Wat is het doel dezer enquête? De op 27 Juli j.l. in de groote zaal dei* sociëteit „Vereeniging" gehoud en vergadering, belegd door de 2de afdeeüng der Commissie voor de middenstands-enquête, werd, behal ve door een goede 150 middenstanders, bij gewoond door Wethouder Celosse en de Raadsleden Üostervei-n, Jorissen, Veis lleyn, Plomp, Ruys, Van Kalken en Van Duinen en het Dagelijksch bestuur var.' „Handel en Nijverheid". Mr. A. 1. M. J. baron V a n W ij n b e r g e n, lid van de Tweede Kamer voor Eist, nam te 8.20 het woord en zeide ongeveer wanneer ik als Voorzitter der 2e aldeeling van deze plaats het woord richt tot wie de uitnoodiging aannamen, mag het niet over bodig heeten, uiteen te zetten wat daaraan voorafging eu wat wij vertrouwen dat met en door uw medewerking zal vol gen. Bekend is, dat in 190 i, op voordracht van Minister Kuyper is ingesteld een Staats commissie ten einde te trachten du belangen van den middenstand beter dan tot lus ver te doen behartigen. Al zeer spoedig gingen er stemmen op, die zeidon, dat, wilde do commissie met vrucht werkzaam zijn, zij in de allereerste plaats een onderzoek moest instellen naar den toestand, dus eerst moest maken de diagnose om daarna to kunnen aangeven dp middelen ter genezing. Het duurde geruin.en tijd eer werd bD- sloten tot die enquête en pis in 1908 werd naast de Staats-commissie ingesteld een speciale enquête-commissi-, tot wipr Alge- meene Voorzitter werd benoemd het Kamer lid dr. Bos, een man van zeer groote gaven, tegelijk theoretisch en practise»» zear ont wikkeld, de aangewezen leider. Ten einde een duidelijk inzicht te geven in het doel dezer enquête-commissie lasspr. nu een deel der rede 0 October 1908 ge houden door Minister Talina ter installatie van de commissie, en hel antwoord van dr. Bos. Zoodra de commissie was geïnstalleerd, is zij aan net werk getogen. Zij werkt over het geheele land en is verdeeld in IJ aiilee- lingen, van welke er éen omvat de Provin ciën Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht en bestaat uit de heer en M. 11. J. Fiedeldy Dop, A. den Held, mr. J. B. II. van Schaik als Secretaris, en mij als Voorzitter. Iedere afdeeling onderzoekt dus een be paald gedeelte dos lands, doch alle afdeelir.- gen houden voortdurend voeling, zoowel onderling als met de centrale commissie otn aldus te komen tot éen algemeen rapport. Het algemeen plan van actie werd vastge steld en voor de wurk-methodo te rade gegaan met do werkwijze, in het buitenlaod met vrucht beoefend. Ten einde een juist beeld te krijgen, zal een onderzoek worden ingesteld in Gemoeu- ten beneden 2000 inwoners, in Gemeenten van 2000 tot20 000 inwoners, en in Gemeen ten van meer dan 20000 inwoners. In de Gemeenten beneden 2d00 inwoners geschipdt het onderzoek middels vragenlijs ten, die aan de Gemeentebesturen ter in vulling wonion gezondenin Gemeenten boven 20 000 inwoners wordt geen ondei zoek ingesteld naar den middenstand in zijn ge heel, doch naar een met zorg gekozen branchein de Gemeenten met 2000 tot 20000 inwoners geschiedt het onderzoek naai den geheelen middenstand, althans in '20 X 3 of 00 speciaal uitgekozen typen-Gemeenten. Toen de Staats-commissie dit plan had vastgesteld, bleek haar, dat enkele Gemeenten met meer dan 20000 inwoners van zóo veel belang waren, dat zij daarvoor een uitzondering meende te moeten maken op den regel en zóo kwam het, dut Alkmaar en Amersfoort apart zullen worden onder zocht; Amersfoort, waar de middenstand reeds heeft getoond Veel ta willen en vet i te kunnen, zal daardoor dit voorrecht hebben (applaus) dat echter ook groote veranlwoor- delijtcheid oplegt. Plet onderzoek I" Amersfoort zal plaats hebben schriltelijk het vournaam.-t deel en mondeling, beide naar een vastgestelde Handleiding. Ten slotte zd tie Algemeenc Secretaris uit al die gegevens samenstellen het Algemeen verslag voor de Regeeiing. Lei nu op. Voor dit verslag is noodig een goed, zuiver en vooral nauwkeurig beeld en aan dit beeld is te komen door iemand, die bereid en in staat is, liet te maken. Voor Amersloort zal het verslag maken tie heer P. baron Lewe van Middelstum. Dat hij zich bereid verklaarde voor dit omvangrijk werk is zeker hieraan toe te schrijven, d't hij overtuigd is van het zeer hooge en algemeen belang. Een leider van zulk een onderzoek oogst gewoonlijk weinig dank en moestul veel tegenwerking. Toch hebben wij het geluk geöad, ook hier iemand te vinden, die bereid is, ons te helpen, ongeacht hot succes. Wij zijn hem daarvoor hoogst dankbaar en ik meun in uw aller naam te spreken, als ik hem dank voor zijn bereidwilligheid (applaus). Vooral hiervan moet gij allen doordron gen wezen, dat van het al dan niet slagen van deze beschrijving afhangt het al duu niet ge lukken der g' heele enquête. Weliswaar wordt later ook een mondeling onderzoek ingesteld, doch dit is slechts aanvulling om een hetere aansluiting te krijgen, doch kan niet dienen om goed te maken als Ia-t schriftelijk deel van het onderzoek is bedorven. Houdt «lit toch vooral goed vast, dat de beschrijving is de grondslag van het rapport aan de ltugfifriug. Deugt dus die beschrij ving niet, dan kan «Ie Regeering uok niets doen voor den middenstand. Die beschrijving bevat oen historisch overzicht van omstreeks 1874 tot den hui dige» dag, welk overzicht voor de vroegere tijden wordt verkregen langs den olïicicelen weg, dat is Vuil Gemeentebesturen, Kamers van Koophandel, enz. Van de Gemeent besturen ondervonden we overal voel mede werking doch waar hier een der hooron Wethouders en vele Raadsleden aanwezig zijn, verzoek ik ook hun medewerking op «le zelfde loyale wijze als overal elders wer I of wordt verleend en ik verirouw dan ook dat het historische deel ook hier wel terecht zal komen. Doch daarna eu daarnaast, de huidige toe- staud. De gegevens hiervoor moeten worden ver strekt door den middenstand zeiven, door zijn organisaties en vereenigingen, maar ook door ieder middenstander individueel en hiervan hangt vooral af of er iets terecht zul komen van het onderzoek. De Regeering km veel doen, wil zelfs heel veel doen, doch de meestbulanghebbenden dienen voorop te gaan, eerlijk en trouw mee te werken. Bij de opening van bet üe Mid denstands-congres heeft Minister Talma nog zoo duidelijk gezegd, dat de middenstand niet alles moet verwachten van buitenaf, doch •/.■■if «le hand aan de ploeg moet slaan, zelf moet voorgaan in de guede richting. En wat moet go nu doen Niet veel, doch het weinige zoo goed mogelijk. De viru nUjst'-n een ulgemeene en een voor uw bijzondere branche of vak moet gij geheel iiauwk-urip, nuar waarheid en met goe Je trouw invullen. Hei: onverschillige houding moet gij ter zijde leggen, wint met onverschilligheid zijt ge niet onaangenaam aan de Regeenng, of aan de Commissie, of aan den heer Léwe, doch aan uzeiven. Als gij zegt, dat gij met die vragen niets te maken hebt, moet gij het niet kwalijk nemen als de Regeering later tot U zegt: ik heb niets met ulieden te maken. In «le iaatste jaren is veel geklaagd dooi den middenstand, en zelfs beweerd, dat die van boven en van onder wordt doodgedrongen Gij hebt het in uw macht, dil te voorkomen. Do Regeering wil U thans help-n U krach tiger te makendaarom tast toe. Er is ook gezegd, dat er veel is gedaan voor den landbouw en den arbeidenden stand eu dat niets werd gedaan voor den midden stand. Dat is waar, doch daartoe is ook ge houden de arbeids-euquéte, waartoe de ar beiders met hart eu ziel hebben meegewerkt en waarvan zij thans de vruchten plukken in den vorm van menige sociale wei. De landbouw-enquête, eveueens dour de landbou wers krachtig bevorderd, had tot gevolg vele administratieve maatregelen door welke de landbouw in een koite spanne tijds zicht baar is vooruit gegaan. Ziedaar het gevolg van «Ie medewerking van lion, die hun eigen belang begre pen. Thans staat te gebeuren precies het zelf de voor den middenstand en als nu ook de middenstand eerlijk en goed meewerkt, mo gen wo gegronde hoop koesteren, dat even eens tul van Itegeerings-maatregelen in het belang van den middenstand worden ge nomen. De Regeering vraagt thanswat hebt ge voor grieven, welke zijn uw klach ten Zwijg t de middenstand op die vraag, dan zal er niets gebeuren. Een onderzoek, dat 2 of 3 jaren duren gaat, kost heel veel moeite, tijd en geld. Heeft het eenmaal pla its gehad en is net mislukt dan is voor tientallen jaren «ie kans op verUeteiing verkeken. Dan zal de middenstand blijven klagen, doch niemand zal dau nog medelijden met u hebben, want

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 5