Stadsnieuws. van erediet voor on- on minvermogenden bestaat. Doch een andere kwestie is of die Bankken, door particulieren geëxploiteerd eu langzamerhand ver worden tot woekerin- stellingen, niet aan bepaalde wettelijke ban den dienen te worden gelegd. Het hoogst noodzakelijke van zulk een sa menstel van regelen toont de Memorie van toelichting van Minister Heemskerk op z(jn ontwerp aun, waar zij er do aandacht voor vraagt, dat do Gemeentelijke Banken sinds 1870, toen baar aantal nog 34 in den lande bedroeg, gaandeweg tot de helft zijn inge krompen. Dit omdat zy gewoonlijk de concurrentie tegen de particuliere woekerinstelliugen on mogelijk konden volhouden. hn die Gemeentelijke instellingen, welke tot hodeu toe het hoofd boven water heb ben kunnen houden, verkeeren bnna zonder uitzondering in een stadium, dat alles behalve als bloeiend mug betiteld worden. Daartegenover gaat hot den pariiculieren inrichtingen meer dan voor den wind, niet alleen, ja nun aantal nam en neemt nog met den dag toe. Nu eeus heeten zij brutaalweg „pandjes huizen", dan weer „huizen van verkoop met recht van weder-iukoop" en wie hun practij ken van nabij heeft leeren kennen, zal met Minister Heemskerk getuigen, dat zo gewor den zijn „woekerinstelliugcn, die, onder den schijn van de minder bevoorrecht*' hulpzoe kenden te helpen, hen uitzuigen en aldoor kuagen aan het overblijfsel van welvaart, dat bij deze ongelukkigen nog te vin den is".' Zooals nagenoeg elk sociaal kwaal, is ook heteuvelder woekerinstellingen zeer bezwaar lijk te bestrijden. lntusschen. Minister Heemskerk bewan delde zeker niet den slee hts ten weg, toen hij in zijn ontwerp het bestry lingsplan neerlegde om de Gemeentelijke banken er boven op te helpen en de particuliere inrichtingen aan controle te onderwerpen. Maar, zal men vragen, wanneer nu toch de kb-ine man uit het volk weet, dat de Ge meentelijke Danken niet doen aan woeker rente, waaroiu laat hij dun die Danken links liggen en wendt hy zich naar de particuliere iostellingen, waar hy van te voren weet, zich het vel over de ooren te zullen zien Stroopen 7 Oc:., daarvoor zijn vele redenen. De particuliere instellingen bijvoorbeeld veelal in een afgelegen hoekje gevestigd, kan men ongemerkt binnensluipen dan zyn deze instellingen niet gebonden aan «siaaiityeT, zooals by Gemeentelijke Danken bet geval pleegt te zijn, en voorts hebben do Gemeen telijke Danken een veel duurdere admini stratie dan de particuliere. De Memorie van Toelichting is op dit punt al bijzouder kort en duidelijk, waar zij zegt: «De Gemeentelijke Danken van leening zyu door bet Koninklijk besluit van 1826 te voel gebonden op eeuige punten, waar meer vryheid ten gerieve van het publiek zou trekken eu zonder schade kun worden ge- seven. In de eerste plaais komt hier in ganmerking de staattijd, die op 14raaunden as bepaald. Door den langen staantijd stygt ide rente, die eveutueel uit de opbrengst van het pand moet worden vergoed, neemt de risico toe, en moet het bedrag der be leensom geringer zyu. Hoe korter de staantijd is, des te hooger voorschotten kuonen op pandon worden verleeud. In de tweede plaats waren over het algemeen de Gemeentelijke Banken van leeuing er te weinig op bedacht, het publiek te gerievenin den luutsten tyd is hierin verbetering tu bespeuren, o.-t. door oprichting van hulpkantoren, door regeling van sluitingsuren, enz. Tegenover deze na doelen aan de zijde van du Gemeentelijke Danken van leening staat by de pandhuis- houders en houders van huizen van verkoop met recht van wederinkoop de grootst mogelyke vryheid. «Op geen enkel punt zyn zy gebonden; zij kunneu hun voorwuarden steeds zoo stel len als huu bet beet uitkomt, kunnen bun bedryf er geheel op inrichten om het pu bliek te vangen eu kleeden in den regel hun voorwaarden zóo in, dat het weinig of met-ontwikkelde publiek zich niet helder rekenschap geeft van de mate, waarin hel uitgezogen wordt. De concurrentie valt den pand buishouder doorgaans nog gemakkelij ker, omdat wie bij hem komt niet zoo in het oog valt als wie by een Gemeentelijke Dank komt. Niet zelden wordt zelfs door den pand huishouder een winkel gehouden, wat tweeërlei voordeel oplevertde bezoeker schroomt niet, een winkel binnen te treden eu de panden worden door den pandhuis houder iu zijn eigeu winkel verkocht, waar door controle op de opbrengst eo op het saldo teu bate vuu den pandgever onmoge lijk is. Dekend is ook, dat veel paudhuis- houders zich leenen tot het aannemen van gestolen goederen." Wat stelt Minister Heemskerk zich nu voor, tegen deze droeve toestanden te doen Berstens wil by den gemeentelijken Dan ken meer vrijheid van handelen geven, dan bun tot beden is geoorloofd en voorla en daarop komt het vooral aan wenscht hij aan particulieren nlleen het houden van Banken van leening toe te staan onder pre ventieve en repressieve controle der Ge meentelijke autoriteiten, terwjjl bovendien waarborgen tegeu misleiding moeten worden geboden. Wat wil dat alles zeggen Preventieve controle zal worden verkregen door bet vorderen van permissie door Bur- gemrestcr en Wethouders eener Gemeente, te verleeoen onder de in het ontwerp nader omschreven voorwaarden. Repressieve controle zal mogelijk worden door de aan B. en W. gegeven bevoegdheid tot het doen onderzoeken van het beheer der Banken. En waarborgen tegen misleiden zullen wor den gezocht in het voorschrift, dat een re gister van belecningen wordt gehouden dat een pandbewijs, behelzend de voorwaarden voor beleening, wordt afgegeven, zoodat ieder cliënt nauwkeurig kan weten, welke plichten hij zich op de schouders laadtdat de voor waarden voor beleening gedrukt en aan ieder belanghebbende en aan de politie op verzoek worden verstrektdat de overtreding van deze voorschriften gevolgd kan worden door straf of door intrekking der permissie. Eindelijk wil Minister Heemskerk het aan de respectieve Gemeenteraden overlaten, een maximum-rente te bepalen. Dat zyn voorwaarden inderdaad, welke ieder voor zich an alle to zamen zeer heil zame gevolgeö moeten hebben voor de nu uitgeperste min- en onvermogenden, die in handen der woekerwinstn kers vallen. Nog dienen wy hier aun toe te voegen de uitstekende voorgestelde maatregelen om kinderen beneden 16 jaar niet voor beiee nen of lossen van panden toe te laten en op of terzijde van elke deur, die toegang geelt tot het perceel waarin een Bank wordt gehouden, dutdeljjk zichtbaar te doen aan brengen een wit bord, waarop in zwarte letters duidelyk zichtbaar moet ziju het woord «Pandhuis". Ook dat zil de handicap die de Gemeen telijke Bank van leening nu aan de parti culiere geeft, tot nihil reduceereu. Wanneer Minister Heemskerk er inder daad in mag slagen, deze voorstellen, hope lijk nog verscherpt, zeker niet verzwakt, in het Staatsblad te brengen, dan zul hy een zeer goed maatschappelijk werk hebben tot stand gebracht. Hij zal er zich dan op mogen beroemen, de instellingen op vele plaatsen, waarin nu op de panden van den urine niet alleen winst, maar zelfs grove w o e k e rwinst wordt gemaakt de weinige goede niet te na gesproken t ruggebracht te hebben in de banen, waarin zij behouren te werken. Welke richting blijkL uit den naam, haar in de middeleeuwen geschonken, en welke luidt iraon pietutis", berg van barmhartigheid. Tot militair lid van den Militieraad te Utrecht voor de lichting 1910 is benoemd de provinciale adjudant, luitenant-kolonel G. A. Jong en tot diens plaatsvervanger de kapitein A. Overstrijd, van het 9e regiment infanterie, te Utrecht. Aan de lotelingen der lichting 1910 wordt in herinnering gebracht, dat zij die verlan gen, by de zee-militie te worden ingedeeld zich iu de maand October moeten melden of opgeven by den Burgemeester der Ge meente, voor welke zij als loteling ontreden. Hel Hoofdbestuur der vereeniging Volks onderwijs" beeft aan de afdeelingsbestureu een circulaire verzonden, betrekking heb bende op het wetsvoorstel betreffende een wijziging van de Wet tot regeling van het Lager ouderwijs, welk voorstel ten doel heeft, aan het meer uitgebreid Lager onderwijs meer subsidie van Rykwege te verleenen. De circulaire wyst er op, dat het wenscbe- ljjk is, dat „Volksonderwijs" haar opmer kingen dienaangaande spoedig kenbaar maakt, zoodat het noodig zal zijn iu de op 18 en 19 September te houden Algemeene verga dering te Groningen daarover van gedachten te wisselen. De Kamer van Koophandel eu Fabrieken zal Donderdagavond ten Raadhuize een open bare vergadering houden. Do heer G. H. Veeostra, Hoofd der open bare Lagere school te Soest, is benoemd tot onderwijzer aau de Rijks-normaalinrichliug te Amersfoort. Bij de gister gehoudou her-examens voor de Hoogcro Burgerschool zyn toegelaten tot de eerste klasse: A. Antonyssen (Hilv.)J. A. J. Derman (Buss.); H. Druinis (Dreda) J. W. de Druijn (Puiten); E. van Doom, (Hilv.); H. A. de Groot (Batavia)J. Doste/ ineijer, (Amersfoort)D. Sandbrink, (Veeneud.) J. van der Steur en II. H. Winkler (Amersfoort). Afgewezentwee Do examens voor de hoogore klasse wer den heden voortgezet. Mejuffrouw F. A. Kemna is benoemd tot onderwijzeres aan de li. K. school te Enschede. Omtrent bet nieuwste werk van de hoer Willem Wernicke schrijft de correspondent, te Zeist van het „Ulr. Dbld." aan zyn blad Tegen Zaterdagavond half negen was aangekon digd om op Oud-Seyst uitte voeren .lietOogsten", cantate voor gemengd koor, sopraan en lenor-aolo met orkest, van Willem Wernicke, woorden van Gerda vau Ede, orkest-arraiigemeut van G. Bikkers, kapelmeester van het 5e regiment infanterie. De regen viel in stroomen en het bezoek was uiteraard niet groot. Hoewel de uitvoering op het plein zou plaats vinden, was do regen zéo hevig, dat execu tanten en toehoorders hun toevlucht zochten in de ruime eetzaal van bet Eeihuye. Ofschoon dus de zaal niet bijzonder geschikt was voor een dergelijke uitvoering, schikte men zich en bet concert werd beschouwd als een generale repetitie, hetwelk den directeur-componist aanleiding gaf, nog enkele wen ken te geven. Het werk schildert eeu werkdag op het land in den oogsttijd. Na een inleiding van bet orkest, bet aanbreken van don dag wedergevende, waarin men de leeuwrik hoort fluiten en de in-trumenten den hoorder in stemming brengen, van<t een koor vau arbeiders aau. Een vlugge, vroolyke melodie, als beurtzang behandelt, klinkt en arbeiders en arbeid sters roepen elkindor toei „Op 't pad! Op 't padl Naar 't rype korenveld I" eu vrooljjk klinkt het „Ja, ja, wij gaan meel" der arbeidsters. De arbeiders roepon een huuner toe„Klaas, sla niet te dralen wat doe je by den put", e:i vertellen ons, dat Klaas aan zijn Liesje denkt. De arbeidsters hebben mede lijden en willen niet, dat Klaas zoo geplaagd wordt. Zingende gaat da arbeid voort, totdat om twaalf uur de werklieden en werksters gaan rusten. Evenals in de „Jaurgetydeu" van Haydo komt nu oen beurtzang voor sopraan, solo en koor en Klara zingt een soort ballade. Deze bevalt den hoorders zöo goed, dat een arbeider (tenor-solo) Klaas uit- uoodigt tot een andere ballade, waarvan het koor het refrein herhaalt. Na de rust begint het werk weder, totdat tegen den avond het Angeluksklokje klept en allen ne- derknielen en tiet koor een „Gebed" zingt. Het slot koor zingt den lof van den veldarbeid en allen wekken elkander op om den lof van Schoonoord (de plaats der tentoonstelling) to zingen. Het werk is behandeld in den trant van de „Jaar getijden" van Haydo, n>tnieli)k wat den opzet be- trelt, namelijk het gedeelte waar Lucas eu Hiinn- cheu hun soli zingen. De muziek is frisch eu hoe wel op aomuiige punten aan andere werken herin nerend, aangenaam voor het gehoor. Over her ge heel is zy in overeenstemming met de woorden. De soli, respectievelijk uitgevoerd door mevr. Vis en den heer Koers, uit Amsterdam, werden vry goed gezongen, hoewel nog eenige repetities bepaald noo dig waren geweest. De pianopartij was gearrangeerd door den heer G. Bikkers eu werd door zyn musici van het 5e regiment uitgevoerd, en lang niet on verdienstelijk. De hobo-solo, welke de sopraan be geleidde, was bijzonder lraai. Heel frisch eu flink was ook de herhaling in koor van de refreinen der ballade. Plechtig en vol klonk het Gebed. De woorden van mej. Üerda vau Ede zyn lang niet onverdienstelijk en toouen, dat de dichteres meester is over dn taal en goed voor muziek weet te schrijven. Naar wij vernemen, zullen dichteres en componist in nadere betrekking tot elkanr komen. Dit kau leiden tot samenwerking van dichteres en componist en de mogelijkheid bestaat, dat de kunst hierdoor gebaat kan worden. Wij herinneren bier aan de innige samenwerking tus- schen wijlen G. A. Heinze en mevrouw Heinze— Bérg, wa»raau belangrijke muziekwerken hun oor sprong te danken hebben, als Die Auferslebung, Die Evëenschleier, Die Heilige Caecilia, enz., waar de beide echtgenooten heerlijke werken tot staDd brachten. De directie van den heer Wernicke was o.i. wat druk, maar dit z»l wel veranderen als met de jaren meer bedaardheid zal komen. Het kwam ons voor als bebeersebte hy zyn uit voerders nog niet volkomenmaar wij moeten ook niet vergeteD, dat do beer Wernicke werkte met niet aan elkander gewend zijnde krachten. Het koor was voor deze gelegenheid bij elkander gebrachte krach ten, waarvan velen zelden of nooit iu een dergelijk werk van grooter uitgebreidheid hadden gezongen. Dit in aanmerking genomen, mag wen niet te streng oordeeleu niet alleeu, maarden directeur-compoDist een woord van hulde niet onthouden. Wy zijn verlangend, dit werk nog eens le hooren, in een flinke za<l, waar het geluid der ruim 600 zangers en zangeressen niet al te zwaar klinkt en waar ook de solisten meer op hun gemak ^ullen zyn. Alles te zamen genomen, mogen w\j vaststellen, dat het werk een goeden indruk op ons maakte en wy hopen, dat de beer Wernicke nog menig schoon toonwerk zsl voortbrengen. Dr. A. J. K. Garjeanne is benoemd tot leoraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Venloo. Van de 1969 militie-plichtigen uit Noord- Holland worden ingedeeld te Amersfoort 158 bij het 5e regiment infanterie, 12 bij het le regiment huzaren en 21 by bet le regiment velu-artiilerie. In de tweede helft van September komen zy in dienst ais zoogenaamde najaarsploeg. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat dit jaar by elk bataljon infanterie een proef zul worden genomen met het verstrek ken van een tweetal modellen rijgschoenen aan een zeventig miliciens, die 16 Septem ber onder de wapeuen komen. De vetlede- ren rijgschoenen, waarmede een proef is genomen, hebben niet voldaan, zoodat tot een nieuwe proel met ander schoenwerk is overgegaan. De «Tielsche Ct." bevatte gisteren de of- ficieele bekendmaking van den Burgemees ter aldaar, dat, blijkens telegram van den commandant van het veldleger van gisteren, de manoeuvres dit jaar zyu afgelast. Let wel, de leger- manoeuvres in de Betuwe, die op 20 en 21 September zouden worden gehouden. Omtrent de divisie- manoeuvres, met de daaraan verbonden inkwartiering, zijn tot hedenmiddag nog geen bevelen gegeven. Deze zouden worden gehouden van 16 tot 18 September. De regiments-manoeuvres zijn gister aan gevangen, zy bet dan ook met afwijking van bet oorspronkelijke plan. Zoo werd het 7e regiment infanterie Za terdag met spoed gezonden naar de leger plaats bij Harskamp. Het 9e regiment, be- halve het bataljon uit Utrecht, betrok gister het kamp by Laren. Het le regiment ging echtor niet nuar het kamp bij Zeist. Zaterdag vergaderden de Voorzitters der Gozondheids-commissiën mot de Inspecteurs tier volksgezondheid ter bespreking van maat regelen tegen cholera. Ook daar was „betracht in alles reinheid en gebruikt in geen geval water uit de vaar ten" het Leit-motiv. Maar kan hot dan wol door den beugel, dat bakkersjongens de ovendweilen uitspoe-' len in bet grachtwater 7 In weerwil van het zeer ongunstige weder was de openings-samenkomst van de Neder- landsche Tentzendmg gisteravond heel goed bezocht. Ds. H. J. Couvée, uit Amerongen, leidde de oefening naar aanleiding van Lucas 14: 16—24 en had tot tekst zijner rede de laat- ste drie woorden van Joh. 21 22. De tont met haar gemakkelijke banken, goede acetyleen-verlicbting ensievigen bouw is zeer gerieflijk ingericht en biedt ruimte voor een 2900 menscben. Hot Bestuur der vereeniging en dat Van bet plaatselijk comité zit op een der drie wagens, welke tot vervoer der tent dienen, doch die op smaakvolle wijze is gemaskeerd. Gister is hier opgericht een Neutrale ge heelonthouders-zangvereniging, welke zich ten doel stelt, door middel van den zang te propageeren voor geheelonthouding. Zij zal daartoe haar medewerking verleenen op alle vergaderingen en uitvoeringen waar voor geheelonthouding wordt gepropageerd, leder kan lid zijn, die zich onthoudt van allo alcoholhoudende dranken als genotmid del. Men kan zich opgeven aan de adressen, in nevenstaande advertentie genoemd. Programma van het concert bij gunstig wetler hedeuavond te half acht te geven op het terras van „Amicitia" door het staf- muziekkorps van het 5e regiment infanterie, Directeur de hper G. Bikkers. 1. Umbria, marcia railitare Belati. 2. Ouverture „La Muette de Portici" Auber. 3. Iu lausotiiger Nacht, Walzer Ziehrer. 4. Graude fantaisie sur des motifs de 1' opéra „Oarmeu" Bizet. 5. Ouverture „Euryanthe" Weber. 6. Sextuor de l'opéra „Lucie de Lam- mermoor" Donizetti. 7. Méditation sur le Ier Prélude de Bach Gounod-Bikkera. 8. Grande fantaisie sur des motifs de l'opéra „L'Etoile du Nord" Meyerbeer. De Koninklijke vereeuiging «Het Neder- landsche Tooneel" zal hier 18 September opvoeren „De firma Bonardon", tooneelspel in drie bedrijven, uit het Fransch van Georges Mitchell, met Jan C. de Vos in de titelrol. Het nieuwe stuk heeft een heel goede Pers. Een reusachtig kegelfeest wordt opgetuigd te Amsterdam, waar van 12 tot 27 .Septem ber in „Bellevue" internationale wedstrijden worden gehouden. De Nederlandsche Centraal Spoor doet op het oogenblik een proefneming met een bijzondere koppeling liarer rails, om bet schokken der rytuigen tegen te gaan. Daar toe heeft zy op het baanvak Utrecht—De Bilt, ongeveer ter hoogte van de halte Groenekansche dijk, over een groole lengte nieuw spoor ingebracht eu dit gelegd vol gens het in Engeland gebruikelijke systeem, waurby het dreunen der spoorwagens op de lasschen nagenoeg geheel wordt weggenomen. De votrdeelen van dit systeem zijn duide lijk te merkende practyk moet loeren of op den duur die voordeelen bestendigd blij ven. Mocht bet blyken dat de nieuwe raii- ligging hüjveud voldoet, dan zal zy ook worden toegepast op de andere lijnen der De aanbesteding van hot retraite-huis bij Birkboven zul plaais hebben in October of begin November. De raming zou wezen ruim drie ton. Een rangeerder der H. IJ. S. M. bad hier Zaterdagavond het ongeluk, met de rechter hand bekneld te raken tusschen twee wagens. Arts Morren verbond hem. Gister viel een werkman van het in aan bouw zynd Rijks-opvoeJiugsgesticbt. Dr. Groneman verleende de eerste hulp en deed den patiënt, die beide schouder bladen kneusde, overbrengen naar het St. Elisabeths-gasthuis. Aan het Commissariaat van politie zijn voor de rechthebbenden terug te bekomen: een vulpenhouder, een sabelkwast, een wit metalen slotje van een armband, een honde- zweop, een porteraonnaie, eeu ceintuur en een oorbelletje. In den nacht van Zondag op Maandag is te Barneveld ingebroken by den slager W. Een bedrag van f 129 en een rijwiel werden gestolen. Verdacht werd E! J., die vroeger daar in

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2