Stadsnieuws. hier op ter uitvoering eener wettelijke opdracht, bij de vervulling waarvan zij zich niot mogen laten leiden door de uit spraak van eenig ander collogo. Ten aanzien van het geven van ongevraagd ontslag aan onderwijzeressen vangt de werk zaamheid van uwe vergadering eerst aan, zoodra een voorstel tot ontslag van de school opzieners 0/ van ons college htj U is ingeko men. Iedere werkzaamheid van uwe verga dering vóór da! tijdstip achten wij', op grond van net bovenstaande, in strijd met de wet. Hot kan ten deze geen vorschil maken of uwe vergadering hot geven van on gevraagd ontslag tracht te bevorderen door het vaststellen oonor verordening op dit punt, dan wel door het aannemen eener motie. Wol is waar zal volgens de op dit punt gegeven boslissingen een ver ordening vernietigd worden wegens strijd mot do wet, verwijl een motie niet wel voor vernietiging vatbaar is; maar aan beide besluiten kleeft do fout, dat het stelsel van de wet miskend wordt. Waar wij van oordeel zijn, dat eene algemeeno uitspraak, zooals de motie tracht te verkrijgen, in strijd met do wet is, meonen wij ons te moeten onthouden van een advies, in welken zin een der gelijke uitspraak zou moeten luiden. De verzekering, dat deze opvatting slechts het gevolg is van de bepalingen dor wot en dat daarin geen gemis aan deferentie voor uwe vergadering gezocht moet worden, mag wellicht overbodig heoten. Zooals gezegd, zal de vraag, of oene onderwijzeres wegens huwelijk tot ontslag zal worden voorgedragen, door 011s col lego of de schoolopzieners beoordoold moeten worden. Ten aanzien van do in dit opzicht door ons college te volgen gedragslijn kunnen wij geen stolligo too- zegging doen. De meerderheid van ons college stelt zich voor, bij ieder huwelijk van een onderwijzeres te overwogen of zij een voorstel tot ontslag zal indienen; do minderheid daarentogen is van oordeel, dat het aangaan van eon huwelijk nim mer een roden tot ontslag kan zijn. Op grond van het bovenstaande hebben wij do eer U voor te stellen, de motie van den heer A. II. van Kalkon niet in be handeling te nemen, doch dozo tor zijde te loggen. De adviezen van den Districts- en den arrondissements-schoolopziener, benevens dat van de Commissie van toezicht op lx-t Lager ondorwijs liggen voor U ter inzage. Burgemeester en Wethouders, enz. Inkwartiering. Onder dagteekoning van 14 October zonden zij aan den Raai de volgende Nota van inlichtingen In uwe vergadering van 28 September werden door oen uwer leden de volgende vragen tot ons collego gericht >Zijn Burgemeester en Wethouders van oordooi, dat do inkwartieringslijstmeer in overeenstemming kan worden gebracht met hetgeen art. 17 der Inkwartioringswet behelst en zijn zij bereid, de lijst in dien geest te doen horzien »Zijn Burgemeester en Wethouders bereid, bij eene eventueele inkwartiering, die langer dan een paar dagen duurt, het stelsel van dislocatie toe te passen, zoodat het draagvlak voor dezen last wordt ver groot Artikel 183 der Gomoentcwet bepaalt, dat de Burgemeester en Wethouders wegens het dagelijksch bestuur aan den Raad verantwoording schuldig zijn en te dien aanzien alle de door den Raad ver langde inlichtingen geven. Derhalve eono verantwoording wegens „het dagelijksch bes/uur", geenszins eene verantwoording wegens daden of verzuimen in de mede werking aan do uitvoering van wetten, provinciale reglementen, enz.een taak waartoo do wet, do Provinciale Staten of andere autoriteiten hot collogo van Burge meester en Wethouders oproepen. Ten deze toch aient een duidelijk en scherp onderscheid gemaakt te worden tus- schen do regeeringstaak van Burgomeestor en Wethouders als mede-uitvoerders van een wet, algemeenen maatregol van be stuur, enz. oonorzijds en hunne werkzaam heden die betrekking hobbon op de huis houding der Gemeente anderzijds. Terwijl art. 126 der Gomeontewct hen tot de eerste taak roept, is hun werkkring ton aanzien van hot dagelijksch bestuur der Gemeento een uitvlooisol van art. 197 dier wet. Dat de verantwoording, genoemd in art. 183, uitsluitend betrekking heeft op het dage lijksch bestuur, volgt niet alleen uit do woorden van het artikel, in verband met de artt 126 en 179, maar ook uit de bcraad- elagir g, in de Tweode Kamer over art. 183 gevoerd. De vragen, in uwe vergadering van 28 Soptembu? gedaan, liggen derhalve buiten het interpellatie-recht van den Raad. Nochtans hobben wij met aandacht overwogen of wij ook zonder dat do verplichting tot hot geven van inlichtingen bestaat niertoe konden overgaan. Tot ons loodwozen zijn wij tot oene ontken nende beantwoording gokomon. Do vragon hebben ten doel een verklaring uit te lok ken over do plaats gehad hebbende en toekomstige uitvoe.ing oenor wet. Wij achten het onjuist on tot verwarring aan leiding gevend, indien wij ten aanzien van do vorvulling onzor taak als orgaan van hoogor gezag vevklaringon afloggcn in eono vergadering aan wie do wet ton deze geen onkolo bemoeiing heeft toege kend. Ook voor uwe vergadering achten wij hot geraden, niet oen terrein te be treden, waarop do wot geen workzaam- heid en bevoegdheden van don G&meon- teraad kent. Gelijk wij reeds zeiden, betreuren wij het, in dit geval tot de bovenstaande conclusie te moeten komen, omdat wij gaarne van deze gelegenheid gebruik zouden gemaakt hebben, aan to toonon. dat inderdaad ernstig er naar gestreefd is om, met inachtneming van de verzoeken der militaire autoriteiten.de inkwartiering zoo goed mogelijk te regelen. De over tuiging, dat het niet wel mogelijk is eene dergelijke aangelegenheid tot algemeeno tevredenheid te regelon, zal ons dnn ook niet weerhouden ten aanzien van de ma terie, genoemd in do eerste vraag, aan rechtmatige klachten of billijke verzoeken ook in het vervolg zooveel mogelijk tege moet te komen. Mot het hovensiuaude stemt ook do Burgemeester ten aanzien van het onder werp, aangeroerd in de tweede vraag, waarvan de uitvoering aan hom alloon is opgedragen, geheel in. Burgemeester 011 Wethouders, enz. De installatie van rieStaats-commissie voor het vraagstuk der werkloosheid zal plaats hebben op Zaterdag 23 October des ochtends 11 uur, in de Trèves-zaal te 's-Gravenhage door don Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Wie nu nóg heeft verzuimd zijn rn u n t- biljotten van 110 of' f50 vóór 1 October in te wisselen, waardoor ze waardeloos zyn ge worden, heelt nog een kansje om daarvoor geld te krygen als hij heel spoedig aan het Departement van Financiën te 's-Gravenhage opgeeft het bedrag metserieletter en nummer zyner biljetten. Maar nu beel guuw ook, anders wordt ook aan deze laatste pogiog tot vergoeding niet meer voldaan. Zegt het voort. De heer J. C. Lucasse is bevorderd tot commies der posterijen en telegrafie der 4e klasso on van het post- en telegraafkantoor hier gedetacheerd naar dut te Utrecht. Aan het kantoor hier is werkzaam gesteld den heer F. W. A. van West, klerk le klasse, thans te Schiedam. Met ingang van 1G November wordt ook werkzaam gesteld aan dat kantoor de heer E. du Vries, commies-titulair, thans te Weert. Ook wordt weldra nog eeu brieven- en te legrambesteller benoemd. Er zijn dan 28 bestellers en 3 jongelingen voor den telegrammendienst. Door de heeren D. Gerritsen, S. J. van Duinen, J. C. Rolandus Ilagedoorn, A. M. Tromp van Holst eu It. G. Iiijkena is het volgende voorstel ingediend uun den Raad dezer Gemeente Ondergeteekendeu hebben de eer aan uw college voor te stellen, de volgende wijzigingen, te brengen in de salurisregeling van Hoofden van scholen én personeel, verbondon aan de scholen voor het Lager onderwijs hier ter stede, le. Hoofden van scholen. Te bepalen, dat voor de Hoofden van alle openbare scholen de regeling geldt, dat het begintractement om de twee jaar mot 150 verhoogd wordt en wol gedurende 6 keer twee jaar. 2e Klasse-onderwijzers. Te bepalen, dat het begintractement der klasse-onderwijzers met 8 verhoogingen om de twee jaar van f 50 zal worden vermeerderd. 3e. Hoofdacte. To bepalen, dat de toelage voor Hoofdacte gebracb» ordt op f150. In hun Memorie van toelichting zeggen deze Raadsleden Naar onze berekening zal ons voorstel ten ge volge hebben voor het dienstjaar 1910: Vermeerdering wegens dienst jaren sub. 1 en 2 f 2150. Vermeerdering wegens beha- Jen hoofdacte, sub. 3 f 575 Totale vermeerderingf 2725. Onze berekeningen zijn gegrond op de gegevens, voorkomende op den „staat onderwy zend personeel L.o. te Amersfoort" voorkomende in do „Memorie van toelichting der Gemuonle- begrooting van Amersfoort 1910", met enkele kleine wijzigingen, die wij er in konden aan brengen. In de eerste plaats vestigen wy de aandacht op de wijziging in de salarieeering van Hoofden van scholen. Dit betreft eenvoudig het herstel van een onbillijkheid. Er Is 0. i. geen enkel motief om Hoofdou van scholen le soort zes periodieke verhoogin- gen toe te kennen en de andere titularissen vier, zooals dit nu geschied. Volkomen juist achten wij het, dat genoemde Hoofden voor de vereischto taiilncten een hoo- ger salaris wordt toegekend. Doch het komt ons voor, dat de aard van hun werkzaamheden geen aanloiding kan geven tot meerdere periodieke verhoogingen. Wc meenen zelfs te mogen aannemen, dat die werkzaamheden minder omvangrijk zyn dun van de andere Hoofden, wat administratie aan gaat, enz., omdat het veel grooter aantal leer lingen en het grooter personeel toch zeker ver band zal houden met den omvang van de werkzaamheden. Voor sub 1 zijn de linnncieele gevolgen voor- loopig deze, dat éen Hoofd van een school f 100 meer salaris krijgt. Wat in de tweede plaats ons voorstel tot vermeerdering van het aantal periodieke ver hoogingen van het onderwijzend personeel aan gaat, willen wij er op wijzen, dat het door ons voorgestelde volkomen aansluit bij het bestaande stelsel, waarvan wij de verdiensten gaarne orken- neu, doch waarvan ons het maximum te lang voorkomt. Verschillende plaatsen in do omgeving vun Amersfoort hebben een betere Halarisrcgeling dun de hier vigeerende. Een gevolg van het bestaande lage maximum is, dat er meer mutatie in hot ondewyzend per soneel is dan voor onderwijs wenschelijk is. Een vergelijking van de salarissen der onder wijzers met die van verschillende andere cate gorieën vun ambtenaren valt te hunnen nadeele uit. Natuurlijk hangt het standpunt, dat men inneemt ten opzichte van de salurisregeling dei- onderwijzers voor een groot deel af van de np- preoialie van den arbeid van deze ambtenaren, iels, waarover we hier niet verder wenschen uit te weiden. Ten derde wenschen we uw aandacht te ves tigen op het feit, dat de toelage voor hoofdacte van f 125 ons te weinig voorkomt. Toch hebben we maar een verhooging voor gesteld van f 25, meer als een bewijs van waar doering van de voortgezette studie van den on derwijzer dan wel omdat we meenen, dat een vorhooging van flöO ons geheel voldoende voorkomt voor genoemde acte. We meenen een zeer bescheiden voorstel ge daan te hebben, 't Was ons in de eerste plaats te doen, kans van slagen te hebben en een ver betering aan te brengen, zonder dat dit groote kosten na zich sleepte. De heer A. L. van Leer heeft 1 October eervol ontslag gevraagd uit zijn nevenbe trekking van deurwaarder der Gemeente belastingen, doch zal op uitnoodiging van Bur gemeester en Wethouders deze functie tot 1 Januari aanstaande blijven waarnemen. Ds. A. M. Donner, sedert 20 Juni 189*7 iredikant bij de Gereformeerde gemeentu lier, hoopt 9 November den dag te herden ken waarop hij 25 jaar geleden te Genemui- den in bet predikamt werd bevestigd, waar hij stond tot 12 Mei 1889, welke gemeente bij verliet voor Assen, vanwaar hij naar Amersfoort werd beroepen. Het 40-jarig bestaan van den Hoofdcursus zal 1 November worden gevierd met een tweedaagsch feest. Alscommandant van het Instructie-bataljon te Kampen zal weldra optreden overste P. J. G, SchoU, thans commandant van het 4e bataljon 9e regiment te Utrecht. Nog even willen we herinneren aan den schermwedstrijd, uitgeschreven door „E. M. M. A." en hier te houdet^a/anstaanden Zondag bij belangrijke deelneming ook Zatordag aan staande. Niet alleen militairen uit de garnizoenen Amersfoort, Ede en Utrecht maar ook bur ger-schermers kunnen meedingen. Inlichtingen geeft 0. a. wachtmeester Dui zend stra, van het le regiment huzaren. De tentoonstelling ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Utrechtsche Zendings- vereeniging ten bate van die vereeniging van 5 tot 8 October te Utrecht gehouden, is een beslist succes geweest. Oók geldelijk. Want behalve dat door de plaatselijke comité's groote bedragen werden bijeengebracht, kwamen vele giften in, zelfs van 1' 1000, f2000, ja f8000, terwyl bruto werd ontvangen wegens verkochte goederen en ververschingen f 4730 tn aan eutroe's en verkochte catalogi f2414. In 't geheel werd bruto ontvangen f 23 744. Hier ter stede heeft zich gevormd een da- mos-comité, dat zich voorstelt eon buzar te houden voor hot suppletie-fonds van de Ver eeniging voor Chr. verpleging van tubercu- lose-lijders op »Sonnevanck" bij Harderwijk. Mevrouwen Donner-Hessels, Vunderink- Tichelaar, Teerink-Dame, De Hollander-I'elle, Felix Griltz en Rietveld-Mandersloot zullen guarne gitten, óuk in natura, in ontvangst nemen. Het is geenszins onmogelijk, dat de lezing van mr. Elink .Schuurman over hetgeen wel en hetgeen niet in een verzekerings-polis moet staan, wordt gehouden in hot begin van November. Het Bestuur van >Hande! en Nijverheid" heeft er weer voor gezorgd, dat deze stellig zeer belangrijke avond niet samenvalt met de Nuts-lezing, waarin de heer Albert Vogel zal optreden en welke 4 November wordt gehouden. Omdat het terrein werd afgekeurd, heeft Quick zich Zondag niet te Zutfeu kunnen meten met Be Quick, van daar. Dat is slechts uitstel. De H. V. C. klopte hier 11. V. V. den kapioon van den U. P. V. B., mot 31. Goed werk. Het Dagelijksch Bestuur van den A. N. W. B., toeristenbond voor Nederland, heeft de wegen-commissie opgedragen, ook scherp toe te zien op de ruiterpaden, opdat ook deze tak van verkeer ongestoord kan wor den beoefend Doch als de consuls hier ter stede thans den Utrechtscheweg eens gaan inspccteeren, zullen ze zieQ, dat de beide ruiterpaden thans bezaaid liggen met brokken klinkers. Is daar nu niets aan te doen Bij de gister ten overstaan van architect W. Salomons gehouden aanbesteding voor den bouw eener ijsschuur ten behoeve van de Phoenix-brouwerij werd ingeschreven door de heeren: A. Keizer f3288, W. vun Gen- deren f3200, H. van Keulen f2450, firma Lensing Van de Vijzel f 2432 allen hier, en E. de Bruijn, te Hoogland, voor f2370. 6 Gegund aan den minsten inschrijver. In eeti vorig nummer deelden we mee, dat een jongen van den Leusderweg, die een losse patroon vond, de verregaande on voorzichtigheid had, deze tot ontsteking te brengen en zich daarbij zóo ernstig ver wondde, dat hij heelkundige hulp moest inroepeD. De verwonding blijkt nu veel ernstiger te zijn. Kleine stukjes van de huls zijn diep in de hand gedrongen en hebben daar pe zen zeer enstig verwond. De knaap is dan inmiddels ook in het St. Elisabeths-gastbuis opgenomen. Een ernstige les en een aansporig te meer voor ouders o:n hun kinderen te waarschu wen tegen zulk hoogst gevaarlijk goed. De Directeur-generaal der posteryen en telegrafie maakt thans in de »Stct." bekend, dat de brieven en andere stukken voor Transvaal, behalve Johannesburg, alsmede voor Laurenzo' Marquez en luhambane, welke gedurende het tijdvak van 11 tot 17 September j.l. in Nederland zijn ter post bezorgd en met de op 18 September van Southampton naar Kaapstad vertrokken boot zijn vei zonden, tijdens het vervoer in Zuid- Afrika door brand zijn vernield. We herbalen onzon raadnog eens sohry- ven of nog eens zenden. De machinist van een uit Utrecht komende losse locomotief rapporteerde gisterochtend omstreeks 7 uur aan het station Amersfoort, dat hij op de spoorbaan, even voorbij den overweg van de Wuytiers-laan, een lyk had zien liggen. De politie uit Amersfoort ging aanstonds daarheen en vond naast de lijn, die uit Utrecht leidt, het zwaar verminkte lijk van Jan Westorhof, milicien van de le compa gnie lo bataljon 5e regiment infanterie, ge boortig uit Enschede. Nadut de officier van gezondheid dr. Van der Werf het lijk had geschouwd en de compagnies-commandant dit had herkend, werd het vervoerd naar bet Militaire hos pitaal. M011 vermoedt, dat de ongelukkige, oen zeer stille jongen die geen sterkedrank ge bruikte, Zondagavond den lautsten trein heeft gemist en toen langs de spoorbaan naar zijn garnizoen is geloopen, waarbij hij door een der nachttreinen werd aangereden en ge dood. De familieleden, onmiddellijk per telegraaf verwittigd, waren gisteravond reeds hier. Aan het Commissariaat van politie is voor den rechthebbende terug te bekomen eou portemonaie met eenig geld. Tot heden middag werd tegen uist minder dan 45 personen proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der IJkwet. Alles met in beslagneming van de niet behoorlijk geijkte werktuigen. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde A. den E., die 17 September, eer de markt begon, zes zakken aardappelen vau W. A. van den B. kalmpjes op een kar laadde eD ver kocht, tot drie maanden gevangenisstraf. Tot de zelfde straf veroordeelde zij L. R-, uit lloeveluken, die hier op Koninginnedag H. H. mishandelde. Het leven voert ons over menige brug, die achter ons wordt afgebroken. üit den omtrek. Tot notaris te Baarn is benoemd de heer F. I'. L. Ditzhuyzen, candidaat-notaris aldaar. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben goedgekeurd het besluit van don Gemeente raad van Bunschoten om op den voormali- gen vcstinggrond 29 woningen te doen bou wen.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2