1 Donderdag 3T September 1909. No. 7708. 58e Jaargang. BLOOKERS CACAO; FIRMA A H V AN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnemeut per 3 maanden fl.— franco per post f 4.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigeninga- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telephoon 19 KEN N 1 S G E T ING. De BURGEMEESTER vnn AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis vau de ingezetenei.dat de Raad dezer G-nneeetn zjI vergavleren op DINSDAG don 7 September nanstaande, des namiddags te l'/i ure. Amersfoort, 2 September 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Voorbereidende Lagere scbolen loor Middelbaar onderwijs en Gymnasia. (INGEZONDEN), By de discussiëo, welke op 30 Augus tus 1909 in den Raad der Gemeente Amersfoort plaats hadden, heeft, blijkens het verslag, voorkomend in de Amers- foortsche Courant no. 7707, de heer Ger ritsen de hoop uitgesproken, dat B. en W. bij reorganisatie-voorstellen, welke van dat college te wachten zyu, er op zullen letten, dat in de laatste jaren in heel ons land een strooming is om ook een 7de klasse op de Lagere school in te voeren, omdat de kinderen op twaalf jarigen leeftijd foitelyk nog niet ryp zyn voor voortgezet onderwijs. De lieeren Veis lieyn en Plomp hebben daarop over die aangelegenheid nog even het woord gevoerd, hetgeen de heer Gerritsen er toe gebracht heeft om nog nader mede te deelen, dat men op de Lagere school een zevenjarigen in plaats van een zesjarigen cursus wenscht en dat de jougelui, die met stoom de zes klassen der Lagere school doorloopen, dit inboeten als zy met hun twaalfde jaar op de Hoogere Burgerschool of het Gymnasium komen. De Raad verrichtte, naar het my voor komt, een daad van veel beleid door, conform het voorstel van den Voorzitter, te beslisseu om de discussiën over deze aangelegenheid te verdageu. De ltaad toch gaf daardoor bljjk, dat hy zyn volle aandacht aan dit belangrijke onderwerp wil wyden, vóór een beslissing te nemen. Men heeft, naar het mij toeschijnt, in den tegenwoordigen tijd een te groote neiging om alles maar gemakkelijk te willen maken. Inspanning is een woord, dat langzamerhand aan beteekenis moet gaan verliezen. Er bestaat een drijven om het den kindereu in hun leertyd op de Lagere school uiterat weinig inspannend te maken. Wordt hieraan te veel toegegeven, dan zal de tyd moeten leeren of dit op de karaktervorming gunstig heett gewerkt. Ik vrees wel eens, dat verslapping zich te veel zal gaan doen gevoelen. De ervaring heeft my geleerd, dat op de Lagere voorbereidende school met zes jarigen cursus in het algemeen aan de kinderen niet veel huiswerk wordt ver strekt. Zeker niet te veel. Middelmatig begaafde kiuderen kunnen het best af. De ouders moeten zich echter goed voor oogen houden, dat het hun taak is om de kinderen te doordringen van het ge wicht, dat het goed maken van dat huiswerk een voorname kinderplicht is en dat zij zich goed moeten toeleggen op het met belangstelling vervullen van dien plicht. Gebeurt dit altijd Ik betwy- iel het en ben er zelfs van overtuigd, dat er paedagogisch verkeerd-uangelegde ouders bestaan, die hun kinderen bekla gen als zy dageljjks een half uur dik wijls minder van den speeltijd moeten afstaan om dien plicht met zorg te ver Breek met de sleur; drink in plaats van koffie, DAALDERS véél goedkooper, véél gezonder, altijd goed. richten. Kiuderen die van jongs af niet gewezen zijn op het belang van dat huiswerk, zullen ook later, bij het voort gezet onderwys, weinig belangstelling in hun studies toonen. Onder de middelmatig begaafde kin deren worden natuurlijk ook aangetroffen, jongelui die uit eigen beweging goed willen leereu. Gaat men voor dergelijke kinde ren den zesjarigen cursus der Lagere school in een zevenjarigen veranderen, dan brengt men hun ambitie een onher- Stelbaren slag toe. Alles wat toch te gemakkelijk wordt geinaa kt, zal hier schade doen hun ijver en werklust wor den in verkeerde banen geleid. Kinderen met goede geestvermogens, aan wie het leeren zeer gemakkelijk valt, zul- len bjj een dergelijke cursus-verlenging stelselmatig gebracht worden tot vrijwel j niets doen. Ik kan my slechts voorstellen, dat voor de minder begaafde kinderen een zeven jarige cursus nuttig kau zijn. Men sujjde echter niet den pas af aan de meer begaat- deu en de middelmatigen om spoediger vooruit te komen. Ik heb dan ook met groote waardeering opgemerkt, dat de heer Plomp een waarschuwende stem deed hooren tegen de meeningen des heeren Gerritsen. In de voorbereidende Lagere jongens school te Haarlem ik heb oudervonden, dat die school zeer goed is bestaat de zesde of hoogste klasse uit twee af- deelingen, de zesde klasse a en de zesde klasse b. Jongens die goed vooruit willen en kunnen, worden door het Hoofd van de school, na het doorloopen van de vyfde klasse, overgeplaatst in öa. Zy doen dus zes jaren over de Lagere school. De min der begaafden komen eerst in 6b, daarna in 6a; zy doen eigenlijk twee jaren over de zesde klasse, waurby natuurlijk de leerstof van 6b anders is dan die van klasse 6a. Zou voor Amersfoort een dergelijke regeling zijn aan te bevelen 1 Ik meen van wel. Men vergete toch ook niet, dat ook voor onderwijzers, die met knappe en werkzame kinderen te doen hebben, het een weinig opwekkend werk is, steeds met gemarkeerden pas voorwaarts te moe ten gaan en zeven jaren bezig te zyn over een hoeveelheid leerstof, die beslist in korter tyd kon worden doorgewerkt. Ik, die zelf geruimen tyd bjj het onder wijs geweest ben, heb dienaangaande o'ók myne ervaringen moeten opdoen. P. S. R. WOLTERBEEK, gepensionneerd kapitein-ter-zee. Prins Fredorlk Hendrik te Amorsfoort. Alle „voor" beeft zijn „tegen" en het „tegen" vun feesten zyu gewoonlijk de re keningen, die na afloop inkomen*). Dat zyn van die naweeën, die meestul langer duren din de pret. Een van de rekeningen, en wel een zeer belaugryke, namelijk van hetgeen het logeeren en onthalen vun Fre- derik Hendrik aan Amersfoort heeft gekost, is uan de vergetelheid ontrukt nu voor de curiositeit vermeld ik ze hier. Men ziet er uit, dat men den Prins, wat den hem aange boden maaltijd aangaat, waardig wist te ont- vungen en dut men het zich waarschijnlijk ook goed liet srauken. Nog zy vermeld, dat „den hoer Schout en Bnrgemeesteren bleef gerecommundeert de eer aan de tuelTel te bewaren" en dat er bepaald werd Baan de taelfel van sjjn Hoochhcyt Rijnsche wijn te schencknn end» aan geen andere taeiïel anders als fransche wyn By het lezen vun de rekening van den doelmeester (bedoeld wordt de kastelein in het Logement »de Doelen") vergete men niet, dat het gevolg nog uit heel wat meer personen bestond, dan in den stoet van 31 Augustus konden wordeu voorgesteld, dat niet alleen meer edelen den Prins vergezel den, maar dut ook zijn ondergeschikten en zjjn dienstpersoneel zeer talrjik waren; er worden u. 1. nog vermeld: de Gouverneur van den jongen Prins, de secretarissen Junius en GonsUutyn Huygens (do beroemde dichter) met zijn zoon, den luieren geheim schrijver vun Willem 111, de rekestraeester, de penningmeester, kuinerheeren, de wagen- meester, koks, onderkoks, confiturler, botte lier, lakeien, bakkers, wasch- en linneumeis- jas. enz. Kr is dus wel eenige verklaring voor de hooge rekening, die hier volgt; Declaratie van de Uneosteu bij Ryck Jacobsz doelraeyster binnen der Stadt Amersfoort gehudt oude geduen int tractoren emle logeren van Syne Hoocheyt den Prince van üraignen mat synne suite ende train respectivelick op den Vllen ende XXlillen Novemb. 1640. Aen Schapen, lams ende os sen vleysch voor beyde de rey- sen, te samen 108 - 18 - 4 aen hammen en de geroocte tongen 11-10-0 aen wiltbraet 174 - 2 0 aen jonge biggen 12 - 0-0 aen viscb 55-17-0 aen calckoenen 64 - 0-0 aen vogels ende teylingen 18 - 5-0 aen hoenderen ende kieckons 58-16-0 aen saucysen, verscbe oraignen limoens etc. 43 - 5-0 aen rooswater, sulfraen, Iardeer- speck, oyeren etc 24-2 -12 aen buncquet, olijven, cappers, gesouten limoenen, massapujj- nen, etc. 220 - 15 - 0 aen specerijen ende gemeen- bancquet albyer geeoft 50-12-0 aen bloemcool, appelen, peeren, mispelen ende moescruyden te samen 20-14-0 de pasteybacker 42 - 9-0 boter ende kaes etc. 53-10-0 aen wittebroot ende ander ge- back 44 - 4-0 aen brant, sout, suyr etc. 71 - 0-0 huyre van timmerwerck.cannen' ende tgunt daervan gebroken is 19 - 12-8 aen aerdewerek 6-12-0 aen huyre van glusen 25-11 - 8 aen linnenwaet, cussens ende andersints dat 't ongebruyek Van gnnscher hart» hopen wei dat dit geen boos voorteekon moge zyn voor dio nndere reke ning, welke do gostheeren van don plaatsvervanger des Stadhouders thans te vereffenen hebben. Inderdaad zoo'n ,,quart d' hcuro do Itabeluis" heeft wel eens zyn tegen. Red. gemaect, verduystert ofi anders wech gorauct is 53-14-0 aen ruych voeder onde haver van 24 peerden 32 8-0 aen byer 40 - 0-0 Aen 423 cunnen fransche wijn k lOit. de kan 211 -10-0 noch verschoten op een serviet van Sgn Hoochts service, die tot Thomus Hurmiinse woerd door ymant vant gevolch ver- seth wus voor een vane byera ende aen de saelknecht gere- stitueert 0-10-0 aen 64 cannen Spaunsche wyn k 32 st. d'kan 102-4-0 aen vracht endo oncosten ge- vullen over thalon ende her- waerts brengen vun de rijnsche wijn tot Utrecht ende reyaen eins endo weder medo tot 't hulen vuntbanequeiotc.t'dumen 9-10-0 Deselve wyn beloopt 125 -0-0 aen waschkeersen, ende ordina- ris koersen 19-7-8 Voor de extraordlnaris moey- ten gehadt doort accommode ren vun alles soo tot de tafelen, bedden ende andersiuis beboe rende was, de belooninge van de dienstboden die extraordina- rle syn geomplojjoort, hetwus- schen,schuyrun,schoonraaecken vun de doelen, ende vun linnen ende tinnen ende andore din gen, die nyot mogehek sijn ge weest aen te teyekenen, te sa men voor beyde de reysen teu minsten twee hondert gulden of soo voel meer als du Heeren mjj sullen gelieven toe te leg gen 200 - 0 -0 Somma van deze specificatie beloopt de soroue van 1809 - 18 -8 Noch compt Stijntgen ter Brugghe voort stuilen, haver ende ruyehvouder van 24 poer den, endo verteringen ende lo geren van de Dieuaers bij de- solve peerden bohuorende op den 7den Novembris geduou; twee endo veerticb gl. onde noch voor 2*2 peerden als voe ren ende eten vun drye edel- luyden ende haor dieoaers den ten Decemb. stilo novo negemhyen gl. twaellt st. ta samen 61-12-0 Compt noch Honrich Thonisz voor 4 dagen dienstes gedaen als gide omme de wuch tewy- sen naer Swoll, des daechs twee guldon volgens acquit 8-0-0 Jan van Rochell hudde stallin- ge geroot gemaeckt voor twyn- tich pooiden, waervan muer acht gecomen syn met twee handtpaerden, ende eon knecht, die te samen vorteert hebben vyer gl. volgens acquit 4-0-0 73-12-0 In dezo beide rekeningen zyn de sommen opgegeven in guldens, stuivers, penningen. De stad werd door do Staten 'n Lands vun Utrecht bygestuun in de betaling der kosten. Hierbij nog eene enkele nadere aanwijzing van sommige personen uit het gevolg, die in den feestgids niet zyn aangeduid in hunne botrekking tot Frederik Hendrik. No. 105. Jhr. Frederik van Nassau Zuy- lesteyn was de natuurlijke zoon van Frede rik Hendrik. No. 106. Burggraaf ChristolTel van Dohna was gehuwd mot Ursula van Solras, zustor van Amalia van Sulms. Hij was dus zwager van Frederik Hendrik, evenals No. 100. Jobun Wolfert Heer van Bre.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1