e afd. no. 3562,2443, de schietoefening te houden van het fort IJMUIDEN zal plaatsen op 2b, 29, 30 en 31 Juli a.s. in plaats "an op 30 en 31 Juli a.s. Amersfoort, 26 Juli 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Longtuberculose en longtering. Dr. A. Schuld, Directeur vau het sanatorium Oranje Nassau's-ooul, heeft verledeo jaar iu eeu kleiu boekje, dat hy doet uitreiken aan de patiënteu zoowel als van het personeel van dat sanatorium, zoo bekuopt mogelijk saamgevat wat ieder hunner en ook anderen dienen le weten van bovengenoemde zitk- ten. Van der Beek's liofboekbandel, te 's-Gra- venbage, zond het ons ter aankondiging toe met het verzoek: „mocht U willen meewer ken tot ernstige bestrijding van een steeds toenemende volksziekte, dan zal bespreking door U daartoe oelangiijk kunnen bijdragen''. We heuoen eerst er ous toe gezet, het te bespreken, doch al heel spoedig kwam er zóo veel, dat bij ieder bekend moest wezen iu het boekje voor, dat we maar be sloten, het m zijn geheel al te di ukken. Daaruoor komt de inhoud onder zeer veler ougeu en wordt het doel te beier bereikt. Het maakt niet de miusle pretentie van geleerdheid, doch is vervat iu de volgeude 17 Vragen eu Autwoorden 1. Wat verstaat meu onder tuberculose? Tuberculose is een besmettelijke ziekte, die alle deelcn van hot meuscheltjk en dier !yk lichaam kan aantasten. Het veelvuldigsl tast zij de longen aan, als longtubeieu- lose. 2 Is longtuberculose en borst- of long tering hel zelfde Neen. Eerst wanneer de tuberculose van de long laugerea tijd bestaai, kan zij over gaan iu borst- eu lougleliug. 3. Kun men dezen overgang van longtuber culose in longtering voorkomen'.' In vele gevallen, ja. door tydig de long tuberculose te behandelen. 4. Wat is de oorzaak der tubercu lose De oorzaak der tuberculose is de tuber kelbacil, die van buiten ui het lichaam dringt en zich daarin vermenigvuldigt. Bacillen zijn plantjes, zóo kleiü, dat men ze slechts door de sterkste vergrootglazen (microscopen) te zien kan krijgen. 5. Krijgt meu altijd tuberculose, wanneer tuberkelbacillen het lichaam biuueudringei. Neen, slechts wanneer men vatbaar is voor tuberculose. 6. Kau een gezond mensch vatbaar wor den voor tuberculose'? Ja, door allerlei ooizaken, alsuitputtende ziekleu uitspattingen, ovtrmaiigen geeste lijken en licuamelijken arbeid, zorg eu ver driet, onvoldoende voeding, ongezond be roep, maar vooral door drankmisbruik en door het bewonen van ongezonde, slecht gereinigde en slecht geventileerde woningen. 7. Is tuberculose erfelijk? Neenwel zyn de kinderen van lijders aan tuberculose zeer vatbaar voor deze ziekte en moeten dus nog zorgvuldiger dan anderen opgevoed worden. 8. Kan men de tuberculose ODtgaau, zelfs als men er voor vatbaar is? Ja. In de eerste plaats door op een gezonde wijze te leven en aldus de vatbaarheid te verminderenin de tweede plaats door de tuberkelbacillen te vermijden en mede te werken tot hun verdelging. 9. Hoe moet men leven om zijn vatbaar heid voor tuberculose te verminderen Houd dag en nacht (óok 's winters) éen of twee ramen van zit- en slaapkamer open. Wasch U vóór het aankleedeu geheel met koud water. Kleed U doelmatig vraag hierin den dok ter om raad. Zorg Vuor goede, geregelde voeding; rookt niet, of matig; vermijd het verblijf in ver trekken, waar gerookt wordt en maak geen misbruik van sterkedrank80 pCt. der dronkaards sterft aan tuberculose. Neem geregeld éen of twee uren per dag lichaamsbeweging in de opeu lucht; liefst wandelen. 10. Wat moet men doen om de tuber kelbacillen te vermijden en mede le werken tot bun verdelging? In de meeste gevallen komen de bacillen voor in het door een lijder aa.i longtuoer- culose opgehoeste slijm. Daarin zitten milüoenen tuberkelbacillen. Zoodra zij zijn opgedroogd eu tot stof ge worden, komt het stol met de tuberkelba cillen in de lucht en kunueii deze door mond en neus in het lichaam van anderen dringen. Daarom: «spuw niet op den groud, Zelfs al gelooft gij U vrij vau lougtuberculuse, want men kan reeds ziek ziju zouder het te weten en men geelt in ieder geval eeu slecht voor beeld aau anderen, blechts wie zelf met op den grond spuwt, kan hei mei rechtaan anderen verbieden. Élke lijder aan lougtuberculuse, die opgeeft, is tegenover gezin eu omgeving verplicht, het opgehoeste slijm iu sputum- flacons of spuwbakkeu op te vutigeD. Spuwen iu den zakdoek is ten sterkste af te keuren, daar het slijm in den doek opdroogt en later, bij het uit den zak halen van deu zakdoek, het stof r.iet de bacillen in de lucht en aan de haudeu komt. Wie opgeeft, scbaffe zich een zaksputum- flacon aan, voor zeer billijken prys in elkeu ïnstrumentenwinkel te verkrygen. In fabrieken, wei kplaatsen, scholen, kazer nes, kantoren, calé'.s enz. plaatse men spuw bakken iu voldoend aantal, gevuld met wat wal er (ot beter 10 pCt. lysol). Men ledige sputumflacous eu spuwbakken iu kachel ol privaat en reinige ze dagelijks. Draai bet hoofd om en boud de hand voor den mond als gij hoest of mest. Moet gij hoesten of opgeven, ga dan even uil hei gezelschap. Bedwing uw hoest als gy niet behoeft op te geven. Dit is zeer goed moge lijk. Moeders, als gij longtuberculose hebt, zoent uw kindereu met op deu mond, maar op het voorhoofd Wasch uw handen dikwijls en vóór bet eten altydzorgt, dat ook uw huisgenooten dit doen. 11. Is een lijder aan tuberculose gevaar lijk voor anderen Zeker, indien hij bovenstaande voorschrif ten niet opvolgt. Komt men ze echter nauw gezet na, dan is men niet alleen niet ge vaarlek, doch kan zelfs, door anderen te ondemebteu, veel goed doen in zijn om gang. 12. Kan men het stol ook onschadelijk maken Ja. In de eerste plaats door het zonlicht, dut de tuberkeluacillcn vrij snel doodt, er op te laten schyneu. Men zorge dus voor veel licht in huis (dunue gordynen en deze meestal open geen bedsteden of alcoven). In de tweede plaats door nooit droog te vegen, doch altijd nat, met natte doeken of met vochtige theebladeren Het stof trekt in de bladerendeze gooit men in kachel of privaat. Ten Jerde door al hetgeen met een lijder in aanraking is geweest, te laten ontsmetten (liefst de geheele kamer; vraag hierin den dokter om raad). Ten vierde door geen kleeden doch vloer zeilen te gebruiken of houten vloeren of tegelvloeren, vooral in slaapkamers. Verder door al'.ijd buiten in bet zonlicht kleeden, enz. uit te kloppen. 13. Moet men ook niet voedingsmiddelen oppassen 1 Ja. Vooral met de melk, daar een groot gedeelte der koeien tuberculose heelt (paarl- zucht) en de melk tuberkelbacillen kan be vatten. Drink dus slechts gekookte of ziektekiem- vrije melk! Door koken sterft de tuberkelbacil. 14. Moet men bij het kiezen van een woning ook voorzichtig zijn Ja. Heelt in een woning tuberculose ge- beerseht dan late men haar eerst ontsmet ten ook bij twijfel. Verder kieze men bij voorkeur een wo ning met tuin eu zoo mogelijk ruim. Lucht en licht zijn de eerste vereischten voor een goed huis. 15. Is longtuberculose geneeslijk Ja, doch alleen onder zekere voorwaarden. Eêu bepaald middel uit de apotb< ek, dat ze ker genezing brengt, bestaat Diet, óok al beweren vele kwakzalvers dit. Echter wordt vaak genezing gekregen door rust, trissche lucht, goede voeding eo goed geneeskundig toezicht. 16. Moet men daarvoor naar een sana torium Ja, althaus eenigen lyd. Ten eerste is de lucht niet overal zoo gezond als daar, waar de sanatoria gebouwd ziju. Ten tweede hebben slechts weinig men- schen zelfbeheersching genoeg om te rniddeu der huisgenooten die volstrekte rust te hou den, welke voor de genezing noodzakelijk is, en bovendien leeft men thuis te veel mede met alle dagelijksche beslommeringen eu zorgen. Ook de g< est moet rusten. Tea derde ontbreekt vaak de juiste, d. w. z. goede en goed geregelde, voeding en het geregeld toezicht van den dokter. Dit alles vindt men in een sanatorium, waar men nauwkeurig leert, hoe zich met het oog op ziju ziekte te gedragen. Boven dien volgt men daar gemakkelijker de voor schriften, wyl het gezamenlijk geschiedt. Men „kuurt" gemakkelijker met allen dau alleen. 17. Wanneer moet men naar een sana torium gaan Zoodra de ziekte ontdekt is. Wie aan zijn gezondheid twijfelt, raadplege zijn dokter en late zich onderzoeken. Werkt allen mede tot verspreiding van bovenstaande wenken, opdat de tuberculose als volksziekte vermindere of verdwijne. De tijd, dat men, door longtuberculose aange tast, aan lering moet bezwijken, is voorbij. Voor velen wellicht hee! wat, dat bekend is. Voor nog meer, veel waarover ze nog niet zoo dachten. En de eenig ware manier om deze volks ziekte met vrucht te bestrijden, is voorkomen. Frankrijk en Dnitschland. Onder dezen titel komt in de Revue des deux Mondes" een belangwekkend artikel voor van André Tardieu, waarin deze de ontwikkeling der betrekkingen tusschen de beide buurstaten iu den laatsten tijd bespreekt. Volgens Tardieu zijn de Triple entente (Fraukryk, Ruslaod, Engeland) en de Triple alliantie (Duiisclilaiid, Oostenryk, Italië) de meest belangrijke grondslagen voor bet Europeesch evenwicht. Daarom gaat hij boe deze verbintenissen zich in de laatste na jaren hebben vervormd of gevormd en welke waarborgen zij voor de toekomst bieden. Van de betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitscbland hangt meer af dan de vei ligheid van deze beide landen alleen. Heel Europa beeft er belang bij, dat zy zoo cor rect mogelijk blijven. Na den oorlog met Duitscbland in 1870 en 1871 en de daaruit voor Frankrijk voort gekomen nederlaag heeft Frankrijk's politiek ten doel gehad Frankrijk's verheffiug. Zijn Staatslieden trachtten zooveel mogelijk de diplomatieke gevolgen van den Frauscb-Duit- scben oorlog uit te wisschen. Natuurlijk moest dit Duitscbland ontstemmen. Toch beeft een beele reeks Ministers dien arbeid beproefd, ieder naar zyn wijze de methoden waren verschillend, doch het doel bleef bet zelfde. De eerste schrede naar dat doel was de alliantie met Rusland. Daarop volgden de herziening van de verdragsn ten opzichte van Tunis, het verdrag over de Middelland- sche Zee, de toenadering tot Ei-geland, welke iaugzamerhaud voerde tot du latere politiek met dit Rijk, de entente met SpaDje. Einde lijk brachten de Russiscb-Japansche verzoe king en de Eugelsch-Russische toenadering een innerlijke harmonie in alle deze verhou dingen. Dnitschland, van zijn kant, trachtte alle pogingen, die tot het bovenstaande leidden, tegen te werken; bet laatst en bet scherpst kwam dit uit in de Algeciras-couferentie, doch toen bleek óok, dat de verkregen toe naderingen sterker waren dan Duitschland gemeend had. Die conferentie bracht een nieuwe orienteeiiog der politiek te weeg, die na vele moeilykhcdeu eindelijk in het Duitsche-Fransch Marokko-vei drag vau 9 Fe bruari 1909 eeu gelukkige oplossing heeft gevonden. Tardieu betreurt bet, dat dit verdrag niet eerder is gesloten. DuilscMand bad dan al lang op den steun van Fraukiijk tul het be houd van den vrede kunnen rekenen. Deze ts slechts dan blijvend, zoo hy voor beide lauden op gelijke grondslagen berust. Als persuueu, die van Duitscbe zijde daar toe hebben bijgedrageu, noemt Tardieu den Keizer en Von Biilow, die, na lang beea en weer slingeren, eindelijk ziju daden in over eenstemming bracht met zijn woorden, vooris den Duiischen gezant te Weeneu VonTschir- sebky, den Staatssecretaris Von Schön en Prius Radolin. Aan Frausehen kant noemt hij in het bij zonder Picbon en Cambon. Hij telt dan de gelegenheden op, die Duitscbland en Frank rijk op economisch en wetenscnappelijk ge bied na groote ongelukken ot uit artistieke aanleiding, éen zelfde gedachte deden hebben en spreekt er zyn voldoening over uit, dat beide landen, iu weerwil vau alle herinne ringen en verschillen, op het gebied van kunst en wetenschap, weldadigheid en m> nschen- liefde toch elkaar konden vinden. Voor de economische betrekkit gen van beide landen heelt bij nog eenige wenschen over, want, naar zijn inzicht, verbindereD de voorstan ders van beschermende rechten in de beide landen nog maar al te dikwyls.dat beslissei.de schreden ter toenadering worden ge daan. Wat de toekomst brengen zal? De geschiedenis, zegt Tardieu, stelt een grens voorde mogelijkheden der verzoening. Bismarck's genie heeft door de annexatie vau Elzas en Lotharingen .een atgrond ge opend, die zich moeilijk laat overbruggen maar noen dr Frausehen, noch de Duitsehers van tegenwoordig zijn verantwoordelijk voor een staat van zaken, waarvan zij beiden de bezwaren ondervindeu. Voor de liefde tot den vrede van beide vclkereo is eebtor de omstandigheid borg, dat sedert 1904 meer malen een oorlog scheen te naderen en dit toch noch te Berlyn, noch te Parys

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1