Dinsdag 19 October 1909. No. 7728. 59e Jaargang, FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, ofïicieële— en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTE'&RACHT9 «tbus9. Telephoon 19 KENNISGEVING. De BURGEMEESTER vau AMERSFOORT brengt ter kennis van belanghebbenden, dat volgens schrijven van den Commissaris der Koningin in deze Provincie dd IS October 1909, 4e afdeeling no. 5681/3887, op 21 en zoo noodig op 22 October a. s. eene schietoefening zal worden gehouden van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.) waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen Oost tot Z. O. t. Z. (56°) tot op 4500 M. van het fort; op 26 en zoo noodig op 27 October a.s. zal eene gelijksoortige oefening worden gehouden, waarbij de onveilige sector wordt begrensd door de ware richtingen O. N. door Oost tot Z. O. t. Z (78°) tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van het fort Pampus een roode vlag waaien, welke drie uur vóór het begin der oefening halfstok en éen uur vóór de oefening geheel voorgehe- schen wordt. Bovendien zullen tegelijker tijd en op de zelfde wijze roode vlaggen waaien van de batterijen Diemerdam en Durgerdam, de Westbatterij nabij Muiden en den kerktoren te Muiderberg. Amersfoort, 19 October 1909. De Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIERS. H n i s y 1 ij t. (INGEZONDEN.) De Volksbond, tegen drankmisbruik, is een zeer bekende en toch nog niet voldoend gesteunde vereeniging. Jaren geleden riep Multapatior, de een voudige handelsreiziger L. P. Philipona, uit TJden, dien bond in het leven. Klein begonnen, is de Bond aldoor toe genomen in kracht en heeft hij zijn werkzaamheden steeds uitgebreid. Zijn arbeid is een zegen geweest in vele kringen, voor menig gezin, voor tal van individuën. De Volksbond heeft allerlei middelen aangegrepen, met tact en met kracht, die hij meende, dat dienen kon tot het doel dat hij najaagthet misbruik van sterkedrank te bestrijden en de ellende, die daarvan het gevolg is, weg te nemen. Tot die middelen behoort ook, sinds jaren reeds, maar in den laatsten tijd steeds krachtiger, de bevordering van huisvlijt. Mede door den Volksbond is huisvlijt meer en meer bekend geworden en wordt er in toenemende mate in heel ons land aan gedaan. De Volksbond heeft in allerlei plaatsen van ons vaderland cursussen voor huis vlijt in 't leven geroepen of gesteund en in vele zijner afdeelingen zijn tentoon stellingen georganiseerd, die het nut en de beteekeuis van huisvlijt in het hel derste licht stelden. Het nieuwste, dat de Volksbond op dit gebied heeft gedaan, is het plan vormen en de voorbereidende maatregelen nemen tot het houden van een Nationale ten toonstelling van huisvlijt, in den zomer van 1910 te 's-Gravenhage te houden. Dat het plan in goede aarde viel blijkt uit verschillende feiten, die ge tuigenis afleggen van de groote sympa thie, welke het vond. Z. K, H. de Prins der Nederlanden heeft welwillend het Eere-voorzitterschap aanvaard. Een eere comité werd gevormd, bestaande uit verschillende Miuisters, grootwaardig- heiasbekleeders en mannen van naam en positie, terwijl in het Dagelijksch bestuur en in de verschillende commissies zitting genomen hebben bekende perso nen van verschillende politieke en gods dienstige richting. Wat is nu het doel dezer tentoon stelling 1 Natuurlijk geen winstbejag, direct of indirect, noch voor bepaalde personen, noch voor den Volksbond. Motieven van eigenbelang, die bij zoo menige tentoon stelling voorzitten, zijn bij deze geheel buitengesloten. Evenmin is de geheime bedoeling, onder den naam vau tentoonstelling een reeks van festiviteiten te organiseeren, die de zaak, waarom het eigenlijk gaan moest, geheel op den achtergrond schuiven. Deze tentoonstelling heeft een peda gogisch en ethisch doel in de allereerste plaats. Zij wil aantoonen de opvoedende kracht en de sociale beteekenis van huisvlgt. Zij wil doen zien, dat huisvlgt de huiselijkheid bevordert, hot gezinsleven versterkt en veredelt en de welvaart kweekt, vooral in die maatschappelijke kringen, waar de verleiding zoo groot is om op de straat of in de kroeg een verkeer met anderen te zoeken, dat in de meeste gevallen schade doet aan wie het vindt. Zij wil het oog openen voor wat in eigen kring met kleine middelen soms gedaan kan worden om den kunstziu te kweeken en dus het leven rijker te ma ken aan wezenlijk genot, dat geen wran gen nasmaak achterlaat. Zij wil de aandacht vestigen op de velerlei wijzen, waarop de vrije tjjd nut tig en aangenaam kan worden besteed en zelfs tot op zekere hoogte productief kan worden gemaakt. Door de tentoonstelling van producten, hier te lande vervaardigd, zal open baai- worden, dat d<! huisvlijt onder ons reeds meer beteekenis heef't dan menigeen ver moedt. Daardoor zal de een worden op gewekt om dit degelijk en practisch mid del tot ontwikkeling des volks te steunen met zijn invloed en zijn geld, terwijl de ander er een aansporing in zal vinden, hieraan óok zijn tijd en zijn jjver te wijden, ten einde den zegen ervan le ge nieten of anderen een voorbeeld en helper ten goede te worden. Maar tevens zal door de inzendingen, die uit verschillende landen tot opluis tering der tentoonstelling reeds zijn toe gezegd, ons volk kunnen leeren, dat op dit gebied het volmaakte nog niet bereikt is, dat er nog menig terrein tamelijk wel btaak ligt waarop de huisvlijt zich nuttig maken kan, en dat er voor de volkskracht en den kunstzin nog vele middelen zijn om zich productief te maken. Wie de beteekenis vau dit alles inziet, zal toestemmen, dat een dergelijke ten toonstelling niet alleen haar recht van bestaan kan doen doen gelden, en daarom ondersteuning ten volle verdient, maar dat zij ook een groote winst kan ople veren niet een geldelijke, maar een ze delijke winst, niet alleen voor hetgeen men „het volk" in engeren zin noemt, maar voor het volk in al zijn geledingen. Eu bovendien zal zij een krachtig pro- paganda-middel kunnen worden voor het werk der drankbestrijding in het alge meen en voor den arbeid van den Volks bond in het bijzonder, die het drankmis bruik wil aantasten in zijn oorzakent gelegen in de gebreken van den mensch, van bet gezin, van de maatschappij, en daarom deu strijd voert „tegen onwetend heid en overschilligheid, tegen zelfzucht en verkwisting, tegen verkeerde denk beelden, verkeerde gewoonten en ver- keerde toestanden". In dien strijd is de huisvlgt een mach tige bondgenoot. Verveling voert menigeen naar de kroeg. Wie zich thuis weet bezig te houden met knutselwerk of kleinen kunstarbeid beeft van verveling geen last en i3 aan een groot gevaar ontko men. Huisvlgt werkt ontwikkelend. Wie er zich aan wijdt, moet nadenken, gaat aan het zoeken naar nieuwe nuttige dingen, tracht steeds betere voorwerpen te vervaardigen en legt, om dit te be reiken, zich toe op het verkrijgen van meer ken nis. Onwetendheid en onverschilligheid, die zich tevreden stellen met allerlei lager genot, dat in verkeerd gezelschap gevon den wordt, worden daardoor dus tegen gegaan. Een gezin, waarin huisvlijt beoefend wordt, voelt zich bij toeneming onderling verbonden en wordt meer en meer éen geheel. Men heeft geen behoefte aan uithuizigheid, maar geniet het aange name van elkanders gezelschap. Men is bij elkander en de een werkt met en voor deD ander. Men weet., dat men elkander dient en steunt en sauieu een gemeenschappelijk belang najaagt. Men ervaart, dat men voor deu bloei van het huisgezin elkander noodig heeft. Zóo wordt de zelfzucht, die met den ander niet rekent, practisch bestreden. Huisvlijt doet de waarde van het kleine besefl'en. Dit haast waardelooze dingen worden aardige voorwerpen ver vaardigd. Wat nutteloos scheen, blijkt nog zeer goed bruikbaar te zijn voor het een of ander doel. Uit. hetgeen menigeen het wegwerpen slechts waard acht, brengt een handig huisvlijtwerker iets tot stand, dat tot nut of sieraad dienen kan. Van verkwisting raag hierbij geen sprake zijn. En stel daartegenover nu eeus wat aan den drank wordt, verkwist. Wie van harte huisvlgt beoefent, moet zich aan dit laatste wel erge?.-en. Huisvlijt is een krachtig en onwedev- legbaar protest tegen de vorkeerde denk beelden, dat werke-.i een vloek is en dat werken is voor de domraen; tegen de verkeerde gewoonten van ledigheid en uithuizigheidtef jen de verkeerde toe- standeu, die do or drank misbruik ont staan en door ongezellig] leid in eigen woning worden bevorderd. Terwijl huisindustrie in verreweg de meeste gevallen een vloek is voor 't gezin, is huis v 1 ij t altijd een zegen. De tentoonstelling van huisindustrie, iu 1909 te Amsterdam gehouden, gaf allerlei ellende te zien die van huisvlijt, in 1910 te 's-Gravenhage te houden, zal veel verblijdends en verheffends te aan schouwen geven. Wie het wèl meent met ons volk, be vordere de huisvlijt, de steuue daartoe de Nationale tentoonstelling van Huis vlijt, die van wege den Volksbond tegen drankmisbruik georganiseerd wordt. Aldus prof. S. D. van Veen, kerkelijk hoogleeraar aan de Rijks-uuiversiteit te Utrecht. Het Bestuur der plaatselijke afdeeling van den „Volksbond" is gaarne bereid, belangstellenden in te lichten. Haar Voorzitter is prof. F. Kenuinck, haar Secretaris de heer L. van Wijngaard. GEWISSELDE STIKKEN. Gehuwde onderwijzeressen. Onder dagteekening van 7 October schreven Burgemeester en Wetnouders aan den Raad In uwe vergadering van 9 Maart 1909 diende de hoer A. H. van Kalken eene motie in, welke om advios in onze han den werd gesteld. Wij stelden er prijs op, de behandeling van ons advies aan te houden, totdat ons college wedor voltallig zoude zijn; reden, waarom we eerst thans ons advies aan U doen toekomen. De motie luidt «De Raad der Gemeente Amersfoort, «de wenschelijkheid uitsprekende, dat aan onderwijzerossen bij het aangaan van een huwelijk eervol ontslag wordo ver leend, «noodigt Burgemeester en Wethouders uit, voortaan te willen handelen over eenkomstig bovenstaanden wensch». Als bekend mag verondersteld worden, dat verschillende Raadsbesluiten betref fende het geven van ontslag aan gehuwde onderwijzeressen aanleiding hebben ge geven tot Koninklijke Besluiten (zie de besluiten van 16 Maart 1882, Stbl. 43, 8 October 1887, Stbl. 170, 7 December 1904, 22 Maart 1906, Stbl. 51, 9 November 1906, Stbl. 280 en 281, 12 Juni 1907, Stbl. 146, 1 October 1908, Stbl. 320 en van 22 Juli 1909 Stbl. 273). De motie nu bedoelt uwe vergadering do wenschelijkheid te doen uitsproken, dat aan onderwijzeressen bij het aangaan van een huwelijk eervol ontslag worde verleend en ons college uit te noodigon, overeenkomstig dien wensch voortaan te willen handelen. Door aanneming van een dergelijke motie treedt uwe vergadering naar ons oordeel op oon gebied, dat buiten de wet telijke bevoegdheid van den Gemeente raad ligt. Art. 30 der Wet op het Lager onderwijs stelt het geven van ongevraagd ontslag afhankelijk van eene voordracht van do schoolopzieners of van het college van Burgemeester en Wethouders. Do vraag of Burgemeester en Wethouders eene onderwijzeres tot ongevraagd eervol ontslag zullen voordragen, is geheel af hankelijk van het initiatief van hun col lege. De wet toch regelt hot geven van ongevraagd ontslag aan onderwijzers ge heel volledig. Het nemen van het besluit tot ontslag behoort tot den werkkring van don Gemeenteraadhot doen der voor dracht wordt opgedragen aan do school opzieners en het collego van Burgemeester en Wethouders. Burgemeester en Wethouders treden

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1