Zaterdag 31 Juli 1909. No. 7694. 58e Jaargang. AMERSF00HTSC1E COURANT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regol- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en ontoigenings* advertentiën oer regel 15 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25 elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 stbus 9. Tolophoon 19. OP REIS. Aan onze abonné's die tijdeljjk elders binnen^ dan wel buitenlands, vertoeven wordt op aanvrage en met duidelijk© opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de „Amersfoortsche Courant" tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Ge meente, dai de door den Directeur van 's Rijks- directe belastingen, enz. te Utrecht executoor ver klaarde kohieren Nos. 9, 10 en 11 vau de Personeele belasting over het dienstjaar 1909 aan den Ontvanger van 's Ryks directe belastingen alhier zyn ler ha d gesteld aan wien ieder verplicht is, zijnen aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort den 30 Juli 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIER8. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis van belanghebbenden, dat volgens schrijven van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht d.d. 26 Juli 1909, no. 3667/2615, op 6 en zoo noodig ook op 7 Augustus .1909 eene schietoefening zal worden gehouden van het fort Harssens. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt de reede van Texel tot op 4500 M. van het fort. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien, die drie uur vóór het begin der oelening halfstok en éen uur vóór de oefening geheel voorgeheachen wordt, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de ware rich tingen, waarin gevuurd zal worden. Bovendien zal er op den avond vóór en op de dagen, waarop gevuurd wordt, een waar schuwingsbord geplaatst worden bij het gebouw van den vischafslag aan de buitenhaven, ver meldende in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl bij het torpedomagazijn en aan den ingang der haven borden zullen ge plaatst worden, waarop is aangegeven de be- teekenis der gekleurde vlaggen als voigtrood witte vlag beteekent Noord, wit-zwarte vlag N. O., zwarte vlag Oost. Amersfoort, 29 Juli 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJ TIERS. De Eem. Ouder dagteekeniog van 24 Juli varzond de Kamer van Koophandel en Fabrieken het volgende schiyven aan den Raad der •Gemeente Amersfoort: Zooals uw vergadering bekend is, worden 'herhaaldelijk klachten geuit over de te ge ringe diepte van het vaarwater vóoi' den mond van de rivier de Eem, zoomede over ondiepteu in die rivier zelve in de vaargeul gelegen, die zeer lastig en belemmerend zyn voor de scheepvaart. Meermuleu werd de gegrondheid dier klachten in twyfel getrokken, doch in de laatste maanden ontving onze Kamer ver schillende klachten daarover en werden be paalde plaatsen in die vaargeul aangewezui, waarop rveds schepen waren vustgeluopen. Met het oog op de groote belangen voor handel en neringdoenden besloot de Kamer in haar vergadering van 6 Mei 1Ü09, zelve een onderzoek in te stellen. Zij meende voor dit onderzoek zich de hulp te moeten verzekeren van een bevoegd deskundige en weudde zich daarom tot den Kameraar van het Eem-college, die, na be komen machtiging, daartoe bereid was. Dit onderzoek ter plaatse is, in tegenwoor digheid van da meeste leden onzer Kamer, geschied met de stoomboot «Burgemeester van Amersfoort" op 30 Juut 1909, zoodat peilingen allëan geschied zijn juist in het vaarw iter. De waterstand werd telkens ge verifieerd aau de peilmerken van het Eem- college. Onze Kamer heeft de eer U hierbij over te leggen het door den Kameraar, dou heer H. Cnr. Jansen, opgemaakte rapport van zijn bevindingen, waarin door hem teveos de middelen zyn aangegeven, die naar zyn meening verbetering kunnen aanbrengen. Bij dit raport is tevens door hem gevoegd een schetsteekening van het lengte-profiel van den bodem van bet vaar water in de Eem. Hoewel een geheel afdoende verbetering van het vaarwater op behoorlijke diepte tot ver in zee zeker het allerwenschelykst zou zyn, doch ook zeker groote sommen zou vereischen, kan onze Kamer zich toch zeer goed vereenigen met de partieele wijzigingen, door den Kameraar in zyo rapport voorge steld, welke baars inziens reeds een aanmer kelijke verbetering zouden opleveren eu ook niet zooveel zullen kosten. Uw college gelieve bij de inzage van het rapport nog in aanmerking te nemen, dat volgens de opgenomen waterstanden in de haven gedureude de laatste twaalf roaan den op slechts 265 dagen by v 1 o e d de waterstand gelijk aan Nieuw Amsterdamse!) Peil of daarboven bereikte, duch op de overige 100 dagen, eveneens bij vloed, van 1 tot 75 c. M. onder N. A. P. bleel en dus op die dagen de ondiepten nog grooter wa ren dan op de proliel-leekening is aangege ven. By eb is de toestand dus nog ongun stiger terwijl de schepen een diepgang hebben van 140 tot 180 c. M. Verder meent de Kamer nog te mogen wijzen op de noodzikelykheid vaneen nood- licht des nachts op tiet Uosterhoofd, hetgeen het biunenkomen, dat in den regel alleen by vloed kan geschieden, zeer zou verge makkelijken, en ook op de wenschelykheid van het plaatsen van een baak op de bocht in de Eem tegenover de Groote Melm. Het zal voorzeker niet noodig zijn, oa het boven door ons aangevoerde, in verband met het rapport van den deskundige, om de noodzakelijkheid van de gevraagde verbete ringen van het vaarwater in het licht te stellen en het groote belang, voor handel en scheepvaart daarbij betroskeu. Niet alleen, dat de ulgemeene welvaart daardoor gebaat zal worden, doch verbetering van het vaarwater z tl zeker ook medewerken tot verhooging der opbrengst van het vuur-, haven- en tongeld. Onze Kamer twyfelt dan ook niet ol uw vergadering, die reeds vroeger een aanmer kelijke verbetering en uitbreiding der kadeu heeft doen plaats vinden, zal thans daarop de kroon zetten door spoedige verbetering van het vaarwater naar de haven. De Kamer van Koophandel, euz. Het hiervoren bedoeld rapport van den Kameraar van bet Eem-college, van 12 Juli 1909, luidt Gevolg gevende aan de my gedane op dracht om uw Kamer by haar onderzoek naar ondiepe plaatsen in de Eem voor te lichten, heb ik de eer U mede te deelen, dat op den 30 Juni I.I., op welken datum het instellen vau een onderzoek bepaald was, de Eem in plaats van zeer laag zooals die verscheidene dagen te voren geweest was -- tamelijk Loog was, althans zóo hoog dat, dank zy den vlood eu den N. W. wind, een twintigtal schepen tegclyk de Eem waren binnen gevaren en ons nog voorby voeren éen hunner beweerde tien dagen vóór den mond der Eem te hebben gelegen. Was liet hierdoor minder gemukkclyk met het bloote oog de ondiepe plaatsen te zien, uit de door my gedane peilingen op de be kende ondiepe plaatsen heb ik genoegzaam gegevens verzameld om U op de gebrekkige en voor de scheepvaart bepaald binder lij k o plaatsen in <i>- Een te kunnen wQsen. Ten eiude U gemakkelijker voorstelling te kunnen geven van de hinderlijkheid der on liepe plaatsen heb ik een lengte-profiel vervaardigd van do Eem, waarop de waior- standen betrekkelijk N. A. P. en -peilde iepte van den bodem zijn aangi Uit een ander zult U duidelyk kunnen zieo, wat in de rivier de Eem kun worden gedaan te bevordering van een meer geregelde scheepvaart, zonder nog een algeheele ver betering ter hand te nemen. Was er bij den aanvang van den tocht, die '8 morgens om 10 uur aan de haven te Amersfoort werd aangevangen, en begin van vloed, even voorbij den Baamschen dyk trad de ebbe in, waardoor van dat punt de wa terstand vallende was en zelfs zóo laag werd, dat de schepen, die nog voorden mond lagen, niet in de Eem konden varen niettegenstaan de alle pogingen daartoe werden aangewend en die zelfs door dc stoomboot beproefd werden. De waterstand aan de peilschanl by de Kleine Koppelsluis teekende 6 c. M. -f- N. A. P., terwijl de volgende waterstanden werden opgenomen aan de verkenmerkett die van wege het Heemraadschap #de rivier de Eem" zyn geplaatst tot ln den Eemmond Waterstand betrekkelijk N.AJ». in centimeters. Bodemi- diepte bptrekkelyk N.A.P. in Meters. 6 2.Ó0 0 1.45 - 1.90 6 1.30 6.5 1.05 7 1.35 14 1.15 15 - 1.25 15.5 - 1.35 20 1.25 ■f 25 2.00 -f 20 1.00 16 4.00 4- 11 1.90 N.A.P. 1.20 - 5 - 1.00 Haven van Amersfoort Bij (ie Glashut By de Drie sluizen Bocht beneden de Drie sluizen Bocht vóór Coelhorst. By Coelhorst Bocht vóór Kleine Melm By de Kleine Melm Even beneden Kleine Melm Pont aan Groote Melm Bij Groote Slaagsche sluis Bocht vóór Baarnsche dyk Bij Eemlandsche sluis By Bloklandscbe sluis ln den Eemmond 200 a 300 M. in zee Behalve de ondiepe plaatsen in den Eem mond waarover nader zyn de ondiepten in de bochten van geen groote lengto en ont staan zy door aanspoeling van grond, welko op andere plaatsen der rivier zyn of worden afgeslagen. Met betrekkelijk geringe kosten zyn, door middel vau baggeren, die ondiepten op te ruimen en zal dit gedurende enkele jareu een groote verbetering zijn. Het spreekt echter vanzelf, dat oa eeoige jaren deze ondiepten opnieuw zullen ontstaan, do£h met even geringe mo< ito zullen zy dan door baggeren weder kunnen wordeuweg- genomeu. Het afslaan van de kanten eu het geregeld nederleggen van dun grond in de vaargeul heeft plaats door den stroom en is niet ge heel te koeren dan door ufgraving van bochten. Anders is bet gesteld met de ondiepten in den mond der Eem, welke een grootere ulmeting hebben en veroorzaakt worden door aanslibbing uit zee. Door den slechten toestand van het Zuider- hoofd wordt het aangevoerde slib niet op gehouden, maar met den golfslag tusschen de palen door in de monding van de Eem gespoten, door het veel betere üosterhoofd tegengehouden en moet duardoor in den mond der Eem blijven liggen. Naar mijn me-Jiifng zou die toestand veel te verbeteren zyn door het Zuiderboufd to vervangen door een steeneu hoofd, legen den golfslag verdedigd door beton of bazalt- zuilen. Dit Zuiderhoofd zou dan langer en hooger moeten zyn dan hot Oostorhoofd eu wol om de volgende rodon. Achter het steenen Zuiderhoofd blijft het slib beslist liggen. Wat er van door den stroom voorbij gedreven wordt, komt niet in do monding, maar gaat dan, door do grootere lengte van bet Zuiderhoofd, vóór het Oosterboofd heen in de groote bocht daarachter, ulwaar het door den veel minder sterken stroom gele genheid heeft om te bszioken. En voorta het uitbaggeren en op diepte brengen van de vaargeul. Alleen zoodanige uitvoering zal rn.i. goede resultaten oplevereo, terwijl bij den tegen- woordigen toostand het geneela jaar door gebaggerd zou moeten worden om de vaar geul op behoorlijke breedte en diepte te kunnen houden, daar de aanslibbing het zeilde blijft en geneigd is, bol osrsl de uit gebaggerde geulen te vuIIod. Du Kameraar, euz. Een enkel woord over doel matige opvoeding van kinderen. De eenvoudigste levenswijze is de gezondste Wilt gij mentenen kweoken, sterk naar lichaam on zitl, voedt uw kinderen dan op xoo eenvou dig mogelijk. Bij een dergelyko natuurlijke levenswijxe zullen zjj ook niet zou licht bedreigd worden met die vreeseljjkste aller tegenwoordige verschrikkingen: xmuwxwakio en zenuwover- prikkeling. Veel licht en veel lucht, krachtige voeding en veel vrijheid van beweging, xivdaar de middelen, die ons ter beschikking slaan om die vijandin der menschheid verre te honden. V6or alles die twee gewichiigsto factorenlicht en lucht. Dit xjjn immers eerste levensvoor waarden zie maar hoe de bloem sich steeds naar het licht wendt I En de xon vertoont zich toch al niet te dikwyle in ons klimaat, dus ge niet van elk hurer stiulen. Laat de kinderen, xoo dun mogelijk gekleed, urenlang in den tuin rond- loopen in hot volle, warme xonnelioht. Niet voor niets schrijven ome knapte doctoren de zonae- en luohtbaden voor. Daarom Iaat de plek, voor speelplaats ingericht, de zonnigste uit heel uw tuin xjjn en laat xe daar by voor keur blootvoots ronddartelen laat xo vooral ook hut hoofd onbedekt dragenzonnesteken komen hier toch niet voor. Zorg wel, dat se niet to veel water drinken in de zomermaanden dat kan iu ons klimaat weer oen soort warmte- nandoening veroorzaken. Verder, laat ze toch elk vry uurtje dc sohool logt tóch al genoeg beslag op hen vry buiten rondloop»n, en, hebt ge geen tuin, laat dan toch vooral de ramen dog en nacht open gedurende hot warme jaargetijde. Wordt er in de kinderkamer goed gestookt, dan kan xelfs den hcelen winter door, net venster daar op oen kier staan. En kleedt de kinderen toch nooit te dik de huid moet altijd vrij kunnen ademen. En nu over bot stuk der voeding. Geef ze flink, volop, maar heel eonvoudigen kost, hoofdzakelijk bestaande uit melk, vruch ten en groenten, afgewisseld met eieren eo vleeaoh. Dwing de kinderen niet tot eten en xie vooral niet zoo angstvallig too, of ze toch wel alles op hobben, want dan vindt menig kind hot heel interressant om zich eens te houden of het honger heeft. Het zal hoe langer zoo nukiger worden met oten; vandaag de soep te warm, morgen te zout, en oen volgenden kror weer te dik vindenenz. De mnaityd wordt dan een ware kwelling op die manier. Hot is waar, aat sommigen kinderen ean soort voorbeschiktheid hebben tot kuren en humeu righeid cn ontegenzeglijk dient men dan mot groote strengheid en consequentie te werk te gaan „O, wil je geen melkdan moet Antje zo maai- weer mee nemenHeeft het kleine ding nu honger, dan xnl het wel eieren voor zijn geld kiozon en is hei een kleine styfkop, welnu, dan leort het heel gezond eens do straf van den honger kennen en zal in het vervolg zoo'n kuur wel niet meer uithalen. Komt het nu een onkelen keer eens voor, dat het kind workelyk weinig of geen eetlust heeft, dan nog, moet men niet te veel ingaan op zoo'n buials er geen ongesteldheid aan ten

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1