Ingezonden. de overbekende ballade ran Heinrich Heine, maar zóo als slechts weinigen die hebben gehoord; het deed denken aan een der mooiste tafereelen van Albert Detaille. Van „Ediih Scbwanenhals" was vooral pakkend het lamste quatrain, dat met zeldzaam gevoel werd gezegd en onder eerbiedige stilte aangehoord. Na de pauze het geweldige „Hexenlied", dat zulke ontzaglijk zware eischen stelt met het bijna gefluisterde ,,Von innen tonte kein Ruf hervor het nabootsen van de maat der ves perklok en van de nieuwsgierigheid der kloo sterbroeders. die „schwiegen und lauschtenund neigten das Ohr", het vleien der heks om toch te luchten eer de dageraad aanbreek» en haar wanhoopskreet „wir werden leben". En dan de zelf beschuldiging van Broeder Medardus, zijn verhaal van bet auto-da-te en zijn jubelen bij het „Ich höre sie wieder" en, als bij den dood voelt naderen en weet nu spoedig weer bij haar te zijn, dat „leb komme" met daarna het gereutel van den stervende. Onvergelijkelijk schoon vraa het slechts even aangeven van den slotregel. Het Departementsbestuur heeft velen zeer aan zich verplicht door en den heer Vogel en mevrouw Voute uit te noodigjèn hun talenten ook hier ten beste te geven I Wanneer een weder optreden Met zeer veel genoegen hebben we Zon dagavond een gedeelte van het concert bij gewoond, dat de Atnersfoortsche Mandoline- Club „Arion" in de groote zaal der Sociëteit «Vereeniging" gaf en al aanstonds kan ge zegd, dat zij, sedert de laatste maal zij in het publiek zich hooren liet, zeer groote vorde ringen heeft gemaakt en dan ook van de flink bezette zaal krachtig applaus oogstte. De heer C. H. Stoetzer, directeur der ver- eeniging, had met zorg een zeer varieerend pogrumma saamgesteld en alles zat er goed in, zelfs de opera-fantasieën, al leenen deze zich minder goed tot verklanking op dit in strument. «Abend in Toledo" en »Spamscher Tauz" waren heel goed en de wals uit de «Dollarprinses" was een juweelije, bekend als zij is, óuk naar de woorden, zoodat ieder weet waar zij of bij iets meer expressie moet geven. Mejuffrouw Annie KrooD, een jeugdige stadgenoote-in spe, had de welwillendheid eenige heel mooie liederen te zingen, met fraai geluid, onverbeterlijk dictie, innig g> voel en zoader ook maar de miuste preten tie. Tweemaal over mocht zij een bloemen hulde iu ontvangst nemen en de zaal daverde zóo van toejuichingen, dat zij haar guitig gezongen «Koekoek", van Van Tetterode, moest herhalen. Een dor dochters van den directeur kweet zich heel den avond up doorgaans verdien stelijke wijze van de piano-begeleiding, ter wijl een stadgenoot iu enkele nummers zich als een goed fluit-virtuoos ontpopte. Een geanimeerd bal besloot den avond. wat andere stemming en ook iets verrassends. Willem Andriessen kwam er als componist voor den dag, een zangetje van Reddingius van de „Hei met de wolken zoo wit", en een liefdelied van Felix Rutten, beide eenvoudige, onpretentieuse dingentjeB maar belangstelling opwekkend door muzikale trekjes, een zuivere declamatie van den tekst, een piano-begeleiding die, in het tweede, geheel in bet karakter de lente zonnigheid en bloeiende liefde uit-zong. Dan was er Philip Loots, van wien (geloof ik) te weinig in het licht onzer concertzalen komt. Hij behoort tot onze oorspronkelijken, tot hen, die iets eigens te zeggen hebben. Zyn zes kleine „Characterskizzen", ontstaan na lezing van een groot epos van F. W. Weber (het lijvig boek lag er te koop, een te Zutphen vervaardigde nadruk van het Duitsche gedicht) waren ook zonder die lectuur, met behulp van de beknopte opheldering in 't programmaboekje te volgen „vage schetsen," natuurlijk vaag, maar mooie karakteristieke muziek, niet zoo vaag of za vras in hoofdtrekken onmiddellijk te verstaan. Door Andriessen met gloed voorgedragen, verdienden zij ten volle aller toejuiching. Ph. Loots kan ook alleraardigste kinderliedjes schrijven zie zijn bundeltjes „Levensmorgen" maar die mogen ook door groote menschen gezongen worden zonder dat we voor onbedui dendheid den neus ophalen. Luchtige, vluchtige kost, door zanger en pianist smakelijk opgediend. Wel wenscbte ik Zalsruan's voordrachtskunst wat sterker in de richting van den humor ontwikkeld. Zijn gelaat blijft aldoor zoo in don ernstigen plooihij moest wat blij-lachende trekken van Andriessen leenen als hij aan de grapjes van Loots of aan Mahler's „Lob des hohen Verstanda" met de leuke, pitoreske- imitaties uitdrukking gaat geven. Waarschijnlijk is van het nieuwe lied van Alphons Diepen broek „Celebritat" nog meer te „maken" wanneer de zanger de scherpe ironie van Goethe in feller licht weet te zetten. Diepenbrock wijst hem den weg. Toch, zooals Zalsman het reeds zong, zooals Andriessen al de geestigheden der illustreerende De maand vergadering van «Handel en Nijverheid" is thans vastgesteld op aaustaan- den Vrijdagavond. Ouder meer worden daarin mededingen gedaan over een op te richten Arbeidsbeurs en een Handelsschool. Aanstaanden D.usdag houdt de vereenigiog «Amersfoortscho industrie- eu huishoud school" haar uajaursvergadering, ook oui te voorzien iu periodieke vucatures iu het Bestuur en om mededeeliugen van het Bestuur aan te hnoren. Voor de eerste klasse van den U. P. V. B. speelde Zondag het tweede elftal van Quick 3—3 gelijk tegen de Z. V. V. Het volledig eerste elftal der H. V. C, kon 't niet verder brengen dan 1—1 tegen het tweede van Kampong, dat slechts met negen man uil- kwam. Voor de rechthebbenden zyn aan het Commissariaat van politie terug te bekomen eeu oorbel, een zakmes en eeDige ceintuurs. Als ernstige waarschuwing moge dienen, dat iemand die in een niet-rook-coupee der H. U.S. M. rookte, veroordeeld is tot vijf gulden boete of drie dagen. Van de vereeniging van beneden den rang van officier gepensionneerde militairen van landmacht, zeemacht en koloniale troepen tot verkrijgen van Rijkspensioen voor en in middels verleenen van steun aan hun wedu wen en weezen, is, ook onder den indruk van de ramp voor Katwijk, te Brielle opge richt de 48ste al'deeling. De 49ste wordt heden te Zeist gesticht. Een minderjarig meisje werd uit Amster dam naar hier en van Amersfoort naar baar moeder te Zwolle geleid. klavierparty ons proeven deed, was het luisteren een even fijne als zeldzame weelde, die naar herhaling doet verlangen. Niet voor 't eerst doet Diepenbrock met „celebritat" zich uan deze zijde zijner groote begaafdheid kennen (men denke aan Den lTijl I) maar voor 't eerst Ms E»° vtsdto, i8,v,rech,Hals r,r- lied en dat van Goethe waren éen van stijl en ver werd aangehouden, deelde aan de politie van geest geworden. Een prachtig beeld, en J me,le> «lat hij te Amersfoort zich schuldig om Goethe's motto te bezigen. Was im leben tww* Bij de politie hier meldde zich gister een mau aan, die nog tweemaal twee dagen of even vaak twee gulden boete moest verrekenen. Na de boete betaald te hebben, mocht hij vrij uit gaan. Morgenavond geven de heeren Zalsman Andriessen een concert in „Amicitia". De heer Sibmaeher Zynen schreef in het „Handelsblad" over hen Gerard zalsman en Willem Andriessen be loofden ons drie concerten voor dit seizoen zijn beloften die minder aantrekkelijk zijn die, bij hun vervulling, minder blijdschap w ven zeggen we, nu hun eerste avond reeds voorbij is. Van Zalsman liederen te hooren, schenkt meestal voldoening, vaak genot; eu Willem Andriessen maar we volgen zijn eerste schreden op de hem helder toelachende loopbaan immers met levendige belangstelling en sympathie I Voor de inlichting van hun eerste programma alle hulde. Eerste helft: Brahms, .Schumann, Hugo Wolf; in de tweede helft tijdgenooten, nieuwe composities van landgenooten, die er toch bok zijn mogen, al zouden alle hoogge leerden op hen neerkijkeD of ze in 'n hoek zetten. Zo doen 't niet. Vrij algemeen bekend is t, dat er bij ons wat geschreven wordt, waard om de concertzaal binnen te brengen. Tusschen de kennis en do daad echter is de afstand nog te groot. Daarom zijn de uitvoerende kunste naars te prijzen, die de daad verrichten en het Hollandsch publiek toeroepenziedaar onze eigen zangers, onze eigen toondichters, bewijzen van hun talent, hun oorspronkelijkheid, hón streven, bón liefde voor schoonheid in muziek Mogen zij er niet wezen, in onze concerten Hebben zij niet behoefte aan erkenning waardeering, rechs op steun van hun landslui Munten de liederen van een Magdeburgschen muziekdirecteur de naam van Kaufmann ligt me versch in 't geheugen boven die van Nederlandsche componisten onzer dagen zóo uit? Daaromer waB veel genot in het luisteren naar Zalsman, toen hij lirahms-liederen zong met „Treue Lieöe", „Botschaft", „Geheim- niss" zijn slechts enkele genoemd en tot een teer mezza-voce zijn kloek en warm orgaan dwong. Evenzeer toen hij in liederen van Hugo Wolf als in „Biterolf" de macht en glans zijner stem ons in steeds zoo wel over wogen voordracht toonde. En we lieten, niet zonder stijgende spanning van aandacht en onbelemmerde ingenomenheid, ons boeien door Andriesaen's pianospel, niet slechts bij het zang-begolfiden, vooral toen hij Schumann's pathetische variaties, genaamd „Symphonische Ktuden", met een klaarbeid in de stemvoering, een rijkdom vun thema-belichting en een be heerst1 bi tig der forsche passuges ons voor-fun- taseerde, die den «-nergiekeu poëtisch voelen den kunstenaar verraadden. Doch in het tweede gedeelte van het pro- Emma hadden we zoo ons bijzonder pleizier. ns wat andere tint gaf dit aan den avond, una verdriesst, man im Bilde gern geniesst. Het geviel in den vorigen zomer, dat een zwerm Engelsche toeristen was neergestreken in een der electrische trams welxe van Haarlem naar de zeekust voeren. Toen 't op betalen aan kwam, was er hevig geparlevink tusschen de dochteren en de zonen Albion's aan den eenen en een controleur aan deD anderen kant. Het eind der historie was een hevigen uitval van den tramman, die het „penny back" opvatte als een beleediging en in stevig gekruid Hol- landsch verklaarde, dat hij volstrekt geen pijn in zijn bek had, maar datlezeres en lezer schenken ons wel de reet van 's mans betoog. En de beschrijving der gezichten van de Bae- deker-menschen, die van de oorzaak van 's mans opwinding geen flauw besef hadden. Tot zijn geluk zat in den zelfden wagen een Nederlandsche dame, van moederszijde een En. geleche, die het geval met de haar eigen vlug heid van begrip verwerkte en aanstonds een middel bedacht om het personeel der electrische te hulp te komen. Mejuffrouw Mary I. Fleiach- mann liet er geen gras over groeien en weldra gaf zij, geheel belangloos, les in het Eugelsch aan een 30-tal wagenbestuurders en conducteurs der tram, met zoo'n succes, dat èn de Engelsche toeristen dezen zomer reeds tram-personeel von den, dat hen volkomen begreep èn dat de man- nen wederom een zaaltje huurden, waar mejuf frouw Fleiscbr had gemaakt aan diefstal van konijnen. De zaak is in onderzoek. De idealen zijn voor het leven wat het zonlicht is voor het landschap; het ver spreidt ook over de meest alledaagsche voorwerpen een betooverenden gloed. TJit den omtrek. H. M. de Koningin Moedor keert 20 No vember uit Italië terug en zal eenigen tyd ver toeven op «Het Loo" alvorens terug te koeren naar Den Haag. Den 16en November zal de Maats. hnppii tot Nut van 't Algemeen 125 jaren bobben bestaan. Onderscheidene Departementen de zer over het g 'heele land zoo nuttig wer kende vereeniging herdenken in de volgende maanden evenzeer hun 125-jarig jubilee. De Maat schappij telt thans 283 Depart - inenten, met 13 4:11 gewone leden, 477 bui tengewone leden, 11 veroerngings-leden, 166 eereledeti (van de Departementen) en 22 algemeene leden, die al dan niet bij eeu bepaald Departement zijn aangesloten. De handmof heelt voor den komenden winter reusachtige afmetingen aangenomen. Zij maakt den indruk van een hangend hooidkussen. Dat de nieuwe mode niet goedkoop is, spreekt vanzelf; oen mof van dusdanige grootte, van hermelyn-, mattor- of ottorbont vervaardigd, kost ongeveer 50U0 gulden. Mooi is do reuzen-mof niel, maar de dames, teuminste de Berlijnscbo, vinden haar „verrukkelijk". We guan dus onk te dezen opzichte weer lorug naar den tyd van Saartje met de mof, waarvan Beets vertelde. Het Gemeentebestuur van Harmeleci heeft zich gewend tot den Minister van Waterstaat met het verzoek, de cuncessie-verleening van de ontworpen tramlijn Utrecht (station)— Harmeien te willen bevorderen. Bij de in Januari dezes jaars ingediende filanoen eu bescheiden voor deze 12 700 M. auge lijn werd van Utrecht tot De Meern stoomtramspour aangenomen Do begrootiug van aanleg- en installatie- kosten bedraagt f 132 000, de exploitatie- en afschrijvingskosten zyn geraamd op f8300, en de jaarlijksche bi utu-opbrengst, getoetst aan de vroegere auto-diensten UtrechtHar- melen, zijn geschat op f10 300. Met het ontwerpen der aangevraagde ver bindingen dezer lijn langs De Hommel naar IJselstein (.Schuonhoven) en langs De Meern naar Monlfoort (Gouda), in aansluiting met rden aanhaugigen tramspoorweg Gouda ook dezen zomer kosteloos I Schoonhoven, wordt voortgegaan. les gaf, gewoonlijk drie uur per week. Tram-personeel en spoorweg-persone-jl komen uit den aard der zaak dikwijls met elkaar in aanrakinghet kan óok, dal de Haarlemsche tram-lui wel eens een mondjevol Engelsch zich lieten ontvallen en zoo gebeurde het al spoedig, dat mejuffrouw Fleischmann werd :.augezocht, óok een cursus in Engelsch te geven aan spoorweg-personeel. Het kostte haar moeite, dit te weigeren, doch haar eigen ambtsbezigheden beletten haar, van haar toch al zoo weinig vrijen tijd nog een paar uren pei week af te zonderen. Maar zij zou zorgen voor een goede plaatsvervangster en weidra had zij deze gevonden in mevrouw Woodman, tot haar huwelijk Hoofd van het ,Sailor's home" te IJrauiden. Thans geeft deze onderwijs in het Engelsch aan ambtenaren en beambten der H. IJ. 8. M., conducteurs en chefs, rangeerders en contro leurs, iedere week twee uur. De Amerikanen en de Engelschen zullen er van profiteeren. Gelijk we in het vorig nnmmer meedeelden, werd de eerste les hier Zaterdagmiddag gege ven. De deelnemers, die een kleinigheid bijdra gen, terwijl de organisatie de onderwijzeres be zoldigt, kwumeo daurtoe van hun standplaatsen naar Amersfoort, evenals anderen voor deze lessen samenkomen te Alkmaar, Haarlem, A.jsterdam en Den Haag, waar mrs. Wood man óok deze lessen geeft. Bij deze eerste les leidde mejuffrouw Fleisch mann mevrouw Woodman in bij haar leerlingen zulks op dringend verzoek van de directie der H. IJ. 8. M. Hel is niet onmogelijk, dat ook de andere moderne talen aan de beurt komen. I)s. G. VV, C. Viinderiiik staat op het drie tal voor de vacature-ds. Gewin bij de Ned. Hervormde gemeente te Utrecht. De kerkeraad zal 22 November zijn keuze doen. Dorr de beide oudste Raadsleden der Gemeente Baarn, do heeren dr. S. Greidanus en A. van Leersum, is Zoi dag aan den Burgemeester namens de ingezetenen dier Gemeente een adres van sympathie-betui ging aangeboden, met verzoek zyn ontslag aanvrage in te trekken. De Burgemeester, getroffen door deze huldebetuiging, heeft besloten, uan den wensch te voldoen. Door de Pers rijdt hel verhaal van een toover- pet te Brussel gekocht en welks eigenaar werd aangezien voor zakkenroller. Maar is men dan nu al de reis van l'ietor Spa naar Londen vergeten? Heeft liougetile l'Isle, de luitenant-ingenieur die in den nacht vau 24 April 1792 to Straatsburg de „Marseillaise" dichtte, ook do muziek voor zijn tekst geschreven De „Figaro" geeft een brief van Boranger aan Rouget do l'Isle, waarin hij he n gelakt wenscht met zijn benoeming to'. ridder in het Legioen van eer. Daarin word', den geridderde alleen hulde gebracht als dichter, terwijl van de mu- iiek niet wordt gesproken. Invloed van den kouden zomer op de sterfte. Engelsche statistieken toonen aan, dat da merkwaardig koude en natte zomer, dien wij achter den rug hebben, voor de gezondheid niet nndeelig is geweest. Integendeel, de sterfte in het vorige kwartaal was bijzonder laag, niet meer dan 11.9 op de 1001) inwoners per jaar, tegeneen gemiddelde van bijna 15 in de laatste vijf jaar gedurende de zelfde maanden. Dit is nog dubbel merkwaardig, omdat in de 7(i groote steden waarvoor bovenstaand cijfer geldt de kindersterfte niet zoo bijzonder laag was. Toenin 1897 „Vreemdelingenverkeer" te Noord- wyk werd opgericht, werd die badplaats in dat jaar bezocht door 561 gasten. Dit aantal steeg in de volgende jaren gestadig; in 1907 bedroeg het 3570, verleden jaar 3ti39, en iu den ufge- loopen zomer 4050. Als een bewijs, hoe jammerlijk de honing oogst dit jaar is mislukt, zoodat et' zclfsgecn voldoende voorraad is voor de volken die moeten overwinteren, kan dienen, dat door tusschenkomst van het Hoofdbestuur dei vereeniging tot bevordering der bijenteelt dezer dagen ruim 36U00 Kilo suiker aan de imkers in bet lieele land is afgeleverd. Dank zij een gunsiige beschikking dor Regeering kou deze voedersuiker voor het eerst vrij van accyns worden geleverd voor ongeveer 10 cent per pond. Van deze 36000 Kilo werd in Gelderland alleeu gepluutst meer da- 10000 Kilo. Te Hilversum is opgericht een rolschaat- sen-vereeniging mei aanvankelijk 30 leden. De Vereeniging voor Chr. ouderwijs te Soesterberg kreeg dezer dagen wederom toe zag 'n8 van e,'u gif! va,) f 1000 vo01' 'iet bouwen van een school metundorwijzerswo- ni"g- Zaterdag zijn de 23 meisjes uit de Tucht school te Zeist verplaatst Daar Monlfoort en do 53 opvoedelingen uit hei. Rijks-opvoedings gesticht te Montfourt overgebracht uaar Het opnemen van Ingezonden 8lukken bewijst niet, dat dc Redactie steeds onvoonvuardelyk instemt met den inhoud. Kopy van Ingezonden Btukken, al dan niet gepluatst wordt niet teruggegeven. WAAROM NIET Gij zijt nog geen lid van den Bood voor Staats- pensionneering. Waarom niet 5 Gij beboort niet tot die categorie van inenschea, die,Gods water maar over Gods akker laten loopeu, die voor de practyk geen andere leus kennen dan de Kuinaleuze„ben ik mjjns broeders hoeder". Best I Maur tol welke categorie van menschen be hoort u dan wöl Gy zogt, dat gij van gansclur harte er toe wilt meewerken, dut er wut gedaan wordt voor do i>oo- nomiscb-zwiilcken, in dit geval de ouden van dn^en dat gij hun een meuschwaardig bestaan gunt en dat ais 't van u «fhing zy allang in betere conditie zouden zijn. Laten wij U dan een vra»g mogen doen: Wat hebt gy tot dusverre voor uw oude broeders en zust rs gedaan? Uw woordeu zijn welwillend genoeg, uw be doelingen schijnen edel;maar uw daden? NogmaalsWaarom zijt gij geen lid van den Bond voor Staaipensionneering Ik verwacht, zegt ge, meer heil van eigen inspan ning, zelf-helf, van het particulier initiatief. Doet gij dat? Hebt gij dan de lessen der historie xón slecht Ingrepen, dat gij niet inziet, hoe gij op drijfzand bouwt? Weet gij niet, dat wij het reeds tientallen van jaren helmen geprobeeerd met het particulier initiatief? En weet gy hoever wij 't er mee brachten? Zie dun naar de workelykheid eu merk op, boe uw oude broeders en zusters mouten tobben, hoo zy verkwijnen, verhongeren soms, boe zij kommer lijdon cd gebrek. Dal zyn dd vruchten van het psitioulier initiatief. Gij ziet, zegt gy, veel goeds in premiebetaling, „de belanghebbenden! kunnen óok wel wat doen". Het laatste zyn wy met u eens. Voor zoover zij kunnen, mouten zy wat doen. Daarom vinden wij veel aantrekkelijks in eeu aparte pensiooubelatting naar draagkracht. En dan blyveu wy bewaard voor al het onrecht en de verkwisting, die een onvermijdelijk gevolg zijn van verplichte premiebe taling. Onrecht -- ja zeker, want premiebetaling sluit velen uit, die 't evenzeer noodig hebben premiebetaling logt een zwaron druk op velen, die reeds meer dan genoeg te dragen hebben premiebetaling geeft een vrijbrief juist aan hen, die 't bet allerbest kunnen missen. Er kleeft onrecht aau premiebetaling. En verkwisting. Een leger van ambtenaren. Ver sterking der bureaucratie. Verkwisting van tyd en geld. Denk aan de Ongevallenwet mot zijn 98 oeut onkosten op elkon gulden uitkoering (volgons oen mededeeliug van den heer Laan in de Eerste Ka mer, 1908).

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2