Zaterdag 27 November 1909. BIJVOEGSEL. No. 7745, 59e Jaargang, Stadsnieuws. FJRWA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1.— franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kos.eloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- advertentiën Der regel 15 cent. Reclames 4—5 regels ƒ1.25 elke regel meer ƒ0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incassuerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telefoon 19. Burgemeester en Wethouders stellen aan den Raad voor, den tuin bij de hooibergen aan da Koningspoort, groot lfflO M2, thans verhuurd aan de heeren E. J. en M. J. Houpst, doch waarvan de huur 1 Januari 1910 eindigt, gedurende 30 jaar telkens voor drie jaar onderhands te verburen tegen een minimum-huurprijs van f30 per jaar, onder beding, dat de huurder de daarop zich be vindende schuurtjes zai onderhouden eo met het recht, do huur tusschentyds te doen eindigen. Zy stellen óok voor, den nieuwbenoemden Gemeente-deurwaarder op te nemen in het gemeentelijk pensioenfonds en te voldoen aan diens verzoek, voor de 16 jaren, in Rijks dienst doorgebracht, zich in te knopen in dat fonds. Ter benoe.ning tot onderwyzer in de Raadsvergadering van aanstaanden Dinsdag zijn door B. en W. voorgedragen: voor de school 2e soort aan de Helling straat (vacature-Prins) de heeren A. W. Boeckhurst, te Groenloo J. B. Nakken, te Woudenberg; en G. tea Broeke, te Ooster huizen; voor de school 3e soort aan de Kouings- straat (vacature-Verburg) de heeren: J. B. Nakken, G. teo Broeke en G. G. C. Weijl, te Epe. Mejuffrouw S. van Spiegel is benoemd lot tijdelyk onderwijzeres aan de school Ko- ningsstraat. De Rijks-keurmeester verzoekt kennis te geven van voorgenomen slacht aan het Commissariaat van politie des och tends tusschen 8 en 9 en des middags tusschen 1 en 2 uur. Hetgeen na 7 uur 's avonds wordt ge slacht, kan in den eersten tijd eerst den volgenden ochtend worden gekeurd. Men leze nog de kennisgeving aan het hoofd van het eerste blad. De Ryks-politie heefi proces-verbaal opge maakt tegen een vrij groot aantal vergun ning-houders en verlof-houders, die in hun tap-lokaal niet hadden opgehangen een vol- ledigen afdruk van de Drankwet. Art. 31 dier wet eischt zulks gebiedend voor de vergunoing-houders, art. 41 voor de verlofhouders. En waarlijk, de zeer geringe kosten van zoo'n afdruk zyn oneindig minder dan de boete, welke op deze overtreding staat. Ruim honderd neringdoenden hebben zich gewend tot het Bestuur van «Handel en Ny verheid" om eenige uniformiteit te kry- geu in den dag waarop hier ter stede dit jaar St. Nicolaas zou worden gevierd. Het Bestuur dier raiddenstands-vereeoi- ging had een onderhoud met Burgemeester en Wethouders met het gevolg, dat dezen thans de burgery verzoeken den avond van Zaterdag 4 December als zoogenaamden strooi-avond te willen beschouwen. Ter gelegenheid van bet aanstaande Sint-NicoIaasfeest wordt de vergunning om verschillende post-paketten aan het zelfde adres van slechts éen adreskaart te doen vergezeld gaan voor den tyd van 2 tot 6 December ingetrokken. Derhalve zal, bij elk gedurende dit tydvak ter verzending aange boden pakket, een adreskaart behooren tc worden gevoegd. Voorts wordt, ter verzekering vau een goede overkomst van de pakketten, aanbe volen lo. zorg te dragen voor een doelmatige en stevige vepukking van de voorwerpen, in dier voege, dat deze op afdoende wijze tegen breken en beschadigen verzekerd zijn 2o. zoo mogelijk de adressen op de pak ketten te schrijven en, waar opplakking of aanhechting van een adres onvermijdelijk is, dit zoodanig vast te hechten, dat voor het verloren gaan daarvan tijdens het ver voer, geen vrees behoeft te bestaan; 3o. in de pakketten een tweede, los adres te sluiten. De Postkantoren zullen op Zondag 5 De cember a.s. evenals op andere Zondagen voor de aanneming van pakketten gesloten zijn. Voorts zal er niet op kunnen worden gerekend, dat op dieu dag meer bestellingen van pakketten zullen plaats vinden dan op andere Zondagen. Ten slotte wordt de aandacht gevestigd op de gelegenheid tot aangifte van de waarde van pakketten, hetgeen voor pakketten met kostbaarheden is aan te bevelen en tenge volge waarvaD, by eventueel verloren gera ken gedurende het vervoer met de Post, het volle bedrag der aangegeven waarde van het pakket wordt vergoed. Bij Kon. besluit is, aan den heer Th. San ders, op zijn verzoek, met ingang van 19 November eervol ontslag verleend als Voor zitter der plaatselijke commissie voor de Ongevallen-verzekering te Amersloort en is ia zijn plaats benoemd jhr. S. M. vao Rei gersberg Versluys. Juist een weeü te laat brengt de «Staats courant" dit bericht. De heer A. J. van Munster, thans altaar koster, is benoemd tot koster van de kerk van St. Franciscus Xiverius, aan het Zand. De functie van altaar-koster wordt voor- loopig niet vervuld. J. W. Gillissen is met ingang van 1 De cember benoemd tot kerkeknecht in de Sl Joris-kerk Aan mevrouw de weduwe J. C. C. Rupp Sluis is een nader Rijks-pensioen 'gelegd omdat haar echtgenoot ook onderwijzer was aan de Rijks-normaallessen. Dr. W. H. C. van Esveld, thaileeraar aan Godelinde-school te liilveisum, >t at uo.l op de voordracht ter benoeming io< leeraar in de Oude talea aan het Gymnasium te Zwolle. De heer P. C. Everaars, thans ie Nijkerk, behaalde de Middelbare akte Scboo schrijven. Luitenant-kwartiermeester J. W. Hender son, van het korps torpedisten i Örielle, wordt 15 Decraber teruggeplaatst bij het 5e regiment infanterie. Het 2de bureau der controle over de inwen dige administratie der korpsen wordt 1 Februari overgebracht van Zwolle naar Amers foort. De eere-kruisen van den Ned. BoDd voor Lichamelijke opvoeding, werden gister uit gereikt aan de rood 40 onderofficieren en minderen van het 5e regiment infanterie, die in den nazomer in volle wapenrusting deelnamen aan den vierdaagschen afstands marsen over 140 K. M., uitgeschreven door dieu Bond, en dezen tocht met succes vol brachten. Deze kruisen mogen ook in dienst worden Door den Minister van Oorlog is het gevoe len gevraagd van de korps-commandanten over bet voornemen, de positie van fourier al te schaffen en te bepalen, dat een der sergeanten of wachtmeesters den dienst van fourier vervult. Aan den met die werkzaamheden belasten onderofficier zou dan een toelage van tien cent daags worden toegekend. Noch de Regeering noch de Volkstegen- woordiging hebben er toe kunnen besluiten, aao de Pensioenwetten voor weduwen en weezen van militairen terugwerkeude kracht te verleenen. De weduwen van ben die reeds gepensionneerd zijn, blijven dus onverzorgd. De vereeniging «Weduwenzorg", van be neden de rang van officier vóór de Wet van 1909 gepensionneerde Europeescbe militairen van landmacht, zeemacht en het koloniale leger tracht echter de weduwen en de wee zen barer leden te steunen leden van wie sommigen dertig jaren eu langer den lande hebben gediend, van wie anderen hun bloed voor het Ryk vergoten leden, die, wanneer zy sterven, met hun pensioentje alles meenemen, zoodat vrouw en kinderen worden overgeleverd aan de particulure liefdadigheid. Wij deelden reeds mee, dat nu al, na nog maar even een jaar te hebben bestaan, deze vereeniging aau 55 weduwen, di.i 't het meest no dig hadden, f73 kon uitkeeren. Maar velen wachten nog op steun. Zou13D in een groote garnizoen-plaats als Amersfoort niet, als elders, donateurs tot deze vereeniging willen toetreden? De Algemeene Secretaris, de heer L. J. Krook, Utrechschestraat 17, zal gaarne hun namen opschrijven. Zeer tot ons leedwezen werd onze rau- ziek-recensent Douderdagj opj het laatste oogenblik verhinderd den Beethoven-avond bij te wonen, die door de heeren L. Wolff en A. B. H. Verhey als tweede abonnements concert werd gegeven. Er is in den laatsten tijd weer wat veel te doen en 't komt wel wat te schielijk op elkaar, maar toch is 't jammer, dat de heer Verkade gisteravond slechts een half volle zaal had. Want 't was weer in ieder omzicht zooals we dat van de Hagespelers gedund zijn en zij alleen dit kunnenalles tot in de puntjes verzorgd zeggen, bewegen, kleeding van Cato Neeb, de coratief van Jan Cleton, en meubels altijd als tooneelmeubeltjes genomen. Palsambleu, welk ander tooneelgezelschap kan van zoo'i. stuk meer maken dan éen opvoering met een onbeschrijfelijk fiasco Al dadelijk bracht het opkomen van Marton (mej. Helen Desmond, die er beeldig uitzag) de kamenier-vertrouwelinge van het jeugdige pasgetrouwde comtesje en van Jasmin (den heer Bougers) den valet en postillen d'amour van monsieur le comte, die zoo leuk een menuet heel eventjes markeerden op den trouwdag van bun gebieders, er de juiste stemming in. Op den trouwdag van twee jonge menschen, die uit convenanee huwden, omdat hun verwan ten 't zoo hebben gewild en die elkaar zullen respecteeren naar hun stand en de opvattingen van hun tijd, elkaar met hoffelijkheden over laden van hoogst correct doen. Alleende aparte- menten van madame zijn links, en die van mon- sieurs rechts en ze spreken elkaar slechts een uitermate vormelijk gesprek in de anticham bre. Zij (mej. Plato) is opgevoed in een klooster, waar zij kennis heeftgemaakt met den chevalier De Valclo8 (den heer Staalduynen), den broer van haar vriendin en mede-leerlinge. Hij (de heer Verkade) pousseert een markiezin la mode, die hij nog pas vier appelschimmels met karo3 en kakelbonte voorrijders heeit ten geschenke gegeven. De chevalier dringt zelfs op den trouwdag het huis van corate De Candale binnen en 't is maar op 't kantje af dat Marton, coquineen gewikst als ze is, hem nog net intijds naar buiten werkt, waar Candale hem vindt en, in E laats van zich boos te maken, hem in huis aalt, hem de volle vrijheid laat tegenover zijn vrouwtje, dat als vrouw hiervan geen gebruik maakt, begint met haar mantecoquet- teeren, zooals ze dat van Marton heeft geleerd, vervolgens jaloersch op hem wordt en eindigt met verliefd op hem te zijn. Dan wordt het huwelijk er een uit liefde. Beiden grijpen ze naar het smeeKschrift, door oom, den generaal, die het huwelijk uit bere kening in elkaar zette, aan Louis XV gericht om dit weer te doen ODtbinden, en om strijd verscheuren ze het. Een type, die generaal (de heer Hissink) met zijn zoogenaamd ouderwetsche denkbeelden, vooral als hij veinst deze te hebben afgelegd en met striemend sarcasme zegt hoe 't behoort te wezen, juist door te oeweren, dat de jongere generatie het bij 't rechte eind heeft. En in elk der vier bedrijven tal van aardige, fijn bedachte, uitmuntend geschreven en onver beterlijk weergegeven tooneeltjes. De heer Verkade had weer gelegenheid te over om leuke zetten te lanceeren. Zoo toen De Valclos hem xeide, dat zijn vrouw mooi was. „Mooi Daar moet ik dan eens op letten". Of, na de confidenties over en weer, toen het comteBje o I zoo graag den naam dier markiezin weten wilde en De Candale hoofsch antwoordde „Ik vroeg U toch niet den naam van den com te". Of ook, toen aan 't einde van het eerste bedrijf, zijn vrouw in haar kamer de harp tok kelde en daarbij zong, zijn „mijn vrouw heeft een stem". Maar niet minder toen hij, de man van ervaring in deze dingen, zijn besten vriend den chevalier zoo ongezouten de waarheid zeide en, alweer met groote strijkages, van hem heen ging met: „Ik laat U nu aan uw overpeinzin gen over". Dat was zwaarder tuchtiging dan met den degen, welke in die dagen zoo los in de schede zat. In mejuffrouw Plato had hij een waardige partner, die bijzonder goed was toen ze haar speldegeld ter beschikking stelde van haar man, dien ze een ongelukkig speler waande, en vooral toen ze, na het verzoek om echtscheiding, haar smart verbergde en zoo heel juist in den toon uitriep„ik ween tranen van vreugde". Zij had in de vier bedrijven wel een zeer moeilijk emplooi, wan» pas in het laatste be hoefde zij niet me« te huichelen, geen ander sentiment uit te beelden dan hetgeen ze werkelijk De heer Staalduynen was op en top chevalier. Het kleine bewegen van het kanten zakdoekje, het gemaniereerd spreken, de ontzaglijke vrees om niet in alles gentilhomme te zijn behalve dan tegenover Candale, zijn besten vriend nog wel; 't was alles naar den aard. Eu die hand kus eer hij voorgoed zyn congé kreeg, 't leek wel zóo een contemporain Sevre-poppetje waarin leven was geblazen. „Een huwelijk onder Lodewijk XV" ging reeds zeventig jaar geleden voor de eerste maal in het Théatre frar^ais te Parijs. Het heeft nog niets verloren van zyn charme en wel dankbaar mogen we den heer Verkade wezen, dat bij ons op deze wijze deed kennis maken met dit subtiele blijspel van Alexandre Dumas den vader. De Oranje-vereenigiug houdt Maandag haar najaars-vergadering o.a. tot het uitbrengen di-r Jaarverslagen van Secretaris en Pen ningmeester en om te voorzien in Bestuurs- vacatures. Morgen zal de korfbalclub A. V. O. G. op eigeu terrein hier het tweede twaalftal van M. H. S. uit Utrecht ontvangen. Het tweede elftal van Quick ontvangt hier op eigen terreiD aan den Leusderweg het eerste der voetbalclub H. V. C.het tweede der H. V. C. speelt achter „Rust oord" tegen het derde van D. O. S. uit Utrecht. Het geviel gister in een der scholen, dat; de Kei ter sprake kwam. Hoe die toch wel hier was gekomen, vroeg de onderwijzer. Daar ging een groezelig vingertje de hoogte in. „Weet jij 't? Nu, laat eens hooren", klonk het aanmoedigend. „Uit Scandinavië". „Uit Scandinavië, best boor. En hoe weet je dat «Heb ik gelezen op 't voetstuk". «Flink zoo, mejongen. Je moet je oogen maar goed den kost geven. En waar ligt Scandinavië «Op den Berg. Daar is de steen ook vandaan gekomen toen er veel ijs was en toen hadden de jongens een sullebaantje gemaakt en toen is de steen daar afgegleden tot bij de Utreehtsche poort". De onderwijzer zette het geval ander? uiteen en beloofde den jongen hem óok te zullen wijzen waar Scandinavië ligt, als hjj zoo flink blijft rondkijken en dus in een hoo- gere klas komt. Aan de markt werd gister aangevoerd 900 Kilo boerenboteraa de Centrale botermyn 3875 Kilo ongezouten en 3050 Kilo gezouten fabrieksboter onder Ryks-controle.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 5