Gemengd nieuws. Programma va» het concert, Donderdag avond op het terras van „Amicitia", te ge ven door het stafmuziekkorps van het 5e regiment infanterie, Directeur G. Dikkers. 1. «Ons Regiment", marach Van lier Werf. Eeroiedin opgedrtgeu aan H. H. Ofllcieren van hot 5e Regiment Infanterie. 2. Ouverture „Frau huoa" Linoke. 8. Herbitweieen", Walter Waldteufol. 4. Grande fanlaiain uur dos motifs do i'opéra .Robert le Diable" Mogerboer. 6. Ouverture .Robespierre" Litolff. 6. Trttumerei" ausder Ruesischen Suite Wllest-Bikkors. 7. Ballet do Coppélia Délibes. a. V-.iM lente b. Divuso de Föie, et Valee des Heurea, c. CiTdaa, d. Qalop. 8. .Musiksliachej Aktien Untor- nehmen", Qroaaoa Potpourri Oonradi. „Het ware geluk wordt slechte bereikt door inspanning; niet door een zich laten gaan". Hoe precies klopt dit kalenderblaadje van Zondag op hen die deelnBmon aan den toer door Nedt land, die hier eindigde. Uur aan uur trappenvan een freewheel geen sprake. De laatste étappe GroningenAmersfoort, 173 K.M., word Zondagochtend aangevangen to 7.34. Do eerste wielrenner passeerde om 2.27 de oindatreep, die met liet oog op het te Help man bij Groningen gebeurde, niet was genomen op het sportterrein Birkbovon, (halfweg Soest) doch vóór de stad, bij het militair hospitual, Eerstaankomende was daar M. Gooy, uit Am sterdam, die Donderdag ook te Groningen het eerst aankwam. Pas om klokke drie bereikte bet eerst aange komen team hot sporrterrointusscben eind streep en Birkhoven hadden deze vier, Achil lea. Kalkman, Van Staveren en C. Peereboom, zien wat verfrisch:, wat gegeten, enz. Dat team, om 7.35 uit Groningen vortrokken, bereikte Meppel om 10.15 en Amersfoort om 2.28. Van Groningen tot Meppel had 't het voorrecht van een geweldigen plasregen en op den gclieolen weg sterken tegenwind. Tocu waron de reuners zóo weinig vermoeid, dat enkoien hunner op de baan van het sportterrein nog kunstjes vertoonden; met name Van <!er Pol, die een aardig baantje achteruit fietste. En nadatseeen oogenblikie „in de tent" waren ge weest en hun bemodderde kleuren hadden ver wisseld en hun bemodderd lichaam hadden afgewasschen, waren ze „weer heelomaal klaar". Er was veel enthusiasms bij de aankomst op het sportterein, zoowel van Olympia-leden als van belangstellenden uit de provincie Utrecht. Het voorgeschreven baantje moest nog worden gereden 't was er dan ook naar en Kalkman ontving de verguld zilveren, Achilles de groote zilveren en Van Staveren de kleine silvoren medaille, ullle uitgeloofd door de Maatschappij „Birkboven". De prijzen van den gehcclen driedaagschon wedstryd met é*n rustdag te Groningon werden toegekend als volgt: 1. Chr. Kalkman, uil Rotterdam, die te Maastricht 1, te Groningen 2 en te Amersfoort 2 aankwam, cn dus 4 punten had. Hem viel daardoor ten deel, bohulve de krans van „Olympia", die hem bij monde van haar Secre taris, den heer J. Nijland, onder daverende toejuichingen werd overhandigd, de Coventry- trio le klasse hoan-racemachine met gouden medaille, uitgeloofd door de firma M. Adler, te Amsterdam. 2. G. van Staveren, uit Oude Wetering, 233, die met 8 punten won een kunstvoor werp van f75 en ae verg. zilv. mod. van den Ncderl. Hotelhouders Bond. 3. M. Gooy, Amsterdam, 615, die met 12 punten verwierf een kunstvoorwerp ter waarde van f50, benevens con zilv. mud. van den Ned. Hotelhouders Bond; 4- Achilles, uit Vinkeveen, 74—i, kunst voorwerp v i f25 met bronzen med. van den Ned. Hoteloouders Bond. 6. A. van der Pol, Rotterdam, 5—3—7, groot verg. zilv. kruis van den heer N. Citroen te Amsterdam. 6. H. Fransen, Hilversum, 3—3—10, groot verg. zilv. geëmailleerd kruis van de firma J. A. A. Gerritsen, te Amsterdam. 7. C. Peereboom, Rotterdam, 1034, groot verg. zilv. distinctief van den heer Willy Meierstein, te Amsterdam, vertegenwoordiger der Continent»' tyre company. 8. C. de Viseer, Rotterdam, 4108, oen stel Palmer-banden met verguld zilveren kruis van de Palmer tyre company. 9. J. Wentink" Amsterdam, 16—36, groote verg. silv. med. 1U. C. van Dam, 1359, een stel Continen tal-banden. 11. L. Croussot, Baarn, 14—4—11, verguld silveren kruis. 12. Joh. Hönomann, Amsterdam, 144—11, kleine verguld zilveren medaille. 13. M. Zimmerman», Burgun-op-Zoom, 116 14, groote zilveren modaillo. 14. J. C. Kon*. Amsterdam, 16—714, kleine zilveron medaille. 15. A. A. Hellereen, Vinkeveen, 1511—13 zilveren medaille. De pryzen voor de derdo en laatste étappe werden bohanld als volgt: le pr., gouden med. door Achilles in 6 uur 41 min. 19 sec.; 2o pr, zilv. geëmaill. kruis, van de firma Witte Van Erp. te Amsterdam door Kalkman 3e pr. zilv. med., van de firma C. J. Begeer, te Utrecht, door Van Staveren 4e pr. bronzen med., van do firma Begeer, door C. Peereboom. Het volgende vijftal legde den afstand Gro ningen—Amersfoort af in 7 uur 7 min. 23 sec De Dunlop-prijs, een gouden mod., ter waar de van föO, viel ten deel aan G. v. Slaveren, die eerstaankomende was op Danlop-bandon. De Rover-prij» en de Peters Union-prijs kon dsn niet toegekend. Op twee na hadden allen Dunlop-banden Kalkman, de winnaar, had Bakker-banden. Het was te Amersfoort niet bekend, dat de jury had busloten de eindstreep te bepalen vóór de stadzulks tuut bot oog op het gebeurde te Helpman bij Groningen, waar het eerst- aankomonde team op een bakkerswagen vloog, die uit oen zijstraat kwam. Daarom was in do stad een uitstekende veiligheidsdienst ge organiseerd; behalve de politie waren op min of meer gevaarlijke plaatsen 15 onderofficieren der infanterie geposteerd, die onder leiding van adjudant G. Castoin zeer veel hebben bij gedragen om de laatste loodjes zoo weinig zwaar fe doen zyn als maar mogelyk was. Om den tijd te dooden en het wachten niet al te lang te doen vallen, waren op het sport terrein wedstrijden georganiseerd. l)e uitslag daarvan was: rijwielweastrjjd over 1 K.M. voor winkolb dienden, of liever jongous die voor winkeliers boodschappen bezorgen, 8 deelnemers, le pr. f 10, C. van Spengen 2e pr. 15Joh. Middel man 3e pr. f2.50, L. van Hoey er- Polsstok hoogspringen, IC deelnemers, le pr. f10 W. A. J. Sohutz, Amersfoort, 2.70. M.; 2o pr. f 5. „Appi", Amersfoort, 2.60 M. 3o pr. f2.ö0 W. H. Nieuwenhuis, Amersfoort 2.50 M. Hoogspringen, 11 deelnemers, le pr. f 10. I'. Bredeveld, Amersfoort, 1.65 M.2e pr. f5, G. van Wielinck, Amsterdam, 1.60 M.Se pr. f2.50, G. Daams, Groningen, 1.50 M. Vcr-springeu, 12 deelnemers, le pr. f 10 Appi, Amersfoort, 5.13 M.2e pr. f 5, M. Staats, Amsterdam, 5.04M.3e pr. f2.50, P. Breedevold, Amersfoort 5 M. Marathon-loop over 5 K.M. 14 deelnemers, le pr. verg. zilv. med., A. Floors, Deventer, 19 min. 44 sec.; 2e pr. groote zilv. med., W. Suhultze, Amsterdam, 19 min. 54'/« sec.3e pr. kleine zilv. med. E. van Eysden, Amersfoort, 20 min. Het weder, dat in den ochtend dreigde, werd hoe langer Zoo beter, te laat echter om het sportterrein heel druk te doen zijn. Toch waren er vooral op de goedkoopere plaatsen heel wat menschen. Nog even een kort overzicht. De alstand ArasterdamMaastricht, volgens opgave 350 K.M., werd Donderdag door den eerstaankomende afgelegd in 10 uur 42 minuten de afstand Maastricht Groningon, 325 Kilo meter, Vrijdag in 14 uur 20 minuten; de afstand Groningen Amersfoort, 173 K.M., Zondag in 6 uur 41 minuten. Uit het bovenstaande moet niet afgeleid, dat Amersfoort Zondag geen belangstelling toonde voor sport; het tegendeel is waar. Juist voor goede sport niet het met sneltreinvaart per fiets afjakkeren van een onmogelijk langen weg toonde het zeer veel hart te hebben. Om half twee werden do deuren der zwemschool g rapend en geen vijf minuten later waren alle zitplaatsen bezet. De heer Pesie had voor dit eerste zwemfeest hier ter stede al vijf jaar had hij beproefd er een in te richten, maar thans zou net dan toch er wezen heel wat toeloop verwacht en dus al wat stoel en bank was om de bassins doen plaatsen doch daar kwamen rond 300 kijklustigen, meest dames. Daarop heeft bij niet durven rekenen en dus moest menigeen zich tevreden Btellen met een staanplaatBje. Wat niet de minste afbreuk deedde geest zat er in en men heeft zich van het begin tot het eindo uitstekend vermaakt en dtiideljjk ge zien hoe zeer goed het onderwijs in de zwem kunst is, dal unn deze school door een zoo eminont zwemmer wordt gegeven. De uitslag van de wedstrijden was deze I. 40 M. buikzwemmen, 30 deelnemers. le prijs: verguld zilveren medaille, H. J. Smit, in 30 1/5 sec.2e prysgroote zilveren medaille J. E. de Boer in 30 2/5 sec.; 3o prijs: zilveren medaille, C. Beetn in 33 sec.4e prijs bronzen medaille, M. Lagerweij in 33 1/5 sec.; 5e prijs: kunstvoorwerp, C. Mahler in 33 2/5 sec Ge prijs: kunstvoorwerp, W. Maassen, in S3 4/5 sec.; 7e prys: kunstvoorwerp, H. de Boer, in 34 3/5 sec II. 20 M. buikzwemmen voor juniores, 15 deelnemers. le prijs: kunstvoorwerp, E. G. de Ruyter de Wildt, in 204/5 sec.; 2e prijs: kunstvoorwerp, Tb. de Jong in 22 3 5 sec.: 3e prijs, kunstvoor werp, F. van Veen in 23 2/6 sec.ie prijs, kunst voorwerp, J. W. Krccftenberg in 23 3/5 sec.; 5o prijs: kunstvoorwerp, K. Houbaer in264/5 sec.6e prijs kunstvoorwerp, O. H. Bauer in 27 1/5 sec.' III. 40 M. rugzwemmen voor eeniores, 14 deelnemers. le prijs zilveren medaille, H. de Boer, in 391/5 sec.2de prijs bronzen medaille, W. Maarsen, in 892/5 sec.3de prijs kunstvoorwerp, C. Mahler in 401/5 sec.4e pr. kunstvoorwerp, C. Beem in 433/5 sec. IV. 80 M. buikzwemmen met handicap le prijB verguld zilveren medaille, H. Moor- ree», in 1 min. 11.8/5 sec.; 2de prijs groote zil veren medaille, H. J. Smit. in 1 min. 114/5 sec.3de prijs, bronzen medaille M. Lagorwey, in 1 min. 131/5 sec.; 4e prys kunstvoorwerp: J. E. de Boer in 1 min. 141/5 sec.5e pr. kunstvoorwerp H. Munzebrock in 1 mi:. 15sec. V. Duiken, 8 deelnemers: lste prijs, zilveren medaille, W. van den Berg, 2de prys, bronzen medaille, J. E. de Boer, 3de prijs, kunstvoorwerp, H. de Boer. VI. Polo-wedstryd door twee zeventallen, welke werd gewonnen mot 5—2. De medailles waren beschikbaar geateld door do heeren P. van Achterbergt], Eilerts de Haan, jhr. Godin de Beaufort, Van der Pant, L. Pesie en Ludwi/. 't Won een heel goed gelukt feest, dat vol gend jaar stellig wordt herhaald. Ondanks het meer dan ongunstige weer sommige deelnemers moesten driemaal zich verkleedeo werden Zaterdag op het nagenoeg ouoespeelbare terrein bewesten de lnfanterie-kazornos gehouden de districts wedstrijden in halspelen, uitgeschreven door den Bond voor lichamelijke oefening. Daaraan werd deelgenomen door het 5o regiment infanterie, compagnies-gewijze, het ie regiment vesting-artillerie uit Utrecht, ragiments-gewijze, en liet 1e regiment veld artillerie uit Amersfoort en uit Utrecht. Dat de vesting regimenU-gewijze uitdwam, lokte protest. De uitslag was deze; Voetbal 5o reg. inf. 4e bat. te comp. le bat. 1 comp. met 4—0. Korfbal 5e reg. inf. 2 bat. 2 comp. 3e bat. 2e comp.; gelyk spel. 1e reg. vest. art. 2e bat. 2e comp. inf. met 5—0. 1e reg. vest. art. 3e bat. 2e comp. inf. met 20. Slingerbal le reg. vesting art. le reg. veld-art. 3—0. Vuistbal Ie batterij le reg. veld-art. Utrecht 3e battery Amersfoort met 67 voor. Toon het wat opkluarde, had nog een vriendschappelijk spel plaats tusschen le batterij veld-. rt. en 3e bat. 4e comp. inf., door de laatste gewonnen met 7 voor. Slechts voor 't voetbal is tot heden een beslissing genomen. De le com. 4e bataljon 5e regiment infanterie gaat uaar de eiud- weistrijden te Den Haag. De commissie bestond uit kapitein Von Honning, en de 2e luitenants Van den Uriel en Land, van het 5e regiment infanterie en den 1e luitenant Doorman, van het le regiment veld-artillerie. In de Bestuursvergadering van don Ned. Voetbal Bond is bepaald, dat Quick (Am rs- fjort) voor het komende seizoen behoort tot de Westelyke 2e klasse competitie M. De heer A. M. Harterink werd benoemd in de Oostelijke elltal-commissie. Quick (Nymegen) is gepromoveerd tol le klasse. Een oud vrouwtje, dat naar Darneveld moest, is Zaterdag weer het slachtoffer geworden van de heerlijke trappenreeks in het spoorweg-station hier. Haast-je, rep-je moest ze van den eenen trein overstappen in een anderen; de trap van het eerste perron Op, de luchtbrug over, de trap naar het tweede porrou af en in haar haast in den trein naarZwolle. Onderweg eerst bemerkte zy, dat zij in den sneltrein zat en op raad van medepas sagiers trok ze aan de noodrem. Nidat het treinpersoneel een onderzoek had ingesteld en gebleken was, dat er geen voldoende reden bestond, den trein te doen stilstaan, werd procesverbaal opgemaakt en de trein weder in beweging gebracht, wat nogal moeite kostte. De vrouw moest mee naar Zwolle en kon eerst met den laatsten sneltrein weer van Zwolle terug naar Amersfoort om daar den trein te pakken van 10.23. 't Zal bovendien een duur reisje worden voor het oudje. Ook door de politie hier zijn in snoepwin keltjes 18 doosjesin beslag genomen waarop »Victrix, het beste poets-crème" en waarin vijf vieze zoogenaamde zuurtjes. Men west, dut door deze snoeperij te Rot terdam vier kindertjes uit éen gezin zyn gnstorven. Zulke doosjes bleken voor De Bilt te zyn geleverd door twee Utrechtscl.e handelaars. In verband hiermede heeft ook de Ulrecbt- ache recherche ren onderzoek ter hand ge nomen, allereerst by voornoemde grossiers eu vervolgens in de verschillende snoepwin kels, om te zien wat van de schadelijke dé licatesse nog in beslig te nemen valt. Een vai-K'envoer de consumptie afgekeurd, is hedenmiddag onder politie-toezicht ver brand. Door de politie zijn hier gisteravond zwer vende gevonden twee minderjarige jongens, die te Amsterdam bleken thuis te hehooren en van ochtend in de richting Hilversum werden op transport gesteld en daar over genomen en naar buis geleid. Gevonden op den openbaren weg een armband, drie snoeren met gouden slot. Wees scherp in uw blik, maar sacht in uw oordeel. Uit den omtrek. Ten paleize sSoestdijk" dineerden Zater- dig o.a. baron en baronnesse üchimmelpen- ninck van der Oye van Hoevelaken, en graaf en gravin F. D. Schimmelpenninck. Op het adres, dat voor ieder gedurende de tcntoonstolling in een der zalen van de teekc.'school te Harderwijk ter teekening heeft gelegen, is geteekend door slechts drie personen. Dit is voor do allarderw. Crt." een bewys, dut Harderwyks bevolking voor de tot stand koming eener Ambachtsschool niets voelt en dat die inrichting dus voorloopig wei op fcich zal laten wachten. Volgens het „Hdbld." kan de Middenstands- tentoonstelling ook financieel geslaagd ge noemd worden. Do kosten zijn gedekthet waarborgfonds zal niet behoeven te worden aangesproken en waarschijnlijk zal de rekening met een batig slot eindigen. Verkouden visschen. Dat de koudbloedige visschen óok kou kunnen vatten en daaraan te gronde gaan, is wel niet algemeen bekend. Toch is dit door biologisch onderzoek gebleken. Door vischhandelaren wordt er dikwijls over geklaagd, dut visschen, met name die uit andere streken, in de bewnarbakken niet lang leven, doch reeds na 8 of 14 dagen bij massa's sterven. In 99 van de 100 gevallen, waarbij de visch zich in bakken niet goed houdt, komt dit door een verkoeling van de visch gedurende het transport. Er wordt te veel ijs op de trunsportvaten ge- Worpen, waardoor de visschen te snel afkoelen, vooral als zij uit warnier vijverwater komen. Het gevolg is dan, dat niet alleen de huid van de visch ziek wordt en afsterft, maar dat de inwendige organen onder den invloed der af koeling zoodanig lijden, dat de visschen binnen enkele dagen sterven. In sommige gevallen werd zelfs, met name bjj forellen, tengevolge van afkoeling een plotseling sterven binnen weinige minuten geconstateerd. In 1779 had men te I'arjjs een nieuwe uit vinding gedaan, n.l. het „papier-maché". Vellen papier werden op elkander geperst, en dan maakte men er doosjes, borden, enz. van, waarna de voorwerpen werden verlakt en beschilderd. In het Hotel des Invalides was een fabriek geves tigd, waar men geheele rijtuigen van karton maakte die zóo licht en zoo sterk waren, dat men meende, ze spoedig overal in gebruik te zien. Later in 1787, was een dergelijke rijtuig- fabriek te Birmingham, in Engeland, die een bestelling kreeg vun de Keizerin van Rusland. Verder heeft men nooit meer van die papieren rijtuigen gehoord, ongetwijfeld omdat ze in de practijk bezwaren opleverden. De Koningin van Italië.Gravin Altini doet in „La Lettura "zeer sympathieke meedeelingen over Koningen Elena van Italië als moeder. De Koningin moet een buitengewoon lief, verstandig moedertje zijn. Haar kindeten zien er dan ook als bloeiende rozen uit. De eenvoud van Helena van Savoye aldus de gravinhaar altyd en alleen over kinderen, praten, schijnt aan sommige dames overdreven maar anderen doet hel betreuren,dat ze niet vaker met haar verkeeren kunnen om de schatten van opmerkingen, indrukken, buitengewoon diepe en fijne denkbeelden te verzamelen, die zij uispreekt over de opvoeding van kinderen. De Koningin van Italië geelt een voorbeeld van algeheele zelfverloochening, te meer trelfende in deze tijden, waarin men in de vrouwenwereld spreekt over het recht op persoonlijk geluk, over over de ontwikkeling van eigen individualiteit, óok ten koste van kinderen. Zij spreekt van haar kinderen als van „myn bloemen", met den zelfden trots en de zelfde liefde als Cornelia sprak van „haar juweelen". Wij moeten zoo zegt de Koningin de kinderen groot brengen, precies als de bloe men in de openlucht, zooveel mogelijk in den zonneschijn vrij om te ravotten zooveel als ze willen, op te merken, te praten ten te lachen vooral moeten we nooit moe worden van hun babbelen, maar we moeten er belang in stel len omdat het ons 't werkvan hun geesopen- baart. De kleine Umberto is wel eens driftig. „Hoe doet U dan?" vroeg de gravin. Het antwoord was: „Ik probeer hem bijtijds te bewaren voor dat gevaar. Ik geloof, aat wij, moeders, onze kinderen daarvan terug moeten houden, alsof we ze op den rand van uen afgrond zagen. Wanneer ik een kind driftig zie worden, weet ik nooit of de schuld werkelijk wel aan zijn kant is, of de oorzaak niet eerder ligt in een onredelijk verzet van wie bij hem is. Ik probeer dadelijk de kinderen af te leiden, wanneer ik zie, dat ze op weg zijn naar een driftbui, 'n Paar dagen geleden kwam er een bij Umberto op, die dreigde ernstig te worden. Ik begon direct over wat anders en zei ,,'k Moet noodig wat orde brengen in de bibliotheek; 't is al een heelen tijd geleden, dat ik er geweest beu, er liggen overal boeken te slingeren. Wie wil me komen helpen „Ik" riep dadelijk Umberto en ging achter me aan. 'n Half uur later, toen ik hem zoo inge spannen bezig zag, myn boekeu aan te dragen, gelukkig, dat hij wat nuttigs deed, zei ik „Wat 'n lief jongentje is er nu by moeder; wat 'n plei- zier is dat, hem zoo te zien werken vroolyk en aardig als ik er aan denk, dat een oogenblik geleden, toen we Maar hij liet me niet uitspreken. „O, moe der! riep hy dat wob 'n andere jongen, weet ul" Aardig nog wat de Koningin denkt over de meermalen gehoorde opvatting, dat arme kin deren in huizen van verpleging niet het beste behoeven te hebben, omdat ze het veel minder gewend waren. De Koningin is het daarmee ge - heel oneens. Ze ontmoette die zelfde opvatting ook eens bij Prinses Jolanda. De Prinses riep eens op zekeren dag uit: „O, wat vervelena vind ik dat speelgoed! 't Is zoo leelyk geworden. Moeder, geef'l aan 'n arm kind!" De Koningin antwoordde, verbaaBd, dat er geen enkele reden wns, dat het speelgoed, wanneer 't haar niet beviel, goed zou zyn voor 'n arm kind; integen deel aan de kinderen, die nooit iets gehad heb ben, moeten we juist bet allermooiste geven. liet volgende jaar, toen het leger Kerstmis liep, zei de Koningin: „Kinderen, we moeten aan den Kerstboom gaan denken. Jullie weet hoeveel gasthuizen en weeshuizen er zijn. We hebben geen tyd te verliezen."

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2