Stadsnieuws. personeel. In <Ie opvatting van den Amerikaan ligt meer waarheid en ernst dan in die van don Duitscher, dio aan zijn ergernis lucht gaf. Men gebruike zyn personeel niet uitslui tend voor het verrichten van tamolijk onboduidende werkzaamheden, maar gunne zyn ondergeschikten ook een blik in het inwendige van de zaak. Natuurlijk kan men niet iedereen zonder uitzondering in zijn zaken inwijden niet elk is er voor geschikt, aldus te worden uitver koren. Maar wel is hot goed, eiken bediende oen werkKring te gevon, waarin hy binnen zekere grenzen de bevoegdheid heeft, vrij te beslissen over het een of ander, flij moet gewend raken aan het nemen van zelfstan dige besluiten en niet met elke kleinigheid naar het centraal bestuur loopen. In een groot magazijn te Berlyn i9 de persoon die met het mkoopen belast is, gewend, het advies in te winnen van de mannelijke of vrouwelijke bedienden, die de artikelen moeten verkoopen. Hyzelf beslist wel over den inkoop, maar wil eerst de meening van de bedienden hooren. Daardoor wekt hy by liet personeel een belangstelling voor hun werk op, die door andere middelen niet zou kunnen worden verkregen. Al kan dit voorbedd nu ook niet overal worden nagevolgd, er ligt toch een goede les in, hoe men eyn ondergeschikten in zyn zaken kan betrekken. Oefent men op die wijze hun donk vermogen en geeft men hun gelegenheid, niet alleen zich een oordeel te vormen, maar het oik uil te spreken, dan zullen zy ook in staat zijn, bij af wezigheid van den patroon uit zichzelf te beslissen aangaande al de kleinigheden, welke zich in den loop van een dag alzoo kunnen voordoen. Door dit systeem zal men zich meer gemak en tevredenheid verschaffen dan de Duitscher, van wien hierboven sprake was en die alles alleen wilde doen. Het mag trouwens niet voorkomen, dat een chef zyn zaak geen oo- genblik alleen durft laten, uit vrees, dat alles dan maar dadelyk in het honderd zal loopen. Én daarom: zorgt voorgoede plaatsvervan- gens. Kweekt hen zooveel mogelijk aan. Gij zult er de zegerijke gevolgen van ondervinden. Tot soovêr het Amsterdamsche weekblad „De Winkelier". TROONREDE. Men seint ons uit Den Haag De hedenmiddag in de vereenigde vergadering der beide Kamers van de Sta- ten-Generaal door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken namens II.M. de Konin gin voorgelezen Troonrede begint met de mededeeling, dat de Koningin door Hare moederplichten verhinderd is, zelve de zitting der Staten-Generaal te openen. Voorts wordt herinnerd aan de geboorte van Prinses Juliana, waardoor een nieuwe band tusschen Koninklyk Huis en volk is gelegd. Vermeld wordt, dat de buitenlandsche betrekkingen goed zijn. Land- en tuinbouw, ofschoon niet on bevredigend, doen vveezen, dat tenge volge van de ongunstige weersgesteldheid, de uitkomsten over 1909 belangrijk bjj vorige jaren zullen achterstaan. In het scheepvaartbedrijf bleven de uitkomsten beneden de verwachting. De toestand d^r Koloniën is over bet algemeen bevredigend en gunstige be richten uit Atjeh doen vertrouwen, dat het bestuur over die landstreek in de goede richting is. Evenals tot hiertoe blijft de Regeering naar toepassing van Christelijke rechts beginselen streven. Aangekondigd worden oen voorstel tot verhooging der successiebelasting en vóór den afloop van het zittingjaar een her ziening van het tarief der invoerrechten, tcrwjjl in bewerking is een algemeene inkomstenbelasting. Als buitengewone maatregelen worden aangekondigd een voortzetting der hef fing van opcenten op de Vermogens- en de Bedrijfsbelasting, de voorgestelde ver hooging van den accijns op het gedistil leerd en de voorloopige verhooging van het tarief van invoerrechten. Voorts worden voorstellen aangekon digd tot regeling der verplichte ziekte verzekering en nadere wijzigingen der Ongevallenwet. In bewerking is een ontwerp betref fende verplichte invaliditeits- en ouder- domsverzekering. Eerlang is te gemoet te zien de Instelling van een <onds tot verbetering van de kustversterking en van het materieel der zeemacht voor verdediging der zeegaten. In bewerking ia een herziening der Militiewet 1901. De Regeering blyft haar aandacht schenken aan de behoorlijke kadervor ming van het leger. Overwogen wordt een doeltreffende subsidieering in de kosten van school- bouw. Onderzocht zal worden de mogelijk heid der vervroegde uitbetaling van sub sidies aan het bijzonder Lager onderwijs" Aangekondigd wordeneen Staatscom missie voor onderzoek welke wijzigingen in de Grondwet behooren aangebracht te wordenvoorts herziening van bet strafrechterlijk deel der Kinderwetten, wijzigingen Gezondheids-, Woning- en Armenwetten, regeling van de peusiou- neering van leeraren aan bijzondere Hoogere Burgerscholen en Gymnasia, de pensionneering van weduwen en wee zen van mindere geëmployeerden, werk lieden en bedienden aan Rijksinrichtingen voor zee- eu landmacht, oprichting van landstorm, wijzigingen iu de Arbeidswet, verbod van nachtarbeid door vrouwen, instelling van bakkersraden, bescherming van steenhouwers, herziening der Hin derwet vooral om vervuiling van openba. re wateren tegen te gaan, regelen betref fende aanduiding van handelswaren, bevordering van regeeringswege van voorlichting der ondernemers, bepaalde lijk vau den middenstand, vernieuwing der wettelijke regelen tot tegengaan van ovevstroominyen, bevordering der tot stand koming van locale spoorwegljjnen. Iu voorbereiding zijn voorstellen ter uitvoering van belangrijke Waterstaats werken, waaronder verbetering der groote rivieren. Gestreefd zal worden naar inperking van opiumgebruik in Indië. Ten slotte zijn iu voorbereiding wets ontwerpen tot wijziging der Indische mijnwet om aan de Indische geldmid delen grooter aandeel te geven in de winsten uit den mijnbouw. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT; maken bekend, dat het voornemen bestaat, aan den openbaren dienst te onttrekken een strook grond van het trottoir van de Van Persijnstraat, ter grootte van 2.63 M'. deel uitmakende van het. perceel, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort Sectie D. no. 2253, en noodigeu hen, die tegen deze onttrekking bezwa ren hebben, uit, deze bezwaren, schriftelijk bij hun college in tedienen voor 25 September 1909. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUJJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KIIOESE. De Minister van Fiuanciën brengt in de ^Staatscourant" nogmaals onder de aandacht van bet publiek, dut, krachtens de Wet van IJuli 19ü9, tot 1 October aanslaande alsnog de gelegeubeid bestaat om munt biljetten in te wisselen en dut die inwisseling zmI kun nen geschieden bij de betaalmeesters-kan- toren en bi] de kantoren en de correspondent schappen le klasse der Nederlandscha Bank. Na 1 October aanstaande zullen de alsdan nog niet ingewisselde m u tbiljetten waar deloos zijn. Een ieder wordt derhalve met nadruk annbi-volen, na te gaan of nog muntbiljetten in zijn bezit zijn en, zoo ja, die biljetten on verwijld op een der bovenbedoelde kantoren ter inwisseling aan te bieden. Hot bovenstaande geldt alleen voor de m u n tbiljetten, dus uitsluitend voor de bil jetten van 50 gulden en van 10 guldeD, waarop het woord muntbiljet" voorkomt en dus niet voor de sinds 1 October 1904 uitge geven blauwe ban kbüjctlen van 10 gulden, die hun volle waarde behouden. Het ligt in het voornemen van het leger bestuur, in 1910 de Iandweerplichtigen van de lichtingen 1905, 1906, 1908 en 1909 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te roepen,en hen, evenals io 1908, in de verschil lende garnizoensplaatsen in de kazernes te huisvesten, en wei in de volgende tijdvakken: 14 tot met 20 Maart; 4 tot eD met9April; 11 tot en met 16 April en 9 tot en met 14. Mei. De heer H. Hoekstra, ingenieur der tractie van de H. IJ. i>. M., worct 1 October overgeplaatst van hier naar Amsterdam. Aan de firma Engelsman De Vries is weder opgedragen de levering van leder- extract voor de Kon. Nederlandsche Marine. Wel een vleiend getuigenis voor de jeug dige fabriek. De heer H. J. S. van der Flier, candidaat tot den heiligen dienst, thans te Nijkerk, heeft toezegging van beroep ontvangen naar de Ned. Hervormde kerk te Pesse (Drente). Gister, na het beëindigen der manoeuvre, ongeveer om 10 uur de wielrijders wa ren al om 1 uur uitgerukt en Zondagnacht om 3 uur was er algemeen alarm geweest werden bij de schietbanen op de Leus- derbeide de ouderscheidingen uitgeieikt, toegekend aan de luitenant-kolonels A. L. Klerk de Reus en W. H. Piepers, name lijk bet officierskruis der Oranje Nas.-au-orde. Kolonel J. Th. H. Miogels, commandant van het le regiment huzaren, deed zijn re giment carré formeeren en complimenteerde in tegenwoordigheid van den generaal-ma- joor divisie-commandant overste Piepers met de hem ten deel gevallen onderschei ding, in welke S^r. meende te zien een er kenning van de uitnemende wijze waarop de overste het wordende le regiment had opgeleid, zóo dat de nieuwbenoemde kolonel, by het overnemen van zijn commando, vier geheel voor hun taak berekende eska drons vond. Overste Klerk de Reus mocht de onder scheiding aanvaarden uit handen van gene raal Nierstrasz, die er zich over verheugde, dat zij was ten deel gevallen aan zijn oud- leerling, thans den trouwen en volyverigen chef van den staf zijner onderhebbeude di visie. Generaal C. J. Snijders, sous-chef van den Generalen staf, die met een Noorsch genie-officier de manoeuvre bijwoonde, com plimenteerde vervolgens overste Klerk de Reus ook namens den cbef van den Generalen staf, Heden, na afloop der manoeuvre, welke eerst tegen 5 uur eindigde, werd uitgereikt het ridderkruis in de orde van den Nedor- laudschen Leeuw aan generaal-majoor J. II. A. Nierstrasz, commandant der 4e divisie, en het officierskruis der Oranje Nassau-orde aan majoor H. J. Indeweij, van het 5e regi ment infanterie. Claude Bonardou, als scheepsjongen begonnen, heeft zich opgewerkt tot een der grootste ree- ders van Havrealles gaat hem voor den wind op ëen zaak naeen opvolger, die „de firma Bonardon" zoo mogelijk nog aanzienlijker zal maken, althans iu stand kan houden. Hij heeft wel een aanstaand opvolger gehad, zijn zoon en naamgenoot Claude, doch van dezen slechts wei nig genoegen beleefd en het is niet zoo heel jammer, dat hij dood is. Blijft zyn kleinzoon Claude, een knaap nog, op wien de nu 60- jarige al zijn hoop heeft gevestigd, dien hij zijn oogappel noemt, wel wat veel voortrekt bij zijn zusje Chri8tiane en in wien hij zijn opvolger ziet. Tot opeens een brief van een oud-bediende, Jean Rerni, aan de bij hem inwonende moeder van Claude hem doet begrijpen, dat Claude zijn kleinkind niet is. Al zijn werk te vergeefs, al zijn hoop ver nietigd en onder dezen geweldigen tegenslag, waarmee het werken en denken en streven van heel zijn arbeidzaam leven wordt te niet gedaaD, wordt de oude Bonardon onbillijk tegenover zijn kleinkind, breekt hij met Prosper Parjolier, zijn trouwen medewerker en den vader van Marianne, zijn schoondochter. Hy heeft geen ooren voor het betoog van notaris Egalisse, zijn ouden en beproefden vriend, geen oogen voor Justin, zijn huisknecht, die maar even het geluk beeft ge had zijn pleegzoon Jean Marru, die bij de ko loniale troepen dient, terug te mogen zien toen deze enkele uren met verlof was; hij luistert niet naar zijn hart, waarin de beide kinderen toch een zóo groote plaats innamen. Zelfs als zijn schoondochter Marianne hem voorhoudt, dat beiden haar kinderen zijn, dat zij beiden voedde, beiden groot brengt, beiden bewaakt, blijft hij zich overgeven aan zijn ego ïsme en zijn verdriet over het te loor gaan van het doel van heel zijn leven. Schitterend was de wijze waarop movrouw Holtrop-Vau Gelder haar ontzaglijk moeilijke rol van Marianne vertolkte. Haar hoogst een voudig weduwekleed, haar ingetogenheid, zelfs in de meeat bewogen momenten, haar zucht spreken beeldden zoo heel juist uit het leed, dat zij gevoelde over haar misstapjuist door dat sobere in alles gaf 2ij zoo heel veel relief aan baar rol. Do heer Jan C. de Vos had iets zeer bijzon ders gemaajet van den Claude Bonardon een werkbij, die geheel opgaat in zijn zaak, een waar type van blijheid, dankbaarheid, trots en geluk. Hij had zich een heel mooien kop ge maakt. Alleen deed hij af en toe wel wat heel veel denken aan Mari Ternooy Apel als reeder Bos, zelfs in slem en gang. De Justin, van den heer Wensma, was weer eenig, de type van een huisknecht, den ouden getrouwe, die de downs kent en de ups van den huize heeft meegeleefd. Mevrouw Christine Poolman, die weldra haar veertigjarig tooneel-jubilee hoopt te herdenken, gaf een even kostelijke uitbeelding van do ver trouwde dienstbode. Maar vreemd was 't toch wel, dat zij, die al meer brieven van Remi voor haar mevrouw had ontvangen, nu opeens tot Bonardon zeide „och, meneer, ik heb mijn bril niet bij me; wilt u hem even voorlezen". Een vreemde fout in het stuk, die toch wel verme den had kunnen worden. Mevrouw Meunier-Nagtegaal speelde de rol van Chrisliane, het kleindochtertje van Bo nardon. In dit beweeglijke meisje, zoo echt jeug dig en kinderlijk in gaan en spreken, zou men zonder het programma werkelijk geen getrouwde vrouw hebben vermoed. Ook juffrouw Italiaander was in haar travesti rol vsn den kleinen Claude Bonardon bijzonder goed. Alles saaragenomen een zeer goede voorstelling die beter bezoek ten volle had verdiend. Ondanks' do aanwezigheid, door de manoeuvres, van zeer veel officieren en hoewel ook in naburige kan- tonuementen en kampen de voorstelling meer dan ruiin was aangekondigd, was er zelfs zeer weinig publiek. Wat wel heel jammer was. P.y den Zondag voortgezetten wedstrijd, uitgeschreven door den Amster.iamschen Kegelbond, is de stand voor den korpswed- strijd zeer veranderd en „U. D. I.", vau hier afgegooid. Aan den laatsten prijs staat thans een club uit Utrecht uiet 232 houten, terwijl „U. D. I.'' er slechts 230 wierp. Het huzarenpaard, waarvan we in het vo rig nummer schreven dat het kans heeft gizi n, Z.iterdagmidd ig onder door den uf'sluitbi om van de spoorwegovergang in den Unchtscheweg te kruipen, blijkt nog eeu ander kunststuk te hebben uitgehaald. Toen het in gewei ligen gang van den Appelweg kwam, liep het vast tegen het hek derinfanterie-kazerne. Door den schok vloog zijn berijder, een wachtmeester overhetjhok heen en kwam op zijnbeenen te land vlak bij den schildwacht. Hij was wel ontdaan, zóo zelfs, dat de schildwacht hem een glas water moest te drinken geven, doch is niet gekneusd naar het Militair hospitaal gebracht moeten wor den. Gisterochtend viel plotseling Evert Schuur man, uit Putten, ter hoogte van Kampoord uit het open wagentje waarmee hij zich naar de paardenmarkt te Utrecht wilde be geven. Het paard bleef staan, daar de voer man het leidsel nog in de hand hield. Een der militaire dokters constateerde, dat een beroerte een eind had gemaakt aan het leven van den nog betrekkelijk jongea man, wiens lijk naar Soesterberg werd ver voerd. Belanghebbenden mog'-n er wel aan den ken, dat de wettelijke termijn vau de gel digheid der ijk nerken 1 September is ver streken on de maten en gewichten dus het nieuwe ijkteeken moeten dragen. Met name de letter R. Voor de rechthebbenden zijn aan het Com missariaat van politie terug te bekomen een rywieltasch, een zilveren armbandje en een koppel met sabelbajonet, knijptang en patroon- taschjes, op den openb iren weg gevonden. Tegen R., een bewoner der TeutBtraat, is proces-verbaal opgemaakt wegens overtre ding der Drankwet en te gelijk wegens het belemmeren van politie-beambten iu de uit oefening hunner functie. Het beste bewijs van berouw is; niet weer doeD. Uit den, omtrek. H. M. de Koningin-Moeder heeft Zondag het park van Haar paleis ter bezichtiging gesteld van de railtairen. Een groot aantal militairen, ingekwartierd in de Gemeenten Baaru eu Soest, maakte hiervan dankbaar gebruik. Gisteravond dineerden ten Paleizo de hoofd-olficiereo, die deelnamen aan de manoeuvres der 4e divisie. De Hertogin van Albany wordt deze week ten Paleize Soestdijk verwacht, ten einde enkele dagen de gast te zijn van de Koningin moeder, Haar zuster. De heer C. T. Hootsen, Hoofd der school te Hoevelaken, heeft zijn benoeming tot Hoofd der school te Leusden niet aangenomen. Men schryft uit Bameveld De verdeeling van de Gardersche en de Kootwijker maalschappen, die reeds zooveel jaren hangende is, kan thans over eenigen tijd tegemoet gezien worden. De plannen hiertoe liggen sedert eenigen tijd te Gemeen tehuize voor belanghebbenden ter inzage en over het algemeen kunnen de geërfden zich met de hun toegedachte gronden zeer goed vereenigen. Eventueele bezwaren tegen deze plannen kunnen nog ingebracht worden op 8 en 9 October, maar er mag verwacht wor den, dat op de voorgestelde verkaveling wei nig of geen aanmerkingen zullen worden gemaakt. Iu de maalschap vau Garderen, ter grootte van ruim 3825 H.A., zijn 173 deelgerechtig- den, die echter weer in oud- en nieuwhoe- vigeu verdeeld zijn. Als oudhoevigen worden beschouwd zij, wier huizen reeds van ouds her bestaan, terwijl de nieuw-hoevigen in later jaren een woning gebouwd hebben op gronden, die van het gemeene rnalenveld zijn afgescheiden. De waarde van de gron den der geheele maalschap is geschat op f 123 512.527^ Dirk Knopper, wissel wachter aan bet station De Bilt, hoopt 1 October den dag te herdenken waarop hy daar 25 jaar geleden by de N. C. b. in dienst trad. Toen liepen er 10 treinen per dagnu passeeren er 170 en is het station geworden

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2