Donderdag 12 Augustus 1909. No. 7699. 58e Jaargang OP REIS. Binnenland. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement por 3 maanden /"l franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij rogel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reolames 15 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Qroote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Tolephoon 19. Aan onze abonné's die tijdelijk elders binnen- dan wel buitenlands, vertoeven wordt op aanvrage en met duidely k© opgave van adres, de courant elkeu ver schijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de Amersfoortsche Courant" tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. KENNISGEVINGEN. Oproeping in werkelijken dienst. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT, gezien een schrijven van den heer Commis- mi8saris der Koningin in de Provincie Utrecht, houdende mededeeling, dat, naar aanleiding van een door üem van den commandeerend officier van het le Regiment Veld-artillerie ontvangen opgave, ingevolge aanschrijving van het Depar tement van Oorlog dd. 28 Juli 1.1., Afdeeling Militie en Landweer (M) no. 438, do milicien verlofganger der Gemeente Amersfoort van de lichting van 1901, lotingnummer G5, van het le Regiment Veld-artillerie: Van NIEËNBUKG, Tlmolbeus, krachtens art. 131 der Militiewet 1901, wegens het Diet overeenkomstig art. 130 dier wet, voor den Militie-commissaris verschijnen, voor den tijd van zes weken onder de wapenen moet komen, brengt ter kennis van genoemden verlofganger, dat op den dag van opkomst onder de wapenen het aan hem verleend verlof wordt ingetrokken en dat hij zich, voorzien van zijn zakboekje, verlofpas en al dein zijn bezit zijnde voorwerpen van kleeding en uitrusting, op Maandag, den 6 September 1909, uiterlyk des mor gens vóór tien uur, moet aanmelden bij zijn bovengemeld korps, in garnizoen,te Utrecht; dat hij zich in geen geval zul kunnen beroepen op het niet-ontvangen eener bijzondere oproe ping, maar dat deze kennisgeving, welke uit sluitend dient als rechtsgeldig bewijs, dat de oproeping behoorlijk is geschied, hem bij niet verschijning ter opkomst onder de wapenen in verzuim stelt. Amersfoort, 12 Augustus 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen ter algemeetie kennis, dat op den 6den Augustus 1909 bij bun college is ingeko men een adres van BEREND JACOBUS BAK HUIS, bierhuishouder, wonende alhier, hou dende verzoek hem vergunning te willen ver- leenen voor den verkoop van sterkedrank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in het voorgedeelte over de geheele gevelbreedte van het perceel, staande aan den Weverssingel te Amersfoort, plaatselijk genummerd 25; dat binnen twee weken na deze bekendmaking een ieder schriftelijke bezwaren tegen het ver- leenen der vergunning kan inbrengen. Amersfoort, 12 Augustus 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT brengt, ter voldoening aan de aanschrijving van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecnt d. d. 9 Augustus 1909. 4e afdeeling, No. 4000/2725, ter kennis vun belanghebbenden, dat in de Gemeente Schalkwijk een geval van VLEKZIEKTE by varkens is voorgekomen. Amersfoort, 12 Augustus 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. ZOMERTRIP. Reizen. Der-uit zijn. Uit den tredmolen uit den konkeluit het gewroet en gedranguit de klamme atmosfeer van het kleinzielige kleuterleven. De baan wjjd, ver, frisch, goud, oneindig voor je uit weten. Den koelen groet van de zee voelen om je slaapharen de zee, die breed is als een wijsgeerigo berusting. Of het gebaar van een machtigen berg reus over je hoofd voelen zwaaien als een impuls van het genie. Met menschen aanpappen en in men schen zien van wie je alleen ziet, wat je van edelsteenen in 't licht ziet; flon- kerendste kanten. Steden in werklawaai hooren en zelf in 'n auto of bakje er doorheen rammelen; een luilak, een wijsgeer contemplatief, zelfs in je kijken. Reizen. Der-uit zijn. Achter de ont roeringen en de stemmingen zitten als een geldschraper achter de duiten. Eén is de groot-reiziger van dit seizoen. Maar hoe ik voor reizen voel in z ij n plaats zou 'k niet willen wezen. Nicolai Alexandrowitsj. Vadertje. Dan reist het als meneer X., meneer Feenstra of meneer Oberma tienduizendmaal beter. Begon met een houtkotterbekogeling in de Scheren. Een „mistake" schreven goedig de Engelsch-gouvernementale kranten. Een mistake? Dat was 't, toen de Russische vloot Japansche pant serschepen bekogelde. Voor die mistake is toen óok gedokt. De beste bodenis der Russische vloot die, welke nog ettelijke visschersschuiten hadden kunnen inschie ten en de houtbotters van heel de wereld in bedwang hadden kunnen hou den werden tot straf als ordinaire sardineblikjes onthutst. Neende slag in deFinsche Scheren was geen „mistake" van de Russische admiraliteit die wjjs en beleidvol geworden is, en die weet, dat wie in 't geding gaat, de overwin ning zoo goed als op zijn mathematisch boekje moet hebben. Dit getuigt van verantwoordelijkheidsgevoel en krjjgszin, is in deze admiraliteit ten allerhoogste te admireeren. Volgde Stockholm. Daar werd er 'savonds in het parkdonder een vol goud, van zjjn gestalte, neergeknald. Een generaal. He meltje-geprezen, dat Batoeschka niet in 't Haegje kwam! De Zweedsche ge neraal werd in Je buurt van een jasmijn- boscbje van de rechterzijde in de borst aangeschoten en kwam in het snelle versterven tnsscben toegeloopen lakeien niet tot de hier alleszins gerechtvaardigde vraag: geldt die kogel mjj, of geldt hij Hëm soms? Nicolai kent dit soort petits abus. Is het noodig een generaal, dien men van de baan wil schieten, bij feestnacht in het Koninkljjk Park op te wachten Kou men daar geen passender tjjd, geen betereu achtergrond voor vinden Hoeft men 'n week te voren de appartementen, waar Z. M. logeereu zal, als behangers knechten op te nemen Aan beide kanten heerscht een éen- dere opgewondenheid. Die den Tsaar moeten beschermen, schieten er op los, óok bij paisiebele kotterzeiling, óok by valsch alarm. En die hem willen massa- creeren, keilen roekeloos met bommen, en vuren in het blinde er op in. En hjj gaat er net, tusschen door. De opwin ding van beide kanten, als een ruischende diubbel-allóe, langs zjjn levensweg. Met, 'n bleek lachje, Den dommen visensnuif op z'n slap gezicht. Hij kan er blijkbaar tegen. Zjjn onge lukkige vrouw uiet. Den 25sten Mei is Alexandra Feodorowna 38 jaar geworden maar, schrijft een Deensch litteraat, die haar pas gezien heeftze ljjkt vjjftig. Vergrijsddoffe, angstige oogen, waar de flikkering van gevaar-vermoeden als een aan de kim' dry vend onweer in knippert. De downe, kapotte hypochondrie hangt haar in de wenkbrauwen en mondhoeken. Ze doed by tijden beslist abnormaal. Eu lijdt aan gedefinieerde angstneurosen. Droomt. Tobt. En speeltde opgejaagde welp over haar jongen. En alle medici zjjn dau ook eenparig in hun therapeutischen voorslagVare, vare - dat is je ware Liefst ver uit Russische wateren vandaan. Met de Grootvorstinnen Olga, Tatjana, Maria en Anustasia, en den kleinen Aloxei Nicolajewitch. Ver van het spookhuis, waar de gasmeter met nitroglycerine in plaats glycerine is opgevuld on de boe ketten naar blauwzuur in plaats bloe- sernadem rieken. Terwjjl de familie vaart bochten en havens bewaakt worden, waterwegen dichtgegooid, bruggen bezet, als in dagen, dat het slappe koord van den vrede gespannen is wordt in de wetgevende vergaderingen tegen den aanstaanden gast der onderscheidene natiën het noo- dige liefelijks te voorschjjn gerommeld. In de Fransche Kamer, in de Italiaan- sche Kamer, in het House of Commons moeten de heeren in de makkelijke stoelen met vette handrugzwenkinkjes en vernis-kwabbelende dialectiek Hom, den gast, allerlei goede en gezeten ko- nings-kwaliteiten toedichten. Zoo en zoo is 't ie. En nóg gaat het deur-openen nergens zonder tegensputteren. Welk eeu vreugde, zóo te leven, zóo te reizen. Buiten in het harde leven, dat je vijandig is noteeron zo je „kansen". Als de kansen van een papier, een idee. Peter van Servië staat slecht bij de bookmakersAlfonso wankelde verleden weekmaar hjj, de Tsaar, staat permanent beneden pari. En de heele „stal-Romanow" daar zet niet éen met koel beleid en inzicht op. Spionnen, pantsersisoleer-politiek en isoleer-politiealles van waarde maar 'n kogel fluit daar zonder géne doorheen 'n bomscherf slaat een drie- duims-pantser stuk en het verraad gluipt door de dichtste menschenrjjen. Geen idee van garantieWie hier waagt, is een hazardeur, een gokker. Reizen. Der-uit zjjn. Uit do klamme atmosfeer, het leven van mekaar duwen en opduwen. In den frisschen tocht der zelfdoorluchting. Hoe goed hebben wjj, machtlooze, ge wone menschen het. Naast dezen deze vrouw vooralnog wel op zomer- en gezondheidsreisdie het licht van haar leven ziet opgloren in een paar donkere guitenoogje3 we kennen den kleinen baas uit de geïllu streerde bladen met zjjn open-a9trantig kwnjongensbakkes en die weet, dat een monster voortdurend aan de kraan van deze haar liefste lichtjes zit. Ze in éen slag aanslag fluks uit te draaien. De Terror, de zwarte vlag boven haar huis en van haar menscheljjkheid, haar zielsneurose. Zóo bekjjkt dr. R. Feenstra in zjjn jongste „Zoeklicht" een andere reis dan zoo heel velen thans maken. Bij Kun. besluit is met ingang van 16 Oc tober benoemd tot Commissaris der Konin gin in de provincie Overjjsol mr. A. F. L graaf Van Ruchteren Limpurg, 21 Augustus 1865 te Alraeloo geboren, sedert Februari 1904 buitengewoon gezunt on gevolmachtigd minister in Zwitserland, doch tbans weer te Almeluo woonachtig. De «Avondpost" ontving de verzekering, dat do beer Idenburg woldra zal aftreden als Minister van Koloniën en zich voor eeni- gen tjjd uit het ambtelijk leven zal terug trekken. De beer Idenburg wordt als Minister van Koloniën opgevogld door den heor Du Waal Malei'ijt, Kamerlid voor Bruukelen. Binnen eenige dagen is deze verandering te wach ten. Do heer Idenburg is bestemd om den beer Van Heutsz als Gouverneur-generaal van Nederlandsch Oost-indië op te volgen. Zjjn de geneeskundigen krachtens de wet verplicht, zich vóór hot afgeven eener ver klaring van overljjdon door eigen waarne ming van den dood van een Ijjder te ver zekeren? Du Minister van Bioneolandsche Zaken acht dit twjjfelachtig. De kwestie is aan de orde gukorneu naar aanloiding van een klacht, dat een geneeskundige een ver klaring van overljjden had afgegeven zonder zich van don dood overtuigd te hebben. Daarbij bleek, dat dergeljjke handelwijze niet tot de zeldzaamheden behoort. Dat kan tot ernstige gevolgen leiden, zelfs tot bet ver borgen bïjjven en bet uitlokken van misda den. Bovendien moet men op de mogel jjkbeid van schjjndood rekenen. Daarom is een ontwerp ingediend tot aan vulling in dien zin van art. 5 der Wet van 1 Juni 1865, regelend do uitoefening der ge neeskunst. Ündor het opschrift »Do verplaatsing der Rjjks Landbouwschool" schrijft »Do Wagenin- ger" het vulgonde: Naar aanleiding van de verschillende be richten betreffende de aanstaande verplaat sing van de Rjjks Landbouwschool hebben wjj, ter plaatse waar mon geacht kan wor den volkomen op do boogie te zjjn, infor maties ingewonnen. Onze eerste vraag was natuurljjk of de berichten betreffende daze verplaatsing juist zjjn. Daarop werd met een volmondig „ja" geantwoord. Het plan bestaat de Nederland- sche afdeeling der Rjjks Landbouwschool te verplaatsen naar Groningen en samen to smelten met de daar bestaande Rjjks Land- bouw-wioterscbool. De Indische khsse der Rjjks Landbouwschool zal dan tegelijkertijd worden overgebracht nuar Deventer. De plannen dienaangaande zullen bjj de aanstaande behandeling der Staatsbeurootiog aan de S tuten-Generaal ter goedkeuring wordeu voorgelegd. Omtrent de leidende motieven der voor te stellen verplaatsing vernamen we, dat deze allereerst gezocht moot worden in het steeds toenemend aantal studeerenden aan de Ryks Hoogere Land-, Tuin- en Boscb- bouwschool, terwjjl ook het aantal leerlingen dor Rjjks Landbouwschool zich uitbreidt. De behoefte aan grootere ruimte doet zich steeds dringender gevoelon. Wanneer nu de Rjjks- Landbouwschool verplaatst wordt, zal het gebouw onmiddelljjk voor de Hoogere Rijks Land-, Tuin- en Boschbouwschool in gebruik worden genomen. Et' moeten in ieder geval maatregelen worden genomen. Dat is voor het Landbouwonderwijs een kwestie van tobe, or not to be. Thans ook doet zich de ge legenheid voor om rekening te houden met

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1