Gemengd nieuws. Advertentiën. Faillissement GEIT JAI ten DAM. DAGMEISJE. Haar tweede kreeg met O 5 klop van bet derde van D. O. S. uit Utrecht. De A. V. O. G. boekte een papieren 5 omdat het tweede twaalftal der korfbalclub D. O. S. uit Utrecht niet naar hier kwam. Het zeggen is, dat het gezelschap van het Grand théatre te Amsterdam, directie Gebroe ders Van Lier, in de Kerst-vacantie bier zou opvoeren »0 1 die luitenants". Maar de Utrechtsche Ouderwijzers Tooneel- vereeniging zoo vier dagen vroeger ten bate van het Centroal-genootscbap voor kinder- herstellings- en vacantie-kolonies óok hier geven «Odie luitenants". Er is thans nog wel tyd om, zoo noodig, verandering te brengen. 't Was wel een beetje ondeugend gezegd van een der vele sprekers, gisteravond in de door 30 leden bijgewooude statutaire najaars vergadering der Oranje-vereeniging, dat die bijeenkomst zoo'n ongewoon kalm verloop had eo het debat zoo opgewekt was. De Voorzitter, de heer C. W. F. Reyckers, opende kort na achten de verga dering met een welkomstwoord en herin nerde aan de blijde gebeurtenis ten Hove op 30 April en aan de viering op 31 Augus tus van den eersten jaardag van H. M. de Koningin als moeder. De notulen der buitengewone vergaderinc van 28 Juni werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld, met dank aan den Secretaris, den heer N. W. van Meggelen. Deze bracht hierop de Jaarverslagen uit in zijn dubbele qudiieit van Secretaris en Penningmeester, waarbij o. a. bleek, dat, bij een ontvangst van f854.285, er een batig saldo is van f204.36. Er zijn 354 leden. De commissie tot nazien vao het geldelyk beheer had schriftelijk geadviseerd tot goed keuring daarvan, waarop de heer Van Meg gelen werd gedechargeerd van zijn beheer. De heeren G. G. van Lu nieren en N. W. van Meggelen, die periodiek aftraden, wer den nu herkozen als Bestuurslid, namen de herbenoeming aan en werden gecomplimen teerd den Voorzitter. De heer Van Meggelen, die om drukke bezigheden niet langer zich beschikbaar stelde voor de functiën van Secretaris en Penning meester, welke hij anderhalf jaar vervulde, werd als zoodanig vervangen door den beer I. J. Cohen (Beekesteinsche laan). De agenda was hiermee geëindigd, doch nu volgde de rondvraag, welke een gedach- tenwisseling van ruim auderhalf uur bracht. Meu wilde het ledental vermeerderd zier en meer bezoek bij de vergaderingen. Gevraagd werd of voor de leden niet wat meer kon Worden gedaan omdat zij evenveel genieten vau de feesten als de niet-leden. Men sprak van lezingen, een ieestje uitslui tend voor de leden, enz. Het Bestuur verwees naar art. 2 der Sta tuten, waarin het djel der vereenigiDg is omschreven, dat zich geenszins beperkt tot de leden. Bovendien zou men de contributie stellig moeten verdubbelen. De vrees werd geuit, dat bet doen optreden vau sprekers in deze neutrale vereeniging wel eeus verkeerd zou kunnen werken. In- tusschen zal het Bestuur het gesprokene nader overwegen. Het bezoek op de vergaderingen achtte men niet zoo gering. Eerst werd geconvo ceerd by advertentie; thans per briefkaart. De opkomst bleef vrijwel stationnair. De vereeniging heeft eenige leden verloren door de werkloosheid van den vorigen winter en eenige flinke contribuanten door over lijden en vertrek. Het is dus zaak, het leden tal te versterken. Ten slotte werd een pro- paganda-commissie saamgesteld, die het recht heeft, andere leden zich loe tu voegen. Een der sprekers stelde den arbeid van den heer J. G. van Sierenberg de Boer ten voorbeeld bij de oprichting der vireeniging, nu drie jaar geleden, voor betgeen goede en ijverige propaganda vermag. Ruim kwart na tienen werd de vergade ring gesloten. De g^heel-onthuuders-tooneel-vereeniging uit Utrecht, zal in 't laatste van Januari in een openbare feest vergadering der plaatse lijke afdeeling van de Ned. vereeuigmg tot afschaffing van alcoholhoudende dranken hier opvoeren «Paljas". De bazaar voor een overdekte speelplaats op «Zandbergen" zal worden gebouuen in «J groote zaal der sociëteit »Vereeniging" op 31 Januari en 1 en 2 Februari e.k. M rouw Van Reigersberg Versluys, Utrecht- scheweg 90, neemt reeds nu gaarne voor werpen in outvan«st. Aan hut Commissariaat van politie zyn voor rechthebbenden terug te bekomen f i G' denkbu.'k van het Ie regiment huza ren, hu' zeer fraaie album dat by de stan- diard-uit eiking werd gemaakt, en een beursje inct geld. Trots alle waarschuwingsborden en vele vermogen h"eft de politie zich genoodzaakt gezien proces-verUn:il op te maken wegens het drijven van vee op het rijwielpad der Wuytiers-laan en wegens het ryden met eeu paard over dut pad. Heel wat bona-fide jagers zullen niet we ten, dat zij vrywel door den Hoogen Raad der Nederlanden zijn gedoodverfd als stroo- pers. Immers de meesten bedienen zich vat) een modern jachtgeweer, dat zeer gemakkelijk kan uiteen genomen worden en dus, vol gens de Jcchtwet, niets meer of minder is aan een «afdraaier'' of .afhaker", een ver boden jachttuig. De Jachtwet, die van 1857 dagteekent, zal eens moeten herzien. Het Hoog-militair gerechtshof veroordeelde Zaterdag een luitenant uit dit garnizoen tot tieu gulden boete, subsidi~.il' tien dagen, wegens het buiten noodzaak beryden van een rijwielpad te Soest anders dan met een motorfiets of een rijwiel. De advocaat-fiskaal was in booger beroep gekomen bij het Hol van het vonnis waarbij de krijgsraad te Arnhem vyftig cent of éen dag oplegde. Tegen honderd die hun ongeluk kunnen dragen, is er nauwelyks éen die het geluk verdragen kan. Hit den omtrek. Te Baarn bestaan ernstige plannen om aldaar een concert-gebouw te stichten. Ook te Hilversum is thans een afdeeling gesticht van Weduwenzorg'', de vereeoiging van gepensionneerde militairen beneden den rang van officier tot het verkrijgen van Rijks-pensioen voor en het inmiddels ver- leenen van steuu aan hun weduwen en weezeu. Dat is de 55ste. De vereeniging «Middenstand* te Maas tricht heeft een handelsschool opgericht. Tot Directeur is benoemd de heer M. G. Schoonbrood, aldaar. Maastricht en Amersfoort loopen niet zóo uiteen. De Tweede Kamer heeft met 42 tegen 32 stemmen aangenomen het voorstel om den accijns per Hectoliter gedistilleerd van 50 pCt. sterkte, die bij de Wei van 1892 reeds werd verhoogd tot f63, te verhoogen tot Hoe at men in de 16e eeuw. Onze voor- vnderen van nog pas enkele eeuwen geleden kenden de luxe van tafelgerei niet. Zij aten met de vingers en dronken uit een drinkhoorn, die voor iedereen diende. Vorken zijn nog niet van heel oude vinding. Alleen de Vorsten bezaten er. Karei V had er negen. Dat was een groote uitzondering. De salade werd aangemaakt met de handen, bij welk werk dus wel niet onverschillig was, welke banden het verrichtten. Alle vloeihare spijzen werden ia terines mid den op de tafel geplaats, en iedere gast schepte er nit met een houten lepel. Een manier van hooge elegance ea distinctie bestond in slechts met drie vingers te eten, met gracieuselijk geheven pink. Lode wijk XIV was de laatste souverein, die met de vingers at. Amerikaansch. Men draagt in onze dagen niet slechts het hart op de tong, maar zijn grondbeginselen op zijn kleederen, liefst in het knoopsgat, door lintjea en knoopjes. Reeds kan men aan iemand zien of bij is geheelonthouder, aanhanger van vrouwenkiesrecht, enz. Te St. LouiB is een.. League of Politeness" opge richt, een Bond van beleefde menschen, die kenbaar zyn aan de letters L. P. op de jas. Wanneer men zoo iemand ziet, weet men te doen te hebben met een persoon, die bereid is zijn plaats in de tram af te staan aan een dame en niemand zal doodschieten zonder hem gelegenheid te hebben gegeven, excuus te vra gen voor de aangedane beleediging. liet is toch wel Amerikaansch, al is het be leefd. De boerinnen in 't Gooi waren vroeger be kend als liefhebsters van een pijpje tabak van- diar het uithangbord voor een tabak6wiukel te Amsterdam „In de Gooiscbe Boerin". Over rookende vrouwen in Engeland haalt de heer S. Kalff in „de Navorscher" het vol gende aan uit het Journaal van C. Huygens, waar Bprake is van de landing van Willem III in EngeUnd „Op een plaetB stonden vyflF vrouwen hem groetende, yder een pijp taback in haer mondt, gelijck wij dersulcke met groote menichle sagen, sonder eenighe schaemte roockende, oock ge heel jongbe van 13 of 14 jaeren." Een bekende Nederlandsobe schrijfster kon niet werken dan onder het rooken van een pijp. Bij de heden middag ouder voorzitting van de Burgemeester jlir. J. W. A. Barciiman Wuytiers van 1.45 tot 4.40 gehouden Raads- gaderirig waren tegenwoordig 16 iedeu en uh Secretaris, nir. dr. J. G. Stenfert Kroese. Afwezig met kennisgeving was de heer Holatidus Hagedoorn. De notulen van 26 October werden als vastgesteld beschouwd. De belangrijkste der Ingekomen stukken waren van B. en W. het reeds meegedeelde rap port en voorstel omtrent de Hoogere Bur gerschool en de Handelsschool gedepo neerd ter Secretarie; van leeraren der H. B. S. eeu adres om herziening van het reglement voor het Mid delbaar onderwijs en een omtrent de lokali teiten der school. De Voorzitter stelt voor, beide om prm-advies te zenden aan B. en W. Het kort relaas der vrij lange discussie is, dat de heer G er rits en, vreezend B. en W. met nog meer werk te overladen, de adressen wilde stellen in banden eener com missie uit den Raa 1. De heer Plomp achtte deu tyd voor verbeteringen thans zeer on gelegen en meende dat B. en W. meer ge gevens hebben dau een commissie. De hee ren Van Duinen en Rijkens steun den het voorstel-Gei ritsen. Wethouder C e- losse ontried dit voorstel, dat verworpen werd met 12 tegen 4 stemmen. Ingekomen was het adres van den heer L. G. Ponne, onder het Stadsnieuws ver meld. Reeds 130 zijn bereid, zich aan te sluiten. Het werd om prae-advies verzonden aan B. en W. Ingekomen waren n<»g: een nader adres van de voorloopige vrijwillige brandweer verenigingen bij punt 16; een adres om evenredige scboolgeldhefling en aansluitings klassen voor gymnasiual, middelbaar en meer- uitgebreid lager onderwijs om prmadvies aan B. en W. beneveus een als ongezegeld ter zyde gelegd adres over plaatsing van kramen op de markt. üe Voorzitter beantwoordde de vraag door den heer Kroes in de vorige zitting gedaan over de waterleiding bij de R. K. kerk aan den Ouden Socsterweg en deelde mede, dat de Waterleiding-maatschappij be loofde zooveel en zoo geregeld mogelijk te zulleD spijeien. De heer Kroes nam daarmee genoegen, doch beloofde zijneizijds er op te zullen letten. VoWle een geheime zitting van 2.13 tot 2.55. Om 2.55 kwam aan de orde de Agenda. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot uitbreiding van het personeel aan de open bare Lagere school 3e soort aan de Puntenour- gerlaan. Z. d. of h. st. besloten éen handwerk-on- dcrwijs aanstonds aan te stellen voor de laagste klasse en éen zoodra de vijfde meer dan 27 leerlingen zal hebben. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het toekennen van eene gratificatie aan den onderwijzer C. A. Heunks. Toegestaan z. d. of h. st. wegens waarne ming van het Hoofdschap aan de school Koiiingsstraat. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van verlof wegens ziekte aan de onderwijzeres mej. Van Slooten-Spruyt. Z. d. of h. st. verleend van 12 October lot 1 December. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van het verlof, verleend aan de onderwijzeres mej. M. C. C. Beek. Z. d. of h. st. verlengd tot 1 Januari 1910. 5. Benoeming van een onderwijzer aan de Openbare Lagere school 2e soort aan de Helling- Btraat (vacature-C. J. F. Prins.) Benoemd de heer A. W. Boeckhorst, te Groenloo. 6. Benoeming van een onderwijzer aan de Openbare Lagere school 3e soort aan de Konings- straat (vacaiure-A. A. Verburg.) Benoemd de heer J. B. Nakken, te Wou denberg. 7. Behandeling van de motie van den heer A. H. van Kalken, inzake het geven van ont slag aan onderwijzeressen bij het aangaan van een huwelyk, en het daatop betrekking heb bend rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders. De conclusie van het 19 October in extenso meegedeeld rapport van Burgemeester en Wethouders van 7 October was, de motie ter zijde te leggen. Volgde een discussie van byou een uur. Het voorstel om de motie niet te behan delen, werd verworpen met 10 tegen 6 stem men; de motie zelve werd verworpen met 9 tegen 7 stemmen. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het toekennen van de periodieke ver hooging van jaarwedde aan den tijdelijk bui tengewoon leeraar dr. A. A. Pulle. Volgens de verordening wordt de jaar wedde verhoogd. 'J. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot goedkeuring van de gewijzigde begroo ting van het Burgerlijk Armbestuur 1909, tot verhooging van het subsidie voor het Burgerlijk ArmbeBtuur en tot wijziging der Gemeonte-be- grooting dienst. Volgens het voorstel aangenomen z. d. of b. st. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot afbraak van pt-rceelen gelegen achter de Hoogere Burgerschool. Aangenomen z. h. st. Wellicht komt er een speelplaats en een rijwielbergpluuts. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders bet reilende een adres van de agenteu van politie inzake salarisverbetering, enz. Deu lü N 'vember namen we dit afwijzend voorstel in zijn geheel op, dat nu werd aangenomen z. h. si. V 12. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres van de „Ver eeniging tot het bouwen en verbeteren van woningen", tot gedeeltelijk ontslag van erfpacht. Aangenomen z. d. of h. st. 13. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een verzoek van de afdee ling Amersfoort van den Bond van Nederl. Onderwijzers tot het gebruik van schoollokalen. Als voren. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging der Pensioenverordening en tot vaststelling van een pensioenbepaling, ten behoeve van den nieuw benoemden Gemeente deurwaarder, die zijn 16 jaar Rijks dienst Kan inkoopen voor eventueel Gemeente-penBioen. Als voren. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderbandsche verhuring van den tuin by de hooibergen. Als voren. 16. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreflende de Vrijwillige brandweer. Dit rapport werd in extenso meegedeeld iu ons nummer van 16 November. Do conclusie luidde, geen subsidie of ma terieel beschikbaar te stellen voor een vry- willige brand weer-vereeniging en het mate rieel der voormalige H. V. B., eigendom van de Gemeente, te bestemmen voor de stede lijke brandweer. Een discussie van 20 minuten. De Opper- brandmeester zal nog worden gehoord en de zaak vervolgens afgedaan in eeo volgende vergadering. 17. Verkiezing van leden van het stembureau voor de verkiezing van twee leden-patroons voor de Kamer van Arbeid voor de Bouwbe drijven. Benoemd tot voorzitter, Wethouder Celosse, tot diens plaatsvervanger Wethouder San ders, tot leden de heeren Tromp van Holst en Van Esveld, tot plaatsvervangende leden de heeren Van Duinen en Oosterveen. IS. Vaststelling 3e aanvullingskohier Inkom stenbelasting, dienst 1909. Vastgesteld op f858.50. 19. Behandeling van reclames inzake Inkom stenbelasting, dienst 1909. Afgeschreven f33.75 20. Verleening van afschrijving wegens ver trek en overlijden terzake van Inkomstenbe lasting, dienst 1908 en 1909. Afgeschreven f298.25 en f 11.50. 21. Vaststelling le aanvullingskobier Straat- belasting, dienst i909. Vastgesteld op f62.54. 22. Behandeling van reclames inzake Straat belasting, dienst 1909. Afgeschreven f30.24 Bij de rondvraag werd ter sprake gebracht de bouw aan den Arnhemscheweg, waar bleek, dut geen bouwverbod lagwerd mee gedeeld, dat de commissiën voor het werk lieden-reglement en voor de Hoogere Bur gerschool nog diligent zijn; en werd aan B. en W. een crediet verleend van ten hoogste f000 voor trichine-onderzoek. Dank werd gebracht aan B. en W. voor de krach tige maatregelen ten d< ze genomen, waar door bet vertrouwen in de goede var kensslachters geheel is hersteld. Hierua werd de zitting gesloten. Uitgebreid verslag in het volgende num mer. De Curator in het faillissement van GER- RIT JAN tkn DAM, wonende te Amersfoort, heeft op heden ter Griffie van de Arrondisse- ments-rechtliank te Ui recht en van het Kantongerecht te Amersfoort neergelegd de eenige uitdeelingslijst in bedoeld faillisse ment, welke aldaar gedurende tien dagen kosteloos voor de schuldeischers ter inzage ligt. mr. P. L. BAUDET, Curator. Amersfoort, 29 November 1909. Een vlug, handig MEISJE, van ruim 15 jaar, P. G., goed kunoeode werken, zoekt een betrekking ais Mondelinge getuigen staan haar ton dienste. Brieven te zenden letter D. aan het Bureau der (oude) Araersfoortsche Courant, Korte- gracht 9. FM* VAN HASELENABOOM AMERSFOORT Li,

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2