Dinsdag 3 Augustus 1909. No. 7695. 58e Jaargang. OP REIS. AMERSFOOHTSCHE COURANT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1.— franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- te AMERSFOORT. abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, ofïicieële- en onteigenings- fIRMA A H VAM CLEEFF advertentiën Der r#egel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25 elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten KORTEGRACHT 9 evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. Telephoon 19. Aan onze abonné's die tijdelyk elders binnen- dan wel buitenlands, vertoeven wordt op aanvrage en met dvildelylss opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de „Ainersfoortsche Courant" tijdens hun uitstedigheid zich verzekerpn. KENNISGEVINGEN. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER ea WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gezien het besluit van den Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht, van den 20- Juli 1909. No. 3518/2414, 4e afdeeling (.Provin, ciaalblad no. 53); Gelet op de ari.t. 25, 26, 50 en 51 der Militie- wet 1901 en op art. 21 van het Koninklijk be sluit d.d. 2 December 1901 (Staatsblad No. 230) laatstelijk aaiwevuld en gewijzigd bij de Wet van 5 December 1908 J3tbl. no. 347). Doen te weten, dat de loting der vóór den len Juli van dit jaar voor de Militie ingeschre venen. behoorende tot de lichting van lulO, in het Gymnastieklokaal van de openbare Lagere school 2e soort, aan de Hellestraat alhier gele gen, zal geschieden op Maandag 16 Augustus 1909, oantevangen des voormiddags tien uren voor de ingeschrevenen wier geslachtsnaam be- gint met de letters A tot en met F en op Dinsdag 17 Augustus 1909, des voormiidags te 10 uur, voor de ingeschrevenen wier geslachts naam begint met de letters G tot en niet Z. En voorts, dat op Maandag 23 en Dinsdag 24 Augustus aanstaande, telkens van 's voor middags 10 tot 12 uur en van 1 tot 3 uur des namiddags, door of vanwege de lotelingen (ge. st' and door twee getuigen) bij den Burgemees ter ten Raadnuize aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften, vermeld in de le en 2e zin snede van art. 51 der wet, luidende als volgt „Om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of dien van broeders te verkrygen, moet men overleggen een paspoort of andei bewijs van outslag of een uittreksel uit het stamboek, of een bewijs van werkelijken dienst". „Ter bekoming van vrijstelling wegens broe- deidienst moet men bovendien overleggen een getuigschrift van den Burgemeester, waaruit het getal zonen tot het gezin behoorende blijkt" En art. 42 eerste lid van aangenaaid Konink lijk besluit: „Het bewijsstuk, vermeld in de eerste zin snede van art. 51 der wet, kun, zoo het niet reeds ingevolge art. 39, 3e lid van dit besluit ouder den Burgemeester berust, ten minste tien dagen vóór den dui waarop de zitting van den Militieraad werd geopend, worden ingeleverd bij den Burgemeester der Gemeente, in welke de loteling die vrijstelling verlangt wegens eigen militairen dienst of wegens broederdienst, voor de militie is ingeschreven". „Eindelijk, dat het opgeven der reden van vrijstelling, het inleveren van de benoodigde bewijsstukken en het doen opmaken van het bij de wet gevorderde getuigschrift niet voi doende is om zich de vrijstelling te verzekereQ, waarop de lotelingen ir.eenen aanspraak te kunnen maken, maar dat hun belang medebrengt om bovendien de vrijstelling te vragen in de zitting van den Militieraad of op den tijd daarvoor overeenkomstig art. 46 van boven, genoemd Koninklijk besluit bepaald. Amersfoort, 3 Augustus 1909. Burgemeester en Wethoudere voornoemd, De Burgemeester, WUJJ TIERS. De Secretaris, J. K. H. de BEAUFORT, loco-Secr. De Hoofdingenieur-Directeur van den Rijks waterstaat in de 6de Directie brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, in verband met de vernieuwing van de Willemsbrug over de Singel- gracht (Keulsche Vaart) te Utrecht, het water in de Keulscne Vaart en in net Merwedekanaal op 10 tot en met 13 Augustus 1909 zal worden afgelaten tot 0.23 Meter plus N. A. P. of 0.35 Meter min P P. aan de peilschaal aan de Weerdsluis te Utrecht. De Hoofdingenieur- Directeur, R. J. CASTEN DIJK. Beroepskeuze. Het i9 weer iu den tijd der examens. „De eene helft van Nederland vraagt de heltt leeg", heeft eens iemand met eeDige overdrijving gezegd; maar er schuilt toch wel iets waars in. Wie in den laatsten tijd de couranten inzag, stuitte telkens op lange lijsten van na men van gelukkigeu, die toegelaten wa ren tot Hoogere Burgerschool of Gym nasium, overgegaan waren, voorwaarde lijk o schrikkelijke vacantie of onvoorwaardelijkof ook van hen, die zoo gelukkig waren, het eind-diploma te verwerven van de inrichting waar zij hun jeugd lief en -leed gedurende 3, 5 of 6 jaren hadden geleden, en gevormd waren om het leven verder in te gaan, gewapend met een goede dosis kennis, die hun van nat zal zijn en met mis schien nog grootere dosis, die zij zoo spoedig mogelijk zullen vergeten. Elke zomer voorziet onze maatschappij opnieuw van grooten toevoer op de ar beidsmarkt, en die lange lijsten van geslaagden-voor-eindexamens doet voor hem. die wat verder denkt aldu3 schrijft het N. v. h. N. de vraag rij zen wat wordt er van al die jongelui Natuurlijk vallen er al dadelijk heel wat af, die niet op de groote voederkrib der maatschappij zijn aangewezen. Er zijn er, die hun einddiploma van Hoogere Burgerschool of Gymnasium haalden als eersten stap op den verderen weg dei- studie, die officier, dokter, leeraar willen worden. Over dezulken hebben wij 't nu niet ook uiet over die gelukkigen, die na de school te hebben afgeloopeu, hun kennis productief gaan maken in de zaak van vader, oom of ander familielid, waar een plaats voor hen is opengehouden of werd gecreëerd en waar zij eens als patroon zul len optreden. Maar behalve deze categorieën zijn er honderden jougelui, die met het eindexa men de school den rug toekeeren en een plaats moeten zoeken, die zich dus ko men presenteeren op de groote arbeids markt, zeer velen zelfs nog zonder dat zij weten in welken tak van bedrijf zij een bezigheid, een toekomst willen zoe ken. Voor hen i3 het nu de grootste moei lijkheid om „er tusschen te komen", om iets te vinden, dat, al loont het misschien in den beginne niet voldoeude, toch redelyk uitzicht geeft op een behoorlijke toekomst. En voor en door hen worden nu allerlei sollicitatiebrieven geschreven en worden kennissen liefst zoo invloed rijke mogelijk aan het werk gezet om hen tot „kruiwagen" te dienen ter bereiking van een begeerlijke plaats. Slechts weinigen zijn zich bewust van den v\eg, dien zjj willen loopen, zeiden we. Men moet de pogingen hebben aan schouwd, door gediplomeerden gedaan, om „iets" te krijgen, om het even wat, en dadelyk geett men 't toe, dat het vaak een harddraverij is met weinig kans op een prijs, ot, nog juister, een loterij met zeer veel nieten. „Op een kantoor" is vaak een ideaal en maar al te weinig wordt er ouder scheid gemaakt en naar toekomst ge vraagd, al3 maar eerst de sollicitant aan een lessenaar is geplaatst. De onte vredenheid met de positie komt later wel. Hoe komt het toch, dat die toestanden zoo zijn Wat is de reden, dat elk jaar opnieuw voor allerlei betrekkinkjes hon derden sollicitanten zijnl Want een feit is 't, dat telkens opnieuw wordt beves tigd, dat voor salarisjes, die te nauwer nood voldoende zijn om een jongmensch behoorlijk huisvesting te verleenen, keu ze in overvloed is. Het is een sociaal verschijnsel, eenerzijds in de hand gewerkt dour een groote uitbreiding van het aan tal gelegenheden voor Middelbaar onder wijs en auderzijds bevorderd door het streven van vele kleine burgers om van hun kinderen iets meer te willen maken dan zij zelf zijn. Geen van beide is te veroordeelen. Hoe meer goede scholen er zijn, des te beter kan een natie zich ontwikkelen, des te krachtiger kan zij worden, en dat de menscben het voor hun kinderen hoo- gerop zoeken, is ook niet te misprijzen, hoewel er een gevaar in steekt, dat trouwens meer van paedagogische zijde gecureerd moet worden dan door den sociaal-econoom. Maar toch ligt er in het streven om den jongen „kantoorheer'' te willen laten worden een element, dat we meenen te moeten veroordeelen. Het ambacht, de handenarbeid is in discrediet geraakt. In de laatste jaren is er wel eenige rehabilitatie merkbaar, maar toch ziet men nog al te vaak, dat menscben, die zelf grove werkhanden hebben, hun zoon dat lot willen besparen en hem liever een boord en manchetten zien dragen, 't Is menschelijk, maar verkeerd. O, natuurlijk, de middenstand op de kantoorkruk moet er zijn, vooral in onzen tijd van inkt en papier, maar toch, wie zijn zoon alleen om het uiter lijk aantrekkelijke van het heer-zijn het kantoor induwt en meent hem te kort te doen, wanneer hjj hem een ambacht goed zou laten leeren, heeft het toch o.i. niet bij rechte eind. De maatschappij heeft behoefte, niet aau menscben die geen vak verstaan, maar wel aan degelijke vaklui en er zijn zooveel bedrijven, waarin een ontwik keld jougmeusch, juist omdat hij ont wikkeld is, promotie zou kunnen ma" keu als hij de moeite zou willen nemen bij zijn schoolkeunis een vak groudig te leeren. 't ls waar, als de jongen van een Meernitgebreid Lagere of een 3-jarige Burgerschool komt, lijkt hij al een beele piet, maar er is, dunkt ons, toch geen enkele reden om hem in die gedachte te 9tijven, en het is voordeeliger, hem dan nog een paar jaar op een goede vakschool te doen, zoodat hij goed toe gerust het leven ingaat als practicus, dan dat hy als aanhangsel van het „ge leeid proletariaat'1 een maatschappelijk euvel gaat worden. Voordeeliger voor hem zelf en voor deeliger voor de maatschappij. Voor hem zelf, omdat hij dan na vol. brachte vakstudie spoedig meer kan ver dienen dan op een kantoorkruk, en voordeeliger voor de maatschappij, om dat de arbeidsmarkt in de branche van solliciteerende klerken dan wat minder overvoerd zou zijn. Een vakman, die in zyu jeugd Middel baar onderwijs genoot, is tater meer waard dan iemand die van de gewone Lagere school in het vak is gekomen. Hij zal later iu den regel uitmunten door oordeel, aLemeene ontwikkeling, manieren, en al spoedig uit den grooten hoop naar voren komen. Menige zaak is verlegen om zoo iemand als werkmeester, voorman, meesterknecht, en menig patroon zal zoo iemand gaarne goed willen salarie- eren, vaak heel wat beter dan zijn klerken, die in het Fransch, Duiisch, of Engelsch moeten kunnen correspondeeren. Er is in onzen tijd zekeren rehabilitatie van het ambacht merkbaar, zeiden we boven. De kunst legt beslag op eiken tak van nijverheid en het kunstambacht vraagt ontwikkelde werklui. Waar de maatschappij dus dien kant uit wil. moet men dat staren opmerken, en o. i. doet een vader veel beter, zijn zoon te leeren, dat handenarbeid evenzeer adelt als elk ander werk. Het zit niet in boord of manchetook voor den blauwen kiel kan er achting zijn, mits maar de persoon, die hem draagt, hem weet te ee- ren. Daarom is onze raad aan de vele vaders die hun zoons met einddiploma's thuis krijgen en niet weten wat zij nu er mee zullen beginnen, deze: Als g'y 't kunt doen, doe dan uw jongen op een ambacht, als't mogelijk is,opeen Ambachtsschool of, nog beter, op een Middelbare technische school. Laat hem smid, timmerman, ma chinist, bakker, stukadoor, typograaf of wat ook worden. Vraag naar zijn lust, naar zijn aanlegen leer hem, dat werken met de handen geen schande is, omdat handenarbeid van iemand met een goed i denkend hoofd steeds zal worden gewaar- j deerd. En bovendien goede ambachtslui zijn er in ons land nooit te veel. Bevolking van het Ryk. In de „Staatscouraut" no. 107 wordt open baar goraaakt bet bevolk.ngseijfer van het Rijk op 1 Januari 1909. Dit bedroeg 2 891 930 maunen en 2933268 vrouwen, totaal5825 198. Uver de Provinciën verdeeld, waren de cijfers Provinciën. Mannen. Vrouwen. Totaal. N.-Brabant 310125 309 676 620 101 Gelderland 323832 315599 6394 il Z.-Hullund 663 457 699 82) 1.63.77 N.- H ollaud 537 421 566 093 1 11 '3 54 Zeeland 115 362 16 596 231958 Utrecht 139 960 145520 285 480 Friesland 182 727 18l) 85 62912 Uverysel lt>3l08 186 726 379 >3 i Groningen 164383 166 830 331213 Drente 90 334 82 508 112 892 Limburg 170921 163655 334 586 lu een afzonderlijk bijvoegsel op bovenge noemd nummer van de S .-Ci. is opgenomen een uittreksel uit de suusii<-k van Jen loop der bevolking iu bet ja-r 1908 van bei Rijk, de Provinciën en de Gemeenten uiet meer dan 20000 inwoners. Tariefherziening. Naar aanleiding van hot bericht, dat „De Tijd" uit 's-Gravenhage geweid, en waarin de schrijver verklaarde, uit de beste bron te i kunnen mededeelen, dat de voorbereidende werkzaamheden voor de Tariefheizieuing zijn afgeloopen en dat in het komende parlemen- laire jaar dtze ziak zeker zal worden afge daan, schrijft de „N. Cl." o.m. bet volgende We zijn op kondschap uitgegaan en ver namen, dat ten aanzien van tariefsverhoo ging zelfs de eerste bakens nog Diet zijn uitgezet. Wèl ligt het ontwerp-Harte ter behoor lijke plaatse in de archieven opbewaard, maar dit ontwerp heeft een veel te verre strek-

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1