Stadsnieuws. Een valsche beschuldiging. Voor de stralkamer van het Berlij'n- sche Landgezicht stond Vrijdag terecht de koopman Max Müller, beschuldigd van in een brief aan den Rijksdag-afgevaar digde Bebel onwaarheden en valsche beschuldigingen te hebben geschreven over officieren der Duitsche troepen in Afrika. Deze zaak is van meer dan gewone beteekenis. Bebel toch ging, op grond der mededeeliogen van zijn zegsman, in den Ryksdag op krasse wyze te keer tegen verschillende officieren, bij de Koloniale debatten, welke geleid hebben tot de ontbinding van den Ryksdag in December 1909. Na het schrijven van bedoelden brief heeft Maller zich nog een poos in Afrika opgehouden, in de Portugeesche bezit- tingeu. In Augustus kwam hg naar Duitschland om te Altona zgn familie te bezoeken en weid toen gearresteerd, op een aanklacht vaD kapitein Scheune- mann, die zich beleedigd achtte door uitdrukkingen in het schrijven, dat Belel in den Rijksdag had voorgelezen. Bij de behandeling der zaak bleek, dat de beklaagde de door hem geuite be schuldigingen niet kon handhaven. Hij deelde mede, den brief in koortsigen toestand te hebben geschreven; in dien toestand leed hij aan waanvoorstellingen, en deze heeft hg neergeschreven. Hg adresseerde den brief aan Bebel, den eenigen Rijksdag-afgevaardigde wiens naam hij kende; de brief kwam in de postmand zijner firma, waar een zwarte bediende dien vond en op de post wierp. Wat hg in dien brief geschreven heeft, noemde de beklaagde thans onjuist. Hij kon niets anders doen dan den kapitein Scheunemann, voor de Rechtbank, in het openbaar, vergiffenis vragen voor het leed, dat hg hem aandeed. Kapitein Scheunemann betuigde verwon derd en bedroefd te zgn, dat de beklaagde zich heeft laten meesleepen, praatjes en lastertaal zonder nader onderzoek op te schrijven en te zenden aan iemand, die er op de wijze van Bebel gebruik van zou maken. Maar hij wilde de veront schuldigingen aanvaarden, die de be klaagde hem thans openlyk aanbood, want hg wilde geen wraak, doch slechts de erkenning, dat die beschuldigingen gelogen zijn. Na deze verklaring van kapitein Scheu nemann werd de zitting geschorst, opd*t een verklaring zou kunnen worden op gesteld, door Max Müller te onderteeke nen, waarin deze erkent, in den brief aan Bebel beschuldigingen te hebben neergeschreven tegen verschillende Duit sche officieren in Afrika, die bestonden uit praatjes zonder eenig bewijs, die el ken grondslag ontberen. De beschuldi gingen in den brief nam Müller on voorwaardelijk terughet deed hem innig leed, dat hg die uitgesproken heeft. Na het voorlezen dezer verklaring trok kapitein Scheunemann zgn aan klacht in en werd Max Müller uit de hechtenis ontslagen. Dit kort relaas van den Berlijnschen correspondent van het „Hdbld" geeft te denken. Het is voor alles een waarschuwing aan leden van welk Bestuurslichaam ook, niet te spoedig af te gaan op mede- deelingen, die hun worden toegezonden ot in 't oor geblazen, maar zelf elke zaak te onderzoeken, eer zij die, veelal met den noodigen hartstocht, ter sprake brengen. Kapitein Scheunemann, die verklaarde onnoemljjk veel leed te hebben gehad van de valsche beschuldigingen, door Müller neergeschreven, door Bebel zonder verder onderzoek in den Rijksdag ge bracht, heeft voor de rechtbank getoond, een man van edele, hoogstaande begin selen te zgn, door de gevraagde vergif fenis zonder eenig bezwaar toe te staan. Maar het leed, dat dezen kapitein en zgn medebeschuldigden vroeger werd berok kend, is daardoor niet weggenomen. En dat leed had kunnen worden voorkomen, wanneer Bebel niet onmiddellijk op de hem gezonden mededeelingen ware inge gaan, doch eerst de juistheid ervan had onderzocht. Ook in dergeljjke zaken is voorzich tigheid bg het uitspreken van beschul digingen in het openbaar dringend ge boden. En dat mogen allen wel eens beden ken, die, in hun goed vertrouwen, aan de mededeelingen van anderen lichtvaar dig te groote waarde hechten. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER ven AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, brenpt ter kennis van de ingezetene dut de R tad dezer Gemeente nl vergaderen op DINSDAG den 26 October aanstaande, de3 namiddags te l'/i ure. Amersfoort, 21 October 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Prof. dr. H. Oort, uit Leiden, hoopt aan staanden Zondagochteud voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Remonstrant- scbe kerk, hier. Te laat om het nog te kunnen opnemen in het vorige nummer deelde men ons mee, dat ds. A. M. Donner vorigen Zondag in een rede naar aanleiding van Spreuken 277 heeft herdacht de Afscheiding op 14 Octo ber 1834. De Gereformeerde kerk hier werd geïn stitueerd in 1837_. Naar aanleiding van de soms buitengewoon hooge loonen, in enkele Gemeenten aan het Rijk in rekening gebracht voor het waai- deeren van onteigend vee, heeft de Minister van Landbouw bepaald, dat voor bet ver volg voor dergelijke taxatiën per persoon en per dag slecbts een loon mag worden uitbe taald van ten hoogste: f3 voor 1—4 paarden of runderen, f5 voor 512 f 7.50 voor 13—20, f 10 voor 2140 f 15, voor 52—60 en f20 voor meer dan OOpaardeu of runderen. Voor schapen, varkens, kalveren of geiten mag ten hoogste de helft van het bovenver melde tarief in rekening worden gebracht. De Commissie uit de Amerstoortsche bur- Ctot leniging van don nood van ge- igen werkloozen beeft haar laatste ver gadering gehouden. Uitgebracht werd het verslag over de werkzaamheden van den winter 1908—1909. Uit dat verslag blijkt o.a., dat den 31en December reeds het restant van de gelden van het vorig jaar was uitgeput. De heeren der inzamelings-commissie van 1908 werden dan ook opnieuw uilgenoodigd tot een bij eenkomst met het comité om plannen te bpsprekeD voor een nieuwe inzameling. Het resultaat was, dat een inzameling werd ge houden, die ongeveer f1600 opgebracht. Doch de winter was niet alleen streng, maar ook lang. Den 6en Maart zag men we der den bolem der geldkist en toch was er nog zooveel werkloosheid. De leden van het Comité bielden toen persoonlijk een schaal- collecte langs de huizen, die ruim f800 op bracht. In het geheel hebben zich aangemeld om steun: 282 ongeorganiseerde arbeiders, te weten 167 Protestanten, 114 Roomsch-Katbo- lieken en 1 sraëliet. Op een paar na heb ben allen gedurende korteren of langeren tijd ondersteuning ontvangen. Onder deze personen bevonden zich: 14 tuinlieden, 19 metselaars, 14 schilders, 10 stukadoors, 3 smeden, 1 loodgieter, 2 behan gers, 35 opperlieden, 16 grondwerkers, 47 sjouwerlieden, 52 arbeiders, 29 losse werklieden, 1 gasfitter, 18 wevers, 4 tuin lieden, 3 schoenmakers, 1 steenbakker, 1 stratenmaker, 1 bleeker, 1 bezetabinder, 5 kooplieden, 1 pakhuisknecht, 2 kolTermakers, en 1 schippersknecht. Van de georganiseerde werkliedeu werden er 86 ondersteund, te weten20 schilders (12 Prot., 8 R. K.) samen 247 weken werk loos; 16 timmerlieden (9 Prot., 7 R. K.) sa men 120 weken werkloos; 21 metselaars (12 Prot., 9 R. K.) samen 224 weken werkloos; 21 opperlieden (13 Prot., 8 R. K. samen 190 weken werkloos); 2 smeden (Prot.) samen 10 weken werkloos; 5 stukadoors (Prot) sa men 54 weken werkloos; en 1 stratenmaker (Prot.) 20 weken werkloos. Den Penningmeester werd décharge ver leend, onder dankzegging voor het nauwkeu rig beheer. In het geheel werden door het Comité een twintigtal vergaderingen gehouden, die meestal des namiddags om 1 uur aanvingen en waarvan vele tot 8 uur duurden. Het Comité is hans uiteengegaan en /al zgn werkzaamheden dezen winter niet hervatten. Toen we kortelings de aandacht vestigden op het heel mooie etsje van den heer D. Harting «Molen te Bavoort'' deelden we mee, dat weldra ook een paar andere etsen gereed zouden zyn. We zagen nu bij een der kunsthandelaren het voormalig Schutt>-ry-maguzyn, aan de Muurhuizen, een ietwat kleinere ets van de zeilde interessante gevelgroep zonder het Lntijmje en elders een der eerste drukken vau een heel gelukkig geslaagde ets, voor stellend bet Spreugel, gezien van den Zuid singel; een heel mooi pendant van het grachtje by de Kamperbinnenpoort, eveneens van onze artistieken en hard werkenden jeugdigen stadgenoot. Jhr. C. J. R. Reigersman, enkele jaren geleden luitenant-ingenieur hier en thans ingenieur van den Provincialen Waterstaat in Noord-Holland, is benoemd tot hoofd ingenieur van den Waterstaat in dut gewest in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. Scholtens. De heer G. J. Lindenhovius heeft aan de Rijks-universiteit te Groningen met gunstig gevolg afgelegd het theoretisch geneeskun dig examen. De commandant van het veldleger heeft de aandacht der commaudeercnde officieren gevestigd op de vele klachten omtrent het vernielen van rijwielpaden door ruiters en be volen, dat alle meerderen voortaan streng zul len waken tegen die overtieding. Zullen nu ook de wegwerkers van den Waterstaat mogelijk maken, dat de ruiterpa den bereden kunnen worden Luitenant-generaal A. Kool, commandant van het veldleger, is, op zijn verzoek, met ingang van 1 November eervol ontslagen, wegens langdurigen dienst (sedert 1855), onder dankbetuiging en mettoekenuing van pensioen. Bij het 5e regiment infanterie zal een proef worden genomen met een broodzak van nieuw model, die óok kan dienen als doponeer-zak en als rugzak. Onder voorzitting van den heer A. Hassing werd gisteravond gehouden een goed bezochte vergadering der plaatselijke atdeeÜDg van de Vereeniging van beneden den rang van officier gepensionneerde Europeesche militairen van de landmacht, de zeemacht en het koloniale leger tot verkrijging van Rijks-pensioen voor en het inmiddels verleenen van steun aan weduwen en weezen van kameraden. Onder meer kon de Voorzitter de belangrijke mededeeling doen, dat, in overleg met de Eere-comraissie, teeds dit jaar aan de weduwen tusschen 70 en 80 gulden ieder kun uitgekeerd. Reeds zijn 48 attestatiën de vita ingeleverd andere ziju nog in bewerking. Een heel mooi resultaat als men bedenkt, dat de Vereeniging 26 September 1908 hier werd gesticht en dus slechts even een jaar bestaat. Nog werd herinnerd aan de installatie der Eere-commissie, van welke wij vroeger mel ding maakten. De Secretaris, de heer L. J. Krook, de oprichter en de ziel der vereeniging, me moreerde in liet kort waardoor deze groote uitgaven kunnen worden gedaan en wel door het toetreden van een ongedacht groot aan tal beschermers en tal van booggeplaatsten in den lande, die veelal zeer belaogrijke do naties gaven. Medegedeeld werd nog, dat, mede op advies van de Eere-co.omissie, requesten zijn verzonden aan de Ministers van Oorlog, van Marine en van Koloniën, waarin vau elk Departement f500 wordt gevraagd als bijdrage in de opricbtintrskorten der Veree niging, die uit den aard der zaak, door het zeer groot aantal leden, zeer aanzienlijk waren. Wat goede samenwerking vermag, bleek uit een mededeeling over itel zoogenaamde Cents-fonds, waarin slechts éen cent per vijf dagen werd gestort door de actief dienenden en waarin door dezen in nog niet «.en voile 30 jaar reeds f 84000 is bijgedragen. Volgens den administrateur, deu heer Zeiler, is het door het stichten van deze Vereeniging niet meer noodig en kan het worden opgeheven. De Vereemging hoopt dan in het genot te worden gesteld van het Rijks-subsidie van f15000, aat haar reeds zou zijn toegekend indien zij bij de behandeling dei' Stuats- begrooting 1909 slechts rechtspersoonlijkheid had gehad. De Vereeniging telt thans reeds 43aldee- lingen. De 43ste werd Zondag opgericht te Hulst. Aanstaanden Zondag wordt de; 44ste opgericht te Wehe, aan den Dollard aanstaanden Maandag de 45ste te Nykerk Alvorens de vergadering te sluiten, werd dank gebracht aan de Pers, die er Veel toe heelt meegewerkt dat het succes der Vereeniging reeds na éen jaar zoo byzonder groot is geweest. Wat is toch die kunstvalk, vroeg ons in de laatste dagen menig zoon Nimrods. We vroegen om inlichtingen te Assen en vandaar meldt men ods: De kunstvalk, die hoe langer zoo meer dooi de jagers gebruikt wordt, heeft ten doel de schuwe patryzen, die anders uren en uren achtervolgd kunnen wordon, te doen liggen. De vogels meenen een valk boven zich te zien en durven niet wegvliegen. Ze blijven dus liggen lot de hond hen doet opvliegen en de jager de gelegenheid heeft, te schieten. Dh kunstvalk nu is eeu vlieger, geheel in den vorm van een groote valk mot een vlucht van 1.5() M. De kunst-vogel is van linnen gefabriceerd en kan, daar bij opvouwbaar is, in een koker van 92 c.M. lang en 4'/2 c.M. in doorsnee gemakkelijk meegevoerd worden. Men zie de advertentie hierneven. Onder voorzitting van don heer Th. J. h Bianchi werd te Culemborg gehouden dé diocesane vergadering van de R. K. drank- bestrijdings-vereenigiug «Het Kruisverbond". Van de 36 afdeelingen in het bisdom Utrecht waren 13 aanwezig. De heer Bianchi, die zich niet weder be reid verklaarde een Bestuurs-functie te aan. vaarden, werd vervangen door den heer P. J. Th. Dieges, terwijl als Bestuurslid ook gekozen werd mej. K. Welters. Bij de verdeeling der function werd mej. Welters gekozen tot Onder-voorzitster en de heer Dieges tot Secretaris. In de vergadering der Vereeniging »De Ned. Hervormde kerk", welke morgenavond in de geheel gerestaureerde zaal der voor malige Diaconieschool aan do Muurhuizen wordt gehouden, zal ds. K. den Hollander spreken over Verschijnselen en weiten in de uutuurlijke en de geestelyke wereld". Het zal Zaterdag I2l/a jaar geleden zijn, dat de spaarbank van het departement A- mersfoort der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd opgeheven. Door toedoen vooral van den heer J, Spaaustra werd de winst te langen leste afgestaan aan het departement, dat die gel- den besteedde voor hen van wie het was voortgekomen en het aanwendde voor: Volkshuisvesting, Ambachtsschool, Industrie- en huishoudschool, en Fröbelschool. Bij advertentie ia dit nummer wordt aangekondigd een propagauda-vergadering van de Ned. vereeniging van Chr. kautour- en handelsbedienden, aanstaanden Zaterdag in »De Keizerskroon" te houden. Aan de Centrale botermyn werd Dinsdag aangevoerd 3625 Kilo ongezouten en 2700 Kilo gezouten fabrioksboter ouder Rijks controle. De prijs was 11.36 a fl.45 voor de onge zouten en 11.35 a f 1.48 voor de gezouten boter. Bij de Dinsdagavond ten overstaan vqn notaris J. Bolk gehouden verkooping van het heerenhuis laatstelijk bewoond door mevrouw de weduwe dr. N. Meursinge— Bakker, strekkende van deu Soesterweg tot de Van Persynstraat en met Ie bijbehoo- rende terreinen groot 20 A. 94 c.A., werd de generale massa ingezet voor f25630 en toegewezen voor f 26 ICO aan caudidaat-no- taris D. Kruimel, als lasthebber. Mejuffrouw de wed. G. Coenen gevoelt zich benadeeld door het berichtje aaugaunde deaaubcsteding vau kolen voor do Gemeente- gebouwen, verleden Donderdag gehouden. De levering werd geguud aan den beor J. vau Ginkel, die evenals zij 84 cent per H. L. bedong. Zy meldt ons thans, dat die levering werd toegewezen na loting. Ei' is nog een andere klager, de heer.Ph, Putman, die inschreef voor TÜ1^ cent en daarmee de laagste inschrijver wus. Nochtans werd hem Ie levering niet ge guud en hierover heelt hij zich gewend tot het Dagelijkscli Bestuur der Gemeente. De firma J. C. van Eijbergen Zn. was miuste inschryfster voor den bouw vau een Opvoedingsgesticht met bijgebouwen opeen terrein aan het Kerkepud te Lareu (N. 11.) onder directie van archiiecl G. vau Arkol, uit Amsterdam. Zij bedong 157 494 wuuneer de gevels van kleurig hardgrauw eu 15893U wuuuoer ztf tu HollanJscben ver blind steen wordou op getrokken. Het kosteloos hotel by de kei was in den nacht van Üiusdug op Woensdag weer zóo vol passanten, dal al vroeg in den avond nachtverblijvers weer moesten afgewezen. In den atgeluopen nacht waren er weer zeven. Eu nu is 't nog niet eens winter. Aan liet Commissariaat van politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent eeu zwart hondje met bruine pootjes, dal bij een stad genoot kwam auuloopen. Voor de rechthebbenden zjjn daar terug te bekomen een lleschie met een tioiDffi opatiscb geneesmiddel, op den openbare" weg, en een zilveren lepeltje, door de G®" uieeute-reinigiug gevonden. De voortroep, welke elke kermis vooraf gaat, is ten deeie reeis hier aangekomen. De politie was er natuurlijk als de kippen bij om eens na te gaan of er ook kennissen bij waren. Twee hunner werden aangehou den, waarvan de een nog drie, de ander vyf dagen te goed had. De eerste betuulde de subsidiaire boete van f3, de ander werd reeds heden te Utrecht ingesloten. Als straks de woonwagens komen, zal vangst nog grootor wezen. Tevens de gebruikelijke waarschuwing: houdt uw huisdeur dicht en zet niet te veel binnen het bereik van dit volkje, waaraan de fatsoenlijke kermisreizigers niet te on rechte zoo'n hekel hebben.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2