Dinsdag 12 October 1909. No. 7725. 59e Jaargang, FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1.— franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25 elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Postbus 9. Telephoon 19 Woekerbestrijding. (INGEZONDEN.) In het „Katholiek Sociaal Weekblad" komt van de hand van ons medelid, den heer A. J. Oostdam, een artikel voor, dat wij om zijn belangrijkheid gaarne op ruime schaal verspreid zagen, aange zien men daardoor een juist beeld krijgt van de werking van het op ons initiatief opgerichte Bureau van aangifte en voor lichting in zake credietverschaffing en men misschien door de lezing in andere plaatsen aangespoord zal worden, het voorbeeld te volgen, door ook daar een dergelijk bureau op te richten. Het artikel in genoemd orgaan luidde aldus Zooals in het „K.S.W." al eens werd medegedeeld, fungeert te 's-Gravenhage een commissie, tot stand gekomen op iniatief der „Nationale vereeniging tot bestrijding van den woeker" en ten doel hebbend, credietzoekeuden van advies te dienen ten einde hen zóo uit de handen van pandjesbazen en woekeraars te hou den, of hen daaruit te verlossen wat echter meestal niet zonder financieele kleerscheuren gaat. De commissie geeft geen geld, alleen goeden raad, en toch worden nu al sinds een jaar haar wekelijksche zittingsavon- deu regelmatig bezochtwel een bewijs, hoe gaarne men raadgeving zoekt op het glibberig veld der geldelijke voorschotten. De adviezen openen veler oogen, hou den menigeen van financieele „stroppen" af, en 't ware daarom gewenscht, dat in meer steden dergelijke commissiën wer den opgericht. Om dit in de hand te werken, willen we hier even uiteen zetten, hoe de com missie arbeidt. Zij kent de soliede Bank instellingen en liefdadige inrichtingen der stad (de Bank van leeuing daarbij inbegrepen) en verwijst haar bezoekers naar een dier adressen, hen tevens waarschuwend voor financieele uitzuigers, waarvan zij er ook meerdere bij naam en daden kent. Om den juisten raad te kunnen geven, wordt nauwkeurig geïnformeerd naar de omstandigheden, waarin de bezoeker ver keert; diens mededeelingen worden in geschreven op een kaart, die er als volgt uitziet Nationale Vereeniging tot be strijding van den woeker. 's-Gravenhage,19 No Naam en Voornamen: Adres Maatschappelijke positie Borgen Benoodigd bedrag Doel der leening: Mededeelingen, door aanvrager ver strekt Verwezen naar: Resultaat Is later aan verplichtingen voldaan? Deze kaart wordt in 't archief der commissie bewaardze staat daar alpha- betisch, waartoe in 't vierkantje hokje aan den linkerkant de eerste twee letters van den naam worden ingevuld. De kaart spreekt voor zichzelf. De rubriek „mededeelingen, door aan vrager verstrekt" verhaalt van velerlei ondervonden woekerellende en zoo komt de commissie steeds meer op de hoogte van wat in de stad op dat gebied te koop is; leert steeds beter de adressen kennen, waartegen zij waarschuwen moet. Een der goede adressen wordt naar bevinding van zaken ingevuld achter „verwezen naar"terwijl de twee vol gende rubrieken strekken om ook te boeken, hoe 't met den patiënt verder gegaan is wat alweer bevorderlijk is voor 't juiste inzicht der commissie. Ten einde de bezoekers te introdu- ceeren bij de inrichtingen, waarheen zij worden verwezen, wordt hieraan met uitzondering natuurlijk van de Bank van leening, waar het pand de intro ductie is een kaart gezonden van dezen inhoud: 's-Gravenhage,19.No.. Wij verwezen (v>>lgt den naam van den bezoeker) ingevolge een gedane cre- diet-aanvrage naar uwe instelling. Aanvrager is door ons in het bezit gesteld van een kaart, dragende het zelfde nummer vau deze strook. Wij verzoeken TJ beleefd, bij aanvrage deze kaart in te nemen en, na beantwoor ding van eenige daarop vermelde vragen botreffende het resultaat, te willen retour- neereu aan ons Bureau, Anna Paulowna- straat 79, Den Haag. Nat. Ver. tot bestrijding van den woeker. Bureau van voorlichting inzake credietverschaffing. Den bezoekers wordt mededeeling ge daan van de verzending dezer kaart en zij krijgen bovendien een introductiekaart mede zie boven van dezen inhoud; 's-Gravenhage,19No (Hier wordt ingevuld de naam vau den credietaanvrager) Verwezen naar (hier wordt ingevuld de naam der credietinstelling). Werd de aanvrager geholpen Aan welk bedrag? Onder welken waarborg? Zoo neen, waarom niet? Deze kaart wordt door de credietin stelling, die zóo ineens op de hoogte is omtrent haar cliënt, van dezen aange nomen en aan het Bureau teruggezonden na invulling der vragen. Dit ziet dan 't resultaat van zijn arbeid en weet tevens, of de aanvrager nog verdere hulp behoeft. Natuurlijk worden niet alle aanvragers geholpen. Wie geen borgen of andere zekerheidsinstelling heeft, klopt vergeefs aan, maar... is tevens tegen woekeraars gewaarschuwd, wat eveneens goed is, indien ten minste de waarschuwing niet in den wind wordt geslagen. Zoo werkt de Haagsche commissie. Men ziet: 't is eenvoudig, zoodat navolging heel gemakkelijk is. Voor wie er meer van weten wil,'t adres staat op een der kaarten. Eén ding zal men echter nooit verne men wat de bezoekers hebben medege deeld. Dit blijft geheim, terwijl op de groote kaarten waarbij ook een register behoort niet wordt vermeld, wat cok maar eenigszins compromittee- rend is voor den betrokken persoon, 't Is alles streng zakelijk, wat daarop staat. Nogmaals't werk is eenvoudig, maar óok 't nut is groot. Men brengt immers voorlichting en waarschuwing juist eu te rechter tijd tot degeneu, die 't behoeven. Vandaar: „ter navolging". 1 Tot zoover het artikel uit het „K. S. W.". Mocht iemand nog nadere inlichtingen verlangen, hij wende zich tot den Secre taris der Nationale vereeniging tot be strijding van den woeker, Groot Herto- ginnelaan 121, Den Haag. De Nationale vereeniging tot bestrijding van den*woeker mr. Joh, J. BELINFANTE, Voorzitter. J. M. MAURY, le Secretaris. 's-Gravenhage, October 1909. Informntie-bureaux. Er is in den katsten tijd in de midden stands- en speciaal in winkeliers-kringen een duidelijk streven merkbaar, het op-crediet verkoopen hoe langer zoo meer te doen ver vangen door verkoop a contant. Reeds verschillende firma's hebben als re gel gesteld, dat iedere klant, ook hij die ge regeld bij haar koopt, bij iedere zending on middellijk factuur ontvangt, terwijl dan bin nen enkele dagen over het verschuldigde bedrag wordt gedisponeerd. Toch blijkt het in de practijk nog niet overal doorvoerbaar te zijn en het ziju juist de betrekkelijk kleinere zaken, die zich in deze het minst schrap durven te zetten, omdat zij vreezen, zoodoende klanten te zul len verliezen, omdat hun concurrent wèl nog geneigd is, op crediet te leveren. Eerst wanneer allen zouden willen samenwerken, kan dus in deze richting een werkelijk suc ces zijn te verwachten. De toestand is dan ook feitelijk zóo, dat het meerendeel der winkeliers thans nog op crediet verkoopen moet. Heeft men nu te doen met winkeliers, die genoeg kapitaal bezitten om het te kunnen «uitzingen", en anderzijds met koopers, die volkomen crediet waardig zijn, en die ook werkeljjk na een bepaalden tijd hun schul den zullen afbetalen, dan steekt er als men het principe er buiten laat nog zoo veel kwaad niet in. Treurig genoeg is de toestand echter in de meeste gevallen veel minder gunstig: Eenerzijds zul het herhaaldelijk voorkomen, dat vele koopers niet in staat blijken, hun schulden te voldoenanderzijds beschikt de gi;oote massa der winkeliers, neringdoenden, enz. niet over genoeg eigen kapitaal om de zaken in den noodigen omvang te kunnen drijven en lang genoeg het verlangde crediet te kunnen verstrekken, zonder van derden geld ter lee.c te vragen. Want en dat is juist een van de ergste omstandigheden het meerendeel dier winkeliers, die aan hun clientèle wel »op rekening" dienen te vei koopen.zjjn verplicht zelfs hun inkoopen cmtant te betalen! Het spreekt vanzelf, dat deze geheele «methode" te eenen male verkeerd is, doch zooals wij reeds opmerkten zal het nooit radicaal te verbeteren zjjn, zoolang niet allen, èn de grooteren èn de kleineren, zich aaneensluitend en standvastig gezamenlijk weigeren, voortaan op crediet te verkoopen. Zoolang nu echter nog wèl op die wijze geleverd wordt, zal dus naar middelen moe ten worden omgezien om dat credietgeven althans zoo min mogelijk gevaarlijk te maken, want een dergelijke wijze van zaken doen, brengt steeds het groote gevaar mede, dat een aantal uitstaande rekeningen niet zullen worden voldaan, en dus voor den winkelier een «strop" zullen blijken te zijn. Overal nu waar geld ter leen wordt verstrekt, wordt door den geldschieter een onderpand of andere' «waarborg" gi'ëischt voor richtige, tijdige terugbetaling. Stel U echter eens rten winkelier voor, die van een klant, die «op rekening" koopt, eene of andere «zekerheidsstelling" zou durven vragen 1 Het spreekt dus vanzelf, dat hier eigenlijk nog veel meer dan elders noodig zal zjjn, dat de credietgever in casu dus de win kelier zich afvraagt, of de persoon van den credietnemer en zijne maatschappelijke omstandigheden dit crediet-verleenen recht vaardigen. Ook elders bij Bankinstellingen, enz. zal die vraag wel steeds moeten worden gesteld, indien geld ter leen wordt gevraagd, doch door het feit, dat de credietnemer dan nog een speciale zekerheid moet stellen, ter beoordeeling van den credietgever, wordt de risico-factor natuurlijk geringer. Steeds echter blijft het noodig, zich van den persoon van den credietnemer en zijn maatschappelijke omstandigheden op de hoogte te stellen, aleer men een crediet verleent. Allengs is uit die behoefte een speciaal instituut ontstaan, n.l. dat der «Informatie bureaus", d. w. z. instellingen, die zich speciaal ten doel stellen, omtrent boven staande vragen betrouwbare gegevens te verzamelen, en deze aan belanghebbenden mede te deelen. Hoe deze bureaux nu precies werken en vooral hoe zij voornamelijk aan huu infor maties en de daarin vermelde bijzonderheden komen, zullen wij later misschien nog wel eens uitvoeriger nagaan. Voorloopig willen wij slechts vermelden, dat het doel is: omtrent den finaDcieelen zoowel als den maatschappelijken toestand van den betrokkene de meest betrouwbare gegevens te verstrekken. Aan de hand dier gegevens zal dan door de betrokken personen kunnen en moeten worden nagegaan öf het gevraagde crediet mag worden verleend. Verschillende der bij den «Middenstands bond" aangesloten vereenigingen hebben het groote nut ingezien, dat dergelijke bureaux voor bun leden kunnen opleveren en zijn er toe overgegaan, zelf zulk een instelling in het leven te roepen. Dit voorbeeld kan o. i. niet genoegzaam worden nagevolgd. Men bedenke immers, dat ieder, die wel eens crediet moet verleenen, dus evengoed onze winke liers, neringdoenden, enz., eigenlijk naar iedereen nieuwen «klant" eerst diende de informeeren vóór de gevraagde goederen op crediet worden afgeleverd. Heel wat treu rige ervaringen, die thans nog schier dage lijks worden opgedaan, zoudeu daardoor voorkomen kunnen worden. De betrekkelijk geringe prijs, die door de meeste en zei Is door de gr. otste informatie- bureaux wordt in rekening gebracht, valt geheel weg togen de groote voordeelen, die aan het gebruik maken van dergelijke in formaties verbonden is. Ook het gilde der «flesschentrekkers", dat thans zoo welig tiert eu mei zooveel succes speculeert op de argeloosheid eu de gemak-

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1