Dinsdag 24 Augustus 1909. No. 7704. 58e Jaargang, OP REIS. Stadsnieuws. ir IRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post f 1.15. Advertentiën. 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement redactie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRAGHT9 stbus 9. Telephoon 19 Aan onze abonné's die tijdelijk elders binnen- dan wel buitenlands, vertoeven wordt op aanvrage en met duidely Ise opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de „Amersfoortsehe Courant" tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. KENNISGEVING. Stremming der vaart. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen ter kennis van belanghebbenden, dat in verband met te houden militaire oefeningen, op 17 September 1909 door een pontonafdeeling der 4de diviBie een brug in de rivier de Eem geslagen zal worden ter hoogte van de molens ten Oosten van Baarn en dat dientengevolge de vaart op de rivier de Eem op dien dag van des morgens 9 uur tot des namiddags 3 uur zal gestremd zijn. Amersfoort, Augustus 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WETHOUDER VISSER f. De heer Visser moge dan al door zijn vertrek naar Amsterdam feitelijk hebben opgehouden lid van den Gemeenteraad en Wethouder te wezen, als „Wethou der" Visser zal men van hem spreken 1 thans, nu de mare van zijn verscheiden zoo geheel onverwacht kwamlater, als men zich zal herinneren wat hg hier mede tot stand hielp brengen. Veel heeft hij gedaan voor Amersfoort, zijn geboorteplaats, waaraan hij zoo ge hecht was en wier belangen hg met zoo grooten ijver behartigden, ruim 34jaren als Raadslid en sedert 27 Juli 1897 als Wethouder van Openbare werken, den tak van dienst die bij de uitbreiding der stad telkens meer arbeid, steeds grooter overleg en wijs beleid eischte om, zonder de lasten al te zeer op te drijven, toch te geven wat de nieuwere denkbeelden en de nieuwere Rijkswetten deden ver langen. l)en 25 Mei dezes jaars woonde hij voor de laatste maal de Raadsvergade ring bij; ziju wankele gezondheid deed hem kort daarna besluiten, geen nieuw mandaat te aanvaarden. Hij ging naar Neuenahr, waar hij herstel hoopte te vinden voor de kwaal, die Zaterdag te Amsterdam, waar hij begin Juli was te- ruggekeerd, een door niemand nog voor zien einde maakte aan zijn werkzaam leven. Tijdens zjjn Wethouderschap kwamen als belangrijkste zaken tot stand de bouw der Gemeentelijke gasfabriek, die in Sep tember 1900 in exploitatie kwam, en de aankoop van „Birkhoven" door de Ge meente. Vooral aan de gasfabriek wijdde hij voortdurend ziju aandacht en zijn zorgensteeds was hij er op uit, dezen voor de Gemeente zoo belangrijken tak van dienst, welke uitstekend als hij wordt beheerd ruime baten afwerpt, tot immer grooter bloei te brengen. De heer Visser was Voorzitter van de commissie voor de fabricage, van die tot bijstand in het beheer der gasfabriek, van het Burgerlijk Armbestuur en van de Vereeniging tot oprichting en exploitatie van volks-sanatoria in Nederland, en Onder-voorzitter van de Ned. Israelieti- sche hoofd-synagoge. Ten teeken van rouw waren ten Raad- huize heden den geheelen dag de gor dijnen voor de vensters neergelateu, ter wijl betrekkelijk velen uit Amersfoort vau middag op de begraafplaats te Over- veeu vereend waren om hem de laatste eer te bewijzen o.a. de Burgemeester, Wethouder Celosse, de Secretaris der Gemeente, de Hoofdcommies ter Secre tarie, de Controleur der Gemeente-belas tingen, de Voorzitter der Hoofdsynagoge veel meer nog waren zeer tot hun leedwezen verhinderd, tegenwoordig te zijn bij de ter aarde bestelling. Hij ruste iu vrede. VREDE? De „Vossische Zeitung" schrijft in een artikel over de beperking der bewapeningen, dat het denkbeeld bij het Duitscbe volk geenszins in on vruchtbaren bodem gevallen is. De Duitschers zuchten onder zulke zware lasteu, dat zij gaarne tot de beperkiug zou den medewerken, maar Engeland zelf zegt de Vossische heeft het denkbeeld nog nooit in vasten vorm gegoten. Deed het dat, dan zou het bemerken, dat in Duitsch- laud millioeuen measchen meer er voor ge voelen dan een paar jaar geleden. Alsof de vrede want om dien te be waren is het immers, dat de mogendheden zich wapenen, niet om oorlog te voeren alsof de vrede te land en ter zee al niet genoeg schatten vraagt, komt nu ook de lucht nog haar offers eischen. Duitschland heeft reeds bijna vijf millioen gulden aan luchtscheepvaart besteed, Frank rijk f596000, Eugelaud nog slechts f70 000. Dat vindt men daar besehameud weiuig, doch Minister Haldaue heeft de toezeggiug gedaan, dat Engeland zich haasten zal, om den achterstand in te halen. Iu het komende jaar zal Engeland f936000 besteden. Dan zullen natuurlijk Duitschland en Frankrijk ook weer »zich haasten". Ieder wil de voorste zijn. Zou onze Koningin, die ook den stoot gaf tot de Vredes-conferentie, niet kunnen in gaan op den voorslag van een schoolhoofd en iuderdaad bet voorstel doen tot niet meerdere wapening Wie weet met hoe veel belangsteliing de groote mogendheden uitzien naar een voor stel daartoe. Het moet hier toch op uitloopen. Voor reizigers. Meu meldt uit Oldenzaal aan „De Tele- graal" Van zeer bevoegde zijde kan ik het vol gende mededeelen Vroeger werden pl.m. 50 sigaren vrijge geven, wanneer men per trein Duitschland inkwam, daar ze dan beschouwd werden als reisbenoodigdheden (voor eigen gebruik). Thans daarentegen moeten van alle siga ren (hoe gering het aantal ook is) welke doorgaande reizigers medebrengen en opge ven als „voor eigen gebruik onderweg" in voerrechten betaald worden. Berekening der invoerrechten heeft als volgt plaats: 1. Wanneer een reiziger, komende van Holland, niet meer dan honderd sigaren medebrengt, worden deze beschouwd als be- hoorende tot zijn reisbeuoodigheden. Een binnenkomende reiziger moet voor 100 s' ren, wegende netio pl.m. 0.50 K.G., nu aan invoerrechten in Duitschland betalen 6.35 Mk., terwijl bij daarentegen vroeger maar 1.35 Mk. moest voldoen. Het invoerrecht op 100 sigaren, beschouwd als reisbenoodigdhe den, is dus 5 Mk. hooger geworden. Neemt een reiziger meer dan honderd siga ren mede, bijv. 200 stuks, dan heeft de bereke ning iets anders plaats en is het ook be trekkelijk goedkooper, daar zulk een aan tal sigaren als verbroiksmiddelen en niet meer als reisbenoodigheden zullen beschouwd worden. Naar de waarde der sigaren worden dan de invoerrechten geheven. Voor sigaren, bij minstens 20C stuks, aangegeven als ver- bruiksmiddeleD, moet aan invoerrechten betaald worden 6 Mk. plus 2.70 Mk. is 8.70 Mk. Verscheidene reizigers zijn hiermede nog niet in kennis gesteld, zoodat, wanneer zij te Bentheim aankomen, zij pertinent wei geren de verplichte vivoerrechten te betalen en dan verzoeken hun sigaren te vernieti gen, hetgeen uan in de vuren der locomo tieven plaats heeft. Dergelijke gevallen zyn reeds sinds 15 Augustus, den dag van het ingaan der verhoogde >Sieuer", viermaal te Bentheim voorgekomen. Vooral nu met de vacanties en het rei zend publiek zou het van zeer groot belang zijn, indien zij bij bet passeeren van Duit scbe grensstations met den maatregel in kennis gesteld werden, opdat zij voorzorgs maatregelen konden nemen en niet van bun sigaren berooid worden. Afschaffing oind-examous der Hoogere Burgerscholen. De heer K. ten Bruggencate, Inspecteur van het Middelbaar onderwijs o. a. iu de Provincie Utrecht, bepleit ia een pas ver schenen brochure de afschaffing van de eind examens der Hoogere Burgerscholen, welke exameus hij noemtnoodeloos, dikwijls wreed, belemmerend, zenuwspannend, en van welke hij voorts nog zegt, dal zij geen voldoend^ waarborg geven, den leerlust niet opwekken, geen bevordering der studie in goede rich- sing kennen. Schrijver wil aan het onderwijzend perso neel der Hoogere Burgerscholen de beslissing over het al dan niet uitreiken van het diploma laten. Eenige controle kan daarbjj niet gemist worden, maar hij wil daarmede niet, gelijk bij de gymnasiale eind-examens, belasten gecommitteerden, die scholen, leer aren, noch leerlingen kennen, maar den Inspecteur, die kan welen wat een gecom- mitieerde in geen jareu gewaar wordt. De leerlingen, omtrent welke geen over eenstemming verkregen wordt tusscneu Directeur en luspeoteur eenerzgds en de vergadering van leeraren anderzijds, kun nen naar een dubbele beroepscommissie gaan, die telken jare door den Minister van Binnenlandsche Zaken wordt benoemd en waarheen ook alle extranei gaan, benevens alle leerlingen van Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus, die om de eene of andere reden bij Kon. besluit nog niet het recht verkregen (of dit hebben verloren) om haar leerlingen op de voorgeschreven wijze te bevorderen. De gediplomeerden ontvangen een diplo ma met een lijst, waarop de gemiddelde cij fers van hel laatste jaar, voorzoover de school die in haar bezit heelt, voor alle vakken staan aangeteekend. Ook de niet examineer- bare eigenschappen kunnen daarop voorko men Tegenwerpiugen, die de schrijver tegen zijn stelsel verwacht, worden door hem be sproken en bestreden, de voordeelen er vau in het licht gesteld. Schrijver is thans met zijn voorstel ge komen, omiat de lneenschakelings-cornmis- sie nagenoeg met haar arbeid gereed is en omdat het tegenwoordige stelsel vast loopt daar het thans bijna onmogelijk is, 12 com missies bijeen te krijgen. De Commissie voor den bouw in het Soesterwegkwartier eener tweede Hervormde kerk met Evangelisatie-gebouw heeft be richt oDtvangen van de Synode, dat deze tot haar leedwezen afwjjzend moest beschik ken op do aanvraag om subsidie voor dien bouw, uit overweging, dat een beter bouw plan is ontworpen zonder dat de bouwsom daarvoor behoeft verhoogd te worden. Er schgnt eenige moeilijkheid te wezen met het controleeren der maximum-snelheid, aan automobielen gesteld bij polilie-veror- dening. Daarom kan het volgende nut hebben. In Zwitserland heeft het federale Ministe rie van Binnenlandsche zaken op uitnoodi- giug van de kantonnale besturen de studie ter hand genomen, hoe het best het te snel rijden van auto's kan worden bestreden. Men wil gebruik maken van een toestelletje, dat do snelheid aanwijst, en op alle auto's, óok die der vreemdelingen, moet worden aangebracht. De Regeering heeft een commissie be noemd, die een concours heeft uitgeschreven. Uit een achttal toestellen zal nog nader een keus worden gedaan. Eén toestel geeft bij bepaalde snelheden bepaalde kleuren aan een ander is voorzien van een schel, die zich bij het rijden doet hooren zoodra 10 of 12 of 15 K.M. wordt overschreden. Dit laatste komt ons bster voor dan dat eeü agent van politie te rijwiel een auto tracht na te rijden. De heer S. P. Slagter, onderwijzer aan de opoubare Lagere school aan de Puntenbur gerlaan en leeraar in de Wiskunde Middel baar onderwijs, heeft met gunstig gevolg afgelegd het Staats-exaraen tot toelating aan een Universiteit. De heer J. van 't Slot, onderwijzer aan de openbare Lagere school aan de Konings- straat, behaalde de hoofd-akte. Men verzoekt ons mee te deelen, dat de heer J. H. van den Burg, wiens slagen voor het notarieel Staats-examen le gedeelte we vorige week meedeelden, werd opgeleid door den heer Ph. J. van der Werf, thans candi- daat-notaris te Harderwijk. Van het 5e regiment infanterie is een detachement vertrokken Daar Amsterdam om daar tot 22 September garnizoen te hou den ter vervanging van tiet 7e regiment infanterie, dat tot dien tijd kampeert en manoeuveert. Aan het officiers-examen van den Hoofd cursus hebben o. a. voldaan de sergeanten C. P. Garjeanne, W. P. J. Harmsen en A. Wilod Verspille voor infanterie h.t.l.jhr. J. Martens voor administratie h.t.l.H. C. Abuijs, Ch. E. Boode, C. E. Nieuwland. C. F. P. D. van der Vecht, H. J. Verniers van der LoeiT en J. Pb. Wissema, van den cursus bij het 5e regiment infanterie. Aan ritmeester jhr. E. W. von Wrangel auf Lindenberg, van het le regiment huza ren, is vergunning verleend tot het aanne men en dragen van de ordeteekenen van het Militaire Kruis le klasse, hem door Z. M. den Koning der Belgen geschonken. Bjj Kou. besluit zijn eervol ontslagen on der toekenning vau pensioen majoor H. E. Ort en ritmeester S. J. van Overveld en jhr. R. E. Dittlinger, ailen van de cavalerie e allen thans op non-activiteit.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1