Stadsnieuws. Gemengd nieuws. de &&D8pr&ken van Groningen, van waar de Rijks Landbouwschool haar meeste leerlingen krijgt. Ook het samenzijn van Rijks Land bouwschool en Hoogere Land-, Tuin en Boschbouwschool in de zeilde Gemeente heeft bezwaren. »Maar", vroegen we verder, »zijn die aan spraken van zóo overwegenden aard, dat, wanneer te Wageningen bijvoorbeeld wel ruimte genoeg was, ook dan aan overplaat sing zou gedacht worden'."' >Ja", antwoordde onze vriendelyke zegs man, »dat is niet te zeggen. Er was geen ruimte en mitsdien werd er ook niet gere kend met een gegeven volgens hetwelk er wél ruimte zou zijn." Hierop zetten wij de bedoeling van onze vraag uiteeD, n.l. het aanleggen van een graadmeter naar de noodzakelijkheid der verplaatsing. We preciseerdennof er kans bestond, indien WageningeD, bij alle opof feringen die het zich reeds voor bet behoud der onderwijsinrichtingen getroost heeft, de zelfde aanbiedingen deed als de andere Ge meenten, dat de Rijks Landbouwschool hier misschien gevestigd zou blijven?" Kansberekeningen dienaangaande kregen vre echter niet te hooren. »De beslissing is aan de Tweede Kamer. Die moet weten wat ze doet. Beslist zy, dat de school te Wageningen gevestigd blijft soit! Er zijn zoo velerlei belangen, die op den voorgrond tredeD. Laat ook Wageningen zyn best doen. Er moet echtereen beslissing komen 1" Met dit laatste stemden we van harte in en gaven een oogenblik ons geprangd ge moed lucht over de onzekerheid, die nu al zoo lang bestaat en elk initiatiel doodt of verlamt. Mede in verband met dit punt vroegen we of eerlang de daadwerkelijke verheffing der Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouwschool tot Landbouw Hoogescbool te wachten is. Uit het antwoord, dat wij kregen, bleek echter, dat, hoewel de Hoogere Land-, Tuin en Boschbouwschool metterdaad wel reeds als behoorende bij het Hooger onderwijs ge rekend wordt, de gelegenheid om te Wage ningen te promoveeren nog wel eenigen tijd op zich zal laten wachten. Aan een verplaatsing van dit Hooger instituut van landbouwonderwijs wordt ech ter niet gedacht. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben een belangrijke beslissing genomen op belastinggebied en wel omtrent een drie tal aanslagen in de plaatselijke directe be lasting naar bet inkomen te Schiedam. Door een drietal leeraren, die telkens voor éen jaar benoemd worden aan de Bur ger-Avondschool aldaar, was bezwaar ge maakt tegen bun aanslag in de plaatselijke directe belastingen, op grond, dat zij te Den Haag en te Rotterdam, waar zy hun hoofd betrekking hebben, woonachtig zijn. De Gemeenteraad handhaafde echter de aanslagen, zoodat reclamanten zich tot Ge deputeerde Stateu wenddeD, in hooger be roep. Zij gronden daarbij hun verzoek om ont heffing op art 245 der Gemeentewet, 3e alinea, Juiaeüde idoor hem, die, ter waarneming eener openbare betrekking, in een Gemeente bui ten zijn hoofdverblijf tjjdelyk vertoeft, wordt in die Gemeente niet bijgedragen." Zij wezen er daarbij op, dat, om hun be trekking ah leeraar aan de Burger-Avond school te vervullen, zij dagelijks slechts drie uur en dan nog hoogstens vijf dagen per week, gedurende zeven maanden in Schie dam zijD, waarom zg meenden aan te mo gen nemen, dat dit stgdeljjk" is, terwijl zij voor bun hoofdbetrekking, eveneens een openbare, elders verblijf houden. Door de Gemeente werd daartegenover bet standpunt ingenomen, dat bier niet bet feval aanwezig was waarop reclamanten zicb eroepeD, omdat zij niet een openbare be trekking stijdelgk" waarnemen, m. a. w. dat zij die betrekking niet waarnemen «tijdelijk", wegens ontstentenis van den eigenlijken functionaris. Zy zijn benoemd om gedurende den jaarcursus de betrekking van leeraar aau de Burger-Avondschool te vervullen. Zij brengen te zamen bovendien 90 dagen van bet jaar te Schiedam door en zijn dus be lastingplichtig. Gedeputeerde Staten, bet standpunt van bet Gemeentebestuur iuoemend, bebbeu op de verzonken afwijzend beschikt: Overwegende, dat reclamant, wiens hoofd verblijf elders dan te Schiedam gevestigd was, doch die voortdurend op gezette tijden zijn ambtsbezigheden te Schiedam kwam vervullen, niet geacht kan word9n daar ter waarneming eener openbare betrekking tij delijk te hebben vertoefd. De 93ste jaarlyksche algemeeue vergade ring van het Fonds ter aanmoediging en on dersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden is wede; te Amsterdam gehouden Het daarin uitgebracht verslag bevat on der andere de volgende mededeelingenDe inkomsten over 1908 bedroegen 172 824.51. Behalve de reuten van bet kapitaal op bet Grootboek, die f4013150 beliepen en de opbrengst der jaariykscbe collecte, ad f1682650, zyn onder het aangegeven cijfer der inkomsten begrepende renten van het geschenk van wijlen Z. M. den Koning (Na tionaal huldeblijk bij gelegenheid van H. D. 25-jarige regeering) ad f9061.27, het subsi die van het Ryk ten behoeve van het Inva lidenhuis te Leiden groot f5000, een bedrag van 11000 ingekomen van de commissie te Batavia, f20.94 van de districtscommissie te Utrecht, f4.40 van de districtscommissie te Maastricht en f 779.90 van de districtscom missie te Breda als subsidie van het Depar tement van Binoenlandsche Zaken voor een nieuwen grafkelder bij betCitadel-monumeDt te Ginniken en overbrenging daarin van de overblijfselen van geueraal baron Cbassé. Aan i039deelgerechtigden keerde het fonds f 40 919.35l/a uit aan gratificatiën en f 8055.50 aan toelagen, voortspruitende uit de renten van het geschenk van wijlen Z. M. den Ko ning. Onder die deelgereshtigden bevonden zich 316 verminkten uit Oost-Indië, 713 in- firmen, blinden en veteranen, en tien oud strijders van België. Gedurende bet afgeloopen jaar werden als nieuwe deelgerechtigdeu in het fonds opge nomen 6 verminkten, 12 infirmen en 49 veteranen. Het aantal sollicitanten bedraagt 236. In het Invalidenhuis te Leiden werden ver zorgd tegen afstand van hun pensioen en hun gratificatie 11 dealgerechtigdeD, alsmede 71 oud-militairen (niet deelgerechtigden) te gen afstand van hun pensioen. De uitgaven ten behoeve van ait gesticht beliepen £12 685.76. Door het Comité voor Vrouwenkiesrecht in de N6d. Hervormde kerk is aan de Sy node opgezonden een adres met het verzoek bet Algemeen reglement aldus te wijzigen, dat ook vrouwelijke lidmaten stemrecht krijgen. Het verzoek wordt gesteund door 5468 mannelijke en 9488 vrouwelijke lidmaten uit 142 gemeenten. Dr. J. A. Beijerman, uit Amsterdam, hoopt aanstaanden Zondagochtend om half elf voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Re- monstrantsehe kerk, hier. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de volgende missive gezonden aan de Gedepuieerde Staten in de verschillende Provinciën. Ingevolge art. 67 der Drankwet vervallen op 1 Mei 1910 de vergunningen, verleend voor den verkoop van sterkedrank in het klein ten dienste van voor het publiek bestemde lokaliteiten van openbare middelen van ver voer. Het is te verwachten, dat, voor vele dier lokaliteiten dispensatie zal wordeo gevraagd, voorzooveel noodig, van de bepalingen van bet K. B. van 7 Februari 1906, gewijzigd bij K. B. van 25 Mei 1909, ton einde verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterkedrank, te kunnen bekomen. Opdat op het vermoedelijk aanzienlijk aantal dispensatie-verzoeken zóo tijdig zal kunnen beschi.it wordeo, dat stoornis in bet bedrijf wordt voorkomen, zou ik gaarne zien, dat aan de Gemeentebesturen in uw gewest door uw college werd verzocht, de eigenaars of bestuurders van bovenbedoelde lokaliteiten uit te noodigen c. q. hun adres sen zoo spoedig mogelijk in elk geval vóór 1 November a.s. in te zenden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken zal Zaterdagavond ten Raadhuize weer een openbare vergadering houden. Uit den regenmeter bier is Dinsdagochtend na de onweersbui van Maandag afgetapt slechts 2.8 m.M. neerslag. Uit dien te Wage ningen zelfs 56 m.M. Of 't daar ook gestort heefr. Door den aartsbisschop van Utrecht is Dinsdag toegediend de tonsuur en de mindere orden aan de heeren J. A.Tb. van Wessum en H. E. EIbersen, van hier, the ologanten aan bet Groot-seminarie te Rysen- burg. Aanstaanden Zondag zullen zij tot sub-dia ken worden gewijd. De beer H. J. D. van Wessum, gedetacheerd bij bet Hooldbestuur der Posterijen en Telegrafie, slaagde Dinsdag voor bet nota rieel examen 2e gedeelte. Mejuffrouw J. A. Poortman behaalde du Lagere akte Engelscbe tal. De beer L. J. Krook heeft Maandag een lezing gehouden te Harderwijk ten gevolge waarvan ook daar is opgericht eenafdeeling der by Kon. besluit van 17 Mei 1902, no. 55, goedgekeurde Vereeniging van beneden den rang van officier gepensionneerde cl gega- geerde Europeesche militairen van het leger h. t. de marine en bet leger in de Kolo niën, tot bet verkrijgen van Rykspeosioen voor- en tot het verleenen van steun aan bunne weduwen en weezen, zoo mogelijk met terugwerkende kracht. Aanvankelijk traden 27 leden toe. De nieuwbenoemde luitenant-kwartiermee ster A. Storm van Leeuwen wordt bij aau- komst in Ned. Oost-lndië ingedeeld te Padang. De verguld-zilveren medaille door de ver eenigingHandel en Nijverheid" beschikbaar gesteld voor de Middenstands-tentoonstelling is ten deel gevallen aan de firma Versluys Scherjon vcor haar inzending licht- en steendrukwerk. De jonge fabriek van geconserveerde levensmiddelen „Hollandia", van de beeren Morsink Ittmann, verwierf op die tentoon stelling een eersten prijs, gouden medaille, met 196 punten. Had de keurige étalage slechts vier punten meer gebaald, dan ware een eereprijs toegekend. Het 5e regiment infanterie is hedenmid dag goed drie uur hier uit de Legerplaats bij Harskamp teruggekeerd. Hoewel het Maandagavond zoowel te Bar- neveld als te Ede zeer zwaar weer was, heelt men iu het kamp daarvan geeu noemenswaar dig nadeel ondervonden. De Amersfoortsche Toynbee-vereeniging «Ons Huis" zal 1 September 4272 jaar heb ben bestaan. De constitueerende vergadering werd 19 Februari 1897 gehouden en 1 Maart daar aanvolgende werden, in de voormalige school aan de Koestraat, aanvankelijk twee, later drie lokalen geopend. Toen in Januari 1900 het loge-gebouw aau de Kurtegracbt werd verkocht, werd »Oiis Huis" daarheen overgebracht. De vereenigiug werd als rechtspersoon erkend bij Kou. besluit van 3 October 1900, □o 35. De vereeniging tot bevordering van Beel dende kunsten, te Amsterdam, belooft in baar juist verschenen prospectus een pre- mieuiigave bestaande uil zes reproducties naar schilderijen van Pieter de Hooch in de National Gallery en het Buckingham Palace te Londen eu in de Ermitage te Pe tersburg. De bij het album gevoegde tekst zal zijü van de band des heeren C. G. 't Hooit. Gedurende haar 63-jarig bestaan heeft de vereeniging onder baar leden 3700 kunst werken verloot, waarvoor 572 f°D gouds werd besteed. Te Amersfoort kan men zich voor bet lidmaatschap aanmelden uij den heer R. Cruyff, Hof 17. Een aantal patiëntjes van de stichting »'s Heerenloo" bij Ermeloo maakte Dinsdag een rijtoer naar Birkhoven. De vierdaagsche afstandsrit voor wielrij ders, uitgeschreven door den Ned. Bond voor Licharaelyke Opvoeding, is gister aan gevangen. Het is geen wedstrijd, maar een rit, waai bij onderscheidingen worden toegekend aau rijders, die blijk geven, volhardende toeris ten te zijn, in staat gedurende eeuige ach tereenvolgende dagen flinke wielertochten te kunnen afleggen. Er wordt gereden in twee groepen, de eene, met Haarlem als uitgangspuut, die door het Zuiden van het land zal toereu, de tweede, uitgaande vun Arnhem, naar de Noordelijke provinciëo. De dagmarschen zijn als volgt Groep A: Eerste dagHaarlem—Arnhem, afstand 1227$ K.M,; tweede dag: Arnhem —Roermond,"ruim 1171 '2 K.M.; derde dag: Roermond—Breda, bijna 120 K.M.vierde dag: Breda—Haarlem 1221/2 K.M. Groep B. Eerste dagArnhemZwolle, via EdeHarderwijk, 118 K.M.tweede dag ZwolleGroningen, via Beetslerzwaag, 1207a K.M.derde dag: GroningenAssen, 118 K.M.vierde dag Asser.—Arnhem, via Lo- cbemDoesburg, 120 K.M. Ook veresnigingeo doen met vijftallen aan deze afstandsritten mede. Groep A kwam hier gistermiddag even na half twee door. De 35 deelnemenden, er waren drie dames bij, waren om 8 uur uit Haarlem vertrokken, door de Haarlemmer- meeren buitenom Amsterdam naar de Nieuwe Amstelbrug gepeddeld eu via Diemerbrug, Naarden, Laren, Eemnes, Soestdijk en Soest naar Amersfoort. In zeer matigen gang reed men van bier over Achterveld, Barneveld, Luuteren, Ede, Beusekom, Wageningen, Renkum, Heelsum en Oosterbeek naar Arnhem. De deelnemers mochten niot vóór 5 uur en niet na 9 uur aankomen. Men mocht niet rijden in renners-tenue eri het stuur moest op de gewone hoogte 2gn. Van hier namen aan dezen rit deel de heeren D. J. Gorter en H. van Rijn. By de gister te Nykerk gehouden aanbe steding voor het vernieuwen van twee eikenhouten schoeiïogco aan de zeesluis en voor bet maken van een nieuwen draagbalk ouder de brug over de zeesluis was minste der drie inschrijvers de heer G. Wassink viiu bier met onderscheidenlijk f1358 en f 193. De hoogste inschriyver, een Nykerker, be- somdo 1 1398 en f420. Aan de Centrale botermijn werd gisler aangevoerd 2700 Kilo ongezouten en 2675 Kilo gezouten fabrieksboter onder Rnks-con- trole. De prijs der ongezouten boter was fl.45 a f 1.21, die der gezouten f!.14a fl.22. Nogmaals vestigen ws ,|e aandacht van oudere voor hun kinderen en van patroons voor huo werklieden op de uitmuntende gelegen heid voor dezen om een vertrisschend bad te nemen of onder voortdurend toezicht te gaau zwemmen in de Zwemschool van den heer Van Achterbergh, tegen betaling van slechts éen dubbeltje per kaart, die aan het Wijkgebouw van »Het Gropne Kruis" te ver krijgen is 's ochtends tusscheu 8 en 9, 's middags lusschen 1 eu 2 en 's avonds tus- schen 7 en 8. Wie een doorloopende kaart voor het sei zoen wil nemen, behoeft slechts éen gulden te betalen. Onder zeer grooten toeloop werd beden- raiddag op de Nieuwe algeineeue begraaf plaats bijgezet het stollelijk hulsel van de nog geen 5-jarige Johanna van Wijk, die Maandagmiddag al spelend in de Flierbeek geraakte en niet kon worden gered, en van Joh. Mol en G. Veldhuizen, de jougelieden die Maandagavond bij het zwemmen in de Luntersche beek zoo jammerlijk om het le ven kwamen. Zorg, dat de kleine zorgen van het leven u niet klein maken. Uit den omtrek. Het ook door ons overgenomen bericht, dat H. M. de Koningin deze maand op »Soestdijk" eenige dagen zou vertoeven, wordt ten stelligste weersproken door hen, die het weten kunnen. Burgemeester en Wethouders vun Hilver sum stellenden Raad dier Gemeente voor, in te trekken het besluit vau li Januari 1908 tot het maken van een tunnel, en te besluiten tot het doen bouwen vau een ijze ren voetbrug over deu spoorweg-overweg bij den Laarderstraatweg, welke en f 2 'j 000 zal kosten. Zaterdag 14, Zondag 15, Maandag 16 Augustus zullen op Oud Roosenburgh, iade Watergraafsmeer bij Amsterdam, vlieg tochten met het luchtschip «Voisin" door den luchtschipper Gaudsrt plaatsvinden. Te Berlijn heeft men een nieuwigheid beproefd, die aan alle reizigers welkom zal zijn, als de proeven gelukken. Men heeft n.l. op herhaalde klachteB, dat, vooral 's nachts en ook bij slecht weer en nevel, de namen van de stations niet te lezen zijn, getracht aan dit euvel tegemoet te komen en neemt nu proeven met een z.g. schakelbord, dat kort vóór do aankomst in een station in eiken waggon doet lezen, waar men zal aankomen, met eventueel de mededeeling erbij, of men moet overstappen. Het station is in een goederenwagenin iedere coupé is zoo'n bord aangebracht, en alle worden tegelijk in werking gezet. Ten hoogste 100 achtereenvol gende stations kunnen er op worden vermeld. Is de trein het eindstation genaderd, dan geven de borden ook weer de omgekeerde volgorde. De Engelsche Zuidpoolvorscher, luitenant Shakleton, is door zijn beroemde Zuidpool expeditie zóo diep in de schulden geraakt, dat al zijn inkomsten van literaire» arbeid en voor drachten naar zijn schuldeischers gaan. De expeditie heeft 20 000 pond gekost, waarvan slechtB 6000 pond naderhand door de Regeerin gen van Australië en Nieuw-Zeeland zijn ver schaft. De Engelsche Regeering heeft een bij- dragein de kosten geweigerd. Een vreemde belooning voor zóo veel durf. De heer G. Stadelmann, electro-technisch in genieur te München, deelt in eenarlikeltjein de „Electrotechnische Anzeiger" eenige belangrijke bijzonderheden mee over de electro-techniek bij de Egyptenaren en Israëlieten tijdsms den tempelbouw. Zoo konden de Egyptische pries ters op tamelijk verren afstand van de tempels onderling zich verstaanbaar maken door 'n soort lichttelegraaf, ongeveer op de wijze van onze hedendaagsche heliografen. Griekscbo mechanici leverden reeds hulpmiddelen voor de goochel kunst. Heron de Oudere vervaardigde reeds een in strument, dat diende om gelijktijdig met de ontsteking van 't ofler"Uur een deur te openen en trompetgeschal te doen weerklinken. Alioli geeft in zijn „Jüdische Alterlümer" bewijzen, dat op den tempel bij de Joden (Ko ningen I en Chronieken III) reeds bliksemaflei ders gebruikt werden, al waren 't dan zeer pri* mitieve. Ook het verhaal van de koperen slang wordt door hem op electrische werking teruggebracht. Verschillende gegevens doen Stadelmann ver moeden, dat in of op het gewaad van den hoo* gepriester een constructie was, bestaande uit een soort pantser, dat den electrischen stroom afvoert zonder den drager schade te doen. Uit de be schrijving van de Arke des Verbonds leidt hij af, dat men hier te doen had niet 'n soort Leidsche fiescb, die electrische ontladingen gaf als 'n ongezalfde (een ander dan de hooge- Eriester, met zijn gepantserd ambtsgewaad be leed) haar aanraakte. De ark zou geladen zijn met atmosferische electrioiteit. De zonen van Akron, Nadab on Abihu, die „met linnen kleederon" de Arke des Verbonds

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2