Stadsnieuws. king, zelfs voor een groot deel van rechts, zoodat het als „ontwerp" geen waarde meor beeft. Wèl ook bestaat er een commissie, belast met het uitbrengen ran adviezen aan den Minister van Financiën ten aanzien van mid delen-versterking, waarby het den Minister natuurlek vrfj staat, van die adviezen al dan niet gebruik te maken. Maar wat betreft de voorbereidende werk zaamheden voor tariefsherziening, die volgens „De Tijd" zouden zyo afgeloopeo, moet de eerste letter nog op papier worden gezet. De eindcüfers der verschillende hooldstuk- ken voor de St<i*tsbegrootlng 1910, thans nog bii de Departementen in bewerking, moe ten eerst den Minister van Financiën hebben bereikt. Dan pas kan worden nagegaan óf en zoo ja (wat weinig betwijfelbaar is) iu welke mate middelen-versterking noodig is. Van Rijks- en Gemeente-gebouwon wap perde gister al vroeg de driekleur ter gele genheid van den jaardag van H. M. de Ko ningin-Moeder; uit particuliere woningen werd dio pas later uitgestoken, vooral in Utrechtschestraat en Langestraat toen men wist. dat H. M. bier per auto zou passeoren. Z. K. H. de Prins kwam bier omstreeks 9 uur door om H. M. op nSoostdijk" geluk to wenscben en even vóór half drie kwam Hij mol H. M. terug. In weerwil van on weer en zware regenbuien stonden langs den weg zeer velen in portieken te wachten en toen de drie auto's voorbijkwamen, ging menig iiartelHk gejuich op. Do parade werd reeds vroeg afgelast en het extra concert in Amicitia kon óokgeen voortgang hebben, De uitvoering der «Amersfocrtsche-muziek- vereeniging", op het Plantsoen, mocht zich verheugeo in meer dan gewone belangstel- Se Voorzitter de» «Oranje vereeniging" verzond telegrammen van g- lukwensch aan H. M. de Koningin-Moeder, H. M. do Ko ningin en Z. K. H. den Prins en mocht na mens H. D. dankbetuigingen ontvangen. Aan het Postk-ntoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd in Juli ingelegd bij do Rijks-postspaarbank f "3 854.14 en daaruit teruggevraagd f37125.64. Het laatste door dat kantoor uitgegeven oekje draagt het nummer 14735. Hooimaand van 1909 is al buitengewoon bijzonder ry.- geweest aan wat voor het hooi al heel weinig goed is. Het beeft in Juli zóo dikwijls «n zóo veel geregend, dat waarlijk on ne sait plus quel jour il a le plus plu. Maar de regenmeter geelt uitkomst en toont aan, dat de meeste neerslag viel op 1 Juli, niet minder dan 26.8 m.M.; de 22ste was byna net zoo'n droeve dag met 23 m.M. en van dien dag tot den laatsten was 't el- ken dag gieten van belang. Van de 31 dagen waren er slechts 13 wairop 't droog was en in 't geheel werd 136.1 m.M. neerslag afgetapt. 'tls welletjes. De tram heeft natuurlijk geprofiteerd van dit slechte weer. Zij vervoerde in Juli van dit jaar 11 844 beulende passagiers, tegen 11650 in de zelfde maand van 1908, ontving aan vervoer (595.20, tegen f583.45 en in totaal f605.20, tegen 1599.18, zoodat de opbrengst per dag- kilometer juist 11 cent meer was dan in Hooimaand 1908 toen zij f 10.73 bedroeg. Hoe slecht men toch leest. We deelden een poosje geleden mee, dat bier in September een bataljon minder zou worden ingekwartierd, en daaruit is gedis tilleerd, dat hier in 't geheel geen inkwar tiering zal komen. Wel degelijk komt die en wel van 15 tot en met 19 September, den laatsten dag als rustdag, met gemiddeld een 500 mau per dag, doch op den 17den een 700 man. Velen meenen, dat, nu hun naam op de lnkwartieringslijst voorkomt, zij ook beslist twee man in kwartier krijgen. Het aanplakken dier lijst, bevattende de perceelen die in de termen vallen, is echter niets anders dan het voldoen aan een wet telijk voorschrift. Ue politie zal binnenkort wijksgewijze do op die Jijst voorkomende huizen opnemen, waaronder cr natuurlijk zijo, die voor in kwartiering niet in aanmerking komen, óok omdat de bewoners afwezig zijo. Zij, die inkwartiering krijgen, ontvangen ▼an te voren vao den Burgemeester een kennisgeving en daarna kan men de mili tairen nog uitbesteden, waarvaD men dan vóór 10 September kennis behoort te geven aan deu Commissaris van inkwartiering, den beer R. Groenveld, ten Raadhuize,' bureau Bevolking. Indien de kantonrechter een geschil te be. handelen krijgt, voortspruitende uit bet Ar. beidacontract, dan roept bij per aangeteeicen. de kennisgeving partijen op om voor hem te verschijnen. Nu gebeurt het heel vaak. dat zakenmenschen aangeteekende brieven zonder aangegeven waarde niet afhalen, om dat zij dikwerf worden overstroomd met aangeteekende brieven, die onkel reclames behelzen. Zij moeten echter wel bedenken, dat zij óok kans loopen, tot hun eigen scha de, dat zij een oproeping als hiervoor bedoeld niet ontvangen. Een werkgever hier ter stede beeft dit tot zijn nadeel ervaren. Men zij dus gewaarschuwd. Op de Nieuwe algemoene begraafplaats werd Zaterdagmiddag ter aarde besteld het stoffelijk hulsel van den heer J. C. C. Rupp, die zóo onverwacht ontviel aan de zijnen en aan de Jongensschool, van welke hg slechts drie jaren het Hoofd mocht zijo. De heer M. L. Celosse wjjdde als Wet houder van Onderwijs aenige hartelijke w orden aaD de nagedachleuis van den jongen doode wiens verscheiden èn voor de school voor zyn gezin zulk een groot verlies is. Namens het personeel der school sprak de hoer E. Lindenhovius, het waarnemend Hoofd, dia ouder meer roemde de groote samen werking. Als Voorzitter der afdeeling van het Ned. Onderwijzers Genootschap en als vriend van den ontslapene sprak nog de heer G. A. L. Spelberg, doende uitkomen, dat de heer Rupp arbeidde langer dan 't dag was. EeD zwager van den overledene dankte voor de groote belangstelling. Zeer tot zijn leedwezen was de heerL. B. Fikkert, Arrondissements-schoolopziener, ver hinderd op den doodenakker tegenwoordig te zijn. De heer J. C. ten Bruggenkate, adjunct- commies ter Gemeente-secretarie, behaalde gister het diploma voor Gemeente-secre taris. De heer J. H. Lodder is benoemd tot onderwijzer aan de openbare Lagere school te Driebei gen. Door ingenieur A. J. Krieger zijn alle po gingen gestaakt om Roosendaal (N. B.) te voorzien van een riogtramlgn, nu door den Raad dier Gemeente elke subsidie aan zijn onderneming is geweigerd. Door Fontein's kunsthandel is uitgegeven in slechts enkele exemplaren, alle epreu- ves d'artiste een ulbum .Amersfoort", bevattende zes heel mooie lithographieën van den kunstschilder H. J. Wolter, Zij stellen voorhet typische huizenreeksje aan den achterkant der Krunkeledenstraat, gezien van het Sprengelde Hof op markt dag de Helliogstraatde Kippelpoort, van het Spui gezienhet voorniulig Schutterij- magazijn en het Paternosterstraaije. Alle heel mooi van teekening en uitvoe ring. Het album werd reeds vereerd met de iuteekening door H. M. de Koningin en H. M. de Koningin Mot d'-r. De overplaaising van den kommies le klasse bij 's Rijks-belastingen H. Wiegman van bier naar Alpbeu is ingetrokken, terwijl naar Alphen ia overgeplaatst de kommies 2e klasse J. J. Franken, uit IJselstein. Kolonel L' W. van Hoek, commandant van het 5e regiment infanterie, zal 1 No vember den dienst met pensioen verlaten en zich metterwoon vestigen te 's-Graven- bage. Het 5o regiment infanterie, bataljonsge- wijze tot vier coinpagauieëu vereenigd, mar cheerde hedenochtend om zes uur ouder bevel van luitenant-kolonel W. de Jager naar bet schietkamp bij Harskamp om daar tot 12 Augustus te blüven. De compagnieën werden aangevoerd door de kapiteins J. L. van der Moer, L. Noest, B. Reynvaan en J. C. Wagner. Moge deze 6e serie gelukkiger zijn dan haar voorgangster, die Donderdag vgf offi cierstenten en zeven manschappententen door den storm zag omwaaien. Een beetje droog weer kan men daar best gebruiken. Luitenant F. J. J. Trapman, van het 2e regiment veld-ariillerie gedetacheerd bij de Rijschool, wordt eervol ontheven va.i die detacheeriog. Zooals men zal hebben bemerkt, zijn voor de onderofficieren eenige nieuwe distinctieven vastgesteld in verband met de vei 'eeling in klassen, enz. Het gouden randje onder de ser geants- of fouriersstreep beteekent le klasse; de vergulde knoop op den kruiig duidt aan, dat de drager voldaan heeft aan het exumen voor oen hoogeren rang, terwijl de sergeanten- majoor-adminestrateur en de sorgennts-majoor instructeur onder scheiden worden door een gou den, reap, zilveren kroon op dun linkerarm. Omtrent dc beteekenis van den rang van sorgeant le klasse blijkt echter geen eenstem migheid te bestaan hg de verschillende regi menten infanterie. Ook in bet „Algemeen Militair Weokblad", uitgavo van „Ons Belang", wordt daarover ge klaagd. Het blad schrijft: Wjj hoorden, dat by sommige regimenten zij, die het radiaal voor aergeant-majoor-instruc- teur bezaten, zijn aangesteld tot sergeant le klasse. Wij hoorden ook, dat op andere plaatsen on derofficieren, die zelfs voor adjudant-onderoffi cier op de lijst stonden, niet voldeden aan het examen. Wij hoorden, dat hier het examen volledig, ginds met uitzondering van een paar vakken, elders in 't geheel niet werd afgenomen. Ook hoorden wij, dat er sergeanten le klasse als zoodanig betaald- werden van 1 April afan deren weer bij hun aanstelling te beginnen. Wij hoorden, dat sommigen werden aangesteld tot sergeant le klasse 3 jaar om daardoor ver hoogingen to kunnen toekennen, en dat bij an dere regimenten daar niet aan gedacht werd. Wij hoorden van fouriers, deéen met, de an der zonder het gouden randje, die nochtans aan de zelfde examens hadden voldaan. Wü hoorden van fouriers „drie jaar", die ver schillende verhoogingen ontvingen, terwijl ser geanten, die vroeger gedacht hadden, dat het leger niet uit enkel fouriers kan bestaan, en sergeant gebleven waren, die niet kregen, maar eerst 3 jaar le klasse moeten zijn. Wij boorden zelfs, dat bij afdeelingen gelast is aan de sergeanten om de 1» klassers geheel als meerderen te beschouwen, ook in den mili tairen groet, tnrwijl dit elders weer niet behoeft. En eindelijk hoorden wij, dat het „randje" in kwestie op vier verschillende manieren op de jas wordt genaaid. Dat „het randje" door de militaire kleeder makers op 4, zegge vier, verschillende manieren op de jas wordt genaaid, is onmiskenbaar een ramp, die zeer noodlottige gevolgen voor 't rus tig vaderland kan medebrengen. Maar toch schijnt het ons vooralsnog van meer belang, dat de vereischten voor den rang van le klasse uniform voor alle regimenten geregeld worden. „Gelijke monniken, gelijke kappeu", lijkt ons de stelregel, die hier moet worden toegepast. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat het Voorbereidend militair onderricht voortaan omstreeks half Januari zal worden gestaakt. Door de Vereeniging van Directeuren van Ambachtsscholen in Nederland worden pogin gen aangewend om reductie te verkrijgen op de lijnen der H. IJ. S. M. ten behoeve vau de leerlingen, die uit andere plaatsen hun inrichtingen bezoeken. De renners, die deelnemen aan de wieler wedstrijden, uitgeschreven door de Araster- damsche sportclub Olympia", zullen Zondag 22 Augustus Amersfoort passeeren- Men is bezig, hier een comité voor con trole en hulp te vormen. Sportbeoefenaars, die een handtje willen helpen, doen wel 't bost, zich aan te melden bij den heer J. C. Snouck, Beukenlaaü. De heer C. L. de Wilde waa gister met f 37.715 minste der 16 inschrijvers voor het uitvoeren van grondwerk bij de Cpntrale wagenwerkplaats der H. IJ. S. M. te Haar lem. De raming was f 45 107. Big de heden ten Raadhuize gehouden herbesteding voor de levering van 550 dub bele H.L. korte turf en 1315 dubbele H.L. lange turf, benoodigd voor de Gemeente gebouwen in den komenden winter, werd ingeschreven als volgt Korte Lange E. van Ijken 46 c. 26 c. Ph. M. Putman 49 c. 26 c. D. Bakkenes Zn. 49 c. 29 c. J. H. van den Heuvel 50 c. 35 c. J. van der Logt 51 c. 36 c. allen te Amersfoort. Bovendien schreef in E. Bakker, te Hasselt, in totaal voor f 600.50 Gegund aan Van IJken. Bij de aanbesteding op 20 Juli werd Korte Lange 26 E. van IJken 47 c. c. E. Bakker 47 c. 261/2 26 c. J. H. van den Heuvel 47 c. c. Jan van IJken 45 c. 27 V2 c. Wed. Koenen 48>/j c. 291/j c. D. Bakkenes Zn. 49 c. 29 c. J. van der Logt 50 c. 25 c. Ph. M. Putman 55 c. 28 c. Van drie vroolyke toeristen van hier, die dezer dagen de binnenlanden van Duiisch- land bezoc iten, liet cr een zijn beurs liggen in een hotel. In een volgende wereldstad ook van een 800 inwoners aangekomen, haastte hij zich, den waard te schryven, dat de beurs daar en daar lag en dezin te verzoeken het op reis vry onmisbaar voorwerp »postlagernd" naar een volgende verblijfplaats te zenden voor den eerlijken vinder e-» voor de fran- keerkosten kon een bedrag worden afge houden. En ziet, toon het drietal in de volgende plaats aan het Postkantoor ging informeereu, lag de beurs er, netjes verpakt, franco en wel, zonder ook maar éen PfeonU er uiten met een excuus-brief, dat zy niet vlugger was nagezonden. De auto G 370 heeft Zondag niet gepro fiteerd van het vleugje mooi weer. Zaterdagavond kwam ze hier door, ge trokken door een baver-motor, die een heelen trek had aan den zwuren wagen die geimel gesloten was en ook daardoor beei wat be kijks bad. Aan het Commissariaat van politie is voor de rechthebbende terug te bekomen een op den openbaren weg gevonden etui waario een schaar in welker armen allerlei naaige- reedschap is geborgen. Wie in 't geheim een ander kwaad doet, begaat een dubbele zonde; wie een ander in stilte weldoet, doet een dubbele weldaad. Uit den omtrek. Onze varkensfokkers krijgen op de Lon- densche markt concurrentie van de Chine.-zen- Dezer dagen is het stoomschip «Palermo" te Londen aangekomen met 4463 bevroren varkens aan boord, en deze stijve passagiers bevonden zich, voorzoover men heeft kunnen nagaan, in den besten staat. Weet de Lon- densche vleeschmarkt deze Chineesche var kens op waarde te schatten, dan kan men meer stoomschepen met bevroren varkens uit het verre Oosten tegemoet zien en zul len onze exportslachterijen wel eens de con currentie kunnen voelen. De nieuwezuivelfun.-i ,ktHoogland is thans in werking. De machinerieën voldoen goed en het geheel maakt een aangename» indruk. Moge, als alles kunt en klaar is, deze in richting medewerken tot den bloei onzer landbouwende Gemeente. Op initiatief van de Vt-reeniging voor vreemdelingenverkeer »V. V. V.", te Nun- speet, zal aldaar op Woensdag 4 en Donder dag 5 Augustus een tei toonstelling worden gehouden van bloemen, fruit en groenten. De muziekverenigingen «Hatmouie", van Harderwijk, en «Harmonie", vau Nunspeet, zullen bij die gelegenheid muziekuitvoerin gen geven. In de vergadering van den Rand der Gemeente Soest, Donderdag gehouden, kwam o.a. aan de orde een adres van den heer A. J. Krieger, ingenieur te Amersfoort, van 21 Juni 1909 be treffende het plan tot het tot stand brengen van een paardeutramwegverbinding tusschen Amersfoort en Si est, in aansluiting op de reeds bestaande puardentramwegen te Amersfoort en SoestBaarn, met verzoek, dat de Raad zich in beginsel uitspreke omtrent zedelijken en fioancieelen eteun van dit plan, met een voor stel van B. en W. om het plan te steunen door toezegging van een jaarlijksch subsidie, gedu rende 10 jaren, ten bedrage van f 400, ingaande op deo dag van aanvang der exploitatie. De Voorzitter zegt, dat de leden een afschrift van het adres met het schetskaartje hebben ontvangen en dus gelegenheid gehad hebben om een en ander te bestudeeren. B. en W. achten het in 't belang der Gemeente, dat de tramverbinding tot stand komt en stellen daarom voor als bovenomschreven, zoodat de Gemeente Amersfoort, die er 't meeste belang bij heeft, een subsidie van f800 zal moeten geven, daar adressant in 't geheel f 1200 subsi die vraagt van de betrokken Gemeenten. De heer T o p zegt, dat de Gemeente Amers foort er zeer zeker 't meeste belang bij heeft, doch dat ook de belangen van de Gemeente Soest niet weg te cijferen zijn, daar de land bouwende stand met de meeste waren naar de de markt te Amersfoort gaat en daar een flink afzetgebied vindt. Hij kan dan ook geheel met het voorstel van B. en W. meegaan. Ook de heer W i 1 k e n e gaat gaarne met het voorstel van B. en W. mede, maar wil het subsi die van jaar tot jaar verleenen. De heer Van Klooster vindt het vreemd, dat de bewoners van de Birk niets van zicb heb ben laten hooreD, bijvoorbeeld door de inzen ding van een adres van adhaesie aan den Raad, daar zij toch het meeste belang hebben bij een tramverbinding met Amersfoort. Ook heeft hij eenigen van hen gesproken, van wie de eene er voor en de andere er tegen was. De heer Top zegt, dat het niet-indienen van zulk een adres aan de zaak nietB afdoet, want gewoonlijk komt de belangstelling van het pu bliek voor een zaak eerst aan den dag, zoodra met die zaak een begin gemaakt of zij tot stand gekomen is, hetgeen bij bij ondervinding weet. De heer A. Kok wijst een 2 K. M. korteren weg aan, waarover de tram aangelegd zou kun nen wordeu, doch de heer W i 1 k e u s toont aan, dat deze weg niet gevolgd kun worden. De hoer Endend ij k bespreekt den inhoud vau dun „noot" aan den voet der dienstregeling. Hij acht het beter, bij het toekennen van het susidie voorwaarden te stellen, wuaraan de Maat schappij gehouden zal ziju. Ook ia hy in principe tegen bet inlusschen van diensten op Zon- en feestdagen, waardoor de Zondagsrust verkort eu de Zondagsheiliging geschonden wordt. De heer Van Klooster acht dit ai weder een reden te meer om het subsidie van jaar tot jaar te verleenendan beeft men altyd reebt van spreken en handelen als de voorwaarden niet nageleefd worden. De heer A. Kok stelt voor, een besluit in deze tot de volgende vergadering aan te houden, doen dit wordt met 1 tegen 9 stemmen verwor pen. s/. Na nog eenige bespreking kunnen B. en W\ zicb er mede vereenigen om hun voorstel te wij*' zigeg in dien geest, dat het Bubsidie van jaar. tot (jaar verleend wordt en brengt de Voor-i^ z i 11 e r het aldus gewijzigde voorstel in omvraag, dat met 9 tegen 1 stem wordt aangenomen. De eerste proefrit der electrische tram Zeist De Bilt Utrecht is gister gehouden. Men hoopt den dienst met de keurig in gerichte wagens den 20 Augustus voorgoed te openen. Een ongewone verrassing bood zicb, zoo meldt de nGermania", aan de meuschen,

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2