Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Laatste] Markt] grondslag ligt, welnu, dan komt dat vanzelf wel weer terechten juist door het kind niet te veel te ontzien, kan er nog een flinke ge tonde jongen rit groeien, die zijn ouders verraat met een nonger nis een wolf. Vinden ze eens iets wat minder lekker, geef er hun toch nooit iets anders voor in plaats naderhand zullen ze u dankbaar zijn, dat gij hen zoo van alles hebt leeren eten. En vooral wen hen aan eenvoudals een kind nooit an ders dan water heeft gedronken, zal het ook geen bier verlangen. Kinderen hebben ouk veel minder afwisseling noodig dan volwassenen. En pa8 met eenvoudig opgevoede kinderen zal de gemeenschappelijke maaltijd een genoeglijk oo- genblik van den dag zijn anders wordt het een kwelling en een dwingpartij, van het begin tot het einde. De kinderen moeten met lust en graagte eten van al hetgeen er op tafel komt, aan zullen zij de grooteren ook aansteken met hun vroolijken eetlust en de maaltjjd zal een oogenblik van uitspanning zijn, voor ouders en kinderen beiden. En heb ik nu met het oog op de maaltijden de grootste strengheid gepredikt, aan den an deren kant wil ik ook wei eens een goed woordje spreken voor de vrijheid van onze kin deren. Niet vrijheid buitens-, maar juist binnens huis. Laat de kinderen daar toch naar hartelust stoeien en vroolijk zqn. Die dat niet hebben kan, blijve eenvoudig weg van de kinderkamer. Want een kinderkamer moet er zijn Juist wat ons volwassenen zoo zenuwachtig maakt om ons heen, dat voortdurend heen- en weer dra ven, dat springen en klauteren, dat jubelen en schreeuwen, die drukte en dat lawaai, kortom, dat hebben de kleinen juist noodig om niet zenuwachtig te worden. Het voortdurend verbieden en bestraffen, het opsluiten in kelder of kolenhok, of de bedreiging daarmee, wat allemaal zwarte gevolgen zijn van het verblijf der kinderen in kamer ot salon, dat alle3 eischt te veel inspanning en zellbeheer- sching van de zenuwen der kinderen. Is dan eens een enkele keer een zieke in huis of komt er buitengewoon bezoek, dan, natuurlijk, zullen ze zich wat moeten schikken en voegen en dit zal ook werkelijk des te beter gaan, naarmate de kinderen anders meer vrijheid genieten. Het klinkt misschien eigenaardig, en velen moeders zal het gewaagd lijken, maar vraag de kinderen gerust zelf wat ze het liefst doen en ze zullen, bijna zonder uitzondering, het voor hen gezondste kiezen. Heusch het behoeft juist geen kostbaar genoegen te zijn, waarop ge zf het meest kunt tracteereneen heerlijk rond- plassen in het heldere beekje, een vroolijk stoeien op de wei, waar ze kapelletjes achterna zitten, dat zijn allemaal diDgen, die veel meer in hun smaak vallen, Maar vooral moeten zij dergelijke genoegens ongestoord kunnen genieten en niet -oortdurend moeten zij achterna gezeten worden, of ze hun kleeren toch al?-je-blieft niet vuil maken, enz., enz. Dus, in korte woorden saamgevatals men zich in alles maar aan het eenvoudige en natuurlijke houdt, dan kan het niet missen, of men zal xjjn kinderen zien opgroeien tot gezonde, sterke menschen. Aldus de schrijver der Hygiënische causerieën in „De Huishoudgids". H. M. de Koningin-Moeder schonk een bij drage van f 50 aan de vereeniging „Joan van Oldenbarneveld" te Amersfoort, welke bier een gedenkteeken wil oprichten voor Hol land's eersten Raadpensionaris, van 1586 tot 1618, die hier 14 September 1547 werd ge boren en in 1563 Amersfoort metterwoon ▼erliet. Et- wordt nogmaals de aandacht op ge vestigd, dat op prentbriefkaarten, gefrankeerd met 1 cent, geen andere schriftelijke mede- deelingen mogen voorkomen dan de naam, het beroep, de woonplaats van den afzender, alsmede de datum van afzending en de aan- wüziog drukwerk. Voldoen ze niet aan deze bepalingen en dragen ze het opschrift «druk werk", dan worden zeniet verzonden; vol doen ze niet aan de bepalingen en dragen ze niet bet opschrift drukwerk, docb de aan wijzing briefkaart (enz.), dan worden ze met verhoogd port belast doorgezonden. Bij spuit 3 zijn benoemd tot onder-brand meester, in plaats vao den heer Job. M. Reinboud, die nu wijlen den beer G. Blok als brandmeester verving, de heer J. C. de Haun, en in diens plaats tot commandeur de heer A. de Kruif. De Ryks-commissie voor de monumenten van geschiedenis en kunst zal doen restau- reerea het fraaie geveltje aan de Krankele- deostraat waar thans gevestigd is de tim mermanswerkplaats van de firma Haanscbo- sehoten Moester. Luileuant-kolonel A. G. M. J. baron Van Olderneel, directeur der Ry- en hoefsmid- school, en mevrouw dineerden Donderdag ten Paleizs „Soestdijk". De by het 4e regiment vesting-artillerie nieuwbenoemde 2e luitenant A. 1. de Stop- Selaar Blydesteyn komt in garnizoen te Den .elder. J)e „Nederlandsehe Illustratie" bevat een portret van G'br. Heinz. De heer J. P. de Jager verwierf het eind diploma A, meeruitgebreid Imager onderwijs. De jongedames 11. M. Kaarsgaren en T. A. C. Kemna behaalden de iloofd-akte. Stafmuzikant J. S. van der Werf compo neerde een militaire marsch, getiteld „Ons Regiment", welke hij opdroeg aan het offi cierskorps van het 5e regiment infanterie. De heer A. M. M. van Beek, thans te Oosterhout, is benoemd tot rector der St. Joseph-kerk te Nijmegen. Missionaris G. Wantenaar, die Woensdag iu de Henricus-kerk hier zijn eerste Mis op droeg, is door den Aartsbisschop van Londen benoemd tot professor aan het Klein-semi- narie te Mill ilill. Ook de nieuwe Minister van Oorlog zal Donderdagmiddags half twee audiëntie ver- leenen. Ter gelegenheid van den 51slen verjaar dag van H. M. de Koningin-moeder zal het garnizoen aanstaanden Maandagmiddag om 12 uur een groote parade houden op het terrein aan de Regenlesse-laan. De troepen worden gecommandeerd door luitenant-kolonel A. Holland, van het 5e regiment infanterie, en zullen de honneurs bewijzen aan generaal-majoor J. H. A. Nier- strasz, commandant der 4e divisie. De geborduurde regiraents-nummers op den kraag der tuniek en op de schouderbe dekkingen zullen worden vervangen door metalen cyfers. Dr. P. A. Voerman, thans te Geertruiden- berg, wordt 3 Augustus gedetacheerd in do legerplaats bij Harskamp, waar van dien dag tot 12 Augustus bet 5e regiment infanterie kampeert. Paardenarts 2e klasse J. Eggink, thans gedetacheerd bij de Hoefsmidscbool hier, wordt 16 Augustus overgeplaatst naar het le regiment veld-artillerie te Utrecht. De beëediging der nieuwbenoemde officie ren herkomstig van de Kon. Militaire Aca demie zal plaats hebben op 14 Augustus. Luitenant-kolonel H. Kemper wordt in den nieuwen cursus als eerste officier aan de Kon. Militaire Academie vervangen door majoor A. J. de Booij, van het 4e regiment veld artillerie. Bij het Donderdag te Zeist gehouden concours-hippique werden de volgende prij zen behaald door paarden van stadgenooien concours rijpaarden van officieren of heer rijders: 3d prijs „King of freedom" van rit meester-adjudant F. G. de Bas springconcours officierspaarden2e pr. „Dreadnought" van luitenant C. H. Labou- chereBestuursprijzeo „Gigolette", van lui tenant Laboucbère, en „Cleric" van luitenant Jhr. J. A. Roëll. Bij den schietwedstrijd van 13 Juni tot 26 Juli te Vaassen gehouden ter gelegenheid van het 10-jarig beslaan der schietvereeniging «Prius Hendrik" aldaar, werden do volgende prijzen behaald door korpsen of schutters uit Amersfoort korpswedstrijd geweer, 200 M„ maximum 250 punten; 5e prijs «Prins Hendrik" met 180 p; 7e pr. «Voor Koningin en vaderland" met 166 p. korpswedstrijd buks, 12 M., maximum 500 punten Eereprijs «Voor Koningin en vader land" met 483 p.3e pr. «Prins Hendrik" met 458 p. Vrye baau buks, maximum 300 punten, (eerste prijs behaald met 298 p.)5e pr. R. J. vau Eimeren '*96 p., 13e pr. Th. de Jager 293 p., 16e pr. J. W. van der Eist 292 punten. De prijsuitdeeling heeft plaats op 8 Augus tus, zoodat deze wedstrijd dan zoetjesaan volle twee maanden heeft geduurd. Heel wat schutters van hier, die er aan deelnamen, hebben geleerd hoe men zoo'n wedstrijd uiet moet inrichten. De uitreiking der pryzen, behaald in den Provincialen wedstrijd uitgeschreven dooi de schietvereeniging «Neerlands driekleur" te Utrecht, zal daar hedenavond plaats heb ben. Alle schutters uit de Provincie zyn daarby welkom. Bij gunstig weer wordt morgenmiddag iet 3e abonnements-concert op «Birkhoveu" gegeven. Aanvang 3 uur. De «Amersfoortsche Muziek-vereen'giog" zal Maandagavond, op den jaardag van H. M. de Koningin-Moeder, een concert geven in de tent op het Plantsoen. Dien zelfden avond geelt het muziekkorps van het 4e regiment huzaren, uit Deveuter, onder directie van den heer C. G. Goovaarts, een coucert op het terras van «Amicitia", waarvan het programma luidt: 1. Volkelied Le daupbio, marsch 2. Ouverture „L'exil" In lauscbiger Nacht, Walzer 4. Faotaisie aur „Paillasse", drame iyrique G. Callier. E. Marsal. M. Zithrer. L. Liogloia. De ballon «Rotterdam", die Donderdag- raiddag omstreeks half een over deze Ge meente drief, is omstreeks 3 uur neerge daald te Gieteloo bij Almelo. De grootst bereikte hoogte was 2500 K. M. De Amersfoortsche precessie naar Keve laar wordt gehouden op 16 Augustus. Vertrek van hier des ochieuds 8 uur. De kinderen der »Anna-vereeniging", het matigheidsgenootschap voor de R. K. jeugd, zal volgende week onder geleide van leden dor «Maria-vereeniging" zijn jaarlyksch feestje hebben op «Het Stort". Door 65 neringdoenden te Hoorn werd, ter bevordering van de Zondagsrust, aan den stationschef verzocht, aan hen geadres seerde bestelgoederen in 't vervolg niet meer op Zondag te doen bezorgen. Een mooi voorbeeld. Bij een der grossiers hier vervoegde zich de ze week een Duitscher om, eer op 1 Augustus de belasting op lucifers in werking treedt, diens geheeleu reusachtigen voorraad vuur- houtjes op te koopen. Toch zal die belasting het eerste jaar niet meevallen èn omdat de Duitschers ontzaglijke voorraden hebbeniugeslagen èn omdat zy thans lucifers fabriceereu van dubbele lengte met aan elk uiteinde een kop, welk laatste de wetgever niet heeft voorzien. De nieuwe winterhoeden stellen, wat aan gaat hun omvang, al het tot hiertoe ver- scbeoene in de schaduw, aldus «Pe Manu- (acturier" en het blad zegt niet te overdrijven, wanneer het beweert, dat de randen van sommige hoeden letterlijk tot op de schouders der draagsters reiken. Voorloopig zal echter alleen de rechterzijde naar beneden geslagen zijn, want de linker is meestal zeer fantas tisch opgeslagen. Dan is er voorloopig toch nog een klein kansje om in een nauwe straat een zóo be hoede dame te passeeren. De weerkundigen getuigen en men be hoeft geen weerkundige te zijn om het te weten dat het jaar 1909 tot dusverre een buitengewoon nat jaar is. De cijfers van den regenval zijn over 't algemeen aanmerkelijk boven bet gemiddelde en die van Juni zijn buitengewoon hoog. Hoeveel schade daardoor wel is gedaan aan den graan-, klaver- en hooioogst en nog aau tal vau andere gewassen in verschil lende landen zal later blijken. En de ouderwetsche troost van „hierna beter" schijnt nog niet heel nabij te wezen. Althans de Engelsche meteoroloog Hugh Clements voorspelt, dat er in Augustus af en toe een mooie dag zal komen, doch dat er geen vast mooi weer komt vóór Septem ber. Als het dan eindelyk maar komt. Aan de markt werd gister aangevoerd 1U00 Kilo boerenboteraam de Centrale botermijn 3175 Kilo ongezouten en 2925 Kilo gezouten boter onder Rijks-keur. De prijs aan de maikt was fl.30 af 1.45, aan de mijn f 1.13 a fl.20 voor de ongezou ten en 11.14 a f 1.22 voor de gezouten boter. Het aansteken der lantaarns van rijwielen, motorrijwielen en automobielen moet vol gende week geschieden om 8.15die van de overige voertuigen moeten uiterlijk te 8.45 worden aangestoken. Een minderjarige jongen uit Druten, die hier rondzwierf, is door de politie aange houden en naar huis geleideen andere, die te Gouda werd aangehouden, is door haar naar zijn ouders te Zwolle gebracht. Een in het Politieblad gesignaleerde werd mede aangehouden, doch kon, na zijn f2 boete te hebben betaald, vrij uit gaan. Het leven van een raensch is een boek. Daarom, draag zorg, dat er in uw levensboek geen vlekken of vouwen voorkomen, waut gij kunt er geen bladen uitscheuren. Uit don omtrok. Met ingang van 1 Augustus wordt op het plaatselijk telefoonnet te Baarn nachtdienst ingevoerd voor Baarn en Soest. En te Amersfoort? Het jaarfijksche groote kampfeest der ge nie in de legerplaats by Zeist zal dit jaar gehouden worden op Maandag 2 Augustus. Als bijzonder nuininer op het uitgebreide feeslprogram geldt ditmaal het planten van een Juliuuaboom. 's Middags de gebruikelijke wedstrijden en avonds bioscoop-voorstelling, electrische verlichting der tuinen en tot slot groot vuurwerk. Van het station Huis ter Heide bereikt men het kamp gemakkelijk langs den Amers- foortschen straatweg. Wir tnnzen Ringelreihen, oua der Operette „Die Dollar- pril] zaai n" Grande fantaiaie sur l'opéra „La Juivo" Avee aplomb, marscb log muizenvallen geen doel meer heb ben nu de geduchte luchtschepen hoe linger zoo meer worden voltooid en betrouwbaar zijn in de hand van een kundig bestuurder. En juist wil men hier beginneu met de stelling-Amsterdam te voltooien. lu dit verband mag ook wel vermeld het volgende berichtje uit het »N. v. d. D." Te West-Grafdijk (N.-H.) zijn in de sluis, in tegenwoordigheid van het Bestuur van den Eilandspolder, door de genie proeven genomen om te zien hoe men in tijd van oorlog dien polder kan inundeeren. Die proe ven zyn slechts ten deele geslaagd, daar bleek, dat de zware deur, voorzien van 9 kleppen, die in de sluis geplaatst is en waar door de inundatie geschieden mnet, van onderen zooveel water doorliet, dat de sluis deuren niet geopend konden worden. Inhoud „Wereldkroniek" 31 Juli: Blériol per vliegmachine wer hot Kanaal Do nationaal-Deensche tentoonstelling te Aarhus De wedrennen te Leeuwarden Perso nalia De nieuwe Minister van óorlog De Engelsche vlootschouw op de Theems Concours hippique te Nijmegen Kro niek van de week De Vierjaarlyksche lo Arnhem Carioaturen uit het buitenland Humor en luim. Het verluidt, dat de Middelbaie landbouw school te Wageningen wordt gesplitst iu een Nederlaudsche en een Koloniale uldeoling, welke laatste hoogst vermuodelyk wordt ge vestigd te Deventer. Door een der Duitsche bladen wordt be toogd, dat de vestingen in tyd van oor Een nieuwe bronnenzoeker. Het is een nieuw instrument, dat door twee Franschen, met name Daquin en Diénert, is uitgevonden en op een vergadering der Parijsohe Académie des Seiecnes veel bijval verwierf. Het instrument heet „Acoustéle" en bestaat uit een dubbelwan dige trompet, in welks breede uiteinde een soort kegel bevestigd is, die met het grondvlak naar het nauwe uiteinde van de trompet gericht is. De dubbele wand dient om alle geluiden uit te dooven. Aan het nauwe uiteiude van de trom. pet zijn twee gummi-slangen, voorzien van ebo- nieten oorknoppen, bevestigd, zoodat men de uiteinden in de ooren kan steken op de wijze als vroeger bij de phonograten en thans nog bij stethoscopen en phonetoscopen. Bij het zoeken naar water wordt het instru ment op de volgende wijze gebruikt. Men muakt iu den grond een gat van twintig tot dertig centimeter diep, plaatst daarin een schaal met water en hierin de recht opstaande trompet. Nu bedekt men het ouderste deel der trompet losjeB met aarde en steekt de gehoor- bnisjes in de ooren. Is er ondergrondsch water, duii zal men een geluid hooreu als van wind in een woud. Het geluid wordt belangrijk sterker, wanneer er een ondergrondsch kanaal is. Uit proeven blijkt, dat er voorloopig alleen goede resultaten te verwachten zijn, indien het ondergrondsche water stroomt. In ieder geval is de uilvinding voor vaklieden belangrijk ge noeg om aan het volmaken hun aandacht te schenken. Waar blijft al die saccharine In „de Suiker", tweemaaiidelijksch orgaan van den Anti-sujker- accijnsbond, vinden we het volgend statiatiekje van den saccharine-invoer in Nederlandin 1899 2000 K.ü.1900 7087 K.ü.1901 9018 K.G. 1902 9373 K.G. 1903 15 951 K.G.1904 20 990 K.G.1905 19 061 K.G.1900 19 536 K.G.; 1907 28 220 K.G. Tegen het ongecontroleerd gebruik dezer stof moet Nederland beschermd worden door een Sacharine-wet. Saccharine bezit niet alleen geen voedingswaarde, maar wordt door velen geacht zeor nadeelig voor de gezondheid te zijn, zegt het blad De „Illustration" geeft een zestal zeer merkwaar dige photo'd van twee beelden, telkens drie. De bovenste geven van drie zijden een afbeelding van een Japansch beeldje, ongeveer 400 jaar oud, misschien nog ouder; het is 40 c. M. hoog, van vaalblauw porselein, sterk gecaraculeerd. Do on derste drie vertoonen den veelbesproken Balzac, van Rodin. De overeenkomst is treffend. De afgebeelde Japanner 8taat achterover, ongeveer in de houding van den Balzac, ook met een wijde jas aan, en het hoofd, de haren, de kne vel alles bijna het zelfde. Het beeldje, dat Rodin nooit gezien heelt, be hoort tol do collectie van een Parijsch verzame laar van Japansche oudheden. Wel '/onderlijk, die overeenkomst tusschen twee kunstwerken, met een tusschenruimie van ruim 400 jaar gemaakt op de eene en de andere helft van den aardbol. Een huis in elf uren gebouwd. Dit is het record, dat de jonge natuurlijk Amerikaan- sche architect W. C. Cari, te St. Louis, op zijn naam heeft gebracht. Hij wilde op zijn trouwdag met dezen snel- bouw zijn vrouwtje eens een verrassing berei den en is er In geslaagd. Nog 's morgens om zes uur was er geen steen en geen plauk te bekennen op de plek, waai het huis zou verryzen. Precies om zeven uur kwamen de wagens, die ul het materiaal aan brachten zandsteenen, bakateenen, deurposten, planken, balken. De warkverdeeling was vooraf tot in de minsto bijzonderheden afgesproken de deelen van het geraamte warenby elkaar gelegd en afgepast, de raamvullingen gereed, zoodat alles slechts op den steenen ondergrond behoefde, te worden opgebouwd. Na anderhalf uur was het fundament klaar. Snel groeido daarop het houten gestel, do mu ren werden met hout bekleed, en, terwijl om twaalf uur do leidekkers met bun arbeid be gonnen, werkten binnenin reeds do timmerlui en do electrotoehnici, die de electrische draden legden. Terwijl de timmerlui nog aan het trap penhuis bezig waren, kwamen do schilders, om de met hout bekleedt) wanden aan den «"k»! Met klokslag van den hun gereedecb terreinde kleine f bestaat uit een ge ontvang-vestibule en mers. Nauwelijks w de^meubelwagene k» later ontving het j0n zijn vrienden op een Bij den bouw, i Magazine", werden hout en 12 00 daklai andere latten voor de Men seint ons u Van de vierde t,ro gere Burgerschool u het eind-examen tlerl met 5-jarigen cursus* ontvingen hedenmij Bikker, H. van M Keiser, B, Kruyne.j- W. van der Valk. Ook van deze g daten geslaagd. De uitslag omtrent bekend aanstaanden PREDIK Zondag Evang. Lu Voorna. 10 uur, da. Remonslra Voorm. 10i/2 uur, ds,! Gereformeerde k Voorm. 10 uur, ds. d 's Avonds 572 uur, di Gereformeerde 'Voorm. 10 uur tls. s Avonds 57a uur, ds Vrije Gereforn Voorm. 91/2 uur, gu< 's Avonds 5 uur, god Chr. Gereform Voorm. 98/4 uur, yod 's Avonds 574 t Amersfoort, Vrij Appelen f'0.;i! f0.Nieuwe aard: Zandaarilappelen tl.i eieren f 4.k l 4,'jU eieren 10.&f0.—G Kippen f0.70 fi f 1. Piepkuikens f'0.30— Eenden 10.a fl>.- a fl.20 Wilde koup konijnen f 0.70 a li, a l'0.7ü p. p. Mugei Zeugen 1' 40. Aangevoerd Appelen, heet. aardappelen, 20U 90 000 st. Hoenders boter. Vette Vart Vurkons voor ei gen en 40 Zeugen. 1 Burgerlijke Stad van 22 tol| GEBOREN Alijda Diua, Jacoba Geertruida (Hi tus, z. van Jan Koedl lia Peters. Hel ami en Helena van (leoB Hermanus, z. van 1 rail nius de Got-y en Chrinj d. van Gen it van Wan Leeuwenkamp. Gfl homus Saudbrink eoliS Clasina d. van JobW Heere. Jobun 1W Geertruida van Waolfl rus Arnoldus Marint» Willigeoburg en J»blU Alijda Antonin, 1. Koot en Aartje vat Karei Stam en Aotoiil Willem Siegraund, Jilta en Emmy Alsbirj ONDERTROUWD: Jan Schenk en Gf» van dé Waard en M" GETROUWD: Ignatius Johannes kum en Maria Jacob' Willebrordus van l( Wilhelmina Pot. 1 en Willemijna Paul» Abbing en Bei dio: Rainier van M'u Steenbeek. OVERLEDEN:, Gysbertha BuiF, 0 Hendrik Veonendi»' gegeven kind vau I»1 Hendrik van Drie, 4 iua, d. ui

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2