Nieuw Parjjs WERKGEVERS Nieuwe Aalbessen Ingezonden. Advertentiën. T gem. balconkamer LAMAISON BOUWER Co. Mnurimen 39 HAMERS Co, te Amersfoort, UURWERKEN. Reparaüe-Inricliting BRANDEWIJN Siijterij „HEI KAPELHUIS" THEE H. Raienswaaj 4 Zonen Hangmatten Badzeep Eau de Cologne. Slijterij „HET aanraakten, werden dan ook zooals de Bijbel leert „door een vuur verteerd, zoodat zij stier- ven". Zeer waarschijnlijk werden de brandoffers, die met olie overgoten werden, door de ontlading van de Leidsohe flesch ontstoken't zelfde kan 't geval met het reukoffer geweest zijn. Mozes, de grootste Joodsche volksleider, heeft dan ook volgens Stadelraann een masBa electro- lechnische kennis bezeten, door hem bij de Egyptenaren opgedaan. Een costunm voor pianistes. De Engelsche klavier-virtuose miss Ethel Leginska poogt hervormend op de kleeding van haar vrouwelijke collega'B in te werken. Volgens haar is de door een pianiste gedragen kleedij voor het concert podium in den regel ondoelmatig en onvoordee- fig. Lange rokken en slepen kunnen zich bij een temperamentvolle pianiste licht in de pedalen en Btoelpooten verwarren. Evenzoo glijden- gede colleteerde robes bij het spelen gemakkelijk van de schouders en hinderen de armen bij het spel, en reeds het idee alleen, dat de robe misschien strakjes over de schouders zal glijden, werkt storend op het spel. Ook nauwe corsetten belemmeren de voor het spel zoo noodige vrijheid van beweging. Daarom heeft de Engelsche klavier-virtuose zich een kleed laten maken, waarin zij van nu aan het concert-podium wil betreden en dat baanbrekend op haar aan de traditie vasthoudende collega's zal werken. Het be staat uit een donkeren, tot aan den enkel afhangenden, ruimen rok en een gesloten ja- quette, dat in snit en bewerking met een blouse overeenkomt. Het gesloten jaquette is bij den hals omgelegd, zoodat het uezen vrij laat. De mouwen zijn lang en tamelijk ruim, zoodat zij bij het spelen alle vrijheid laten. Naar de „Gaulois" mededeelt, nadert het be roemde observatorium op den Mont-Blanc zijn einde. Langzaam maar zeker is het door de bewegingen der gletschers in 't ijs gesloten alléén de observatie-toren strekt nog voor een deel boven de ijsmassa's uit. Op de plaats waar het observatorium (in niet ver verwijderde toekomst althans) zal gestaan hebben, wordt een gedenksteen opgericht. De eerste Nederlandsch luchtreiziger. In het voorjaar van 1804 hadden de heeren Abraham Hopman enLoude een luchtballon gemaakt, een voorwerp, dat in 't begin der 19e eeuw nog ge heel onbekend was in ons land. Eindelijk meen den zij genoeg ondervinding te hebben en he loten zij een opstijging te wagen. Begin Juni 1804 werd de ballon naar Amsterdam vervoerd; het terrein op den Overtoomscben weg achter of ter zijde der toenmalige herherg Braamenburg, was als plaats opstijging bestemd. Alles liep ech ter op niets uit; een paar volgende proeven mis lukten eveneens. Nu besloot de heer Hopman om het eens te Rotterdam te beproeven. Hier slaagde hij prach tig; op 29 Augustus 1804, 's namiddags even over vier uur, Bteeg hij alleen op. De ballon dreef in N. W. richting weg, steeg door de wolken tot een zóo groote hoogte, dat hij geheel onzichtbaar werd. Na eenige tijd daalde de ballon, door gasverlies, en kwam in de nabijheid van Schiedam terecht in een weiland. Het schuitje raakte toevallig den kant eener sloot, sloeg om en de luchtreiziger raakte te water. De ballon steeg dadelijk weer en geraakte uit het gezicht. Hopman zag zich nu genoodzaakt om de terugreis zonder zijn bailon te volbrengenen kwam 's avonds om 8 uur behou den te Rotterdam terug. De luchtballon was om halfzes op de buitenplaats Bakkershagen, onder Wassenaar, in een bosch nedergedaald. De prijs der levensmiddelen is te La Paz, in Bolivia, volgens een bericht van den Franschen zaakgelastigde aldaar, zóo hoog, dat men deze stad wel de duurste der wereld mag noemen. Voor een kip betaalt men tien gulden, vooreen flescb bier vier, en voor een flesch tafelwijn acht gulden. Voor een gewoon kippenei wordt 30 cent betaalt. Wanneer de huisvrouwen hier over de duur te der levensmiddelen klagen, laten zij zich dan troosten met de gedachte, dat de prijzen in Bo livia nog veel hooger zijn. De vrouw is het schoonste voortbrengsel der schepping, schrijft Leo in „De Telegraaf'. De dame is een ietsje minder schoon voort brengsel. Hoewel ze er nog wezen mag. Echter heeft de vrouw en véél erger nog de dame in den loop der eeuwen het onmo gelijke gedaan om deze schoonheid »e omrin gen met een soort omheining, denkelijk met d e bedoeling, ze des te aantrekkelijker en te meer begeerenswaard te maken. Die schuttingen waren van ethischten, psy- chischen of van meer materieelen aard. De vrouw hulde zich in scherpdoornige kuiscbheid, of iu een crinoline. De uitwerking was juist eender. Ze was onbenaderbaar, moei lijk te veroveren als een vesting met een diepe gracht er om heen, en een ophaalbrug, die nooit neerviel. Als de vrouw geen crinoline droeg, dan droeg ze een reusachtig kapsel. Met een dergelijk hoofdtooisel werd een kus een ingewikkelde ceremonie, en een omhelzing een levenegevaarlijk beginnen. Wanneer de vrouw geen torenhoog kapsel droeg, dun wandelde ze rond met een ouduld- baren hoed, of anders met een dog of met twee kameniers, of met een onmetelij,en sleep, of met onaantastbare pofmouwen. De vrouw heeft haar schoonheid te allen tijde bezet met prikkels. Maar de laatste truc gaat te ver. We mogen, kunnen, en zullen dit niet duiden. Ik heb 't er al eens meer over gehad, meen ik, maar dat doet er niet toe. Een bitteren vijand zullen de dameshoeden en de schermfleuretten, waarmee die vodden worden vastgepriemd, steeds in mij vinden. In dit opzicht ben ik, anders in de hand eener lieftallige vrouw als was, onverbid delijk. Daar zie ik me nu toch waarachtig vanmor gen in een winkel, alsof 't iets zeer acceptabels betrof, een kaartje, waarop„Buitengewoon lange hoednaalden, laatste cnic, slechts 30 cent per stuk". In trouwe, de dingen waren buitengewoon lang. Het waren degens, bajonetten, braadspitten. Gaat dat hier inheemsch worden? Lezen we hier binnenkort ook, zooals ik daar juist in de „Matin" lees, dat er op een dag in onze, stad aan vijf personen een oog wordt uit gestoken, en dertien anderen meer of minder zwaar gekwetst worden 1 AlBdatzoo wordt, dan stel ik voor, il l'instar van Clément Vautel in 't bewuste blad, den dames een soort rieten foudraal om te doen. Dan kunnen ze ons tenminste niet tot den laat- sten man uitmoorden. En dan meteen een verordeningentje maken, als nu te Berlijn geldt: „Iedere dame, die een hoednaald draagt, langer dan 20 c.M., zal wor den vervolgd wegens het onbevoegd dragen van wapenen". Eilieve, waarom zouden we elkaar op deze wereld, die hoe langer zoo kleiner wordt, niet wat beter verdragen Dat gij, lieve dames, de vleugels van ver moorde, arme vogels, op uw hoed draagt dat raakt „slechts" uw eigen ziel. Gij denkt te wei nig na om den gruwel te beseffen, dien ge door uw pronkzucht helpt bestendigen. Dat is nu eenmaal zoo. Maar, dat ge onze aangezichten schendt en ons blind maakt met uw vlijmscherpe, spitse hoeddolkea daarvoor zullen we toch waken I Krijgen we hier niet heel gauw een verorde ning tegen, en zien we hier inderdaad dames rondloopen met zoo'n wapenarsenaal op haar hoofd ik houd 't er voor, dat waarachtige dames, tegenhangsters van echte gentlemen, in den waren zin des woords, het vanzelf niet zul len doen dan zal ik zoo vrij zijn, mijn bul- terrier op haar aan te hitseD. Ge moogt me hangen, als ik 't niet doe. Ik ga het beest er vast op dresseeren. Ik zal een oude turfmand garneeren met kippenveeren bloemkoolbladen, andijvie, een bos wortelen, een stuk-gesneden lampekap, een versleten haard kleedje en wat gras, en er verder alle breinaal den uit 't heeïe huis, mijn steekbeitel en een marlpriem in planten, en tegen mijn hond zeg gen „Dat is een dameshoed, Tyras pak ze En ik raad allen mannen aan, dit voorbeeld te volgen. Ge moogt aan alle confraters vragen, tot welk paroxystne van woede ik, de vleesch-geworden goedmoedigheid, moet zijn opgezweept om naar zulke bloeddorstige middelen te grijpen. Maar, nietwaar, ieder is zichzelf de naaste. En Diemand laat zich zonder verweer in koe len bloede slachten. 391ste Staatsloterij. Tweede klasse. Het opnemen van Ingezonden stukken benjjst niet, dal de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt met den in boud. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt niet terugegeven. Geachte Redactie, In het belang der betreffende weduwen, verzoek ik u beleefd onderstaand in uw blad te willen opnemen. De heer L. Zeiler, Wijk bij Duurstede, Voorzitter der Vereeniging voor gepension- ueerden vóór de laatste Pensioenwet, vei- zoekt in het «Orgaan van deu Koninklijken Nederlandscben Bond van Oud-onderofficie ren, Weekblad voor onderofficieren der Land- en Zeemacht", in kennis gesteld te worden met de adressen van weduwen, die gehuwd zijn geweest met militairen van het Nederlandscbe Leger, terwijl deze laatsten nog in den militairen dienst waren en die niet begrepen zijn in de gunstige bepalingen der Weduwen wet van de Landmacht 1909. Het doel dezer oproeping is, at»D deze weduwen ondersteuning te verleenen. Weduwen, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, worden verzocht, schrif telijk hun adres, met wie zij gehuwd zijn geweest, wanneer en in welken graad hun echtgenoot beeft gediend, zoomede sinds wanueer zij weduwe zijn, ter kennis te brengen van den Voorzitter der afdeeling Amersfoort van den Kod. Ned. Bond van oud-ouderofficieren, II. 8. Valkenburg, Leus- derweg 36, bij Amersfoort. LI bij voorbaat dankend voor de plaatsing, teekent hoogachtend Uw dw. VALKENBURG. Amersfoort, 12 Augustus 1909. Stoomvaar tbe richten. Opgave agentschap Alex. Mackintosh Co. Soesterweg 14, Amersfoort. Nord Deutsche Lloyd. b.s. Prinz Ludweg arriveerde 10 Augustus te Hongkong. s.d. Kronprinz Wilhelm arriveerde 10 Augus tus te Bremerhaven. s.s. Bulow arriveerde 10 Augustus te Hong kong. s.s. Mainz arriveerde 10 Augustus te Lissabon, s.s. Kronprinzesain Cecilie vertrok 10 Augustus uit Ncw-York. s.s. Main arriveerde 10 Augustus te Baltimore, s.s. Prinz Eitel Friedrich arriveerde 10 Augus tus te Genua. s.s.Roon vertrok 10 Augustus van Southampton, s.s. Scutari vertrok 10 Augustus van Constan- tinopel. Trekking van 10 tot 12 Augustus 1909. (1100 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. LEINWEBER te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen. Prijzen van f30 4Ï76 4584 7773 8003 8006 8022 8028 9295 9298 9355 9363 93901579116366 16370 16409 16525 16527 1653516543 16556 en 16762. Te zamen 22 prijzen. De derde klasse trekt van 23 tot 26 Augustus 1909. TE HUUR tegen September een met slaapkamer, Bergstraat 43 RE1SBEL ASTEV G. Er zijn onder de miuvermogenden velen voor wie een verblijf van eenige weken in de buitenlucht tot heistd van gezondheid een onschatbare weldaad zou z(jn. Evenals vorige jaren richt daarom onze Vereeniging aan allen, die voor gezondheid of voor ge noegen op reis of naar buiten gaan het drin gend verzoek, haar van hun reisgeld éen Gulden of meer te willen aistaan, ten einde aan minder bevoorrechten en daaronder in de eerste plaats aan kostwinners dit voor hen zoo gewenschte geneesmiddel te kunnen bezorgen. Ten vorigen jare werden op deze wijze 416 personen, waaronder 3 uit Amersfoort, geholpen en reeds hebben velen zi h ook dit jaar weer aangemeld. Iedere gift, onder motto „Reisbelasting", wordt dankbaar aangenomen en in het Jaarverslag verantwoord. Mej. D. A. S1DDRÊ. Muurhuizen 91. Mevr. GRONEMANDoornbos, Utrechtscheweg 10, Mevr. baronesse Van 1TTERSUM Stroeve Plantsoen 6. Mevr. RUYSCH LEHMAN DE LEHNS- FELDVan Lanschot Hubrecht. Soesterweg 1. Mevr. KNOPPERSVan Eijbergen, Weverssingel 7. Amersfoort, 1909. Belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wissels en Coupons. Sluiten prolongation. Safe-inrichting. WESTLANDSCHE HYPOTHEEKBANK te S-OIIAVEMIAfalK. De Bank geeft 4 pCt. Pandbrieven uit tegen den offlcieelen Beurskoers verkrijgbaar ten kantore der Bank en bij de heeren De Directie, J. HOOFT GRAAFLAND. J. A. VAN ERPERS KOIJAARDS Horloger, LANGESTRAAT 42. Grootste sorteering Ie klas artikelen. b i 11 ij k, vlug en g o e d. die BETROUWBARE werkkrachten behoeven, worden beleefd verzocht zich te wenden tot den Secretaris der afdee ling Amersfoort en omstreken van de NATIONALE VEREENIGING TOT STEUN VAN MILICIENS, Schimmelpenninckstraat 41. voor den INMAAK ingang Lieve Vrouwe-kerkhof. CREDIETVEREENIGING te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort mr. H. 3. M. van den BERGH, WILHELMINASTRAAT 8. Zij stelt zich ten doel; het verleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in-blanco het incasseeren van handelspapier; het ontvangen van gelden a déposito en rekening-courant. van Gorinchem. verkrijgbaar bjj Langesïraat 18, AMERSFOORT. LANGESTRAAT 37. Voor de warme EN Voorhanden zoowel in goedkoopere als ni prima qualiteit. ingang Lieve Vrouwe-kerkhof. uit de distilleerderij van de firma VETTER Co., Zutphen.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 3