Stadsnieuws. derode als echtgenoot van Anna van Nassau en als No. 110. Johan Albert, Graaf van Solms, broeder van Araalia van Solms. No. 111. Graaf Hendrik van Nassau was broeder van Julian Maurits den Braziliaan en kleinzoon van Jan den Oude. No. 114. Lodewykvan Nassau, Heer van Odyck enz. was de natuurlijke zoon van Prins Maurits. No. 116. Jacob van Wasseuaar-Obdam was in 1640 Kolonel en sneuvelde later als Admiraal. Cholera. Het ligt volstrekt niet in onze bedoeling, lezeressen en lezers te verontrusten met een rain of meer nauwkeurige opsomming der ge vallen van cholera, welke men te Rotterdam heeft geconstateerd en we schreven bijna „dus" ook elders heeft gemeend te kunnen aanwijzen. We achten het beter, in afwachting dat de Centrale Gezondheidsraad zijn waarschuwende stem doet hooren hij is evenals de plaatse lijke Gezondheids-commisEiën reeds zeer actief hier te herinneren aan een publicatie van September 1392, toen 6ok hier en daar cholera zich vertoonde. Zij luidt dan Onze eerste raad is: Zorgt voor de grootst mogelijke reinheid ia en om uw huis en uw werkplaats. Mesthoopen, varkens vuil en andere onreinheden moet ge op uw erf niet dulden. Alle verborgen hoeken binnen uw woning, in kasten, kisten, kelders onder trappen, bedsteden, enz., moet ge terdege reinigen en daarna zorg vuldig rein houden. Uw privaten moet ge dagelijks met schoon water flink afhoenen en doorspoelen; eveneens moet ge dagelijkB de zinkputten en goten op uw erf, alsook de gootstenen reinigen en daarna krachtig door spoelen. De vloeren uwer woning moet ge daarentegen niet schrobben met water, maar droog reinigen. Laat de wind vrij door uw woning blazen, als het weer gunstig is, want ia een droge, zindelijke en goed geluchte woning kan de cholera zich niet gemakkelijk nestelen. Houdt ook uw lichaam, uw kleeding en uw bedden rein! Onze tweede raad is: waakt met de grootste nauwgezetheid voor de zuiverheid van üw drinkwater, want het drinkwater is de hoofdweg waarlangs de cholera tot u doordringt. Laat tijdelijk de pomp in of nabij uw woning, wan neer zij niet aangesloten iB bij de watei leiding, geheel buiten dienst, en gaat liever desnoods 1000 schreden ver het water voor uw huishou ding en uw waschtafel uit een zuivere bron halen, dan het te putten uit vervuilden groDd, of uit de grachten, waarin zooveel schadelijk en walgelijk vuil geloosd wordt. Tapt ge bet water niet uit de leiding, iaat het dan altijd een kwartier goed koken, alvorens ge het tot drin ken, wasschen, schrobben, enz. gebruikt. Vertrouwt ook de melkboeren niet, want velen spoelen hun melkemmers om met het water uit hun pomp of hun slooien. en laten van dat water niet zelden ook wat bij de melk vloeien. De melk moet gij altijd koken, óok de karnemelk. Onze derde raad betreft uw voeding. Eet geen onrijpe vruchten. Zijn de vruchten rijp, dan kunt ge die eten. als ge matig zijc en de vruch ten vooraf zorgvuldig wascht met zuiver water. Eveneens moet ge handelen met salade en andere groenten, die rauw gege'en worden. Zorgt, dat uw spijsvertering niet gestoord worde. Drikt geen jong bierals ge bezweet zijl, moogt ge ook geeü al ie koud water of ander vocbt drinken. Past op, dat ge geen half bedorven ot beschimmelde spijzen eet en ontzegt u tijdelijk het genot van het eten van mosselen en garnalen. Onze vierde raad is: leeft lustig en blijmoedig, en spaart uw krachten. Zorgt, dat ge geen koude vat, geen natte kleederen of nat schoeisel aan houdt kleedt u matig warm en houdt rust, als ge daaraan behoefte gevoelt. Laat geen vuil wasch- of beddegoed, en ook geen personen van elders uw woning toe, als ge niet zeker weet. dat die goederen en personen uit onbesmette plaats komen; want ook dit js de weg, dien de cholera dikwijls volgt. Zijt ge genoodzaakt, verdacht lijf- of beddegoed in uw huis te ontvangen omdat uw broodwinning daarmede gemoeid is, dompelt dan al dat goed terstond in kokend water, alvorens ge het pak opent en de daarin besloten goederen ontvouwt zorgt daarbij uw handen niet in aanraking te brengen met uw mond of andere deelen van uw lichaam, zoolang zij niet terdege gereinigd zijn in een mengsel van 3 deelen creoline en 100 deelen water. Gevoelt ge u ongesteld, met buikpyn, krampen, buikloop, misselijkheid, braking, koude voeten en handen, gaat dan terstond naar bed en laat u warm toedekken, met kruiken heet water of zakken heet zand op die deelen van uw lichaam waarin ge krampen voelt, of welke zeer koud zijn; verwaarloost ook niet zelfs de schijnbaar onbeduidendste diarrhee. Roept bij elke onge- b eldheid van de spijsverteringsorganen onverwijd geneeskundige hulp in. Laat uw huisgenooten, die u verplegen, zorgen, dat zij vljjtig bun handen wasschen, nadat ze u hebben geholpen. Wat uit uw lichaam ver wijderd wordt, moet onmiddellijk vermengd worden met een krachtig ontsmettingsmiddel, bijv. een mengsel van 3 deelen creoline en 100 deelen water, en die uitwerpselen moeten daarna bewaard worden in een kamerpot met een dek sel er op, tot de dokter komt. Het verontreinigde lijf- en beddegoed worde terstond verwisseld tegen schoon goed en het bevuilde goed worde on verwyld in kokend water gedompeld. Binnen de ziekekamer mogen geen spijzen of dranken bewaard worden, want zy zouden smetstof kunnen opnemen. Ge hebt dan al het mogelijke gedaan voor u en de uwen en kunt zonder zelfverwijt af wachten. wat God over u heeft beschikt. Doet het daarom en doet het goed. De oholera is niet meer zoo geducht als vroeger; wie tijdig zorgt, kan haar overwinnen. Koninginnedag. De weervoorspelling van het meteorologisch instituut, welke Maandagochtend omstreeks elf uur in het kastje van het Postkantoor werd opgehangen, vervulde een paar commissie-leden, die met licht te begrijpen belangstelling er op hadden gewacht, met grooteu vreeze. Na den prachtigeu bij na-zomerdag van Zondag was dat „regenbuien" zoo'n dubbele teleurstelliug. 's Nachts begon het al, om drie uur een regen van geweld en om vijf uur, topn andere commissie-leden alweer druk bezig waren, wer den zij letterlijk van de straat gespoeld. Maar toch, tegen zeven uur kwam de Oranjezon door, de wind scheurde het wolkengordijn vaneen en dus kon, zonder verdere navraag, om half acht de reveille worden gehouden, die, van het Juliana-plein vertrekkend, velen ten bedde uitjoeg en in soms al hoogst primitief toilet naar het raam deed gaan om eens te zien wat dat geweld toch te beduiden had. Aan de lijzijde van den Sint Joriskerk-toren hief middelerwijl de „Amersfoortsche Muziek vereniging" k oraal-muziek aan en weldra deed ook het carillon zich hooreD. Klokke acht werden, onder de bezielende leiding van den heer M. W. Petri op het terras van „Amicitia" door een koor van ruim 150 dames en heeren vijf zeer fraaie liederen ge zongen, begeleid door de stafmuziek van het 5e regiment infanterie, weder welwillend be schikbaar gesteld door den kolonel-commandant. Juist toen om half negen deze koraalzang was geëindigd en de trompetters der bereden wapens heel mooi de fanfare „Lang zal zij leven" hadden geblazen buiten programma ter cure van de Koningin, begon het weer te drup pelen, helaas crescendo want de 1000 leerlingen vau de hoogste drie klassen der openbare- en bijzondere Lagere scholen die aan den Burge meester een aubade zouden brengen, hebben er deerlijk van gelust op de onbeschutte Koninginnelaan waar zij moesten wachten omdat de Haag-bewoners op eigen houtje een optocht hielden óok naar de woning van de Burgemeester. Jammer, dat hier geen samenwerking is mogelijk geweest. Toch was aan dien optocht jieel veel zorg besteedde kindertjes zongen ulnar wat aardig de drie liedjes van den „Oranje-dichter uit Amsterdam"; hun Zeppelin-wagen en hun aar dige pakjes mochten werkelijk worden gezien. Doch door dit wachten, hadden de school kinderen het hard te verantwoorden, doornat als ze werden. Toch zongen zij huu drie liede ren alslysters en lieten de versnaperingen, wel ke hun namens dun Burgemeester werden aan geboden door vriendelijke dames, zich maar wat goed smaken. De heer R. van 't Wel, die den zang dirigeerde, mocht als herinnering aan den feestdag een mooi omlijst portret van H. M. de Koningin ontvangen uit handen van den Burgemeester, die na de aubade in tegenwoordigheid van de Eereleden en het Dagelijksch bestuur der feest-commissie werd toegesproken door haar Voorzitter en wederkeerig een hartelijk woord wijdde aan den gedenkwaardigen dag. De weg dien de kindertjes volgden naar „Amicitia", waar zij door de sub-commi3sie werden onthaald, was gelukkig niet lang en daar het wat opklaarde, kon althans dit voor hen wel zeer gewichtig deel van het program ma nummer zonder veel tegenheden tot uitvoe ring worden gebracht. Een groote menigte aanschouwde de parade. Zoetjesaan kwamen nu in en hij „De Arend" samen de deelnemers aan den optocht, die juist door de parade niet precies op tijd kon ver trekken. Eén roep was cr bij de duizenden toeschou wers over de bijzondere fraaie costumes en mooie kapsels en het inleven der deelnemers in hun rol; er waren er, die zóo uit den „Schut tersmaaltijd" schenen gedeserteerd en de sub commissie was éen lof over de joviale bereid willigheid der heeren, die niet alleen groote kosten zich getroostten, doch ook groote ver moeienis niet ontzagen om aan stadgenooten en feestgangers van elders een zoo getrouw mogelyk beeld te geven van het bezoek van Stadhouder Frederik Hendrik aan Amersfoort op 7 November 1640. Het spreekt wel van zelf, dat de Prins zich begaf naar het Raadhuis, waar de vroedschap hem ontving in de Raadzunl en waar de Eerste Burgemeester, Wijnand van Ommeren, hem toesprak. Jongejuffrouw Laurence Sinnige, het jongste dochtertje van den Voorzitter der optochts- commissie, bood Z. D. H. een zeer fraaie krans aan werkelijk, „een groot mensch" zou 't haar niet hebben verbeterd en zeker onder den indruk van deze verrassing stond de Stedendwinger een suelteekenaar (den photograaf Van dat Poll) toe de mooie groep in beeld te brengen. Getrouw aan zijn zwijgzaamheid beantwoordde de Prins het verzoek daartoe met een „het zij hem toegestaan". De huidige Burgemeester van Amersfoort sprak ook een kort woord en noodigde ten slotte den PriDB uit, een portret van zijn door- luchdgen vader, den Zwyger in oogenschouw ie nemen in Burgemeesterskamer, waar Burge- meesier Van Ommeren zijn functiën weer over droeg aan Burgemeester Wuy tiers. De weg dien de stoet volgde, is bekend uit den feestgids. We hebben dus alleen de bijzon- dertieden te boekstaven. In het voorlaaiBte nummer brachten we in herinnering de buiten, gewone gaven van den Prins; bij don intocht toonde hij zich ook een goed ruiter. Op do Regentesselaan wierp een knaap serpentines naar 's Prinsen strijdros, dat, uit den aard der zaak niet gewend aan dit moderne werptuig, s ijgerde; de Prins liet zich achter van 'tpaard glijden en vervolgde zijn weg naar de pleister plaats te voet. De schout en zijn rakkers waren aan 'L hoofd van den stoet, zoodut de knaap er afkwam zonder arbitraire correctie, doch Nemesis bezorgde hein toch een kwaad oogenblikje, daar de zwaar geharnaste Prins op hem belandde. Z. D. H. toonde zich óok kindervriend, want zjjn eerste woord was„hebt gy u ook bezeerd Na korte rust zette de stoet zijn weg voort, daarbij ook 's Prinsen kwartier passeerend. Op den Zuidsingel wachtto den Prins een nieuwe verrassing; daar bood het driejarig dochtertje van mr. Van Traa, op den arm barer moeder gezeten, Z. D. H. een krans van laurier met oranjebloesem aan. Haar lief „als 't u belieft, Prins", werd door Z. H. minzaamst beantwoord, Ons welgemeend compliment voor den Prins die van begi.. tot einde zoo uitstekend in zijn rol bleef. Iets vóór den vastgestelden tijd bereikte de stoet weder de herberghe buiten de Slijkpoort, hetgeen te meer goed was omdat de Prins met zijn edelen wilde aanzitten aan een maaltijd, welke op „Birkhoven" was aangerecht. Vorwan- ten der beide Burgemeesteren vervoerden een deel van het hooge gezelschap in een auto en dank zij dit moderne voertuig kon de avond ommegang juistop tijd vertrekken van de plaats, waar de arend uithangt. Terwijl edelen en vroedschap genoten van de zoo hoog noodige rust, konden de goede layden van Eemland zich vergasten aan een concert van de „Amersfoortsche Muziek-vereeniging" en een zanguitvoering door „Amersfoort's Mannekoor", „Excelsior", „Looft den Heer" en „Patrimonium's Zangkoor" gegeven in de tent bij den Kleine Haag. Hun allen komt wel een woord van bartelijken dank toe voor hun bereidwilligheid om geheel be langloos zóo veel schoone liederen, soms in sa menzang, ten gehoore te brengende vele koiv derden, die aandachtig luisterdeD, hebben zij wel zeer aan zich verplicht. Elders in de stad bracht het Leger des Heils fraaie liederen ten gehoore. Aardig was 't, te zien hoe deze zangeressen en zangers, ondanks de geweldige drukte in de straten alras een heel kringetje toehoorders om zich verzamelden, die mildelijk offerden als een vrouwelijk offi cier met het b .kje rondging „voor het achter- buurtswerk". De Prins, nu in nog schitterender costuum, vertoonde zich 's avonds vergezeld van allen die 's ochtends hem hadden ingenaaid, weder onder zijn „goede vrienden van Amersfoort" en bezocht ditmaal eenige straten, welke hij 's middags nog niet in oogenschouw had kunnen nemen. Aan het toortslicht paarde zich op vele plaatsen dat van Bcugualsch vuur of Romeinsche kaarsen, welke den fraaien stoet nog beter tot zijn recht deed komen. En terwijl bonderden bij honderden zich begaven buiten de Utrechtschepoort gaven de speellieden van het vijfde regiment voetknech'en een concert op het fraai verlichte terraB van „Amicitia". Nog nimmer hebben we hier een zóo groote menschenmenigte bij elkaar gezien als Dinsdag avond bij hot vuurwerk wel degelijk geleverd door een stadgenoot en wel, den neer B. A. van Rnyven, en dat een werkelijk schitterend slotnummervormde. voor zoover althans de openbare feesten betreft. Na afloop daarvan bracht een gezelschap van wel 20J dames en heeren een serenade aan den Burgemeester, wiens woonhuis fraai was verlicht. Er werd heel goed gezongen en het geïmprovi- reerde zangkoor had veel wil van zijn aardigen inval. Voetje voor voetje keerde men van het vuur werk stadwaarts; de file die over de Utrecht- schepoortsbrug kwam. was meer dan een half uur lang. En dan te bedenken, dat ook de an dere toegangswegen tot de stad waren bezaaid met terugkeerenden en zeer velen aanstonds per trein huiswaarts keerden naar de omliggende plaatsen. In de Sociëteit „Vereeniging" verleende de Prins nog cour voor genoodigden, welke óok werd bijgewoond door belangstellende niet-genoodigden. Niemand minder dan Nassau Zuylesieyn fungeerde daar als opper-eeremoniemeester. Nadat velen, ook niet- grootwaardigbeidabekleeders, zich aan Z. D. H- hadden laten vooratellen en deze zich een wijie had teruggetrokken in zijn bijzondere apartemen- en werd daar een geanimeerd bil gegeven. Ook in „Amicitia" en in „HetBoompje" werd geoflerd aan Terpsichore; doch de feestgangers in de Btraten waren tegen middernacht bijna allen huiswaarts getogen. Na de cour werd meedeeling gedaan van het oordeel der jury over de versieringen. Haar task was lang geen gemakkelijke; overal in de stad heeft zij rondgereden, doch ten slotte is zij toch tot overeenstemming gekomeu en kon zij toekennen voor de g ev elv e rsiering den lsten prijs aan den heer R. van den Burg, ArnhemscheBtraat, den 2den aan den heer E. J. van Ommen, ArnhemBchestraat, den 3den aan den heer H. C. van Dam, Soes- terweg, den 4den aan den heer A. M. Tromp var. Holst, Soesierweg. en voor do gevel verlich t Ing den lsten prijs aan den heer G. II. J. Bonnier den 2don aan den beer D. J. Sinits, Arnhem- schestruat, den 3den aan den heer P- van Veen Jr., Arnhem schestraat, den 4den aan Café „Centraal", Langostraat. Een waar geluk was het, dat zij goen prijzen behoefde uit te loven voor de fraaiste buurt- verniering of do mooiste winkel-o'talages, want dan ware baar taak wellicht nog niet beëindigd zóo veel werkelijk mooie étalages waren aange' bracht. Toch wilde zij niet nalaten iueidiug te maken van de zeer mooie uerepoort jn <j6Q Groote Hang en de electrische verlichting der eerepoort in de Vij verstraal. We moeten ons, hoe noode ook, beperken. Doch we willen deze herinneiing van het feest niet eindigen zonder te gedenken de poli tie, die van den zeer vroegen ochtend tot laat in den nacht overal te juister tijd tegenwoordig was er aan wier beleidvol optreden hot te danken is, dat er goen ongelukken zijn gebeurd al ws, ren er ook nóg zooveel mcnselien hier samiige. stroomd. Vier aangiften van mishandeling zijn gedaan gepleegd door buitenlui voor wie geen pret be-' staat zonder mestrekken nadat een noodver band was gelegd, kondon allen huiswaarts gaan. Een militair, die een messteek in den arm opliep, werd naar (hetMilitairhospitaal gedirigeerd! maar ernstige verwoondingen zijnniel toegebracht- Hoezeer het feest in den smaak is gevallen en geapprecieerd wordt de groote toewijding van allen die tot het zoo uitstekend welslagen mee werkten, mogen blijken uit het aanbod van een ingezetene, die zich wendde tot den heer Sinnige met hel verzoek om, als er een mogelijk tekort mooht wezen, zijn penningske tot dekking daar van te mogen bijdragen. Amersfoort heeft wederom getoond, waardig on flink ie kunnen feestvieren. De heer Th. F. van depPoll maakte eenige zeer goed geslaagde photo s en een massa mooie prentbriefkaarten, die het bewaren overwaard zijn. Ds. E. M. ten Cate hoopt aanstaanden Zondagochtend weer voor te gaan bij de godsdienstoefening van den Doopsgezinden kring, hier. Z. K. H. de Prins der Nederlanden pas seerde hier hedenochtend per auto op zijn tocht naar de tentoonstelling te Zeist. De «muntjes van tien" zijn van oudsher algemeen bekendsedert 1 October 1904 zijn er «bankje, van tien" bijgekomen, ter wijl de muntjes werden ingewisseld en daarna ingehouden. De muntjes zijn zach tjes aan uit den omloop verdwenen zoo'n enkele keer ziet men er nog oen. Men zal wèl doen,' zulk eon muntje, als men het tegenkomt, niet meer op te bergen of uit te geven, maar het ter inwisseling te brengen naar het correspondentschap van de Nederlandsche Dank. Die muntjes zijn niet langer geldig dan 1 October a.s. Her haaldelijk is er in de «Staatcourant" de aandacht op gevestigd. Nu echter begint het te dringen. De fatale termijn nadert, want als de maand September verstreken is, kan men met de muntjes zijn pijp of sigaar aansteken. De Dank geeft er dan niets meer voor. 't Geldt alleen de m u n t-biljetten. Die een bankbiljet van 110 heeft, kun het onbe zorgd in de portefeuille houden. Is er soms nog iemand, die een muntje van f50 heeft, dan dient hij ook voor de inwisseling te zorgen. Die zijn echter altijd schaarsch geweest, maar 't kan toch zijn. Opgepast dus De tram vervoerde in Augustus 13905 betalende passagiers, of 557 meer dan in de zelfde maand van verleden jaar. Het passagiersvervoer bracht op f696.25, o f8.15 meer dan verleden jaar; de totaal- ontvangsten beliepen f 706.14 of, t' 9.3!)meer de opbrengst per dagkilometer was f 12.G35 of f0.17 meer dan in Augustus 1908. Dus alweer vooruitgang. In Oogstmaand werd uit den regenmeter hier na 12 regendagen afgetapt 112.5 m.M. neerslag. Drooge perioden ware van 3 tot 8, van 10 tot 16 en van 26 tot 31 Augus tus. De grootste hoeveelheid viel den 21sten en wel 24.3 m.M. Aan het Postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd in Augustus ingelegd 1'37 493.67 en daar uit teruggevraagd 1 25 692.40. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 14 787. Behalve de ir* het vorige nummer reeds meegedeelda onderscheidingen werden 31 Augustus nog de volgende benoomingen ge daan tot ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw de heer K. ten Bruggencate, Inspecteur van het Middelbaar onderwijs; tot officier in de orde van Oranje Nassau

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2