Donderdag 9 September 1909. BLOOKERS No. 7711. 58e Jaargang. DAALDERS CACAO. Stadsnieuws. AMERSFOORTSDEE CQURAIÏ. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post f 4.15. Advertentiön 16 regels 60 centelke regel meer 40 cent. By regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- en ontcigenings- advertentiën per rege' 45 cent. Reclames 1—5 regels f 4.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers Daar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 40 cent. Bij advertent'ën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht SORTEGRACHT9 Po9tbus 0. Telephoon 49. Wie zich met 1 October doet inschrijven als abonné op de Amers- foortsche Courant ont vangt tot dien datum verschijnende nummers KOSTELOOS. Ter overweging. Reeds meer dan eens werd in een vergadering van „Handel en Nijverheid" gewezen op de wenscheljjkheid om eens door een onpartijdige te doen bespreken wat wel en eens te laten aanwijzen wat niet behoort vermeld te zijn in een ver verzekeriugs- polis. Bedriegen we ons niet al te zeer dan heeft het Bestuur dier vereeniging de toezegging van een alleszins bevoegde om dit eens te komen bepraten in een ledenvergaderingtydelyke uitlandigheid is oorzaak, dat dit nog niet is geschied. Maar hoe noodig het is, zijn polis eens geheel door te lezen en als men twijfelt eens zijn licht by anderen op te steken, blijkt uit de ervaring, opgedaan door iemand, die in „Neer- land's Koopkracht" schrijft, de dupe te zijn geworden van een ziekenverzekering. Kij was verzekerd tegen niet minder dan 44 met name genoemde ziekten (natuurlyk in het Latijn) doch ontving geen uitkeering toeu hij leed aan een andere dan de genoemde 44. Ik heb schrijft hij verder zooals den meesten wel zal overkomen, de po lis indertijd te goeder trouw aangenomen en heb het in hoofdzaak in 't Latijn opgestelde ziekenlystje niet nagezien. Ik was zóo overtuigd, dat ik tegen alle ziekten verzekerd was zooals mij de agent had gezegd dat ik het heusch onnoodig vond, het papiertje te bestu- deeren. Maar nu, ja nu moest ik wel, schrijft hij verder. Eu werkelijk er staan 44 na men op de voorzijde van de polis, waar onder (let wel, o lezer) miltvuur, kwade droes, mazelen, e. a. alsof ik een koe, een paard of een zuigeling was. Mijn dokter was werkelyk van oor deel, dat ik geen der 44 ziekten had gehad, misschien wel de 45e, die er niet op stond. Hij verklaarde my, dat die 44 krankheden de zelfde waren, die haast nooit voorkomen en dat de meest gewone, dagelijksche met no. 45 begin nen. Ik meen goed te doen ook in uw blad te wijzen op het er-in-laten-loopen, al ware het alleen maar om uw lezers te waarschuwen, zoo ze óok verzekerd zijn, eerst hun polis goed na te zien, eer zij hun premie betalen." Een prijsvraag. Indertijd werd door het Bestuur van den Middenstandsbond de volgende prijs vraag uitgeschreven „Welke maatregelen kan een winke lier of klein-industrieel nemeu om te zorgen, dat na zyn overlijden zijn zaak of bedrijf ongehinderd door zijn vrouw of kinderen kan worden voortgezet, a. door het veranderen van zijn onderne ming in een Naam.looze Vennootschap b. in een Commanditaire vennootschap en c. in eene Vennootschap onder fir ma". De commissie van beoordeeling, be staande uit de heeren mr. D. Josephus Jitta, mr. P. J. M. Aalberse, mr. A. An- nema, J. S. Meuwsen eu W. Nieuwen- huizen, deelt in het jongste nummer van het Bondsorgaan het resultaat van haar onderzoek mede. Blijkens haar proces-vorbaal zyn vyf antwoorden ingekomen, waarvan alleen het antwoord, voorzien van het motto „erare humanum est", in aanmerking kon komen voor bekroning, als zynde daarin uitvoerig en met kennis van za ken de gestelde vraag beantwoord. Diens volgens is de uitgeloofde prijs van f 100 toegekend aan den heer A. H. van Uden, lid le klasse van het Ned. Instituut van Accountants, Stationsweg 151, te 's Gravenhage. Het zal wel zeer de moeite waard zyn, kennis te nemen van dit antwoord, dat te zijner tijd in druk verschynt. Vergiftig eetgoreedschap. De Redactie van het „Maandblad tegen vervalschingen" vraagt de speciale aandacht voor hot volgende artikel en overneming er van in het publiek belang. Zij schryft dan In bet September-nummer van den 24en jaargang van ons blad hadden wij gelegen heid, te wijzen op de schadelijkheid van eetlepels en vorken, daar deze een londge- halte bezaten van ruim 16 pCt., terwijl de Duitsche wet slechts 10 pCt. toestaat —een gehalte hetwelk door de meeste deskundigen als te hoog beschouwd wordt, zoodat daarin eerlang officieele wijzigingen te wachten zijn. De Zweedscbe wet bijvoorbeeld staat slechts 1 pCt. lood toe. Hoewel ons land zooals men weet nog steeds zonder eenige wettelijke bepaling in deze zoo belangrijke aangelegenheid is, staan toch officieele lichamen, als bijvoor beeld de Kon. Nederlandscbe Marine, een loodgehalte van slechts 1 pCt. toe, en dege lijke firma's binden zich voor de levering aau het publiek óok aan dezen eisch. Doch waar helaas wettelijke bepalingen ontbreken, spreekt het vanzelf, dat gewelenlooze tabri- kauten daarvan profiteeren om met grove winst, niet alleen ondeugdelijke doch, zooals wij nu gelegenheid hadden te coustateeren, bepaald vergiftige waar aan den man te brengen. Wij constateerden in gewone, zeer fraai en blinkend uitziende lepels, een gehalte van ruim 85 pCt. lood Let overige was untimonium benevens eeu spoortje nikkel, hetwelk in den vorm van een electrolytisch aangebracht uiterst dun laagje, moust dienen om de lepels eeu fraai blinkend aanzien te geven. De lepels waren dus eenvoudig uit het bekende z.g. lettormetaal gegoten en daar het uiterst dunne laagje nikkel er zeer spoedig afslijt, zijn do verbruikers natuurlijk aan chronische lood vergiftiging blootgesteld. Alvorens deze derhalve niet alleen scha delijke doch hoogst vergiftige waar hier te lande verspreid wordt, maken wij de auto riteiten er opmerkzaam op, en eiscbe het publiek uitsluitend lepels en "Vorken, van een fabrieksmerk of naam voorzien. Onze ingestelde' information naar de bron dezer waren, die wy nog doende zyn te cora- pleteeren, gaven het volgende voorloopige resultaat: De verzending geschiedt uit Ham burg, en het debiet strekt zich uit totOost- Indië en Zuid-Arnerika. Dat men denoodige voorzorgen neemt om de plaats van herkomst, resp. den naam van den fabrikant, geheim te houden, is duidelijk indien men weet, dat zelfs het fabr iceeren voor export van dergelyke waren, in Duitschland ton strengste verboden is. Men vermoedt, dat de fabriek in de Fransche Vogezen gelegen is; doch hoe dit zij, de hoofdzaak is en dit is het GEEN CACAO SMAAKT ZOO KRACHTIC ALS doel van onze waarschuwing dat zoowel publiek als exporteurs naar Indië gewaar schuwd zyn, tegen den aankoop van derge lijke voor de gezondheid hoogst gevaarlyke artikelen. Wie draagt do risico De risico, voortvloeiend uit de toepassing van art. 1688 c en d van het zoogenaamd Arbeidscontract moet door het bedrijf worden be.l ragen. Maar als een Gemeonte in haar bestekken handhaving dier artikelen bepuult voor de arbeiders aan gemeentewerk, in uitvoering bij particuliere patroons, op wie komt dan de risico neer? Als we zeggen »op het bedrijf' dan is daarmede vanzelf uitgesloten, dut de Ge meente daarvoor aangewezen is. Maar daar staat tegenover, dat het bedrUf, voorzoover het by gemeentewerk is betrok ken, feitelijk zoolang onder beheer staat van de Gemeente. Hier is het dus een buitengewoon geval. Om een voorbeeld te geven, Gemeentewerk is bijna alijjd werk, dat de bouwvakken betreft. Dut werk wordt uitgevoerd onder opzicht van do Gemeente opzichters. Die Gemeente-opzichters staan geheel vry tegenover de aannemershebben zich niet over hun toekomst bezorgd te ma ken behoeven zich niet de vraag te stellen of Zis wel werk zullen houden als ze het den aannemers lastig makenkunnen alleen rekenen met do hoogste eisclien van het vak en het werk, zonder rekening te houden met de pructyk en de uannemmgssom van den aannemer. Stel nu eens, dat het gedurende eenige dagen, zeg een week achtereen, vochtig weer is, doch niet zóo erg, dat een particuliere bouwer zou stoppen. L)o Gemeente-opzichter verbiedt dan onverbiddelijk voortgang met het werk en denkt er niet over, dat de aannemer, als deze op bet oouenblik geen ander werk heeft voor zijn knechts, een «strop» heeft van zooveel guldens als bet loon der gezamenlijke arbeiders gedurende dat gedwongen vorzuim bedraagt. Dan kan gewoonlijk on de aunnemiugssom niet lyden. Men gevoelt, dat het zeer moeilijk is voor den aannemer, voor die risico een post op de berekening van bet werk uit te trekken. Het komt dan ook billijk voor, dat de Gemeente in elk geval een dool der risico draagt, waar zij zelf over de grootte daarvan beeft te beslissen. Nu kan men wel zeggen, dat het by werk onder particuliere architecten evenzoo uuat, maar toch is er nog wel eenig verschil. Daar is bijvoorbeeld niet, zooils bij de Gemeente, principaal en opzichter de zelfde. Er is nog meer verschil. De monschen van de practyk weten dat wel. Inderdaad, de regeling dezer zaak voordo bouwvakken is ul boel moeilijk. Theorie en practijk dekken elkaar niet N. B. Welhaast, don 2len dezer maand, zal hot zes en een half jaar geleden zyn, dat de zoogenaamde vlneiuiscliakeliiiKScommissie'' werd ingesteld met de opdrucht, gelyk zo in het Kon. besluit van 21 Maart 1903 luidt: »tot het voorbereiden van voorstellen aan de Regeering tot reorganisatie van het Lager, Middelbaar en Honger onderwijs, voorzoover deze tot een betere inoenacl aking van do onderscheidene doelen van hot. onderwas noodig zal blijken, mot bepaling, dat hot door haar daaromtront uit te brengen ver slag zul vergezeld guan van een beredeneerd voors el, bovuttendo de uitwerking van haar denkbeelden in den vorm van ontwerpen der wet." De „Christelijke Ondorwijz r", het orgaan van ton Hond van Christelijke onderwijzers en onderwijzeressen", brengt zeer ter snede het volgende in herinnering „In December 1906 deelde de Voorzitter dezer commissie mede, dat de subcommissie voor het Lager onderwijs byna gereed was met haar bespreking en vóór 4 Januari 4905 met haar gehoelo rapport dacht klaar te komen. »Een jaar later (Dec. 4006) kon 't zelfde worden meegedeeld omtrent da subcommis sies voor Middelbaar en voorbereidend Hoo- ger onderwijs. De Voorzitter voegde er by nVoorzoover thans over den stand dor zaken kan werden geoordeeld, bestaat or uitzicht, zoo er zich geen bijzondere omstandigheden voordoen, dat de Staatscommissie in het einde van het volgende jaar met haar arbeid gereed zal kunnen zyn". „la November 4907 werd in de Memorie van antwoord in verband met het 4o Hoofd stuk der Staatsbegrooting voor 1908 bet volgende bericht: »De Commissie tot reor ganisatie van het onderwijs (ineenschake- lings-commissie) is met haar arbeid zoover gevorderd, dat zy bezig ia, haar eiL'drapport in don voim van wetsvoorstellen mot Memorie van toelichting en ontwerp-besluiten op te stellen". Nog stoed8 laat dit rapport echter op zich wachten. „Misschien zegt het blad bescheiden wil een der leden van onze Volksvertegen woordiging do Regeering wel eens om in lichtingen vragen'1. Ds. A. K. L. Horst, uit Lochem, boopi aanstaanden Zondagochtend voor te guau in de Remonstrantsche kerk hier. Kapelaun H. J. R. Smeets, van de St. Henricus-kerk (Soesterwegkwartier), is be noemd tot professor aan h. seminarium te Culemborg. in zyn plaats is bonoemd tot kapelaan hier de heer F. J. M. I'iuUb. By de opening der Raadsvergadering, j.l. Dins dagmiddag, waren tegenwoordig 11 leden. De Voorzlttor zegt, dat, aangezien geen bezworen zijn ingebracht tegen do toelating der herkozen en dor nieuwbenoemde leden, er kan worden overgegaan tot hun beëediging. De heeren Gerritsen en Tromp van Holst en do Gemeente-secretaris worden verzocht, de hee ren binnen to leiden. Nadot dozen zich tegon- over don Voorzitter hebben geschaard, zegt deze De Raad heelt besloten U too to laten tot lid. Te gen uw toelating zfjn geon bezwaren ingebracht. Ik verzoek U thans den eed of de belofte af te loggen. 3pr. loost het formulier van don zuive- ringseed. I De herkozen leden leggen don eed afde beido nieuw gekozenen doen de belofte. Vervolgens leest do Voorzitter hot for mulier van don ambtseed en nadat de heeren ook dozen hebben bevestigd, zegt hijIk wonsch u geluk en hoop, dat hot vertrouwen, bij ver nieuwing of voor do eerste miuil door do bur- gory in u gesteld, tot zege mogo strekken voor

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1