t 0 s Ed. WEILL, I IJACOL Gemengd nieuws. Laatste Berichten. ETALEERT op 30 Sept., I en 2 October J 0 ©♦©♦©♦©♦©♦♦©♦©♦©♦©♦O Hotel BELLEVUE Zeer aparte modellen. Rund en Varkensslagerij van J. F. GRAU, Advertentiën. FAILLISSEMENT. van een der laagste tot een eerste 1 station. De verbouwde Gereformeerde kerk te Soest zal aanstaanden Donderdagavond in gebruik worden genomen. Het geïllustreerd weekblad «De Prins" herinnert er aan, dat het gister zeventig jaar was dat de eerste spoortrein in Nederland, die van Amsterdam naar Haarlem, voor het publiek verkeer werd geopend. Den 1 December 1835 richtten de heeren L. J. J. Serrurier, R. Ie Chevallier en W. C. Brade het verzoek tot Koning Willem 1 om concessie te verkregen voor den aanleg van een «ijzeren" spoorweg van Amsterdam naar Rotterdam of, bij wijze van proef, tus- schen Amsterdam en Haarlem. Het daaro ver uitgebracht rapport bevatte onder meer de verklaring, dat »het sporen van Amster dam naar Haarlem in geen levendige be hoefte voorziet". Toch werd 1 Juni 1836 de concessie ver leend en nadat deze was overgegaan aan de «Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij" had op 20 September 1839 de plechtige opening der lijn plaats voor autoriteiten, terwijl den volgenden dag aan deelhouders der H. IJ. S. M. den tocht waagden, die «zonder incident afliep". Den 24 September werd de lijn geopend voor het publiek. Die eerste trein bestond uit vier diligences, 4 cbars-a-banc, getrokken door de locomo tief «De snelheid". Het traject Amsterdam- Haarlem werd afgelegd in een half uur. De enkele reis kostte in de diligence f 1.20, in de char-a-banc f0.80 en in de waggons f0.40; beide laatste waren open wagens. Uit Amsterdam vertrokken treinen om 9, 11, 1 en 5 uur, uit Haarlem om 10,12,2 en 6 uur. De lijn tot Rotterdam werd geopend 3 Juni 1817. Thans vertrekken per dag 60 treinen naar Haarlem en 58 vandaar naar Amsterdam, terwijl het traject wordt afgelegd in 20 mi nuten. kometen bestaan, binnen de sfeer van aantrek king dezer aarde gekomen zijn en in onzen dampkringzijn aangeland zonder eenig waarneem baar effect ten goede of ten kwade. Halley's komeet zoo herinnert een schrij ver in „The Manchester Guardian" verdient wel de bijzondere belangstelling der Engelachen, omdat het een Engelsch sterrenkundige was, die, bij haar ontdekking in 1682, haar periodi citeit vaststelde en daardoor deze tot dien tijd geheimzinnige hemelverschijnselen bracht bin nen de beheerscbiDg van de wet der zwaarte kracht en daarmede een nieuw veld voor de wetenschap opende. Halley's voorspelling, gedaan met de voor wetenschap dat zijn aardsch bestaan reeds lang ten einde zou zijn als de komeet haar omwen teling zou hebben volbracht, is mischien he meest pathetische beroep, dat ooit een beoefe naar der natuurwetenschap op de nakomeling schap heeft gedaan? „,Vaarom, scheef hij, wan- 1 neer de komeet overeenkomstig onze voorspelling omstreeks het jaar 1758 zal terugkeeren, zou het onpartijdige nageslacht weigeren, te erkennen j dat zij het eerst ontdekt werd door een En- gel8chman?" De belangstelling onder de astronomen is bij deze wederverschijning van de komeet des te grooter, nu, sedert zij in 1835 het laatst werd waargenomen, de wetenschap in de spectraala Dalyse en de fotografie machtige hulpmiddelen vond om over den aard, de samenstelling, de chemische en physische eigenschappen der gassen, waaruit Halley's komeet is samengeateld, zeker heid te verkrijgen. Twee jaar geleden stelde de RegeeriDg een commissie in om een onderzoek te doen naar den stand van de vivisectie hier te lande en de maatregelen, eventueel daartegen te nemen. Onlangs heeft de commissie haar rapport ingeleverd. Een uitgebreid onderzoek is ingesteld, ook bij de medische faculteiten aan de verschillende hoogescholen, door be middeling van het Ministerie van Binnen- landsche Zaken. De commissie is eenstem mig van oordeel, en heeft die conclusie dan ook uitvoerig in haar rapport verdedigd, dat beperking van de vivisectie hoogst wensche- lijk is. Verschillende maatregelen hiervoor heeft zij in overweging gegeven. De Regeering heeft het rapport in studie. In dezen dagen van PoMtwisteD, o.a. tusschen Cook en Peary, is 't niet onaardig in herinnering te brengen, dat de fantasti sche profeet Jules Verne precies vooruit verteld heeft, hoe de Pool gevonden zou worden en óok, dat er kwestie zou zijn over de prioriteit der ontdekking. In 1867, lang vóór Cook en Peary, heeft Jules Verne de Pool ontdekt en het reisbe richt neergelegd in zjjn mooi biek „Le dé- sert de glacea ventures du capitaine Hat- teras". Wij leeren daarin den koenen Engelschen ontdekkingsreiziger, kapitein Hatteras, ken nen en liefhebben. Op zijn „Forward" ver laat hij Liverpool, stevent door de Davis- straat, bereikt de magnetische pool en de bemanning vindt herinneringen van deFran- klin-expeditie. De Amerikaan Altamont, wiens schip, de „Porpoise", op 83 gr. 35 ra. N.Br. en 120 gr. 15 m. W. L. in het ijs zit, kruist het pad van Hatteras. Met de hulpmiddelen van de „Porpoise" gaat het verder Noord waarts. De expeditie bereikt op 87 gr. 59 m. „het Koninginne-eiland" en constateert den 41 jaar later door Cook bewezen rijk dom van wild in de nabijheid der Pool. Na pijnlijke twisten tusschen Attamont en Hat teras stichtte Jules Verne vrede en Hatteras bereikte de Noordpool, een nog werkende vulkaan. Den vulkaan hebben Cook noch Peary te ruggevonden maar vulkanen, die in 1867 werkten, kunnen thans wel niet meer aan de oppervlakte der zee te vinden zijn. Over de komeet van Halley, welker terugkeer een gebeurtenis van belang is, valt nog wel iets te vermelden op het gebied van volksgeloof en volksdwaling. Thans wo dt Halley's komeet niet meer tege moet gezin n*-'. de bijgeloovige vrees, die bij haar verscLyning, in 1456, juist toen de Turken zich meester hadden gemaakt van Constantinopel en Europa bedreigden, de Christenheid er toe bracht om aan haar Ave Maria het gebed toe te voegen„Heer, behoed ons voor den duivel, den Turk en de komeet". Zelfs de vrees voor een botsing met een van die lichamen, die in dertijd algemeen gedeeld werd, is thans geheel verdwenen. Wy weten toch, dat reeds meerma len een gedeelte van de ijle nevels, waaruit de Met groote belangstelling zal men uitzien naar de resultaten van het radium-congres, dat op aanstichting der Belgische Regeering in 1910 te Brussel wordt gehouden, want men hoort zulke verrassende wonderen van het radium, dat de leek aarzelt, zonder deskundige staving de verhalen voor goede munt aan te nemen. Zoo zou het onlangs aan dr. Roux, van het Instituut Pasteur, gelukt zijn een aan maag kanker lijdende vrouw door behandeling met radium te genezenzoo verneemt men, dat de Engelsche chirurg sir Frederic Treves verschei dene ernstige gezwellen en andere huidaandoe ningen door radium heeft genezendat te Petersburg prof. London bij een blind geworden kind proeven met radium heeft genomen, met het gevolg dat het kind reeds in staat is, drukletters te lezen, en zijn collega prof. Ham mes, te NewYork, gelijke proeven heeft genomen met een blindgeboren elfjarig meisje, die haar gezichtsvermogen reeds ten deele heeft terugge kregen dat andere proeven geleerd hebben, dat radio-actieve lucht gelijke werking op de longen heeft als zuurstof en daarop een nieuwe methode berust voor de behandeling van long ontsteking. En dan de wonderdadige kracht, die aan het radium wordt toegeschreven als verdelger van de „ouderdoms-microbe". Een staaltje van wat een Gemeente-admini- Btratie van een stad als Berlijn omvat. In 1908 is er op de bureaux van den gemeentelijken dienst 4200 Liter inkt verschreven I Tandelooze zagen. Tot de merkwaardigste physische verschijnselen behoort de werking der tandelooze zageneen schijf met gladden rand uit zeer week staal is in staat, bij genoegzame snelle draaiing, zelfs het hardste staal door te zagen. Waarop deze werking berust, heeft een Amerikaan, E. W. Harbord, geconstateerd. Na.ar zijn meening berust de snijdende werking n'ot op de ruwheid van den schijnbaar gladden rand maar uitsluitend op de verhitting, welke door de wrijving wordt opgewekt; het bewerkte stuk staal smelt bij de voortdurende wrijvende aan raking van de zaag. Aan het doorgezaagde stuk staal ziet men, bij microscopisch onderzoek, hoo de structuur door het smelten is veranderd en dat het staal op enkele plaatsen aan de lucht geoxydeerd is. Het is zelfs niet eens noodig, dat de zagende schijf uit staal bestaat; men kan veel weekere metalen, bijv. koper, nemen. Met een electrischen ventilator kan men gemak kelijk de wonderlijke werking volgen. Men plakt een precies cirkelvormige papieren schijf met zuiver gladden rand op een iets kleinere houten schijf; dan bevestigt men deze „zaag" aan de as van den electrischen motor, en wan neer de omwentelingssnelheid van dezen laatsten genoegzaam groot is, wordt een tegen den papierrand gehouden potlood geheel doorgezaagd. Het papier zal door de centrifugaalwerking steeds gespannen gehouden worden en in geringe mate afslijten. Men seint ons De agent van politie L. H. Hartman be haalde heden het politie-diploma. 391ste Staatsloterij. Vijfde klasse. Trekking van 20 September 1909. (700 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. LEINWEBER te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevalien. Prijzen van f 70 46371, 16406 en 16749. Te zamen 3 prijzen, Zonder prijs zijn uitgetrokken 4574, 8009, 9286, 9291, 9294, 9348 15780, 15803, 16364 en 16739. 0 Kalverstraat 129, =- Amsterdam 0 0 0 0 0 0 0 0 0 IN over het STATION te AMERSFOORT eens uitgelezen collectie in: MANTELCOSTUMES, gekleede TOILETTEN, najaars en winter REGENMANTELS In PRINSES- en EMPIREROKKEN, BLOUSES en OCHTENDJAPONNEN. GEOPEND LANGESTRAAT 103 voorheen UTRECHTSCHEWEG 5ti. LIJST van BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden en verzonden van het Postkan toor te Amersfoort gedurende dele belft der maand September 1G09. Mej. A. Tisa, Amersfoort. C. van Gelderen, Almelo. Mej. W. Bolten, Amsterdam. Mej. K Gooseu, Baarn. Reuomelt, Blokzijl. Mad. E. Dubourcq Driebergen. Martin Haag. A. Heemstede W. van Ewijk IJsselstein. Ph. Langedorf Tilburg. P. Polsma Tzum. C. Biller Utrecht. A. Wijnstra Ophemert. Mevr. Van Wijk Scheveningen. R. Hulties Westfalen. J. Snijders Dietsveld. Markenie Amersfoort. K. Radius Amsterdam. A. van der Meulen Van Hees P. de Wendt Mej. Van Loghera Apeldoorn. Wolters Deventer. V. Fammeling Ten Boer. J. Kloote Middelburg. Van der Straten Utrecht. A. Boer H. Mouw Sterrewijde. L. Ingenhoes London. Rab Stom Havre. Bertram Duitschland. B. Toetsche Altstaden. P. Kemper Eggishorn. Herinnerd wordt aan het verzoek, dat de afzender zijn naam op de achterzijde der poststukken vermeldt, opdat zij, zoo noodig, aan hem kunnen worden terug gegeven. Bjj vonnis der Arrondissements-reeht- bank te Utrecht, d.d. 21 September 1909, is Hbinrich REICHMANN, logement houder en restaurateur, wonende te Amersfoort, verklaard in staat van fail lissement, met benoeming van den Edel- Achtbaren heer jhr. mr. T. J. de MAREES van SWINDEREN, Rechter in voormelde Rechtbank, tot Rechter-commissaris en van ondergeteekende tot Curator. De Curator, M. L. CELOSSE. Amersfoort, Korte Bergstraat 8. De bekende distillaten, wijnen en likeuren, van de firma VETTER Co., distill, le klasse, zijn alhier ver krijgbaar in de oude Slijterij op het Lieve Vronwe-plein, naast het Kapelhuis, Tele foon 131. C RE D I ETVEREE N IGI NG te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort nir. H. J. M. van den BERGH, WILHELMINASTRAAT 5. Zij stelt zich ten doel; het verleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in-blauco het incasseeren van handelspapier; het ontvangen van gelden a déposito en rekening-courant. (Haarkracht) is het geheim van den gezonden haargroei. Te Amersfoort verkrijgbaar bij de heeren R. J. van EIMEREN, Coiffeur, en P. de ZWART, Drogist. SCHOUWBURG - UTRECHT. Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel". Beschermheer: Z. K. H. de Prins der Nederlanden. Donderdag 23 September (No. 1 van het abonnement) De Firma Bonardon, Tooneelspel in drie bedrijven uit het Frsnsch (La maison) van GEORGE MITCHELL. OrkeBt onder leiding van den heer H. KUIJPEPS. Aanvang HALF acht.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 3