Stadsnieuws. Zij luidt Hot congres is van oordeel, dat de arbeid, dio, zouals de tegenwoordige zoo teleurstel lende ondervinding leurt, voorheen, zij het onbewust, zooveel tot de genezing bijdroeg, opnieuw en nu met oveituiging zooveel doen lijk als middel tot genezing moeten worden aangewend en wel bijvoorbeeld daardoor: le. dat regelingen getroffen worden, die den werkgever er toe brengen, i>f uit eigen belang, of door de wet gedwongen meer dau nu in deze richting mede te werken, ten einde de reconvalescentie van deu getroffene te helpen bevorderen 2e. dat wij, geneeskundigen, den werkman zoo spoedig mogelijk tot hervatting van den arbeid in staat moeten verklaren dat wij spaarzaam zullen /yn met de nu zoo dikwijls verleende kleiuc renten en deze eventueel liever door uitgestelde renten zullen vervan gen en dat wij de neurasthenie, door begeer- gcdachteu opgewekt, toch zoo min mogilyk als gevolg vau een lichamelijke beleediging zullen beschouwen. Het niet minder bekende orgaiu „De Risicobank" heelt het over ver-strekkende gevolgen der Ongevallenwet en schrijft: Een sl&gerswit kei. Een dienstbode voor huiselijk werk, die nu en dan ook in den winkel wat schuurt en afwascht. Valt zy onder de Ongevallenwet Deze vraag deed zich onlangs voor. Ja, zij valt er onder. De meid, die behalve huiselijke werkzaamheden, ook den winkel schoonhoud', bobo» rt op de loonlijst voor to komen en wel voor het volle loon in geld, in den vorm van kost en huisvesting. Ar tikel 6 der wet tocu schrylt voor, dat het loon, hetwelk door een verzekerde by den werkgever wordt verdiend met niet-vorze- keringsplicbtige werkzaamheden löch op de loonlijsten behoort te worden verantwoord. Herhaaldelijk, schrijft het blad, hebben we gewezen op het onbillijke van do ver plichting om premie te moeten bet den over loon, dat verdiend wordt terwijl de werk- mau niet verzekerd ismaar het staat nu eenmaal in de wet. En is dit het geval, dut men dan zyn ziel in lijdzaamheid bezitte. Want dan gaat 't or zoo spoedig niet weer uit. H. M. do Koningin-moeder, vergezeld van Haar zuster de herlogln \au Albany, kwam gisterochtend voor de eerste maal langs de Wuytiers-laan naar het station, van waar Zy 'met den gewonen trein van 11.10 naar Apeldoorn vertrok tol een kort bezoek aan H. M. de Koningin. Om 4.13 keerde H. M. terug naar »Soest- dijk". Ingediend is een wetsuntwerp, waarby bepaald wordt,, dut ook voor het volgend* belastingjaar tien opcenten op de Bcdryfs- en op do Vermogensbelasting zullen wor den geheven. Nogmaals herinnnoii we aan het verbod, een kiud beneden veertien jaar arbeid te doen verrichten, bestaande o.u. io loopwerk, tussciien 9 uur 's avonds en 7 uur 'sochtends. Deze bepaling hoeft onder .neer beteekenis voor bezorgen van brood, melk e.d. en geldt niet slecits voor in dienst zynde personen, maar ook voor eigen kinder ui. Aller aandacht zy gevestigd op de kon- Disgeving aan het iinofd van dit nummer waarin, met het oog op een gev.il van cho lera asiatica te Lopik, het Dagelykseh Be stuur dezer Gemeente nogmaals herinnert aan zijn waarschuwing van 2 September j.l. Als derde telefoniste by tiet stads-telefoon- net is heden werkzaam gesteld mejuffrouw A. M. Eutrop. Aan het telefoonnet zyn alsnog aangesloten 224 Zusters Sluiter en Vermeulen,. Blauken- heymstraat 13 225 de heer Tb. IJ. J. Nieuwendyk (pakhuis) Muurbuizen. 226 de heer J. van Vollenhoveu (woonhuis) Langegracht 33. 227 dr. Wagtho. Ulrochfacheweg 92. Dc beer A. Nytiolï heeft gister zjjn functiën als Commissaris van politie hervat. De wydiog va» deu heer Johannes Kowalski tot Oud-katholiek bisschop der Mariawieten zal 5 October plaats hebben te Utrecht door aartsbisschop mgr. Gull. Mejuffrouw S. II. B.sterd slaagde aan de gemeentelijke universiteit vao Amsterdam voor het theoretisch geneeskundig examen; de heer L. Adam voor candi laat- Oost Indisch ambtenaar. Met ingang van den nieuwen cursus wor den de leerlingen van den Hoofdcursus wat leermiddelen, voeding, zakgeld, enz. betrelt op gelyken voet behandeld als dc cadetten, die aan de Kon. Militaire Academie te Bre da worden opgeleid voor den officiersrang. Luitenant IJ. W. E. Cramer wordt 15 October gedetacheerd hij de Normaal-schiet school te 'a-Gravenhage tot het volgen van den wiutercursus in gymnastiek, schermen en zwemmen. De zilveren medaille voor 24-jarigen dienst isop plechtige wyze uitgereikt aan sergeant- majoor-administrateur A. Slagt van het 5e regiment infanterie. Ter herinnering nan de plechtige uitreiking van den standaard aan het le regiment huzaren door IT. M. de Koningin op Zaterdag 25 Sep tember j.l. werd gister in do groole zaal der Sociëteit „Vereeniging" door het offioierskorps van dat regiment een diner gegeven. Z. K. H. de Prins der Nederlanden had nan- genomen de uitnoodiging tot dezen maaltijd en kwam iets over zevenen per auto van „Het Loo". Ook waren gasten van het officierskorpB generaal-mnjoor H. F. D. Brnnras, inspecteur dor oavalorio; generaal-mnjoor J. A. H. Nier- Btrasz, commandant dor 4e divisie kolonel L W. van Hoek, commandant van het 5e regi ment infanterie; luitenant-kolonol L. baron' Van Hogendorp, commandant der 2e afdeoling van het le regiment veld-artillerieluitonant- kolonel A. L. Klerk de Reus, chef van den staf der 4e divisiemajoor A. G. M. J. baron Van Oldenneel, directeur der Ry- en hoefamid- 8choolbenevens officieren door hot 2e, het 8e en het 4e regiment huzaren en het korps rij dende artillerie afgevaardigd. Mot hen en de reünisten zaten in het geheel 57 officieren ann. Het menu was vers-erd met een portret van generaal J. G. baron Van Sytzama, den feitelijken oprichter van het regiment, die, toen deSouve- reine Vorst het volk te wapen riep, in 1S14 op eigen kosten „do dragonders van Sytzama" uit rustte, uit welk korps het huidige le regiment huzaren is ontstaan. Het vermeldt de zeven opeenvolgende bena mingen van het korps en hun kleuren benevens de namen der commandanten, van welke kolo nel J. Th. H. Mingels de 19de is. De spijBlyst luidde Potage gibier it la Princesse, White star Pommery Greno. Snumon au court bouillon, Haut Sauterne. Solle d'agneau au gratin, Bacelan Ludon. Chaudfroid de chapons la Nowa, White Star Pommery Greno. Rotie do perdreaux Compote éternel Bourgogne roumanée. ric de foie gras White star Pommery Greno. Mousse aux fraises. Fromage, Fruits, Dessert. De naamkaartjes voor de aanzittenden droe gen in den linkerbovenhoek een cavalerie-sabel en karabijn gedekt door de sabeltasch van het ,1e regiment, omgeven door lauwertakken, waar boven een Koninklijke kroon. De bloemist L. Kortbeek had als hoofdmo tieven voor do tafelversiering gekozen door hem gekweekte pioen-dahlia's, die den naam dragen van H. M. do Koningin en II. M. de Koningin moeder en voor de hoofdtafel een even smaakvolle versiering van Caroline Testout-rozen, van bij zonder tear-rose tint. Hen eereplaals bij de hoofdtifel was inge ruimd aan een mede door den heer Kortbeek vervaardigd bloemstuk, aangeboden door dc vereeniging „Handel en Nyverheid". De witte Wilhelmina pioen-dahlia's en de roode Prins Hendrik-dablia's de kleuren dus van het stadswapen deden het prachtig naast de w onderschoone bloempjes in mooie oranje kleur, terwyl de heer D. J. Smits achter het geheele bloemstuk een bijzonder goed in toon passend kleed zeer smaakvol had gedrapeerd. Met nadruk werd ons verzocht, te willen releveeren, dat dit blijk van belangstelling der midden8tands-vereeniging in de hooge onder scheiding, welke het regiment Zaterdag is ten deel gevallen, den officieren hoogst aangenaam was en ten zeerste door hen werd gewaardeerd. De tafels, in t-vorm aangerecht, waren juist in hun grooten eenvoud bijzonder mooi door een keur van kristal en zilver, de smaak volle groen en bloemenversiering, de sierlijke wijnkaraficn en de zilveren mandjes met bonbons. Geen schalen met vruchten, geen tafelstukken van was of iets van dien aard. En even groots zorg had de heer R. de Haas besteed Aan de scbotels, van welke ieder een chef-d'oeuvre was. Een waarlijk vorstelijke discb, waaraan het goud en hel zilver der groote tenue een nog hooger relief verleenden, Toen Z. K. H., in generaals-uniform, het febouw betrad stonden in de corridor twee urassiers, twee zware dragonders en twee dragonders, in de uniformen van 1817, 1841 en 1848, waarnaast eenige ordonnansen van den tegenwoordigen tijd, evenzeer in groot tonue. Wel allen zullen 'l er over eens zjjn geweest, dat de huidige uniform toch heel wat gemak- kelyker is dun die van bijna een eeuw geleden en werkelijk niet minder martiaal. Nadat du opper- en de hoofd-officieren hun opwachting bij Z. K. H. hadden gemaakt en deze had plaats genomen in hei midden van de hoofd-tafel, met kolonel Mingels aan zijn rechter- en generaal JJraams aan ziin linkerzijde, vroeg dc kolonel verlof, het woord tot Z. K. H. te mogen richten en zeide, na dit verkregen te hebben Koninklijke Hoogheid, Met Uwe inetemming is het, dat ik een oo- genblik het woord wil voeren en wel voorname lijk om uamenB hut korps officieren van het le Regiment Huzaren uiting te geven nun onze gevoelens van dankbaarheid, dat het Uwe Ko ninklijke Hoogheid heeft mogen behagen, de uitnoodiging te aanvuurden om aan dezen maal tijd deel te nemen. Doordrongen van hot besef hoezeer het Vor stenhuis de belangen van het leger voorstaat, zal in lengte van dagen in ons gemoed het beeld levendig blijven hoe E. M. de Koningin, ook ten aanschouwe van Uwe Koninklijke Hoogheid ons j.l. Zaterdag den standaard uitreikte, in groot vertrouwen, dat het regiment zich dat kostbaar kleinood zul weten waardig te maken. Het zal Uwe Koninklijke Hoogheid zeker be lang inboezemen omtrent den oorsprong van het regiment en het opschrift „'Waterloo 1815", het welk onzen standaard siert, iets naders te ver nemen. Van de eskadrons waaruit het le regiment huzaren bestaat, stommen 3 van de 4 in reohte lijn af van het regiment karabiniera No. 3. By Kon. besluit vnn 15 November 1815 ontving toch dit regiment den „Afdeeling karabiniera no. 3" naam welke afdeelingingevolge Kon. besluit van 18 Juli 1816, no. 61, later word genoemd „Afdeeling leurassiers no. 3". Vervol gens werd. bij Kon. beBluit van 10 Maart 1841, no. 92, deze naam veranderd in „le Regiment zware dragonders", terwijl bij Kon. besluit van 15 October 1843, no. 5, deze benaming werd gewijzigd in „le Regiment dragonders". De sterkte van het regiment werd bij Kon. besluit van 10 September 1849, no. 10, van vijf op vier eskadrons gebracht- Bij Kon. besluit van 8 Mei 1867, no. 65, ont ving het den naam van „le Regiment hussaren", waarna het, by Kon. besluit van 14 Februari 1884, no. 8, werd opgeheven, tengevolge waar van het le, 2e en 3e eskadron overgingen als fïe eskadron respectievelijk bij het 3e, 2e en le (het vroegere 4e) regiment huzaren, terwijl het 4e eskadron word bestemd afa eskadron ordon- ledig doel zoo volkomen mogelyk bereikt kan worden. Een model-vergadering, die van Toonkunst gisteravond, lu goed vyf minuten was zy al'gelnnpen on zonder eooige discussie werd goedgekeurd liet voorstel om het Huishou delijk reglement iu dier voege te wyzigen, (lat «minstens" twee commissarisen uit de Zaïigvereeniging kunnen worden benoemd. Donderdagavond wordt een ledenvergade ring gehouden van de Ambachtsschool o.a. ter vervulling in vacatures in het Bestuur ontstaan door overlyden, vertrek en perio diek aftreden. Ten slotte zijn deze drie 5e eskadrons bij Kon. besluit van 17 Augustus 1905, No. 70, overgegaan als le, 2e en 3e eskadron bij het nieuw geformeerde le regiment huzaren, waar bij het 4e eskadron nieuw werd opgericht. Nu is uit de desbetreffende bescheiden gebleken, dat hei regiment karabiniers No. 3, hetwelk behoorde lot de brigade zware cavalerie, zich op 18 Juni 18i5 in den slag bij Waterloo bijzonder heeft onderscheiden terwijl de toenmalige com mandant luitenant-kolonel M. C. Lecbleituer daarbij gewond werd. Het rapport van den Prins van Oranje aan den Koning van 22 Juni 1815, vermeldt hier omtrent by de charges van de kavaüerie heeft zich „bijzonder de brigade karabiniers gedistingueerd". Voorts wordt in bedoeld rapport medegedeeld, dat o.a. de genoemde luitenant-kolonel Lechleit ner zich buitengewoon heelt onderscheiden. Hieruit blijkt, dat de voorgangers van het wederom opgerichte regiment huzaren zich op roemvolle wyze bij Waterloo van de hun opge legde plichten hebben gekweten en zicb boven anderen hebben onderscheiden. Koninklijke Hoogheid 1 Dit is in het kort de geschiedenis van het verledenzóo waren onze voorgangers. Ik ben overtuigd, dat do op volgers niet minder zullen zijn. In deze overtuiging is het geweest, dut wij den moed hebben gehad, Uwe Koninklijke Hoogheid in ons midden te vragen. U den waarborg gevende, dat dit regiment trouw aan zijne plichten zal zijn, durf ik alle aanvaarden op te vorderen, met mij in te stem men in den kreet: Leve Z. K. 11., onze Prins der Nederlanden! Driemaal daverde het „hoerah I" der aanzit tenden door de zaal. De Prins dankte met een enkel woord. De kolonel stelde nog in het welzijn van H. M. de Koningin en Prinses Juliana, overste Piepers dat van Z. K. H. den Prins, waarna generaal Brnums en genoraal Nientrasz, ritmeester jhr. Von Wrangel auf Lindeubergen majoor J. M. baron Van Boecop eveneens het woord voerden. Op hot telegram, verzonden nadat op het welzijn van II. M. do Koningin was gedronken, deed li. M. telegrapliisch antwoorden„H. M. draagt mij op H.D. oprechten dank te betuigen voor den dronk, door de officieren van het le regiment huzaren op H. M. uitgebracht". Do maaltijd was omstreeks tien uur afgeloopen de l'rir.8 onderhield zich nog tot bij half elf met zijn gastheeren en keerde toen per auto naar „Hel Loo" terug, harielyk toegejuicht door de zeer velen, die zich in Valkestraat en Langestraat hadden opgesteld. Dc miliciens der lichting 1907 vau liet le regiment veld-artillerie zullen morgen in het genot van groot-verlof worden gestelij. Programma van het concert, bij gunstig weder moi-genmiddig om 3 uur op het ter ras van aAmicitia" to geven door het staf- muziekkorps van het 5e regiment infanterie, Directeur de heer G. Bikkers 1. Garde-Grenadier, marsoh Eilcnberg. 2. Ouvoituro „GirHlda" Adam. 8. Anne d'iimoiir, valse Waldteufel. 4. Gtandc fanlaisie sur (fas motifs de l'opéra „Les dragons de Villars" Maillart-Van Aken. 6. Ouverture „Aibalia" Mendelssohu. 6. Finale du 8e aclo de l'opéra „La Favorite Donizetti. 7. Auf der Brühl'schen Terrasse, ma zurka -caprice Schroder. 8. Hommage it Offenbach Conradi, Mejuffrouw H. M. S. J. de Hoil, directrice der ludustrie-en Huishoudschool hier, heeft in de te Utrecht gehouden Algemeene ver gadering van den Bond van leeraressen hij het huishoudonderwijs besproken de vraag «Welke invloed kan or van bet huishoud onderwijs op de leerlingen uitgaan", en daarbij verdedigd de volgende stellingen 1. Het huishoudonderwijs beoogt niet alleen den leerlingen kennis aan te brengen, maar ook, en dit niet iu do laatste plaats, hen op le voeden. 2. Omgeving, leer- en hulpmiddelen moe ten vun zoodanigen aard zyn, dat dit twee Het Amersfoortsche »Quick" heeft Zondag zijn voetbalseizoen maar slecht ingezet en werd te Apeldoorn door «Robur ot velocitas" geslagen met 05. Hopen we, dat ook hier zonneschijn moge volgen op deze stortbui. Ton overstaan van architect Herrn. Kroes werd gister aanbesteed het bouwen van een retraite-huis bij «Birkboven" voor re- koning van do paters Redemptoristen. De hoogste der 15 inschry vers be3ornde f 113 998 de liagste, do heer Th. Jansen uit Zwolle, 170 000; een klooster voor de Zusters van St. Jo seph, te Amersfoort. De hoogste der 18 ge gadigden besomde f114960; de laagste, de heer Tb. Jansen, f71 7C0. Voor de massa waren 15 inschrijvers, van welke de hoogste f226 750 en de laagste, de heer Th. Jansen, f139450 besomde. De gunning is 14 dagen in beraad ge houden, B(j de gister door den intendant der 4e i divisie gehouden aanbesteding voor deleve ring van het gedurende hel tijdvak van 1 November 1909 tot en met 31 Uet >ber 1910 beuoo ligde. Itgstroo voor bet nachtleger in de garnizoensplaatsen Amersfoort, Assen, Groningen, Hu derwijk, Deu Helder, Hoorn, Kampen en Leeuwarden, was minste in- schrijlsier voor Amersfoort de firiua 11. Ger ritsen met f 30.90 en voor Harderwijk de heer A. van den Hoek met f38.20. Een gesignaleerde, die nog 15 dagen te- guo i had, werd gister door de recherche guu i uau, wei u hier aangehouden. in het danshuis aan de Sloovestraat ont- stuud Zondagavond twist, dien men besloot op straat uit te vechten. H. B., wouende aan den Letisderweg, werd daarby door J. V., een metselaar uii Boxtel werkzaam aan bet Ryks-opvoedings- gestichl, met een zakmes zóo deerlijk aan don linkerarm gewond, dal arts Jorissen heel kundige hulp moest verleenen eu den ge wonde moest doen opnemen in het St. Eli sabeths gasthuis. Een slagader was getroffen eu een der spiereu ernstig verscheurd. Ue dader werd aangehouden en is, na ver hoor en nadat was gebleken dat er geen le vensgevaar was, gisteravond voorloopig op vrye voeten gesteld. Een donkere stip kan zich verlengen tot eeu streep door het gansche leven. IJlt den omtrek* H. M. de Koningin-moeder, die morgen eeni ge» tijd op „Het Loo" gaat logeeren, zal half October van „Soestdijk" vertrekken en na vertoef in het buitenland naar Deu Haag turugkeeren. Omtrent den heer H. Holtzschue, wiens J overlyden we Zaterdag berichtten, schrijft men ons nog De ontslapene werd geboren te Amers foort deu 25 September 1847, trad in dienst bij de Posterijen op 1 Augustus 1873 en weld l Februari 1877, komende uit Noord- wijk, benoemd tot Directeur van het Post- eu telegraafkantoor te Baaru. Deu 1 Mei l'Jo9 werd hem uit zyn belrexkiug om ge zondheidsredenen op zyn verzoek eervil ont slag verleend, rnet toekenning van pensi oen. Den zomer bracht hij nog te Baaru door en 2 September vertrok bij naar 's-Graven- hage, waar hy slechts drie weken later overleed. Ue Heye-slichtiug, tot het verzorgen op voeden eu onderwijzen van zwakzinnige kinderen, zal gevestigd worden te Renkum. •De golden der vereeniging z:jn gestegen tot f25 CüO; vao dat geld kunnen de bouwkos ten bestreden worden. In de exploitatiekosten is euhter nog niet voldoende vooizien. De hedenmiddag onder voorzitting vaD den Burgemeester, jhr. J. W. A. Barchma" Wuytiers, van 1.45 tot 2.30 gehouden ver gadering van den Raad dezer Gemeente werd bygewoond door 16 leden en den Secretaris, mr. dr. J. G. Stenfert Krocse. Afwezig was met kennisgeving de heer Oosterveeo. De notulen der vergadering van 7 Septem-

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2