Dinsdag 26 October 1909. BLOOKER'S No. 7731. 59e Jaargang, Stadsnieuws. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 00 cent; elke regel meer 10cent. By regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieel©- en onteigoninga- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. By advertenf-ën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht KORTEGRACHT9 WERKLOOSHEID. De Staats-commissie voor de werkloosheid is Zaterdag door den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel in de Trèves- zaal te 's-Gravenliage geïnstalleerd. Z. Exc. hield daarbij de volgende rede: Het heeft H. M. de Koningin behaagd, bij Haar besluit van 30 Juli een Staats commissie in te stellen aan wie de twee ledige taak is opgedragenvooreerst na te gaan, in hoeverre de Regeering over mid delen beschikt om snel en voldoende inge licht te worden over den stand van de binncnlandscbe arbeidsgelegenheid en den omvang en den aard der werkloosheid in de verschillende vakken en welke aanvul ling deze middelen hehoeven, en dan te onderzoeken wat de Regeering kan doen, hetzij door steun van personen of corpora ties, hetzij zelfstandig, zoowel tot voorkoming of bestrijding van werkloosheid, als tot leni ging van de gevolgen daarvan. Waar het H. M. heeft behaagd, U mijne heereo, tot Voorzitter, leden en Secretaris dezer commissie te benoemen, acht ik het een voorrecht, U als zoodanig hier welkom te mogen heeten. Dat deze Staats-commissie uit een zóo groot aantal leden bestaat, vind» zijn oor zaak in den wenscb der Regeering, dat bij, haar beraadslagingen de moeilijke vragen, waarvoor zij zich zal gesteld zien, zoo veel zijdig mogelijk belicht zullen worden en het verheugt mij, dat zoovelen bereid werden gevonden tot het aanvaarden dezer gewich tige taak. De uitgebreidheid der commissie zil wel licht eenig bezwaar opleveren, waar zij zal moeten samenkomen ter vaststelling harer conclusies; ik vlei mij, dat bet daardoor tevens gemakkelijker zal vallen, bet ook op dit gebied doeltreffend middel der verdeeling van arbeid toe te passen. Het zal zeker overbodig zijn, voor U, mijne heeron, het gewicht uwer taak uiteen te zetten waar ds Regeering juist U uitnoodigde om zitting te nemen, omdat zij het vertrouwen had, in U mannen te vinden in de eerste plaats bevoegd tot oordeelen. Gij kent de werkloosheid, zoowel waarzy zich aan de openbare aandacht opdringt, dui zenden, die werken kunnen en willen, uitstoo- tend uit de workplaats, hun de gelegenheid roovend om door arbeid in de beboeften van zich en hun gezien te voorzieD, als ook in dien anderen vorm, als een schaduw het bedrijfsleven begeleidende, ook in voorspoe diger jaren, onopgemerkt door de menigte, maar niet minder nypend voor de slachtof fers en hun gezinneo. Gij kent ze mijne heeren en toch uw zitting nemen in deze Staats-commissie toont wel, dat gij met de Regeering van oordeel zijt, dat er aanleiding is om te overwegen, of de kennis, die wij hebben van dit ernstig maat schappelijk verschijnsel, wel voldoende is, of meer bepaald aan de Regeering wel de mid delen ten dienste staan om wel en voldoende te worden ingelicht over werkloosheid, die reeds aanwezig is, of dreigt te zullen ontstaan. Dat onze maatschappelijke inlichtingsdienst onvolledig is, ieder weet het, óok al zul hij bereid zyn hulde te brengen aan hetgeen met gebrekkige hulpmiddelen byv. door het Ceutraal-bureau voor de statistiek reeds is verrichten het zal zeker van groote betee- kenis zijn, vast te stellen op welke wyze deze dienst zóo kan worden georganiseerd, dat hy werkelijk zyn taak uaar behooren zal kun nen vervullen. Daarnaast staat het tweede deel uwer taak, zeker het moeilijkste, wellicht ook het be langrijkste. De opdracht, in het Koninklijk besluit uitgedrukt, vraagt zeker in de eerste plaats practische voorstelleu en geen algemeene wetenschappelijke verhandelingen; maar een practische slotsom zal wel niet worden be reikt zonder dat het onderwerp van alle zyden door U wordt bezien. In hoeverre door verschillende omstaudig- I heden de arbeidsgelegenheid wordt uitge- I breid of ingekrompen, betzy voor degeheele 1 arbeidsbevoiking, hetzij voor bepaalde groepen 1 daarvan, en dan in hoeverre het mogelijk I is, op doeltreffende wyze de gevolgen der wetkloosheid te lenigen, zal door ii moeten worden overwogen vóórdat het antwoord is verkregen, dat de tweede vraag van u ver langt. Bjj deze overweging niet het minst zal van groote beteekenis zijn, dat practische ervaring en wetenschappelijk inzicht in uw commissie zyn bijeen gebracht, dat hut vraagstuk kun worden toegelicht door werk gevers en arbeiders, dat ervaringen kunnen worden toegelicht, verkregen bij ernstigen arbeid tot voorkoming en bestrijding van werkloosheid, en dat onderscheiden overtui ging op maatschappelijk en staatkundig terrein zich hier zal kunnen uiten. En dan, de Regeering houdt zich over tuigd, dat het gewicht van deze zaak, die U er toe bracht U bereid te verklaren, in deze commissie zitting te nemen, U zal helpen om (ie bezwaren te overwinnen, die dit werk zeker zal opleveren en dat gy het een voorrecht zult achten, wanneer het U gegeven mocht zyn door uw arbeid iets tot stand te brengen, waardoor de werkloosheid, die een zóo ernstige bedreiging is van den welstand van onze nijvere bevolking, zou kunnen worden bestreden en de smartelijke gevolgen gelenigd. In deze overtuiging verklaar ik deze Staats-commissie geïnstalleerd en geef ik baar leiding, mynheer de Voorzitter, met vertrouwen in uw banden. De Voorzitter der Staats-commissie, mr. M. W. F. Treub, antwoordde hierop: Excellentie, Het zy mjj vergund, een enkel woord in het midden te brengen naar aanleiding van de rede, waarmede onze commissie door Uwe Excellentie werd geïnstalleerd. Waar inderdaad de taak, welke ons bij het Kon. besluit van 30 Juli j.l. werd opge dragen, een hoogst moeilijke en gewichtige is, heb ik in de eerste plaats, namens de gansche commissie, H. M. de Koningin, als mede aan Uwe Excellentie aan Uwe Excel lentie eu uwen ambtgenoot van Binnen- landsche Zaken, op wier voordracht H. M. tot de instelling onzer commissie besloot, dank te zeggeu voor het in ons gestelde vertrouwen. Is de taak, welke ons is opgedragen, op zich zelf reeds moeilijk, zy wordt dit nog meer, omdat. naar algemeen bekend is do feitelijke gegevens, welke onze commis sie als grondslag van baar onderzoek be hoeft, bijzonder schaarscb en onvolledig zyn. Dit brengt ons in de noodzakelijkheid, aan het werk der beantwoording van de ons gestelde vragen, een feitelijk voor onderzoek te doen voorafgaan, opdat wij ons ee,n zy het ook ruw en onvolkomen beeld kunnen vormen van de werkloosheid, gelyk deze zich in bet tegenwoordig tijdperk bier te lande in haar helaas zeer boute verscheidenheid voordoet. Zonder zulk een zakelykeu ondergrond zouden de antwoorden op de ons gestelde vragen gevaar loopen, in stede van practi sche voorstellen gelijk door de Regeering ook blykens het zoo even door Uwe Excel lent!) gesprokene wordt bedoeld theore tische en hypothetische bespiegeliugen, zooal geen wetenschappelijke verhandelingen te bevatten. Doch niet alleen wegens de schaarscbte der gegevens waarvan is uit te gaan, levert het onderzoek, dat wij zullen hebben in te stellen, bezwaren op reeds het begrip werk loosheid is niet scherp te belijnen en de ver schillende vormen waaronder dit maatschap pelijk euvel zich voordoet, zyn niet streug te scheiden. Toch zullen zulk een belijning en zulk een scheiding moeten worden be proefd. Daurby komt, dat de werkloosheid in in tensiteit, aard en periodiciteit in de ver- GEEN CACAO SMAAKT Z00 KRACHTIC ALS DAALDERS CACAO. schillende vakkon zoor uiteenloopt en dat de daarop Inwerkende oorzaken in de ver schillende onderdoelen dor urheidsmarkt allerlei combinaties doen gevoelen. Gelijk door Uwe Excellentie reed9 met een enkel woord werd aangegeven, zul dun ook een nrbeidsverdeeling bij bet onderzoek niet achterwege kunnen blyven. Ik vertrouw, dat de Regeering bereid zal zyn, deze arheidsverdeeling do^r de aanstel ling van adjunct-secretarissen, tot bijstand van den Algemeenen Secretaris, te verge makkelijken. Wordt by zulk een nrbeidsverdeeling het te bearbeiden veld hy stukken aan sub-com missies in bewerking gegeven de wyze van bewerking van die verschillende onder- deeien zal naar een nlgemeen door de ge- heele commissie vast to stellen plan hebben te geschieden. Anders zou do onmisbure een- beid in het onderzi ek worden gemist. Eu is het voor-onderzoek, voorai wegens ge nis aan voldoende gegevens, niet zonder bezwuiou, by do beantwoording der vragen zilf zal or bovenal naar moeten worden ge streefd, het onderwerp binnen niet te ruim gestelde grenzen te houdon. liet eerste deel var.do tweeledige opdracht, welke ons werd verstrekt, heelt om zoo te zeggen zyn natuurlijke grenzen. Hoe ver de inlichtingsdienst van de Regeering ten aan zien vau hei maatschapp lyk kwaad der werkloosheid reeds gaat on hoe die dienst is aart te vullon on te verbeteren, is een objectief vrywel af to palen vraag. Hierbij zullen de werkzuumhoden van liet, Centruul-bureau van de statistiek, van de Arbeidsinspectie, van vakvereenigingen, Ka mers van arbeid, Kamers van koophandel, enz. ter sprake komen. Ei) de arbeidsbeurs en haar organisatie zullen by dat deel van ons werk wel moer in bei bijzonder aandacht vragen. By het onderzoek naar de middelen ter voorkoming, bestryding en leniging der werkloosheid zyn daarentegen natuurlijke grenzen ver te zooken. Wie zich slechts do beraadslagingen over do zuak in de Tweede Kamer, in October van hot vorige jaar, in herinnering roept, vindt reeds eon stulon- kaart van zulke middelen voor zich uitge spreid. En al moge by dieper gaand onder zoek sommige vau dio aangeprezen middelen ter zijde kunnen worden gesteld, daar te genover staat, dat telkens verder reikende gezichtspunten zich openen. En geen wonder. Immers het vraagstuk der werkloosheid is zóózeer ingeweven in het maatschappelijk probleem van onzen tijd, dal hot schier by ulle or.derdeelen daarvan zich medo gelden doet. Zoowel vakopleiding als emigratie, zoowel werkverschaffing als protectionisme of vrijhandel, zoowol werkloosheidverzeke ring als armenzorg, komen om slechts enkele voorbeelden te noemen hierbij ter sprake. Vandaar, dat ook by dit doel van hot onderzoek arbeidsverdeling wel niet zal kunnen uitblijvendoch van daar ook, dat zelfbeperking l>ij de verschillende met de voorkoming, bestrijding of leniging der werkloosheid verband houdende onderwerpen, dringend noodzakelijkheid zal zijn, wil het geheola onderzoek niet in het onbegrensde afdwalen. Niemand onzer ontveinst zich de moeilyk- be''"n, verbonden aan de taak, die ons wacht moeilijkheden waarop zooeven door Uwe Excellentie werd gedoeld. Doch wy hopen door eendrachtige samenwerking althans iets te kunnen bijdragen om de Regeering, beter dan tot nu toe, in stunt te stellen, hel kwaad der werkloosheid te kennen en het voor zoover dit van overheidswege mogelijk is te bestreden of te lenigen. Hoe verschillend wij mogen zijn in levens opvatting en in maaischappeljjken levensstaat, wy worden Mamgebonnon door den ernsti gen wil het veelhoofdig vraagstuk, dat ons ter onderzoek is voorgelegd, te doorgronden, voorzoover dit met do practische ervaring en do theoretische kennis, die in ons midden zyn vereenlgd, mogelijk zal blykon te wezen. Wy zijn allen doordrongen van het besef, dat de stof, aan welker bearbeiding wy ons, kruchtcns hot ons t.««vertrouwde mandaat, Zoo aanstonds gaan zetten, onomspanbaar en op maar al to veel plaatsen ondoorzichtbaar is. Hoogo verwachtingen omtrent de resul taten, welke wij hopen te bereiken, mogen en wllllen w\j dan ook niet opwekkon. Doch waar het maHtschHppoIykkwaad.dat wij to onderzoeken zullen hebben, zich in zjjrt vollen omvang niet laat giijpen, zullen wy ruimschoots reden hebben tut tovreden- heid als het ons gelukken zal, eonig practi sche. doorvoerbare maatregelen aan te geven tot hetougoling daarvan. lndion wij daarin mogen slngcn, zal onze arbeid kunnen medewerken tot versterking van do sociale positie dar Nederlundsche ar beiders en daarmede tot verbetering der maatschappelijke toestanden io ons vaderland iu het algemeen. My rest ten slotte Uwe Excellentie uit naam der Staats-commissie dank to zeggen, dat gy U de moeite hebt willen geven, huar in persoon te installoeren. De commissie koos middelerwijl tot Onder voorzitter dr. J. Th. de Visser, splitste zich in 7 sub-cotnmissiën en stelde bereids haar werkplan vast. Moge haar arbeid er veel toe bjjbrengeo, dezen geesol zooveel mogelijk te verzachten. Al eens meer hebbon we er op gewezen, dut hier gebrek is aan woningon vau een huurwaarde van f350 on hooger. Dat is nu weer bewezen. Eon Ryks-amb- teuaar, die naar hier overgeplaatst is, vernam, dat een familie zou verhuizen. Doch hy kwain te laat. »Hoe de menschen wisten, dat we zoudeu verhuizen, begrijp ik niet; maar al zes weken geleden, is ons huis verhuurd" kreeg hij tot bescheid. •Als U nu weer over »Toynhee" schrijft, dan schrijft U over mij'. De voorspelling is uitgekomen, maar heel anders dan hjj of wij het ons hebben kun nen denken. Toen we einde Augustus hadden herin nerd aan het 12l/a-jiu'ig beaiaan di-r Amcrs- foortsche Toyubee-vcrocniging »Ons Huis" kwam onzo brave Van Aken eens oploopen en ook van zijn herinneringen uitwissc- selen, kwa:n hy vertellen van de soms heel booze uurtjes, die hy, als vreemdeling, had gehad in den eersten tijd in de Koestraat, muur boo hjj met zijn zeldzame» takt allen had weten te winnen en al heel gauw aller vertrouwen had weten te verwerven. •Als U nu weer over »Tuynbee" schrjjft, dan scbrjjfi U over mjj".

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1