Stadsnieuws. Laatste Berichten. aandacht eens te vestigen op de beoefening van huisvlijt dooi de soldaten iu de kazerne. Vooor&l in de wintermaanden, nu bij de nieuwe regeling een gedeelte der militie -o kazernes is, zou dit een mooi terrein worden voor de huisvlijt. Het is mij by ondervinding bekend, dat er by do miliciens en ook onder het kader velen zyn, die zich gaarne bezig houden met knutselen en andere lief hebberijen. Nu en da:i treft men inderdaad oorspronkelijke kuustprodukten aan. Het meest bedreven zijn de militairen iu hout bewerking, figuurzagen, metaal-bewerking, teekenen of snijwerk, hetgeen doorgaans ver hand houdt men hun positie in ue burger maatschappij. Hoofdzaak is den juisten weg te vinden om het aangename en hel nuttige van huiu- vjyt b e k e n d te maken en den lust lol den arbeid op te wekken. Daartoe moet er etMiig leiding zijn. En zoo veel mogelijk moet gelegenheid worden gegeven, les te kunnen kiygen van der zake kundigen. Nu wil het my toeschijnen, dat, evenals onze soluatcu des winters in hun vrijeu tyd catechisatie en onderricht in landbouwkunde, lezen, rekenen en schrijven, enz., bijwonen, er genoeg zullen zyu, die indien het hun maat smakelijk en gemakkelijk wordt ge maakt ook gaarne lessen iu handenarbeid zouden willen volgen. De proef ware te nemen. Indien de „Volks bond" iu deze de medewerking kon krijgen van de militaire autoriteiten iu de verschil lende garnizoenen, dan ware reeds vee l gew. n- mm. De belangstelling voor huisvlytbeoefe- ning wa'"e op te wekken door het kosteloos verspreiden van vlugschriften over de be oefening van huisvlijt en door het organi- seeren van lcziugeo, toegelicht door voor beelden. Verder zou in een garnizoenplaats een daartoe geschikt slöjd-leeraar vab wege het Hoofdbestuur, in overleg met de militaire autoriteit, kuuuen worden aangewezen om les te geven in handen-arbeid of b.oeleuaars behulpzaam te zyn bij hun werk. Door h-1 uitloven van prijzen, het houden van wedstrijden en plaatselijke kleine ten toonstellingen met daaraan verbundeu ver lotingen, kan de lust voor werken in de lange winteravonden worden aangewakkerd en daardoor voor velen wellicht een nieuwe gelegenheid lot nuttige en aangename ont spanning in vrije uren worden verschaft. Met ernst meen il» elk geval het denkbeeld aan belangstellenden ter overweging te mogen aanbevelen. Provinciale electrische eontrale. Te Groningen werd Dinsdagmiddag een vergadering gehoudeu van Burgemeesters van Gemeenten m de Provincie Groningen, welke vergadering was bijeengeroepen dooi' de heeren J. E. Schollen, lid van de Eerste Kamer, K. P. Feringa, Hurgem-ester van Grjjpskerk, S. D. Jonsema, Burgemeester van L 'ppersum en T. E. Welt, Burgemeester van U.-qtiPi't. De bedoeling van d'-ze bijeen komst was, door onderling overleg te komen t->t <le oprichting van een Electrische. cen- tiale op coöperatieven grondslag. Om daar toe te geraken, werd de vraag overwogen u; mag worden verwacht, d 't een dergelijke Ci-utiale voor electrisch licht en electrische kiachl voor landbouw en tramwegen mei fi ianciei'1 gunstig resultaat in du Provincie G'Otiingen kan worden opgericht en geëx ploiteerd, en besloten zich tot de verscbi- li-nde Gemeentebesturen te wenden niet eer: circulaire, waarin er op wordt gewezeu dut de opwekking van eleetriciteit in het groot zoo weinig kostbaar is zooals var. deskundige zijde wordt beweerd dat, komt een dergelijke Centrale tot stand, er kans bestaat, oat er voor de Gemeenten Groningen en Veeudum en zelfs Assen en Veenhuizen voordeel in ligt, de eleetriciteit van de groote Centrale te betrekken. Besloten werd de circulaire aan de Ge meentebesturen te zenden, doch bovendien Kijk, Provincie en trumwegmaatschappyen, in exploitatie uf in wording, tot deelneming uit te noodigen. Dr. A. M A. Reyoders, predikant te Am sterdam, hoopt aanstaanden Zondagochtend voor te gaan in ie Rmnoustrantsohe kerk hier; voor den Doopsgezinden kring hoopt voor te gaan ds. E. M, ten G'ute. Provinciale Staten van Utrecht hebben Dinsdag commissoriaal gemaakt het adres van den Stichtscnon JJsbond en naar de af-' doelingen verzonden het voorstel van Gede puteerden om ten behoeve van den avoud- teekencursus voor volwassenen een ex-ra subsidie van f!00 te verleenen aan de Am bachtsschool te Amersfoort. Do tweede zitting wordt gehouden op 30 November. Jn verband met het voorkomen van twee gevallen van trichinose bij varkens hier ter stede zijn heden hier aangekomen een Rijks- keurmeester en oen hulpkourmeester, die den beer W. H. van lituseleo, plaatsvervan gend districts-veeurts en Gemeente-veearts en keurmeester, zullen bijstaan in het on derzoek, dat wel een half jaar kan duren. Door het medisch en veterinair Staatstoe zicht wordt dus alles gedaan om het onder zoek zoo nauwkeurig mogelijk te doen zyn en de ziekte te stuiten. Maar nu moeten de stadgenooten ook niet angstig wezen en als 't wate de spekslagt rs- winkels mijden. Burgemeester en Wethouders, voorgelicht door het Staatstoezicht, hebben er reeds op gewezen, dat varkensvleesch. mits door eu loor gaar gekookt, niet schadelyk is. Vóór elke slacht wordt, evenals voorheen, elk varken levend gekeurd, maar nu <5ok, nadat het is geslacht, op trichiue ondei zocht. Daartoe worden niet minder dan dertig proeven geuomeu. Eerst als ook dit onder zoek een guustig verloop heeft gehad, stelt de keurmeester zija stempel op het vleesch. Men kan er dus zeker van zijn, dat thans elk iu een goede spekslagerij hier ter stede hangend varken volkomen gevaarloos is voor gebruik. Wil men een verkeerde zuinigheid be trachten en van buiten de stad uiteraard minder zorgvuldig, dikwyls niet gekeurd vleesch doen komen, dan heelt meu de even- tueele nadeelige gevolgen aan zichzdven te wijten. In het vorig nummer schreven we, dat de volledige dag- en nachtdienst op het. plaat selijk telefoon-net 1 December wordt inge steld. Men kan dan dag en nacht telefoncercn behalve des Zondags en op algemeen erkeude Christelijke feestdagen als wanneer men slechts kan telefoneeren tot 9 uur 's ochtends, van hall twaalf tot twee uur 's middags en 's avonds na tien uur. Zoil 't niet mogelijk wezen, in deze dagen de Langestraat, de winkelstraat bij uitne mendheid, wat meer afdoende te reiuigëu. Nu verdeelen Gemeente-arbeiders met groeten ijver dag aan dag de modder maar zou 't niet minder tydroovend en meer doeltreffend zijn, er eens een waterstraal op te zetten en de straat eens flink schoon te spoelen. We hebben wel eens gehoord, dat deze remigings-raethode elders ook wordt toege past, zelfs in Gemeenten waar het schrobben <ler straat verboden is. Mejuffrouw H. vau Nijmegeu Schonegevel, sedeit vele jaren Directrice der Nuts-Fröbel- school, heelt tegen Mei outslag gevraagd uit die betrekking. Luitenant-kwaitiermeester D. J. Jager, van het le regiment veld-artillerie, is met ingang van 1 Februari overgeplaatst bij het korps torpedisten, te Brielle. De I ispeoteur der infanterie heeft bepaald, ifat zy, die voor 1 Januari 1910 een vrijwil lige verbintenis bij hel reservekader aangaan, een onafgebroken dienst van acht maamieu i ij het korps hunner keuze kunnen vervullen. Na dien datum worden reservisten voor de uil voering der eerste oefening gedetacneerd bij de scliuolcumpignie te Amersfoort. De miliciens der lichting 19' 9 (voorjuars- ploeg) die hun eerste oef-uiugstijd hebben volbracht en zijn aangewezen voor den dienst by het blijvend gedeelte, vertrekken 3d November met groot-verlof. De vier maanders dier lichting, die voor den dieust blijvend gedeelte zijn bestemd, zyn tegen 1 December onder de wapenen geroepen. De hier 26 September 1908 opgerichte Vereeniging van beneden den raug van olficier gepensionneerde Ëuropeesche mili- taireu van landmacht, zeemacht en| koloniën tot het verkrijgen van Rijks-pensioen voor eu het verleenen vau steun aan hun wedu wen en weezeu telt thans reeds 54 afdee- lingen inet ruim 5000 leden. Reeds heelt zy aan 55 weduwen kunnen uitkeeron 173 ieder, terwijl deze weduwen, die voor de oplichting iu 't geheel 12.20 contribueerden, voortaan niets meer behoe ven by to dragen. Algemeen Secretaris is de hoer L. J. Krook, Utrecbtschestraat 17, die belanghebbenden gaarne inlichtingen zal geven. Door den heer H. Hoogland, uit Utrecht, is in de sociëteit «Vereeniging" hier Dins dagavond eon dam-seance gegeven, waarby by alle 16 partyen wou. Eenigo Bestuursleden van het Utrechtse!) Dam-Genootschap spraken de aanwezigen toe eu spoorden hen aan, ook te Amersfoort een Dam vereeniging op te richten. Dit had in zooverre succes, dat een voorloopig Be stuur werd benoemd eu negen heeren zich als lid opgaven. Het vooiloopig bestuur bestaat uit debeeren G. Woudenberg, J. Paling en P. H. Dyk- sterhuis. De schoul-voethalcommissie van den Ned. Voetbal Bond heeft in haar luatste Vergade ring haar voornemen te kennen gegeven een uitgebreid onderzoek in te stellen naar de bezwaren, die volgens sommige beoor deelaars vau dit spel daaraan kleven, meer speciaal wat betreft zyn nadeeligen invloed op het welslagen in de maatschappij van hen, die zich op jeugdigen leeftijd aan dit spel wijdden. Bij het opmaken van t vorige nummer is het slot van het verslagje over de viering van het 40-jarig bestaan der Chr. jongeliugs- vereeuiging Ps. 119:9 blijven staan. Het vinde thans nog een plaats. De feestrede werd uitgesproken door ds. J. J. van Nooit, Voorzitter van het Ned. JoiigelingB Verbond, die namens dien Bond woorden van hartelijke gelukweuschen uitte naar aanleiding vun Spreuken 4:23: «Be hoed uw hi>rl boven al wat te bewaren is, want daaruit zijn ite uitgangen des levens". Spr. herinnerde uog hoedeCh. Joogelings- vereoniging in 1869 hier werd opgericht ten huize vau ds. Voorhoeve, destijds aan de Muurhuizeunog twee der oprichters warea tegeuwoordig in de kerk. Nadat mejuffrouw Molsbergen en de heer Van den Burg uog hadden doen geuieteu van hun talenten eu da gemeente Gezang 96 had gezongen, sloot ds. Vunderink om streeks 10 uur met dankzeggiug de bijeen komst. Men zegt, dat er 15Ü0 menschen iu de kerk waren. Eea adres van deu onderstaauden inhoud en onderteekend door een twintigtal leer- aien aan de lloogere Burgerschool alhier, werd ouder dagteekeuing van 12 November ingediend bij den Raad der Gemeente. Geven met verscbuldigdeu eerbied te kennen, ondergeteekeuden, leeraren uau de Hoogere Burgerschool le Amersfoort, kennisgenomen hebbende vau de conclusiëu door den Raad iu ziju vergadering vau 26 November 1907 aaugenomen, »üat Herziening van de Regle menten op het Middelbaar onderwijs in deze Gemeente en eeu juiste omschrijving vau ieders rechteu en plichten krachtig kan bij dragen tot eeu goede verstandhouding onder het personeel vau de Hoogere Burgerschool eu tot behartiging van de belangen vau de school", eu vau de door Burgemeester eu Wethouders aanvaarde opdracht om deze berzieuing ten spoedigte tot stand te bren- geu; dat uaar hun eeuparige overtuiging het beoogde doel het best bereikt zou worde door de thans hier bestaande Reglementen voor het Middelbaar ouderwijs te vervangen door een nieuw Reglement, nat een zoo ge- tiuuw mogelijke navolging bevat vau de voorschrilten vau het Reglement voor de Rijks Hoogere Burgerscholen, beneveus een nieuw Huishoudelijk reglement overeenkom stig het bepaalde iu art. 20 vau dat Regle ment dat zij up grond daarvan iu een adres vau den 14 November 1908 aan Burgemeester eu Wethouders buu wensch kenbaar gemaakt hebben, dat deze svijziging zoo spoedig mo- gelyk tot stand moge- komen dut zij zich ook tot Uwe Edelachtbare ve.-gadeiing gewend hebben, dato 24 April 1909, inet tiet verz «ek le willen bevorderen dat ue toegezegde hei ziene reglementen voor het Middelbaar ondeiwy-, iu bet oeluugder scbool althans, nog vóur het einde van den cursus 1908/09 iu werking zouden worden gesteld dat echter de toegezegde herziening der reglementen thans nog niel heeft plaats gehad; reden waarom zij zich bij deze nogmaals tut uwe vergadering wenden met het be leefde verzoek, de toegezegde reglemeutsber- zieniugen zoo spoedig mogeiyk haar beslag te doen krijgen. 't Welk doende, enz. Het vol.eude adres is ouder dagteekeuing van 24 November verzuuden aan deu Raad dezer Gemeente geven met vers-huldigden eerbied te kenneu de ondergeteekendeD, directeur eu leeruren aan de Hoogere Burgerschool alhier, de wenschelykheid gevoelende huiinerzijds Uv\e EdelAchtbare vergadering omstandig iu te lichten over de door hen waargeno men bezwaren van hel onderwijs aan 4e Hoogere Burgerschool voor zoover die het gevolg zijn vau den toestand der lokali teiten, waarin de school gehuisvest is een overzicht van deu toestand, waarin die lokaliteiten verkeeren, als bijlage, ter uwer kenuisneming, bierby voegende van meening, dut de toestand niet langer bestendigd kan worden, zonder onherstel bare schade, iu meer dan een opzicht, aan d e school te berokkenen dat zij bij dezen, eerbiedig doch met ge- pasten aandrang u verzoeken, zoo spoedig mogelijk maatregelen te wiüen vaststellen tot het verkrijgen van eene behoorlijke huis vesting der school en, in afwachting daar van, reeds aanstonds te doen tegemoet komen aan die gebreken, welke voor onmiddellijke verbetering vatbaar ziju. 't Welk doende, enz. De byluge, welke wc tijdens het afdrukken ontvingen, hopen we in het volgende num mer op te nemen. Door een aanlul neringdoenden is de be middeling van «Handel en Nyverheid" ver zocht om te bewerken, dat de St. Nicolaas- avond in verband met den Zondag wordt gehouden op Zaterdag 4 December. Is 't nog noodig, tc herinneren aan de voorstelling, door de Hagespelers hier mor genavond te geven eu aai. het plaats be spreken d\ar veer. Aan de Centrale botermijn werd Dinsdag aangevoerd 3100 Kilo ongezouten en 2050 Kilo gezouten fabrieksboter onder Rijks controle. Do prijs der ongezouten boter was f 1.3 a f 1,43, die dor gezouten f 1.40 a f 149. De «Nijkeiksche Crt." bericht, dat in de laatste weken te Putten noodsluchtingen plaats hebben. „De dieren schijnen te lyden aan een besmettelijke ziekte", voegt hot blad er bij. Putten is dicht g-tioeg bij dan dat we niet zouden laten voigeu Past op uw magen, Amersfuorters. Twee personen die, daartoe opgevorderd, assisteutie weigerden aan de politie zijn dooi den kantonrechter te Amersfoort veroordeeld tot f25 boete, subsidiair vijf dagen. Moraal: Blyf op eerbiedigen afstand. Zwijgen is goudJawel, maar als ge van iemand iets goeds te zeggen hebt, zwijg dau nietik bid u strooi het naar alle windstre ken, want er wordt helaas zooveel kwaad bedreven en nog veel meer kwaad verteld, dat we al wat goed is zeer van noude hebben. Uit den omtrek. H. M. de Koningin-Moeder schonk f 100 voor het Militair tehuis te Ede; iemand, die onbekend weuscht te blijven, gaf daarvoor f1700. De oprichtingskosten ad f17 000 ziju op een fSUOO na reeds betaald. Ten einde te Voorthuizen een markt le vestigen, zal daar 1 December een vergade ring van belanghebbenden worden gehouden. En zal Amersfoort, door zijn ligging de centrale marktplaats van Veluwo en Gelder- sche vallei, achter 't net visschen Tegen den inhoud van het Ingezonden stuk van da. Molenaar, te Ruhort, ook in de „Am»rsl. Crt." opgenomen, komt de Voorzitter der „Ver eeniging van Ned. Arbeidsbeurzen", te 's-Gra- venhage, in verzet. Ds. Molenaar deelde mede 1. dat Nederlanders na 1 Januari 1910 bij de mijnen in het Ruhr-gebied slechts geplaatst kunnen worden door een der onlangs opgerichte Arbeidsbeurzen van den Zechen-V'erbaud (ver eeniging van mijneigenaren) 2. dat Nederlanders, die in genoemd gebied werk zoeken, zich dus tot die Arbeidsbeurs heb ben te wenden d. dat de Zechen-Verband ten zeerste genegen on in staat is, van goede getuigschriften voor ziene Nederlanders aan goed en vast werk to helpen, enz. Naar aanleiding hiervan schrijft bedoelde Voorzitter Het zij mij vergund, de aundacht te vestigen op hei volgende: 1. 3 van het Reglement van den Zechen- Vorband (opgenomen in „Sociale l'raxis" van 17 November 1909) luidt, vertaald, als volgt „Het staat den leden vrij, zelf arbeidskrachten uit het buitenland le betrekken, doch de leden zijn verplicht, hiervan mededeeling te doen aan de betrokken Arbeidsbeurs (van den Zochen- Verband) met opgave vau de bijzonderheden omtrent den persoon des arbeiders en, zoo mo gelijk, onder overlegging van een ambtelijk legitimatiebewijs. Hieruit volgt, dat de aanstelling van Neder landers niet door de werkgevers-arbeidsbeurs behoeft te geschieden, en dit is mij ook van particuliere, ter plaatse bekende, zijde bevestigd. 2. Er is in het Ruhrgebied een sterke ont stemming over den maatregel vau den Zechen- Veiband. Is het nu een goede raad aan de Ne- derlandsche werkzoekenden, zich tot die Ar beidsbeurs te wenden, wat ten gevolge zou hebben, dat zij door een groot deel der arbei dersbevolking aldaar vijandig zouden vrorden beschouwd 'l Mij dunkt van niet. 3. Dat de Zechen-Verband genegen en in staat ia Nederlanders te plaatsen, moge waar zijn; of het bij de toeHtanden van het oogenblik raad zaam is, daarheen te gaan, b;twijfel ik. Maar in ieder geval zou ik hun, die dit wenschen, in overweging geven, zich te wenden tot hot bureau van den heer J. C. van der Woll, te Homberg-Niederheim, wiens Nederlandsche Ar beidsbeurs, met geldelijken steun der Regeering, in staat is tot onpurtijdige voorlichtingen. Burgemeester en Wethouders ste'.len den Raad voor: het personeel aan de school Puntenbur- gerlaan uit te breideu met twee onderwijze ressen in Nuttige handwerkende eene dadelijk omdat de eerste klasse reeds 37 leerlingen telt, de tweede zoodra de vijfde klasse meer dan 27 leerlingen zul bevatten de huisjes achter hot hoofdgebouw der Hoogere Burgerschool te doen al breken door Gemeente-werklieden in den aanstaanden winter. Do kosten van afbreken en in orde maken van het terrein worden geraamd op f 190, die van het bouwen van een schei- dngsmuur op f160, wuarin do aangrenzende

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2