Stadsnieuws. overblijven, uit wie door loting do 17500 manschappen moeten worden aangewezen, waaruit een lichting bestaat. V:in de twee moet er éen dienen en loot er éen vrij. Deze verhouding vindt men uit aard der zaak in de verschillende Provinciën nagenoeg overal terug. In sommige Provinciën is het aantal in te lijven manschappen iets grooter dan dat der vi'ijgeloten, in de meeste blijft het er een beetje onder. Opmerking verdient het tamelijk groot aantal lotehngen, dat na do inlijving bij herkeuring voor den dienst wordt afgekeurd. Het bedraagt voor het geheele land '2759, waarvan de kleino helft 137'2 uit de twee provinciën Holland, terwijl Groningen tot dit aantal geen enkel man bijdraagt. Van den eenen kant is te bëgrypen en te billijken, dat, waar voor eiken afgekeurde een ander moet in de plaats treden, men bij de keuring nauwgezet te werk gaat, maar van den anderen kaut is het cijfer der eerst bü tweede keuring afgewezenen schrikbarend hoog en houdt men zoodoende eukele dui zenden loielingoo, die wat men noemt oen twijfelnummer hebben, voor een deel althans noodeloos in spanning. Uemeeute-anibtenaren. De afdeeling Utrecht van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren hield Zaterdag een goed bezochte vergadering te Zeist onder leidiug van den Burgemeester van Vreeswijk. Onder meer werd rapport uitgebracht omtrent het zeer omvangrijk onderzoek be- betrelTende de jaarwedden der ambtenaren der Gemeente-secretariön in de Provincie Utrecht Tot dit doel werden vrogenlijsten ontworpen, welke lijsten door de welwillende tusschenkomst van heeren Secretarissen der Gemeenten in deze Provincie, aan alle amb tenaren ter Secretarie on die ten kantore van den Gemeente-ontvanger werden aange boden, met verzoek om nauwkeurige invul ling. Op een enkele uitzondering na liet de beantwoording en terugzending der lijsten niets te wenschen over. De commissie brengt hierbij gaarne haar dank over aan de heeren Gemeente-secretarissen in deze Provincie, voor de welwillende hulp, huar by het ver zamelen der gegevens bewezen, waardoor de taak der commissie zeer werd verlicht. Aan de haud van de verkregen opgaven werd de verzamellyst opgemaakt. Als grond slagen voor een billijke en zooveel moge lijk gelijkwaardige beoordeeling van den toestand in de verschillende Gemeeuten vau dit gewest meende de commissie to moeten zoeken in het zielenaantal en de Klasserang- scbikking ''oor de Personeele belasting. Evenals in 1905 is de commissie van 1907 ook nu van oordeel, dut een bedrag van f 1U0 als allerlaagste minimum voor een jaarwedde van den ambtenaar ter Secretarie moet worden gesteld. Als Gemeenten, waar wyziging van de bestaande jwweddere- geliug aan de commissie noodzakelijk voor komt, noemt zij: Uieukelen-St. Pieters met Hreukelen-N'yenrode, Doorn, Haarzuilens, Harmeien, Jutphaas, Muarn, Rhenen, Schalk wijk met Tuil en 't Waal, Veenendaal, Vin- keveen en Waterveen, Wyk by Duurstede, Woudenberg IJselstein en Zuilen. Der commissie komt het voldoende voor, wanneer door bot Bestuur by gemotiveerd schrijven aan do Besturen der genoemde Ge meenten het verzoek wordt gedaan, over te gaan tot herziening, dat wil zeggeu tot ver booging der jaarwedden. Verreweg de meeste cijfers spreken genoeg voor hun onvoldoend heid om breedo overwegingen by een derge lijk verzoek overbodig te maken. Een afzonderlijke beschouwing moet ge- wyd worden aau den t .estand der jaarwed den in de vier groote Gemeenten Utrecht, Amersfoort, Raarn en Zei9t. Wat de Gemeente Utrecht betreft, meent de commissie dat, naar aanleiding der al daar plaats gehad hebbende wijziging, geen aanleiding bestaat voor bemoeiing van de zyde der afdeeling, daar in die Gemeente uit den aard der zaak telkens herziening der jaarwedden plaats heeft. Het zelfde is hi-t geval met de Gemeente Haarn. Wat Zeist en Amersfoort betreft, moet bij da beoordeeling der tructementen van de Secretarie-ambtenaren niet alleen gelet wor den op het zielental, maar ook op den aard der werkzaamheden en den levensstandaard. De commissie komt tot do conclusie dat met het oog op de zeker billyke verhooging der salaiissen van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger, ook die der Secretarie-amb tenaren moeten worden verhoogd, daar op het oogenblik deze ambtenaren te Zeist aan merkelijk lag<-r worden bezoldigd dan,hun ambtgenooten te Baarn. Zjj stelt voor: voor den ambtenaar 1e klasse (waarnemend Secretaris) f1450— f1650; voor een ambtenasr 2e kl.,afd. chef f 1200f1400; le klerk £750— f950; '2o klerk f600— f (50. Ook te Amersfoort is do jaarwedde-rege- ling nog niet op hi t peil waarop zy in ver houding tot Baarn, met kleiner zielental, moet worden gebracht. Wat Amersfoort betreft, stelt de commissie voor, tiet Ge meentebestuur de verbotering der jaarwed den onder do aandacht te brengen. Vnn dit rapport werd met belangstelling kennis genomen, met dankbetuiging aan de commissie, bestaande uit de heeren: C. W. Wagenaar, A. H. van Tellingen, E. van der Zee en H. Bardeloos. De verdere punten van de agenda werden nu afgehandeld. Als afgevaardigde voor de bondsvergadering te Maastricht werd be noemd do heer J. Bardeloos. De beschrij vingsbrief voor de bondsvergadering lokte weinig bespreking uit ulleen do kwestie de vergadering niet op Zondag te houden, werd vry uitvoerig besproken. De meeste leden vyaren van meeniog, dat het houden eener vergadering op Zondag niet wenschelijk is, zoodat voortaan wordt vergaderd op werk dagen. Als plaats voor de volgende vergadering werd aangewezen Utrecht. Iu den Militieraad voor de provincie Utrecht zyn benoemdtot Voorzitter mr. W. H. J. Roijuards, lid der Provinciale Staten tot zyn plaatsvervanger de heer H. van An- del, lid dier Staten tot leden mr. Ch. de Wilde, lid van den Gemeenteraad van Utrechttotzyn plaatsvervanger de heer G. Wltteveen, lid van dien Raad. De gistermiddag van 3.15 tot 3.55 gehouden vargsdf ring van den Raad dezer Gemeente werd voorgezeten door den Burgemeester, jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers, en bijgewoond door 14 leden en den Gemeente-secretarie, mr. dr. J. G. Stenfert Kroess. Met kennisgeving waren afwezig dc heeren Kroes en Ruys: De notulen der vergadering van 13 Juli werden als vastgesteld beschouwd. De Voorzitter, zich van zijn zetel ver heffend, welk voorbeeld werd gevolgd door den Raad, deelde hierop mede, dat ingekomen was het bericht van overlijden op 21 Augustus van den heer E. L. Visser. Spr. vervolgde: Naar aanleiding van dit treurig bericht meen ik de gevoelens van den geheeien Raad te vertolken door te getuigen van onze diepgevoelde smart over dit plotse ling overlijden van onzen hooggeachten Wet houder. Dc heer Visser was 34 jaren lid van den Rund en mankte do laatste 12 jaren deel uit van het college van Burgemeester en Wethou ders. Aon zyn graf schetste ik de verdiensten van den overledene ik wil hier niet in herhalingen treden. Slechts wensch ik in deze zaal, waar de overledene zooveel jareu met opgewektheid deelnam aan de beraadslagingen, hulde te brengen voor de wijze waarop hij zijn taak heeft vervuld en den dank der burgerij uit te spre ken voor de uitnemende wijze waarop hij haar belangen behartigde. Ik beveel zijn nageduchtcnis in uw welwil lend aandenken aan. Nog kan ik uieodeelen, dat Burgemeester en Wethouders reeds een adres van rouwbeklag hebben verzonden. Nog een andere treurige mededeeling heb ik te doen, die van het overlijden op 28 Juli van den heer Jan ConBtantijn Christiaan Rupp, in leven Hoofd der Jongensschool. Ook dit bericht hebben Burgemeester en Wet houders beantwoord met een brief van rouw beklag. Ingekomen waren van den Minister van Binnenlandscbe Zaken een schrijven van 11 Augustus, houdende goed keuring van het Raadsbesluit tot benoeming van de heeren A. K. Uovens Greve. dr, A. A. Pullc cn S. de Vries tot tydelyk leeraur aan het Gymnasium voor kennisgeving; van den zelfden een schrijven van 11 Augus tus, houdende goedkeuring van bet Raadsbesluit van 27 Juli betreffende de organisatie van het personeel der Hoogere Burgerschool als voren van Gedeputeerde Staten een besluit van 10 Augustus, houdende goedkeuring van het le aanvullingskohier der Inkomstenbelasting, dienst 1909 als voren; van de zelfden een besluit, houdende verda ging hunner beslissing omtrent het Raadsbesluit vun 22 Juni betreffende het vaststellen van bouwverboden als voren van Burgemeester en Wethouders een schrfj- veu van 26 Augustus betreflende de onbewoon. boarverklaring van de perceelen Sint Jorisstroat nos. 31 tot 39, oneven nommerB dc percee len zijn ihans naar het ndvieB der commissio verbeterd zoodat de verdere procedure daardoor vervalt vun de zelfden het proces-verboul der kasop- neming by den Gemeente-ontvanger gedepo neerd ter Secreturie, tor inzage voor de leden; van de zelfden het ontwerp der Gemeento- begrooting voor 1910 met Memorie van toelich ting, waarbjj voorstellen van 26 Augustus tot: beschikking over een gedeelte van het saldo dienst 1908 en tot wijziging der Begrooting dienst 1909; tot uitbreiding van den Reinigings dienst tot het geven van een subsidie uan den heer 1'. van Achterberg voor het kosteloos open- Hiellen zijner badinrichting op bepaalde uren; betreffende het personeel ter Secretarie, nopens het aanstellen van een gemeontelijken deurwaar der nopens een verzoek van het Bestuur der Ambachtsschool tot subsidieering van een cur sus iu vakteekenen voor volwassenenen aan gaande een verzoek van het personeel der Bur ger Avondschool tot wijziging der sulnris-rege- ling alle naar de afdeelingen. van het Burgorlhk Armbestuur de rekening over 1901 naar de commissie tot nazien dor Gemeente-rekening van den hter W. van Achterberg een verzoek ooi overneming of Bubsidieering zijner zwem inrichting te behandelen bij de Begrooting van den heer W. Priem een verzoek tot af braak der huisjes achter het hoofdgebouw der lloogere Burgerschool om prte-advies aan B. en W.; van den heer S. P. Slagter, onderwijzer aan de openbare Lagere school Puntenburgerlaan, een verzoek, hem verlof te vcrleenen van 1 Oc tober 1909 tot 1 Juli 1910 - als voren van mevrouw Sanders-Huydecoper een schrij ver waarbjj zij aanneemt haar benoeming tot Regentes van het Burgerweeshuis voor ken nisgeving van don heer S. de Vries een dankbetuiging voor zijn herbenoeming tot tijdelijk leeraar aan het Gymnasium als voren. van het Bestuur der AmerBfoortsche Indus trie- en Huishoudschool een verzoek om toe stemming te verleenen tot het aangaan van een crediet-hypotheek om prtc-advies aan B. en W.; van het Heemraadschap „de rivier de Eem" een verzoek om de noodige medewerking te verleenen voor het maken van nieuwe sluizen als voren van de Vereeniging „Joan van Oldenbarne. veldt" een verdoek om f 300 te willen verleenen voor de oprichting van een gedenkteeken voor Johan vnn Oldenbarne veldt als voren van den heer W. van Wijngen een verzoek een stukje grond van de Gemeente in erfpacht te mogen nemen voor het bouwen van een trap als voren. 1. Nader voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de Verordening be treffende de Btraatpolitie. Burgemeester en Wethouders stelden voor, in plaats van lid 1 van het voorgestelde artikel S4ter, te lezen Het is aan bestuurders van motorrijtuigen verboden, met motorrijtuigen met een grootere snelheid te rijden dan van a. 10 K. M. per uur 1. op het gedeelte van de Langestraat, van af de Varkenmarkt tot den ingang van de Krankeledeustraat 2. door de Kamperbinnenpoort en op hel gedeelte van de Langestraat en de Kampstraat van den ingang van de Muurhuizen tot den ingang van de Koningsstraat 3. door de Bloemendalsche binnenpoort, op de Bloemendalsche straat, door de Bloemen dalsche poort en op de daaraan grenzende brug b. 15 K, M. per uur op de overige wegen binnen de bebouwde kom. De heer Van DuinenDen vorigen keer was ik er niet voor, deze bepalingen in te lasschen en ik acht ze nog overbodig, waar art. 49 der politie-verordening voor voertuigen voorschrijft „matige draf" cn in deze nauwe stadsgedeelten „stapvoets". Voor motor-rijtuigen wil men daar nu bepalen 10 K.M. en ik acht dit een meten met twee maten. De Voorzitter: Volgens de motor- en rijwielwet mag geen kleinere snelheid voor motorrijtuigen worden voorgeschreven dan 10 KM. De heer Van Duinen: Dan mag men wel beginnen met die nauwe passages te verbroeden. Wethouder Celosse: Art. 49 der po- litie-verordening is expresselij k niet toepasselijk verklaard op motorrijtuigen. Do verordening wordt hierop conform het nadere voorstel gewijzigd z. h. st. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van namen aan twee wegen. De Voorzitter: B. en W. stellen voor te noemen den nieuwen weg van hetStutionsplein door Birkhoven naar den Naarderstraatweg den Birkhoven-wefj en den weg over de Van Cam- penlaan de Uioglaan. De heer Plomp: Ik meen dat de Raad, erkennend de vele moeite, welke zijn Voorzitter zich getroostte voor de tot standkoming van dien weg, zul instemmen met dezen te noemen Barchman Wuijtiers-weg (Teekenen van instem ming). De heer Hamers: Ik steun dit voorstel. Dö Voorzitter: Het iH heel vriendelijk, doch zou hot geen aanleiding geven tot verwar ring? De vreemdelingen zullen niet weten, dat de weg leidt naar Birkhoven. De heer Veis Heyn: Dit bezwaar is licht te ondervangen door een handwijzer. Do heer Ooster veen: Ook ik steungaarno het voorstcl-Plomp. De heer Van Duinen: Ik wil me er even eens zeer gaarne mee vereenigen, doch zou liever zien, dat men sprak van de Wuytiers-laan. De Voorzitter: Het is toch meer een weg, een verkeersweg. De heer Van Duinen: Men spreekt toch ook van de Middachter-allee. Z. h. st. wordt besloten den nieuwen verkeers weg te noemen Wuytiers-laan. De heer Tromp van Holst: Zou het niet beter zijn, den weg over de Van Campen-laan te noemen Van Campenlaun-Zuid, omdat eerst genoemde er als 't ware éen geheel mee vorm De Voorzitter: Ik acht een anderen naam beier. De Van Campen-laan boudt op bij den Utrechtscbeweg. Z. h. st. wordt besloten, den nieuwe weg op den Iierg te noemenRingloan. 3' Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende onbewoonbanrverklaring van de per ceelen, plaatselijk bekend Achter de Kamp Nos. 9, 11 en 13. Dc Voorzitter: De commissie adviseert tot onbewoonbaar-verklaring. Z. b. st. wordt daartoe besloten. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een verzoek van de Commissie voor Kindervoeding om het gebruik van een Ge- meouto-lokaal. Burgemeester en Wethouders stellen voor om, nu het lokaal in hot Burgerweeshuis een andere bestemming beeft gekregen, kosteloos af te staan een lokaal van do voormalige school aan de Koestraat. Aungenomen z. d. of h. st. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het tookennen van de periodieko verhooging van jaarwedde van de leeraren dr. Ph. H. Pey- rot en S. de Vries. Aangenomen z. d. of h. st., volgens de ver ordening. Voor eerstgenoemde met ingang van 7 September, laatstbedoelde met ingang van 1 September. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een verzoek van G. A. L. Spelberg tot overplaatsing als Hoofd van de de school derde soort aan de Koningsstraat naar de school eerste soort in de Heerenstraat. De heer Gerritsen: Ik heb geen bezwaar tegen deze overplaatsing, doch wensch er op te wijzen, dat aan deze school een geheeie reorga nisatie moet plaats hebben. Ik vrees, dat deze nu weer op de lange baan zal worden geschoven. Ik zal thans geen voorstel doen, doch zou gaarne van B. en W. de verklaring ontvangen dat zij weldra zullen komen met een voorstel om het overbodige weg te nemen. Zoo is er terecht gewezen op de enorm hooge schoolgelden, geheven van burgers, die feitelijk niet zooveel te missen hebben. In de laatste jaren is er in heel ons land een sirooming om ook een 7de klasse in te voeren omdat de kinderen op 12-jarigen leeftijd feitelijk nog niet rijp zijn voor voortgezet onderwijs. Ik hoop dat bij bun reorgi' .isalie-voorstel B. en W. ook hierop zullen letten. Wethouder Celosse: Het is volkomen juist, dat er een strooming is om het Meeruit- gebreid Lager onderwijs meer uit te breiden. Met genoegen heb ik gehoord hetgeen de heer Gerritsen zeide omtrent het hooge schoolgeld, dat velen hoogst moeilijk valt en ik geloof dat het inderdaad nuttig is, hierop te letten. Ik kan de verzekering geven, dat B. en W. dili gent zijn. De neer Veis Heyn: Do heer Gerritsen sprak van bijvoeging eener 7e klasse die is er toch aan deze school. De heer Gerritsen: Ook een 8e en een 9e doch deze zijn voor jongens, die niet naar Hoogere Burgerschool of Gymnasium gaan. Men wenscht echter een 7-jarigen cursus in plaats van een G-jarigen. De heer Plomp: Ik kan me er niet in denken, dat we de ouders een genoegen zullen doen door de leerlingen een jaar later gereed te hebben. Wil men dan de eischen voor Hoo gere Burgerschool of Gymnasium verzwaren? De hoer Gerritsen: Ik vrees thaos een onvruchtbare discussie, doch wil nog wel zeg gen, dat de jougelui die met stoom de zes klasBen doorloopen, dit inboeten als zij me'hun 12de jaar op de Hoogere Burgerschool of het Gymnasium komen. Daarvoor is dan ook in veel plaatsen reeds een 7-jarige cursus. M r. H e y 1 i g e r s Is het de bedoeling, weer af te nemen de klassen voor hen, die niet naar de Hoogere Burgerschool gaan Ik hoop dat men rekening zal blijven houden met hen, die geen Middelbaar- of Hooger onderwijs vo gen. De Voorzitter: Ik stel voor, dezediscuB- siën te verdagen. Het voorstel tot overplaatsing wordt aange nomen z. h. st. 7. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan de Hoo gere Burgerschool. Benoemd de heer Jac. Hovens Greve, te Oos terbeek, met algemeene Btemmen. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot vaststelling van jaarwedden en pensi oensgrondslagen voor het personeel, verbonden aan bet Hooger- en het Middelbaar onderwijs. Aangenomen z. d. of h. st. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een verzoek van de onder wijzeres De Bruijn om vrijstelling van het geven van onderwijs in de handwerken. Op geneeskundige verklaring wordt z, d. of h. st. vrijstelling verleend. 10. Behandeling van reclames, inzako aan slagen in de Inkomstenbelasting, dienst 1909. Z. d. of h. st. wordt het kohier verminderd met f 264.00. 11. Behandeling van reclames inzake aansla gen in de Stroalbelasling, dienst 1909. Z. d. of h. st. wordt het kohier verminderd met f 09.18. De Voorzitter: Nu we aan bet einde der ugoudu zijn, wenscb ik nog een enkel woord te zeggen. Met den eersten Dinsdag van September zullen we uit ons midden zien heengaan een hoog gewaar deerd medelid, mr. Heyligers, die steeds een open oog had voor de monumenten van Geschiedenis en Kunst door wiens toedoen veel van historische waarde voor Amersfoort is behouden. Ook als Voorzitter vau de Gezondheid.--commissie heelt hi| vele jaren zich zeer verdienstelijk gemaakt. Ik breng U, mr. Heyligers, gaarne hulde voor de sympathieke wüze waarop U gedurende vele jaren dat belangrijk deel dor Gemeente-huishouding hebt yoorgostaan ik dank U ook voor de wijze waarop U uw mandaat als Raadslid bebt vervuld. Ik wensch U nog een laDg leven en goede ge zondheid opdat U nog lang getuige moogt zijn van den bloei der Gemeente voor welke U zoo veel hebt gedaaD. (Teekeneu van instemming). Mr. Heyligers: Ik mag dien lof slechts aan vaarden onder groote reserve. Ik heb gemeend, mijn plicht te moeten doen en nu de gebreken van den ouderdom beginnen zich te doen gevoelen, achtte ik bet evenzeer plicht, mijn plaats te ruimen voor jongere krachten. Ik dank den Voorzitter voor zjjn hoogst welwil lende woorden en den Raad voor diens instemming. Ik beveel mjj aan in uw aller vriendelijke her innering. De Voorzitter: Nu we morgen weder het voorrecht mogen genieten, den jaardag van onze geliefde Koningin te herdenken, stel ik den Raad voor, een telegram van gelukwensch aau H.M. te zonden (Teekenen van instemming). Hierna werd de vergadering gesloten. De heer G. Dekker is bevorderd tot commies ter Gemeentesecretarie. De heer J. Busquet Jr., bijna twintig jaar werkzaam ten bureele van Bevolking, is met ingang van 16 September benoemd tot commies.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2