-ZEIST ADLER ZEIST ZUIDSINGEL 69 „AMERSFOORT" Gemengd nieuws. Ingezonden. Advertentiën. GYMNASIUM te AMERSFOORT, Keukenmeid Tweede Meid Kost en inwoning VERHUISD J. van DOORN, FLEHITE BRANDEWIJN Siijtoii II MIK" Bern. BROM, Amersfoort, die Donderdagochtend te Berlijn vroeg waren opgestaan. De temperatuur was in den nacht snel gedaald en Donderdagochtend half vier op 7 graden gekomen. Tegen dien tjjil kwam plotseling een hevige sneeuwjacht los. Er vielen zware, groote vlokken, die echter op hel plaveisel van de groote stad smolten. Het merkwaardige schouwspel duurde onge veer twee minuten. Dat was let wel den 29 Juli van het zomerjaar 1909. Uit Lyon komt hei bericht, dat de be kende fabrikant van pbotographische platen A. Lumière er in geslaagd is een procédé te vindeo, waardoor de cliché's met natuur lijke kleureD (een uitvinding dier firma) ver menigvuldigd kunnen worden. Met een enkel woord hebben we reeds mee gedeeld, dat een der Duitache bladen wees op de toekomstige oorlogen in verband met de luchtschepen en een artikel schreef onder den titel Weg met de vestingen Het betoogt erin, dat de Zeppelins een omme keer in den oorlog zullen brengen. Zeppelin heef' op zijn laatsten tocht ruim 900 K. M. zonder landing afgelegd, ofschoon het weer dikwijls zeer ongunstig was. In een oorlog met Frankrijk zou het luchtschip niet alleen gemakkelijk van Metz naar Parijs en terug (de afstand is 290 K. M.) kunnen stevenen, maar daarna nog 320 K. M. kunnen afleggen. Wat het voor Frankrijk beteeke- nen zou indien 19 uur na de oorlogsverklaring een of twee dozijn Zeppelins boven Parijs ver schenen en zicb hier 11 uur met de plein pou- voir, die de oorlog tegenover vestingen verleent, ophielden, kan men zich gemakkelijk voorstellen. De Fransche luchtschepen zouden ook Duisch- land kunnen binnendringen, maar niet in de gelegenheid zijn, om zoo gemakkelijk een middel punt van de beteekenis als Parijs te bereiken. Herlijn is 606 K. M. van de Fransche grens verwij derd. Metz en Straatsbrug zouden echter voor een aanval in aanmerking komen. Aan den anderen kant zouden ook de Duitsche luchtschepen hun aandacht wijden aan de Fransche grensvestingen en sperforten, tusschen welke de Duitsche legers heen moeien breken. Het is duidelijk, dat de vestingen geen doel meer hebben tegenover de geduchte luchtsche pen. De beste gevolgirekking, die men uit de ontwikkeling van het bestuurbare luchtschip moet maken, is daarom de afschaffing van de vestingen. Veldheeren van naam hebben nooit met ves tingen gedweept. Zij za*en ze liefst aan den kant van de vijand, omdat zij als muizenvallen dienst kunnen doen. In Mugdenburg hebben de Franschen vele Pruisen gevangen genomen, die in de October-veldslagen van 1806 ontkomen waren. Was de waarde van vestingen vroeger al zeer twijfelachtig, sedert de laatste verrichtingen van Zeppelin is zij nog meer verminderd. Daartegen helpen kanonnen, diö voor het bombardeeren van luchtschepen gebouwd worden, niets. Ook met luchtschepen, die op de luchtschepen van den vijand schieten, zal niet veel uit te richten zijn, omdat de strijd zich in een ruime afspeelt, die drie dimensies heeft, terwijl bij den land oorlog maar twee dimensies in aanmerking ko men. Het luchtschip kan zich aan het vijande lijk vuur niet alleen door bewegingen voor-, achteruit en zijwaarts, maar ook door opwaart- sche bewegingen snel onttrekken. Daardoor wordt de trefkans Bterk verminderd. Bovendien heeft men in een vestingoorlog roet een zeer groot doel te doen. dat ook op zeer groote hoog te gemakkelijk geraakt kan worden, zoodat de bombardeerende luchtschepen, zonder dat dit aan de uitwerking van hun aanval afbreuk doet, zeer hoog kunnen stijgeD. Vallen de luchtschepen in de duisternis aan, dan ia de tegenstunder heelemual machtploos. In donkere nachten zal men ze moeilijk kun nen onderscheiden. De trooBt, dat totnutoe alleen het Duitsche Rijk een bestuurbaar luchtschip heeft, dat 37 uur aan éen stuk in de lucht kan blijveD, dat dus de Duitsche vestingen van andere bestaande luchtschepen minder te duchten hebben, is niet voldoende, want bij uitvindingen speelt het toe val een groote rol. Zeppelin is geen oogenblik zeker, dat een Franschman of Engelschman of een andere vreemdeling hem niet den palm af neemt. Internationale beschermende bepalingen voor vestingen en versterkingswerken zijn niet goed denkbaar, omdat vestingen weermiddelen zijn. Tot een bescherming van weermiddelen van den vijand zal niemand zijne toestemming geven. Het is dus een billijke wensch, om geen nieuwe miilioenen in vestingen te steken. Op deze wijze zouden de vestingen gaande weg uitsterven en zouden zij slechts garnizoens plaatsen worden. Melk en boter uit petroleum. Uit Amerika, het land der onbegrensde mogelijkheden, komt het bericht dat een middel gevonden moet zijn om melk en boter te verkrijgen uit de over blijfselen van petroleum. De Standard Oil Com pany moet te New-Yersey een inrichting maken, waar men uit petroleum melk zal vervaardigen, die een grooter vetgehalte moet hebben dan koemelk en verder vrij van alle bacteriën zou zijn. De scheikundigen van Rockefeller zijn er van overtuigd, dat de onderneming slagen zal en weldra ook de markt in Europa zal veroveren. Ergens in Brandenburg had Zondag een zang. wedstrijd plaa 8. Overal versiering, overal op- Bchriften van begroeting aan de zangers van elders, óok boven den hoofdingang der gevan- genisl Daar waren, te midden van een fraaien krans, de woorden te lezen: „Hartelijk welkom I" De autoriteiten vonden dezeoverigens goedbe. doelde hoffelijkheid van den directeur toch wat al te vreemd en lieten, vóór de intocht der deelnemende vereenigingen passeerde, de versieriog boven de gevangenispoort wegnemen. In Duitschlnnd maakt men thans kunsttanden van papier; glashard, kleurhoudend, goedkooper en sterker dan gewone valsche tanden. Al dikwijls is de vraag opgeworpen met welk Boort inkt de oude Romeinen hebben geschre ven. In het „Archiv lür die Geschichte der Naturwissenschuft und Technik" verscheen on langs een lang opstel, dat de inkt der Romeinen voor Oostindiscbe inkt verklaarde en beslist be streed, dat aan de Ouden reeds een chemisch mengsel in onzen geest bekend iB geweeBt. Daar tegenover beweert thans Steffen in de „Pharmac. Zeit.," dat op een 20 c.M. lang beukenhoutpla ket op den Saaiburg door hem letterteekens te voorschijn zijn gebracht die zonder eenigen twijfel uit den lïomeinschen tijd dateeren en met looistofzuurhoudende inkt geschreven zijn, zoodat wij dus met- recht van antieke inkt rao- en spreken. Het opnemeu van Ingezonden stukken bewjjst niet, dat de Reilaciia steeds onvoorwaardelijk instemt ruet den inuoud. Kopy van Ingezonden stukkenal dan niet geplaatst, wordt niet terugegevon. Inbraak-verzekering. Zooals wij te zijner tijd hebben medegedeeld heeft in het voorjaar op zekeren avond ten huize van den heer X een brutale diefstal plaats gevonden. Terwijl de huisheer verschillende gasten bij zich had, heeft men, door het indrukken van een ruit naast de voordeur, deze weten te ope nen en vier overjassen uit de vestibule ont vreemd, waarvan een toebehoorde aan den gastheer en drie aan zijn gasten. De heer X nu was tegen diefstal met braak verzekerd en wel voor een globaal bedrag op „inboedel" en vorderde vergoeding der vier gestolen overjassen. De kantonrechter heeft evenwel dezen eisch afgewezen voorzoover betreft de waarde der drie jassen, die aan de gasten van den heer X toe behoorden en overwogen, dat de diefstal van deze voorwerpen aan den verzekerde geen schade had toegebracht of kunnen toebrengen, daar toch zijn gasten geen rechtsvordering tot ver goeding teg«D hem zouden kunnen instellen, en hij dus bij die goederen niet had een op geld waardeerbaar belang, terwijl toch alleen zoodanig belang door de verzekering was gedekt. Deze beslissing is voor verzekering-maatschap pijen, en niet minder voor tegen diefstal ver zekerden, van groot gewicht. De kantonrechter heeft alzoo uitgemaakt, dat de verzekerde door zijn polis alléén beveiligd wordt tegen diefstal die hem persoonlijk geldelijk nadeel toebiengt en dat zoodanige polis alle waarde mist wan neer het goederen geldt, toebehoorende aan personen die ter zake van diefstal daarvan den verzekerde niet in rechteu aansprakelijk stellen. Niet de eigendom der goederen is volgens den kantonrechter het criterium, doch (ingevolge art. 246 Wetb. van Koophandel) de schade, die de verzekerde kan lijden. Het gevolg is, dat door de verzekering dus óok niet gedekt zijn de goederen van huisgeuooten van den verzekerde, zelfs niet die van zijn kinderen en van zijn echtgenoote. Immers ook dezen hebben geen vorderings recht tegen den verzekerde, indien hun goede ren te zijnen huize worden gestolende verze kerde kan niet in rechten worden gedwongeD, hen voor verlies schadeloos te stellen. Intusschen ligt het in den aard der zaak, dat elk huisvader, die een verzekering sluit tegen diefstal, te goeder trouw in de meening ver keert, dal hem zal worden vergoed niet alleen de schade die hij direct zelf lijdt, maar ook de 6chade die geleden wordt door zijn vrouw, zijn kinderen, zijn dienstboden, zijn vrienden die hem komen bezoeken en hun overjassen aan zijn kapstok hangen dus: schade die hem indirect treft. En nu moge het vonnis des kantonrechters van zuiver juridisch standpunt volkomen juist zijn, een beperkte opvatting van den plicht des verzekeraars, als door den rechter is gebul- digd, beantwoordt geenszins aan de bedoeling, waarmede het assurantiecontract is gesloten. Het zal dus zaak zijn, dat ieder die tegen diefstal verzekerd is, zijn polis nog eens goed naleze en zich wupene tegen excepties als waar van in dit geval sprake is geweest. Wil men daartegen gedekt zijn, dan moet in de polis de volgende cluusule eischen: „De verzekering omvat zoowel den eigendom van den geassui eerde zelf als dien der bij hem inwonende leden van zijn gezin, van zijn dienst boden en insgelijks van alle personen, welke, met goedvinden van den geassureerde, zij het slechts tijdelijk, bij hem vertoeven". Het is ons bekend dat verschillende Maat schappijen bereid zijn, het risico, in de voren staande termen omschreven, op zich te nemen. Met dank voor de plaatsing, hoogachtend, uw dw. Y. Stoomvaartbe richten. Opgave agentschap Alex. Mackintosh Co. Soesterweg 14, Amersfoort. Kon. Holl. Lloyd. s.s. Amstelland vertrok 29 Juli van Rio de Janeiro. s.9. Maasland vertrok 27 Juli van Buenos Ayres. s.s. Hollandia vertrok 1 Augustus van Rio. s.s. Frisia passeerde 1 Augustus Kaap St. Vincent, s.s. Eemland passeerde 1 Augustus Dover, s.s. Rijnland vertrok 2 Augustus van Vigo. RECLAMES. Van 1 tot 5 regels fl.25, elke regel meer 25 cent. Een wenk aan huisvrouwen. In den tegen woord igen tijd, bij het voorhanden zijn van fn'ssche groenten, is het ter plaatse, onze huisvrouwen er opmerkzaam op te makeD, dat alle groenten veel smakelijker worden, wanneer zij, in plaats van in zout water, in vleeschnat gekookt worden. Een vleescbnat, dat het zelfbereide in geen enkel opzicht ten achter staat, verkrijgt men in een oogenblik en goedkoop uit Maggi's bouillon-blokjes. Deze zijn a 2!/2 cent per stuk bij iederen kruidenier te bekomen. Het tweede Toelalings-examen is vastge steld op Maandag en Dinsdag 6 en 7 Sep tember. Kandidaten gelieven zich aan te melden vóór 25 Augustus bjj «len Rector J. H. Moll. Groote Koppel 2. Mevrouw NOEST, Arnhem- scheweg U, vraagt met NOVEM BER een en eeD boven 23 jaar. gevraagd in een burgergezin, in of builen Amersfoort, voor een JONGMENSCH vau 16 jaar, pl.m. f 30.per maand, tegen begin September a.s. Brieven franco onder letters L. B. aan het bureau der «Amersfoortsche Courant", Kortegracht 9. VAN Groote Sint Jansstraat NAAR hoek Kleine St. Jansstraat, vrachtrijder op Utrecht. REISBELASTING. Er zijn onder de minvermogenden velen voor wie een verblijf van eenige weken in de buitenlucht tot herstel van gezondheid een onschatbare weldaad zou zjjn. Evenals vorige jaren licht daarom onze Vereeniging aan allen, die voor gezondheid of voor ge noegen op reis of naar buiten gaan het drin gend verzoek, haar van bun reisgeld éen Gulden of meer te willen afstaan, ten einde aan minder bevoorrechten en daaronder in de eerste plaats aan kostwinners dit voor hen zoo gewenschte geneesmiddel te kunnen bezorgen. Ten vorigen jare werden op deze wijze 416 personen, waaronder 3 uit Amersfoort, geholpen en reeds hebben velen zi h ook dit jaar weer aangemeld. Iedere gilt, onder motto „Reisbelasting", wordt dankbaar aangenomen en in bet Jaarverslag verantwoord. Mej. D. A. SIDDRÊ, Muurhuizen 91. Mevr. GRONEMANDoornbos, Utrechtscheweg 10, Mevr. baronesse Van ITTERSUM— Stroeve Plantsoen 6. Mevr. RUYSCH -LEHMAN DE LEHNS- FELD—Van Lanschot Hubrecbt. Soesterweg 1. Mevr. KNOPPERSVan'Eijbergen, Weverssingel 7. Amersfoort, 1909. Oudheidkundig Museum Is dagelijks le bezichtigen voor itlel-leden O flO cent. Kcwteloosöes Dinsdags van 10 tot 2 en van U/s tot 3 uur. voor den INMAAK ingang Lieve VroaWe-kerkhof. VERSCHENEN IN J. G. FONTEIN'S -o— KUNSTHANDEL -o— ZES LITHO'S DOOR H. J. WOLTER LUXE-ALBUM. f20.. GEWONE ALBUM f 15.. Vereerd door de inteekening van H.M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder. Gemakkelijk voor uw gaslicht. Voordeelig voor uw beurs. Goed voor uw gezondheid. Verstikking door gasuitstrooming in de slaapkamers onmoge lijk gemaakl. Geen lucifers meer. Geen onnoodig gasverbruik meer. Groot voordeel voor elk huishouden. Dit alles bereikt men door het gebruik van den zelfaansteker Deze werkt niet met een aluminium draadje, maar met een geprepareerd meerschuimen balletje, dat minstens TZ22T jaar goed functioneert. Groot model 1 0.90. Klein model f 0.55. Alleen verkrijgbaar bij LANGESTRAAT 27. Groote tuinbouwtentoonstelling m j- X" 25 Aug -!6 Sept 1909 SPECIALE TENTOONSTELLINGEN Kasplanten; 25 28 Augustus; Afgesneden rozen: 1 —3 September; Bloemwerken: 7—9 September; Snijbloemen: 1011 September; Groenten en Ooft: 1416 September.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 3